Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Trzoda chlewna

Wikipedia

W Rumunii ujawniono wąglika u świń

Redakcja

Z Rumunii pojawiły się doniesienia wskazujące, że wąglik został zidentyfikowany w stadzie świń i istnieją obawy, że wysoce zakaźna, zjadliwa bakteria może rozprzestrzenić się na inne zwierzęta, jak również na ludzi. Chorobę zidentyfikowano w małym rodzinnym gospodarstwie w miejscowości Saveni, w okręgu Botosani, niedaleko granicy z Mołdawią. 

Czytaj więcej...

Hodowla trzody chlewnej wciąż może przynosić zyski

Redakcja

Hodowla trzody chlewnej to jedna z tradycyjnych gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak rosnąca konkurencja zagraniczna, korzystanie z przestarzałych technologii i metod produkcji oraz zagrożenie ASF sprawiają, że tucz trzody chlewnej jest często działalnością na granicy opłacalności. W Polsce można jednak wciąż dobrze zarobić na produkcji wieprzowiny. Niezbędna jest jednak inwestycja w modernizację. Jak to zrobić?

Czytaj więcej...

Szczepionka na zapalenie jelita grubego u świń

Redakcja

Firma Boehringer Ingelheim opublikowała już kilka szczegółowych filmów online na stronie, aby wyjaśnić użytkownikowi szczepionkę na zapalenie jelita grubego. Materiały te obrazują co dzieje się w jelicie po zakażeniu Lawsonia, a także zamieszczono filmy o różnych możliwościach podawania doustnej szczepionki dla świń.

Czytaj więcej...
Pixabay

Współczesne niewolnictwo w polskim rolnictwie

Paweł Hetnał

Czytelnicy portalu CenyRolnicze.pl sygnalizują ogromny problem z jakim borykają się producenci trzody chlewnej w systemie nakładczym. Nasi rozmówcy mówią wprost o oszustwach na ogromną skalę, jakie są praktykowane od wielu lat. Rolnicy zadłużają się, tracą majątki, a w najlepszym przypadku stają się niewolnikami systemu wytworzonego przez korporacje rolnicze.

Czytaj więcej...

Zmiany w strategii rozwoju polskiego rynku mięsa wieprzowego

Paweł Hetnał

W minionym tygodniu w Ministerstwie Rolnictwa największe organizacje branżowe z rynku mięsa wieprzowego porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. Strategia zakłada wsparcie dla małych jak i ekologicznych hodowli. Koncepcja nie wyklucza też dużych, na których opiera się eksport.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Produkcja świń w USA większa niż rok wcześniej

Agnieszka Wojtyra

Farmerzy w USA zwiększają zapasy prosiąt. Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w dniu 1 marca 2018 r. w Stanach Zjednoczonych przebywało łącznie 72,91 mln świń - to o 3 procent więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Grupa Gobarto wypracowała lepsze wyniki finansowe

Redakcja

W 2017 roku roku Grupa Gobarto wypracowała 26,5 mln zł skonsolidowanego zysku brutto przy przychodach w wysokości 1,77 mld zł. Zysk operacyjny Grupy wyniósł blisko 40 mln zł, a zysk EBITDA (zysk powiększony o amortyzację) – 70,05 mln zł.

Czytaj więcej...