zm skiba

skiba

CenyRolnicze
31 maja 2023, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.2559 EUR EUR - 4.5376 GBP GBP - 5.2567 DKK DKK - 0.6092
Archiwum


31.05.2023 14:16 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,40-8,40 zł/kg, średnia: 7,91 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

31.05.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 218,25 (-0,91%), kukurydza CZE23: 217,00 (-0,57%), rzepak SIE23: 395,25 (+2,66%)

31.05.2023 KUPIĘ 1950 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

31.05.2023 SPRZEDAM 8 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-106, tel.: 517 069 018

31.05.2023 SPRZEDAM 1 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, podkarpackie, Tarnobrzeg, 39-400, tel.: 794 707 102

27.05.2023 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 135 kg, 59%, mazowieckie, białobrzeski, 26-807, tel.: 793 005 905

27.05.2023 SPRZEDAM 18000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, podlaskie, kolneński, 18-520, tel.: 576 433 382

27.05.2023 SPRZEDAM 1000 TUCZNIKÓW, 110 kg, 56%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 502 479 710

Sprzedam warchlaki krajowe 500-1500szt waga 28/30kg. Myco+ Circo, kredytowanie, transport. Tel 500 072 455 / 504 177 184

26.05.2023 KUPIĘ 1 T ŚRUTY SOJOWEJ, transport firmowy, podkarpackie, rzeszowski, 36-052, tel.: 663 516 960

26.05.2023 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podlaskie, suwalski, 16-420, tel.: 601 517 538

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

PRODUKCJA ROŚLINNA

Susza ogranicza możliwość stosowania środków ochrony roślin

Po dosyć wilgotnym początku wiosny, w wielu regionach Polski zaczyna się nasilać deficyt wodny. Kilka tygodni bez opadów sprawiło, że rośliny ozime zaczynają więdnąć. W takich warunkach lepiej nie wykonywać zabiegów ochrony roślin. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie są w złej kondycji, można je ochronić przed skutkami stresu wodnego. Czy zabieg T3 w obecnej sytuacji ma sens?

Czytaj więcej...

Dokarmianie i biostymulacja roślin

Koniec przymrozków do doskonały moment na odżywienie i wzmocnienie takich roślin jak zboża, buraki i kukurydza. Zimna wiosna nieco opóźniła rozwój roślin i dodatkowe wsparcie makro i mikroelementami poprawi ich rozwój. Na rynku stale przybywa także produktów biostymulacyjnych roślin. Czy ich działanie jest w stanie zastąpić tradycyjne dokarmianie dolistne?

Czytaj więcej...

Szkodniki łuszczynowe, nie tylko przy zabiegu na płatek

Strategia ochrony rzepaku ozimego jest bardzo skompilowana i wymaga wielu zabiegów, które nie zawsze udaje się połączyć. Zwalczanie szkodników łuszczynowych coraz częściej wymaga co najmniej dwóch interwencji, wymagających w szczególnych przypadkach osobnego zabiegu. Czasami jednak warto rozszerzyć ochronę, wykorzystując dodatkowy przebieg opryskiwacza.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie kukurydzy – przed czy powschodowo

Siewy kukurydzy idą pełną parą i pora myśleć o zwalczaniu chwastów. Szczególnie jeśli chce się zastosować preparaty do odchwaszczania przedwschodowego. Zanim jednak wybierze się konkretną strategię należy wybiec nieco w przyszłość i zastanowić się co będzie zasiane po kukurydzy. Część substancji aktywnych zalega na tyle długo, że uprawa niektórych roślin będzie niemożliwa.

Czytaj więcej...

Bacznie przyglądaj się zbożom - szkodników i chorób jest więcej niż zwykle

W tym roku łanom zbóż zagraża wiele agrofagów, mogących zepsuć dobrze zapowiadające się zbiory. Na plantacjach pojawił się wysyp skrzypionki zbożowej prowadzącej żer uzupełniający, po którym pojawi się plaga larw niszczących liście. Widoczna jest też duża presja chorób, które będą się błyskawicznie rozwijać po nadejściu stałego ocieplenia. Należy przygotować środki, aby móc w odpowiednim momencie zareagować i ochronić liść flagowy.

Czytaj więcej...

Słodyszek w natarciu! Rzepak w opałach

Tej wiosny, tylko suma opadów sprzyja rzepakowi. Od samego początku sezonu uprawy mierzą się z ponadprzeciętną presją szkodników, których zwalczanie było mocno utrudnione przez kapryśną pogodę. Obecnie zielone pąki są intensywnie atakowane przez słodyszka, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Czytaj więcej...

Słonecznik wysiej przed kukurydzą – jak i kiedy siać oba gatunki?

Wyjątkowo zimna i mokra wiosna krzyżuje plany rolników. Każdy maksymalnie wykorzystuje okna pogodowe do prowadzenia prac polowych, tymczasem są rolnicy, którzy nie mogą wysiać buraków jak i tacy co rozpoczęli już siewy kukurydzy. Czy jednak temperatura gleby pozwala na podjęcie takiej decyzji bez ryzyka? Plantatorzy słonecznika mogą już przygotowywać sprzęt.

Czytaj więcej...

Wiosenny zabieg T1- czyli zabieg fungicydowy, regulacja łanu i odżywianie roślin.

Lada moment zboża osiągną fazę rozwojową odpowiednią do wykonania najważniejszego zabiegu w ochronie fungicydowej – zabiegu T1. Stanowi on fundament każdej dobrej plantacji i jest to jedyny czas na zwalczenie niektórych chorób prowadzących do nieodwracalnych strat w plonie. Jego celem już teraz jest powstrzymanie wylegania, które oprócz pogorszenia jakości zbóż znacząco utrudnia ich zbiory.

Czytaj więcej...

Przygotowania do siewu kukurydzy

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w Polsce. Głównymi tego powodami są: wysoki potencjał plonowania, możliwość zróżnicowanego sposobu zagospodarowania plonu końcowego oraz stosunkowo prosta technologia uprawy. Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, który w dużym stopniu wpływa na wysokość plonowania kukurydzy, jest siew nasion. 

Czytaj więcej...

Odpowiedni czas na skracanie rzepaku

Ostatni masowy nalot chowaczy na plantacje rzepaku zmusił rolników do wyjazdu opryskiwaczami w pole. Nie można było jednak połączyć tego zabiegu z pierwszą regulacją łanu, ponieważ aktualna faza rozwojowa rzepaku jeszcze na to nie pozwala. Kiedy więc będzie odpowiednia pora na „skrócenie” rzepaku?

Czytaj więcej...

Azot z powietrza

Nadeszła wiosna. To dobry moment na podjęcie decyzji dotyczących wyboru strategii nawożenia. Tradycyjnie już najwięcej uwagi producenci rolni poświęcą analizie dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do nawożenia roślin azotem. Z uwagi na wahania cen nawozów mineralnych, wnikliwie zweryfikują alternatywne narzędzia, które skutecznie zaopatrzą rośliny w ten składnik.

Czytaj więcej...

Buraki nie lubią pośpiechu

Cukrownie rozpoczęły już dystrybuowanie zamówionych nasion buraka cukrowego. Wkrótce więc, pierwsi rolnicy rozpoczną siewy tej rośliny. Bardzo wczesny siew to jednak ogromne ryzyko, bo choć można sporo zyskać, to przy niekorzystnych warunkach równie wiele można stracić. Czym więc kierować się przy siewie buraka cukrowego?

Czytaj więcej...

Druga dawka azotu w zboża i rzepak - czy już czas?

Choć niespełna dwa tygodnie temu oficjalnie można było rozpocząć nawożenie azotowe w większości kraju, to niektóre uprawy wymagają już podania drugiej dawki azotu. Wpływ na to ma zaawansowanie rozwoju roślin i nawóz jaki zamierzamy użyć.  Widoczne są już symptomy sygnalizujące konieczność zastosowania powtórnie nawozów azotowych.

Czytaj więcej...

Jak odblokować potencjał plonotwórczy stanowiska pod uprawę kukurydzy?

Wysokość plonowania kukurydzy uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy: przebieg warunków pogodowych, rodzaj gleby oraz technologię produkcji. Na pogodę czy warunki glebowe nie mamy zasadniczo wpływu lub wpływ ten jest bardzo ograniczony. Możemy natomiast podejmować określone działania w ramach wybranych elementów stosowanej agrotechniki, które przyczynią się do lepszego wykorzystania potencjału plonowania każdego pola.

Czytaj więcej...

W tym roku są odstępstwa od zdjęć geotagowanych. Wystarczy oświadczenie

- W projekcie rozporządzenia MRiRW dotyczącego ekoschematów w § 9 określono zasady przyznawania punktów w ramach praktyki dotyczącej w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe: wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. Punkty w ramach tej praktyki będą przyznawane jeżeli rolnik na jej potwierdzenie prześle do Agencji zdjęcie tak zwane zdjęcie geotagowane, wykonania praktyki – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Rzepak głoduje! Azot potrzebny na już

Nowelizacja przepisów nie rozwiązała problemów wszystkich rolników z dostosowaniem terminów nawożenia azotem. Rzepak z dnia na dzień wykazuje coraz większą potrzebę tego składnika, a w większości kraju nadal nie można stosować azotu zgodnie z przepisami. Czy można coś z tym zrobić?

Czytaj więcej...

Żółte naczynia w rzepaku - ważna informacja dla rolników

Start wegetacji roślin, który nastąpi niedługo, będzie się zbiegał także z pojawieniem pierwszych szkodników rzepaku. Wiedza o ich występowaniu jest przydatna do określenia kulminacyjnego momentu w ich zwalczaniu. Pierwsze naloty chowaczy pojawiają się już na przełomie lutego i marca, dlatego teraz jest dobry moment, aby wystawić żółte naczynia w rzepaku i kontrolować temperaturę, od której zależy skuteczność wykonanego zabiegu.  

Czytaj więcej...

Wczesny zabieg T0 wstrzyma choroby zbóż i rzepaku

Przygotowując strategię ochrony roślin na nadchodzący sezon warto uwzględnić aktualną trudną sytuację roślin na polu. Do czasu zabiegu T1 sprawcy chorób będą dynamicznie wyniszczać rośliny przez sprzyjające warunki do ich rozwoju. Uchronić przed tym może zapobiegawczo-odżywczy zabieg T0 wykonany niedługo po ruszeniu wegetacji.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu