Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 listopada 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7614 EUR EUR - 4.4843 GBP GBP - 5.0239 DKK DKK - 0.6025
Archiwum
27.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,50 (0,00%), kukurydza STY21 - 194,50 (0,00%), rzepak LUT21 - 414,00 (+ 0,91%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.11.2020 12:59 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,00 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,32 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Kontrole w gospodarstwach muszą być i basta! Pandemia nie ma znaczenia…

Redakcja

W związku z panującą epidemią koronawirusa, samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zawieszenie przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 r. Resort rolnictwa poinformował, że nie ma takiej możliwości ponieważ do prowadzenia kontroli, pomimo COVID-19, zmuszają urzędników przepisy Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

Zakaz stosowania pasz GMO zostanie przesunięty o cztery lata

Redakcja

Zgodnie ze zgłoszonym w miniony piątek projektem poselskiej ustawy o zmianie ustawy o paszach, konieczne jest przesunięcie terminu wejścia w życie  przepisu zawartego w art. 15 ust.1 pkt 4 ustawy o paszach, w którym ustanowiony został zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego z dnia 1 stycznia 2021 roku,  na dzień 1 stycznia 2025 r. - Przeprowadzone badania żywieniowe oparte na testowaniu rodzimych roślin strączkowych jednoznacznie wskazują, iż, nie ma obecnie możliwości całkowitego zastąpienia poekstrakcyjnej śruty sojowej krajowymi źródłami białka roślinnego bez uniknięcia  obniżenia wyników produkcyjnych – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Czytaj więcej...

E-sprzedaż płodów rolnych: sprzedaż, zbyt, zaplecze, platformy internetowe, porównanie cen

Hanna Krugiełka

Sprzedaż wszelkich produktów przez internet stanowi coraz większy procent wszystkich dokonywanych zakupów. Również płody rolne sprzedawane tą drogą cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Jest to wyjątkowo wygodna i bezpieczna, zwłaszcza w dobie panującej pandemii, droga transakcji. Jednak czy polscy farmerzy są na nią w pełni przygotowani? Jakie są plusy i minusy e-sprzedaży dla obu stron kontrahentów?

Czytaj więcej...

Restrukturyzacja zadłużeń – KOWR pomógł siedmiu gospodarstwom

Redakcja

Wg stanu na dzień 28.09.2020r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakończył postępowanie, przejął nieruchomości rolne i uregulował zaległe zobowiązania podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, na podstawie ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne w siedmiu przypadkach. Kwota spłaconego przez KOWR długu wyniosła ogółem 6.406 tys. zł.

Czytaj więcej...

„Piątka dla zwierząt” to większe cierpienie dla bydła

Redakcja

- Utrzymanie zakazu uboju rytualnego bydła, przy jednoczesnym dopuszczeniu takiej możliwości dla drobiu – ta poprawka jest kompletnie nielogiczna i dyskryminująca rolników prowadzących chów bydła mięsnego. Czym różni się ubój drobiu od uboju bydła pod względem zadawanego cierpienia, na co powołują się przeciwnicy tego rozwiązania? – pyta samorząd rolniczy z Wielkopolski.

Czytaj więcej...

250 mln zł wsparcia dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y

Redakcja

Ćwierć miliarda złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze na rachunki samorządów mają jeszcze trafić w grudniu 2020 r. Celem jest wsparcie inwestycji lokalnych.

Czytaj więcej...

Bruksela zwija rolnictwo? Przyszłość nie rysuje się najlepiej

Redakcja

Budżet rolny Unii Europejskiej na lata 2021-2027 zostanie zmniejszony. Na dodatek sporo obaw budzi tzw. Zielony Ład, który może znacznie ograniczyć możliwości produkcyjne rolników. - Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro – było 23 mld euro. Duże obietnice i deklaracje, a jeszcze większe rozczarowanie. Przyszłość rolnictwa i rolników nie rysuje się najlepiej – uważa Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Czytaj więcej...

Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do trumny?

Redakcja

W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie trafi tzw. ustawa odorowa. Tak wynika z opublikowanego harmonogramu prac Rady Ministrów. Patrząc na aktualny stosunek ekipy rządzącej do rolnictwa, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że projekt spotka się z silnym poparciem politycznym. Co na to rolnicy?

Czytaj więcej...

Senat przyjął z poprawkami „Piątkę dla zwierząt”. Tylko jeden senator PiS-u chciał odrzucenia ustawy w całości

Redakcja

Zakończyło się 16. posiedzenie Senatu. Izba wprowadziła 36 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw (poselskie projekty ustaw), która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Senat zdecydował, że ubój rytualny drobiu będzie możliwy bez ograniczeń. Postanowił też, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny zwierząt do 31 grudnia 2025 r.

Czytaj więcej...

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała, aby „Piątkę dla zwierząt” w całości wyrzucić do kosza

Paweł Hetnał

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Jej mniejszość zaproponuje 7 poprawek. Wniosek o odrzucenie nowelizacji zgłosił senator Ryszard Bober (PSL), argumentując m.in., że zawiera ona błędy formalnoprawne. Poparło go kilku senatorów Prawa i Sprawiedliwości. 

Czytaj więcej...