Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6977 EUR EUR - 4,3149 GBP GBP - 4,9209 DKK DKK - 0,5790
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ROŚLINNA

Pixabay

Wojna z Chinami zagraża amerykańskiemu eksportowi

Paweł Hetnał

W poniedziałek pszenica i kukurydza traciły na wartości po obu stronach Atlantyku. Jedynie soja za oceanem zyskała nieco na fali realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych. We wtorek rano przeceny są kontynuowane, a ich skala w Chicago (nocna sesja) jest duża.

Czytaj więcej...

Bayer przejął Monsanto

Paweł Hetnał

W miniony czwartek Bayer z powodzeniem zakończył transakcję przejęcia Monsanto. Niemiecki gigant farmaceutyczno-agrochemiczny sfinalizował transakcję wartą 63 mld USD, stając się się największą na świecie firmą zajmującą się pestycydami i nasionami.

Czytaj więcej...

Skrzypionki atakują

Joanna Kaźmierczak

Ciepły i słoneczny maj przyspieszył wegetację. Żyta i słabsze pszenżyta są już wykłoszone, jęczmień ozimy również. Wszystkie objawy fenologiczne wskazują na to, że wegetacja w tym roku jest o około 10 dni przyspieszona, a zatem jeżeli pogoda nie ulegnie pogorszeniu to żniwa przypadną w tym roku prędzej niż w latach ubiegłych.Tym bardziej powinniśmy nie zapominać o niebezpiecznych szkodnikach jakimi są m.in. skrzypionki.

Czytaj więcej...

Obawy pogodowe powróciły na rynek pszenicy w Chicago

Joanna Kawka

W środę notowania pszenicy mocno wzrosły w Chicago, śladem mniejszych niż zapowiadano opadów na głównych terenach amerykańskich upraw. Gorsze prognozy na najbliższe dni dotyczą zarówno ilości deszczu jak i obszaru. Pamiętać należy, że dotknięte suszą zasiewy pszenicy ozimej są w bardzo złym stanie.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Ceny szparagów w Niemczech

Joanna Kawka

W ostatni weekend w Bawarii, południowej Hesji, Badenii i Palatynacie rozpoczęły się już zbiory szparagów. W zbliżający się weekend również w Dolnej Saksonii dostępne mają być już szparagi z krajowych upraw.

Czytaj więcej...

Kiedy ruszyć z siewem buraków cukrowych?

Bernadetta Ryńska

Mokra i stosunkowo zimna wiosna opóźnia prace na polu. Na dużej części terenów rolnicy nadal czekają z wysiewem nawozów. Problem stanowią zastoiska wodne i ryzyko "utonięcia" ciągnikiem na polu. Tam, gdzie nie udało sie zasiać ozimin lub na stanowiskach przeznaczonych do likwidacji z powodu wymraznięć natłok prac wiosennych jest tym bardziej duży. Rolnicy planujący zasiać w tym roku buraki cukrowe niepewnie śledzą kolejne prognozy pogody zastanawiając się, kiedy wyruszyć w pole z siewnikiem.

Czytaj więcej...

Dokrzewianie a regulacja wzrostu zbóż ozimych

Joanna Kaźmierczak

Wielu rolników zadaje sobie pewnie pytanie czy warto stosować regulatory wzrostu w zbożach? Odpowiedź jest jednoznaczna - warto! Pamiętajmy, że jest to zabieg, który determinuje i utrzymuje nasze plony. Wbrew przekonaniom zboża nie wylegają tylko na skutek intensywnego nawożenia. Przyczyną mogą być również choroby podstawy źdźbła.

Czytaj więcej...

Zboża i oleiste odbiły w czwartek w górę wspierane nadzieją, że konflikt handlowy między Chinami i USA znajdzie jakieś rozwiązanie

Redakcja

Główny doradca ekonomiczny Białego Domu stwierdził wczoraj, że intensywne negocjacje będą z Chinami kontynuowane, a zapowiedziane cła nie muszą wejść w życie. Wywołało to falę optymizmu na światowych giełdach i kilkuprocentowe wzrosty głównych indeksów. Uspokojenie nastrojów spowodowały także ok. 2% wzrosty kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję w Chicago.

Czytaj więcej...
uprawy strączkowych w Polsce
fot. pixabay.com

Inicjatywa Białkowa - COBORU

Redakcja

Konieczność poprawy bilansu paszowego i zwiększena uprawy roślin białkowych spowodował, że Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej podjął się przygotowania opracowań dotyczących innowacyjnych rozwiązań metodystycznych oraz rozszerzenia doświadczalnictwa odmianowego roślin białkowych i soi. Projekt nazwany Inicjatywa Białkowa COBORU zaakceptowany został na posiedzeniu Kierownictwa MRiRW, w dniu 21 marca 2017 roku.

Czytaj więcej...

Zalecenia uprawy wybranych roślin strączkowych

Joanna Kaźmierczak

 

Uprawa roślin strączkowych niesie za sobą szereg zalet. Stanowią cenny nawóz, który korzystnie wpływa na żyzność i urodzajność gleb, a ponadto są świetnym przedplonem w uprawie wielu roślin.W tym roku zasiewy wiosenne nieco się opóźniły. Na niektóre pola w dalszym ciągu nie można wjechać. Jednak nadchodzący wyż może bardzo szybko zmienić tą sytuację.

Czytaj więcej...