Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

RYNKI ROLNE

Jak hodowcy oceniają Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego? „Pieniądze są wydawane wedle schematu, który nie przynosi jakiegoś większego efektu”

Paweł Hetnał

W 2020 r. zarząd Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego wydał 15,78 mln zł na 76 działań. Czy rolnicy są zadowoleni ze sposobu wydawania pieniędzy, które inwestują w promocję tego mięsa? - Oczywiście nie twierdzimy, że wszystko jest robione źle, ale na pewno wiele rzeczy można zrobić inaczej. Środki na promocję są wydawane na ogół przez związki zawodowe, a ich zadaniem bardziej powinna być obrona interesów swoich członków niż promocją wieprzowiny – mówi Janusz Terka, hodowca świń z powiatu piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

16.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rzepak wyraźnie drożeje, a pszenica nadal ze średnią stawką poniżej 900 zł/t

Paweł Hetnał

Koniec bieżącego tygodnia przynosi kolejną, okazałą podwyżkę średniej ceny skupu rzepaku. Od minionego wtorku przeciętna cena za nasiona tej rośliny wzrosła o 28,04 zł/t. W górę poszły też notowania kukurydzy (+5,66 zł/t). Wycena zbóż w ciągu kilku ostatnich dni wykazała jedynie niewielkie wahania. 

Czytaj więcej...

Bruksela prognozuje wzrost produkcji wszystkich zbóż. Większy będzie również eksport i konsumpcja wewnętrzna

Redakcja

Komisja Europejska prognozuje unijną produkcję pszenicy miękkiej w tym roku (sezon 2021/22) na poziomie 127,71 mln ton, co oznaczać będzie wzrost o 8,2% w porównaniu ze słabymi zbiorami w 2020 roku i 4,4% powyżej średniej pięcioletniej. Produkcja wszystkich zbóż szacowana jest na 295,11 mln ton, czyli o 5,3% więcej niż rok temu i 5,1% powyżej średniej.

Czytaj więcej...

ISW: Cena utrzymana, ale wzrasta zainteresowanie tucznikami

Paweł Hetnał

Dzisiejsza licytacja na małej niemieckiej giełdzie tuczników nie przyniosła większych zmian. Cena, która zasadniczo utrzymuje się za Odrą od miesiąca, pozostała niezmienna. W porównaniu do ostatnich dwóch aukcji, wzrosło zainteresowanie kupujących. Dzisiaj sprzedano 840 tuczników, podczas gdy w miniony wtorek i piątek skuteczne transakcje dotyczyły odpowiednio 160 i 490 świń. 

Czytaj więcej...

Nie zapewnimy bezpieczeństwa żywnościowego jeżeli nie będzie mięsa

Redakcja

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dyskusję  dla Polski, dotyczącą ograniczenia wsparcia promowania spożycia mięsa. Nie możemy na to pozwolić i domagamy się stanowczej reakcji, zarówno komisarza Janusz Wojciechowskiego jak i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy – mówił podczas konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

Ceny tuczników: Stagnacja i symboliczne ruchy. Najlepsze oferty oscylują w granicy 6,75 zł/kg (klasa E wbc)

Redakcja

- Chyba wszyscy oczekujemy już rozpoczęcia sezonu grillowego, zarówno hodowcy, przetwórcy jak i handel, a także sami ludzie, którzy chcieliby w końcu spotkać się z innym, chociażby na działkach czy też w ogrodzie przy skwierczącym palenisku. Tak w skrócie można opisać obecną sytuacje na rynku wieprzowiny, gdzie zagościła stagnacja cenowa, a jedyne ruchy wydają się symboliczne i niektóre zakłady obniżają, inne podwyższają cenę o symboliczne parę groszy - komentuje aktualne wydarzenia rynkowe Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Czytaj więcej...

Rosja niegdyś była największym importerem wieprzowiny na świecie. Teraz zmaga się z nadwyżką

Redakcja

- Rosyjskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej przewiduje w najbliższych latach nadprodukcję tego gatunku mięsa - informuje moskiewski magazyn „Agroinwestor”. Według dyrektora zarządzającego stowarzyszenia, Jurija Kowaljowa, produkcja wzrosła o dobre 370 000 ton do około 4,3 miliona ton masy ubojowej w 2020 roku, co było najbardziej wyraźnym wzrostem od 15 lat. 

Czytaj więcej...

Cena niemieckich tuczników w bezruchu

Paweł Hetnał

Od ponad miesiąca na dużej niemieckiej giełdzie tuczników utrzymuje się ta sama cena. Obowiązująca od 11 marca stawka na pewno nie zmieni się do 21 kwietnia br. Zrzeszenie VEZG tłumaczy aktualny stan rzeczy poświąteczną nadwyżką żywca wieprzowego oraz zrównoważoną relacją popytowo-podażową. 

Czytaj więcej...

14.04.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: średnia stawka spada i zbliża się do granicy 4 zł/kg

Paweł Hetnał

Uwzględniając dzisiejsze notowanie, w tym tygodniu średnia stawka skupu brojlerów na wolnym rynku spadła już o 0,09 zł/kg. Nadal jednak przeciętna cena kurczaka przekracza 4 zł/kg. Być może to chwilowa zadyszka jeśli chodzi o obowiązujące ceny, ponieważ ogniska ptasiej grypy, które mnożą się jak grzyby po deszczu, mogą mocno ograniczyć podaż rynkową. Dość napisać, że tylko w jednym dotkniętym chorobą gospodarstwie w powiecie żuromińskim, zlikwidowano stado brojlerów kurzych liczące 320 tys. sztuk. 

Czytaj więcej...

MATIF: Notowania majowej serii pszenicy wzrosły o ponad 6 EUR/t

Redakcja

- Kontrakty na zboża i nasiona oleiste wzrosły wczoraj odrabiając z nawiązką poniedziałkową przecenę. Napięte bilanse starych upraw sprawiają, że jakiekolwiek problemy pogodowe wywołują większe niż zazwyczaj reakcje rynku. Świat potrzebuje olbrzymich zbiorów zbóż i nasion oleistych w nowym sezonie aby sprostać rosnącemu popytowi (głównie ze strony Chin), ale też większemu popytowi na biopaliwa w USA (zmiana polityki Białego Domu) – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

Chiny napędzają globalny popyt na wieprzowinę. Duńczycy spodziewają się, że w najbliższych tygodniach ceny wzrosną

Redakcja

Rzeźnia Danish Crown spodziewa się w tym roku zwiększonego popytu na wieprzowinę w Chinach, gdzie utrzymuje się spory deficyt tego mięsa wywołany afrykańskim pomorem świń (ASF). Spore zainteresowanie zakupami wykazują też inne kraje azjatyckie, jak Japonia i Filipiny. Wg Duńczyków, ceny eksportowe wieprzowiny powinny wzrosnąć na przełomie kwietnia i maja.  

Czytaj więcej...