Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9011 EUR EUR - 4,2916 GBP GBP - 5,0130 DKK DKK - 0,5743
Archiwum
14.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (0,00%), kukurydza STY20 - 164,00 (+ 0,46%), rzepak LUT20 - 389,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

ASF

ASF na zachodzie Polski! Zainfekowany dzik w woj. lubuskim

Redakcja

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, z docierających do samorządu informacji, dzisiaj w laboratorium w Puławach potwierdzono dodatni wynik na obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłego dzika w powiecie wschowskim, województwo lubuskie, przy granicy z województwem wielkopolskim.

Czytaj więcej...

Belgowie planują eksterminację dzików

Redakcja

Waloński minister rolnictwa, Willy Borsus, zdecydował, że zwierzęta na północ od rzek Sambre i Mozy powinny zostać całkowicie wyeliminowane. Gdzie indziej myśliwi muszą zmniejszyć liczbę dzików co najmniej o połowę, a być może nawet o 80 procent. 

Czytaj więcej...

Wielkopolska dyskutuje o ASF. Czy polskie zagłębie trzodziarskie uniknie afrykańskiego pomoru świń?

Redakcja

- Wirus mutuje się i traci na swojej zjadliwości. Zwiększa się ilość zwierząt z przeciwciałami, w ostateczności choroba ta nie będzie śmiertelna. W wyniku tego zwierzęta te stają się nosicielami, co stanowi kolejne zagrożenie i możliwości ich przemieszczenia i rozwleczenia wirusa na kolejne tereny – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach i przypomina, że ścieżek, którymi wirus ASF może zawędrować do Wielkopolski jest całkiem sporo. 

Czytaj więcej...

Zachodnia Europa nie uniknie ASF. Wirus wkroczy do Niemiec, Danii, Holandii i Hiszpanii

Redakcja

Wkroczenie wirusa ASF do takich państw jak Niemcy, Dania, Holandia czy Hiszpania jest nieuniknione. Tak uważa Emilio Becker, hiszpański ekonomista i konsultant branży spożywczej. - Nie możemy tego uniknąć. Choroba dotrze do Niemiec, Danii, Holandii i Hiszpanii. Stała się endemiczna. Obecnie należy wytoczyć najcięższe działa aby poradzić sobie z tym problemem. Samo siedzenie za biurkiem nie wystarczy - powiedział Becker podczas konferencji na targach Indagra Food & Carnexpo w Bukareszcie.

Czytaj więcej...

Było podejrzenie ASF w zachodnich Niemczech. Dziki zabiła jednak infekcja bakteryjna

Redakcja

W miniony weekend w miejscowości Soest (Nadrenia Północna-Westfalia) w pobliżu Dortmundu, ujawniono pięć tusz padniętych dzików. Niemieccy rolnicy byli przerażeni, bowiem byli pewni, że mają do czynienia z pierwszymi przypadkami w tym kraju dzików, które są zarażone wirusem ASF. Dzisiaj poinformowano jednak, że przebadane próbki wykluczyły obecność afrykańskiego i klasycznego pomoru świń.

Czytaj więcej...

Czy szczepionki ochronią przed mutującym ASF?

Martyna Frątczak

Utworzenie szczepionki, która raz na zawsze rozwiąże problem z ASF może być trudniejsze niż myślimy. Na świecie występuje już aż 26 różnych odmian genetycznych wirusa ASF. Patogen ten stale się zmienia, a wraz z nim postać choroby, jaką wywołuje. Dotychczasowe projekty szczepionek zapewniały bardzo wąską odporność. Czy istnieje szansa na naprawdę skuteczne?

Czytaj więcej...