Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ROŚLINNA

Papryka obrodziła w tym roku

Tomasz Kodłubański

Papryka obrodziła w tym sezonie. Kulminacja sezonu jak co roku będzie miała miejsce w powiecie radomskim, a dokładniej w miejscowości Przytyk, gdzie odbywa się święto zbiorów tego coraz popularniejszego w Polsce warzywa. Obecnie sezon paprykowy jest w pełni i dlatego można obserwować wegetację roślin, w tym kaliber i wybarwienie owoców zarówno na polu jak i w tunelach.

Czytaj więcej...

Chmiel nie jest wystarczająco chroniony

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie możliwości zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. Przekazano, że środki ochrony roślin stosowane w ochronie plantacji chmielu zawierające substancje czynne, takie jak: piraklostrobina, boskalid, quinoxyfen, ditianon i abamektyna są stosowane w krajach Unii Europejskiej, a większość z nich dopuszczona jest do stosowania w Polsce, ale w innych uprawach niż chmiel. 

Czytaj więcej...

Kukurydza - najcenniejsza roślina, która była składana w ofierze bogom

Hanna Krugiełka

Środek lata, wakacje w pełni i lejący się z nieba żar. Całe dnie słońca i upału. Jestem szczęściarą, która może dać się owiewać delikatnemu powiewowi znad polskiego morza i słuchać uspokajającego szumu fal. Miło tak leżeć z twarzą wystawioną do Słońca i przysypiać na plaży oraz zażywać kolejnych kąpieli. Okrzyk: ”Kuukuuurydza gotowana!” wyrwał mnie z błogiej plażowej drzemki. - O! Kukurydza!! - ucieszyłam się i pobiegłam za chłopakiem dźwigającym ogromny pojemnik. Kiedy pierwszy raz ugryzłam mój wakacyjny przysmak, zastanowiłam się nad tym czy coś wiem o pochodzeniu kukurydzy. Stwierdziłam, że wiem niewiele i warto dowiedzieć się więcej, a uzyskane informacje wydały mi się niezmiernie ciekawe.

Czytaj więcej...
Mark Robinson (Wikipedia)

Jak i czym wapnować?

Tomasz Kodłubański

Zakwaszenie gleb to w Polsce jeden z największych problemów agrotechnicznych. Połowa wszystkich gleb uprawnych jest kwaśna, co powoduje pogorszenie procesu wegetacyjnego na każdym etapie rozwoju rośliny. Zabiegiem, który w dużym stopniu może zaradzić zakwaszeniu gleby jest wapnowanie. Warto na początku zadać sobie pytanie jak przygotować się pod wapnowanie gleby i czym ją wapnować i za jaką cenę.

Czytaj więcej...
Pixabay

Raport żniwny z Wielkopolski

Redakcja

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu opublikował dzisiaj szacunkowe dane (stan na 6 sierpnia br.) dotyczące zaawansowania zbiorów zbóż i rzepaków na terenie województwa. Szczegóły przedstawia poniższa tabela. 

Czytaj więcej...

PIORiN będzie kontrolował uprawy pod kątem GMO

Redakcja

28 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą kontrolowali uprawy pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych. 

Czytaj więcej...

Ranking odmian rzepaku ozimego

Redakcja

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało ranking odmian rzepaku ozimego. W 2018 roku w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych znalazło się 138 odmian tej rośliny.

Czytaj więcej...

Ziemniak na talerzu - nie od zawsze

Hanna Krugiełka

Jako rodowita poznanianka nie jestem w stanie wyobrazić sobie obiadu bez ziemniaczków. No może raz w tygodniu mogę odstąpić od nich na rzecz kaszy czy ryżu, ale naprawdę tylko raz w tygodniu. Podobno młodsze pokolenia nie mają takich preferencji. Zadowolą się pizzą albo makaronem. Cóż, jestem stała w uczuciach i upodobaniach kulinarnych. Dlatego uznaję za całkiem naturalną, a wręcz oczywistą rzecz obchodzenie „Dnia Ziemniaka”, czy „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Za równie zrozumiałą uznaję obecność Pomnika Ziemniaka w Besiekierzu lub Pomnika Pyry w Poznaniu.

Czytaj więcej...
Wikipedia

Polska mogłaby być liderem w produkcji konopi włóknistej

Redakcja

Po zapaści w latach dziewięćdziesiątych i mozolnej pierwszej dekadzie XX wieku, od sześciu lat obserwujemy dynamiczny wzrost upraw konopi włóknistych we wszystkich państwach europejskich. Dziś uprawy te to wciąż niszowy sektor rolny (w sumie ok. 35 tys. hektarów w całej UE), jednak temp, z jakim ich przybywa, oraz świadomość o powszechnym zastosowaniu tej rośliny sprawiają, że konieczne jest zdynamizowanie polskich upraw i przełamanie barier prawnych oraz stereotypowego myślenia o hodowli konopi. O uniwersalności konopi włóknistych już dawno przekonali się Francuzi, którzy zostawiają w tyle całą europejską produkcję. Warto jednak spojrzeć na nasz region, w którym na czołowe pozycje w ostatnich trzech latach wysunęli się Ukraińcy i Litwini. Czas na Polskę.

Czytaj więcej...

Unijny rzepak podrożał

Redakcja

Najmocniej, także z racji ostatniego dnia obrotu, podrożała seria sierpniowa unijnego rzepaku. Zyskała ona 6,25 euro i wyceniona została na 375,25 eur/t. Kontrakt z realizacją w listopadzie (najbliższy od dzisiaj) umocnił się o 3 euro do 377,25 eur/t na zamknięciu sesji. Tak wysoko nasiona rzepaku wyceniane były ostatnio w połowie listopada ubiegłego roku.

Czytaj więcej...

Bayer walczy z ograniczeniem stosowania neonikotynoidów

Redakcja

Bayer złoży odwołanie od niedawnego orzeczenia Sądu Unii Europejskiej w sprawie neonikotynoidów. Spółka obawia się, że ogłoszony w maju werdykt może mieć daleko idące konsekwencje dla pewności i przewidywalności zezwoleń na wprowadzenie substancji czynnych do obrotu w Unii Europejskiej (UE). 

Czytaj więcej...