zm skiba

kojs

CenyRolnicze
22 września 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3269 EUR EUR - 4.6069 GBP GBP - 5.3020 DKK DKK - 0.6179
Archiwum


23.09.2023 SPRZEDAM 130 T PSZENICY PASZOWEJ, transport firmowy, śląskie, lubliniecki, 42-289, tel.: 501 068 799

22.09.2023 13:56 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,30-8,30 zł/kg, średnia: 7,87 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

22.09.2023 MATIF: pszenica GRU23: 235,75 (-0,21%), kukurydza LIS23: 209,25 (+0,48%), rzepak LIS23: 441,25 (+0,40%)

22.09.2023 SPRZEDAM 150 T PSZENICY PASZOWEJ, transport firmowy, małopolskie, miechowski, 32-218, tel.: 785 244 421

22.09.2023 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, rypiński, 87-510, tel.: 503 504 162

21.09.2023 SPRZEDAM 54 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, miechowski, 32-218, tel.: 785 244 421

21.09.2023 SPRZEDAM 80 T KUKURYDZY, transport firmowy, małopolskie, miechowski, 32-218, tel.: 785 244 421

19.09.2023 SPRZEDAM 1000 T KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, lipski, 27-300, tel.: 517 572 223

18.09.2023 SPRZEDAM 60 T ŻYTA KONS., transport firmowy, mazowieckie, siedlecki, 08-114, tel.: 504 481 735

18.09.2023 SPRZEDAM 50 T KUKURYDZY, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

18.09.2023 SPRZEDAM 50 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

PRODUKCJA ROŚLINNA

Regulacja rzepaku na 4 czy 6 liść?

Ciepły wrzesień sprzyja dynamicznemu rozwojowi roślin. Rzepaki siane 3-4 tygodnie temu lada moment osiągną fazę, w której należy wyregulować ich pokrój. Przegapienie tego momentu może skutkować nadmiernym wyrośnięciu stożka wzrostu ponad powierzchnie gleby. Zabieg wykonany podczas aktywnego wzrostu pozwoli wykreować rośliny odpowiednio przygotowane na zimowanie.

Czytaj więcej...

Chwasty jednoliścienne i szkodniki pod kontrolą w rzepaku

O uprawie rzepaku jesienią absolutnie nie wolno zapominać choć na chwilę. Dzieje się tam tyle, że przeoczenie jakiegokolwiek problemu może sporo nas kosztować. Wizyty na plantacji powinny być teraz częstsze, ponieważ zaprawy insektycydowe powoli przestają działać, a szkodniki nie dają o sobie zapomnieć. Dodatkowo, jeśli ktoś jeszcze nie zwalczył chwastów jednoliściennych, to teraz jest na to ostatni moment.

Czytaj więcej...

Nawożenie zbóż ozimych w uproszczeniach uprawowych

W tym roku wiele gospodarstw rozpoczyna swoją przygodę z bezorkowymi systemami uprawy i siewu. Wraz ze zmianą uprawy należy także przeorganizować strategię nawożenia, ponieważ znacząco zmieni się dystrybucja składników pokarmowych w glebie. Brak reakcji może skutkować zubożeniem pewnych warstw gleby w pierwiastki i problemy z odżywieniem roślin w przyszłości.

Czytaj więcej...

Bezlitosne nicienie glebowe: globalne ocieplenie nasili szkody w uprawach

W każdym metrze sześciennym gleby żyją miliony nicieni glebowych - mikroskopijnych, obłych robaków. Część z nich to pasożyty roślin, co roku niszczące hektary upraw. Już teraz walka z nimi jest ciężka, a utrudnią ją zmiany klimatu. Nowe badania pokazują, że podniesienie temperatury gleby już o 1-2⁰C może zwiększyć przeżywalność i zjadliwość szkodliwych nicieni. Co to oznacza dla rolnictwa?

Czytaj więcej...

Czy ceny materiału siewnego są oderwane od rzeczywistości?

Wybór kwalifikowanego materiału siewnego to gwarancja postępu hodowlanego, dobrych wschodów i zdrowych roślin od początku wegetacji. Producenci i dystrybutorzy ruszyli ze sprzedażą nasion zbóż ozimych, a oferowane ceny wywołują wśród rolników konsternację, a czasem nawet oburzenie. Czy koszt materiału siewnego rzeczywiście jest nieakceptowalny?

Czytaj więcej...

Rzepak bez chwastów

Aktualne opady, choć utrudniają żniwa, to znacząco poprawią warunki do siewu i rozwoju ozimin. Jest to także dobra informacja w kontekście odchwaszczania nowych zasiewów rzepaku, ponieważ odpowiednia wilgotność gleby rozszerza możliwości wyboru strategii zwalczania chwastów. Substancji jest wiele, a wybór odpowiednich zależy od terminu stosowania i występujących chwastów na polu.

Czytaj więcej...

Wiele sposobów na uprawę i siew rzepaku

Pogoda zaczyna komplikować żniwa, a to może skrócić czas potrzebny na przygotowanie pola do tradycyjnej uprawy pod rzepak. Tam, gdzie przedplony rzepaku już zebrano, warto w najbliższym czasie wykorzystać przerwę w żniwach na orki lub pobudzenie samosiewów zbóż do kiełkowania w technologiach bezorkowych. W przypadku przedplonów zbieranych niedługo przed siewem rzepaku, technologię uprawy trzeba przyspieszyć.

Czytaj więcej...

Po żniwach czas na badanie gleby

Najlepszym czasem na pobieranie prób do badania gleby jest okres pożniwny. Można ustalić wówczas zawartości składników pokarmowych i właściwości fizyko-chemiczne gleby przed nawożeniem kolejnej rośliny. Wyniki badania pomogą zdiagnozować występujące problemy z glebą, ale także pomóc oszczędzić pieniądze, stosując nawożenie odpowiednie do potrzeb.

Czytaj więcej...

Czy upały zagrażają roślinom?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko nam. Rośliny obecnie przezywają stres, który może negatywnie odbić się na ich kondycji. Jakie mogą być skutki przegrzania roślin i czy można w jakiś sposób im zapobiegać?

Czytaj więcej...

Czas na ochronę buraka przed chwościkiem

Burak to wymagająca w ochronie roślina, ale przez ostatnie lata pozwala solidnie zarobić. Watro więc zadbać o jego zdrowotność, zwłaszcza, jeśli mamy zaplanowane późne odstawy surowca. Im dłużej liście będą zdrowe, tym więcej cukru uda się zgromadzić w korzeniach. Na pierwszy zabieg nie można czekać do widocznych objawów chwościka.

Czytaj więcej...

Słoma – zostawić na polu czy sprzedać?

Słoma to ostatnimi laty deficytowy towar, o który walczą hodowcy zwierząt i producenci biomasy. Częste susze, krótkosłome odmiany zbóż oraz regulacja łanów sprawiają, że dostępna ilość słomy jest znacznie niższa niż kilka dekad temu. Jej ceny osiągają często zawrotne kwoty, ale są realną wartością, którą można przenieść na zawartość składników pokarmowych i cenną materię organiczną dostarczaną glebie. Czy warto więc sprzedawać słomę? A jeśli zostawić, to co zrobić, aby dobrze się rozłożyła?

Czytaj więcej...

Ważny wybór odmiany rzepaku i zaprawy

Rzepak to specyficzna roślina, której siewy trzeba planować wcześniej niż rozpoczynają się żniwa aktualnie rosnących upraw. Najlepsze odmiany rozchodzą się jak ciepłe bułeczki już w lipcu, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć decyzję o wyborze. Ważną kwestię stanowi także dodatkowe zaprawienie nasion insektycydem, ograniczającym żerowanie szkodników jesiennych – nie warto z tego rezygnować.

Czytaj więcej...

Szkodniki można zwalczyć dzięki modyfikacji genów

Pestycydy są szkodliwe dla środowiska, a szkodniki upraw stają się na nie oporne. Jak więc walczyć z owadami masowo niszczącymi plony? Naukowcy z USA mają na to odpowiedź. Opracowali metodę modyfikacji genetycznej, która sprawiła, że inwazyjny szkodnik upraw stał się bezpłodny.

Czytaj więcej...

Międzyplony – zaplanuj wcześniej, aby nie stracić czasu

Od tego roku wszelkiego rodzaju poplony, międzyplony i wsiewki będą przeżywały swój renesans, za sprawą nowego systemu przyznawania dopłat bezpośrednich. Nasiona i mieszanki najlepiej przygotować już teraz, aby od razu po żniwach przystąpić do siewu i nie tracić cennych dni na obowiązkowy okres ich utrzymania. W zależności od płodozmianu, przydatne będą różne gatunki roślin poplonowych.

Czytaj więcej...

Ochrona łuszczyn – tylko tam, gdzie pada!

Rzepak wchodzi w decydującą fazę formowania plonu i w optymalnych warunkach należy zadbać o zdrowotność łuszczyn. Niestety w wielu miejscach brakuje deszczu od co najmniej czterech tygodni i uprawy zaczynają schnąć. W takich okolicznościach jednak nie należy z zabiegu całkowicie rezygnować, lecz wstrzymać się do pierwszych opadów deszczu, aby nie zafundować roślinie dodatkowego stresu.

Czytaj więcej...

Susza ogranicza możliwość stosowania środków ochrony roślin

Po dosyć wilgotnym początku wiosny, w wielu regionach Polski zaczyna się nasilać deficyt wodny. Kilka tygodni bez opadów sprawiło, że rośliny ozime zaczynają więdnąć. W takich warunkach lepiej nie wykonywać zabiegów ochrony roślin. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie są w złej kondycji, można je ochronić przed skutkami stresu wodnego. Czy zabieg T3 w obecnej sytuacji ma sens?

Czytaj więcej...

Dokarmianie i biostymulacja roślin

Koniec przymrozków do doskonały moment na odżywienie i wzmocnienie takich roślin jak zboża, buraki i kukurydza. Zimna wiosna nieco opóźniła rozwój roślin i dodatkowe wsparcie makro i mikroelementami poprawi ich rozwój. Na rynku stale przybywa także produktów biostymulacyjnych roślin. Czy ich działanie jest w stanie zastąpić tradycyjne dokarmianie dolistne?

Czytaj więcej...

Szkodniki łuszczynowe, nie tylko przy zabiegu na płatek

Strategia ochrony rzepaku ozimego jest bardzo skompilowana i wymaga wielu zabiegów, które nie zawsze udaje się połączyć. Zwalczanie szkodników łuszczynowych coraz częściej wymaga co najmniej dwóch interwencji, wymagających w szczególnych przypadkach osobnego zabiegu. Czasami jednak warto rozszerzyć ochronę, wykorzystując dodatkowy przebieg opryskiwacza.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie kukurydzy – przed czy powschodowo

Siewy kukurydzy idą pełną parą i pora myśleć o zwalczaniu chwastów. Szczególnie jeśli chce się zastosować preparaty do odchwaszczania przedwschodowego. Zanim jednak wybierze się konkretną strategię należy wybiec nieco w przyszłość i zastanowić się co będzie zasiane po kukurydzy. Część substancji aktywnych zalega na tyle długo, że uprawa niektórych roślin będzie niemożliwa.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu