Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Interpretację ustawy o ochronie zwierząt dla policji, sądów i prokuratur opracowała prawniczka... ruchu na rzecz zwierząt

Paweł Hetnał

Wg wielu osób ze środowiska rolniczego nowe zapisy ustawy o ochronie zwierząt dają zbyt duże uprawnienia obrońcom praw zwierząt. Działacze tego typu ruchów mocno naciskają na władze i narzucają swój punkt widzenia, np. poprzez publikację informatora dla policji, sędziów i prokuratorów dotyczącego interpretacji przepisów prawa. - Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, funkcjonariuszom Policji, prokuratorom i sędziom przestało wystarczać opieranie się na przepisach właściwych ustaw i koniecznym według ministerstwa stało się rekomendowanie tym organom optyki organizacji pozarządowej, której działania, według osób zgłaszających problem, budzą w środowisku właścicieli i opiekunów zwierząt liczne kontrowersje w kontekście naruszania ich praw człowieka oraz praw obywatelskich - czytamy w interpelacji posła Jarosława Sachajki. 

Czytaj więcej...

Mówią „nie” nieuczciwej konkurencji z Ukrainy

Paweł Hetnał

Rok temu Unia Europejska wprowadziła dodatkowe kontyngenty na import ukraińskiego zboża. Wynika z nich, że do 2020 r. kraj ten będzie mógł sprzedać na teren wspólnoty bez cła milion ton ziarna. Mowa o pszenicy, jęczmieniu i kukurydzy. - Koncerny starej unijnej piętnastki, a przede wszystkim z Niemiec i Holandii, mają udziały w produkcji zboża na Ukrainie. To oni, okrężną drogą, poprzez kontyngenty, nie pytając się Polski absolutnie, wprowadzają to na polski rynek – uważa Mariusz Gołębiowski (Związek Zawodowy Ojczyzna).

Czytaj więcej...

Zmiany zasad szacowania szkód rolnych

Redakcja

Na dzisiejszym spotkaniu podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami wojewodów, ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych omawiane były proponowane zmiany w wytycznych dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan odsunięcie się ziemi lub lawinę.

Czytaj więcej...

Będzie nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego

Redakcja

W miniona środę minister rolnictwa poinformował o przystąpieniu do prac dotyczących uregulowania nieścisłości związanych ze zwrotem podatku akcyzowego zawartego w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwrot dotyczył jedynie paliwa o trzech kodach CN. Projekt ustawy dotyczący rozszerzenia listy kodów został poddany procedurom legislacyjnym. Termin przyjmowania faktur wydłużono do końca marca br.

Czytaj więcej...

Muszą powstać specjalne punkty uboju z konieczności

Redakcja

Organizacje rolnicze z woj. kujawsko-pomorskiego domagają się aby w każdym powiecie utworzono punkty uboju zwierząt z konieczności. Zadanie to powinno się powierzyć ubojniom. Problem w tym, że w ośmiu powiatach na terenie województwa nie ma takich zakładów, dlatego ubój kontuzjowanego zwierzęcia powinien odbywać się na miejscu wypadku. Wg działaczy rolniczych, ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite zwierzęta do zakładu przetwórczego.

Czytaj więcej...

Ciąg dalszy zamieszania z kodami paliwa rolniczego

Redakcja

W związku z napływającymi sygnałami od rolników w sprawie odmowy przyjęcia faktur przez Urzędy Gmin za paliwo rolnicze oznaczone symbolem CN 2710 20 11 w trakcie ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od zakupionego paliwa rolniczego, zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pilną interwencję w poniższej sprawie. Resort poinformował, że zaistniała sytuacja zostanie „naprawiona”, a urzędy gmin zostaną zobowiązane do przyjęcia faktur z tym konkretnym kodem.

Czytaj więcej...

Rzeźnie nie płacą za nadzór i badanie mięsa urzędowym lekarzom weterynarii

Redakcja

- W nawiązaniu do licznych publicznych wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi samorząd lekarzy weterynarii czuje się obowiązku sprostować nieprawdziwe informacje, które zostały przekazane opinii publicznej. Nie jest prawdą, że nadzór i badanie mięsa wykonują lekarze weterynarii w ramach prywatnej praktyki. Urzędowi lekarze weterynarii są wyznaczeni na drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii i wykonują czynności w imieniu i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii – czytamy w oświadczeniu Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Czytaj więcej...

Są pierwsze zalecenia KE po kontroli w polskich ubojniach. Poleci głowa Głównego Lekarza Weterynarii?

Redakcja

Po kontroli w ubojniach na terenie Polski inspektorzy Komisji Europejskiej zalecają wzmocnienie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, uszczelnienie systemu inspektoratów weterynaryjnych i ich współpracę z organami ścigania oraz zwiększenie wymiaru kar za nielegalny ubój, jak również związanych z nim przyspieszenie postępowań sądowych. Jak donosi RMF FM, tzw. afera „leżakowa” ma doprowadzić do dymisji Głównego Lekarza Weterynarii, Pawła Niemczuka.

Czytaj więcej...

Można ubiegać się o restrukturyzację zadłużenia

Redakcja

Z dniem 8 lutego 2019 r na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz. U. z 2019 r. poz. 33) - podmiot prowadzący gospodarstwo rolne ma możliwość ubiegania się o restrukturyzację zadłużenia przez Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa. 

Czytaj więcej...

Zakodowane paliwo rolnicze. Nie każdy skorzysta ze zwrotu podatku akcyzowego

Redakcja

W myśl przepisów obowiązujących od początku bieżącego roku, zwrot podatku akcyzowego przysługuje do oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz CN 3826 00. Tak więc faktury z 2019 r. na olej napędowy oznaczony innymi kodami są nieuwzględniane przy składaniu wniosku w urzędach gmin. Pozostawienie przepisów w obecnym kształcie powoduje brak możliwości ubiegania się o zwrot podatku za paliwa już zakupione, które opatrzone zostały „feralnymi” kodami, jednocześnie nie pozwala rolnikom w pełni korzystać ze zwiększonego limitu zwrotu.

Czytaj więcej...

Ubiegłoroczna wartość polskiego eksportu prawdopodobnie przekroczy 29 mld euro

Redakcja

Wartość eksportu polskiej żywności za 2018 rok prawdopodobnie znacznie przekroczy 29 mld euro, co będzie najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii. Polscy producenci, aby rozwijać się na zagranicznych rynkach, muszą cały czas utrzymywać wysoką jakość i konkurencyjną, niską cenę. Istotna jest przy tym odpowiedzialna produkcja, którą wymuszają oczekiwania konsumentów. Zdrową żywność przynajmniej raz w tygodniu kupuje już 40 proc. Polaków – wynika z badań zleconych przez De Heus. 

Czytaj więcej...