Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można ubezpieczyć uprawę, której jeszcze nie ma?

Redakcja

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termin ogłoszenia wystąpienia zagrożenia suszą na danym terenie spora część rolników zostaje tam pozbawiona możliwości uzyskania nieobniżonego o 50% odszkodowania w ramach ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatą, w szczególności dotyczy to roślin jarych. Dlatego też samorząd rolniczy wniósł o jednoznaczne wskazanie w przepisach prawa, jaką datę uznaje się za termin wystąpienia suszy. Instrukcje, które resort rolnictwa przekazał komisjom szacującym straty, okazały się niewystarczające.

Czytaj więcej...

Niemiecki Greenpeace chce podatku od mięsa i produktów mlecznych. W grę wchodzą miliardy euro

Redakcja

Organizacja ekologiczna Greenpeace opublikowała kilka dni temu propozycję pozyskiwania pieniędzy na konwersję hodowli zwierząt w Niemczech. Źródłem finansowania zmian w przemyśle mięsnym byłby podatek od dobrostanu zwierząt w wysokości do 50 centów za kilogram mięsa. Ponadto, zgodnie z propozycją dotyczącą mięsa i produktów mlecznych, należna państwu stawka VAT powinna wynosić 19 procent, a nie jak obecnie preferencyjne 7 procent. Jednocześnie „zieloni” proponują zmniejszenie podatków na żywność pochodzenia roślinnego.

Czytaj więcej...

Rolnicy chcą być traktowani poważnie i otrzymywać dopłatę do zużytego materiału siewnego w dużo krótszym czasie

Redakcja

Rolnicy, którzy zainwestowali w nowy materiał kwalifikowany w ubiegłym roku 2019 - dotyczy upraw jarych oraz roku poprzednim - upraw ozimych, które zostały zebrane w 2019 roku, nie otrzymali do tej pory informacji na temat wysokości wsparcia z KOWR. Środowisko rolnicze postuluje, aby w przyszłości stawki dopłat były znane rolnikom w momencie składania wniosku, a nie dopiero kilka miesięcy później. 

Czytaj więcej...

Mówią dość odbieraniu zwierząt rolnikom przez organizacje prozwierzęce

Redakcja

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, zrzeszająca 28 krajowych organizacji skupiających podstawowe sektory w rolnictwie - w tym hodowców i producentów bydła trzody chlewnej, koni, drobiu i zwierząt futerkowych – przekazała propozycję zmian do ustawy o ochronie zwierząt. Wg Federacji, obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt budzi największe zastrzeżenia w tym zakresie, w jakim dopuszcza do ingerencji w prawa obywatelskie hodowców, a także każdego obywatela posiadającego zwierzę przez podmioty prywatne czyli organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje), które w celach statusowych wpisały sobie, że działają na rzecz ochrony zwierząt.

Czytaj więcej...

Minister ustalił limit zwrotu podatku akcyzowego w 2020 r. Wnioski będą przyjmowane od 3 lutego

Redakcja

Minister rolnictwa poinformował, iż każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. W terminie od 3 lutego 2020 r. do 2 marca 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Czytaj więcej...

Nowi mieszkańcy wsi nękają rolników. Trzeba usankcjonować zasady pierwszeństwa i praw nabytych

Redakcja

Wczoraj samorząd rolniczy zwrócił się do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak o zmianę przepisów w zakresie gospodarki przestrzennej i wprowadzenie przepisów umożliwiających gminom wprowadzenie zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego, chroniących prawa nabyte rolników gospodarujących od wielu lat na danym terenie.

Czytaj więcej...

Nowy rok, nowe przepisy

Redakcja

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

Czytaj więcej...