Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

ASF

Wojska Obrony Terytorialnej szukają padłych dzików

Redakcja

W województwie lubelskim trwa przeczesywanie lasów w poszukiwaniu martwych dzików. Celem akcji jest usunięcie zwierząt, które mogą być zarażone wirusem ASF. W poszukiwaniach biorą udział leśnicy, weterynarze i wojska obrony terytorialnej. Penetracja lasów przynosi skutki. W Krasnymstawie odkryto aż 25 przypadków znalezienia martwych dzików.

Czytaj więcej...

Zakład w Bielsku Podlaskim będzie ubijał przerośnięte świnie

Redakcja

Jak informuje MRiRW, tylko w tym roku na działania związane z ASF przeznaczono 203 mln zł. W ramach odszkodowań za wybite świnie w bieżącym roku wypłacono rolnikom ponad 2,597 mln zł. Ponadto minister rolnictwa zapowiada uruchomienie państwowego zakładu w Bielsku Podlaskim, którego zadaniem będzie ubijanie wszystkich przerośniętych świń.

Czytaj więcej...

Kolejne ogniska ASF w Chinach

Redakcja

Chiny potwierdziły nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w trzech regionach. Tym samym w Państwie Środka mamy do czynienia już z ponad 80 ogniskami ASF, które stwierdzono na terenie 21 prowincji tego kraju.

Czytaj więcej...

Czy Japonia będzie kolejna? Azjatyckie wędrówki ASF

Martyna Frątczak

Chiny są w coraz gorszej sytuacji, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa ASF na terenie tego kraju. Ostatnie ogniska wykryto na jego południu i przewiduje się dalszy rozwój epidemii. Niepewna sytuacja wzbudza obawy wszystkich sąsiednich państw, zwłaszcza tych prowadzących z Chinami intensywną wymianę żywności i zasobów ludzkich. Obecnie przed wprowadzeniem groźnego wirusa zabezpiecza się Japonia.

Czytaj więcej...

Krewniacy świni domowej i dzika oraz ich rola odgrywana w epidemii ASF

Martyna Frątczak

Wirus ASF jest patogenem o bardzo wysokiej specyficzności, infekującym wyłącznie tkanki świniowatych – nie tylko trzody chlewnej, ale także jej dzikich krewnych. Przedstawiciele rodziny świniowatych w warunkach naturalnych występują w Europie, Azji i Afryce. Zostały także sztucznie introdukowane przez człowieka na obszar obu Ameryk i Australii. Można je więc spotkać praktycznie na całym świecie.

Czytaj więcej...

ASF wytrzebił na Ukrainie dwie rasy świń

Redakcja

Dwie rasy świń zostały wykorzenione na Ukrainie z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Od początku występowania wirusa, u naszych wschodnich sąsiadów ze stada krajowego zniknęło 2 mln świń. Produkcja wieprzowiny za Bugiem spada z roku na rok, a tamtejsze władze nie ukrywają, że konieczne jest sprowadzanie coraz większej ilości produktów wieprzowych, by zaspokoić krajowy popyt.

Czytaj więcej...

Chiny: ASF na farmie utrzymującej 10 tys. świń

Redakcja

Wg najnowszych doniesień ASF uderzył w pekińską farmę, w której utrzymywano blisko 10 tys. świń. Co więcej, wirus wkroczył już do kolejnej, 21. chińskiej prowincji. Pojawiło się również ognisko najbardziej wysunięte na północ Państwa Środka, w prowincji graniczącej z Rosją. 

Czytaj więcej...

Wszystkie dziki zostają w kraju. Zaostrzone reguły walki z ASF

Paweł Hetnał

Wczoraj minister rolnictwa opublikował rozporządzenie, które zakazuje transportu dzików poza teren kraju. Dotychczas ograniczenia dotyczyły wyłącznie terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ponadto rolnik będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru wszystkich środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Czytaj więcej...

Jarosław Sachajko: aby wygrać z ASF, na dwa lata musimy pozbyć się dzików

Paweł Hetnał

Od połowy września w Polsce nie odnotowano ogniska ASF w hodowli świń. Niedawno minister rolnictwa ogłosił, iż 60 gmin z terenu kraju zostało uwolnionych z ograniczeń związanych z występowaniem wirusa. Mogłoby się wydawać, że choroba została okiełznana. Niemniej jednak nie ustają kolejne przypadki wirusa wśród dzików. Zadaniem przewodniczącego komisji rolnictwa, Jarosława Sachajki, tylko pozbycie się tych zwierząt na dwa lata pozwoli na całkowite wytępienie afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj więcej...

Agro Unia założy żółte kamizelki?

Paweł Hetnał

W minioną sobotę w Grabicy k. Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się spotkanie lidera Agro Unii, Michała Kołodziejczaka, z tamtejszymi hodowcami trzody chlewnej. Tematem przewodnim były problemy związane z afrykańskim pomorem świń. Wprawdzie do województwa łódzkiego wirus jeszcze nie dotarł, ale rolnik z Podlasia, goszczący na tym spotkaniu, przestrzegał, że on też myślał, iż ten problem go nie dotyczy dopóki ASF nie pojawił się w jego chlewni. Ponadto lider Agro Unii przestrzegał rządzących przed dalszym ignorowaniem postulatów polskich rolników, którzy w każdej chwili skłonni są przywdziać „żółte kamizelki”.

Czytaj więcej...