Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Mięso

Niemcy produkują mniej mięsa

Redakcja

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) produkcja mięsa w Niemczech spadła o około 2,6% lub 102 700 ton w porównaniu z pierwszym półroczem 2018 r. W tym czasie ubito o 1,2 mln świń mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach ub.r.

Czytaj więcej...

Co dalej z rynkiem mięsnym? Miejsce małych gospodarstw i rodzinnych masarni zajmują fermy przemysłowe oraz ogromnych rozmiarów rzeźnie.

prof. Piotr Tryjanowski

Tak postawionym pytaniem można by podsumować czternaste spotkanie okrągłego stołu zorganizowane przez VLAM vzw - Belgian Meat Office w urokliwym, podbrukselskim miasteczku Mechelen. Przez dwa dni (28-29 sierpnia 2019 r.) specjaliści zajmujący się badaniami rynku mięsnego, ale także promocją mięsa na naszych stołach, spotkali się by porozmawiać o współczesnych tendencjach na rynkach tego surowca w Europie. Z komentarzy i dyskusji kuluarowych, dawało się jednak wyczuć, że w czasach pędzącej globalizacji spoglądanie wyłącznie na nasz kontynent to trochę za mało.

Czytaj więcej...

Zbiórka na przebadanie mięsa z sieci handlowych

Redakcja

Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników RP Solidarni, zaaranżował zbiórkę pieniędzy na przebadanie mięsa i produktów rolno - spożywczych sprzedawanych w Polsce. Badanie ma na celu ukazać jak wygląda stężenie azotynów i azotanów oraz substancji niedozwolonych w tym antybiotyków np. w mięsie ze sklepowej chłodni.

Czytaj więcej...

Chiny bronią się przed ekspansją importowanego mięsa

Redakcja

Według Reutersa, brazylijski minister rolnictwa opóźnia zaplanowaną na sierpień wizytę w Chinach z powodu braku postępów w dopuszczeniu kolejnych brazylijskich zakładów mięsnych do eksportu do Chin. Branża podaje, że na zgodę oczekuje 19 przetwórców wołowiny, 9 firm drobiarskich i 1 producent wieprzowiny.

Czytaj więcej...

Polityczna poprawność może wypchnąć wieprzowinę z niemieckich szkół i przedszkoli

Redakcja

Wczoraj informowaliśmy, że niektóre niemieckie partie polityczne chciałyby podwyższenia podatku VAT na mięso. W schemat coraz większej niechęci do mięsa u naszych zachodnich sąsiadów, wpisują się doniesienia o pomyśle dyrekcji dwóch przedszkoli w Lipsku, które zaproponowały, by ze względu na muzułmańskie dzieci zrezygnować z mięsa wieprzowego i wyrobów na bazie żelatyny. Sprawa ta wywołała w Niemczech falę dyskusji.

Czytaj więcej...

Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowanej podwyżki podatku VAT na mięso

Redakcja

Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i opozycyjnych Zielonych chcą podwyższenia podatku VAT na mięso z 7 do 19 proc. Ich intencją jest poprawa dobrostanu zwierząt. Przeciwnicy tego pomysłu ostrzegają, że podwyższenie podatków doprowadzi do upadku wielu niemieckich hodowców, a mięso krajowe zostanie wyparte z rynku przez tańszy produkt zagraniczny.

Czytaj więcej...

Oburzenie w Hiszpanii. Polska wieprzowina wykorzystywana do produkcji markowej szynki

Paweł Hetnał

Dostawca sieci sklepów Carrefour i największy hiszpański dystrybutor szynki jamon iberico, firma Comapa, została oskarżona o wykorzystywanie polskiej wieprzowiny do produkcji szynki pod marką „La Alpujarra”. Wędlina oferowana przez tę firmę jest o wiele tańsza od oryginalnej wersji szynki z Granady i proces jej peklowania trwa zdecydowanie krócej. - Szynki, które przywożone są z Polski, są złej jakości – powiedział dziennikowi El Pais Pilar Álvarez, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów z Granady.

Czytaj więcej...

Spada unijne spożycie wieprzowiny

Paweł Hetnał

Spożycie wieprzowiny w Europie zmniejszy się w tym roku, ponieważ konsumenci przechodzą na tańsze mięso drobiowe ze względu na wysokie ceny wieprzowiny. Komisja Europejska informuje o tym w ostatnim raporcie.

Czytaj więcej...

Polskie mięso jako niemieckie trafiło na Filipiny. Nasi sąsiedzi mają zakaz eksportu wieprzowiny i poniosą ogromne straty

Paweł Hetnał

Ministerstwo Rolnictwa Filipin postanowiło tymczasowo zablokować przywóz wieprzowiny z Niemiec. Wszystko z powodu kontroli celnej, która wykazała, że dostawa zawiera 250 kg mięsa wieprzowego z Polski w przesyłce pochodzącej od naszych zachodnich sąsiadów. Polska jest krajem, który posiada zakaz eksportu wieprzowiny na Filipiny z powodu sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Czytaj więcej...

Chiński import mięsa wzrósł w maju do rekordowego poziomu

Redakcja

Według statystyk celnych, w maju br. do Państwa Środka przywieziono łącznie 556 300 ton mięsa, co oznaczało wzrost o 45% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do maja wielkość importu osiągnęła 2,22 mln ton. To oznacza wzrost o 418 500 t ( 23%) w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Wartość importu mięsa wzrosła jeszcze bardziej, o 31%, do 5,49 mld euro.

Czytaj więcej...

Hiszpanie zarabiają setki milionów euro na sprzedaży szynki

Redakcja

Hiszpańscy producenci surowej szynki wytwarzają coraz więcej produktów eksportowych. Krajowe stowarzyszenie hiszpańskiego przemysłu mięsnego (ANICE) ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że eksport Serano, Iberico i innych rodzajów szynki wzrósł o 45% w ciągu ostatnich czterech lat. Przychody wzrosły o jedną trzecią.

Czytaj więcej...