Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Rolnik z Łódzkiego: Zmuszono nas do wycięcia wszystkich macior, a teraz jesteśmy zmuszeni do zaopatrywania się w warchlaki z Zachodu

Redakcja

Dzisiejszy protest hodowców świń zaplanowany w Srocku (powiat piotrkowski) nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Na miejscu pojawiło się kilka ciągników i tylko nieco więcej manifestujących. Zgromadzeni poinformowali, że na razie chcą zasygnalizować problem z jakim się borykają, a jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to może być to dopiero przymiarka do większej akcji protestacyjnej. Jak podkreślali zgromadzeni, hodowcy mają już dość fatalnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, która powoduje, iż do każdej sprzedanej świni przychodzi im dokładać ok. 200 zł.

Czytaj więcej...
Wody Polskie

Kto zatruł wody Baryczy? Ekolodzy wskazują na rolników

Redakcja

Zdaje się, że szukający przyczyn zatrucia wód rzeki Barycz mają już kozła ofiarnego. Wg organizacji WWF Polska, która powołuje się na wyniki wstępnych badań WIOŚ, winni katastrofy ekologicznej na 60-kilometrowym odcinku rzeki są rolnicy, którzy w pobliżu cieku lokowali pryzmy nawozów naturalnych. Okoliczni mieszkańcy mają jednak co do tego sporo wątpliwości.

Czytaj więcej...

Carrefour chce kupować od lokalnych rolników bez udziału pośredników

Redakcja

Carrefour Polska stawia na rozwój oferty lokalnych produktów. Sieć rozpoczyna projekt „Prosto z pola do 50 km”, którego założeniem jest skracanie łańcucha dostaw i rozwój bezpośredniej współpracy z lokalnymi rolnikami. - Dzięki projektowi klienci wybranych sklepów Carrefour będą mogli korzystać z poszerzonej oferty produktów wysokiej jakości pochodzących z małych, pobliskich gospodarstw rolnych – czytamy w komunikacie prasowym sieci handlowej.

Czytaj więcej...

Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko przez aplikację

Redakcja

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego profilu zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym.

Czytaj więcej...

Co trzeci rolnik z Niemiec i Francji traci motywację do pracy ze względu na medialną nagonkę

Redakcja

Czy nagonka na rolników wpływa na ich nastroje? Po raz pierwszy przeprowadzono ankietę oceniającą to zjawisko. Wstępne wyniki wskazują, że francuscy i niemieccy rolnicy odczuwają największą krytykę, podczas gdy rolnicy we Włoszech i na Węgrzech są dotknięci niechęcią w mniejszym stopniu. Zarówno we Francji jak i w Niemczech ponad 30% rolników zgłosiło, że krytyka bezpośrednio odbiła się na ich motywacji do dalszej pracy na roli.

Czytaj więcej...

Były piłkarz Wojciech Kowalczyk się zagalopował: „Co wie rolnik z ryjem w zgniłych truskawkach?”

Redakcja

Wojciech Kowalczyk - niegdyś znakomity piłkarz, dzisiaj dziennikarz sportowy - w niewybredny sposób odniósł się do rolników, komentując na Twitterze słowa prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich: „Co wie rolnik z ryjem w zgniłych truskawkach? Ksiądz pedofil w niedzielę mu podpowie” - napisał wicemistrz olimpijski z Igrzysk, które odbyły się w 1992 r. w Barcelonie. To, że rolnik potrafi zaorać nie tylko w polu, można przekonać się w komentarzach pod „dziełem” byłego napastnika Legii Warszawa i Betisu Sewilla.

Czytaj więcej...

Nadmiar wody dla roślin jest bardziej niekorzystny niż jej niedobory

Redakcja

Wysokie opady na znacznym obszarze kraju w ostatnich dwóch miesiącach spowodowały, że notowany jest nadmiar wody. Szczególnie duże wartości klimatycznego bilansu wodnego wystąpiły zwłaszcza w południowym terytorium kraju, wynoszące od 100 do ponad 200 mm. Nadmiar wody dla roślin jest bardziej niekorzystny niż niedobory wody, albowiem takie warunki powodują gnicie roślin a w konsekwencji znacznie obniżenie plonów. Natomiast brak dostatecznej ilości opadów w dalszym ciągu występuje na obszarze północno-zachodniej Polski, powodując nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie.

Czytaj więcej...

Miliard złotych do podziału. Od 4,5 tys. dla producentów prosiąt

Redakcja

Na przełomie sierpnia i września powinien ruszyć nabór wniosków o wsparcie dla gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą i roślin ozdobnych, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Do rozdysponowania przewidziano 1 mld zł. Wsparcie otrzymają głównie rolnicy zajmujący się produkcja zwierzęcą, w tym drobiarze, którzy często pomijani są przy różnego rodzaju formach pomocy rządowej. 

Czytaj więcej...

Konstytucyjny zapis o gospodarstwach rodzinnych jest niewystarczający. Ogromne fermy to wynaturzenie i pozostałość po komunizmie?

Redakcja

Dzisiaj gościem Polskiego Radia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu został zapytany o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że przygotuje i złoży w parlamencie ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. - Chodzi o przesądzenie jednoznaczne, bo zapis w Konstytucji, który mówi, że podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne, jest zapisem niewystarczającym i mało precyzyjnym. Bo co to znaczy to gospodarstwo rodzinne? Jakie duże? Kto w tym gospodarstwie ma pracować? To trzeba doprecyzować – wyjaśniał Ardanowski.

Czytaj więcej...

Coraz mniej zwierząt gospodarskich na Ukrainie

Redakcja

Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, hodowla u naszych wschodnich sąsiadów spadła w tym roku w każdym sektorze. Dane zebrane przez statystyków pokazują, że inwentarz bydła na Ukrainie na dzień 1 czerwca 2020 r. wyniósł 3,47 mln zwierząt, czyli o 6,6% mniej niż w tym samym dniu w 2019 r.

Czytaj więcej...

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

Redakcja

W dużej części Europy ostatnie miesiące są  jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę problemu i powagę sytuacji.

Czytaj więcej...