Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 października 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8934 EUR EUR - 4,2970 GBP GBP - 4,9610 DKK DKK - 0,5751
Archiwum
16.10.2019 12:15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,55 zł/kg (na podstawie informacji z 19 ubojni) +++ +++ +++ 15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Agencja chwali się wypłatą 257 mln zł w ramach pomocy suszowej

Redakcja

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do wtorku 15 października na konta rolników trafiło już blisko 257 mln zł.

Czytaj więcej...

Podwójna kara dla rolników z produkcją zwierzęcą

Redakcja

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia informacji ministra rolnictwa na temat działań rządu podjętych w sprawie pomocy suszowej, problem rozgraniczenia produkcji roślinnej od zwierzęcej przy szacowaniu strat, rolnicy skarżyli się, że zostali podwójnie ukarani. Nie dość, że nie zebrali zbóż na paszę i muszą ją zakupić, to większość z tych gospodarstw (z produkcją zwierzęcą) nie osiągnie poziomu strat w wysokości 30% i zakwalifikowane zostaną do korzystania z pomocy de minimis, której stan wykorzystania na dzień 15.10.2019 wynosił 98,54%.

Czytaj więcej...

Pomoc de minimis na wyczerpaniu. Nie będzie dopłat m. in. na wapnowanie gleb i zakup materiału siewnego

Redakcja

Kończą się środki przewidziane na pomoc de minimis na ten rok. To może oznaczać blokadę wielu programów pomocowych dla rolników. Problemy związane z wyczerpanym limitem pomocy powtarzają się już drugi rok z rzędu. Przed rokiem jednak pula środków została wykorzystana dopiero w połowie listopada. Widać zatem, że problem narasta. 

Czytaj więcej...

Do 100 tys. zł na rolniczy handel detaliczny

Redakcja

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Czytaj więcej...

Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać utratą funduszy unijnych

Redakcja

- Jak prezes ARiMR usprawni działania na rzecz rolników? - zastanawia się Rzecznik Praw Obywatelskich, który odnosi się do treści nagrania ze spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z kierownictwem ARiMR. Rolnicy skarżą się RPO na niekompetencję oraz przewlekłe załatwianie dofinansowania i wypłaty środków unijnych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać utratą funduszy unijnych - przestrzega Rzecznik i pyta prezesa Agencji, jak zamierza usprawnić jej działalność na rzecz rolników.

Czytaj więcej...

Termin naboru wniosków o pomoc suszową jest zbyt krótki?

Redakcja

Wczoraj zarząd KRIR poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że ustalony termin naboru wniosków o pomoc dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź do 31.10.2019 r. może być zbyt krótki.

Czytaj więcej...

Rolnicy z powiatów rawickiego i gostyńskiego obawiają się powstania kopalni odkrywkowej

Redakcja

9 września br. pięćdziesięciu ośmiu posłów PiS wniosło projekt ustawy – o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt ten wywołał ogromne zaniepokojenie wśród rolników z powiatu rawickiego i gostyńskiego. 

Czytaj więcej...

Amerykanie nie zainwestują w Ursusa. PKO BP dobije znaną markę?

Redakcja

Zarząd Ursus S.A. w restrukturyzacji poinformował, że w środę 2 października 2019 r. otrzymał od Nadzorcy Sądowego informację, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO BP) złożyła w ostatnich dniach września 2019r. wniosek o ogłoszenie upadłości emitenta. Wcześniej upadły negocjacje Ursusa z amerykańskim inwestorem.

Czytaj więcej...

Ministerstwo zapewnia, że są środki na dopłaty do preferencyjnych kredytów

Redakcja

Wg podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa, Rafała Romanowskiego, banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą bez przeszkód udzielać preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i rezerwować środki finansowe na pokrycie dopłat do oprocentowania tych kredytów.

Czytaj więcej...

Szacowanie szkód łowieckich nadal niedomaga. Konieczne są fundamentalne zmiany

Redakcja

Samorząd rolniczy krytycznie wypowiada się o obecnym kształcie szacowania szkód łowieckich. Rolnicy uważają, że udział Lasów Państwowych w procesie odwoławczym jest bezsensowny. Ponadto samorząd uważa, że udział przedstawiciela ODR w szacowaniu szkód nie sprawdza się. Konieczne wydaje się również ustalenie cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów plonów, co znacznie ułatwiłoby ustalenie ostatecznej wysokości odszkodowania.

Czytaj więcej...