Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 marca 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,0933 EUR EUR - 4,5395 GBP GBP - 5,0698 DKK DKK - 0,6081
Archiwum
30.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 196,25 (+ 0,64%), kukurydza CZE20 - 167,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 360,75 (+ 1,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.03.2020 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Unijny eksport mięsa przynosi coraz większe zyski. Wieprzowina jest motorem wzrostu sprzedaży

Redakcja

Eksporterzy mięsa z Unii Europejskiej osiągnęli nowy rekord dochodów w zeszłym roku. Według danych Komisji Europejskiej przychody z eksportu wzrosły o 26,1%, czyli o 3,2 mld EUR. Skok sprzedaży wynika przede wszystkim z rozwoju eksportu wieprzowiny. Silny popyt z Chin i wyższy poziom cen spowodowały wzrost sprzedaży eksportowej wieprzowiny o 40% w drugiej połowie 2019 r.

Czytaj więcej...

Matif: Ponownie rosną notowania pszenicy

Redakcja

Niepewność związana z logistyką wspiera dzisiaj światowe rynki zbóż i oleistych. Największe wzrosty notuje pszenica, a jej wyceny na giełdach w Paryżu i Chicago wróciły w okolice ubiegłotygodniowych maksimów. W mniejszym zakresie w górę idą notowania kukurydzy, zwłaszcza za oceanem. 

Czytaj więcej...

30.03.2020 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: słabnie trend spadkowy, ale sytuacja rynkowa jest dramatyczna

Paweł Hetnał

Dzisiaj na rynku skupu kurcząt rzeźnych odnotowaliśmy kolejny spadek średniej ceny. Obniżka przeciętnej stawki miała jednak wymiar symboliczny. Ostatnie dwa tygodnie były wyjątkowo burzliwe dla branży drobiarskiej. Najpierw obserwowaliśmy gwałtowne podwyżki cen, a następnie lawinowe spadki, które spowodowały, że wycena brojlerów w skupach znajduje się znacznie poniżej poziomu 3 zł/kg.

Czytaj więcej...

Z boiska na plantację pomidorów. Norweskie kluby wysłały swoich piłkarzy na bezrobocie

Redakcja

Dziewięć klubów norweskiej ekstraklasy zwolniło swoich piłkarzy i wysłało ich na zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli chcą pobierać świadczenie, to zgodnie z przepisami nie mogą odmówić propozycji pracy z tzw. „pośredniaka”. Pojawiają się dla nich więc propozycje, m. in. z branży rolnej, która w tym sezonie nie zostanie zasilona pracownikami z Polski i Ukrainy. 

Czytaj więcej...

Notowania cen skupu tuczników po okresie stabilizacji prawdopodobnie zaczną rosnąć

Redakcja

Nie widać osłabienia popytu na wieprzowinę spowodowanego epidemią COVID-19. Po początkowym wykupywaniu wieprzowiny na zapas sytuacja powraca do normalności. Półki sklepowe uzupełniane są produktami wieprzowymi na bieżąco. Epidemia COVID-19 sparaliżowała sektor usług publicznych. Coraz mniej ludzi jada w europejskich restauracjach przenosząc spożywanie posiłków do domu. Jednakże nie wpłynęło to ani na sektor produkcji żywca, ani na sektor przetwórczy. 

Czytaj więcej...

ISW: Kolejna podwyżka i drugi z rzędu komplet sprzedanych tuczników

Paweł Hetnał

Po tygodniowej przerwie i wznowieniu internetowych licytacji tuczników na małej niemieckiej giełdzie, dzisiaj odnotowaliśmy drugą z kolei podwyżkę. Jednocześnie jest to druga z rzędu aukcja, na której wszystkie zwierzęta znalazły nabywców. W przeliczeniu na polską walutę, świnie rzeźne za Odra są wyceniane na 9,19 zł/kg (klasa E wbc). 

Czytaj więcej...

Na tuczniku (jeszcze) można zarobić

Redakcja

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" wynika, iż producent tucznika kończący na tę chwilę 90-dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) może liczyć na zysk w wysokości nieco ponad 36 zł/szt (stan na 26 marca). Jeszcze przed tygodniem wyliczone zyski za sprzedaną sztukę były  o ok. 7 zł/szt. wyższe. Jeśli stawki za skup tuczników nie będą dynamicznie wzrastać w najbliższych miesiącach lub nie spadnie wycena warchlaków, to przy obecnych uwarunkowaniach nowe wstawienia mogą wiązać się z ryzykiem dopłaty na poziomie ok. 26 zł do każdej świni sprzedanej po zakończonym okresie tuczu. 

Czytaj więcej...