Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Spada unijne spożycie wieprzowiny

Paweł Hetnał

Spożycie wieprzowiny w Europie zmniejszy się w tym roku, ponieważ konsumenci przechodzą na tańsze mięso drobiowe ze względu na wysokie ceny wieprzowiny. Komisja Europejska informuje o tym w ostatnim raporcie.

Czytaj więcej...

W ciągu roku drastycznie wzrosły ceny warzyw i owoców. Rekordowe podwyżki notuje ogórek szklarniowy i rzodkiewka

Redakcja

Rozpoczyna się okres kiedy na Rynku Bronisze przeważają warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Możemy obserwować nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków jak marchew, cebula i burak. Niestety inne gatunki, mimo że już występują w młodej wersji, nadal są drogie, a czasami cena wędruje jeszcze wyżej, np. w przypadku pietruszki i selera. Czasem zmiany cen powodowane są wzrostem lub spadkiem poziomu eksportu. Tak stało się w ostatnim tygodniu w przypadku pomidorów krajowych, gdy cena wzrosła z 4 do 7 zł/kg, ponieważ krzew pomidora musi czasem odpocząć kilkanaście dni zanim urodzi następny rzut produkcyjny. 

Czytaj więcej...

Niektórzy znów muszą dopłacać do produkcji tucznika

Redakcja

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" wynika, iż producent tucznika kończący na tę chwilę 90 dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) musi liczyć się ze stratą powyżej 3 zł/szt. Rozpoczynający nowy cykl tuczu (przy obecnej sytuacji rynkowej) aby "nie dokładać do interesu" i zyskać nieco ponad 30 zł/szt muszą liczyć, że za trzy miesiące cena skupu żywca wieprzowego wyniesie minimum 4,99 zł/kg (próg opłacalności). 

Czytaj więcej...

Dlaczego wielu rolników nie zje mięsa ze swojej świni?

Paweł Hetnał

Tylko cztery miliony sztuk świń pochodzi z polskich prosiaków. Pozostałe siedem milionów sztuk rodzimego pogłowia, to zwierzęta pochodzące z importu, co powoduje, iż ok. 2,5 mld zł na zakup warchlaków wypływa poza granice kraju. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie może doprowadzić do „niesamowitej drożyzny” na rynku mięsa. Tak przynajmniej uważa Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych, który uważa, że musimy szybko doprowadzić do odbudowy pogłowia, a formy tuczu nakładczego powinny być bezwarunkowo zakazane.

Czytaj więcej...

Notowania unijnych kontraktów na zboża rosły w środę, a rzepak był najdroższy od pół roku

Redakcja

Trwające w ciągu dnia osłabienie euro względem dolara sprzyjało wczorajszym zwyżkom w Paryżu. O ile jednak pszenica i kontrakt na ubiegłoroczną kukurydzę porusza się w trendzie bocznym już od dłuższego czasu, to w przypadku rzepaku i tegorocznej kukurydzy uwidocznił się krótkoterminowy trend wzrostowy.  W Paryżu rzepak zaliczył w środę ósmą sesję wzrostową z rzędu i notowany był na zamknięciu najwyżej od sześciu miesięcy (374,25 eur/t). 

Czytaj więcej...

Izraelski hamulec i turecki korek na rynku bydła rzeźnego. Minister wnioskuje do Brukseli o uruchomienie interwencyjnego skupu wołowiny

Redakcja

Problem z eksportem do Izraela i zamknięcie rynku tureckiego, to wg fachowców główne czynniki składające się na spadające ceny skupu żywca wołowego. Dodatkowo na ten problem nakładają się nadwyżki irlandzkiego mięsa wołowego na unijnym rynku i słabsze zamówienia z Afryki na hiszpańską wołowinę. Dlatego polski minister rolnictwa zapowiada złożenie w Brukseli wniosku o uruchomienie skupu interwencyjnego wołowiny. W planach jest też rozpoczęcie skupu wołowiny na uzupełnienie krajowych rezerw materiałowych.

Czytaj więcej...

W Niemczech zapowiadają się lepsze zbiory zbóż niż w zeszłym roku. Kiepskie prognozy dla rzepaku

Redakcja

We wtorek 16 lipca Stowarzyszenie Niemieckich Spółdzielni Rolniczych - DRV (Deutscher Raiffeisenverband), obniżyło swoje wcześniejsze prognozy zbiorów zbóż w tym roku. Najnowsze szacunki mówią o 46,5 mln ton (blisko średniej pięcioletniej), w porównaniu do 48 mln ton w poprzedniej prognozie. Nadal jest to powyżej oficjalnych danych KE (45,82 mln ton) i wynik dużo lepszy niż przed rokiem (tylko 38 mln ton).

Czytaj więcej...