Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 kwietnia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8229 EUR EUR - 4,2895 GBP GBP - 4,9452 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
24.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 181,50 (- 0,55%), kukurydza CZE19 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak MAJ19 - 363,00 (- 0,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.04.2019 13.04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30- 6,00 zł/kg, średnia: 5,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF

Polak stworzył środek do walki z ASF

Redakcja

Jarosław Romanowski, przedsiębiorca z Opolszczyzny, stworzył środek biobójczy do walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jak czytamy na stronie producenta, środek ma zastosowanie w chlewniach, oborach, kurnikach i zagrodach, w których znajdują się zwierzęta. Produkt jest stosowany za pomocą metod rozpylania i nebulizacji.

Czytaj więcej...

ASF „odpuszcza” na Podlasiu?

Redakcja

W ostatnim komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii podano informację o nowych kilkudziesięciu przypadkach ASF wśród dzików. Raport wykazuje, iż na terenie woj. podlaskiego przynajmniej od 8 kwietnia nie odnotowano ani jednego przypadku choroby.

Czytaj więcej...

Lek na ASF z cebuli i wina

Martyna Frątczak

Wielu badaczy z całego świata skupia się obecnie na poznawaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń i poszukiwaniu metod, które mogłyby raz na zawsze pozwolić nam go pokonać. Okazuje się, że substancji hamujących infekcję groźnym patogenem nie trzeba szukać daleko. W najnowszej publikacji naukowców z Armenii przedstawiono liczne dowody na to, że jedna z roślinnych substancji bardzo silnie ogranicza rozwój infekcji ASF w zakażonych komórkach. Obecna jest w takich roślinach jak rumianek, cebula i seler, znajduje się ją również w winie i herbacie.

Czytaj więcej...

W USA strach przed ASF. Work Pork Expo 2019 odwołane

Redakcja

W ramach działań zapobiegawczych, mających na celu utrzymanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) poza granicami Stanów Zjednoczonych, Krajowa Rada Producentów Wieprzowiny (NPPC) ogłosiła odwołanie Światowej Wystawy Wieprzowiny w 2019 roku. To największa na świecie impreza w tej branży.

Czytaj więcej...

Nowe fakty o ASF - XV Forum Zootechniczno-Weterynaryjne

Martyna Frątczak

12 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodnicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie dotyczące afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków, zrzeszające naukowców, lekarzy weterynarii, myśliwych i specjalistów związanych z praktyką hodowlaną. Co nowego powiedziano na temat wirusa ASF? Przedstawiamy najciekawsze informacje.

Czytaj więcej...

Wirus ASF atakuje w RPA

Redakcja

Republika Południowej Afryki potwierdziła wybuch afrykańskiego pomoru świń na farmie w północno-zachodniej części kraju. Informację podała w środę Światowa Organizacja Zdrowia.

Czytaj więcej...

Coraz mniej przypadków ASF w Belgii

Redakcja

Belgijska prowincja Luksemburg miała ostatnio dwa stosunkowo spokojne tygodnie z 5 i 10 nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzików. Być może był to argument dla walońskiego ministra rolnictwa, aby udostępnić strefę zakażoną dla celów rekreacyjnych. Od momentu stwierdzenia pierwszego przypadku ASF, w Belgii odnotowano łącznie 723 przypadki wirusa wśród dzików. 

Czytaj więcej...

Przez ASF zabraknie leku dla milionów ludzi?

Martyna Frątczak

Okazuje się, że również ludzie mogą przepłacić swoim życiem walkę z groźnym wirusem. ASF postrzegany jest zazwyczaj wyłącznie w kontekście problemów z żywnością i szkód ekonomicznych. Zapomina się o tym, że od świń utrzymywanych w Chinach pozyskiwana jest większość światowych zasobów heparyny, leku zapobiegającego krzepnięciu krwi w naczyniach. Stosuje się go u pacjentów po operacjach lub zmagających się z chorobami krążenia. W 2008 roku epidemia innego wirusa wśród chińskich stad trzody chlewnej doprowadziła do nagłej niedostępności heparyny. Skutkiem były liczne zafałszowania preparatów, które doprowadziły do 80 zgonów oraz setek zdarzeń niepożądanych wśród pacjentów potrzebujących leku.

Czytaj więcej...

ASF blisko granic województw łódzkiego i pomorskiego

Paweł Hetnał

W tym roku (stan na 5 kwietnia) na terenie kraju odnotowano już 784 przypadki ASF wśród dzików. Tylko od 25 marca pojawiło się 90 nowych przypadków. Afrykański pomór świń nieustannie „ociera się” o granice województw wolnych od choroby – pomorskiego i łódzkiego.

Czytaj więcej...