kojs

skiba

CenyRolnicze
26 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9415 EUR EUR - 4.2773 GBP GBP - 5.0709 DKK DKK - 0.5732
Archiwum


26.07.2024 13:49 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,70-9,50 zł/kg, średnia: 9,06 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

26.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 217,25 (-1,14%), kukurydza SIE24: 220,00 (-0,56%), rzepak SIE24: 458,75 (-2,91%)

24.07.2024 SPRZEDAM 200 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 4,5 kg, wielkopolskie, turecki, 62-709, tel.: 531 919 253

23.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

22.07.2024 SPRZEDAM 20000 JAJ, rozm. M, mazowieckie, sochaczewski, 96-513, tel.: 732 882 394

22.07.2024 SPRZEDAM 20 T ŻYTA PASZ., trans. rolnika, pomorskie, człuchowski, 77-304, tel.: 889 853 562

Sprzedam warchlaki krajowe 100-150szt, 30kg, tel:781-576-361

21.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

Dodaj komunikat

kowalczyk

modele rolnicze

PRODUKCJA ROŚLINNA

Po żniwach czas na wapno

„Wapno bogaci ojców a zubaża synów” – to stare powiedzenie z czasów, gdy brakowało nawozów, a wapnowanie pozwalało na uruchomienie niedostępnych składników w glebie. Dziś powinniśmy czerpać z niego kwintesencję tego, że wapno poprawia fizykochemiczne warunki do rozwoju roślin. Wykonanie tego zabiegu po żniwach to jeden z lepszych momentów.

Czytaj więcej...

Niepilnowany chwościk szybko zniszczy buraki

Chwościk buraka to najgroźniejsza choroba buraków cukrowych zabierająca plon i cukier. Gdy tylko pojawią się objawy trzeba stanowczo zareagować, aby cieszyć się z wysokiej polaryzacji. Niedługo zacznie się czas intensywnego rozwoju patogenu.

Czytaj więcej...

Uprawa ścierniska i siew poplonów po żniwach

Rozpoczęły się małe żniwa, czyli zbiory jęczmienia ozimego. To dobry moment, aby zaplanować uprawę i zagospodarowanie pól na dalszą część roku. To co zrobimy i jakie gatunki dobierzemy do międzyplonu będzie miało wpływ na roślinę następczą.

Czytaj więcej...

26.06.2024 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: po ile jęczmień?

Na krajowym rynku skupu zbóż nadal obserwujemy obniżki. Średnie stawki za ziarno ze starych zbiorów spadły w odstępie dwóch dni o ok. 7-8 zł/t. W odwrotnym kierunku podążały w tym czasie przeciętne wyceny pszenżyta i jęczmienia, które wzrosły o kilka złotych za tonę. W związku z rozpoczęciem małych żniw pojawia się coraz więcej propozycji zakupu ziarna z nowych zbiorów.

Czytaj więcej...

Co oferują nowe odmiany rzepaku?

Za niespełna dwa miesiące ponownie wyruszymy w pola siać rzepak. Obecnie trwa sprzedaż materiału siewnego, których odmian jest bez liku. Odpowiedni wybór może wpłynąć na mniejsze straty powodowane przez szkodniki i choroby, a wybór jednej z zapraw wpisującej się w ekoschemat umożliwi uzyskanie dodatkowych 400 zł/ha.

Czytaj więcej...

Desykacja i sklejanie rzepaku

Zabiegi zapobiegające pękaniu łuszczyn oraz desykacja są coraz rzadziej stosowane. Nowe odmiany posiadają często podwyższoną tolerancję na osypywanie się nasion, ale to nie jedyny powód do wykonania sklejania łuszczyn. Czy ma on jeszcze sens?

Czytaj więcej...

Ochrona ziemniaków przed stonką i zarazą

Ziemniaki są jedną z najintensywniej chronionych chemicznie upraw, ze względu na niezwykle groźną chorobę, która w ciągu kilkunastu dni potrafi zniszczyć całą plantację. Warunki do rozwoju zarazy ziemniaka są w tym roku wyjątkowo sprzyjające i aby skutecznie ochronić przed nią ziemniaki należy działać prewencyjnie. Na bieżąco należy także monitorować rozwój stonki, aby żarłoczne larwy nie doprowadziły do gołożerów roślin.

Czytaj więcej...

Zauważalny spadek powierzchni plantacji nasiennych. Jak wypadamy na tle europejskim?

W Polsce powierzchnia zakwalifikowanych w 2023 r. plantacji nasiennych, w porównaniu z 2022 r. zmniejszyła się o 4,9% ze 146 598,8 do 139 348,5 ha. - Należy jednak zaznaczyć, że na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia (w stosunku do roku 2014) odnotowano ponad 20,5% wzrost powierzchni zakwalifikowanej w ocenie polowej – podkreśla Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Czytaj więcej...

Susza znów trawi rośliny – jak im pomóc?

Po bardzo mokrej zimie i początku wiosny susza znów daje o sobie znać. Kilka tygodni bez opadów wystarczyło, aby rośliny zaczęły odczuwać braki wody. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie przysychają można próbować je ratować. Czy w takich warunkach warto stosować fungicydy?

Czytaj więcej...

Zabieg T3 w zbożach – czy warto go wykonywać?

Ochrona kłosa to ostatni zabieg fungicydowy w zbożach, często lekceważony przez rolników. Jego znaczenie rośnie wtedy, gdy różnice pomiędzy cenami pszenicy konsumpcyjnej i paszowej są wysokie - tak jak ma to miejsce w ostatnich miesiącach. Wysokie stężenia mykotoksyn pochodzących od grzybów rozwijających się na kłosach niechronionych plantacji mogą dyskwalifikować ziarno z przeznaczenia konsumpcyjnego.

Czytaj więcej...

Zwalczanie szkodników łuszczynowych w rzepaku

Zdrowe i wypełnione nasionami łuszczyny to cel każdego, kto uprawia rzepak. Na przeszkodzie stoją chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, których larwy mogą pozostawić pustą łuszczynę. Pełnia kwitnienia i rozwój łuszczyn to odpowiedni moment na redukcję tych szkodników.

Czytaj więcej...

Krzem i ochrona liścia flagowego. Spektakularne efekty

Do niedawna, zarówno specjaliści od nawożenia, jak i fizjologowie roślin, nie uznawali krzemu za pierwiastek konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Jednak wraz z postępem osiągnięć w tej dziedzinie oraz wyników doświadczeń, pogląd ten radykalnie się zmienił. Od kilku lat na rynku dostępne są nawozy zawierające krzem. Ich wykorzystanie znajduje zastosowanie głównie w uprawach specjalistycznych oraz na plantacjach buraka cukrowego.

Czytaj więcej...

Ochrona liścia flagowego – czyli zabieg T2 w zbożach

Ochrona fungicydowa roślin w tym roku może mieć największy wpływ na wielkość uzyskanych plonów. Dobre zaopatrzenie w wodę sprzyja optymalnemu rozwojowi roślin, ale zwiększa także presję chorób grzybowych. Pojawiająca się w wielu miejscach faza liścia flagowego w zbożach to czas na kolejny zabieg fungicydowy.

Czytaj więcej...

Zabieg T1 nie zawsze ze skracaniem

Ciepło i wysoka wilgotność sprawiły, że na wielu plantacjach jest bardzo duża presja chorób, ale zboża nie mają jeszcze fazy pierwszego kolanka. Jak w takim razie wykonać regulację zbóż, gdy najczęściej wykonuje się to z pierwszym zabiegiem fungicydowym? Jaką strategię ochrony przed grzybami przyjąć w tym roku?

Czytaj więcej...

Szkodliwe przymrozki w czasie zabiegów chemicznych

W wielu miejscach fazy rozwojowe roślin i warunki temperaturowe w dzień pozwalały wykonywać zabiegi ochrony fungicydowej i insektycydowej rzepaku, oraz poprawki herbicydowe w zbożach. Niedługo będzie konieczna także regulacja łanu wcześnie sianych zbóż ozimych. Po aktualnie trwających siewach strączkowych wykonywane będzie odchwaszczanie przedwschodowe. Przymrozki podczas wszystkich tych zabiegów mogą stanowić przeszkodę. Jak i kiedy więc wykonywać opryski?

Czytaj więcej...

Ostrożnie z regulacją zbóż

Szybki start wegetacji spowodował dynamiczny rozwój wcześnie sianych zbóż ozimych. Niektóre jęczmienie osiągają już fazę pierwszego kolanka, jednak przeprowadzenie zabiegu skracania w panujących warunkach pogodowych przyniosłoby więcej strat niż pożytku. Do bezpiecznego zastosowania regulatorów sama faza rozwoju to za mało.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu