Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 kwietnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 4,1701 EUR EUR - 4,5694 GBP GBP - 5,1588 DKK DKK - 0,6121
Archiwum
01.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 193,50 (- 1,40%), kukurydza CZE20 - 166,00 (- 0,75%), rzepak MAJ20 - 357,75 (- 0,35%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.04.2020 13:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,56 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,12 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF

Zatrważająca liczba przypadków ASF w pierwszym kwartale 2020 r.

Redakcja

W tym roku na terenie Polski odnotowano już 1729 przypadków ASF wśród dzików. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku w naszym kraju zarejestrowano 754 przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików, a w analogicznym okresie roku 2018 wystąpiły 932 przypadki. Katastrofalnie prezentuje się sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim. 

Czytaj więcej...

Odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, zostały opracowane zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. 

Czytaj więcej...

Myśliwi w Bawarii zastrzelili rekordową liczbę dzików

Redakcja

Bawarska minister rolnictwa, Michaela Kaniber, zarządziła nowe działania wspierające polowania na dziki. M.in umożliwiono dostęp do techniki noktowizyjnej, co ma usprawnić odstrzał tych zwierząt, który i tak przebiega bardzo sprawnie. Myśliwi z Bawarii zdołali zastrzelić w tym sezonie łowieckim już blisko 15 tys. dzików. 

Czytaj więcej...

ASF: Dziki powinny być po odstrzale utylizowane, a rolnicy muszą mieć możliwość ich odławiania

Redakcja

Jak uważa wielkopolski samorząd rolniczy, dziki ze stref niebieskiej, czerwonej i żółtej po odstrzale bezwzględnie i bez zwłoki utylizować, bez pobierania prób i przechowywania tusz w chłodniach. Wielkopolscy rolnicy nie widza powodu, dla którego dziki ze stref miały by być traktowane inaczej niż świnie hodowlane, znajdujące się w ognisku i strefie niebieskiej (wybijanie i utylizowanie wszystkich sztuk). Tamtejsi gospodarze domagają się również możliwości budowania odłowni dla dzików na swoich nieruchomościach. 

Czytaj więcej...

Koronawirus paraliżuje zwalczanie ASF

Redakcja

Zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem paraliżuje działania związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Na terenie województwa wielkopolskiego do minimum ograniczono odstrzał dzików. Nie ma również chętnych do przeszukiwania lasów w celu eliminacji padłych zwierząt.

Czytaj więcej...

Padła bioasekuracyjna twierdza w Lubuskiem. Presja wirusa ASF w środowisku była zbyt duża

Redakcja

W ubiegłym tygodniu wirus ASF dał znać o sobie w Niedoradzu w województwie lubuskim. Zakażona została duża ferma produkująca prosięta, która miała wprowadzone zasady bioasekuracji. Jednak w ostatnich tygodniach w sąsiedztwie fermy notowane były liczne przypadki ASF u dzików. Presja wirusa w środowisku była tak duża, że nawet dobrze zabezpieczona ferma nie była w stanie obronić się przez wniknięciem choroby do stada świń.

Czytaj więcej...

Wirus ASF może utrzymywać się w śrucie sojowej nawet 125 dni

Redakcja

Amerykańscy naukowcy badają żywotność wirusa ASF w paszy. Na Uniwersytecie Stanowym w Kansas przetestowano, jak długo wirus może przetrwać podczas symulowanej zagranicznej podróży w zainfekowanej paszy roślinnej. Jak pokazują wyniki badań, aby całkowicie pozbyć się ASF z zainfekowanej śruty sojowej, należy ją przed użyciem przechowywać 125 dni. 

Czytaj więcej...

Niemcy ukończyli budowę 128 km ogrodzenia na granicy z Polską

Redakcja

21 stycznia br. władze Saksonii podjęły decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Polską, licząc, że w ten sposób zminimalizują ryzyko wprowadzenia afrykańskiego pomoru świń na teren kraju. W miniony piątek poinformowano o ukończeniu budowy zapory o długości 128 kilometrów. Inwestycja pochłonęła 250 000 euro. 

Czytaj więcej...

Dlaczego rolnik nie ma prawa do odłowienia dzika na własnym polu?

Redakcja

Afrykański pomór świń i rosnące szkody łowieckie budzą wśród rolników coraz większe przekonanie, że należy znieść nałożony na rolników zakaz odłowu dzików wchodzących na jego pole. Właściciel ziemi mógłby w ten sposób spożytkować mięso (po przebadaniu) lub otrzymać nagrodę za odłowienie (jeśli byłby z ASF).

Czytaj więcej...

Czy ASF został opanowany? Statystyki mówią co innego

Redakcja

- Dzięki działaniom rolników, którzy coraz skuteczniej stosują bioasekurację, dzięki działaniom weterynarzy i dzięki ogromnym środkom przeznaczanym przez nas na zwalczanie tej choroby, wydawało się, że została ona opanowana. Niestety, o likwidacji ASF na razie możemy zapomnieć, bo wirus rozszerza się w innych krajach – mówił kilka tygodni temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na antenie rozgłośni katolickich Siódma 9. 

Czytaj więcej...