kowalczyk

kowalczyk

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Drób

12.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: na wolnym rynku stawka powyżej 4,40 zł/kg

Ostatnie notowania cen kurczaka ulokowały średnią stawkę skupu żywca z wolnego rynku na poziomie powyżej 4,40 zł/kg. Mają miejsce niewielkie wahania przeciętnej ceny, tak jak to stało się dzisiaj, ale w najbliższej perspektywie trudno spodziewać się rewolucji. Konsekwentnie do granicy 4 zł/kg zmierza średnia cena w umowach kontraktacyjnych. Spada natomiast wycena tuszki. 

Czytaj więcej...

10.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: spore zamieszanie w ubojniach i podwyżki w kontraktacji

- Na rynku surowca kolejny tydzień pogłębiającego się zamieszania. Obserwujemy duże wahania cen skupu kurczaka w zależności od dostępności w danym rejonie Polski. Nie wpływa to dobrze na stabilizację pracy szeregu ubojni, które są zmuszone pracować z 2-3 dniowymi przerwami w tygodniu. Brak regularności podaży wywiera presję na rynek kontraktacji, który będzie kontynuował powolny trend wzrostowy – ocenia nasz redakcyjny ekspert Adam Kurowski.      

Czytaj więcej...

05.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: trend wzrostowy jest nie do zatrzymania

- Ptasia grypa jeszcze nie odpuszcza. Według ostatniego komunikatu GLW do 28 kwietnia mieliśmy w Polsce potwierdzonych od początku roku ponad 270 ognisk grypy. Z każdym komunikatem wzmaga się niepewność i niestabilność rynku. W szczególności dotyczy to żywca, gdzie jesteśmy w długim okresie trendu wzrostowego. Podobnie w kontraktacji skutki ptasiej grypy będziemy odczuwać przez długie miesiące. Trend wzrostowy jest nie do zatrzymania – zapowiada nasz redakcyjny ekspert, Adam Kurowski.     

Czytaj więcej...

Chaos w branży drobiarskiej. Hodowcy nie wiedzą kiedy i czy w ogóle otrzymają odszkodowania za ptasią grypę

Rolnicy borykają się z ogromnymi problemami, mają potężne problemy, zatory płatnicze. Po pierwsze, nie mogą zapłacić za pisklęta, za paszę, za prąd. Nie posiadają pieniędzy na obsługę kredytów bankowych. Kolejnym ciosem jest utylizacja jaj, paszy i obornika. Rolnicy, którzy mają zdrowe stada, nie wiedzą, czy kupować paszę czy hodować dalej, czy w ogóle ich ptaki będą utylizowane.

Czytaj więcej...

Polscy eksporterzy drobiu i jaj w poważnych tarapatach

Polski eksport drobiu w 2020 roku spadł pod względem wartości po raz pierwszy od 11 lat. Wpływ na to miały dwie epidemie – koronawirus, który pozamykał granice oraz sektor gastronomiczny, a także grypa ptaków, która pojawiła się w pierwszej połowie roku. O ile wraz z postępem szczepień otwarcie restauracji zbliża się wielkimi krokami, grypa ptaków przybiera na sile. Dla przemysłu drobiarskiego, który połowę produkcji wysyłał na eksport, oznacza to nieopłacalność działalności i w konsekwencji upadek wielu ferm. Branża apeluje do rządu o wsparcie w eksporcie do krajów trzecich. 

Czytaj więcej...

Polskie drobiarstwo zmaga się z największym kryzysem w swojej historii

Tegoroczna epidemia grypy ptaków atakuje Polskę z niespotykaną do tej pory siłą. Szczególnie dotknięte są miejsca, w których koncentracja produkcji drobiarskiej jest największa.  Najbardziej dotkniętymi epidemią województwami są Wielkopolskie i Mazowieckie, które razem odpowiadają za prawie 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego.

Czytaj więcej...

26.04.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: w perspektywie wyłącznie podwyżki

- Ptasia grypa dalej pustoszy kurniki w województwie mazowieckim. Według ostatniego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, od początku roku do 23 kwietnia mieliśmy w Polsce potwierdzonych 245 przypadków. Dlatego w ostatni piątek rynek uległ panice i cena tuszki poszybowała do poziomu 7,00 zł/kg. Na rynku żywca czeka nas okres zwyżek. Eskalacja ptasiej grypy powoduje zwiększenie popytu na wolnym rynku. W najbliższym tygodniu rynek może testować poziom 4,50 zł/kg i wyżej – prognozuje nasz redakcyjny ekspert, Adam Kurowski.

Czytaj więcej...

W polskiej branży drobiarskiej etyka umarła. Nie ma czegoś takiego jak poszanowanie pracy hodowców

Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw i grypa ptaków okazały się mieszanką wybuchową dla branży drobiarskiej. Wzrosły koszty surowców, wiele ferm musiało zlikwidować zarażone stada, a popyt drastycznie spadł. Do tego dochodzą deklaracje największych sieci handlowych, które zamierzają zrezygnować ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. W efekcie spadła produkcja, a ceny zaczęły gwałtownie rosnąć. Nie wyrównuje to jednak strat branży z ubiegłego roku, a drobiarze apelują o wsparcie państwa.

Czytaj więcej...

Co nas czeka na rynku kurczaka? Destabilizacja i wzrost cen

- Wysyp ognisk ptasiej grypy w Polsce w ostatnich tygodniach wprowadził dodatkowe zamieszanie i niepewność na rynku kurczaka. Jeśli dodamy pozostałe dwa główne czynniki, które silnie wpływają na rynek – pandemię (zamrożenie popytu) i rosnące koszty chowu (wzrost cen paszy), to zauważymy prawdziwą skalę wyzwań, które stoją przed branżą – ocenia najbliższe perspektywy dla rynku drobiu nasz redakcyjny ekspert, Adam Kurowski.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu