Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 grudnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8095 EUR EUR - 4,3021 GBP GBP - 4,7940 DKK DKK - 0,5763
Archiwum
14.12.2018 13.14 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,30 zł/kg, średnia: 4,02 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 13.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,50 (+ 0,61%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,43%), rzepak LUT19 - 369,50 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Czy rolnicy wyjdą z długów? Nowe rozwiązania mogą być iluzoryczne

Redakcja

Niedawno została uchwalona ustawa o oddłużeniu gospodarstw rolnych. Nowe przepisy są skierowane do rolników prowadzących działalność co najmniej od 3 lat przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia. Nie obejmują natomiast podmiotów znajdujących się w likwidacji lub w upadłości oraz tych, wobec których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne.

Czytaj więcej...

Mechanizm cen rekomendowanych jako podstawowe narzędzie regulacji rynków rolnych

Paweł Hetnał

Wg Federacji Gospodarstw Rodzinnych mechanizm cen rekomendowanych mógłby rozwiązać większość rynkowych problemów z jakimi obecnie borykają się rolnicy. Dzięki tej procedurze producenci z sektora zwierzęcego i roślinnego mogliby liczyć na coś co przypomina płacę minimalną. Taki mechanizm z pewnością uniemożliwiłby sytuację jaka zaistniała obecnie na rynku trzody chlewnej, gdy rolnicy muszą dopłacać do produkcji tuczników.

Czytaj więcej...

Producenci ziemniaków bez pomocy suszowej

Redakcja

W połowie listopada zarząd Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do resortu rolnictwa w sprawie braku przyznania pomocy finansowej producentom ziemniaków. W gospodarstwach tych rolników wystąpiły szkody spowodowane w tym roku suszą, których starty w uprawach szacowano w miesiącach od czerwca do sierpnia, gdzie do protokołów z szacowania strat wpisywano wartość "0" pomimo, że straty w uprawach ziemniaków sięgały kilkudziesięciu procent. Działo się tak dlatego, że w tamtym okresie IUNG nie kwalifikował do suszy upraw ziemniaków, a dopiero w miesiącu wrześniu wydał komunikat na mocy którego, stało się to możliwe.

Czytaj więcej...

Samorząd rolniczy domaga się ochrony rynku wieprzowiny

Redakcja

W dniach 6-7 grudnia 2018 r. w Falentach k. Warszawy odbyło się XIV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji. Samorząd rolniczy zaprezentował cztery stanowiska dotyczące najbardziej palących problemów Krajowa Rada domaga się o ministerstwa rolnictwa m.in. opracowania programu rządowego dotyczącego ochrony rynku wieprzowiny. 

Czytaj więcej...

Ministerstwo o karaniu rolników za niewywiązanie się z umów kontraktacyjnych

Redakcja

Na początku listopada zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zlecenie analizy prawnej umów kontraktacyjnych oraz innych umów na dostawy produktów rolno-spożywczych w innych krajach UE w szczególności w kontekście ochrony rolników w sytuacji niemożności dostarczenia przez nich partii towaru wymaganej przez umowę spowodowaną przez siłę wyższą.

Czytaj więcej...

Po odszkodowanie za słup energetyczny na polu

Hanna Krugiełka

Słupy energetyczne i telefoniczne ustawione na polach są dużym utrudnieniem w pracach polowych. Omijanie ich ciężkim sprzętem stanowi nie lada trudność dla każdego rolnika. Czy w związku z tymi niezależnymi od nas utrudnieniami możemy ubiegać się o odszkodowanie? Jak je wyegzekwować? Poznajmy procedurę występowania o należną nam rekompensatę.

Czytaj więcej...

Dodatkowe 700 mln zł na pomoc suszową

Paweł Hetnał

Minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, iż tzw. pomoc suszowa zostanie zwiększona o 700 mln zł. Łącznie ta pomoc ma wynieść 2,2 mld zł, a środki z dodatkowej puli mają trafiać na konta rolników od początku przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Bezwzględna ocena pomocy suszowej: rolników zrobiono w ciu.a!

Paweł Hetnał

Wg posła Zbigniewa Ajchlera do wypłaty tzw. pomocy suszowej z premedytacją wykorzystano mechanizm pomocy de minimis, który zakłada konieczność ubezpieczenia upraw w celu uzyskania pełnej pomocy finansowej. Jego zdaniem rządzący doskonale wiedzieli, że mniej niż połowa zasiewów w kraju nie jest ubezpieczona. W opinii parlamentarzysty, ujmując to delikatnie, rolnicy mogą czuć się oszukani.

Czytaj więcej...

Ile dzieci na wsi może nie zakwalifikować się do Programu 500 plus?

Paweł Hetnał

W związku ze wzrostem przeciętnego dochodu przeliczeniowego z 2 577 zł w 2016 r. do 3 391 zł w 2018 r. (dane wg GUS) w rodzinach wiejskich pojawiły się obawy o wypadnięcie z programu "Rodzina 500 plus" w roku 2019 r. Tak drastycznej podwyżki dochodu nie było od początku wprowadzenia programu. Łączny udział dzieci z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w ogólnej liczbie dzieci pobierających świadczenie wychowawcze wynosi 60%.

Czytaj więcej...