W Rumunii w zeszłym tygodniu zgłoszono wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) na dużej farmie należącej do chińskiej firmy Smithfield. Wirus został wykryty podczas rutynowej kontroli, a zwierzęta nie wykazywały żadnych objawów klinicznych.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/861 z dnia 26 kwietnia 2023 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Do jakich zmian doszło?
Naukowcy z Danii wykryli w pobliżu gospodarstw trzody chlewnej z niezwykle wysokim poziomem bioasekuracji owady krwiopijne zawierające wirusa ASF. Wirus był przez nie zawleczony prawdopodobnie z innych ferm. Czy muchy i komary są więc poważnym zagrożeniem?
Wczoraj potwierdzono pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku na terenie Polski. ASF wykryto w niewielkim stadzie zlokalizowanym w Lubaniu w woj. dolnośląskim, kilka kilometrów od granicy z Czechami.
W Chinach pojawiły się ostatnio pogłoski i doniesienia o zwiększonej liczbie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ministerstwo Rolnictwa w Pekinie zaprzeczyło tym doniesieniom.
- Niestety, w całej strategii walki z wirusem ASF pomijamy bardzo ważny aspekt zbierania padliny, która może byćźródłem zakażenia wśród zdrowej zwierzyny. Dochodzi do mnie wiele sygnałów, które wskazują na problem ze skutecznym i szybkim zbieraniem padłych dzików, do których dostęp mają zdrowe zwierzęta, przez co zarażają się wirusem i rozprzestrzeniają tą chorobę. Jeśli chcemy pozbyć się ASF z granic naszego kraju, musimy zwalczać chorobę na każdej możliwej płaszczyźnie – apeluje Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”.
Laboratorium francuskiej agencji rządowej ANSES donosi o obiecujących wynikach badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). - Uzyskane wstępne wyniki są obiecujące i torują drogę do skutecznego sposobu walki z tą chorobą, która jest odpowiedzialna za wysoką śmiertelność świń i dzików w kilku krajach Europy, Azji i Karaibów - poinformowała Francuska Agencja ds. Żywności.
W regionach Piemontu i Ligurii w północnych Włoszech w ostatnich tygodniach coraz częściej wykrywano afrykański pomór świń (ASF) w populacjach dzików. Od początku roku zidentyfikowano prawie 200 przypadków ASF - prawie tyle samo, co w całym ubiegłym roku.
W komunikacie prasowym brandenburskie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów poinformowało, że w stadzie trzody chlewnej w Brandenburgii wykryto afrykański pomór świń (ASF). Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził dzisiaj te doniesienia. Jest to małe gospodarstwo z 11 zwierzętami w powiecie Spree-Neisse.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji w dniu 20.02.2023 r. rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Do roszad doszło na obszarze sześciu województw.
Jako środek przeciwko wprowadzeniu afrykańskiego pomoru świń na Półwysep Iberyjski, duże hiszpańskie stowarzyszenie rolników COAG wezwało do ograniczenia importu prosiąt z Europy Środkowej. - Fakt, że każdego miesiąca importuje się do Hiszpanii 200 000 prosiąt, jest jak gra w „rosyjską ruletkę” dla tego sektora - ostrzegło stowarzyszenie rolników.
Cały świat interesuje się wysiłkami Niemiec podejmowanymi w walce z ASF. Jak państwo radzi sobie z opanowaniem epidemii w porównaniu do innych krajów? Czy lata epidemii wirusa w Europie pomogły mu opracować skuteczne strategie?
Ostatnio pojawiają się głosy o coraz lepszej sytuacji związanej ze zwalczaniem ASF w Polsce. Niestety, to wcale nie oznacza, że problem jest mniejszy. Jednocześnie podejmowane są działania związane z powstrzymaniem procesu likwidacji kolejnych produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rolnych i prowadzone są prace zmierzające do odbudowy produkcji trzody chlewnej w Polsce.Jednak bez bardziej zdecydowanych i precyzyjnych działań w procesie zwalczania ASF w kraju wszelkie próby odbudowy produkcji są skazane na niepowodzenie.
Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń wyprodukowana w Wietnamie dała obiecujące wyniki w testach praktycznych i wkrótce będzie dostępna w dystrybucji krajowej.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2023 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Do jakich zmian doszło?
Wirus afrykańskiego pomoru świń może przenosić się w nasieniu knurów drogą sztucznej inseminacji (AI) na loszki i zarodki prosiąt. To wnioski ze wspólnych badań niemiecko-amerykańskich.
W zeszłym roku w Europie było znacznie mniej ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) niż w 2021 r. Choroba została wykryta łącznie w 15 krajach europejskich.
W drugiej połowie 2022 r zostały zmienione znacząco obszary objęte restrykcjami ASF, które wynikają z rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej. Zmiany objęły w tym czasie 141 gmin.
Włochy od lat 70. XX wieku walczą z afrykańskim pomorem świń, który stał się chorobą endemiczną na śródziemnomorskiej wyspie Sardynia. Od ponad dziesięciu lat ani świnie, ani wieprzowina nie mogą opuszczać wyspy. Ale to ma się zmienić. Od stycznia ponownie będzie możliwy eksport z części wyspy.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/2486 z dnia 16 grudnia 2022 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W związku z wejściem w życie ww. rozporządzenia, zmianie uległ zasięg obszarów objętych ograniczeniami w związku z ASF.