Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF

Ognisko ASF na Mazowszu. Kolejne małe gospodarstwo w opałach

Redakcja

Dwa sektory rolnicze - drób i wołowina, otrzymały w nocy cios od władzy, która ograniczyła, a zasadniczo zakazała uboju rytualnego. W tym roku już 90. cios został wymierzony w polską hodowlę świń, bo właśnie tyle mamy jak dotychczas w tym ognisk ASF na terenie Polski. W tej chwili liczba ognisk prawie dwukrotnie przekracza liczbę zakażonych stad w 2019 r.

Czytaj więcej...

ASF coraz silniej naciera w Wielkopolsce

Redakcja

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził nasze wcześniejsze doniesienia o kolejnych ogniskach ASF w Wielkopolsce. Z komunikatu wynika, że oprócz zabijania świń w ramach likwidacji dwóch ognisk ASF w miejscowości Perzyny (woj. wielkopolskie), do dnia 14 września br. w promieniu 1 km zlikwidowano świnie w 4 innych gospodarstwach kontaktowych (75 sztuk).

Czytaj więcej...

Podejrzenie ogniska ASF w powiecie kaliskim

Redakcja

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu potwierdził informacje jakie napływały do naszej redakcji, a miały dotyczyć wykrycia ogniska ASF w powiecie kaliskim. Jak na razie mowa o podejrzeniu wystąpienia choroby w gminie Blizanów (woj. wielkopolskie). Wielce prawdopodobne, że drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń pojawiło się w miejscowości Perzyny (gmina Zbąszyń, powiat nowotomyski).

Czytaj więcej...

Ognisko ASF w małym gospodarstwie w Wielkopolsce

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 84, 85, 86 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Potwierdziły się tym samy nasze wcześniejsze doniesienia o ognisku pomoru w miejscowości Perzyny w Wielkopolsce. To małe gospodarstwo utrzymujące 39 świń.

Czytaj więcej...

ASF w Niemczech: Zakaz zbioru kukurydzy i budowa ogrodzenia

Redakcja

Po wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie Spree-Neisse w Brandenburgii, rolnicy z tego regionu muszą przygotować się na surowe ograniczenia. Minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnenberger poinformowała, iż w promieniu 3 km wokół miejsca występowania zainfekowanych tusz dzików zostanie utworzona ogrodzona strefa rdzeniowa. Wjazd jest tu zabroniony, aby nie straszyć dzików i nie wypędzić ich z tego terenu.

Czytaj więcej...

Polska wstrzymała import żywca wieprzowego z Niemiec?

Redakcja

- Polska najwyraźniej nałożyła zakaz importu żywych świń z Niemiec. Wschodnioniemieckie grupy producentów zgłosiły, że nie mogą już dostarczać świń rzeźnych do sąsiedniego kraju - powiedział agrarzeitung.de Albert Hortmann-Scholten ze Stowarzyszenia Grup Producentów Bydła i Mięsa (VEZG). Jak czytamy w niemieckich mediach, dla producentów z byłych terenów NRD sąsiad jest ważnym rynkiem zbytu, który zyskał na znaczeniu w ostatnich miesiącach ze względu na ograniczone możliwości ubojowe w Niemczech związane z koronawirusem.

Czytaj więcej...

Oficjalnie: ASF potwierdzony na terenie Niemiec

Redakcja

Próbki padłego dzika w niemieckim powiecie Sprewa-Nysa uzyskały wynik pozytywny na afrykański pomór świń. Dzisiaj tę informację potwierdziła niemiecka minister rolnictwa, Julia Klöckner. Jednocześnie Niemcy już prowadzą negocjacje m.in. z Chinami, które mają dotyczyć eksportu wieprzowiny z terenów wolnych od wirusa.

Czytaj więcej...

Jest wniosek o zniesienie strefy niebieskiej na terenie części powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego

Redakcja

W miniony wtorek z inicjatywy wicewojewody wielkopolskiego odbyło się kolejne spotkanie w sprawie bieżącej sytuacji związanej z ASF na terenie województwa wielkopolskiego. Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, poinformował o złożeniu w dniu 07.09.2020 r. przez stronę polską (MRIRW) wniosku do Komisji Europejskiej o zniesienie strefy niebieskiej na terenie części powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego.

Czytaj więcej...

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce?

Redakcja

Dzisiaj do naszej redakcji dotarła informacja o kolejnym ognisku ASF na terenie Wielkopolski. To nieoficjalne wieści, które niebawem powinny znaleźć oficjalne odzwierciedlenie w komunikacie służb weterynaryjnych. Feralne gospodarstwo położone jest na terenie gminy Zbąszyń.

Czytaj więcej...