Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6977 EUR EUR - 4,3149 GBP GBP - 4,9209 DKK DKK - 0,5790
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Trzoda chlewna

Pixabay

Współczesne niewolnictwo w polskim rolnictwie

Paweł Hetnał

Czytelnicy portalu CenyRolnicze.pl sygnalizują ogromny problem z jakim borykają się producenci trzody chlewnej w systemie nakładczym. Nasi rozmówcy mówią wprost o oszustwach na ogromną skalę, jakie są praktykowane od wielu lat. Rolnicy zadłużają się, tracą majątki, a w najlepszym przypadku stają się niewolnikami systemu wytworzonego przez korporacje rolnicze.

Czytaj więcej...

Zmiany w strategii rozwoju polskiego rynku mięsa wieprzowego

Paweł Hetnał

W minionym tygodniu w Ministerstwie Rolnictwa największe organizacje branżowe z rynku mięsa wieprzowego porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. Strategia zakłada wsparcie dla małych jak i ekologicznych hodowli. Koncepcja nie wyklucza też dużych, na których opiera się eksport.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Produkcja świń w USA większa niż rok wcześniej

Agnieszka Wojtyra

Farmerzy w USA zwiększają zapasy prosiąt. Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w dniu 1 marca 2018 r. w Stanach Zjednoczonych przebywało łącznie 72,91 mln świń - to o 3 procent więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Grupa Gobarto wypracowała lepsze wyniki finansowe

Redakcja

W 2017 roku roku Grupa Gobarto wypracowała 26,5 mln zł skonsolidowanego zysku brutto przy przychodach w wysokości 1,77 mld zł. Zysk operacyjny Grupy wyniósł blisko 40 mln zł, a zysk EBITDA (zysk powiększony o amortyzację) – 70,05 mln zł.

Czytaj więcej...

Rusza Akademia Rolnika Gobarto 500

Agnieszka Wojtyra

Spółka Gobarto w marcu br. rozpoczyna spotkania Akademii Rolnika, których celem jest bezpłatna edukacja rolników wg najnowszej wiedzy i standardów w zakresie hodowli trzody chlewnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się w PODR w Boguchwale 21 marca. Gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. W wydarzeniu weźmie także udział Przedstawiciel ARiMR.

Czytaj więcej...

Wieprzowina wolna od antybiotyków

Agnieszka Wojtyra

Podobnie jak człowiek, zwierzę czasami choruje i wymaga określonego leczenia. Stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej jest w Polsce określone przepisami prawa i może odbywać się wyłącznie z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii. Czołowi producenci przekonali się już, że odpowiednio wysoki dobrostan zwierząt, podniesienie progu bioasekuracji i odpowiedni program szczepień sprawiają, że produkcja bez leczenia jest możliwa.

Czytaj więcej...

Żywienie multifazowe świń

Agnieszka Wojtyra

65-70% całkowitej wartości zmiennej w kosztach tuczu to koszty żywiania.Jedną z ważnych możliwości obniżenia tych kosztów, a tym samym zapewnienia odpowiedniego poziomu rentowności produkcji jest redukcja pośrednich i bezpośrednich strat paszy występujących w gospodarstwie.

Czytaj więcej...