Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Ostre protesty holenderskich rolników. Ciągnik wyważył drzwi budynku administracji, a na placu przed urzędem stanęła szubienica

Redakcja

Złość holenderskich rolników sięga zenitu. Wczoraj odbyły się kolejne protesty. W Groningen grupa protestujących sforsowała ciągnikiem drzwi wejściowe do budynku administracyjnego. W ruch poszły policyjne pałki, a kilku rolników zostało rannych. Co ciekawe, te działania przyniosły oczekiwane efekty. Kilka prowincji zdecydowało się nie akceptować przepisów dotyczących ograniczenia emisji azotu do środowiska, które w znacznym stopniu ograniczają działalność rolniczą.

Czytaj więcej...

Rolnicy i wieś murem za PiS

Redakcja

Rolnicy najchętniej głosowali na PiS – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos. Wśród rolników partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała 67,4 proc. głosów. W tej grupie na drugim miejscu znalazł się PSL z wynikiem 17,1 proc., a na trzecim Koalicja - 7,8 proc. Najmniej rolników wybierało Lewicę (3,5 proc.) i Konfederację (3,4 proc.).

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Otwarte Klatki odpowiada na fakturę wystawioną za likwidację polskiego rolnictwa

Paweł Hetnał

- Uprzejmie wnosimy o korektę wystawionej faktury i odliczenie od niej kosztów eksternalizowanych, tzn. takich, które nie są ponoszone przez przedsiębiorstwa, ale przerzucane na barki całego społeczeństwa, dzięki czemu branża może zachować skalę oraz rentowność produkcji – piszą Otwarte Klatki w odpowiedzi na wczorajszą inicjatywę środowiska związanego z produkcją zwierzęcą, które wystawiło tej organizacji rachunek na ponad 167 mld zł za działania zmierzające do likwidacji polskiego rolnictwa. 

Czytaj więcej...

W ciągu dekady zlikwidowano 4 miliony gospodarstw rolnych

Redakcja

W ciągu zaledwie jednej dekady, w latach 2005 - 2015, na terenie Unii Europejskiej upadły 4 miliony gospodarstw. W 2015 r. było ich 15 mln. Dziesięć lat później było ich mniej niż 11 milionów, co oznacza, że w UE ubywa 400 000 gospodarstw rocznie, ponad 30 000 miesięcznie i ponad 1000 dziennie. Co ciekawe, jedna trzecia wszystkich gospodarstw funkcjonujących we Wspólnocie, znajduje się w Rumunii, około 13% w Polsce i nieco poniżej 10% we Włoszech, a dwie trzecie wszystkich gospodarstw w UE jest mniejsza niż 5 hektarów.

Czytaj więcej...

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego czują się pokrzywdzeni

Redakcja

W ubiegłym roku rolnikom z woj. kujawsko-pomorskiego, których uprawy zniszczyły nawalne deszcze, nie dano możliwości ubiegania się o przyznanie pomocy rządowej. Szkody, podobnie jak w przypadku suszy, wystąpiły niezależnie od gospodarzy i zdaniem samorządu rolniczego ich dyskryminacja przez administrację państwową jest niezrozumiała.

Czytaj więcej...

Wystawili organizacjom prozwierzęcym rachunek za likwidację polskiego rolnictwa. Do zapłaty ponad 167 mld zł

Redakcja

Przedstawiciele największych, polskich organizacji branżowych skupiających wokół siebie najważniejsze sektory polskiego rolnictwa wystawili brytyjskiej Organizacji Viva i Stowarzyszeniu Otwarte Klatki fakturę opiewającą na ponad 167 miliardów złotych. - Jeżeli aktywiści ekologiczni chcą brać poważny udział, w poważnej debacie z poważnymi ludźmi, niech wezmą pełnię odpowiedzialności za głoszone przez siebie idee i pokryją koszty likwidacji rolnictwa w Polsce – uważają uczestnicy konferencji. 

Czytaj więcej...

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w ekspresowym tempie nadrabia kilkumiesięczne zaległości

Paweł Hetnał

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, które czekały kilka miesięcy, a niektóre nawet dwa lata - przyznał minister Jan Krzysztof Ardanowski w wystąpieniu z 8 października w Polsat News. - Zmieniłem panią prezes, na wczoraj zostało 5 tysięcy wniosków. Mam zapewnienie, że do listopada zejdziemy do zera - dodał.

Czytaj więcej...

Ludzkie szczątki na powierzchni świeżo zaoranych pól

Redakcja

Podczas prac polowych w rejonie Gródka nad Bugiem (woj. lubelskie) rolnicy natknęli się na ludzkie szczątki. Po zgłoszeniu znaleziska, do prac przystąpili archeolodzy, którzy stwierdzili, że mają do czynienia z cennym znaleziskiem - dokopali się do pochówków z XI wieku, z czasów Bolesława Chrobrego.

Czytaj więcej...

Dantejskie sceny w białoruskich oborach. Za pomór bydła urzędnicy mogą trafić za kraty

Redakcja

Trudno uwierzyć w to co się dzieje na Białorusi, jeśli chodzi o produkcję zwierzęca. Wg portalu belsat. eu, w państwowych oborach masowo padają krowy. W internecie pojawiają się zdjęcia porzuconych, martwych zwierząt i wychudzonego bydła stojącego po kolana w oborniku. Nawet prezydent kraju, Alaksandr Łukaszenko, porównał jedną z państwowych obór do nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Czytaj więcej...

Rolnicy we Francji zablokowali ciągnikami autostrady

Redakcja

W departamencie Bas-Rhin na granicy francusko-niemieckiej około 650 ciągników zablokowało autostrady wokół Strasburga. Zgodnie z doniesieniami mediów, pojawiły się opóźnienia w ruchu, czasem tylko pojedyncze pasy dla samochodów były przejezdne. W innych częściach kraju rolnicy blokowali także drogi i skrzyżowania.

Czytaj więcej...

Po holenderskich rolnikach, teraz Niemcy planują wyjść na ulice. Nie będzie jednak palenia opon i obornika pod budynkami administracji

Redakcja

Dla wielu niemieckich rolników „cichy protest” już nie wystarcza. Dlatego 22 października w Bonn odbędzie się duża demonstracja, a do miasta zjadą ciągniki ze wszystkich stron kraju. Gospodarze wyjdą na ulice, ponieważ mają dość marginalizowania ich funkcji jako producentów żywności. Podkreślają, że coraz to nowe wymagania kreowane przez polityków i społeczeństwo doprowadzą do upadku małych gospodarstw rolnych.

Czytaj więcej...