kps

kojs

CenyRolnicze
05 października 2022, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.8380 EUR EUR - 4.8128 GBP GBP - 5.5269 DKK DKK - 0.6470
Archiwum


05.10.2022 14:12 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,20 zł/kg, średnia: 8,69 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.10.2022 MATIF: pszenica GRU22: 349,75 (-0,36%), kukurydza LIS22: 339,75 (-0,07%), rzepak LIS22: 646,25 (+2,05%)

04.10.2022 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, oławski, 55-216, tel.: 606 780 248

03.10.2022 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 125-130 kg, 58%, wielkopolskie, ostrowski, 63-430, tel.: 604 101 831

03.10.2022 SPRZEDAM 130 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, wągrowiecki, 62-291, tel.: 504 637 371

03.10.2022 SPRZEDAM 40 T ŻYTA PASZ., transport firmowy, wielkopolskie, leszczyński, 64-150, tel.: 607 947 247

03.10.2022 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mięsny, 700 kg, małopolskie, tatrzański, 34-425, tel.: 698 197 928

03.10.2022 SPRZEDAM BYKA, mięsny, 800 kg, dolnośląskie, milicki, 56-300, tel.: 535 289 547

03.10.2022 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mięsny, 750 kg, wielkopolskie, turecki, 62-710, tel.: 782 540 383

02.10.2022 SPRZEDAM 300 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-050, tel.: 602 703 849

01.10.2022 SPRZEDAM 20 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.10.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

PRODUKCJA ROŚLINNA

Nie zostawiaj zbóż zachwaszczonych na zimę

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią jest znacznie łatwiejsze i tańsze, niż czekanie z tym zabiegiem do wiosny. Do dyspozycji jest wiele preparatów działających doglebowo, z którymi nie musimy czekać aż chwasty wykiełkują, a dodatkowo zabezpieczają przed zachwaszczeniem wtórnym. Szczególnie ważne jest jesienne zwalczenie miotły zbożowej, która jest groźnym chwastem, dużo trudniejszym do zwalczenia wiosną.

Czytaj więcej...

Regulacja rzepaku krok po kroku

Regulacja pokroju rzepaku ozimego potocznie nazywana skracaniem to niezbędny zabieg w jesiennej agrotechnice. Podwójna funkcja tego zabiegu pozwala przygotować rośliny do spoczynku zimowego, a jednocześnie ustrzec je przed chorobami grzybowymi. To w jaki sposób i jakimi środkami przeprowadzać regulację łanu zależy od intensywności produkcji, fazy roślin, wigoru odmiany i przebiegu warunków atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Nie warto opóźniać terminu siewu ozimin

Powoli zbliżamy się do optymalnych terminów siewu zbóż ozimych. Terminy te są wyznaczone na podstawie wieloletnich obserwacji przebiegu warunków atmosferycznych i odniesione do wymagań roślin. Najwcześniej spośród zbóż ozimych wysiewa się jęczmień, który nie toleruje opóźnień. Na drugim biegunie znajduje się pszenica, której termin siewu może ulec przesunięciu nawet do listopada, jednak przy tak drastycznym kroku należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Czytaj więcej...

Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

Kiszonka z kukurydzy to podstawowa pasza objętościowa w żywieniu bydła. Od jej jakości zależą parametry produkcyjne, a więc należy zadbać by była najwyższej jakości. Kiedy kukurydza posiada około 35% suchej masy wówczas jest idealny czas na jej zbiór. Istnieje kilka sposobów na monitorowanie zawartości suchej masy w kukurydzy o których więcej w artykule.

Czytaj więcej...

Opłacalność uprawy soi jest wyższa niż w przypadku zbóż. Przy wydajności 3,5 ton ziarna to z dopłatami ponad 5 tys. zł/ha

Soja jest rośliną oleistą. Produktem ubocznym przy produkcji oleju jest śruta, którą najwięksi producenci soi sprzedają z dużym zyskiem między innymi do Polski. Nasz roczny import tej śruty wynosi około 2,6 mln ton, a jego wartość to ponad 4 mld zł. Śruta ta stanowi prawie 71% białka roślinnego wykorzystywanego w naszym kraju w żywieniu zwierząt. Wiele przemawia za tym, aby soja w Polsce była uprawiana na większą skalę.

Czytaj więcej...

Które odmiany zbóż ozimych najlepiej sprawdziły się w 2022 roku?

Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania zbóż ozimych w 2022 roku. Są to cenne informacje, które pozwalają prześledzić stabilność plonowania konkretnych odmian w ciągu ostatnich trzech lat, a także poznać możliwości nowo zarejestrowanych odmian. Znacznie ułatwia to wybór odmiany na nadchodzący sezon. Tegoroczne plony zbóż ozimych były wyższe od zeszłorocznych, a w artykule znajduje się odpowiedź które odmiany plonowały najlepiej w bieżącym roku.

Czytaj więcej...

Dylematy uprawowe w trudnym sezonie siewów rzepaku

Tegoroczny czas na zasiewy rzepaku jest bardzo niesprzyjający. W przeważającej części kraju terminy siewów opóźniają się przez dramatyczną suszę. Pojawia się wiele dylematów jak przygotować glebę, gdy niemożliwa jest orka oraz jak w takim przypadku zaaplikować nawozy. W związku z tak niepewną przyszłością powodzenia uprawy rozważane są także siewy rzepaku z własnych nasion, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. W artykule postaramy się omówić kluczowe kwestie tematów spędzające sen z powiek rolników.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie rzepaku – przed czy po wschodach?

W Polsce rozpoczął się optymalny termin siewu rzepaku ozimego dla najwcześniejszych regionów. Ze względu na długi okres jesiennej wegetacji bardzo ważne jest utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. Zastosować można strategię przedwschodowego ograniczenia niechcianej roślinności lub skupić się na zwalczaniu chwastów po wschodach. Skuteczność poszczególnych wariantów zależy w dużym stopniu od warunków wilgotnościowych na polu, dlatego ważne jest odpowiednie przeanalizowanie dostępnych możliwości.

Czytaj więcej...

Badanie gleby oszczędzi wydatków

Moment, kiedy zboża i rzepaki znikną z pól to dobry okres na wykonanie badania gleby pod kątem zawartości składników pokarmowych i potrzeb wapnowania przed kolejnymi zasiewami. Jest to niezmiernie cenna wiedza, od której zależy wielkość nakładów na nawozy i wydajność zbiorów jakie osiągamy. Strategii pobierania prób glebowych jest kilka a wybór odpowiedniej zależy od potrzeb jakimi się kierujemy.

Czytaj więcej...

Jak przygotować pole do siewu rzepaku?

Do rozpoczęcia zasiewów rzepaku ozimego pozostało niewiele czasu, tymczasem na polach do tego zaplanowanych często czekają jeszcze do zbioru zboża. Krótkie okienko na wykonanie wszystkich niezbędnych prac polowych nie powinno skłaniać do zbytniego upraszczania technologii. Rzepak jest bardzo wymagający co do przygotowania stanowiska pod jego uprawę a popełnionych błędów przed siewem nie można później naprawić.

Czytaj więcej...

Ceny unijnych zbóż poza trendem spadkowym

W czwartek rynki surowcowe powróciły do spadków. W Chicago taniały zboża i kompleks sojowy, do czego przyczyniły się również prognozy chłodniejszej pogody i opadów w przyszłym tygodniu. Kolejny impuls spadkowy pojawił się po informacji, że w piątek (dziś) zostanie podpisana umowa odblokowująca ukraiński eksport przez porty Morza Czarnego.

Czytaj więcej...

Jak wybrać odmianę rzepaku w 2022 roku?

Nie wszędzie w Polsce rozpoczęto zbiory rzepaku ozimego, tymczasem należy przygotować się do wyboru odmiany, którą będziemy wysiewać za niespełna miesiąc. Rzepak to roślina wymagająca ogromnych nakładów finansowych i czasu na jej pielęgnacje. Wybór odpowiedniej odmiany to niemal bezkosztowy czynnik produkcji, ponieważ różnice w cenie nasion na hektar pomiędzy różnymi kreacjami nie są ogromne. Jednocześnie wybór materiału siewnego podyktowany ceną niższą o kilkaset złotych może zaowocować na przykład słabszym przezimowaniem przynosząc kilkutysięczną stratę. Jak zatem wybrać odpowiednią odmianę?

Czytaj więcej...

Co zrobić ze słomą po żniwach?

Słoma wciąż nie jest doceniana w większości polskich gospodarstw. Jest traktowana jako odpad przy produkcji ziarna, tymczasem ma większą wartość nie tylko materialną niż mogłoby się wydawać. Pozbywanie się jej z pola, nie wnosząc nic w zamian, to okradanie samego siebie, które z czasem odbije się na jakości gleb i malejących zbiorach. Tą dużą ilość biomasy należy odpowiednio zagospodarować, na co jest kilka sposobów.

Czytaj więcej...

Prof. Struciński: Boimy się pozostałości pestycydów, których obecność w żywności jest demonizowana

- Pestycydy są nam wciąż niezbędne, aby zapewnić żywność rosnącej populacji naszej planety. Śladowe ilości pozostałości pestycydów, które mogą znajdować się w żywności, nie stwarzają ryzyka dla człowieka, a wiele obaw wynika z niezrozumienia i przekazywania niepełnych, często nierzetelnych informacji - uważa dr hab. Paweł Struciński z NIZP PZH-PIB.

Czytaj więcej...

Poplony wysiej zaraz po żniwach

Małe żniwa rozpoczęły się już w części kraju i niedługo rozpoczną się także zbiory pozostałych gatunków roślin. Jak tylko kombajny zjadą z pól należy jak najszybciej przystąpić do wysiewu poplonów. Warto to zrobić, jeśli nawet nie deklarowaliśmy takiego działania w wniosku o dopłaty obszarowe. Dobrze dobrana mieszanka poplonowa może pomóc zadbać o właściwą strukturę gleby i ograniczyć straty składników pokarmowych.

Czytaj więcej...

Chwościk coraz bliżej

Burak cukrowy to roślina, która ma niewiele chorób mogących go zaatakować, ale za to stanowią ogromne zagrożenie. Zbliżający się najbardziej deszczowy miesiąc w roku – lipiec przyniesie dogodne warunki do wzmożonego rozwoju sprawcy chwościka burakowego. To odpowiedni czas na monitoring i przygotowanie do zabezpieczenia plantacji.

Czytaj więcej...

Zaraza i stonka w natarciu

Ziemniak to uprawa zagrożona chorobami i szkodnikami mogącymi wywołać szkody na skalę niespotykaną u innych roślin. Brak reakcji na pojawienie się zagrożenia ze strony sprawcy zarazy ziemniaka i stonki ziemniaczanej może pozbawić nas większej części plonu, oraz wywołać problemy z ich dalszym przechowywaniem. Ze względu na silnie zróżnicowane regionalnie warunki pogodowe należy często monitorować plantacje.

Czytaj więcej...

Czy desykacja i sklejanie rzepaku to dobry pomysł?

Zabieg desykacji i sklejania łuszczyn rzepaku to temat skrajnych opinii nie tylko w śród rolników. Stosowanie glifosatu w uprawach z przeznaczeniem konsumpcyjnym przed zbiorem jest poddawane krytyce przez opinię publiczną. Jakie są jednak agronomiczne aspekty dosuszania i sklejania łuszczyn na początku dojrzewania rzepaku?

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu