Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 lipca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7244 EUR EUR - 4,3302 GBP GBP - 4,8896 DKK DKK - 0,5808
Archiwum
13.07.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 183,25 (+ 0,96%), kukurydza SIE18 - 169,00 (+ 0,30%), rzepak SIE18 - 359,75 (+ 0,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2018 13.33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Żądają zmian i godnego życia

Redakcja

Rolnicy demonstrowali wczoraj w Warszawie przeciwko niskim cenom skupu produktów rolnych. Domagają się, by przetwórnie więcej płaciły za owoce. Żądają też zdecydowanej reakcji rządu. Poza tym rolnicy poruszali problemy hodowców trzody chlewnej z terenów objętych wirusem ASF. W czasie gdy na ulicach stolicy trwał protest, ministerstwo rolnictwa prowadziło na portalu społecznościowym polemikę z głównymi hasłami niezadowolonych sadowników.

Czytaj więcej...

Trend wzrostowy na niemieckiej małej giełdzie

Paweł Hetnał

Dzisiaj (tj. 13 lipca 2018 r.) na niemieckiej licytacji ISW wystawiono do sprzedaży 1915 tuczników w 12 partiach. W porównaniu do wtorkowej licytacji, średnia cena za kilogram E klasy wbc ponownie wzrosła i jest to trzecia z rzędu podwyżka. 

Czytaj więcej...

Kanada inwestuje w prześwietlanie jaj

Redakcja

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowania jaj wylęgowych, który bezinwazyjnie pozwoli ocenić czy jajo jest zapłodnione oraz jaka jest płeć pisklęcia. Technika, w którą zostaną zainwestowane kanadyjskie pieniądze publiczne nie jest nowa, a prace nad jej rozwojem trwają już od 10 lat.

Czytaj więcej...

Rynek owoców miękkich pod lupą KOWR i UOKiK

Redakcja

Kolejnym działaniem UOKiK z zakresu przewagi kontraktowej jest kontrola w siedzibach przetwórców owoców miękkich, m. in. truskawek, malin, wiśni, czy porzeczek. W ostatnich tygodniach w mediach głośno było o niskich cenach skupu tych produktów. Do UOKiK również docierały skargi rolników na ten temat. Dlatego Urząd, wraz z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa przygląda się tej sytuacji.

Czytaj więcej...
stopfermom.eu

Wizytacja europosłów w sprawie ekspansji ferm wielkopowierzchniowych

Redakcja

W dniach 6 i 7 lipca odbyła się wizytacja europosłów w Warszawie, Stoczku oraz Żurominie, poświęcona problemom związanym z hodowlą przemysłową w Polsce. Celem dwudniowej wizytacji było zwrócenie ich uwagi na problemy społeczne i środowiskowe związane z coraz intensywniejszym rozwojem przemysłowych ferm zwierząt w Polsce.

Czytaj więcej...

Czołowy ukraiński producent jaj inwestuje na Łotwie

Redakcja

Grupa Ovostar Union N.V. – wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie – w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim. Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba PDiP wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu zaangażowana jest spółka „Gallusman”, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.

Czytaj więcej...

Kostaryka otwiera rynek na polskie jabłka

Redakcja

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.  W związku z powyższym, jabłka pochodzące ze zbiorów 2018 r. mogą być już eksportowane do Kostaryki.

Czytaj więcej...
Pixabay

Dziesięcioletnie minima soi

Redakcja

W środę notowania amerykańskiej pszenicy spadły o 4%, soi o blisko 3%, a kukurydzy o 2,5%. Dla soi oznacza to dziesięcioletnie minima, a dla kukurydzy roczny dołek notowań. Kontrakty w Chicago są pod presją doskonałych warunków upraw jarych (zapowiada się ponadprzeciętna wydajność) i wojny handlowej, skutkującej problemami w eksporcie. 

Czytaj więcej...