Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

ASF

Ministerstwo ma problemy z odstrzałem dzików. Pomoże wojsko?

Paweł Hetnał

Z sygnałów jakie wysyła ministerstwo rolnictwa, można wnioskować, że w zakresie odstrzału dzików współpraca resortu z Polskim Związkiem Łowieckim nie układa się najlepiej. Kilka dni temu minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, iż PZŁ odmówił polowań, a jedynie „pojedyncze koła próbują to robić”. Na jednej z niedawnych sejmowych komisji rolnictwa, pomysły na zintensyfikowanie walki z ASF, poprzez odstrzał dzików, przedstawiał wiceminister Szymon Giżyński. Jak mówił, istnieją koncepcje udziału w polowaniach służb mundurowych czy wprowadzenie przetargów na dzierżawę obwodów łowieckich.

Czytaj więcej...

W ciągu dwóch tygodni odnotowano 128 przypadków ASF

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/164-2019/232 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 21 stycznia - 27 stycznia 2019 r. Od tego terminu do wczoraj zarejestrowano kolejnych kilkadziesiąt przypadków.

Czytaj więcej...

Francja broni się przed ASF. W akcji myśliwi oraz wojsko

Redakcja

Francuzi obawiają się, że dziki zainfekowane ASF przejdą na ich terytorium od strony belgijskiej i rozprzestrzenią się w całym kraju. Właśnie dlatego rząd postanowił zbudować ogrodzenie wokół wyznaczonej strefy obserwacyjnej na granicy. Obecnie w tzw. ”białej strefie” prowadzony jest odstrzał dzików. Za każdego odstrzelonego dzika francuski rząd płaci 100 euro. Pod kątem logistycznym akcję wspiera wojsko.

Czytaj więcej...

Świnie odporne na ASF

Martyna Frątczak

Ubój wszystkich zakażonych zwierząt, ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji i odstrzał dzików stanowiących rezerwuar wirusa, to obecnie jedyne dostępne sposoby walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Praktyka pokazuje, że często są one jednak bardzo problematyczne w zastosowaniu, a ich skuteczność niweczy wiele trudnych do kontrolowania czynników. Wydaje się, że nadszedł już najwyższy czas na zastosowanie nowych metod w walce z nieustępliwym wirusem, pozwalających w pełni uodpornić na niego zwierzęta. Naukowcy prowadzą już bardzo zaawansowane badania nad utworzeniem szczepionek na ASF. Niektórzy z nich poszli jeszcze o krok dalej i rozpoczęli hodowle świń z genem ich dzikiego krewniaka, uodparniającym na zarazę. Na jakim etapie są te eksperymenty i jak długo będziemy jeszcze czekać na ich komercyjnie dostępne efekty?

Czytaj więcej...

Pierwsze ognisko ASF od 19 września ub.r. Do likwidacji 67 świń

Redakcja

Wczoraj Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał wyniki badań próbek pobranych od pięciu padłych świń z gospodarstwa położonego w miejscowości Gieraliszki, gmina Gołdap, których badanie potwierdziło obecność wirusa. To piętnaste ognisko ASF w chlewniach na Warmii i Mazurach. Tó również pierwszy od 19 września ub.r. przypadek choroby u świń na terenie kraju. 

Czytaj więcej...

ASF - żadnych mitów, tylko fakty: wywiad z Wojewódzkim Inspektorem Weterynarii, lek. wet. Tomaszem Wielichem

Hanna Krugiełka

Problem ASF jest niezwykle bliski Czytelnikom naszego portalu, a temat odstrzału dzików wzbudza wiele kontrowersji. O wypowiedź, w sprawach tak ważnych dla Czytelników Cen Rolniczych, poprosiłam Wojewódzkiego Inspektora ds. zdrowia i ochrony zwierząt z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu – lek. wet. Tomasza Wielicha.

Czytaj więcej...

Ponad 60 nowych przypadków ASF wśród dzików

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/115-2019/163 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 14 stycznia - 20 stycznia 2019 r. W ciągu następnych dni, do dzisiaj, przybyło kolejnych kilkanaście przypadków.

Czytaj więcej...

Stanowisko PAN w sprawie masowego odstrzału dzików

Redakcja

- Z punktu widzenia ASF, redukcja populacji dzików powinna być tylko jednym z działań zamierzających do zahamowania rozprzestrzenienia ASF. Jedynie ok. 5% odstrzelonych dzików miało kontakt z wirusem ASF. Odsetek ten jest znacznie wyższy wśród padłych dzików (80%) – piszą w stanowisku dotyczącym masowego odstrzału dzików przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej...

ASF to znakomity biznes obliczony na miliardowe zyski

Paweł Hetnał

Wydaje się, że wreszcie ktoś oficjalnie powiedział prawdę o ASF. Sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Szymon Giżyński, przyznał, że przemysł przetwórczy z kapitałem zagranicznym zwietrzył znakomity interes na tej chorobie, obliczony na kilkadziesiąt miliardów złotych. Wysoko postawiony urzędnik poinformował, że do resortu spływały propozycje kapitału niemieckiego związane z uruchomieniem przemysłu utylizacyjnego i przetwórczego pod kątem ASF. Wg sekretarza stanu, ASF w Polsce zostanie opanowany w momencie gdy zostaną zlikwidowane „strefy korzyści”. 

Czytaj więcej...