Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

ASF

ASF wykryty u świń w gospodarstwie na Dolnym Śląsku

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o piątym w 2020 r. ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Ognisko to wyznaczone zostało na podstawie wyników badań z 22 czerwca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Czytaj więcej...

Dziki z ASF znalezione w sześciu województwach

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 12 -18 czerwca 2020 r.

Czytaj więcej...

ASF: najlepsze metody czyszczenia i dezynfekcji

Martyna Frątczak

Naukowcy w najnowszej publikacji przedstawiają najskuteczniejsze w walce z wirusem ASF metody czyszczenia i dezynfekcji. Rekomendują, jak odpowiednio czyścić pomieszczenia i pojazdy oraz jak dobrać środki do czyszczenia i dezynfekcji.

Czytaj więcej...

Rolnicy otrzymują nakazy uboju zdrowych świń. Gmina złoży skargę na powiatowego lekarza weterynarii

Redakcja

W Urzędzie Miejskim w Otyniu (powiat nowosolski, woj. lubuskie) doszło do spotkania burmistrz Otynia, Barbary Wróblewskiej, z rolnikami zajmującymi się drobną hodowlą trzody chlewnej na terenie gminy. Jak wynika z relacji rolników przedstawionej przez gminę, od miesięcy są oni zmuszani przez zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii do uboju wszystkich swoich świń mimo, że są one zdrowe, a gospodarstwa na bieżąco dostosowują się (ponosząc bardzo wysokie koszty) do wytycznych bioasekuracji związanej z ASF.

Czytaj więcej...

Zobacz jak wygląda kolejna niebieska strefa w Wielkopolsce

Redakcja

W miniony czwartek Komisja Europejska wyznaczyła granice strefy niebieskiej ASF na terenie woj. wielkopolskiego, które powstało po wybuchu afrykańskiego pomoru świń w chlewni na terenie wsi Ratowice w gminie Lipno w powiecie leszczyńskim. Przypomnijmy, iż chorobę stwierdzono w stadzie liczącym 17 świń.

Czytaj więcej...

Estonia wygrywa walkę z ASF. Populację dzików zmniejszono dziesięciokrotnie

Redakcja

Zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Estonia uzyskała status kraju wolnego od ASF w przypadku świń domowych. Teraz Estończycy ubiegają się o przyznanie takiego samego statusu w stosunku do dzika, co umożliwiłoby swobodny handel świniami i wieprzowiną. Jak ten niewielki kraj poradził sobie z wirusem, który dobija polską hodowlę świń?

Czytaj więcej...

ASF i bioasekuracja to walka z rolnikami, a nie z chorobą? Hodowcy dostają nakazy zabicia zdrowych świń

Redakcja

- Maria Ciosmak spod Nowej Soli musi zlikwidować liczącą 38 sztuk hodowlę świń. To jedyne źródło utrzymania jej i czworga dzieci. Gospodarstwo skontrolowano, bo w powiecie pojawił się wirus ASF. Pani Maria spełniła wszystkie wymogi, poza jednym… nie domknęła okienka w pomieszczeniu, gdzie trzyma paszę – słyszymy w programie Interwencja emitowanym w telewizji Polsat News.

Czytaj więcej...

ASF poza kontrolą. Już 46% powierzchni kraju naznaczone jest wirusem

Redakcja

W województwie wielkopolskim utrzymywane jest 36% krajowego pogłowia świń. Jest to obszar o największej liczbie świń przypadającej na jednostkę powierzchni. Dla porównania średni wskaźnik zagęszczenia w województwie podlaskim wynosi 16,7 szt/100 ha podczas, gdy w Wielkopolsce jest 8 większy (134,8 szt/100 ha). - Pojawienie się drugiego ogniska w Wielkopolsce (czwartego w tym roku) w chlewni utrzymującej 17 świń w powiecie leszczyńskim budzi poważne obawy co do przyszłego rozwoju sytuacji. Jesteśmy dopiero na początku sezonu, w którym liczba ognisk zwykle ASF wzrasta – przestrzega Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh „Polpig”.

Czytaj więcej...

ASF w Nigerii. Do likwidacji 300 tys. świń

Redakcja

Według doniesień BBC prawie 300 000 świń zostało zabite w Nigerii w wyniku wykrycia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Gospodarstwo najbardziej dotknięte chorobą jest spółdzielnią i głównym źródłem utrzymania dla prawie 3000 rolników. Dla kilku z nich szok wywołany wykryciem ASF okazał się śmiertelny. 

Czytaj więcej...

Ognisko ASF w wielkopolskiej gminie Lipno

Redakcja

Wczoraj wieczorem dotarła do nas informacja o czwartym ognisku ASF w tym roku stwierdzonym na terenie Polski. Wg naszego informatora, chorobę wykryto w okolicy wielkopolskiego Lipna (powiat leszczyński) w stadzie liczącym ok. 50 świń.

Czytaj więcej...

Chińskie testy szczepionki na ASF przynoszą pozytywne rezultaty

Redakcja

Wczoraj Chińska Agencja Informacyjna (Xinhua) poinformowała, że szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń wykazała pozytywne wyniki w badaniach klinicznych. Szczepionka, opracowana przez Harbin Veterinary Research Institute w ramach CAAS, wykorzystuje usunięty gen wirusa ASF jako szczepionkę dla świń i została zatwierdzona do badań klinicznych w marcu. 

Czytaj więcej...