Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Trzoda chlewna

Spada pogłowie świń w Niemczech

Redakcja

Liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Niemczech w listopadzie 2018 roku spadła do 22,4 tys. (-4,6% r/r). Pogłowie świń w Niemczech również spadało do 26,44 mln sztuk (-4,1% r/r).

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest najtrudniejsza od dwóch dekad

Redakcja

Ostatnie w bieżącym roku spotkanie delegatów Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku zdominowała dyskusja na temat wieprzowiny i niepewnej przyszłości polskiej wsi. Jak czytamy w komunikacie KPIR, od ponad 4 lat samorząd rolniczy obserwuje degradację produkcji mięsa wieprzowego w Polsce. Ostatnie lata, to jednak tylko część dłuższego procesu. - Obecna sytuacja na rynku trzody chlewnej jest najtrudniejszą od 20 lat – stwierdził w trakcie dyskusji prezes Izby Ryszard Kierzek. 

Czytaj więcej...
lubelskie.pl

ASF zagraża puławskiej rasie świń

Paweł Hetnał

Hodowla ras zwierząt gospodarskich ma na świecie ogromną tradycję. W Polsce jedną z najstarszych rodzimych ras świń, wyhodowanych w okolicach Puław już na początku XX-go wieku, jest rasa puławska, oficjalnie uznana w 1935 r. Charakteryzuje ją między innymi wysoka plenność, żywotność, a także wyjątkowa odporność na zmiany środowiskowe i stres. Jest ona doskonale przystosowana do polskich uwarunkowań środowiskowych, klimatycznych i glebowych. Obecnie na terenie kraju w chlewniach znajduje się zaledwie 1600 loch rasy puławskiej (głównie na Lubelszczyźnie), choć przed trzema dekadami hodowla tej rasy była rozpowszechniona w całej Polsce.

Czytaj więcej...

Trwają konsultacje w sprawie choroby Aujeszkyego. Koszty dodatkowych badań nie będą finansowane z budżetu państwa

Redakcja

Na prośbę Głównego Lekarza Weterynarii wojewódzcy lekarze weterynarii prowadzą konsultacje wśród hodowców i producentów świń w sprawie urzędowego uwolnienia kolejnych regionów Polski od choroby Aujeszkyego u świń. Celem ww. konsultacji jest poznanie stanowiska sektora w przedmiotowej sprawie, w szczególności w związku ze spodziewanymi utrudnieniami w przemieszczaniu świń między regionami o różnym statusie epizootycznym w odniesieniu do tej choroby.

Czytaj więcej...

Trudny czas dla producentów świń

Redakcja

Nadprodukcja i spadające ceny skupu żywca wieprzowego, na które nałożyły się rosnące ceny pasz nie są jedynym zmartwieniem producentów świń. Na przyszłe kształtowanie się sytuacji branży ma znaczący wpływ sytuacja związana z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Chinach i Europie, wojny handlowe oraz Brexit.

Czytaj więcej...

Dania zmniejsza zużycie antybiotyków w hodowli zwierząt

Redakcja

W Danii stosowanie antybiotyków u zwierząt hodowlanych zostało ograniczone już czwarty rok z rzędu. Według danych z programu monitorującego DANMAP, całkowite zużycie spadło o około 3% w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie 100,9 t antybiotyków zostało wykorzystanych w hodowli zwierząt, donosi Food Institute of Danish Technical University (DTU). W latach 2013-2017 właściciele zwierząt domowych zmniejszyli zużycie antybiotyków o 14%.

Czytaj więcej...

Muchy – ciągle ważny wektor patogenów

Jakub Ruszkowski

Wszystkim zapewne znana mucha domowa (Musca domestica) to najpowszechniej występujący na świecie gatunek muchy. Prawdopodobnie wywodzi się z terenów środkowej Azji, skąd poszerzając swoje terytorium zadomowiła się prawie na całym świecie. Przez to, że historia tego gatunku jest tak samo długa jak gatunku ludzkiego, zaliczany jest on do gatunków synantropijnych tj. takich, które przystosowały się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Jest to także gatunek endofilny – taki, który cały swój cykl życiowy może zamknąć w bliskim otoczeniu człowieka. Mucha domowa występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie człowiek. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w szpitalach, sklepach, restauracjach, na targach czy w gospodarstwach rolnych.

Czytaj więcej...