Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 grudnia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.6765 EUR EUR - 4.4732 GBP GBP - 4.9565 DKK DKK - 0.6009
Archiwum
04.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,00 (- 1,56%), kukurydza STY21 - 187,25 (- 1,06%), rzepak LUT21 - 409,25 (+ 0,43%) [euro/tona] +++ +++ +++ 04.12.2020 13:46 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,50 zł/kg, średnia: 3,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

baner 1039 x 175

baner 1039 x 175

Drób

04.12.2020 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: coś drgnęło, kolejna podwyżka

Paweł Hetnał

Bieżący tydzień przyniósł podwyżki na rynku skupu brojlerów kurzych z wolnego rynku. Od minionego piątku do dzisiaj średnia stawka wzrosła łącznie o 0,35 zł/kg. Z sygnałów, jakie docierają do naszej redakcji, wynika, że na rynku jest mniej żywca kurcząt rzeźnych, a jednocześnie pojawiły się oferty sprzedaży mięsa drobiowego do Wielkiej Brytanii. Do podwyżek nie ma się co przyzwyczajać, bo póki co w chłodniach zalegają duże ilości mięsa. Poziom cen wolnorynkowych jest nadal zadecydowanie poniżej progu opłacalności produkcji.  

Czytaj więcej...

Polacy lubią drób i doceniają jego jakość

Redakcja

Spożycie drobiu w Polsce rośnie niezmiennie od kilkunastu lat. Statystyczny Polak zjada około 30 kilogramów mięsa drobiowego rocznie, podczas gdy unijna średnia wynosi 24 kilogramy. Najchętniej kupowanym rodzajem mięsa jest kurczak, który cieszy się ogromną popularnością  i zaspokaja około 80 proc. zapotrzebowania rynku. Lubimy jeść drób, ale taki dobrej jakości
i z pewnego źródła, a najlepiej też certyfikowany.  

Czytaj więcej...

30.11.2020 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: pierwsza podwyżka w tym miesiącu

Paweł Hetnał

Listopad okazał się katastrofalnym miesiącem dla hodowców brojlerów kurzych, którzy sprzedają kurczaki na wolnym rynku. Jeszcze 30 października średnia cena skupu kurcząt rzeźnych wynosiła 2,95 zł/kg. W miniony piątek, czyli 27 listopada obowiązująca stawka była o ponad 1 zł/kg niższa. Dzisiaj, pierwszy raz od początku miesiąca, przeciętna cena brojlerów poszła w górę o kilka groszy.

Czytaj więcej...

25.11.2020 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: czy może być gorzej?

Paweł Hetnał

Katastrofalne spadki cen skupu brojlerów kurzych są m.in. wynikiem zamknięcia branży gastronomicznej i hotelarskiej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Europie Zachodniej, gdzie Polska dostarcza zdecydowaną większość swojego drobiu. Hodowcy od dawna nie mogą liczyć na stawki zapewniające opłacalność produkcji i ponoszą coraz większe straty. Dzisiaj znów odnotowaliśmy spadek średniej ceny skupu kurczaka, która na dobre utknęła poniżej poziomu 2 zł/kg. Na domiar złego gruchnęła informacja o ognisku ptasiej grypy w Wielkopolsce, co doprowadzi do kolejnych ograniczeń w eksporcie. 

Czytaj więcej...

Gwóźdź do trumny polskiego drobiarstwa

Redakcja

Sprawdził się najgorszy przewidywany scenariusz. Po serii zakażeń wirusem  w ostatnich kilku tygodniach w innych europejskich krajach i krajach trzecich, grypa ptaków dotarła do Polski. - Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

Czytaj więcej...

Polska produkcja drobiarska odbywa się poniżej progu opłacalności. Branża chyli się ku upadkowi

Redakcja

- Sytuacja polskich producentów drobiu jest dramatyczna! Ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych osiągnęły w tych dniach najniższe poziomy w najnowszej historii naszego drobiarstwa, a sprzedaż eksportowa mięsa, którego w Polsce jest zbyt dużo przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Czytaj więcej...

18.11.2020 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: pierwsze oferty poniżej 2 zł/kg

Paweł Hetnał

Ceny brojlerów kurzych z wolnego rynku, po chwilowym przestoju, ponownie poszły w dół. Sytuacja hodowców jest dramatyczna. Ubojnie coraz mniej chętnie odbierają kurczaki, a zwierzęta w kurnikach przerastają. Dzisiaj pojawiły się pierwsze propozycje zakładów, które oferują stawkę poniżej 2 zł/kg. Co więcej, do naszej redakcji dotarły też sygnały o problemach z płatnościami za sprzedany żywiec. 

Czytaj więcej...

Bruksela zajmuje się zakazem chowu i hodowli zwierząt w systemie klatkowym

Redakcja

Podczas niedawnych obrad grupy roboczej „Jaja i Drób” Copa-Cogeca dyskutowano nad przyszłością chowu klatkowego. Do Komisja Europejskiej trafiała bowiem w zeszłym miesiącu petycja „Koniec Epoki Klatkowej”, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu chowu i hodowli zwierząt w systemie klatkowym. Ponieważ pod petycją podpisało się ponad 1 mln mieszkańców Unii Europejskiej automatycznie zmusiło to unijne instytucje do zajęcia się sprawą i udzielenia odpowiedzi.

Czytaj więcej...