Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Mieszkańcy wsi walczyli z tuczarnią i wylądowali w sądzie. Wcześniej dochodziło do dantejskich scen

Redakcja

Ponad dwa lata temu w Czarnej Dąbrówce (woj. pomorskie) rozegrały się dantejskie sceny. Mieszkańcy tej miejscowości sprzeciwiający się - w ich opinii nielegalnemu - tuczowi kilku tysięcy świń zablokowali drogę dojazdową do obiektu. Właściciel tuczarni miał próbować staranować koparką protestujących. Ostatecznie to mieszkańcy blokujący wjazd do zakładu musieli gęsto tłumaczyć się przed sądem, który koniec końców ich uniewinnił. 

Czytaj więcej...

Nie może być tak, że chłopa wszyscy doją i w tyłek kopią

Redakcja

Przepisy o cenach rekomendowanych w rolnictwie mają wg Jana Krzysztofa Ardanowskiego wzmocnić pozycję rolnika jako producenta surowców w przemyśle rolno-spożywczym. - Muszą być jakieś cywilizowane zasady funkcjonowania tego rynku, a nie zbójeckie zasady, gdzie chłopa wszyscy doją i w tyłek kopią – stwierdził dosadnie szef resortu. 

Czytaj więcej...

Władza kadzi rolnikom: "Polska wieś staje się wizytówką Rzeczpospolitej"

Redakcja

- Dziś polska wieś jest nowoczesna, dziś polska wieś jest piękna, dziś polska wieś jest czysta, schludna, zadbana i to jest w tej chwili stały element każdego zakątka naszego kraju. To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś – śmiało można powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczpospolitej – stwierdził prezydent RP Andrzej Duda, który gościł dzisiaj w Belwederze laureatów XVII Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski do rolników: „Nie kupisz syna trzecim traktorem czy nowym kombajnem”

Redakcja

Wg ministra rolnictwa starzenie się społeczności polskich rolników nie postępuje tak szybko jak w Europie Zachodniej. Niemniej może zdarzyć się, że pojawią się takie zjawiska jak choćby we Francji. Jak mówi szef resortu, tamtejsi farmerzy zmagają się z brakiem kobiet, jako potencjalnych kandydatek na żonę, alkoholizmem i myślami samobójczymi. Dlatego jego zdaniem państwo musi stworzyć odpowiednie warunki, aby przekonać rolników do pozostania na wsi.

Czytaj więcej...

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków chce zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich

Redakcja

Właśnie zakończyło się zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej". Przez 12 miesięcy ponad 1,5 miliona obywateli Unii podpisało się pod projektem zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Jak uważają aktywiści, tak liczne społeczne poparcie obliguje Komisję Europejską do zajęcia stanowiska i podjęcia działań w tej sprawie. 

Czytaj więcej...

Problemy z szacowaniem strat suszowych. Wg ministra rolnictwa, to dywersja polityczna samorządowców z PSL

Redakcja

Minister rolnictwa twierdzi, że powtarzają się zeszłoroczne problemy z szacowaniem strat wywołanych przez suszę. Jak powiedział wczoraj na antenie radiowej Jedynki, w niektórych gminach nie powołano komisji szacujących straty, a mogą stać za tym samorządowcy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak stwierdził, to dywersja polityczna.

Czytaj więcej...

Jeden zakład produkcyjny może zagrozić istnieniu wielu gospodarstw rolnych

Redakcja

Przeciwko ograniczeniom w działalności gospodarczej, po ustanowieniu tak zwanych stref ochronnych ujęć wody, protestują mieszkańcy miejscowości Drzewce w gminie Nałęczów. O ich wprowadzenie wnioskuje spółka Nałęczów Zdrój. - Nie możemy zgodzić się na to, by ograniczał nas jeden zakład – grzmią mieszkańcy, którzy obawiają się zakazu stosowania środków ochrony roślin oraz wybranych nawozów. Ponadto mogą zostać objęci zakazem tworzenia nowych ujęć w obrębie strefy. - Za 10 lat woda zostanie wypompowana, a my zostaniemy na pustyni – przestrzega jeden z mieszkańców Drzewc.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Polska żywność to jest najlepszy wybór jaki może się trafić polskim konsumentom

Redakcja

- To najlepiej rozumiany patriotyzm gospodarczy – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej rozpoczynającej ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski” i zachętę do sięgania po rodzime produkty. 

Czytaj więcej...