Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8399 EUR EUR - 4.4946 GBP GBP - 4.8785 DKK DKK - 0.6039
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Zakaz uboju religijnego wejdzie w życie już po 30 dniach?

Redakcja

Zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych wchodzi w życie po 12 miesiącach (art. 1 pkt 7), ale zakaz uboju bez ogłuszania ma zacząć obowiązywać już po 30 dniach od dnia ogłoszenia, a rekompensaty mają być wypłacane po 12 miesiącach. Tak wynika z zapisów znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt? Czy to tylko błąd wynikający z emocji jakie narosły wokół tzw. „Piątki dla zwierząt”?

Czytaj więcej...

Troska polityków o zwierzęta jest na pokaz. Sądy będą uniewinniać rolników?

Redakcja

Procedowana w skandalicznych okolicznościach nowelizacja ustawy o prawach zwierząt wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Dopóki Bruksela nie zaakceptuje zapisów, które m.in. są szkodliwe dla hodowców bydła czy drobiu, to sądy mogą uniewinniać osoby, która będą łamać nowe przepisy. Jak stwierdził jeden z fachowców, „pod płaszczykiem ochrony zwierząt, przepycha się projekt szybko, mając świadomość, jakie będą konsekwencje”.

Czytaj więcej...

To była chwila prawdy dla posłów PiS i Zjednoczonej Prawicy. Jak głosował minister rolnictwa?

Redakcja

Wczoraj środowisko rolnicze mogło poznać prawdziwe oblicze i intencje posłów frakcji rządzącej. Wieś i rolnicy dali w ostatnich wyborach parlamentarncyh i prezydenckich duże poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i jego koalicjantów. Teraz nadeszła chwila próby. Zobaczcie jak głosowali posłowie PiS i Zjednoczonej Prawicy z waszych okręgów nad zgłoszonym wnioskiem o odrzucenie pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Warto zwrócić też uwagę jak zagłosował minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej...

Zakaz uboju religijnego wykreślony z projektu ustawy o ochronie zwierząt

Redakcja

Do wczesnych godzin porannych trwała dzisiaj sejmowa komisja rolnictwa, która rozpatrywała poprawki do projektu ustawy PiS o ochronie zwierząt. Przebieg obrad miał skandaliczny charakter. Strona rolnicza nie została dopuszczona do bezpośredniego udziału w posiedzeniu. Na sali zasiedli natomiast przedstawiciele fundacji Viva. Czy tak powinno się traktować rolników – ludzi, którzy w pocie czoła produkują żywność dla Polaków?

Czytaj więcej...

Zakaz uboju rytualnego może być niezgodny z prawem unijnym

Redakcja

Biuro Analiz Sejmowych uznało zakaz uboju rytualnego za potencjalnie niezgodny z art. 4 ust. 4 rozporządzenia 1099/2009 Unii Europejskiej. - W przypadku gdy państwo członkowskie nie wykazało ani niezbędnego charakteru, ani proporcjonalności spornych środków w stosunku do zamierzonego celu, ograniczenie przez takie środki traktatowej swobody przedsiębiorczości uznaje się za niedopuszczalne – czytamy w analizie.

Czytaj więcej...

Jarosław Kaczyński: Ta ustawa potrzebna jest zwierzętom i dobrym ludziom

Redakcja

-To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo dużo złego i musimy temu złu zapobiec. Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja popieram z całego serca – powiedział Jarosław Kaczyński w nagraniu zaprezentowanym na jednym z portali społecznościowych, nawołując do poparcia ustawy o ochronie zwierząt m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej...

Kto chce umowy z Mercosurem? Silne lobby niemieckiego przemysłu maszynowego

Redakcja

Stowarzyszenie Niemieckiej Inżynierii Mechanicznej i Zakładowej nie może zrozumieć wątpliwości wyrażonych przez kanclerz Angelę Merkel co do umowy o wolnym handlu z państwami Mercosuru. Firmy zajmujące się inżynierią mechaniczną dążą do jak najszybszego wdrożenia umowy - Umowa z Mercosurem musi nadejść, bo tylko to porozumienie umożliwi Brukseli wywarcie politycznej presji na prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w sprawie wylesiania - powiedział Thilo Brodtmann, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiej Inżynierii Mechanicznej (VDMA).

Czytaj więcej...

Czy przyjmować mandat za koszenie zboża po godz. 22? Czy hałas kombajnu jest karalny?

Redakcja

Wprawdzie temat w tym roku już nieco przewałkowany, ale nadal wywołujący emocje na wsi. W tym roku może powrócić jeszcze raz, podczas zbioru kukurydzy. Dlatego warto przyjrzeć się zagadnieniu pod kątem prawnym. A sprawy mają się następująco: rolnik kosił zboże po godz. 22 i dostał mandat za zakłócanie ciszy nocnej. Spoczynek nocny miał zakłócać głośno pracujący kombajn. Czy rolnikowi należy się mandat i czy powinien go przyjąć? 

Czytaj więcej...

9 września rusza nabór wniosków na pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

Redakcja

Od 9 do 30 września 2020 roku, będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19.  Dziś zostało opublikowane ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tej sprawie. Pomoc będzie udzielana w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czytaj więcej...

Od 19 września zmienia się prawo budowlane

Redakcja

We wrześniu wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Ujednolicone i znowelizowane przepisy ustawy dopuszczą między innymi realizację szeregu inwestycji budowlanych bez konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego. W dużej mierze dotyczy to obiektów rolniczych.

Czytaj więcej...