kps

kojs

CenyRolnicze
21 września 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9337 EUR EUR - 4.6154 GBP GBP - 5.3827 DKK DKK - 0.6207
Archiwum


20.09.2021 12:23 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,00-5,60 zł/kg, średnia: 5,27 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

20.09.2021 MATIF: pszenica GRU21-245,75 (-0,81%), kukurydza LIS21-216,75 (-0,57%), rzepak LIS21-599,25 (-0,25%) [euro/t]

20.09.2021 SPRZEDAM 100 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, makowski, 06-200, 536 836 530

20.09.2021 SPRZEDAM 36 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, mazowieckie, makowski, 06-200, tel.: 536 836 530

20.09.2021 SPRZEDAM 9 BYKÓW, mieszaniec, 820 kg, wielkopolskie, gnieźnieński, 62-280, tel.: 788 603 969

16.09.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 650 kg, lubuskie, międzyrzecki, 66-320, tel.: 603 781 921

15.09.2021 SPRZEDAM 200 JAJ DZIENNIE, rozmiar: L, mazowieckie, siedlecki, 08-114, tel.: 667 763 667

15.09.2021 SPRZEDAM 400 JAJ, rozmiar: M, warm.-mazur., sępoleński, 11-210, tel.: 536 476 235

15.09.2021 SPRZEDAM 350 TUCZNIKÓW TYGODNIOWO, 125 kg, 58%, łódzkie, piotrkowski, 97-311, 609 554 794

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Trzoda chlewna

Świnie mogą wyzdrowieć z ASF. Czy ubój ma sens?

Strategia walki z ASF jest nadal oparta niemal wyłącznie na uboju świń w ogniskach choroby. Odwlekane wprowadzenie na rynek szczepionki sugeruje, że mamy tutaj do czynienia bardziej z polityką, niż troską o ekonomię rolnictwa, zdrowie zwierząt i jakość żywności. Niektórych państw zwyczajnie nie stać na taką rozrzutność. Naukowcy z Wietnamu przedstawili wyniki 14-miesięcznej obserwacji loch, które przechorowały ASF. Jak szybko lochy usunęły wirusa z organizmu? Czy ich prosięta uległy zakażeniu?

Czytaj więcej...

Tryptofan dla macior zwiększa przeżywalność prosiąt

Znacząca liczba prosiąt nie przeżywa okresu od przyjścia na świat do odsadzenia. Najczęściej wynika to z przypadków niedotlenienia podczas porodu i przygniecenia przez lochę. Eksperci uważają, że da się tego uniknąć poprzez zadbanie o odpowiednie żywienie prośnych loch. Najnowsze badania udowodniły, że suplementacja tryptofanu u loch przed porodem znacząco zwiększa przeżywalność prosiąt.

Czytaj więcej...

Wrzody żołądka u świń: jak zapobiegać żywieniem?

Trzoda chlewna jest gatunkiem silnie predysponowanym do występowania wrzodów żołądka. Stanowią poważny, zdrowotny i ekonomiczny problem. Mimo tego często są bagatelizowane, a dokładne czynniki wpływające na ich rozwój nadal nie są znane. W ostatnich badaniach naukowcy z Polski postanowili podjąć się ich tematu. Sprawdzili, jakie składniki żywieniowe, forma paszy i sposoby jej zadawania mogą zwiększać ryzyko owrzodzeń żołądka u tuczników.

Czytaj więcej...

Minister ogłasza nabór wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż od dnia 6.08.2021 r. do dnia 27.08.2021 r. producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym  utrzymywane są świnie  – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia bioasekuracji w gospodarstwie.

Czytaj więcej...

Biomasa Partner Group z nową stroną internetową dla produktów marki OnDry – pelletu ściółkowego dla zwierząt

Szczegółowe opisy, parametry techniczne trzech rodzajów pelletu ściółkowego oraz referencje ambasadorów marki OnDry, w tym m.in. hodowcy złotego medalisty mistrzostw świata ogiera Sonet, zawodników sportowych i właścicieli stajni, którzy polecają produkty marki OnDry. Tak w skrócie można opisać to, co znajdziemy na nowej stronie internetowej firmy Biomasa Partner Group z produktami OnDry – pelletu ściółkowego dla koni (OnDry Elite), drobiu (OnDry Chick), bydła i trzody chlewnej (OnDry Grand).

Czytaj więcej...

Hiszpania zastąpi Niemcy i Holandię w produkcji świń

Produkcja świń w Niemczech i Holandii od kilku lat wyraźnie spada. Powodem są utrudniająca hodowlę polityka dobrostanowa i środowiskowa, a także starzenie się populacji rolników i małe zainteresowanie branżą przez młodych ludzi. Pozycję państw w produkcji trzody chlewnej chętnie przejmuje Hiszpania, od kilku lat dynamicznie rozwijająca sektor wieprzowy.

Czytaj więcej...

Rosja inwestuje 5 mld dolarów w fermy świń w Chinach

Jedna z największych rosyjskich firm rolniczych, RusAgro, zainwestowała w wart 5 miliardów dolarów amerykańskich projekt budowy kilku ogromnych ferm trzody chlewnej w Chinach, w prowincji Qingdao. Firma planuje dzięki temu produkować i sprzedawać w Chinach nawet 2 razy więcej wieprzowiny niż na rynku rosyjskim.

Czytaj więcej...

Dieta dla świń w upalne dni. Jak walczyć ze stresem cieplnym?

Poza rozwiązaniami poprawiającymi warunki termiczne w chlewni, istnieją również strategie żywnościowe, pomagające świniom lepiej znosić niekorzystny klimat. Opierają się na zmianie proporcji włókna, tłuszczu i białka w paszy oraz suplementacji różnych składników. Które z nich są najbardziej obiecujące?

Czytaj więcej...

Cola dla warchlaków

Aby uniknąć biegunki związanej z odsadzeniem, szwajcarski producent prosiąt stosuje… Colę. Przejście z mleka od lochy na paszę stałą jest krytycznym momentem dla prosiąt. Aby zachować ich zdrowie, szwajcarski producent świń Ruedi Bigler stosuje ten napój.

Czytaj więcej...

Raktopamina: kontrowersyjny stymulator wciąż stosowany w USA

Raktopamina to substancja podobna do adrenaliny, stosowana jako stymulator wzrostu w hodowli trzody chlewnej m.in. w USA i Kanadzie. Na terenie UE jej stosowanie jest całkowicie zabronione – czy słusznie? Przyglądamy się zaletom raktopaminy i obawom z nią związanym. Co sprawia, że w USA jest nadal chętnie stosowana?

Czytaj więcej...

Jak ochłodzić chlewnię w upalne dni?

Wysokie temperatury obniżają dobrostan świń, powodują większe zanieczyszczenie chlewni i obniżają wydajność produkcyjną zwierząt. Naukowcy z Szwecji przetestowali skuteczność dwóch metod ochładzania świń w chlewniach: za pomocą spryskiwania wodą powierzchni kojca oraz dostosowywania wentylacji w pomieszczeniu. Która z nich okazała się najbardziej skuteczna?

Czytaj więcej...

Hodowla świń w Wielkopolsce w głębokim kryzysie

- Od stycznia do początku kwietnia br. największy spadek pogłowia odnotowano w Wielkopolsce (-18,5 proc.), a liczby stad na Lubelszczyźnie (-44,6 proc.).
- Nieopłacalność produkcji sprawiła, że likwidowano zarówno stada najmniejsze, jak i zawieszano działalność dużych hodowli. Aż o 33 proc. spadła liczba mikrostad liczących do pięciu świń.
- Najmniejsze stada trzody (do 10 sztuk) stanowią wciąż prawie 1/3 wszystkich hodowli, jednak ich udział w całkowitym pogłowiu trzody spadł do zaledwie 1,2 proc.
- Niecałe dwa tysiące największych stad (hodujących po ponad 1000 tuczników) odpowiada już za produkcję połowy polskiej wieprzowiny.

Czytaj więcej...

Koszty weterynaryjne w hodowli świń

W ramach współczynnika kosztów weterynaryjnych i leków istnieje struktura, którą w dużej mierze charakteryzują środki zapobiegawcze. Około 64% kosztów wynika ze środków profilaktycznych, takich jak szczepienia loch hodowlanych lub szczepienia prosiąt. Dodatkowym filarem kosztów, stanowiącym 9,4% całkowitych wydatków, jest wsparcie hormonalne dla wywołania porodu lub wspomagania intoksykacji.

Czytaj więcej...

Największy koszt w produkcji trzody chlewnej stanowi zakup paszy

Wyniki finansowe z niemieckich ferm z lat 2001-2009 obrazują jaki był procentowy udział kosztów w produkcji trzody chlewnej. Największym kosztem produkcyjnym jest nadal zakup paszy. W roku 2007/2008 globalne wpływy doprowadziły do znacznego wzrostu cen pasz. Udział kosztów paszy w kosztach bezpośrednich waha się w granicach 48-60%. Na przestrzeni lat koszty remontu stada się zmniejszyły w ujęciu procentowym, podczas gdy woda i energia pozostały na stałym poziomie. Koszty weterynaryjne zwiększyły się po roku 2007 i w 2009 stanowiły już 14,2%. 

Czytaj więcej...

W Niemczech przymierzają się do ograniczenia intensywnej produkcji zwierzęcej

W miniony piątek (7 maja), na posiedzeniu Rady Federalnej Meklemburgia-Pomorze Przednie wnioskowano o wprowadzenie górnych limitów liczby zwierząt w obiektach zootechnicznych. Wg tamtejszych władz, rząd federalny Niemiec powinien rozważyć, czy możliwe są ograniczenia wielkości dla obiektów hodowlanych. Jak twierdzą, należy skupić się na ochronie przeciwpożarowej, ale także na ochronie przed epidemią.

Czytaj więcej...

Olejem z robaków chcą wykarmić 20 mln prosiąt

Olej z owadów jest bogaty w kwas laurynowy, kwas tłuszczowy, który pomaga poprawić stan jelit zwierząt, zwłaszcza prosiąt. W najbliższych latach będzie realizowany amerykańsko-francuski projekt, który zakłada wykorzystanie tego typu białka w paszy dla świń.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu