Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 października 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7601 EUR EUR - 4,3049 GBP GBP - 4,9014 DKK DKK - 0,5770
Archiwum
19.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,25 (0,00%), kukurydza LIS18 - 168,50 (- 0,30%), rzepak LIS18 - 373,25 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2018 13.31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,50 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

ASF

Czy kleszcze mogą przenosić ASF?

Martyna Frątczak

Wielu ekspertów dyskutuje na temat potencjalnych, nieodkrytych jeszcze wektorów wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie Europy. Niektórzy z nich skupiają swoją uwagę na owadach żywiących się padliną lub krwią, inni przyglądają się roli, jaką w epidemii odgrywać mogą kleszcze, powszechnie występujące na całym świecie ektopasożyty zwierząt dzikich i domowych.

Czytaj więcej...

W Belgii jest już 98 przypadków ASF

Redakcja

Rząd Walonii przedstawił wczoraj sprawozdanie z postępów w walce z pomorem świń. Do tej pory przeanalizowano 188 tusz dzików, w tym 157 ze strefy ochronnej. Spośród nich 98 przypadków jest dodatnich pod względem ASF.

Czytaj więcej...

Mamy 28 nowych przypadków ASF

Redakcja

Przed tygodniem informowaliśmy o pojawieniu się 9 nowych przypadków ASF wśród dzików. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował, iż mamy na terenie kraju 28 nowych przypadków choroby, wśród których najliczniejsze dotyczą terenu woj. mazowieckiego.

Czytaj więcej...

Czy ASF w Polsce jest w odwrocie?

Paweł Hetnał

Wczoraj na konferencji prasowej w Łysomicach minister rolnictwa poinformował o złożeniu wniosku do Brukseli o zwolnienie z rygoru zapowietrzenia około 60 gmin, w których od dłuższego czasu nie odnotowano nowych przypadków wystąpienia ASF. Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że podczas gdy wirus rozprzestrzenia się w niektórych krajach Europy, u nas znajduje się w odwrocie.

Czytaj więcej...

Czechy wolne od ASF

Redakcja

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt ocenia, że problem ASF w Republice Czeskiej został rozwiązany po ponad 6 miesiącach bez odnotowanego przypadku wirusa.

Czytaj więcej...

Belgia na nowo definiuje strefy zagrożenia ASF

Redakcja

Rząd waloński podjął w piątek decyzję o zawężeniu głównego obszaru zagrożenia wirusem ASF, który dotychczas wynosił 63 tys. ha. Strefa ta zostanie zredukowana do 12 000 ha, a wokół niej wprowadzono strefę buforową i obszar obserwacyjny.

Czytaj więcej...

Padlina, padlinożercy i ASF

Martyna Frątczak

Padlina i pożywiające się nią zwierzęta odgrywają unikalną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów, wpływając na ich różnorodność i strukturę, ale także na utrzymywanie się i transmisję patogenów. W zwierzęcych szczątkach znajdować mogą się czynniki rozprzestrzeniające choroby, takie jak wirusy, bakterie, pasożyty czy cząsteczki prionowe, a ponadto groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt chemiczne zanieczyszczenia, takie jak dioksyny. Z tego powodu istotne jest odpowiednie zrozumienie wpływu padlinożerców na określone środowiska, zwłaszcza w przypadku konkretnego zagrożenia epidemiologicznego, jakim jest obecnie występujący na terenie Europy wirus ASF.

Czytaj więcej...

Dziewięć nowych przypadków ASF

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpieniu 2859 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24 września - 30 września 2018 r. stwierdzono dziewięć nowych przypadków. 

Czytaj więcej...

Francuzi stawiają ogrodzenie na granicy z Belgią

Redakcja

We francuskich departamentach Ardennes, Meuse i Meurthe-et-Moselle, na północy Francji, podjęto nowe środki bezpieczeństwa związane z wystąpieniem na terenie Belgii afrykańskiego pomoru świń. Podjęte działania obejmują ograniczenie dostępu do lasów i instalację ogrodzenia wzdłuż granicy belgijskiej.

Czytaj więcej...

Rolnicy z powiatu parczewskiego skarżą się na inspektorat weterynarii

Paweł Hetnał

Hodowcy świń z powiatu parczewskiego w województwie lubelskim zwrócili się do przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa z prośbą o interwencję w sprawie braku, ich zdaniem, kompetencji służb Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF. Szczególne wzburzenie rolników wywołało zdarzenie, które zostało jakiś czas temu ujawnione w lokalnych mediach, a dotyczące telefonu, jaki wykonał lekarz weterynarii pracujący w strefie zapowietrzonej, który, chcąc zadzwonić do jednego z rolników, pomylił jednak numery i w rezultacie dodzwonił, się do dziennikarza lokalnego tygodnika, który nosił to samo nazwisko.

Czytaj więcej...

Sprzedaż zdrowych świń w obszarach występowania ASF

Redakcja

Przepisy unijne oraz przepisy krajowe dopuszczają produkcję i wprowadzanie na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt ze względu na ASF (w tym strefy niebieskiej), pod warunkiem, że spełnione zostaną określone wymagania dotyczące ich produkcji oraz wprowadzania na rynek. 

Czytaj więcej...