Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Oleiste i strączkowe

Trudne żniwa rzepakowe na świecie w 2018 r.

Tomasz Kodłubański

Susze, mrozy i inne niesprzyjające warunki spowodowały późne uszkodzenia zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej, zmniejszając produkcję u wiodących producentów w Niemczech, Francji i w krajach Europy centralnej. Całkowita wielkość zbiorów w 2018 roku w UE wyniesie mniej więcej 20 milionów ton, czyli mniej niż 22,1 miliona ton w zeszłym roku.

Czytaj więcej...

Europa coraz bardziej uzależnia się od amerykańskiej soi

Redakcja

Unijny rynek soi przeżywa boom importowy ze Stanów Zjednoczonych. Gigantyczne zapotrzebowanie Europy na tę roślinę sprawia, że korzystają na tym najwięksi pozaeuropejscy dostawcy. USA znalazły się w szczególnie korzystnej sytuacji. Zwiększanie handlu soją ma być przykładem „dobrego dealu”, jaki Komisja Europejska jest w stanie ubić z Donaldem Trumpem. Podczas lipcowej wizyty w Białym Domu Jean-Claude Juncker podkreślił, że jego wysiłki mają w założeniu przekonać Waszyngton do odstąpienia od stosowania taryf celnych na stal i aluminium. 

Czytaj więcej...

Wzrost produkcji oleju surowego

Redakcja

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w I półroczu 2018 roku łącznie 1,274 mln ton nasion rzepaku, dzięki czemu wyprodukowano 542 tys. ton oleju surowego oraz 709 tys. ton śruty poekstrakcyjnej rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza to wzrost przerobu o ponad 130 tys. ton, co potwierdza, że lepsze od poprzednich zbiory rzepaku z 2017 roku zostały w głównej mierze zakupione i efektywnie zagospodarowane przez krajowe przetwórnie. 

Czytaj więcej...

KZPRiRB: Nie obserwujemy zmowy cenowej na rynku nasion rzepaku

Redakcja

W reakcji na sugestie Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczących ewentualnej zmowy cenowej firm zaprawiających nasiona rzepaku zaprawami zawierającymi insektycydy (substancje z grupy neonikotynoidów): Cruiser OSR 322 FS i Modesto 480 FS, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych stwierdza, że nie odnotowało sygnałów od członków organizacji potwierdzających tę tezę. 

Czytaj więcej...

Dlaczego nasiona rzepaku są drogie?

Redakcja

W związku z pismem Izby Rolniczej w Opolu, 2 sierpnia 2018 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju w sprawie wyjaśnienia przyczyn znacznego wzrostu cen materiału siewnego tj. nasion rzepaku zaprawionego środkami z grupy neonikotynoidów.

Czytaj więcej...
rynek soi
Źródło: pixabay.com

Zawirowania na rynku soi

Cezary Wójcicki

4 kwietnia br., w odpowiedzi na działania administracji Stanów Zjednoczonych, Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc.ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone (co nie jest na razie przesądzone), miałoby to bardzo duże przełożenie na globalny rynek roślin oleistych.

Czytaj więcej...

Soja, śruta sojowa i kukurydza mocno zyskały w minionym tygodniu w Chicago, korzystając ze słabego dolara i niekorzystnej, suchej pogody w Argentynie

Redakcja

Doskonałe dane eksportowe dla amerykańskiej soi i kukurydzy pomogły w dodatnim zamknięciu piątkowej sesji w Chicago. Najbliższa seria kukurydzy zyskała 0,3% (+1,8% w tygodniu), a soi 0,4% (+3,5% w skali tygodnia). USDA pokazał tygodniowe zamówienia eksportowe na poziomie 1,9 mln ton kukurydzy i 1,5 mln ton soi. W obu przypadkach wynik przekroczył oczekiwania rynkowe.

Czytaj więcej...

Spadek cen unijnego rzepaku pod wpływem przecen na rynku olejów roślinnych

Redakcja

Notowania rzepaku pozostają pod wpływem kilku skrajnych czynników. Z jednej strony problemy pogodowe w Argentynie umacniają notowania soi i śruty sojowej, a z drugiej odnotowujący przeceny rynek olejów roślinnych (palmowy i sojowy) ciągnie za sobą w dół nasiona rzepaku. Czynnikiem prowzrostowym jest też wyceniana na blisko 3-letnim szczycie ropa naftowa.

Czytaj więcej...