Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
11 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9145 EUR EUR - 4,3097 GBP GBP - 4,8929 DKK DKK - 0,5770
Archiwum
11.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,00 (+ 1,69%), kukurydza LIS19 - 165,25 (+ 1,07%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.10.2019 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,51 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

KNOW pod Olsztynem – naukowe dyskusje o zdrowiu, zwierzętach i żywności

prof. Piotr Tryjanowski

Parę lat temu w polskiej nauce powstała idea wyłonienia Krajowych Ośrodków Wiodących – Konsorcjów Naukowych, zwanych pod akronimem KNOW. W ramach tejże idei powstał projekt “Zdrowe Zwierzę – Bezpieczna Żywność”. Jak czytamy na stronie projektu, jego powstanie było próbą lepszego zrozumienia nauk weterynaryjnych i pokrewnych w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego.

Czytaj więcej...

Wędrówka, ciągła wędrówka…

prof. Piotr Tryjanowski

Nie żebym był jakoś uzależniony i wybierał wyłącznie rzeczy z ptasimi elementami, ale tak się dzieje, że być może na kanwie historii opisanych w książce Rozum z ptakami odlatuje (książka dostępna tutaj), że wiele ptasich i ptasiarskich rzeczy, dziwnym losem do mnie trafia: kubki, koszulki, książki, a nawet płyty CD, co nie ukrywam bardzo lubię. Tak bardzo, że z radością chciałbym podzielić się tym z innymi.

Czytaj więcej...

Poznańskie zwierzęta w dawnych czasach: historia ma znaczenie

prof. Piotr Tryjanowski

Mam wrażenie, że we współczesnych badaniach fauny krajobrazu kulturowego, zarówno rozważając sprawy związane z rolnictwem, jak i z procesami urbanizacyjnymi nieco zapominamy o procesach historycznych. Że rozważania ograniczamy do ostatnich kilkudziesięciu lat, albo jak mawiają złośliwi tylko do momentu opisanego w pracach bez problemu wyszukiwanych przez internetowe bazy danych. Tymczasem wiadomo, że historia ma swoje konsekwencje, także dla współczesnego obrazu fauny.

Czytaj więcej...

Sztramberk – urokliwy spokój miasteczka

prof. Piotr Tryjanowski

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy okresu intensywnej pracy, jak i wypoczynku. Czasem, wiem to bardzo dobrze po sobie, trudno jednak wzajemne relacje intensywnych badań i należnego czasu wolnego, należycie zbalansować. Jednak organizm, prędzej czy później, upomina się po swoje. Dla rolników lato to czas żniw, dla naukowców chwila wytchnienia po uniwersyteckiej dydaktyce, a zatem czas na spokojniejsze refleksje. Lektury pod przysłowiową gruszą, wycieczki rowerowe, zwiedzanie zabytków czy odwiedzanie interesujących obiektów przyrodniczych. Dla każdego coś dobrego, dla każdego coś innego!

Czytaj więcej...

Wścieklizna nietoperzy: zagrożenie czy histeria?

Martyna Frątczak

Na początku lipca na terenie jednego z parków w Poznaniu odnaleziono nietoperza zakażonego wirusem wścieklizny. Powiatowy lekarz weterynarii natychmiast wyznaczył wokół tego miejsca 10-kilometrowy obszar zagrożony, a media rozgłosiły ostrzeżenia dla mieszkańców, w szczególności właścicieli psów i kotów.

Czytaj więcej...

Krajobrazowe sentymenty i emocje

prof. Piotr Tryjanowski

Często się zastanawiam, dlaczego w jednych miejscach się czuję lepiej, a w innych ot tak sobie? I bynajmniej nie chodzi o to co jem czy popijam, ani nawet o spotykanych ludzi, a tylko o pewną percepcję widoków z okna czy drogi. Rzecz jasna i ludzie i produkty lokalne ze sobą zwykle dobrze współgrają, lecz jednak wiąże je razem coś jeszcze. To krajobraz.

Czytaj więcej...

Alergia na mięso po ugryzieniach kleszczy

Martyna Frątczak

Wydzielina kleszczy z gatunku Amblyomma americanum może powodować alergię na czerwone mięso (baraninę, cielęcinę, wieprzowinę i wołowinę). Do objawów należą obrzęk warg, gardła, trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia krwi, w niektórych przypadkach poważnie zagrażające życiu. W Stanach Zjednoczonych notowane przypadki odkleszczowej alergii są coraz częstsze.

Czytaj więcej...

Biały kruk, czyli dzieje jednego życia między Prypecią a Odrą

prof. Piotr Tryjanowski

Nie jestem wielkim miłośnikiem autobiografii, szczególnie pełnych rodzinnych wątków i historycznych kontekstów. Zapewne one są ważne dla autora i najbliższych, ale czego może się z nich dowiedzieć tak zwany przeciętny czytelnik? Wszystko zależy od tego jak czyta i czego chce się dowiedzieć? Czy będzie chłonął ze zrozumieniem jak gąbka, czy też każda informacja odbije się od niego niczym od przysłowiowej ściany? A jeśli książka jest jeszcze gruba (w przypadku omawianej pozycji to 432 strony, na szczęście sporo miejsca zajmują unikalne czarno-białe zdjęcia i ryciny) to trzeba dodatkowej determinacji. Nie ukrywam, miałem ją, bo prof. Stefana Alwina poznałem osobiście, znam Jego bliskich, a co więcej nawet odnalazłem siebie na jednym ze zdjęć (łezka się w oku zakręciła, był to rok 1992!).

Czytaj więcej...

Nazwisko zobowiązuje! Zwłaszcza tak bardzo ptasie…

prof. Piotr Tryjanowski

Pomysł na powyższy tytuł to intelektualna pamiątka z jakiejś, bardzo dawnej, konferencji. Prowadzący obrady zaczął się głośno zastanawiać, dlaczego wśród ornitologów i miłośników ptaków jest tak wielu o ptasio brzmiących nazwiskach. Zerknijmy tylko na krajowe podwórko. No i kogóż my tu mamy. Całe stadko, przywołuję z pamięci: Krogulec, Mazurek, Kania, Dudek oraz polskie warianty ptasich nazwisk: Sokołowski, Czaplicki, Gawroński, Grzywaczewski, Czajkowski, Ptaszyk. Pewnie jak bym się chwilkę zastanowił przypomniałbym sobie i innych.

Czytaj więcej...

Drzewostan słowiański

prof. Piotr Tryjanowski

W naszym dziale OneHealth często poszukujemy rzeczy nietypowych, nieoczywistych, ale promujących poznanie przyrody i zachowanie jej we właściwym stanie. Czy możemy tego dokonać jedynie w gronie zadeklarowanych ochroniarzy przyrody i pozostać na przekonywaniu przekonanych? Moim zdaniem zdecydowanie – nie! Dlatego też wyszukuje interesujących pozycji pisząc o nich zarówno na naszym portalu, jak i w innych miejscach.

Czytaj więcej...

Pusta Planeta: gdzie się podziali wszyscy ludzie?

prof. Piotr Tryjanowski

Od półwiecza w wielu, zwłaszcza tych najbardziej popularnych, mediach, słyszymy jeden, jasny przekaz – Ziemia ginie pod naporem mas ludzkich. Przedstawicieli Homo sapiens jest za dużo. Gatunek ten niebezpiecznie zmienia Niebieską Planetę i zmierza w kierunku samozagłady. Z drugiej strony, powoli przebija się demograficzna i ekonomiczna troska o losy poszczególnych społeczeństw. Na oceanie wzrostu pojawiają się pęknięcia, a przykładowi Japonii demografowie przyglądają się z wielu stron. Okazuje się, że to powtarzalny wzorzec. Dzieci wszędzie jest coraz mniej, programy pomocowe sprawdzają się w sposób co najwyżej umiarkowany – znaczy zatrzymują negatywne trendy, ale to za mało, by miał kto płacić na przyszłe emerytury i zaawansowane programy medyczne.

Czytaj więcej...

Znaczenie starych tradycyjnych sadów dla ptaków

prof. Piotr Tryjanowski

Tradycyjne stare sady tworzą przeważnie drzewa silnie rosnące i wysokopienne o dużej rozpiętości koron i posadzone w szerokich rozstawach. Dla odmiany sady towarowe wyróżnia niskopienność, drzewa słabiej rosną, ale szybko wchodzą w fazę owocowania oraz posadzone są w niewielkich rozstawach. Odróżnia je również dobór odmian drzew owocowych. Obecnie nie sadzi się już sadów tradycyjnych, jednocześnie znikają one z krajobrazu. Resztki ich, tam gdzie przetrwały, są karczowane i zastępowane nowymi odmianami. Handel wielkotowarowy nie akceptuje dawnych odmian jabłek, więc stare odmiany bezpowrotnie znikają.

Czytaj więcej...

Wodniczka - gatunek zależny od tradycyjnego rolnictwa

prof. Piotr Tryjanowski

Gdyby zapytać rolników, właścicieli łąk, o wodniczkę to raczej bezładnie rozłożą ręce. O wodniczce – składowej części komórki roślinnej zwanej wakuolą - pewnie słyszeli na lekcjach biologii, ale żeby kojarzyć ją z ptakiem potrzeba nieco bardziej specjalistycznych zainteresowań. Tymczasem wodniczka, ta wodniczka o naukowej nazwie Acrocephaluspaludicola jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych, występującym w kontynentalnej części Europy. Polska w jej ochronie odgrywa szczególna rolę, gdyż na terenie naszego kraju żyje około 25 procent całej światowej populacji. Wielkość jej populacji dramatycznie spadła, co związane jest z zanikiem siedlisk występowania: torfowisk niskich oraz podmokłych łąk. Czy można tym negatywnym trendom zapobiec? Jak to zrobić?

Czytaj więcej...