Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 kwietnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 4,1801 EUR EUR - 4,5362 GBP GBP - 5,1434 DKK DKK - 0,6078
Archiwum
08.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 197,25 (+ 0,90%), kukurydza CZE20 - 164,50 (- 0,75%), rzepak MAJ20 - 371,00 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.04.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,75 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Aktywiści organizacji prozwierzęcych nie będą mieć wstępu do gospodarstwa rolnego

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów prozwierzęcych na teren gospodarstw rolnych. Jednocześnie przypomina, że ich także obowiązują obecne zakazy poruszania się wprowadzone w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa. - Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy w wyniku nieodpowiedzialnej „wizyty” aktywistów do gospodarstwa zostanie zawleczony koronawirus - mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Czytaj więcej...
Fot.: Cezary Korkosz

Kombajn do zbierania much po wioskach… Budki półotwarte (nie tylko) dla muchołówki szarej

prof. Piotr Tryjanowski

Do pierwszego tytułu namówił mnie kolega – wiadomo klikalność się liczy, drugi zaś lepiej opisuje to czego spodziewać się po treści artykułu. Jednak, gdyby je oba spróbować połączyć to i tak trzeba będzie dodać wyjaśnienie. Niektóre ptaki są niczym kombajny do łapania owadów, czynią to z gracją i elegancją, ale niezwykle skutecznie. Powstaje zatem pytanie jak taki kombajn zaparkować w swoim gospodarstwie? Czyli jak zachęcić gatunki owadożerne do osiedlenia się na naszym podwórku? Co gatunek to inne rozwiązanie, ale przyjrzyjmy się muchołówce szarej Muscicapa striata.

Czytaj więcej...

Problemy rolników mogą spowodować ogromne fale braku żywności

Redakcja

W związku z trwającą epidemią koronowirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, którzy w związku z tym nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi.

Czytaj więcej...

Co dalej z uprawnieniami na stosowanie środków ochrony roślin?

Redakcja

W związku rozpoczynającym się okresem wiosennych prac polowych i wynikającą z zaleceń uprawowych potrzebą stosowania środków ochrony roślin w gospodarstwach prowadzących konwencjonalną produkcję roślinną, pojawiają się sygnały od rolników, którym skończyły się lub w najbliższym czasie kończą się uprawnienia w tym zakresie. 

Czytaj więcej...

Producenci rolni wejdą w sezon bez rąk do pracy?

Redakcja

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do polskich władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych. Bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Na problem z dostępnością rąk do pracy w czasach epidemii koronawirusa zwracają także inne organizacje farmerskiej w całej Europie. 

Czytaj więcej...

Nowoczesne żywienie z nowoczesnym certyfikatem

Redakcja

Marka Cedrob Pasze każdego dnia oferuje wysoką jakość asortymentu, pewność i bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji swoich mieszanek paszowych. Informacje te potwierdzają certyfikaty, które regularnie zdobywa. W ostatnim czasie do puli tych dokumentów dołączył kolejny: Qualität und Sicherheit (QS Certification). 

Czytaj więcej...

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa zaprezentowało rozwiązania, które mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. Jak przekonuje resort, to nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. - Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj więcej...