Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,00 (- 0,82%), kukurydza STY21 - 194,50 (- 0,77%), rzepak LUT21 - 412,75 (+ 0,24%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

ASF

Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać ASF. Czy leci z nami pilot?

Paweł Hetnał

- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy waszej pomocy – mówi Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa. W zaprezentowanym w mediach społecznościowym spocie filmowym, nowy członek kierownictwa resortu przekonuje, że konieczne jest stworzenie aplikacji, która pomoże namierzyć dziki i zlokalizować główne obszary występowania afrykańskiego pomoru świń. Dodajmy, że taka aplikacja powstała w Niemczech już blisko dwa lata temu. Forma przedstawionego materiału filmowego i sam pomysł budzą konsternację wśród rolników.

Czytaj więcej...

Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce

Redakcja

- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że zostały zniesione strefy wyznaczone w związku z zagrożeniem ASF na terenie powiatu poznańskiego/szamotulskiego i leszczyńskiego – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla rolników i kół łowieckich

Redakcja

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań mających na celu przywrócenie możliwości polowań zbiorowych przez koła łowieckie. Jeśli taki stan rzeczy zostanie podtrzymany, będzie to miało bezpośrednie przełożenie na możliwość wypłacenia rolnikom odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych spowodowanych przez zwierzynę łowną. Nasili się też presja wirusa ASF. 

Czytaj więcej...

Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych. Stawki za żywiec niższe nawet o 80 gr/kg

Redakcja

- Postulujemy wprowadzenie zakazu stygmatyzowania wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych przez sieci handlowe. Wieprzowina z surowca pochodzącego ze stref ASF jest przebadana w kierunku ASF i jakościowo nie odbiega od surowca pochodzącego ze strefy białej – czytamy w piśmie organizacji z branży trzody chlewnej, które wystosowano do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej...

Środki na pomoc dla producentów świń ze stref ASF są zdecydowanie za niskie

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego pomocy dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze strefy niebieskiej i czerwonej lub w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zaproponowane w nim rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia, bowiem przepisy wykluczają sporą grupę hodowców. Ponadto pula środków zarezerwowana na ten cel jest zdecydowanie za niska.

Czytaj więcej...

Chiny: Nielegalnie przewożone świnie są winne wielu ognisk ASF

Redakcja

Nielegalnie transportowane świnie zakażone afrykańskim pomorem świń stanowią większość przypadków ASF zgłoszonych w Chinach w 2020 r. Jak dotąd bieżącym roku do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) zgłoszono sześć ognisk afrykańskiego pomoru świń w Państwie Środka, przy czym ostatnie zdarzenie miało miejsce w październiku. 

Czytaj więcej...

Niemcy zabili rekordową liczbę dzików

Redakcja

W sezonie łowieckim 2019/20 (od 1 kwietnia do 31 marca) myśliwi odstrzelili w Niemczech 882 231 dzików. To o 47% więcej niż w sezonie poprzednim. Ta liczba przekracza również o ponad 5% rekordowy wynik z sezonu 2017/18. 

Czytaj więcej...

Pierwszy przypadek ASF w Saksonii. Zagrożenie dla trzech tysięcy ferm

Redakcja

Instytut Friedricha Loefflera potwierdził pierwszy przypadek ASF w Saksonii. Feralny dzik został upolowany i nie miał żadnych objawów choroby. Został jednak rutynowo przebadany pod kątem afrykańskiego pomoru świń. Wraz ze wzrostem przypadków z Brandenburgii całkowita liczba potwierdzonych przypadków ASF w Niemczech wzrosła do 123.

Czytaj więcej...

Polowania zbiorowe zabronione. Będzie więcej dzików z ASF i kłopoty z wypłatą odszkodowań za szkody łowieckie

Redakcja

Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że obowiązujące przepisy zakazują zgromadzeń powyżej pięciu osób, a tym samym myśliwi nie mogą przeprowadzać polowań zbiorowych. Niesie to duże konsekwencje dla rolników. Łowczy będą mieli ograniczone możliwości ograniczenia populacji dzików, które są głównym wektorem ASF. Zakaz zgromadzeń to również kłopoty z wypłatami odszkodowań za szkody łowieckie oraz realizacją rocznych planów łowieckich.

Czytaj więcej...