Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 23.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 196,25 (+ 0,26%), kukurydza MAR20 - 172,50 (0,00%), rzepak LUT20 - 407,00 (- 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Z Bystrzycy w Beskidy

prof. Piotr Tryjanowski

Leżąca tuż przy polskiej granicy, na terenie Śląska Cieszyńskiego – często znanego pod nazwą Zaolzia – Bystrzyca (czeska Bystřice) to swoisty fenomen. Wieś leżąca w pobliżu przemysłowego Trzyńca, wyróżnia się ogromnymi tradycjami, piękną lokalizacją i nieustannymi staraniami łączenia tradycji z nowoczesnością. Owocem tego jest przypominanie dawnych lat Bystrzycy i okolic, czego najnowszym efektem jest wydana w końcu ubiegłego roku, staraniem lokalnych władz samorządowych, książka autorstwa Henryka Wawreczki zatytułowana Z Bystrzycy w Beskidy (Wyd. WART, Trinec – Nebory, 2019).

Czytaj więcej...

Wywiad z profesorem Piotrem Tryjanowskim: Na miasto patrzę z innej strony

prof. Piotr Tryjanowski

Kilka osób zapytywało o polską wersję wywiadu z prof. Piotrem Tryjanowskim, który zamieszczono w Terr@ Plural. O samych problemach poruszanych w ostatnich dwóch zeszytach czasopisma, poświęconych ekologii średnich miast, napiszemy więcej wkrótce, bo temat ważny i interesujący także dla rolnictwa. Poniżej prezentujemy rozmowę z profesorem. 

Czytaj więcej...

Bakteriofagi: nowy oręż w walce z chorobami zwierząt

Martyna Frątczak

W pełni uleczalne infekcje stają się coraz częściej niemożliwe do opanowania antybiotykoterapią. Obecnie z powodu niemożliwych do wyleczenia zakażeń umierają rocznie setki tysięcy osób na całym świecie. Coraz większy nacisk kładzie się na eliminowanie stosowania antybiotyków w rolnictwie. Alternatywą mogą być terapie oparte na bakteriofagach, wirusach specyficznie atakujących bakterie.

Czytaj więcej...

Ptaki krajobrazu rolniczego zimą

prof. Piotr Tryjanowski

Zima za pasem. Jeszcze śniegu praktycznie nie widać i wcale nie wiadomo, czy będzie, natomiast dostrzegamy, że ptaków jakby mniej. Zwłaszcza na otwartych polach uprawnych. Czasem z daleka wypatrzymy zimujące stada gęsi (głównie zbożowych i białoczelny), żurawie czy ptaki drapieżne. Drobniejsze ptaki wróblowe nie zajmują eksponowanych pozycji, nie śpiewają, czyżby ich zatem zimą na polach nie było? 

Czytaj więcej...

Święta w domu czy u teściów? Mikrobiom jelit odpowiada

prof. Piotr Tryjanowski

Jedno jest pewne: lubimy świętować. Suto zastawiane stoły i wymyślne potrawy coraz dalej odpychają nas od duchowej tradycji Betlejemskiej Szopy, a przybliżają do problemów zdrowotnych. Nie, to nie początek kazania, a nawiązanie do bardzo interesujących badań opublikowanych przez zespół badaczy z Holandii w czasopiśmie Human Microbiome Journal. Święta teoretycznie powinny wpływać na poprawę naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Wszak to czas wypoczynku i refleksji. Ale czy na pewno? A może nadmiar jedzenia, popijanie alkoholem i leżenie do góry brzuchem wcale nie wpływają na nas korzystnie?

Czytaj więcej...

Historia nauki

Redakcja

Przysłuchując się debacie publicznej, jak i rozmowom koleżanek i kolegów, czasami odnoszę wrażenie, że scjentyzm przysłonił rzeczywiste osiągnięcia, ale i ograniczenia nauki. Zapomina się, że tworzenie nauki to proces ciągły, ze swoją historią, ale i przyszłością. Że, tak jak dziś uśmiechamy się czytając o pewnym „naukowym” podejściu do życia sprzed wieków, a nawet dekad, tak najprawdopodobniej nasze czasy będą wywoływały uśmieszek politowania u potomnych.

Czytaj więcej...

Czy muchy mogą przeszkadzać w nowoczesnym transporcie mięsa? A jeśli tak, to w jaki sposób i kiedy?

prof. Piotr Tryjanowski

Rzadko w dziale OneHealth jesteśmy zaskakiwani pytaniami Czytelników. Raczej nastawieni jesteśmy na propagowanie pewnego, obejmującego zdrowie całego ekosystemu stylu życia, czy precyzyjniej - funkcjonowania krajobrazu rolniczego. Jego naturalnym elementem zawsze były muchy i to wie każdy, kto kiedykolwiek wchodził do stajni, obory czy chlewni lub choćby obserwował zwierzęta na pastwisku.

Czytaj więcej...

Natura 2000 oznacza więcej zniszczeń upraw?

Martyna Frątczak

Natura 2000 to największa na świecie sieć obszarów chronionych, zapewniająca łączność siedlisk gatunków migrujących, takich jak żuraw. Niegdyś bardzo nieliczny, obecnie gromadzi się w stadach sięgających nawet 200 000 osobników. Ptaki chętnie żerują na terenach uprawnych wokół mokradeł, powodując szkody rekompensowane sumami dochodzącymi do 400 000 euro rocznie.

Czytaj więcej...

Doktorat honoris causa dla prof. Piotra Tryjanowskiego, redaktora działu Agroekosystem portalu CenyRolnicze.pl

Redakcja

Przyznaję, że z takim wyróżnieniem jednego z naszych przyjaciół i autorów dotychczas nie mieliśmy miejsca. Aż trudno cokolwiek napisać, zatem odnotujmy podstawowe fakty.

W poniedziałek, 25 listopada 2019 roku, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu otrzymał najwyższą godność akademicką, tytuł doktora honoris causa Czech University of Life Sciences. O samej Uczelni można więcej przeczytać tutaj: https://www.czu.cz/en/ i jak się dowiedzieliśmy, wkrótce zostanie tam zamieszczone sprawozdanie z uroczystości.

Czytaj więcej...

Wyniszczająca choroba jeleniowatych: czy groźna dla ludzi?

Martyna Frątczak

Przewlekła wyniszczająca choroba jeleniowatych należy do grupy śmiertelnych i nieuleczalnych chorób prionowych, wśród których znajduje się również m.in. choroba wściekłych krów. Po raz pierwszy opisana w USA w zeszłym wieku, w ostatnich latach notowana była również w Europie. Niszczy tkankę mózgową i doprowadza do kompletnego wyniszczenia organizmy reniferów, jeleni i łosi. W eksperymentach dowiedziono, że może przenieść się na owce oraz bydło, niewykluczone, że zagraża również ludziom. Co wiemy na jej temat?

Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków w tropikach – wszystko nieco inaczej….

prof. Piotr Tryjanowski

Dokarmianie ptaków z wykorzystaniem celowo przygotowywanych urządzeń, karmników, korytek czy specjalnych pojemników z wodą, staje się globalnym fenomenem. Oczywiście najwidoczniejsze jest w strefie umiarkowanej półkuli północnej, obejmując swoim zasięgiem przede wszystkim Kanadę, Stany Zjednoczone i cały pas Europy zachodniej i środkowej, znacznie rzadsze jest w Azji. Wiąże się to z samym postrzeganiem ptaków, ich znaczeniem kulturowym i opiniami na ich temat.

Czytaj więcej...

Tropikalne fascynacje

prof. Piotr Tryjanowski

Nietypowo mi się zebrało na refleksje z okazji Święta Niepodległości. Bardzo tropikalnie, a tropiki budzą fascynację. Podróżowanie dzisiaj stało się coraz tańsze i de facto coraz bezpieczniejsze. Oczywiście, nie warto się pchać tam, gdzie zamieszki i konflikty zbrojne, ale spokojnych miejsc wokół równika jest całkiem sporo.

Czytaj więcej...

Kolejny sezon badań w brazylijskim cerrado

prof. Piotr Tryjanowski

O sytuacji środowiskowej w Ameryce Południowej, a szczególnie w Brazylii jest ostatnimi czasy niezwykle głośno. Podejrzewam, że niemal każdy słyszał o pożarach w lasach Amazonii, ale już pewnie znacznie mniej osób wie, że jednym z najbardziej zagrożonych biomów Ziemi jest cerrado –trawiasta formacja roślinna, czasami nazywana brazylijską sawanną.

Czytaj więcej...