Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 lutego 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,3697 EUR EUR - 4,1562 GBP GBP - 4,7072 DKK DKK - 0,5581
Archiwum
21.02.2018 MATIF: pszenica kons. MAR18 - 161,25 (+ 0,47%), kukurydza MAR18 - 152,00 (- 0,33%), rzepak MAJ18 - 354,50 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.02.2018 12.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,41 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ROŚLINNA

Wiosenne nawożenie mineralne rzepaku

Joanna Kaźmierczak

Rzepak ma bardzo wysokie potrzeby pokarmowe. Pobiera z gleby około trzy razy więcej składników pokarmowych niż zboża. W takiej sytuacji istotne jest ile składników pokarmowych mu dostarczymy, kiedy je dostarczymy i czy roślinie uda się je pobrać. Jest to ważne, by uzyskać zadawalający, wysoki plon.

Czytaj więcej...

Mimo zakończenia blokady nawożenia gnojownicą w Niemczech – zbiorniki pełne po brzegi

Redakcja

Gospodarstwa, które na wniosek przesunęły czas obowiązywania blokady, już od 16 stycznia mogą ponownie stosować nawozy organiczne na użytkach zielonych. Dla wszystkich pozostałych rolników ogólna blokada nawożenia nawozami zawierającymi azot kończy się 1 lutego. Przy sprzyjających warunkach glebowych zarówno użytki zielone, trawa uprawna, jak i zboże ozime oraz rzepak ozimy mogą znowu być nawożone azotem – tłumaczy Izba Rolnicza Dolnej Saksoni.

Czytaj więcej...

Najpierw azot, dopiero później dokrzewianie

Joanna Kaźmierczak

Mokra jesień w wielu przypadkach opóźniła, a miejscami nawet uniemożliwiła siewy ozimin. Ci rolnicy, którym udało się wjechać w pole, a ich oziminy nie zgniły od nadmiaru wody w profilu glebowym, staną wiosną przed dylematem czy i jak dokrzewić ich uprawy. Jednak zanim pomyślimy o dokrzewianiu, powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o nawożeniu, zwłaszcza azotowym.

Czytaj więcej...

Płodozmian to podstawa. Bardzo trudna jesień i pytanie: co zasiać wiosną 2018?

Joanna Kaźmierczak

Miniony rok z rolniczego punktu widzenia nie należał do łatwych. Warunki atmosferyczne utrudniały przede wszystkim zbiór płodów rolnych jak i jesienne zasiewy. Wielu rolnikom nie udało się zasiać wszystkiego na czas i często to co zasiali zwyczajnie zgniło od nadmiaru wody w profilu glebowym. Niewątpliwie ta sytuacja wpłynie na zmiany w zaplanowanym płodozmianie. 

Czytaj więcej...

Mączniak na pszenicy - już atakuje

Hanna Krugiełka

Wydłużenie jesiennej wegetacji roślin spowodowane było pogodą, która przez dłuższy czas sprzyjała także rozwojowi grzybów. Silne porażenie mączniakiem prawdziwym widoczne jest na polach, zwłaszcza tych silnie nawożonych azotem.

Czytaj więcej...

Termin ważności środka ochrony roślin

Redakcja

Mówiąc o terminie ważności preparatów do chemicznej ochrony roślin należy rozróżnić dwa znaczenia. Pierwsze z nich to termin ważności rozumiany jako okres, w którym preparat zachowuje swoje właściwości biorąc pod uwagę datę jego produkcji. Drugie, niemniej istotne znaczenie, to data, do której dany środek został dopuszczony do stosowania. Wszyscy rolnicy stosujący środki ochrony roślin muszą mieć świadomość, że polskie prawo zabrania wykonywania zabiegów środkami, dla których upłynął choćby jeden z tych terminów.

Czytaj więcej...

Pierwszy polski magazyn wirtualny rodzimego białka roślinnego

Joanna Kaźmierczak

Już po raz kolejny w gospodarstwie rolnym Andrzeja Morawskiego w Turzynie nieopodal Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się forum naukowo-praktyczne, którego tematem przewodnim był „Aktualny stan wiedzy dotyczący możliwości stosowania w żywieniu zwierząt krajowych pasz białkowych”. Spotkanie odbyło się między innymi w celu podsumowania dotychczasowych siedmiu lat badań nad zapewnieniem bezpieczeństwa białkowego w Polsce.

Czytaj więcej...

Nowa nadzieja w walce z antraknozą łubinu

Joanna Kaźmierczak

Pojawiła się nadzieja w walce z antraknozą łubinu. Pomysłodawcą metody jest dr Stanisław Stawiński z Hodowli Roślin Smolice oddział Przebędowo, a polega ona na sianiu łubinu porażonego patogenem antraknozy. Zwykle są to nasiona dwuletnie lub trzyletnie. Jest to jednak pierwszy rok badań, ale warto zauważyć, że tegoroczne warunki atmosferyczne były sprzyjające porażeniu.

Czytaj więcej...

Czym w Omacnicę?

Redakcja

Do podstawowych szkodników w uprawie kukurydzy należą: ploniarka zbożówka drutowce, śmietka kiełkówka, mszyce, dziki, łosie, sarny, bobry, czaple, wrony, ale najgroźniejsze to - omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany. Straty z tytułu żerowania omacnicy szacuje się na 1mln ton kukurydzy rocznie i to są wymierne straty ekonomiczne nie mówiąc o zdrowotności.  Znacznie poważniejszy jest jednak ich wpływ na pogorszenie się  jakości plonu zielonki, kiszonki, CCM i ziarna na skutek szybszego opanowywania uszkodzonych roślin przez sprawców chorób.

Czytaj więcej...

Rośnie sprzedaż i produkcja pieczarek w Polsce

Redakcja

Jak wynika z danych IERiGŻ w okresie od stycznia do września br. średnia cena pieczarek skupowanych do konsumpcji bezpośredniej wyniosła 5,07 zł/kg, co oznacza, że przeciętnie pieczarki były o 6% droższe niż przed rokiem. Wyższe ceny uzyskiwali również eksporterzy. W okresie od stycznia do lipca br. ceny pieczarek przeznaczonych na eksport oscylowały wokół 1,39-1,45 EUR/kg, czyli przeciętnie były o 4% większe w relacji rocznej.

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku cukru po zniesieniu kwotowania

Joanna Kawka

Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017), po Francji (4,2 mln t) i Niemczech (3,6 mln t). Liczba plantatorów buraków cukrowych dostarczających surowiec do produkcji cukru wynosi ponad 34 tysiące.

Czytaj więcej...