kowalczyk

kps

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

RYNKI ROLNE

Deficyt żywca na krajowym rynku tuczników. Stawki wzrosły, ale rolnicy liczyli na więcej

- Obecnie w centralnej części naszego kraju, odbiorcy potrafią płacić za tuczniki nawet w okolicach 6,70 zł/kg w klasie E, czyli więcej niż cena rekomendowana za Odrą. Stawka ta mówi nam przede wszystkim o jednym: świń brakuje, a otwarcie w najbliższy weekend ogródków gastronomicznych i pogoda sprzyjająca sezonowi grillowemu te braki tylko spotęguje – uważa Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej. 

Czytaj więcej...

Aby za kilka miesięcy hodowcy świń mogli liczyć na zysk, cena skupu żywca musi wzrosnąć o ok. 1 zł/kg

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" wynika, iż producent tucznika kończący na tę chwilę 90-dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) może liczyć na zysk w wysokości ponad 54 zł/szt (stan na 10 maja). To o 25 zł mniej niżeli w zestawieniu z 28 kwietnia Producenci trzody w cyklu zamkniętym powinni spodziewać się zysku na poziomie ok. 14,50 zł/szt. Jeśli stawki za skup tuczników nie będą dynamicznie wzrastać w najbliższych miesiącach, to przy obecnych kosztach produkcji (pasza, warchlaki, energia) nowe wstawienia mogą wiązać się z ryzykiem "dokładki" na poziomie ok. 118 zł do każdej świni sprzedanej po zakończonym okresie tuczu. Lepsza perspektywa rysuje się w przypadku cyklu zamkniętego, gdzie za trzy miesiące prognozuje się zysk nieco wyższy niż 14 zł/szt. 

Czytaj więcej...

Cena niemieckich tuczników w końcu poszła w górę. Hodowcy czekali dwa miesiące

Po dwóch miesiącach posuchy, cena tuczników na dużej niemieckiej giełdzie w końcu poszła w górę. Można było się spodziewać takiego scenariusza, gdyż sygnały na podwyżek dawały dwie ostatnie licytacje na małej giełdzie (ISW). Wg zrzeszenia VEZG, wzrost stawki jest możliwy dzięki niższej podaży żywca wieprzowego. Warto nadmienić, iż dzisiejszą wycenę świń rzeźnych rozpatrywano w szerokim zakresie, przy maksymalnej stawce 1,50 EUR/kg. 

Czytaj więcej...

MATIF: Rzepak z dostawą na sierpień podrożał o ponad 11 EUR/t

- Unijne i amerykańskie kontrakty na kukurydzę oraz pszenicę odrobiły wczoraj część dużej poniedziałkowej przeceny. Wsparciem dla notowań zbóż był kolejny zakup dużej partii amerykańskiej kukurydzy przez Chiny. Tym razem Państwo Środka kupiło 680 tys. ton tego zboża pochodzącego z nowych zbiorów. Od piątku łącznie Chiny zakontraktowały ponad 3 mln ton kukurydzy pochodzącej z USA – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

12.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: na wolnym rynku stawka powyżej 4,40 zł/kg

Ostatnie notowania cen kurczaka ulokowały średnią stawkę skupu żywca z wolnego rynku na poziomie powyżej 4,40 zł/kg. Mają miejsce niewielkie wahania przeciętnej ceny, tak jak to stało się dzisiaj, ale w najbliższej perspektywie trudno spodziewać się rewolucji. Konsekwentnie do granicy 4 zł/kg zmierza średnia cena w umowach kontraktacyjnych. Spada natomiast wycena tuszki. 

Czytaj więcej...

Produkcja świń w Chinach wzrośnie o 19% w 2021 roku. Import wieprzowiny spadnie w drugiej połowie roku

Spora liczba nowych ferm trzody chlewnej w Chinach jakie powstały w  2020 r. powoduje, że wzrosły szacunkowe prognozy co do liczby świń przeznaczonych do uboju w tym kraju. W 2021 r. liczba ta ma wzrosnąć o 19,2%, osiągając 613 mln sztuk. Prognozuje się, że całkowita produkcja wieprzowiny w Państwie Środka wyniesie 49,27 mln ton, co oznacza wzrost o 19,8% rok do roku.

Czytaj więcej...

Dlaczego polska truskawka jest lepsza od importowanej?

- Polska wiosenna truskawka intensywnie pachnie, a jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają kaliscy plantatorzy, których pytał o to Mikołaj Rey i „Czas na polskie superowoce!”.

Czytaj więcej...

11.05.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za pszenicę ponownie przekraczają 1000 zł/t

Na rynku skupu zbóż kontynuowana jest tendencja wzrostowa. Przede wszystkim nadal idą w górę stawki za pszenicę. Niekiedy wycena ziarna tego zboża przekracza 1000 zł/t. Nadal rosną notowania kukurydzy, która jest na rynku droższa od pszenicy. Kolejny wzrost stawek odnotowaliśmy w przypadku propozycji zakupu rzepaku. Niektórzy kupujący są skłonni zapłacić za nasiona tej rośliny nawet 2800/zł/t. 

Czytaj więcej...

ISW: Druga z rzędu solidna podwyżka i komplet sprzedanych tuczników

W miniony piątek i dzisiaj na małej niemieckiej giełdzie tuczników odnotowaliśmy solidne podwyżki. W porównaniu do aukcji sprzed kilku dni, wzrosła liczba zaoferowanych do sprzedaży świń. Co więcej, kupujący dopisali. Czy dwie wzrostowe licytacje na małej giełdzie wpłyną na jutrzejszą decyzję niemieckiego zrzeszenia VEZG, co do zmiany rekomendowanej stawki za tuczniki?

Czytaj więcej...

W sklepach spadają ceny warzyw i owoców. Producenci patrzą na to z niepokojem

Analiza blisko 6 tys. cen z I kwartału 2020 i 2021 r. wykazała, że warzywa w sklepach potaniały średnio o prawie 5%. Spośród 10 sprawdzanych produktów aż 8 odnotowało spadki. Największe dotyczyły cebuli – ok. 24%, buraków – ponad 18%, a także ziemniaków – niecałe 16%. Z kolei ceny owoców obniżyły się o przeszło 4%. Na 10 analizowanych towarów aż 7 poszło w dół. Były to przede wszystkim cytryny – blisko 15%, gruszki – ok. 13% oraz jabłka – o 11%. 

Czytaj więcej...

10.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: spore zamieszanie w ubojniach i podwyżki w kontraktacji

- Na rynku surowca kolejny tydzień pogłębiającego się zamieszania. Obserwujemy duże wahania cen skupu kurczaka w zależności od dostępności w danym rejonie Polski. Nie wpływa to dobrze na stabilizację pracy szeregu ubojni, które są zmuszone pracować z 2-3 dniowymi przerwami w tygodniu. Brak regularności podaży wywiera presję na rynek kontraktacji, który będzie kontynuował powolny trend wzrostowy – ocenia nasz redakcyjny ekspert Adam Kurowski.      

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu