Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Trzoda chlewna

Dania zmniejsza zużycie antybiotyków w hodowli zwierząt

Redakcja

W Danii stosowanie antybiotyków u zwierząt hodowlanych zostało ograniczone już czwarty rok z rzędu. Według danych z programu monitorującego DANMAP, całkowite zużycie spadło o około 3% w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie 100,9 t antybiotyków zostało wykorzystanych w hodowli zwierząt, donosi Food Institute of Danish Technical University (DTU). W latach 2013-2017 właściciele zwierząt domowych zmniejszyli zużycie antybiotyków o 14%.

Czytaj więcej...

Muchy – ciągle ważny wektor patogenów

Jakub Ruszkowski

Wszystkim zapewne znana mucha domowa (Musca domestica) to najpowszechniej występujący na świecie gatunek muchy. Prawdopodobnie wywodzi się z terenów środkowej Azji, skąd poszerzając swoje terytorium zadomowiła się prawie na całym świecie. Przez to, że historia tego gatunku jest tak samo długa jak gatunku ludzkiego, zaliczany jest on do gatunków synantropijnych tj. takich, które przystosowały się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Jest to także gatunek endofilny – taki, który cały swój cykl życiowy może zamknąć w bliskim otoczeniu człowieka. Mucha domowa występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie człowiek. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w szpitalach, sklepach, restauracjach, na targach czy w gospodarstwach rolnych.

Czytaj więcej...

Milion obywateli UE domaga się lepszej ochrony prosiąt

Redakcja

Unia Europejska jest jednym z największych światowych eksporterów mięsa wieprzowego. Na jej terenie obowiązuje teoretycznie zakaz takich praktyk jak obcinanie prosiętom ogonów i zębów, jednak jak wykazały śledztwa zrealizowane przez koalicję Eurogroup for Animals, średnio w przypadku ponad 90% hodowanych w Europie świń zakaz ten nie jest respektowany.

Czytaj więcej...
Wikipedia

W Rumunii ujawniono wąglika u świń

Redakcja

Z Rumunii pojawiły się doniesienia wskazujące, że wąglik został zidentyfikowany w stadzie świń i istnieją obawy, że wysoce zakaźna, zjadliwa bakteria może rozprzestrzenić się na inne zwierzęta, jak również na ludzi. Chorobę zidentyfikowano w małym rodzinnym gospodarstwie w miejscowości Saveni, w okręgu Botosani, niedaleko granicy z Mołdawią. 

Czytaj więcej...

Hodowla trzody chlewnej wciąż może przynosić zyski

Redakcja

Hodowla trzody chlewnej to jedna z tradycyjnych gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak rosnąca konkurencja zagraniczna, korzystanie z przestarzałych technologii i metod produkcji oraz zagrożenie ASF sprawiają, że tucz trzody chlewnej jest często działalnością na granicy opłacalności. W Polsce można jednak wciąż dobrze zarobić na produkcji wieprzowiny. Niezbędna jest jednak inwestycja w modernizację. Jak to zrobić?

Czytaj więcej...

Szczepionka na zapalenie jelita grubego u świń

Redakcja

Firma Boehringer Ingelheim opublikowała już kilka szczegółowych filmów online na stronie, aby wyjaśnić użytkownikowi szczepionkę na zapalenie jelita grubego. Materiały te obrazują co dzieje się w jelicie po zakażeniu Lawsonia, a także zamieszczono filmy o różnych możliwościach podawania doustnej szczepionki dla świń.

Czytaj więcej...
Pixabay

Współczesne niewolnictwo w polskim rolnictwie

Paweł Hetnał

Czytelnicy portalu CenyRolnicze.pl sygnalizują ogromny problem z jakim borykają się producenci trzody chlewnej w systemie nakładczym. Nasi rozmówcy mówią wprost o oszustwach na ogromną skalę, jakie są praktykowane od wielu lat. Rolnicy zadłużają się, tracą majątki, a w najlepszym przypadku stają się niewolnikami systemu wytworzonego przez korporacje rolnicze.

Czytaj więcej...

Zmiany w strategii rozwoju polskiego rynku mięsa wieprzowego

Paweł Hetnał

W minionym tygodniu w Ministerstwie Rolnictwa największe organizacje branżowe z rynku mięsa wieprzowego porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. Strategia zakłada wsparcie dla małych jak i ekologicznych hodowli. Koncepcja nie wyklucza też dużych, na których opiera się eksport.

Czytaj więcej...