Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 sierpnia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9199 EUR EUR - 4,3519 GBP GBP - 4,7531 DKK DKK - 0,5835
Archiwum
19.08.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70- 6,20 zł/kg, średnia: 5,88 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++ 16.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 168,00 (0,00%), kukurydza LIS19 - 168,00 (- 0,59%), rzepak LIS19 - 380,00 (+ 0,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Krzysztof Tołwiński: „My, polscy rolnicy, nie chcemy żyć z jałmużny”. Rolnicy poprą Konfederację?

Paweł Hetnał

- Z radością oznajmiam, że w Polsce są duże grupy rolników, które nic chcą tańczyć w rytm „ZChN zbliża się”. Trzeba ostrzegać wyborców, żeby nie głosowali na PSL, bo głosując na PSL głosujesz na Kukiza. Ci ludzie chcą normalnie pracować na roli, bez zbytniej ingerencji państwa, żeby im państwo nie przeszkadzało i nie odbierało pieniędzy. Ci właśnie rolnicy dołączą do Konfederacji. Witamy na pokładzie – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Korwin-Mikke, jeden z liderów Konfederacji.

Czytaj więcej...

Michał Kołodziejczak rezygnuje ze Zgody. Ktoś chciał wsadzić go na minę?

Redakcja

Wczoraj wieczorem Michał Kołodziejczak poinformował, że rezygnuje z udziału w projekcie Zgoda. Partia ta, roboczo zwana uprzednio Prawdą, zamierzała wystartować w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Niedawny lider Agro Unii tłumaczy, że „nie chciał ludzi wprowadzić na minę”. Zapowiada jednocześnie, że to nie koniec jego walki o lepszą Polskę.

Czytaj więcej...

Raport IUNG: susza odpuściła w woj. warmińsko-mazurskim

Redakcja

W najnowszym raporcie IUNG-PIB  w Puławach, susza notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach. W obecnie rozpatrywanym sześciodekadowym okresie suszy nie stwierdzono jedynie w województwie warmińsko-mazurskim. Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw kukurydzy na kiszonkę i ziarno. 

Czytaj więcej...

Dzisiaj aktywiści organizacji prozwierzęcych urządzą czuwanie pod rzeźnią w Kutnie. Przyniosą ze sobą banany

Redakcja

- Będziemy świadkami tysięcy świń wysyłanych na rzeź, zostaniemy z nimi w ich ostatnich chwilach dokumentując je w celu pokazania historii zwierząt hodowlanych dzieląc się z nimi czułością i miłością. Robimy to, aby podnieść świadomość ludzi na temat losu zwierząt hodowlanych – czytamy w komunikacie aktywistów.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski odpiera zarzuty opozycji. Przypomina grzechy rządów PO-PSL

Redakcja

- Ostatnio pojawiły się informacje na temat nieprawidłowości w resorcie rolnictwa. Posłowie PO Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke przedstawiali je podczas specjalnej konferencji prasowej, a były minister Marek Sawicki z PSL publicznie formułował zarzuty pod mim adresem – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który przypomniał jak minister z PSL nadzorował Elewarr i jak koalicja PO-PSL wydatkowała unijne środki. Tym samym można śmiało stwierdzić, że kampania prania politycznych brudów, zwana również szumnie kampanią wyborczą, ruszyła na dobre...

Czytaj więcej...

Holenderscy rolnicy jednoczą się przeciwko ekologom i obrońcom praw zwierząt. Będą samosądy?

Paweł Hetnał

Holenderscy rolnicy w połowie maja założyli na Facebook'u grupę „Farmers Defense Force”, aby pomagać sobie nawzajem w przypadku działań podjętych przez obrońców praw zwierząt. Powodem była sytuacja jaka miała miejsce w tym roku w Boxtel, gdzie około 125 działaczy zajmujących się ochroną zwierząt godzinami okupowało chlewnię. Grupa ma pokaźną rzeszę fanów i liczy obecnie ponad 10 200 członków.

Czytaj więcej...

W pobliżu Pińczowa płonęło zboże na pniu i słoma. Ogień zagrażał pobliskiemu kompleksowi leśnemu

Redakcja

W minioną niedzielę do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Pińczowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża na pniu oraz słomy w miejscowości Dzierążnia w gminie Działoszyce (woj. świętokrzyskie). Silne podmuchy wiatru powodowały intensywny rozwój pożaru, który stwarzał zagrożenie dla pobliskiego kompleksu leśnego. 

Czytaj więcej...

Aparat państwowy gnębi rolników, którzy protestowali na rondzie Zawiszy. Kolejne manifestacje wiszą w powietrzu

Paweł Hetnał

W marcu rolnicy spod szyldu Agro Unii zablokowali rondo Zawiszy. Chcieli dosadnie przekazać Polakom, a przed wszystkim rządzącym, że w rolnictwie nie dzieje się dobrze. Protest był ostry. Płonęły opony, a ruch na jednym z ważniejszych skrzyżowań w stolicy zamarł. Jak mówi Michał Kołodziejczak, dzisiaj protestujący rolnicy mają spore problemy. Już wcześniej otrzymali wysokie grzywny, a teraz w ich domach pojawiają się policjanci strasząc dodatkową odpowiedzialności karną. Jak można przeczytać na facebook'owym profilu Agro Unii, kolejne protesty wiszą w powietrzu.

Czytaj więcej...

Rozwijają się tylko duże gospodarstwa, a obszary wiejskie powoli wymierają

Redakcja

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowionych gospodarstw. Ten sposób kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej sprzyja koncentracji gospodarstw rolnych, co z kolei ma negatywny wpływ na środowisko i kondycję gleby. Szacuje się, że polskie rolnictwo odpowiada za około 10 proc. krajowej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego eksperci uważają, że europejska polityka rolna wymaga reformy i ukierunkowania na wspieranie małych i średnich gospodarstw, produkcji zdrowej żywności i rolnictwa ekologicznego.

Czytaj więcej...

Czy zjedzą nas wilki? O atakach wilków na zwierzęta gospodarskie, odstrzałach, odszkodowaniach i zabezpieczeniach

Hanna Krugiełka

Podobno wilk to symbol siły i mocy wewnętrznej. Kojarzony jest z wolnością i dzikością. Utarło się pojęcie złego wilka, kiedyś straszono nim niegrzeczne dzieci. Tylko czy wilk jest naprawdę zły? Czy jego obecność zagraża ludziom i zwierzętom gospodarskim? Co zrobić jeśli w naszym gospodarstwie zdarzy się atak wilków i powstaną szkody związane z inwentarzem? Do kogo zwrócić się po odszkodowanie?

Czytaj więcej...