Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 stycznia 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7512 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.1235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
25.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 226,50 (+ 1,46%), kukurydza MAR21 - 211,00 (+ 0,84%), rzepak LUT21 - 437,00 (+ 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.01.2021 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,75 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Protest rolników w Berlinie. Domagają się ochrony krajowego rynku

Redakcja

Dzisiaj w Berlinie niemieccy rolnicy rozpoczęli kolejny protest. Około 58 ciągników zebrało się przed Federalnym Ministerstwem Rolnictwa (BMEL). Według organizatorów manifestacja może potrwać nawet kilka dni. Demonstrujący oczekują m.in. wprowadzenia przepisów, które zapewnią aby co najmniej 80% mięsa, mleka i zbóż było dostarczanych na rynek krajowy wyłącznie z niemieckich gospodarstw.

Czytaj więcej...

Rolnicy boją się każdej kontroli. Myszka lub pięć much i rolnik traci ogromne pieniądze

Redakcja

- Proszę sobie wyobrazić, że w woj. lubuskim mówi się, i to bardzo głośno, że państwowe służby weterynaryjne dostały prikaz, aby jak najwięcej i o byle co zdzierać, obcinać i uniemożliwiać otrzymywanie dopłat, np. do ptasiej grypy. To jest żenujące, że takie praktyki są prowadzone, a jestem przekonany, że tak jest. Czy pan minister o tym wie? Czy pan minister ma swoje zdanie na ten temat? – pytał podczas styczniowej, sejmowej komisji rolnictwa Zbigniew Ajchler – były poseł i hodowca świń z Wielkopolski.

Czytaj więcej...

Artykuł sponsorowany: Eleganckie prezenty firmowe dla klientów

Redakcja

Zdarzają się sytuacje, gdzie zależy nam na uhonorowaniu kontrahenta lub nawet kilku z listy współpracowników. Firmowy breloczek, notes i długopis to zawsze mile widziane gadżety, ale raczej na standardowe odwiedziny. Jeśli faktycznie chcemy komuś podziękować, odwdzięczyć się czy wręczyć prezent okazjonalny to potrzeba czegoś specjalnego. Świetnie w tej roli sprawdzą się czekoladki. Nie te ze sklepowej półki, a cukierniczy majstersztyk. Czy upominki firmowe mogą być aż tak dobre? Oczywiście!

Czytaj więcej...

Polska ma najdroższą soję na świecie. Hodowcy drobiu i świń w dramatycznej sytuacji

Redakcja

- Rolnicy nie chcą dostać 7000 euro, ale chcą opłacalności hodowli i mieć dochody ze swojej produkcji. Przy dzisiejszej cenie soi w wysokości 2345 zł/t nie da się niczego produkować. Wszystko wytwarza się ze stratą. Ta pomoc, która jest przewidziana na gospodarstwo, to jest żadna pomoc – mówił poseł Zbigniew Ziejewski podczas sejmowej komisji rolnictwa, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Czytaj więcej...

Czy produkty „eko” = zdrowsze jedzenie?

Redakcja

Istnieje powszechne przekonanie, że żywność pochodząca z gospodarstw określanych mianem ekologicznych wykazuje korzystniejsze wartości odżywcze, jest bezpieczniejsza oraz zdrowsza. Jednakże z raportu IQS (lider badań runku online w Polsce) - „Bio-szansą rynkową” wynika, że tylko 19% procent konsumentów regularnie wybiera markę z oznaczeniami „bio”, natomiast aż 67% ankietowanych kupuje takie produkty sporadycznie. Produkty z etykietą bio, którą kupują Polacy to nie tylko warzywa i owoce, ale także nabiał, produkty mleczne, nasiona, ziarna, bakalie oraz pestki. Pomimo tak dużej świadomości społeczeństwa, dlaczego tak mało konsumentów wybiera żywność eko?

Czytaj więcej...

Zielona rewolucja Billa Gates’a nie zbawiła Afryki. Czasami nawet pogorszyła sytuację

Redakcja

Bill Gates jest nie tylko największym właścicielem gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych. Jest także jednym z największych inwestorów w afrykańskim rolnictwie. Owoce jego pomocy dla Czarnego Lądu w tej materii są jednak znikome. Wg jednego z amerykańskich naukowców, przy współpracy z Fundacją Rockefellera spowodował, że głód wręcz się pogłębił.

Czytaj więcej...

Chcemy mieć zdrową żywność? Musi być zawarte porozumienie między konsumentami a rolnikami

Redakcja

- Tak naprawdę o jakości produktu spożywczego nie decydują ani przetwórcy, ani nie decydujemy my, jako rolnicy, a tak naprawdę dyrektor handlowy czy główny technolog, który mówi, że ten produkt na półce ma kosztować 5 zł. Jeżeli my nie dookreślimy, że kiełbasa to ma być 80% mięsa, albo że masło to ma być rzeczywiście masło, tak jak było kiedyś, jeżeli nie wrócimy do podstawowych nazw i nie zdefiniujemy, proporcjonalnie, minimalnej zawartości surowca rolniczego w danym produkcie to nie będziemy mieć dobrej żywności – przestrzega senator Ryszard Bober.

Czytaj więcej...

Bustowski wygrał z korporacją. Działacz zarzuca producentowi żywności „trucie” Polaków

Paweł Hetnał

7 sierpnia 2020 spółka Animex Foods wystąpił do sądu z aktem oskarżenia przeciwko Marcinowi Bustowskiemu o wprowadzanie w błąd konsumentów. Działacz Związku Zawodowego Rolników RP oskarżał spółkę w mediach społecznościowych o wprowadzanie do obiegu szkodliwej żywności, w której stwierdza przekroczenie norm azotynów i azotanów. Wg spółki były to opinie krzywdzące, nieprawdziwe, nierzetelne i zniesławiające. Sąd ostatecznie opowiedział się po stronie Bustowskiego.  

Czytaj więcej...

Senator PiS: Nie można karmić ludzi trucizną

Redakcja

- Gdzie są nasze służby, które powinny dbać o to, żeby ta żywność, która jest w naszych sklepach, była naprawdę zdrowa, a nie naszpikowana chemią? Ona powinna być wyraźnie, jasno, czytelnie oznakowana, tak żebyśmy wiedzieli, że kupujemy polską żywność, że kupujemy towar dobrej jakości, a nie jakąś chemię – stwierdził niedawno jeden z senatorów PiS.

Czytaj więcej...

Radosna informacja z ministerstwa rolnictwa. Dzisiaj dzień bigosu!

Redakcja

Podczas gdy polskie rolnictwo rozkładane jest na łopatki, m.in. przez kryzys COVID-19, ministerstwo odpowiedzialne za kondycję tej gałęzi przemysłu radośnie informuje, że mamy dzisiaj święto bigosu. W tym czasie do gospodarstw coraz częściej zaglądają komornicy, a producenci warzyw czy trzody chlewnej zmagają się nie tylko z niskimi cenami skupu ich produktów, ale też często mają problem z ich sprzedażą. Bigos to potrawa nietuzinkowa, ale czy resort rolnictwa nie ma poważniejszych spraw na tapecie? 

Czytaj więcej...

Francuski rząd blokuje sprzedaż Carrefoura. Chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe obywateli

Redakcja

Kanadyjskie firmy Alimentation Couche-Tard Inc. i Carrefour SA zerwały rozmowy w sprawie przejęcia wartego 20 miliardów dolarów. Główną przyczyną zakończenia pertraktacji był sprzeciw francuskiego ministra finansów. Dla rządu w Paryżu dostawy żywności w czasie pandemii mają wymiar strategiczny i nie zamierzają oddawać sieci sklepów w ręce obcego kapitału.

Czytaj więcej...