Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

OZZPIW

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej domagają się większych podwyżek

Paweł Hetnał

We wtorek, podczas prezentacji założeń projektu budżetu państwa na 2019 r., Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej wręczył na ręce Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Jarosława Sachajki pismo, w którym zwrócił się do posłów z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych umożliwiających szybkie wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej.

Czytaj więcej...

Będzie obowiązek rozmieszczania tablic informujących o polowaniu

Redakcja

15 października zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym. Na jego mocy dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego rozmieszcza tablice w odległości nie mniejszej niż 200 m i nie większej niż 1000 m od granicy obszaru polowania zbiorowego, na którym odbywają się pędzenia. Co ważne – w miejscach uzasadnionych koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osób postronnych, w szczególności na parkingach leśnych, szlakach turystycznych lub w miejscach zebrań publicznych.

Czytaj więcej...

KOWR będzie dawał pożyczki na rozwój i innowacje. Ma na to 10 mln zł

Redakcja

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizując politykę rozwoju obszarów wiejskich, a także wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa uruchomił możliwość zaciągania pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Preferencyjne oprocentowanie będzie na poziomie 2,85% w skali roku. Maksymalna kwota pożyczki nie może przekraczać 80 proc. kosztów inwestycji. Zgodnie z Planem Finansowym KOWR na rok 2018 przeznaczono na ten cel 10 mln złotych.

Czytaj więcej...

Będzie można ubezpieczyć się od ryzyka suszy

Redakcja

Wczoraj marszałek Sejmu przekazał do zaopiniowania do Biura Legislacyjnego projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Dokument przewiduje możliwość zawarcia polisy od pełnego pakietu ryzyk, w tym suszy, przy zachowaniu możliwości skorzystania z dofinansowania z budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia.

Czytaj więcej...

ARiMR rozwiewa wątpliwości rolników ubiegających się o pomoc suszową

Redakcja

Trwający do końca października nabór wniosków o pomoc dla rolników, których  gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do ARiMR, do 4 października, wpłynęło 133,4 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 778 mln zł.  Nadal jednak rolnicy mają pytania dotyczące zasad przyznawania pomocy.

Czytaj więcej...

Pomoc suszowa: dla ubezpieczonych upraw liczy się data oszacowania strat, a nie termin rozpoczęcia suszy

Paweł Hetnał

Wygląda na to, że niezrozumiała sytuacja, związana z wpisywaniem do protokołów szacowania strat spowodowanych suszą daty 1 kwietnia, została ostatecznie wyjaśniona. Dzisiaj nasz Czytelnik poinformował redakcję Cen Rolniczych, iż w powiecie bialskim (woj. lubelskie) oddział ARiMR otrzymał oficjalne wytyczne z ministerstwa rolnictwa, które pozwalają zmienić tę datę na dzień, w którym nastąpiło oszacowanie strat. Przypomnijmy, iż ma to ogromne znaczenie dla rolników posiadających ubezpieczone uprawy, a którzy ubiegają się o pomoc rządową w pełnym wymiarze finansowym.

Czytaj więcej...

Bunt rolników narasta. 18 października wyjdą na ulice Warszawy

Paweł Hetnał

Działacze Kukiz'15 alarmują, że w Polsce zagrożonych likwidacją jest 20-30 tys. gospodarstw towarowych. Zdaniem członków ugrupowania, Rząd nie radzi sobie z konsekwencjami suszy w rolnictwie. Dlatego przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni” zapowiedział, iż 18 października rolnicy pojawią się na ulicach stolicy, by manifestować swoje niezadowolenie z opieszałych działań Rządu RP.

Czytaj więcej...

Najpierw przymrozki, a później susza. Są podwójnie poszkodowani, ale nie otrzymają pomocy państwa

Paweł Hetnał

Poprzez nieścisłości i brak stosownych rozporządzeń ministerialnych, kolejna duża grupa rolników może zostać pominięta w mechanizmie wypłaty pomocy suszowej. Tym razem sprawiedliwości domagają się rolnicy z kujawsko-pomorskiego. Ich pola rzepaku ucierpiały zimą, kiedy to mrozy zniszczyły większość upraw. Wówczas szacowano straty, sporządzano protokoły i wysyłano do wojewody. Nie uruchomiono jednak pomocy finansowej, a dzisiaj, gdy szacowane są skutki suszy, nie uwzględnia się areałów, które wcześniej zostały storpedowane przez niskie temperatury. Jeśli nie wypłacono odszkodowań za wcześniejsze straty, to dlaczego nie wlicza się ich w pomoc suszową?

Czytaj więcej...

Wypłata pomocy suszowej: panuje ogromny bałagan i dezinformacja

Paweł Hetnał

Docierają do nas kolejne sygnały z Polski, które wskazują na galimatias jaki panuje w wypełnianiu wniosków na pomoc suszową. W wielu przypadkach zdarza się, że komisje wpisywały datę wystąpienia suszy zamiast daty wystąpienia szkody. Dla wielu rolników oznacza to, że stracą połowę należnych im pieniędzy, bowiem organy decydujące o przyznaniu pomocy nie uznają ich polis na ubezpieczenie upraw. Co więcej, w różnych rejonach kraju istnieją różnice w sposobie wpisywania daty występowania szkody. Piątkowy, lakoniczny komunikat Ministerstwa Rolnictwa niewiele wyjaśnił w tej sprawie.

Czytaj więcej...

Kontynuacja grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników

Redakcja

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informują, że - w ramach ochrony życia i zdrowia dzieci zamieszkujących tereny wiejskie – podjęta została decyzja o kontynuacji grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników, realizowanego przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Czytaj więcej...