Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8074 EUR EUR - 4,2970 GBP GBP - 4,8686 DKK DKK - 0,5758
Archiwum
14.11.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,00 (- 0,37%), kukurydza STY19 - 174,75 (+ 0,43%), rzepak LUT19 - 376,00 (- 0,46%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.11.2018 13.14 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,53 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

RYNKI ROLNE

Tucz kontraktowy odbywa się na granicy prawa?

Paweł Hetnał

- Rolnicy coraz częściej zgłaszają pogarszającą się sytuację na rynku trzody chlewnej w Polsce. Powodem jest niewątpliwie rozwijająca się epidemia ASF i skutki, jakie z tego wynikają dla całej gospodarki. Jednak w ostatnim czasie bardzo często zgłaszane są przez rolników problemy związane z rosnącym tuczem kontraktowym (chowem nakładczym, chowem usługowym, systemem nakładczym), który zdaniem wielu rolników, odbywa się na granicy prawa, co może być zagrożeniem dla produkcji trzody chlewnej w Polsce – twierdzą posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy złożyli w tej sprawie interpelację do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej...

Pogłowie świń w Danii rośnie wolniej

Redakcja

Według najnowszych danych statystycznych liczba świń w Danii w dniu 1 października 2018 r. była o 2,3% wyższa niż rok wcześniej, osiągając 13 milionów sztuk. Chociaż stado nadal rośnie, oznacza to spadek tempa wzrostu od czasu lipcowego spisu, kiedy to całkowite pogłowie trzody wzrosło o 3,3% w stosunku do 2017 roku.

Czytaj więcej...

Brazylia chce eksportować więcej wołowiny do Chin

Redakcja

Brazylijscy eksporterzy mięsa chcą przekonać Chiny o swoich rygorystycznych standardach sanitarnych w celu zwiększenia sprzedaży. - Chiny to wspaniały partner, którego oczekiwania chcemy spełnić - powiedziała Liege Nogueira, dyrektor wykonawczy Brazylijskiego Stowarzyszenia Przemysłu Mięsnego podczas szczytu poświęconego agrobiznesowi w Brazylii.

Czytaj więcej...

Szukają sposobu na słynny "filet z kością" z Ukrainy

Redakcja

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przygotowanie odpowiednich przepisów prawnych, które doprowadzą do obowiązkowego znakowania mięsa importowanego na teren Unii Europejskiej z państw trzecich, które następnie jest przetwarzane na terenie Wspólnoty. Inicjatywa Parlamentu jest najprawdopodobniej odpowiedzą na sprowadzanie do UE coraz większych partii surowego mięsa i przetwarzanie go w europejskich zakładach.

Czytaj więcej...

14.11.2018 Ceny skupu bydła rzeźnego: dlaczego krowa tanieje?

Paweł Hetnał

Dzisiejsze notowania cen skupu bydła rzeźnego po raz kolejny przyniosło tylko kosmetyczne zmiany jesli chodzi o średnie stawki za byki i jałówki. Niemniej po raz kolejny zanotowano minimalne obniżki w wadze żywej. Kolejny tydzień przyniósł spadek wartości krów, które na WBC straciły, wg danych naszego portalu, średnio 13 gr/kg. Jak wskazuje nasz ekspert, taki stan rzeczy wynika z zamknięciem rynków zbytu w Chinach i Turcji. 

Czytaj więcej...

ISW: powtórka z piątku

Paweł Hetnał

Dzisiejsza licytacja na małej niemieckiej giełdzie bliźniaczo przypominała wydarzenia z piątku. Stawka została utrzymana, a także odsetek sprzedanych tuczników kształtował się na podobnym poziomie. 

Czytaj więcej...

13.11.2018 Ceny sprzedaży warchlaka krajowego i importowanego: stawki idą w górę

Paweł Hetnał

Rosnące ceny warchlaków u głównych europejskich producentów mają oczywiście wpływ na stawki obowiązujące na rynku krajowym. Drugi tydzień z kolei wyraźnie wzrosła wartość prosiąt z Danii i Holandii. Wczoraj informowaliśmy natomiast o trzeciej z rzędu podwyżce cen niemieckich warchlaków. W ślad za tym trendem poszli także polscy producenci.  

Czytaj więcej...
Wikipedia

Ostatni moment na ratunek dla polskich producentów trzody chlewnej

Redakcja

15 listopada o godz. 11.00 w Sejmie RP (Sala Kolumnowa) odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach którego odbędzie się konferencja pt. „Rozwój sektora trzody chlewnej w Polsce – stan obecny oraz konieczne działania”. Podczas spotkania podejmowana będzie głównie tematyka trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Mocną reprezentację podczas tego posiedzenia zapowiadają producenci trzody chlewnej z Wielkopolski. 

Czytaj więcej...

Ceny mleka w górę, a masła w dół

Redakcja

Jak informuje Instytut Gospodarki Rolnej, po dwóch latach interwencji na rynku mleka, Komisja Europejska zdecydowała się na uwolnienie połowy zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Ruch ten nie spowodował turbulencji w państwach członkowskich. Ostatni publiczny przetarg, na 30 tys. ton mleka w proszku, miał miejsce w pierwszej dekadzie listopada. Rynek mleka wciąć wykazuje umiarkowany wzrost cen. Producenci mogą mówić o nadziei na koniec nieopłacalności produkcji. Tymczasem Bruksela planuje kolejny publiczny przetarg i z optymizmem ogłasza nadchodzący koniec problemów z nadprodukcją. 

Czytaj więcej...

W tym roku spadł eksport brazylijskiej wieprzowiny

Redakcja

Brazylijski eksport wieprzowiny w ciągu 10 miesięcy tego roku spadł o ponad 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. Niemniej w październiku wywóz wieprzowiny z tego kraju wyraźnie wzrósł w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego.

Czytaj więcej...