kps

kojs

CenyRolnicze
06 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8066 EUR EUR - 4.5829 GBP GBP - 5.2908 DKK DKK - 0.6163
Archiwum


06.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-253,50 (+ 2,01%), kukurydza CZE21-258,25 (+2,89%), rzepak SIE21-540,50 (+3,49%) [euro/t

05.05.2021 13:22 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,50 zł/kg, średnia: 6,96 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

PRAWO I FINANSE

Jak powinna wyglądać korzystna dla rolnika umowa na dostawy produktów rolnych? UOKiK radzi

– Prezes UOKiK od kilku lat może interweniować w przypadku wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych podmiotów na rynku rolno-spożywczym. W oparciu o doświadczenie Urzędu podpowiadamy rolnikom przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego, co powinna zawierać właściwie skonstruowana i korzystna dla nich umowa na dostawę produktów. Pisemne zabezpieczenie interesów dostawców jest szczególnie ważne ze względu na specyfikę rynku, niezwykle wrażliwego na czynniki zewnętrzne, takie jak np. warunki atmosferyczne – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj więcej...

Blisko 2,2 mld euro dla rolników w Krajowym Planie Odbudowy

4 maja Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja jest warunkiem utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy oraz wypłaty Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 30 kwietnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności, którego budżet wynosi prawie 162 mld zł (35,97 mld euro).

Czytaj więcej...

Rolnicy zapowiadają pozwy za lockdown. Chcą być traktowani w pandemii jak przedsiębiorcy

Rolnicy skarżą się, że w czasie pandemii nie dostali takiej pomocy jak przedsiębiorcy. Chcą zmiany prawa, żeby też mogli korzystać z tarczy pomocowej dla firm. I rozważają wnoszenie pozwów przeciw Skarbowi Państwa za lockdown i jego skutki. Z kolei według prawników, rolnicy mają bardzo duże szanse na wygrane w sądach. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy ponieśli straty z powodu zamknięcia sektora HoReCa. Eksperci radzą im, aby skorzystali z instytucji pozwu zbiorowego. Ostrzegają też, że bez zmian systemowych sytuacja może znacznie się pogorszyć.

Czytaj więcej...

Więcej na dopłaty do kredytów

27 kwietnia 2021 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja zwiększy udostępniony współpracującym bankom na 2021 r. limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk).

Czytaj więcej...

Polskich rolników nie stać na „Koniec Ery Klatek”. Ta idea może doprowadzić do jeszcze większej koncentracji produkcji

Przed tygodniem w Brukseli odbyło się  wysłuchanie publiczne pt. „Koniec Ery Klatek”. Wprowadzenie regulacji proponowanych w inicjatywie spowodowałoby konieczność poniesienia olbrzymich kosztów dostosowania się gospodarstw w Polsce do takich wymogów. Proponowane zakazy wiążą się bowiem z koniecznością zmiany organizacji produkcji, zmiany wyposażenia budynków lub ich całkowitej przebudowy.

Czytaj więcej...

KOWR proponuje niskooprocentowane pożyczki. Na ten cel przeznaczono 10 mln zł

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wychodząc naprzeciw potrzebom polskich rolników, uruchomił możliwość zaciągania pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Beneficjentami programu są rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, które realizują przedsięwzięcia rozwijające obszary wiejskie poprzez działania innowacyjne lub rozwojowe, w zakresie np. produkcji, hodowli czy przetwórstwa.

Czytaj więcej...

Czy rolnik rzeczywiście może pracować w gospodarstwie rolnym w czasie kwarantanny?

Ze stron rządowych płyną uspokajające komunikaty, że nałożenie kwarantanny na rolnika nie oznacza dla niego zakazu pracy w jego gospodarstwie rolnym. Dodatkowo wskazuje się, że zgodnie z przepisami gospodarstwo rolne należy rozumieć funkcjonalnie, nawet jeśli poszczególne nieruchomości w jego skład wchodzące są od siebie oddalone. W takim przypadku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny w wytycznych dopuszczają przemieszczanie się między nieruchomościami przy pomocy własnego środka transportu. Podkreślenia jednak wymaga, że rządowe wytyczne nie mają charakteru wiążącego i nie one będą tę kwestię rozstrzygać w razie kontroli organów. Z tego względu należałoby przeanalizować przepisy dotyczące kwarantanny i odpowiedzieć na to pytanie w drodze ich interpretacji.

Czytaj więcej...

Pozwolenie na budowę studni czy stawu nadal czasochłonne. Rząd zapowiada specustawę suszową

Latem ubiegłego roku, kiedy polskie rolnictwo zmagało się z suszą, prowadzono w Sejmie debatę w ramach informacji bieżącej o przeciwdziałaniu skutkom tej klęski. Skutkiem tego wprowadzono przepisy, które ułatwiły budowę urządzeń wodnych. Praktyka pokazuje jednak, że aby dzisiaj uzyskać zgodę na wykopanie stawu czy wykonanie studni głębinowej nadal potrzebna jest kilkumiesięczna procedura administracyjna.

Czytaj więcej...

Upadłość dzierżawiącego ziemię pod farmę PV - jak pozbyć się paneli?

Umowa dzierżawy ziemi pod farmę fotowoltaiczną najczęściej zawierana jest na wiele lat - przeważnie ponad dwadzieścia. Oczywiście w tak długim okresie czasu może dojść do różnego rodzaju nieprzewidywalnych zdarzeń, np. upadłości firmy budującej instalację, czy po prostu zakończenia przez nią działalności. To z kolei otwiera problem związany z rozliczeniem stron oraz demontażem paneli i ich utylizacją. Przed podpisaniem tego rodzaju umowy dzierżawy, warto dobrze przemyśleć te kwestie oraz jasno wskazać obowiązki stron w ich zakresie – zastrzegając, że to na przedsiębiorcy z branży fotowoltaiki będą spoczywać obowiązki związane z zakończeniem funkcjonowania farmy. W jaki więc sposób należy uwzględnić tę problematykę w umowie dzierżawy?

Czytaj więcej...

Czynsz i zasiedzenie - o tym trzeba pamiętać przed budową farmy fotowoltaicznej

Wydzierżawienie gruntów rolnych przedsiębiorcy z branży energetyki odnawialnej w celu realizacji farmy fotowoltaicznej jest bardzo dobrym sposobem na rozwój agrobiznesu poprzez zabezpieczenie rolnikowi – na wiele lat – stałego źródła dochodu. Jednak, aby osiągnąć ten cel, w umowie koniecznie należy prawidłowo określić sposób naliczania czynszu oraz jego waloryzacji. Nie mniej istotne jest takie zabezpieczenie interesów majątkowych wydzierżawiającego, tak aby dzierżawca nie mógł podnosić, że wykonywanie przez niego kontraktu doprowadziło do zasiedzenia, a tym samym utraty własności przez rolnika. O ile w pierwszym zakresie dużo zależy od woli stron, o tyle w kwestii zasiedzenia problem rozwiązał sam ustawodawca. W jaki więc sposób powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa dzierżaw gruntu pod farmę fotowoltaiczną? 

Czytaj więcej...

Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośrednikami. Zdrożeć może niemal wszystko

Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki. Już teraz widać gwałtowne wzrosty cen środków do produkcji. Ponadto koszty prowadzenia działalności w przetwórstwie i dystrybucji są bardzo wysokie. Sporo gospodarstw straciło zbyt z powodu obostrzeń w sektorze HoReCa, przez co musiało ograniczyło wytwórczość. Jednak patrząc na ostatni rok, nie brakuje opinii, że np. warzywa, owoce czy drób mogą być tańsze. Jednocześnie rolnicy zwracają uwagę na rolę pośredników, którzy ciągle podnoszą marże. A to finalnie wpływa na ceny w sklepach.

Czytaj więcej...

Szwajcaria: Dopłaty bezpośrednie uzależnione od decyzji o stosowaniu pestycydów. Niedobory żywności i drożyzna?

W Szwajcarii czekają na głosowanie dwie inicjatywy, które mogą wywrócić rolnictwo do góry nogami w bezprecedensowym stopniu i sprawić, że wiele obszarów stanie się nierentownych lub nie będzie już finansowo opłacalnych. Helweci chcą wprowadzić prawo, które będzie uzależniało dopłaty bezpośrednie od decyzji o zaniechaniu stosowania pestycydów w gospodarstwie.

Czytaj więcej...

Czy rolnicy będą zwolnieni z opłaty kaucyjnej ponoszonej przy zakupie olejów smarnych?

W lipcu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem klimatu oraz finansów zaproponowały rozwiązanie mające na celu uszczelnienie systemu gospodarowania olejami zużytymi. Polegałoby ono na wprowadzeniu tzw. opłaty kaucyjnej doliczanej każdorazowo do ceny kupowanego oleju, zwracanej przy zdawaniu starego oleju w specjalnych punktach. Przewiduje się, że opłata ta miałaby wynosić nawet 5–10 zł od litra oleju. Tego rodzaju rozwiązanie byłoby kolejnym uderzeniem w sytuację ekonomiczną polskich rolników.

Czytaj więcej...

Ministerstwo wypowiedziało się ws. spółdzielni produkcyjnych. Będą mogły korzystać ze środków PROW?

Pod koniec ubiegłego roku samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy, o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych jako gospodarstw wielorodzinnych. Po ponad trzech miesiącach z resortu rolnictwa nadeszła odpowiedź. Czy takiej spółdzielni będzie przysługiwała możliwość korzystania z funduszy PROW?

Czytaj więcej...

Pomoc rządowa dla rolników była jednorazowa. Teraz radźcie sobie sami

Ministerstwo rolnictwa nie pozostawia złudzeń polskim gospodarzom. Pomoc covidowa była jednorazowa i miała być jedynie zachętą „do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19”. O drugiej turze podobnego rodzaju wsparcia rolnicy mogą zapomnieć. 

Czytaj więcej...

Farma fotowoltaiczna na gruncie rolnym? Warto, ale trzeba się dobrze przyjrzeć umowie

Każdy biznes powinien się rozwijać – w tym oczywiście agrobiznes. Z tego względu rolnicy poszukują sposobów na to, aby ich działalność stawała się coraz bardziej opłacalna. Wiadomo, że działalność rolnicza obarczona jest sporym ryzykiem, związanym przede wszystkim ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, czy różnego rodzaju innymi zdarzeniami, na które prowadzący agrobiznes nie ma właściwie najmniejszego wpływu. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w bardziej przewidywalne źródła dochodu – chociażby w postaci budowy farmy fotowoltaicznej (PV) na gruntach rolnych. Pod warunkiem właściwego zabezpieczenia swoich interesów przez rolnika, dzierżawa gruntów pod farmy PV może przynieść całkiem spore zyski. I to przez wiele lat. O czym więc należy pamiętać podejmując taką inwestycję?

Czytaj więcej...

Krajowy Plan Odbudowy wyklucza ze wsparcia duże przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej

W związku z trwającymi konsultacjami Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), prezes Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz (Izba Zbożowo-Paszowa) – największej w Polsce organizacji reprezentującej przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem zbożami i produkcją pasz, przesłała opinię dotyczącą wybranych instrumentów wsparcia, a także przedstawiła propozycje, które przyczynią się do efektywnej realizacji założonych w KPO celów związanych z odbudową potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii oraz wsparciem budowy trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu