Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8051 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,9479 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
18.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 183,50 (- 0,81%), kukurydza CZE19 - 165,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 363,50 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.04.2019 13.08 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++

PRAWO I FINANSE

Klimat się zmienił, ale przepisy nie. Konieczna jest zmiana definicji przymrozków wiosennych

Redakcja

W świetle obowiązujących przepisów przymrozki wiosenne oznaczają szkody polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0 st. C dopiero od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca. Tymczasem w ostatnich latach wegetacja przyśpieszyła o 2-3 tygodnie, a co z tym idzie rolnicy wcześniej przeprowadzają siew roślin jarych. W przypadku strat w uprawach spowodowanych przez przymrozki przed 15 kwietnia, rolnik nie może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zawartego ubezpieczenia.

Czytaj więcej...

Nafaszerowana lekami sztuka już nie przejdzie?

Paweł Hetnał

Zgodnie z wytycznymi jakie otrzymali powiatowi lekarze weterynarii, każda sztuka, która trafia do uboju z konieczności musi przejść komplet dodatkowych badań. Rolnik i lekarz wypisują odpowiednio oświadczenie i skierowanie do uboju z konieczności. Poświadczają w nich, że sztuka nie zawiera pozostałości produktów leczniczych, np. antybiotyków. Jeśli badanie potwierdzi wykrycie niedozwolonych substancji, zakład albo pracujący w zakładzie lekarz są zobowiązani do zgłoszenia oszustwa odpowiednim służbom.

Czytaj więcej...

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez ASF

Redakcja

Od dwóch tygodni oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski od rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Warto złożyć je jak najszybciej – pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji.

Czytaj więcej...

Wicemarszałek Senatu broni pomysłu dopłat do zwierząt i atakuje... prezesa ZNP

Paweł Hetnał

- Czytam wpisy na fb ludzi wykształconych i mądrych, którzy oburzają się, że są pieniądze na krowy+ i świnie+ a nie ma na nauczycieli. Nie wiem, czy to niewiedza, czy zła wola, ale tak, czy inaczej to fałszywa informacja. Powtarzana wiele razy nie stanie się prawdziwą. Moje wyjaśnienie sytuacji pewnie nie na wiele się zda, ale spróbuję – napisała na Facebook'u Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).

Czytaj więcej...

Program Mieszkanie Plus będzie realizowany na gruntach rolnych

Redakcja

- W granicach administracyjnych miast jest prawie milion hektarów gruntów rolnych. Dzięki tym zasobom i dobrej współpracy możemy wspólnie realizować ważną społecznie misję jaką jest program Mieszkanie Plus. Między innymi dlatego do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wpisaliśmy także cele mieszkaniowe – podkreślał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski podczas konferencji prasowej na warszawskim Targówku.

Czytaj więcej...

Patologia rodzi patologię. Niskie płace, brak rąk do pracy i ubój chorych krów

Redakcja

W miniony piątek Komisja Europejska opublikowała raport po kontrolach polskich rzeźni, które zostały przeprowadzane w lutym w związku z ujawnionym przypadkiem uboju chorych krów w zakładzie w Kalinowie. Audyt unijnych kontrolerów pokazał wiele nieprawidłowości, m. in. nieskuteczność kontroli nad procesem uboju i brak zasobów ludzkich w organach weterynaryjnych. Co zmieniło się w zakresie uboju chorego bydła od lutego?

Czytaj więcej...

Czy można jeszcze zarobić na agroturystyce?

Hanna Krugiełka

Zapraszam dzieci z miasta, bo dla nich wieś jest bardzo odległa - mówi właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. Jako typowy mieszczuch kocham wakacje na wsi. Nie mając rodziny poza miastem pozostają mi wakacje w gospodarstwie agroturystycznym. Nie tylko wakacje. Uwielbiam wyrwać się z miejskiego smogu, chociaż na kilka dni. Czyste powietrze, śpiew ptaków, zapachy wsi i ekologiczne jedzenie to dla mieszczucha nie lada atrakcja.

Czytaj więcej...

UOKiK jeszcze raz rozpatrzy zgodę na przejęcie Pini Polonia przez Smithfield Foods?

Paweł Hetnał

- Prezes UOKiK-u wydał w listopadzie pozwolenie na połączenie Pini Polonia z Animexem (Smithfield Foods – przyp. red.), czyli dwóch wiodących przetwórni mięsa, które działają w Polsce. Wg wstępnych analiz prawnych zrobionych przez naszych prawników, to pozwolenie zostało wydane z naruszeniem prawa i sprawa została zbyt słabo zbadana – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak.

Czytaj więcej...

Znakowanie produktów flagą: najpierw ziemniaki, później mięso

Redakcja

Podczas sobotniej konwencji regionalnej PiS w Kadzidle, która w całości była poświęcona rolnictwu, oprócz obietnicy Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej dopłat do krów i tuczników, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział podpisanie rozporządzenia o znakowaniu ziemniaków polska flagą. Podobne przepisy mają objąć znakowanie mięsa. 

Czytaj więcej...

Twardy brexit może zachwiać sektorem rolno-spożywczym

Redakcja

Jeżeli eksporterzy z UE, w tym z Polski stracą na rynku brytyjskim, ze względu na wprowadzone cła i opłaty, to podobnie jak było to w przypadku embarga rosyjskiego, Komisja Europejska nie może stać z boku. Muszą zostać wypracowane jakieś formy pomocy – mówił dzisiaj minister Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji poświęconej konsekwencjom brexitu.

Czytaj więcej...

50 mln EUR na gwarancje kredytowe dla polskich rolników

Redakcja

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje pilotażowy projekt gwarancji zabezpieczających do 80 proc. spłaty kredytów dla rolników, który ma ułatwić dostęp do finansowania bankowego. Dodatkowo, banki korzystając z wysokiej jakości zabezpieczenia, jakim jest gwarancja BGK, będą udzielać kredytów na preferencyjnych warunkach. Obecnie na realizację tej oferty jest przeznaczonych 50 mln EUR. Łącznie program ma umożliwić udzielenie kredytów na kwotę ok. 290 mln EUR.

Czytaj więcej...

Projekt ustawy "antyodorowej" torpedowany z każdej strony

Redakcja

Uleganie wpływom osób, które pracując w mieście traktują obszary wiejskie tylko jako tereny turystyczne lub sypialnie może w dłuższej perspektywie czasu spowodować, że produkcja rolnicza będzie marginalną na terenach wiejskich, a to z kolei będzie skutkowało zachwianiem bezpieczeństwa żywnościowego w kraju oraz uzależnieniem od importu surowców do produkcji żywności, często gorszej jakości niż ich rodzime odpowiedniki. 

Czytaj więcej...