Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 kwietnia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,2396 EUR EUR - 4,5792 GBP GBP - 5,2164 DKK DKK - 0,6131
Archiwum
03.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 191,00 (+ 0,13%), kukurydza CZE20 - 165,50 (+ 0,30%), rzepak MAJ20 - 363,75 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.04.2020 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,98 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Dopłaty bezpośrednie

Dopłaty 2020: Od dzisiaj ARiMR przyjmuje papierowe oświadczenia

Redakcja

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. W tym roku termin rozpocznie się 2 marca i potrwa do 15 kwietnia 2020 r.

Czytaj więcej...

Dopłaty 2020: ARiMR przyjmuje oświadczenia od 2 marca

Redakcja

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. W tym roku termin rozpocznie się 2 marca i potrwa do 15 kwietnia 2020 r.

Czytaj więcej...

Deklaracja warszawska. Osiem państw walczy o wyrównanie dopłat bezpośrednich

Redakcja

Osiem krajów Europy Środkowo–Wschodniej podpisało wczoraj w Warszawie deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym płatności bezpośrednich. Ministrowie rolnictwa tych państw podkreślają w niej, że rolnicy w Unii Europejskiej funkcjonują na jednolitym rynku, stawiane są im jednakowe, nowe, ambitne cele wobec klimatu i środowiska. Dlatego też sygnatariusze deklaracji walczą o wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz o silny, sprawiedliwy unijny budżet na rolnictwo.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Niemcy mają tylko o ok. 200 zł wyższe dopłaty do hektara niż polscy rolnicy

Paweł Hetnał

- Często słyszę, że jakbyśmy mieli takie warunki jak na zachodzie, to byśmy mieli większe dochody. Ja powiem tak. Różnica w płatności o która walczymy, to takiej determinacji jeśli chodzi o wyrównanie dopłat oraz wsparcia, bo nie o same dopłaty chodzi, to nigdy jeszcze w historii Polski, przez lata jak jesteśmy w Unii Europejskiej, nie było. W ciągu ostatniego miesiąca z 15 ministrami rolnictwa krajów unijnych i przekonuję do naszych racji. Mówię, że te historyczne uwarunkowania nie mają żadnego znaczenia. Co z tego, że 30 lat temu ktoś wymyślił sposób na dopłaty. To było 30 lat temu. Teraz jest inna Europa, inne wymagania i utrzymywanie tych mechanizmów sprzed 30 lat jest jakimś absurdem. Inni generalnie zaczynają to rozumieć – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami z gminy Lubicz w powiecie toruńskim.

Czytaj więcej...

Czy wizja wyrównania dopłat bezpośrednich jest realna? Niemcy nie są zbyt chętni

Redakcja

Wspieramy także nowe cele, jednocześnie wskazujemy na konieczność zabezpieczenia środków na Wspólną Politykę Rolną. Jednym z naszych podstawowych postulatów jest to, aby rok po roku zmniejszał się dystans między dopłatami do 1 ha dla polskich rolników i średnią europejska. W tym kierunku na pewno będziemy dążyli. Postaramy się razem z komisarzem Januszem Wojciechowskim, żeby to był proces jak najszybszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. 

Czytaj więcej...

Kontrole ARiMR spędzają sen z powiek rolników. Wiele gospodarstw nie otrzymało nawet zaliczek dopłat bezpośrednich

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz w związku z licznymi sygnałami od rolników, którzy nie otrzymali jeszcze wypłaty płatności bezpośrednich za 2019 r. – zgłosił 30 stycznia 2020 r. do MRiRW postulat przyspieszenia przez ARiMR wypłaty ww. środków niezależnie od tego, czy zostały przeprowadzone kontrole w tych gospodarstwach. 

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Wyrównanie dopłat dla polskich rolników do poziomu średniej w UE jest konieczne w pierwszych latach nowej perspektywy finansowej

Redakcja

W trakcie spotkania z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Linsem minister Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o poparcie większego budżetu na rolnictwo niż zaproponowała KE. Wspomniał też o konieczności wyrównania dopłat. – Nie ma merytorycznego ani politycznego uzasadnienia dla utrzymywania kopert płatności bezpośrednich dla państw członkowskich opartych na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła – podkreślił polski minister.  

Czytaj więcej...

Płatności końcowe otrzymało 39% wnioskodawców

Redakcja

Od początku grudnia 2019 r. trwa wypłata dopłat bezpośrednich. Od 16 października do 30 listopada 2019 Agencja Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa przelała na konta rolników 10,8 mld złotych w ramach zaliczek. Na wypłatę płatności bezpośrednich za 2019 r. Agencja ma czas do końca czerwca 2020 roku. 

Czytaj więcej...

Kontrola ARiMR w powiecie krotoszyńskim i wstrzymane dopłaty. Jak rolnicy mają przystąpić do wiosny?

Paweł Hetnał

25 stycznia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego, odbyło się sympozjum „Oblicza ekologii”. Konferencja była okazją do uczczenia pamięci zmarłego w zeszłym roku prof. Jana Szyszki, ministra środowiska. Podczas panelu dyskusyjnego rolnik z Krotoszyna podniósł problem kontroli ARiMR w tej okolicy i zablokowanych dopłat.

Czytaj więcej...