Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8399 EUR EUR - 4.4946 GBP GBP - 4.8785 DKK DKK - 0.6039
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Przewiduje się, iż około 3 miliony duńskich prosiąt będzie trzeba zagazować

Redakcja

- W Niemczech bez zmian. Cena nadal wynosi niskie 1,27 Euro za kg, co w przeliczeniu na złotówki daje około 5,71 zł. Stawki jak widzimy są niskie, ale z dostępnych informacji wynika, że część zakładów u naszych sąsiadów płaci swoim dostawcom więcej. Podobne zróżnicowanie jest u nas. Są zakłady, które mocno obniżyły stawki, ale są i takie, które w wolnym rynku płacą właśnie tyle ile wynosi rekomendowana cena za Odrą – pisze w swojej ocenie rynkowej Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Czytaj więcej...

Cena niemieckich tuczników ugrzęzła na dnie

Paweł Hetnał

- Na rynku świń rzeźnych w Niemczech oferta sprzedających żywiec nie zawsze znajduje nabywców szybko i w komplecie. Wirus ASF we wschodniej części kraju i przede wszystkim niewystarczająca liczba pracowników przy uboju i rozbiorach spowalniają odpływ towarów. Dlatego ceny pozostają na niskim poziomie – czytamy w komunikacie zrzeszenia VEZG, który jest komentarzem do aktualnej sytuacji rynkowej za Odrą.

Czytaj więcej...

Zmowa cenowa w skupie papryki i owoców miękkich?

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 18 września 2020 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu zbadania stosowanych przez niezależne podmioty skupowe praktyk ograniczających konkurencję poprzez ujednolicenie cen skupu.

Czytaj więcej...

22.09.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: nadal rosną stawki za rzepak i pszenicę

Paweł Hetnał

Dzisiaj na rynku skupu zbóż utrzymał się trend wzrostowy, który w przypadku pszenicy stymulowany jest przez wysokie notowania na paryskiej giełdzie Matif. Regularnie rośnie również przeciętna cena skupu rzepaku, który od minionego piątku zyskał ponad 10 zł/t. Wyraźnie w górę poszła też średnia stawka za groch. W pozostałych pozycjach naszego zestawienia także dominują wzrosty cen, choć nie są tak wyraźne jak w przypadku wyżej wymienionych produktów rolnych. 

Czytaj więcej...

Koranawirus znów powoduje niepokój na rynku zbóż

Redakcja

W poniedziałek przeceny przetoczyły się przez globalne rynki akcji i surowców. Kilkuprocentowe spadki głównych indeksów giełdowych były powszechne. Jeszcze mocniej traciły surowce energetyczne (w tym ropa) i metale. Na tym tle spadek notowań zbóż i soi, z poziomów wywindowanych wcześniej do długookresowych maksimów, nie jest duży. Tym bardziej, że jak zwykle to się dzieje w chwilach niepokoju mocno zyskał na wartości dolar (mniej konkurencyjny amerykański eksport).

Czytaj więcej...

Z powodu wprowadzenia zakazu uboju religijnego, ceny bydła spadną. Stracą też producenci mleka

Redakcja

- Produkuję mleko, ale część dochodu czerpię ze sprzedaży osobników męskich urodzonych w gospodarstwie. Mimo, iż moje zwierzęta nie są sprzedawane na mięso halal i kosher, to jednak ten rynek oddziałuje na ceny – pisze rolnik z woj. zachodniopomorskiego, który swoje roczne straty z powodu wprowadzenia „Piątki dla zwierząt” szacuje na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj więcej...

21.09.2020 Ceny skupu tuczników i macior: stawki poszły w dół o kilkadziesiąt groszy

Paweł Hetnał

W porównaniu do minionego tygodnia, dzisiaj notowane przeciętne stawki w skupach żywca wieprzowego spadły o kilkadziesiąt groszy. Na giełdzie niemieckiej, która w dużym stopniu wpływa na wydarzenia na polskim rynku trzody chlewnej, rekomendowana przez zrzeszenie VEZG cena nie zmieniła się. W przeliczeniu na złotówki wartość świń rzeźnych (klasa E wbc) wręcz wzrosła. 

Czytaj więcej...