Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Świadectwa zdrowia zwierząt i paszportów dla bydła mlecznego będzie można pozyskać drogą elektroniczną?

Redakcja

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, w odpowiedzi na problem rolników z powiatu łukowskiego, czyni starania o dopuszczenie dodatkowej procedury (na wniosek hodowców trzody chlewnej) wystawiania świadectw zdrowia zwierząt, na przemieszczenie do rzeźni. - Wskazane jest aby w obecnej sytuacji cały obrót dokumentów odbywał się w sposób elektroniczny. Obecnie już funkcjonuje wydawanie pozwolenia na przemieszczenie trzody chlewnej przez powiatowego lekarza weterynarii za pomocą poczty e-mail. Wnioskujemy zatem, aby również wystawienie świadectwa odbywało się droga e-mailową, bez konieczności wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie – czytamy w wystąpieniu LIR. 

Czytaj więcej...

Czy Orlen będzie dawał rolnikom kredyty na paliwo?

Redakcja

W związku z sytuacją w rolnictwie wywołaną pandemią koronawirusa COVID-19 liderzy Międzywojewódzkiego Porozumienia Regionalnego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, skupiającego rolników z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Zachodniopomorskiego, zwrócili się do PKN Orlen z prośbą o wprowadzenie, w ramach stacji tej sieci, programu kredytowania zakupów paliw płynnych i olejów w systemie sprzedaży hurtowej dla gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych oraz zakładów z sektora spożywczego (np. mleczarni, przetwórni rolno-spożywczych). 

Czytaj więcej...

Zasiłek chorobowy dla rolnika powinien wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia

Redakcja

W związku z nadzwyczajną sytuacją i wystąpieniem koronawirusa w Polsce Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje o przyznanie zasiłku chorobowego w skutek niezdolności do pracy do wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia w Polsce. - Kwota 15 zł w dobie dzisiejszych czasów i cen obowiązujących w sklepach jest nie do przyjęcia. To państwo powinno zapewnić środki w związku z wystąpieniem sytuacji nadzwyczajnej, jaką jest pandemia koronawirusa – uważa podlaski samorząd rolniczy. 

Czytaj więcej...

Ministerstwo rolnictwo wydało w 2019 r. ponad 266 mln zł na premie, nagrody i trzynastki

Redakcja

W ubiegłym roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz we wszystkich jednostkach mu podległych, na tzw. trzynastki i wszystkie inne gratyfikacje przewidziane w Kodeksie pracy, wydano łącznie ok. 266,55 mln zł. Sam fundusz nagród pochłonął ponad 134 mln zł, w tym ok. 41 mln zł przeznaczono dla pracowników KRUS i ponad 50 mln zł dla zatrudnionych w ARiMR.

Czytaj więcej...

Czy w dobie zarazy komornicy odpuszczą rolnikom?

Redakcja

W związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 oraz w trosce o mieszkańców obszarów wiejskich, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 20 marca 2020 r. zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o zawieszenie wszelkich czynności komorniczych w gospodarstwach rolnych na czas od 3 do 6 miesięcy.

Czytaj więcej...

Drastyczny wzrost cen transportu morskiego. Ogromnych podwyżek nie tłumaczą okoliczności związane z koronawirusem

Redakcja

Jak informuje Polska Izba Mleka w następstwie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa w Chinach, firmy z branży mleczarskiej oraz inne z branży spożywczej już od stycznia 2020 roku zmagają się z narastającymi problemami dotyczącymi eksportu drogą morską z portów polskich, gównie z Gdyni i Gdańska. Wg organizacji, obecny wzrost cen transportu morskiego w granicach 70-100% ma wręcz charakter spekulacyjny i tak dużych wzrostów nie tłumaczą żadne okoliczności związane ze światową pandemią. 

Czytaj więcej...

Rząd traktuje rolników jak obywateli dziesiątej kategorii

Redakcja

Rolnicy nie wiedzą czy maja się śmiać, czy płakać. Stawkę dziennego zasiłku chorobowego, jaką zaproponowano gospodarzom chorującym na COVID-19, można śmiało nazwać jałmużną. Dniówkę rolnika, producenta żywności, wyceniono na 15 zł. Wg Wielkopolskiej Izby Rolniczej, taka kwota, to godzinowa stawka minimalna dla pracownika najemnego. 

Czytaj więcej...

Społeczeństwo potrzebuje rolników, a rolnicy potrzebują pomocy. Trzeba uwolnić gospodarstwa od zadłużeń

Redakcja

Problemy gospodarcze spowodowane komplikacjami związanymi z epidemią koronowairusa mogą pogłębić niekorzystną sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw. Dlatego Związek Zawodowy Rolników RP „Solidarni” zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie szeregu działań zmierzających do umocnienia pozycji producenta żywności, która jest kluczowa w warunkach obecnego kryzysu. Przewodniczący „Solidarnych” proponuje m. in. wprowadzenie moratorium na egzekucje komornicze z gospodarstw rolnych. 

Czytaj więcej...

Koronawirus i kwarantanna w gospodarstwie rolnym. Kto zajmie się zwierzętami?

Redakcja

Dzisiaj prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. W związku z narastającym zagrożeniem epidemiologicznym związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, prezes KRIR zwrócił się do ministra o pilne opracowanie wytycznych dla producentów rolnych w przypadku konieczności poddania się kwarantannie. 

Czytaj więcej...