Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9371 EUR EUR - 4,3572 GBP GBP - 4,8050 DKK DKK - 0,5844
Archiwum
23.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 165,50 (- 0,15%), kukurydza LIS19 - 164,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 376,00 (- 0,86%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.08.2019 12:48 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,96 zł/kg, średnia: 5,47 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Ministerstwo publikuje listę firm importujących sery i masło. To forma napiętnowania szkodliwych działań dla polskiego rolnictwa

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią opublikował publikował listy zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. − W sytuacji istotnych nadwyżek surowców rolniczych w Polsce, sprowadzanie na rynek krajowy tysięcy ton mięsa (w tym zwierząt do uboju), sera, masła i innych wyrobów spożywczych, choć dopuszczalne w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego, jest dla polskiego rolnictwa szkodliwe – uważa Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej...

Katastrofalna susza w Wielkopolsce i niskie ceny zboża. Samorząd rolniczy domaga się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Redakcja

W 2019 roku, drugi raz z rzędu, głęboka susza rolnicza objęła obszar województwa wielkopolskiego oraz regionów ościennych. Tym razem połączona jest ona z niskimi cenami skupu zbóż, co stanowi znaczące zagrożenie dla dochodów rolników, a w dłuższej perspektywie także dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Słabe plony praktycznie wszystkich upraw oraz niskie ceny skupu, powodują duże straty ekonomiczne dla polskich gospodarstw. Oliwy do ognia dolewa postawa państwowej spółki Elewarr, która proponuje ceny skupu niższe od podmiotów prywatnych i przyzwolenie władz państwa na masowy import zboża z Ukrainy. Co więcej, ARiMR nie dysponuje w tej chwili środkami na dopłaty do kredytów klęskowych. Czy w takich warunkach rolnik ma szansę na przetrwanie? 

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: pomoc suszowa będzie wypłacana w formie dopłat do hektara

Redakcja

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował dzisiaj, że w przyszłym tygodniu przedstawi na posiedzeniu Rady Ministrów specjalny program, który po przyjęciu przez Radę Ministrów pozwoli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa na przyjmowanie od rolników poszkodowanych w wyniku suszy wniosków o pomoc. Szef resortu dodał, iż na początek pomoc dla rolników wyniesie pół miliarda złotych i będzie wypłacana tak jak w ubiegłym roku, czyli w formie dopłat do hektara.

Czytaj więcej...

Spis rolny 2020: Rachmistrzowie otrzymają 37 zł brutto za każdy prawidłowo spisany przeprowadzony bezpośrednio wywiad

Redakcja

Nabór kandydatów na rachmistrzów i powołanie gminnego biura spisowego – m.in. takie zadania czekają na samorządy w związku ze spisem rolnym. W zamian jednorazowa nagroda rzędu 7 tys. zł lub comiesięczny dodatek. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Spis planowany jest na jesień przyszłego roku – potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. i będzie badał stan na 1 czerwca 2020 r.

Czytaj więcej...

Pół miliarda dla rolników poszkodowanych przez suszę. Wnioski będzie można składać we wrześniu

Redakcja

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że jest już dostępna kwota 500 mln zł dla rolników którzy mają sporządzone i zatwierdzone przez wojewodę protokoły suszowe. Na początku września zostanie ogłoszony komunikat o możliwości składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uzyskać odpowiednie do wyszacowanych strat odszkodowanie.

Czytaj więcej...

PFHBiPM zarabia spore pieniądze. Część dochodów transferuje do pokrewnej spółki. Poseł ma wątpliwości i pisze do Prokuratury Krajowej

Paweł Hetnał

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka nie jest organizacją non-profit, dlatego należy uznać utworzenie firmy Polska Federacja Sp. z o.o. jako podmiot do niekorzystnego rozporządzania mieniem publicznym i prywatnym. Tak uważa Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. - Wydawanie fachowego miesięcznika, sprzedaż kolczyków i przygotowywanie bydła do wystaw, to działania wspierające hodowlę bydła, zadania statutowego PFHBiPM. Tymczasem zostały one wyjęte ze struktur związku i przeniesione do odrębnej Spółki. Dzięki temu możliwe było przelewanie środków PFHBiPM na odrębne konto innego podmiotu gospodarczego i swobodne nimi zarządzanie – wskazuje poseł w piśmie skierowanym do Prokuratury Krajowej. 

Czytaj więcej...

Czy Unia nas rozliczy, czy my rozliczymy Unię?

Hanna Krugiełka

Dobrze pamiętam czas, w którym Hymnu Europejskiego uczono w szkołach częściej niż polskiego. Dzieci z dumą i radością przyjmowały nową melodię i nową flagę. Cały polski naród zachłysnął się wtedy unijną integracją, równością, wolnością, siłą wynikającą z europejskiej wspólnoty i był pełen nadziei i wiary w lepsze jutro. Dziś flagi unijne widuję na dokumentach i tablicach, niczym pomniki, przypominające o unijnym kapitale wniesionym w nasze inwestycje. Hymn unijny przebrzmiał. Co nas czeka dalej? Czy jesteśmy pod „unijną okupacją”- jak często słyszę, i musimy się z niej wyzwolić? Czy to koniec dotacji dla Polski z UE i teraz nadszedł czas, abyśmy musieli spłacić je podwójnie? Co dla nas oznacza Brexit?

Czytaj więcej...

Rolnicy czują się ograbieni. Od sześciu lat mieszkańcy gmin Raczki i Augustów nie mogą wyegzekwować godnej zapłaty za wywłaszczoną ziemię

Paweł Hetnał

Kilkudziesięciu rolnikom z gmin Raczki i Augustów (woj. podlaskie) wywłaszczono ziemię pod budowę obwodnicy Augustowa, która została oddana do użytku już pięć lat temu. Skarb Państwa, za pośrednictwem swojego rzeczoznawcy, wycenił ich nieruchomości na skandalicznie niskim poziomie. Zmieniają się opcje polityczne i władze wojewódzkie, ale podejście do tej sprawy tkwi w martwym punkcie. Rolnicy od kilku lat walczą o godną zapłatę za swoją własność, która przecież pozwalała im zapracować na utrzymanie swoich rodzin. Teraz zapowiadają zaostrzenie protestu i zablokowanie drogi.

Czytaj więcej...

Susza już wywołała straty szacowane na ponad miliard złotych

Redakcja

- Sytuacja w związku z suszą jest dramatyczna, cały czas trwa szacowanie jej skutków - powiedział wczoraj w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poinformował, że o konkretnej wysokości pomocy finansowej dla rolników będzie można mówić, gdy susza już ustąpi. Dodał, iż w tej chwili straty ocenia się na ponad miliard złotych, ale one będą większe, ponieważ susza narasta. Ponadto szef resortu rolnictwa w zeszłym tygodniu wystąpił do Komisji Europejskiej "o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej.

Czytaj więcej...

O co chodzi z tym CITem?

Redakcja

6 sierpnia br.  Instytut Gospodarki Rolnej opublikował analizę wpływów z tytułu podatku CIT w odniesieniu do różnych sektorów rolno-spożywczych. Pozornie, z punktu widzenia rolnika, hodowcy, producenta, mogłoby się wydawać, że jest to analiza nieniosąca ze sobą informacji istotnych z jego punktu widzenia. Jest jednak zupełnie inaczej.

Czytaj więcej...

Gorzelnie od ministra. Alkoholizm w promocji?

Hanna Krugiełka

Polacy piją więcej niż za czasów PRL-u, a tu taka niespodzianka od ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego - w planach: rolnicze gorzelnie płacące połowę akcyzy. Czy to ukłon w stronę rozwoju polskiego rolnictwa i polskiego rynku, czy to kolejny krok ku ogłupianiu Narodu? Wiadomym jest, że człowiek „pod wpływem” podatny jest na wszelki wpływ.

Czytaj więcej...

Pomoc de minimis w rolnictwie na wyczerpaniu. Co dalej?

Redakcja

Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 2 lipca 2019 wynosił 257 911 900,73 euro, co stanowi 87,15% limitu wszystkich możliwych środków finansowych do wykorzystania w tym wymiarze. Rzecz jest ważna, gdyż wsparcie w formule pomocy de minimis to środki finansowe, które dla rolników stanowią dodatkowe wpływy, bądź oszczędności, w zależności od rodzaju wykorzystanego mechanizmu pomocowego. Jest to tym bardziej istotne, gdy zważy się na wahania cen na rynkach rolnych oraz kryzys, jaki ma miejsce w rolnictwie w ostatnich latach.

Czytaj więcej...