Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF

Pożyczki dla producentów świń z terenów objętych ASF

Paweł Hetnał

W planie finansowym ARiMR na 2018 r. zwiększona została o 15 mln zł, tj. do kwoty 56,5 mln zł, wysokość środków przewidzianych na udzielanie i wypłatę w 2018 roku pomocy w formie nieoprocentowanej pożyczki dla producentów świń z terenów objętych ASF na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych (symbol NP2). Obecnie w Biurach Powiatowych ARiMR zawierane są kolejne umowy pożyczek z producentami świń.

Czytaj więcej...

Dwie świnie w 119. ognisku ASF

Paweł Hetnał

Wczoraj po południu informowaliśmy o kolejnych dwóch ogniskach ASF w hodowli świń, które namierzono w gospodarstwach na terenie woj. lubelskiego. Dzisiaj, w niewielkiej odległości od dwóch wspomnianych ognisk, stwierdzono kolejne.

Czytaj więcej...

Kolejnych 38 przypadków ASF wśród dzików

Paweł Hetnał

Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii podał komunikat o kolejnych 38 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u 42 dzików na terytorium Polski, jakie stwierdzono w okresie 4-10 czerwca br. Przypadki ASF wśród dzików stwierdzono w województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Czytaj więcej...

Nie będzie dodatkowych odstrzałów dzików

Paweł Hetnał

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w marcu wystąpił do ministra środowiska w sprawie wprowadzenia odstrzału dzików na terenie całego kraju do zagęszczenia do 0,1 szt./ 1 km2. KRIR prosił o podjęcie odpowiednich działań, które przyczynią się do zmniejszenia liczebności dzików w kraju, gdyż taka populacja zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co na to resort środowiska?

Czytaj więcej...

ASF atakuje w Rumunii

Paweł Hetnał

Wczoraj pojawiły się doniesienia o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w okolicach Tulczy w Rumunii - w pobliżu granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej...

Domagają się rekompensaty za obowiązkową bioasekurację

Paweł Hetnał

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej jest bardzo zaniepokojony tym co dzieje się na rynku trzody chlewnej. Opłacalność produkcji żywca wieprzowego utrzymuje się na fatalnym poziomie, a poziom produkcji ciągle spada. Izba proponuje, by fundusze w kwocie ok. 235 mln zł., które mają być przeznaczone na budowę płotu na naszej wschodniej granicy, który obecnie już nie rozwiąże problemu ASF w Polsce, przeznaczyć na rekompensaty dla rolników związane z kosztami ponoszonymi w związku z obowiązkową bioasekuracją.

Czytaj więcej...

ASF u bram rejonu skoncentrowanej produkcji trzody chlewnej

Paweł Hetnał

Rozprzestrzeniający się wirus ASF pod koniec ubiegłego roku dotarł już za Wisłę. Tylko w tym roku choroba dotarła do chlewni aż 12 razy. Wirus coraz mocniej zagraża rejonom o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej w Polsce w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Produkcja w tych 3 województwach stanowi 67% całej produkcji świń.

Czytaj więcej...

Raport IMAS Agri: Skrót ASF słabo rozpoznawalny wśród Polaków

Joanna Kawka

Trzyliterowy skrót ASF pojawia się często w doniesieniach medialnych na temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Pochodzi on od angielskiej nazwy tej choroby African Swine Fever. Z badań IMAS Agrii wynika co prawda, że większość Polaków słyszała o tej chorobie, a mimo to, nie jest im łatwo rozszyfrować ten skrót. Aż 90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie, co on oznacza.

Czytaj więcej...

Kolejne przypadki ASF u dzików w Polsce

Joanna Kawka

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o potwierdzeniu wystąpienia 2198-2226 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 28 maja - 3 czerwca 2018 r.

Czytaj więcej...
www.premier.gov.pl

Minister uważa, że PZŁ jest niewydolny

Paweł Hetnał

Wczoraj na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się komentarz do krytycznych wypowiedzi medialnych władz Polskiego Związku Łowieckiego wobec działań resortu. Minister Krzysztof Jurgiel nie pozostawia suchej nitki na Związku i m. in. obarcza go główną odpowiedzialnością za rozprzestrzenianie się ASF w Polsce.

Czytaj więcej...