kps

kps

CenyRolnicze
18 marca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9528 EUR EUR - 4.3086 GBP GBP - 5.0343 DKK DKK - 0.5777
Archiwum


18.03.2024 14:24 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,11 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

18.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 197,25 (+1,15%), kukurydza CZE24: 183,50 (+ 0,96%), rzepak MAJ24: 443,25 (+1,60%)

18.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

18.03.2024 SPRZEDAM 15 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, hf, 800 kg, wielkopolskie, gostyński, 63-840, tel.: 783 888 781

17.03.2024 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, łódzkie, łowicki, 99-434, tel.: 696 130 651

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, małopolskie, wadowicki, 34-120, tel.: 697 500 066

15.03.2024 SPRZEDAM 1 BYKA, hf, 700 kg, pomorskie, malborski, 82-213, tel.: 506 329 290

14.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, lubelskie, bialski, 21-518, tel.: 695 079 909

13.03.2024 SPRZEDAM 340 TUCZNIKÓW, 135-140 kg, 57-58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

13.03.2024 SPRZEDAM 4 BYKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 501 788 419

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

PRODUKCJA ROŚLINNA

Ostrożnie z regulacją zbóż

Szybki start wegetacji spowodował dynamiczny rozwój wcześnie sianych zbóż ozimych. Niektóre jęczmienie osiągają już fazę pierwszego kolanka, jednak przeprowadzenie zabiegu skracania w panujących warunkach pogodowych przyniosłoby więcej strat niż pożytku. Do bezpiecznego zastosowania regulatorów sama faza rozwoju to za mało.

Czytaj więcej...

Z siewami jarych nie ma co czekać

Choć przy obecnym stanie uwilgotnienia nikt o tym nie myśli, jednak szybszy start wegetacji to ryzyko wcześniejszej suszy. Tym bardziej przy rekordowo ciepłym lutym i podobnym prognozom na pierwszą połowę marca. Tam, gdzie wjazd ciągnika nie zniszczy gleby należy jak najszybciej wykonać uprawę i siew roślin strączkowych, jęczmienia, owsa i pszenicy. Wczesny siew to wyższy plon.

Czytaj więcej...

Czym odchwaścić późno siane zboża ozime?

Z odchwaszczaniem zbóż ozimych wiosną nie należy zwlekać. Im starsze chwasty tym trudniej je zwalczyć. W wielu miejscach warunki niestety nieprędko pozwolą na wjazd opryskiwaczem, dlatego należy być już przygotowanym w odpowiednie środki.

Czytaj więcej...

Przygotowania do ochrony insektycydowej i fungicydowej rzepaku

Wszystko wskazuje na to, że wegetacja rozkręca się na dobre, a wraz z nią swoje cykle rozwojowe rozpoczynają szkodniki i choroby. Trzeba być gotowym na zwalczanie szkodników w każdej chwili, ponieważ brak długotrwale działających środków, zmusza do stosowania mniej skutecznych preparatów w momencie wylotu agrofagów. Z kolei dobrze zaplanowana ochrona fungicydowa pozwoli utrzymać rzepak w dobrej kondycji na dłuższy czas.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze - Wpływ strączkowych przedplonów na rośliny następcze

O wielu pozytywnych walorach roślin strączkowych takich jak groch czy łubin wie każdy rolnik, jednak to jakie są konkretne korzyści dla następnych roślin w płodozmianie większość się tylko domyśla. Przeprowadzone badania polowe pozwoliły na rzeczywiste wyliczenia zysku plonu jakie przynoszą te rośliny w latach następnych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na azocie.

Czytaj więcej...

Kondycja ozimin na polach. Czy potrzebują już azotu?

Wegetacja w wielu miejscach w Polsce już wystartowała, o czym świadczą nowe przyrosty korzeni i wskaźniki temperaturowe publikowane przez IMGW. Mimo wszystko mamy początek lutego i na dynamiczny rozwój roślin trzeba poczekać nawet 6 tygodni. Czy warto już zastosować pierwszą dawkę azotu?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – Jak gęsto siać kukurydzę?

Sprzedaż nasion kukurydzy trwa w najlepsze, a wraz z nią planowanie odmian i zasiewów. Po niezbyt dobrym roku pod względem opłacalności uprawy kukurydzy, wszyscy szukają oszczędności i optymalizacji produkcji. Jednym ze źródeł zmniejszenia kosztów może być obniżenie obsady, ponieważ kukurydza świetnie kompensuje plon, a zbyt gęsty siew często się wiąże z niższym plonem.

Czytaj więcej...

Czym są insektycydy?

Insektycydy zwane również środkami owadobójczymi, a w praktyce rolniczej często "opryskiem na robaka". Wykorzystane są w rolnictwie do zwalczania owadów powodujących obniżenie ilości i jakości plonu handlowego. We wszystkich uprawach występują szkodniki, dlatego też obecność środków owadobójczych w technologiach ich prowadzenia, jest niezbędna w celu uzyskania satysfakcjonujących plonów.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – Kukurydza w strip-tillu

Uprawa pasowa jest coraz bardziej popularnym systemem uprawy roślin w Polsce. Łączy w sobie zalety głębokiego spulchniania z jednoczesnym nawożeniem i siewem, co znacząco redukuje czas pracy i nakłady. Jak strip-till zastosowany w kukurydzy wypada w porównaniu z tradycyjną orką?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – przemieszczanie się w glebie i dostępność fosforu dla roślin

Fosfor jest obecnie najdroższym składnikiem nawozowym dla roślin, dlatego dobrze wiedzieć co robić, aby był jak najlepiej wykorzystany. Jest on uznawany także za drugi po azocie czynnik najbardziej zanieczyszczający wody powierzchniowe. Z drugiej strony powszechnie mówi się o bardzo powolnym przemieszczaniu się tego składnika w głąb profilu glebowego. Jak więc naprawdę fosfor zachowuje się w glebie i kiedy jest najlepiej przyswajalny dla roślin?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze: Bez dobrego płodozmianu i azotu nie ma szans na próchnicę i dostępność składników odżywczych

Niska zawartość próchnicy to jeden z największych problemów polskich gleb. Świadomi rolnicy poszukują źródeł węgla organicznego, który jest elementem budulcowym próchnicy. Według powszechnej wiedzy, aby zwiększać zawartość materii organicznej należy stosować nawozy naturalne i międzyplony. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana i bez wspierania rozwoju roślin azotem nie ma mowy o wzroście zawartości węgla w glebie, co potwierdzają 36-letnie doświadczenia.

Czytaj więcej...

Triflusulfuron i S-metolachlor wycofane! Jak chronić buraki i kukurydzę?

Końcówka roku przynosi niemiłe wieści ze spotkania sekcji Komisji Europejskiej zajmującej się środkami ochrony roślin. Uchwalono ekspresowe cofnięcie zezwolenia na stosowanie substancji czynnej triflusulfuron metylu zawartej m.in w herbicydach Safari 50WG czy Grando stosowanych w uprawie buraka cukrowego oraz s-metolachloru które znajdują się w preparatach Lumax 537,5 SE czy Gardo Gold 500 SC do odchwaszczania kukurydzy. Spowoduje to bardzo poważne problemy w kontroli zachwaszczenia w tych uprawach, a szczególnie w buraku cukrowym, gdzie zostało zaledwie kilka substancji do walki z chwastami. Warto już teraz zaplanować nowe strategie odchwaszczania, aby przygotować się na utrudnienia z utrzymaniem plantacji wolnych od chwastów.

Czytaj więcej...

Dobór odmian kukurydzy na ziarno – czy jeszcze opłaca się ją uprawiać?

W tym roku kukurydza jest jedną z najmniej opłacanych upraw. Wysokie koszty spowodowane drogimi nawozami przy niskiej cenie skupu w czasie zbiorów sprawiły, że nierzadko potrzeba było 7-9 ton ziarna z hektara, aby zrównoważyć koszty produkcji. Jedną z ważniejszych kwestii w opłacalności uprawy kukurydzy jest wybrana odmiana, od której zależy między innymi potencjał plonowania i wilgotność w czasie zbioru.

Czytaj więcej...

Pszenica ozima siana w listopadzie i grudniu – czy to może się udać?

Przełom października i listopada, choć w końcu przyniósł oczekiwany w wielu miejscach deszcz, to wymaga od rolników zmiany planów co do późnych zasiewów pszenicy po burakach i kukurydzy. Rośliny te są nadal w trakcie zbiorów, a wzrastająca wilgotność może negatywnie wpłynąć na tempo żniw i warunki do siewu. Część areału po kukurydzy i burakach przeznaczana jest pod zasiewy pszenicy ozimej, która najlepiej spośród zbóż toleruje późne siewy. Te listopadowe i grudniowe wymagają jednak przestrzegania kilku zasad, aby odwdzięczyły się dobrym plonem.

Czytaj więcej...

Ważne mulczowanie ścierniska po kukurydzy

Zbiory kukurydzy na ziarno wciąż trwają, a wraz z nimi na polach pojawia się ogromna masa bogatych w składniki pokarmowe resztek pożniwnych. Nowa norma GAEC 6 zobowiązuje rolników do pozostawiania okrywy roślinnej na zimę na 80% gruntów ornych, więc bardzo często wymóg ten będzie spełniany także przez pozostawienie ścierniska kukurydzianego. Niepoddane żadnemu zabiegowi będzie jednak stanowiło duże zagrożenie dla przyszłorocznych zasiewów, przez doskonałe miejsce do zimowania omacnicy prosowianki.

Czytaj więcej...

Przygotowanie zbóż do zimowania

Zboża siane w optymalnych terminach powinny wchodzić w okres spoczynku zimowego w fazie 3-4 rozkrzewień. Szansę na dobre przezimowanie znacząco zwiększa utrzymanie zdrowego i odżywionego łanu do czasu zahamowania wegetacji. Prognozowane nadejście ciepła spowoduje wzmożone infekcje chorób, ale umożliwi także skuteczne działanie fungicydów. Podanie odpowiednich mikroelementów może zwiększyć odporność roślin i przyczynić się do lepszego przetrwania zimy.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu