Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

ASF

Trudności z odszkodowaniem po likwidacji stada w wyniku wystąpienia ASF

Redakcja

- Coraz częściej z terenu docierają do nas informacje o wstrzymaniu płatności odszkodowań należnych rolnikom z tytułu likwidacji stada w wyniku wystąpienia ASF. Zawieszenie wypłaty odszkodowań czasami związane jest z drobnymi uchybieniami bioasekuracyjnymi, nieprawidłowościami z identyfikacją zwierząt lub opóźnień w zgłaszaniu zmian w stadzie (w tym zwierząt padłych). Rozumiemy, że wydatkowanie środków publicznych na odszkodowania powinno być zgodne z prawem. Nasuwa się jednak refleksja, czy prawo to nie jest zbyt restrykcyjne i służy celowi jakim jest zawalczenie ASF – zastanawiają się członkowie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Czytaj więcej...

Ukraina wprowadziła zakaz importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF

Redakcja

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną w odniesieniu do wirusa ASF na terenie Polski, służba weterynaryjna Ukrainy wprowadziła zakaz importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego. 

Czytaj więcej...

Drugie ognisko ASF w Chinach

Redakcja

W Chinach wykryto drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus pojawił się w rzeźni należącej do WH Group. To największy przetwórca wieprzowiny w Państwie Środka. Zakażone świnie pochodziły z północno-wschodniej części kraju, gdzie wcześniej zlokalizowano pierwsze ognisko ASF. Chińscy naukowcy zdążyli już ustalić, że wirus dotarł do tej części kraju prawdopodobnie z terenu Rosji.

Czytaj więcej...
Pixabay

Z powodu ASF wybito mu 70 świń. Nie dostał odszkodowania

Paweł Hetnał

Dzisiaj popołudniu w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej odbędzie się rozprawa o wypłatę odszkodowania za wybite świnie. Sprawa dotyczy młodego rolnika z miejscowości Manie, któremu w ramach zwalczania choroby ASF, funkcjonariusze państwowi wybili 70 sztuk trzody, nie płacąc odszkodowania pod pretekstem nie zachowania zasad bioasekuracji. 

Czytaj więcej...

ASF zmierza na zachód. Jest już w chlewni oddalonej o 25 km od Elbląga

Redakcja

W ostatnią sobotę informowaliśmy pojawieniu się 195. ogniska ASF w Polsce. Od tego momentu na mapie ognisk i przypadków występowania wirusa, pojawiły się cztery nowe punkty, które oznaczają kolejne chlewnie gdzie wykryto afrykański pomór świń. Jedno z nowych ognisk w woj. warmińsko-mazurskim okazało się najbardziej wysuniętym na zachód zarzewiem choroby w hodowli świń. 

Czytaj więcej...

Szczepionki na ASF?

Martyna Frątczak

Jak dotąd nie istnieją skuteczne metody leczenia afrykańskiego pomoru świń lub komercyjnie dostępne szczepionki chroniące trzodę chlewną przed zachorowaniem. Strategie kontroli tej choroby niezmiennie opierać się więc muszą na wczesnym wykryciu choroby, sprawnej identyfikacji i diagnozie podejrzanych przypadków oraz na surowym przestrzeganiu przepisów sanitarnych. Działania te okazują się jednak mało skuteczne w obliczu stale rozprzestrzeniającej się w Europie epidemii. Czy możliwe jest stworzenie szczepionek, które mogłyby ją zatrzymać?

Czytaj więcej...
CDR Brwinów

Wnioski na zakup mat dezynfekcyjnych można składać od 27 sierpnia

Redakcja

Od 27.08.2018 r. do 14.09.2018 r. producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 75% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Czytaj więcej...

Liczba ognisk ASF rośnie jak grzyby po deszczu

Redakcja

W miniona środę Główny Inspektorat Weterynarii podał komunikat o 190. ognisku ASF na terenie Polski. Do wczoraj potwierdzono wirusa w pięciu kolejnych punktach, w tym po raz trzeci w chlewni położonej w gminie Cieszanów w woj. podkarpackim.

Czytaj więcej...

Od 50 tys. do nawet miliona złotych pożyczki dla hodowców z terenów objętych ASF

Redakcja

O 15 mln zł zwiększone zostały środki dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF przewidziane na udzielanie i wypłatę w 2018 roku nieoprocentowanej pożyczki przeznaczonej na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych. To już kolejna transza pieniędzy przeznaczona w tym roku na taką pomoc, a łączna kwota tego typu wsparcia wynosi 71,5 mln zł. Obecnie w Biurach Powiatowych ARiMR zawierane są kolejne umowy pożyczek z producentami trzody chlewnej. 

Czytaj więcej...

KZP-PTCH: Bezradność ekipy rządzącej jest zadziwiająca

Redakcja

Od administracji rządowej słychać narzekania, że myśliwi nie są zainteresowani zdecydowanym odstrzałem dzików w celu ograniczenia występowania wirusa ASF w środowisku. W wypowiedziach pojawia się argumentacja, że zgodnie z obowiązującym prawem tylko myśliwi realizujący swoje hobby, jakim jest myślistwo, mogą dokonać redukcji populacji dzików. Dlaczego rządzący nie zmienią obowiązujących przepisów tak, aby pozwalały wynajętym i opłacanym przez Państwo myśliwym na dokonanie odstrzału w wyznaczonych rejonach?

Czytaj więcej...

ASF na litewskiej fermie utrzymującej 20 tys. świń

Redakcja

W miniony wtorek na dużej fermie trzody chlewnej, położonej na terenie północnej Litwy, pojawiło się ognisko afrykańskiego pomoru świń. W stadzie utrzymywano 20 tys. zwierząt. To największa hodowla w kraju, należąca do duńskiej firmy Idavang. Wszystkie świnie poddano ubojowi sanitarnemu.

Czytaj więcej...