Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

ASF

Bułgarski sektor trzody chlewnej przeżywał swój najbardziej produktywny rok od dekady. Dobrą passę brutalnie przerwał wirus ASF

Redakcja

W 2018 r. zapasy trzody chlewnej i macior wzrosły w Bułgarii odpowiednio o ponad 10 i 12 procent od 2017 r., uzyskując najwyższy poziom od dekady. Równie dobre wyniki bułgarski sektor wieprzowiny utrzymywał w bieżącym roku. Dobra passa trwała do połowy sierpnia, kiedy to śmiertelne żniwo zebrał afrykański pomór świń.

Czytaj więcej...

Ognisko ASF nieopodal Białegostoku

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 48 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Tym razem choroba pojawiła się w chlewni położonej we wsi Zawyki (woj. podlaskie) oddalonej o ok. 25 km od Biełgostoku.

Czytaj więcej...

ASF: Jak chronić fermy przed owadami?

Martyna Frątczak

Po opublikowaniu przez nas artykułu dotyczącego potencjalnej roli komarów i much w roznoszeniu ASF pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Czy owady z wirusem ASF można porównać do komarów przenoszących malarię?

Czytaj więcej...

ASF może przetrwać 30-dniową podróż transoceaniczną

Redakcja

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych w USA i opublikowanych w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases, wirus afrykańskiego pomoru świń może przetrwać symulowaną 30-dniową podróż transoceaniczną w zanieczyszczonej paszy i składnikach roślinnych. Badacze weterynarii ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali degradację wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w składnikach paszowych, aby zrozumieć potencjalne rozprzestrzenianie się choroby poprzez skażoną paszę.

Czytaj więcej...

25 nowych przypadków ASF u dzików

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o wystąpieniu 1746 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 23 września - 29 września 2019 r.

Czytaj więcej...

Kryteria znoszenia stref ASF

Redakcja

W związku z częstymi pytaniami od rolników produkujących w strefach ASF na temat kryteriów ich znoszenia, KZP-PTCH przedstawił rekomendacje pochodzące z dokumentu roboczego SANTE/7112/2015/Rev. 3 „Principles and criteria for geographically defining ASF regionalisation” z dnia 18/2/2019. Dokument ten stworzono do celów informacyjnych i konsultacyjnych i nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Czytaj więcej...

ASF odkryty w komarach i muchach na fermie w Estonii

Martyna Frątczak

Materiał genetyczny wirusa ASF znaleziono w komarach i dwóch gatunkach much na terenie tuczarni w Estonii, na której wybuchła choroba. To pierwsze badanie na świecie pokazujące, że wektorem wirusa ASF w warunkach terenowych faktycznie mogą być owady latające.

Czytaj więcej...

W Wielkopolsce nie będzie uboju świń z czerwonych stref ASF. Ryzyko było zbyt duże

Redakcja

W ubiegłym tygodniu wielkopolscy hodowcy świń zamarli, gdy dotarły do nich pogłoski o zamiarze uboju trzody chlewnej z tzw. „czerwonej strefy” w jednym z największych zakładów mięsnych na terenie byłego województwa leszczyńskiego. Pogłoski te okazały się prawdziwe, bowiem taki zamiar istniał, ale do jego finalizacji nie dopuściły służby weterynaryjne.

Czytaj więcej...

W Belgii ASF wygenerował straty szacowane na ponad 43 mln euro

Redakcja

Flamandzka organizacja producentów trzody chlewnej (VPOV) przedstawiła niedawno obliczenia, według których belgijski przemysł trzody chlewnej do tej pory poniósł całkowitą stratę w sprzedaży w wysokości 43,3 mln EUR w wyniku spadku cen wywołanego przez ASF. Po przeliczeniu na liczbę dostarczonych świń i średnią masę tuszy, strata wynosi 4,76 EUR na zwierzę. Zakładając, że około 90% świń jest dostarczanych przez ponad 1250 firm, średnia utrata dochodów z hodowli świń wynosi 31 000 EUR. 

Czytaj więcej...