Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 kwietnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3881 EUR EUR - 4,1724 GBP GBP - 4,7660 DKK DKK - 0,5602
Archiwum
20.04.2018 MATIF: pszenica kons. MAJ18 - 163,00 (- 0,61%), kukurydza CZE18 - 162,50 (- 0,61%), rzepak MAJ18 - 340,00 (- 1,09%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.04.2018 13.12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ROŚLINNA

Obawy pogodowe powróciły na rynek pszenicy w Chicago

Joanna Kawka

W środę notowania pszenicy mocno wzrosły w Chicago, śladem mniejszych niż zapowiadano opadów na głównych terenach amerykańskich upraw. Gorsze prognozy na najbliższe dni dotyczą zarówno ilości deszczu jak i obszaru. Pamiętać należy, że dotknięte suszą zasiewy pszenicy ozimej są w bardzo złym stanie.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Ceny szparagów w Niemczech

Joanna Kawka

W ostatni weekend w Bawarii, południowej Hesji, Badenii i Palatynacie rozpoczęły się już zbiory szparagów. W zbliżający się weekend również w Dolnej Saksonii dostępne mają być już szparagi z krajowych upraw.

Czytaj więcej...

Kiedy ruszyć z siewem buraków cukrowych?

Bernadetta Ryńska

Mokra i stosunkowo zimna wiosna opóźnia prace na polu. Na dużej części terenów rolnicy nadal czekają z wysiewem nawozów. Problem stanowią zastoiska wodne i ryzyko "utonięcia" ciągnikiem na polu. Tam, gdzie nie udało sie zasiać ozimin lub na stanowiskach przeznaczonych do likwidacji z powodu wymraznięć natłok prac wiosennych jest tym bardziej duży. Rolnicy planujący zasiać w tym roku buraki cukrowe niepewnie śledzą kolejne prognozy pogody zastanawiając się, kiedy wyruszyć w pole z siewnikiem.

Czytaj więcej...

Dokrzewianie a regulacja wzrostu zbóż ozimych

Joanna Kaźmierczak

Wielu rolników zadaje sobie pewnie pytanie czy warto stosować regulatory wzrostu w zbożach? Odpowiedź jest jednoznaczna - warto! Pamiętajmy, że jest to zabieg, który determinuje i utrzymuje nasze plony. Wbrew przekonaniom zboża nie wylegają tylko na skutek intensywnego nawożenia. Przyczyną mogą być również choroby podstawy źdźbła.

Czytaj więcej...

Zboża i oleiste odbiły w czwartek w górę wspierane nadzieją, że konflikt handlowy między Chinami i USA znajdzie jakieś rozwiązanie

Redakcja

Główny doradca ekonomiczny Białego Domu stwierdził wczoraj, że intensywne negocjacje będą z Chinami kontynuowane, a zapowiedziane cła nie muszą wejść w życie. Wywołało to falę optymizmu na światowych giełdach i kilkuprocentowe wzrosty głównych indeksów. Uspokojenie nastrojów spowodowały także ok. 2% wzrosty kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję w Chicago.

Czytaj więcej...
uprawy strączkowych w Polsce
fot. pixabay.com

Inicjatywa Białkowa - COBORU

Redakcja

Konieczność poprawy bilansu paszowego i zwiększena uprawy roślin białkowych spowodował, że Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej podjął się przygotowania opracowań dotyczących innowacyjnych rozwiązań metodystycznych oraz rozszerzenia doświadczalnictwa odmianowego roślin białkowych i soi. Projekt nazwany Inicjatywa Białkowa COBORU zaakceptowany został na posiedzeniu Kierownictwa MRiRW, w dniu 21 marca 2017 roku.

Czytaj więcej...

Zalecenia uprawy wybranych roślin strączkowych

Joanna Kaźmierczak

 

Uprawa roślin strączkowych niesie za sobą szereg zalet. Stanowią cenny nawóz, który korzystnie wpływa na żyzność i urodzajność gleb, a ponadto są świetnym przedplonem w uprawie wielu roślin.W tym roku zasiewy wiosenne nieco się opóźniły. Na niektóre pola w dalszym ciągu nie można wjechać. Jednak nadchodzący wyż może bardzo szybko zmienić tą sytuację.

Czytaj więcej...

Jakich chorób grzybowych spodziewać się tej wiosny i jakie substancje aktywne wybrać do ich zwalczania?

Joanna Kaźmierczak

Zeszłoroczna jesień była stosunkowo chłodna i mokra. Do końca wegetacji jesiennej mieliśmy temperatury utrzymujące się na poziomie kilku stopni i prawie nie przerwane opady deszczu. Takie warunki sprzyjały jesiennemu rozwojowi na roślinach chorób takich jak: mączniak prawdziwy, septorioza liści czy rdza żółta. Największe nasilenie infekcji miało miejsce już jesienią na bardzo wcześnie sianych plantacjach. Jednak choroba, z którą przede wszystkim musimy liczyć się wiosną, to pleśń śniegowa i wbrew powszechnym przekonaniom śnieg nie jest niezbędny do jej wystąpienia.

 

Czytaj więcej...
organizacja roślin oleistych i białkowych
fot. pixabay.com

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych

Agnieszka Wojtyra

 

Funkcjonujące dotychczas pod szyldem Koalicji Na Rzecz Biopaliw porozumienie organizacji branżowych, w skład którego wchodzi Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Związek Gorzelni Polskich, Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Krajowa Izba Biopaliw będzie od teraz kontynuować swoją działalność jako Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.

Czytaj więcej...