Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

ASF

Branża trzodziarska szuka sposobów na ASF

Redakcja

Przed tygodniem odbyło się drugie robocze spotkanie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF. Porozumienie zaproponowało szereg rozwiązań dotyczących odstrzału dzików, podwyżki dla inspekcji weterynaryjnej i ułatwienia w przemieszczaniu świń w strefach gdzie występuje afrykański pomór świń.

Czytaj więcej...

Duńczycy nie uznają kompromisu w zabezpieczaniu się przed ASF. Na granicy z Niemcami każda ciężarówka poddawana jest dezynfekcji

Redakcja

Jednym ze sposobów skutecznego zwalczania afrykańskiego pomoru świń jest wg Duńczyków szczelna procedura czyszczenia i dezynfekcji ciężarówek na granicy kraju. Tamtejsze służby nie uznają kompromisu i stosują politykę zerowej tolerancji. Nawet niewielkie zabrudzenia obornikiem powodują, że pojazd nie jest wpuszczany na terytorium Danii. 

Czytaj więcej...

Rośnie żółta strefa ASF w woj. łódzkim. Rolnicy odczuwają coraz większy niepokój

Redakcja

Żółta strefa Afrykańskiego Pomoru Świń rozszerzyła się o 5 nowych gmin w Łódzkiem - dwie w powiecie opoczyńskim: Drzewicę i Poświętne oraz trzy w powiecie tomaszowskim: Czerniewice, Inowłódz i Rzeczycę. Rolnicy są tą sytuacją mocno zaniepokojeni. Przychodzi im zmagać się z nowymi wymogami dotyczącymi bioasekuracji. Narzekają też na rosnącą biurokrację.

Czytaj więcej...

W powiecie wolsztyńskim użyto dronów do poszukiwania dzików w tamtejszych lasach

Redakcja

W miniony piątek do późnych godzin popołudniowych trwały zorganizowane działania na terenie powiatu wolsztyńskiego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Z udziałem tych urządzeń patrolowano wolsztyńskie lasy w okolicach Kębłowa i Adamowa (gm. Wolsztyn), pod kątem obecności dzików. Działania te, miały związek z afrykańskim pomorem świń występującym na tym obszarze. 

Czytaj więcej...

Lubuskie: Fatalna sytuacja w czerwonej strefie ASF. Rolnicy domagają się natychmiastowego odblokowania możliwości polowania na dziki

Redakcja

Głównym problemem hodowców świń ze strefy czerwonej w woj. lubuskim jest utrudniona lub wręcz niemożliwa sprzedaż tuczników. Dodatkowo dochodzą jeszcze szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach, przy jednoczesnym zakazie polowania w tej strefie. Na tym obszarze znajduje się ponad 60 obwodów łowieckich, w których, zgodnie z zakazem, nie jest prowadzona gospodarka łowiecka. W pozostałych obszarach województwa polowania są możliwe, ale znowuż myśliwi zmagają się z deficytem chłodni. Potrzebnych jest 90 takich urządzeń, a tymczasem koła łowieckie dysponują zaledwie czternastoma. 

Czytaj więcej...

Senat bez poprawek przyjął specustawę ws. ASF

Redakcja

Połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska 9 stycznia 2020 r. zarekomendowały przyjęcie przez Senat specustawy ws. ASF bez poprawek. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt została uchwalona przez Sejm w grudniu. Uprawnia policję oraz wojsko do odstrzału sanitarnego dzików.

Czytaj więcej...

Niemcy nie będą patyczkować się na wypadek wykrycia wirusa ASF. Przy odstrzale dzików wszystkie chwyty będą dozwolone

Redakcja

Rząd kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia opracował projekt specjalnej ustawy łowieckiej, która ma obowiązywać w przypadku wybuchu afrykańskiego pomoru świń. W przypadku kryzysu rozporządzenie ma na celu umożliwienie skutecznego polowania na dziki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W walce z chorobą dopuszczone będą niemal „wszystkie chwyty”. 

Czytaj więcej...

Myśliwi pod ostrzałem. TVN chciał pokazać, że bioasekuracja podczas polowania na dziki to fikcja

Redakcja

Wczoraj stacja TVN pokazała reportaż, w którym pokazane były zabite jelenie, rzucone na stertę w chłodni. Problem w tym, że w kontenerze były wcześniej składowane patrochy upolowanych dzików. Co gorsze, wydarzyło się to w strefie czerwonej ASF na Podlasiu. Zdarzenie ujawnione przez jednego z lokalnych myśliwych miało miejsce w Sosnowiku - wsi położonej w Puszczy Knyszyńskiej, na terenie nadleśnictwa Krynki. Materiał "Czarno na białym" w TVN24 miał zaprezentować jak wielką fikcją jest ochrona przed ASF. 

Czytaj więcej...