Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Polski eksport pszenicy gwałtownie wyhamował

Redakcja

W tygodniu kończącym się 21 lutego 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł tylko 4,83 tys. ton (raport KE może zostać skorygowany w górę), co i tak stanowiło 1/4 unijnego słabego wyniku dla całej UE. Od początku obecnego sezonu (1 lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 1,98 mln ton pszenicy (58,2 tys. ton średnio tygodniowo), a nasz udział w unijnym eksporcie sięga 12%.

Czytaj więcej...

Rzepak i zboża najdroższe od niemal ośmiu lat

Redakcja

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja 2013 roku. Po słabych zbiorach w 2020 roku, także perspektywy dla nowych zbiorów rzepaku w UE i u jej wschodniego sąsiada są słabe. Mimo to notowania rzepaku opierały się trendowi wzrostowemu w drugiej połowie ubiegłego roku. Unijny rzepak nadrabia zatem zaległości korzystając z rekordowo drogiej canoli i niewidzianych od wielu lat cen olejów roślinnych.

Czytaj więcej...

Mięso ze zwierząt będzie w przyszłości drogim luksusem

Redakcja

Popyt na burgery roślinne rośnie tak szybko, że JBS SA, największy na świecie dostawca mięsa, zapowiedział, że prawdopodobnie założy nową globalną firmę skupioną wyłącznie na produktach roślinnych. Wiele wskazuje na to, iż hamburgery i kiełbaski wykonane z białek roślinnych stają się głównym nurtem rozwoju czołowych firm w branży mięsnej.

Czytaj więcej...

Hiszpańskie obozy pracy. Czy jedzenie warzyw jest zawsze etyczne?

Redakcja

W szklarniach hiszpańskiej Almerii rośnie większość dostarczanych do europejskich sieci handlowych owoców i warzyw. Ten urokliwy region Hiszpanii ma jednak wstydliwy problem: dziesiątki tysięcy migrantów, którzy są wykorzystywani do niewolniczej pracy w rolnictwie. Prowincja produkuje rocznie około 3,5 miliona ton owoców i warzyw na powierzchni ponad 31 000 hektarów szklarni. 

Czytaj więcej...

Brazylia zmniejsza eksport soi, choć zbiory są imponujące

Redakcja

Brazylia wyeksportuje w tym sezonie około 85 milionów ton soi. To byłoby o około siedem milionów ton mniej niż w zeszłym roku. Pomimo to, będzie to drugi wynik w historii. Co ciekawe, Brazylia prawdopodobnie osiągnie rekordowe zbiory w wysokości 133 mln ton, czyli o 7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej...

Rośnie unijne pogłowie świń. Polska jednym z liderów wzrostu, a w Niemczech stado najmniejsze od 20 lat

Redakcja

Pogłowie świń w Unii Europejskiej wzrosło w ciągu ostatniego roku. Tak przynajmniej sugerują wstępne dane z listopada i grudnia 2020 roku dla 15 z 27 państw członkowskich, które opublikował Urząd Statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat). Wg Urzędu, ​​liczba świń utrzymywanych w tych państwach wzrosła o 1,7% do 74,85 mln zwierząt w porównaniu z badaniem z poprzedniego roku. Stado loch hodowlanych pozostało niemal niezmienne i liczyło 5,51 miliona sztuk.

Czytaj więcej...

Cena tuczników w Niemczech eksplodowała

Paweł Hetnał

Po kilku miesiącach marazmu na niemieckim rynku trzody chlewnej, obecnie mamy do czynienia z drugą z rzędu podwyżką ceny tuczników. Wprawdzie przed tygodniem wzrost stawki za świnie rzeźne miał tylko wymiar symboliczny, ale dzisiejsza podwyżka była już pokaźna. To efekt topniejącej w szybkim tempie nadwyżki żywca wieprzowego u naszych zachodnich sąsiadów.

Czytaj więcej...

Rekordowe zakupy soi i kukurydzy przez Chiny jeszcze się nie skończyły

Redakcja

Chiny jeszcze przez co najmniej kolejne kilka kwartałów będą gromadzić zapasy surowców paszowych, twierdzą amerykańscy eksperci. Wzmożone zakupy przez Pekin wynikają z zaawansowanych działań zmierzających do odbudowy stad świń utraconych w wyniku walki z ASF. Co więcej, Chiny pracują również nad rozwojem produkcji w sektorze drobiarskim.

Czytaj więcej...

Ceny pszenicy w portach w granicach 1015-1020 zł/t netto

Redakcja

- W ostatnich dniach znacznie wzrosły ceny pszenicy i rzepaku na giełdzie Matif, co przełożyło się na wzrost ceny zbóż w portach. Ceny w portach wzrosły w przypadku pszenicy konsumpcyjnej do poziomu 1015-1020 zł/t netto (termin realizacji  marzec, kwiecień 2021), dla pszenżyta 840-850 zł, a w przypadku żyta 735 zł/t – relacjonuje Renata Barczyk z PHU Start.

Czytaj więcej...