kowalczyk

kojs

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

14.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-218,00 (+0,93%), kukurydza CZE21-251,00 (+0,30%), rzepak SIE21-547,75 (+2,82%) [euro/t]

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

ASF

ASF w Chinach: jak wpłynie na globalne rynki rolne?

Najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawia prognozy dla produkcji wieprzowiny w Chinach w latach 2021-2029 w zależności od sytuacji epidemiologicznej ASF. Jaką przyszłość czeka sektor wieprzowy w Chinach i jak wpłynie on na globalne ceny i import wieprzowiny, pasz i innych produktów rolnych?

Czytaj więcej...

Nowe przepisy mogą doprowadzić do wzrostu importu wieprzowiny

21 kwietnia weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt. Formalnie te gospodarstwa, które od 22 kwietnia nie spełniają wymagań, będących efektem wprowadzenia nowego prawa, nie mają podstaw do tego, żeby sprzedawać swoje świnie poza strefę. W związku z tym wiele zakładów może sięgnąć po wieprzowinę z importu.

Czytaj więcej...

Powstała nowa, doustna szczepionka na ASF

Powstała kolejna skuteczna szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W przeciwieństwie do większości dotychczas testowanych preparatów, można ją podawać zwierzętom doustnie lub donosowo. Zdaniem naukowców ma potencjał szczególnie jako szczepionka dla dzików.

Czytaj więcej...

ASF w powiecie szamotulskim. Obszar skażony na terenie dwóch gmin

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach poinformował wczoraj o stwierdzeniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu szamotulskiego. W związku z powyższym wydane zostanie rozporządzenie w sprawie określenia obszaru skażonego, zakazów i nakazów wprowadzonych dla hodowców trzody chlewnej i myśliwych. 

Czytaj więcej...

Nowe zasady dotyczące bioasekuracji ASF. Weterynaria nie przewiduje nagłej egzekucji

W związku z doniesieniami niektórych mediów dotyczących wejścia w życie „rewolucyjnych zmian” po publikacji 15 kwietnia br.  rozporządzenia  Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wbrew doniesieniom medialnym nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość  przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych.

Czytaj więcej...

Jaskółki bez dostępu do chlewni. Czy są dowody naukowe, które potwierdzają transmisję wirusa ASF przez te ptaki?

Dlaczego hodowcy świń nie mogą „ugościć” pożytecznych jaskółek w swoich chlewniach? Zabraniają tego zasady bioasekuracji, które tworzą z tego budynku szczelną kapsułę. Trudno jednak wskazać jednoznaczne wyniki badań naukowych, które dowodzą, że jaskółki mogą odpowiadać za transmisję wirusa. Niemniej weterynaria zachowuje taktykę daleko idącej ostrożności i wyklucza gniazdowanie tych ptaków w budynkach z trzodą chlewną. 

Czytaj więcej...

Strefa czysta i brudna w gospodarstwie. Dla małych hodowców świń to będzie gwóźdź do trumny

Naprędce wdrożone rozporządzenie Komisji Europejskiej ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń może wywołać ogromne kłopoty, zwłaszcza dla małych producentów trzody chlewnej. Do tej pory podział gospodarstw na część czystą i brudną został wprowadzony na dużych profesjonalnych fermach. Teraz taki obowiązek będzie dotyczył wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie.

Czytaj więcej...

Bruksela przekaże Niemcom 9 mln euro na walkę z ASF

Niemcy otrzymają 9 mln euro z funduszy Unii Europejskiej na walkę z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Według minister rolnictwa Julii Klockner, pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie ogrodzeń na terenach, na których choroba została wykryta w populacji dzików. 

Czytaj więcej...

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach członkowskich UE zebrane przez system zgłaszania chorób zwierzęcych (ADNS) wskazują na spadek całkowitej liczby przypadków ASF u dzików w pierwszym kwartale w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, z łącznie 4158 przypadków w okresie od stycznia do marca 2021 r. w porównaniu do 4409 przypadków w okresie od stycznia do marca 2020 r.

Czytaj więcej...

Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych badań

W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy komary mogą rozprzestrzeniać wirusa ASF. Owady do analiz zebrali z komercyjnych gospodarstw, na których wykryto ogniska choroby. Czy w nadchodzącym sezonie letnim będzie trzeba podjąć specjalne środki ochrony gospodarstw przed komarami?

Czytaj więcej...

Nie będzie premii za lochy w odstrzałach planowanych. Koniec finansowania zakupu chłodni

Na początku lutego br. ukazało się w Dzienniku Ustaw długo wyczekiwanie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”uchwalane co roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Czytaj więcej...

W tym roku w Rumunii odnotowano ponad 400 ognisk ASF. Rośnie import prosiąt

W bieżącym roku w Rumunii stwierdzono już 402 ogniska ASF (stan na 8 kwietnia), w tym 14 w gospodarstwach komercyjnych, które wymagały utylizacji 113 tys. świń. Do chwili obecnej w Rumunii potwierdzono łącznie 4227 ognisk ASF, z których 90 wystąpiło w gospodarstwach komercyjnych. Jak dotąd rumuński rząd wypłacił z budżetu krajowego blisko 122 mln EUR, aby zrekompensować straty ponad 15 tys. hodowców.

Czytaj więcej...

W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają, że ASF może rozprzestrzeniać się poprzez paszę

Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez paszę. Osiem lat szeroko zakrojonych badań, w tym prace na Uniwersytecie Stanowym w Kansas, doprowadziły do niepokojących wniosków dla producentów trzody chlewnej: pasza i ich składniki mogą potencjalnie służyć jako środki do wprowadzania i przenoszenia chorób świń.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu