Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 czerwca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7989 EUR EUR - 4,2599 GBP GBP - 4,7821 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
17.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 182,75 (+ 1,11%), kukurydza SIE19 - 177,25 (+ 0,42%), rzepak SIE19 - 372,25 (+ 0,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Stanowisko archeologiczne na polu - problemy czy korzyści? Uwaga - może nie wiesz, że je masz

Hanna Krugiełka

Rolnik może nieoczekiwanie spotkać na swoim polu grupę archeologów, może mieć też na swojej ziemi stanowisko archeologiczne i nawet o tym nie wiedzieć” - mówi jeden z doświadczonych eksploratorów, od dawna współpracujący z archeologami. ”Nie ma też dostępnych map, na których można sprawdzić występowanie stanowisk archeologicznych w Polsce” - dodaje.

Czytaj więcej...

Firmy leasingowe i windykacyjne odbierają sprzęt rolnikom wykorzystując lukę prawną

Paweł Hetnał

Firma leasingowa próbuje panu Tadeuszowi odebrać sprzęt rolniczy. Rolnik wpłacił 29 tys. zł zaległej raty za rok 2019. Z opóźnieniem, ale pieniądze zostały wpłacone. Pan Tadeusz wykorzystuje ciągnik do produkcji paszowej, ponieważ zajmuje się produkcją bydła mięsnego i mlecznego, a ponadto utrzymuje trzodę chlewną. Pomimo uregulowania zaległości, firma windykacyjna z Warszawy przysyła pisma, że pan Tadeusz ma oddać maszynę rolniczą. - Apeluję do rolników, wypowiadajmy posłuszeństwo społeczne tego typu mechanizmom. Żadem rolnik niech nie wydaje maszyny rolniczej! Mamy wyroki sądów apelacyjnych w Warszawie, które podzielały stanowiska rolników, gdzie firma windykacyjna naliczała niesłuszne kary. Później odebrany sprzęt sprzedawała po znacznie zaniżonej cenie – przestrzega Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”.

Czytaj więcej...

Kiedyś zbierali złom, a teraz będą czyścić gospodarstwa rolne z folii i sznurków?

Paweł Hetnał

- W tej chwili jest eksperyment w siedmiu gminach na północnym Mazowszu, w którym sprawdzimy ile tej folii jest w gospodarstwach. Jeszcze w tym roku będzie program zbiórki odpadów foliowych i plastikowych z gospodarstw. Czyli folia kiszonkowa, ogrodnicza, worki po nawozach, big bagi, sznurki czy siatka. Ktoś to musi zagospodarować, bo inaczej cześć pcha do pieca, część do lasu, a część próbuje w pojemniki komunalne, a nie wolno – mówił o problemie zagospodarowania odpadów w gospodarstwie minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

Czytaj więcej...

Poseł domaga się zwalczania ekoterroryzmu w Polsce

Paweł Hetnał

- Skoro sąd potrafił skazać rencistę inwalidę za zabicie bez ogłuszenia kilku karpi na Boże Narodzenie, to jaki wyrok powinni dostać „ekolodzy” i „animalsi”, którzy w nocy włamali się na fermę, wypuścili setki matek i doprowadzili do śmierci z głodu i pragnienia ich młode? 2 tys. zwierząt ekoterroryści tak „uratowali”, że co godzinę dziesiątki stworzeń umiera w powolnych cierpieniach. Co Polska robi z eko-przestępcami? Na całym cywilizowanym świecie (niezależnie czy są to rządy prawicowe czy lewicowe) istnieje strategia walki z ekoterroryzmem. A w Polsce? Powątpiewam, ale obym się mylił – napisał na jednym z portali społecznościowych poseł Paweł Szramka.

Czytaj więcej...

Nowe przepisy utrudnią życie rolnikom i skomplikują normalny handel

Paweł Hetnał

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. - Wracamy do regulowanego rynku z wieloma obostrzeniami i wg mnie na pewno nie dobrymi dla producenta. Zawieranie umów z większym wyprzedzeniem, to dla samego rolnika będzie dramat. Wiemy jak jest kombajn na polu, to się jedzie na skup, a zgodnie z literą prawa będę musiał rolnika przeprosić i zaprosić np. jutro na podpisanie umowy z planem dostawy np. za 3-5 dni, aby nie podłożyć się pod wymysły MRiRW i nadzorujących jednostek. Wiemy, że rolnik jak skoczy cena z dnia na dzień, nie chce realizować uzgodnień wymyślając wiele powodów. Jednakże jeżeli będzie musiał podpisać umowę np. minimum dwa tygodnie przed dostawą, to nie będzie zmiłuj – ocenia planowane regulacje nasz rozmówca. 

Czytaj więcej...

Wszystkie zasługi ARiMR

Redakcja

Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponujący. Wszyscy, którzy mieli w tym swój udział zasługują na uznanie i podziękowanie. Bardzo dziękuję za tę pracę dla polskiego rolnictwa – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas wczorajszej uroczystości 25-lecia powstania Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej...

Zakłady Mięsne Henryk Kania na skraju bankructwa

Redakcja

Znaczący (do nawet 40 proc.) wzrost cen surowca na rynku mięsnym w pierwszym kwartale 2019 roku to wg zarządu Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. główna przyczyna trudnej sytuacji firmy. Jak wyjaśnia reprezentant zakładu, spółka jest też w istotnym stopniu zależna od polityki cenowej największych sieci handlowych, będących odbiorcami jej wyrobów. Doniesienia medialne sugerują jednak, że czołowy gracz na rynku mięsnym zaangażował ponad 400 mln zł w wątpliwe transakcje z podmiotami o niejasnej sytuacji finansowej. Dzisiaj pojawiła się informacja, iż Bank Handlowy wypowiedział Zakładom Mięsnym Henryk Kania umowy kredytowe. Kwota zadłużenia wobec tego banku z tytułu jednej z umów wynosi 90,37 mln zł, a z innej 4,8 mln zł. Według szacunków spółki, zadłużenie wobec wszystkich banków wynosi 362 mln zł.

Czytaj więcej...

Dlaczego ustawa odorowa dotyczy wyłącznie sektora produkcji rolnej? A co ze składowiskami śmieci, zakładami utylizacyjnymi czy wytwórniami cementu?

Redakcja

Niezrozumiałym dla rolników jest fakt objęcia projektem tzw. ustawy odorowej tylko sektora produkcji rolniczej. Co ze składowiskami śmieci, zakładami utylizacyjnymi, zakładami przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórniami cementu, papy czy innymi działalnościami, które wpływają na dyskomfort życia? Ustawodawca nie planuje jednak ograniczania rozwoju takich obiektów jak zakłady przemysłowe, oczyszczalnie ścieków, przemysł papierniczy i wiele innych. Dlatego zastanowić się trzeba – komu zależy na zahamowaniu rozwoju polskiego rolnictwa?

Czytaj więcej...

Czy twoja ziemia jest naprawdę twoja? Co jeśli znajdziesz na niej skarb?

Hanna Krugiełka

Dom i ogród odgrodzone od reszty świata imponującym płotem i wielką bramą, pastwiska z pastuchami elektrycznymi i miedze wokół pól wytaczają wyraźne granice, które z lubością tworzymy. Akty własności ziemi trzymane w „wiadomym miejscu”. To wszystko po to, abyśmy czuli się „u siebie” i po to abyśmy mieli pewność, że to co posiadamy jest nasze. Tyko czy naprawdę jest nasze? Czy nasza ziemia jest naszą ziemią? Czy na pewno? W całości? Czy to co się w niej znajduje też do nas należy?

Czytaj więcej...

Polski rolnik na szarym końcu listy pobranych dotacji unijnych. Zdecydowanie większe kwoty biorą Litwini i Słowacy

Paweł Hetnał

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko, twierdzi, że polski rolnik już na starcie w rywalizacji ze swoimi unijnymi kolegami po fachu stoi na straconej pozycji. Jak wynika z raportu Biura Analiz Sejmowych, w 2016 r. polski rolnik pozyskał z budżetu Brukseli przeciętnie 2059 euro. Jego odpowiednik na Litwie 3460 euro, a Słowak 8 tys. euro. 

Czytaj więcej...

Od Annasza do Kajfasza. Do kogo apelować w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej?

Paweł Hetnał

- Premier RP, pan Morawiecki, przekazał wg właściwości wniosek Solidarnych o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej do ministra rolnictwa oraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak kieruje się wnioski do ministra rolnictwa o ogłoszenie klęski, to minister mówi, że nie jest właściwy, bo właściwy jest premier. To kto w końcu w tym kraju jest właściwy? - zastanawia się Marcin Bustowski, przewodniczący ZZRR Solidarni.

Czytaj więcej...