Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 kwietnia 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,2257 EUR EUR - 4,5612 GBP GBP - 5,2030 DKK DKK - 0,6107
Archiwum
06.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,25 (+ 2,23%), kukurydza CZE20 - 166,50 (+ 0,60%), rzepak MAJ20 - 368,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.04.2020 12:51 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,60 zł/kg, średnia: 3,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Walka z ASF: W Danii dezynfekują samochody, a u nas rekwirują swojską kiełbasę

Redakcja

Jak Polska chroni się przed wirusem ASF na wschodniej granicy? Tam gdzie to możliwe na przejściach rozstawiane są maty dezynfekcyjne. Ponadto podczas kontroli granicznych rekwirowane są również produkty wieprzowe „przetworzone domowymi sposobami. Tylko w ubiegłym roku w woj. podkarpackim „przechwycono” 38 ton wyrobów tego typu. 

 

- Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń jest zadaniem wielozakresowym. Jedną z możliwości przeniesienia zarazy jest transport trzody chlewnej. Dania jako jedno z pierwszych państw podjęła procedurę dezynfekcji ciężarówek na granicy swojego kraju. Każde zabrudzone obornikiem auto skutkuje niewpuszczeniem całego transportu na obszar Danii. Panie ministrze, czy resort rolnictwa rozważa wprowadzenie podobnej procedury na granicach naszego kraju? Jest to bardzo istotne ze względu na przenoszenie patogenów i to pozwoliłoby na ograniczenie przepływu tej choroby pomiędzy granicami – przekonywał poseł Grzegorz Lorek podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

 

- Jest tak, że mamy konkretne możliwości na takich granicach, które są granicami rzeczywistymi. Tam są wszędzie maty – na granicach z Rosją, Ukrainą, Białorusią. W porozumieniu z KAS, z Krajową Administracją Skarbową, pod naszym właściwym naciskiem na służby weterynaryjne… Domagamy się bardzo skutecznego kontrolowania przewożenia żywności, nazwijmy to, przetworzonej domowymi sposobami. I jest to bardzo skuteczne. Na pewno też ilustruje problem. Tylko w ubiegłym roku i tylko w odniesieniu do województwa podkarpackiego na tych granicach, zresztą obciążonych przejazdami w obie strony, zarekwirowano aż 38 t takich próbek przetworów i innej tego typu konfekcji żywnościowej, która może potencjalnie zawierać, nieść takie niebezpieczeństwa – poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

 

Procedurę kontroli transportów trzody chlewnej w Danii szczegółowo opisywaliśmy w publikacji „Duńczycy nie uznają kompromisu w zabezpieczaniu się przed ASF (...)” - kliknij.

4.2142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (7 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ognisko ASF w Więckowicach. To była chlewnia pod s

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce

Dzisiaj z kilku wiarygodnych źródeł otrzymaliśmy informację

Koronawirus wzmacnia afrykański pomór świń. Do las

Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz w