Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
01.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,50 (+ 0,55%), kukurydza SIE20 - 168,50 (+ 0,60%), rzepak SIE20 - 377,25 (- 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.07.2020 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,50 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Parlament Europejski powołuje Komisję śledczą ds. naruszeń podczas transportu zwierząt

Redakcja

19 czerwca br. Parlament Europejski poinformował o powołaniu Komisji śledczej ds. domniemanych naruszeń i niewłaściwego administrowania podczas transportu zwierząt, która będzie przede wszystkim badać domniemany brak skutecznego egzekwowania przez Komisję i państwa członkowskie wielu przepisów Unii Europejskiej związanych z transportem zwierząt w UE i poza jej granicami.

Czytaj więcej...

Drugie życie rolnika. Restrukturyzacja kluczem do uratowania gospodarstwa rolnego

Redakcja

- Najczęściej zgłaszają się do nas rolnicy, którzy mają już rozwiązane umowy kredytowe, leasingowe. Mają już pozwy w sądach o zapłatę, nakazy zapłaty. Rolnik, nad którym wisi widmo niewypłacalności może się z nami skontaktować. Ponadto, po pomoc powinni zgłosić się ci rolnicy, którzy mają wyznaczony termin licytacji w sądzie – mówi Piotr Rogalewski z kancelarii R&K.

Czytaj więcej...

KRIR apeluje o niepodnoszenie VAT-u na nasienie zwierząt hodowlanych

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił z wnioskiem do Premiera o pozostawienie 8% stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych. Stawka ta miałaby ulec zmianie od 1 lipca br., kiedy to planowane jest wprowadzenie wyłączenia z zakresu towarów objętych 8% preferencyjną stawką VAT nasienia m.in. bydła i trzody chlewnej.

Czytaj więcej...

Bruksela planuje ograniczyć stosowanie pestycydów o połowę. Ministerstwo zbiera opinie

Redakcja

Komisja Europejska od 29 maja do 7 sierpnia 2020 roku prowadzi konsultacje publiczne projektu wytycznych, które mają posłużyć przygotowaniu oceny wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów. Komisja planuje dalsze ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin (nawet o 50%).

Czytaj więcej...

Bruksela wymaga, ale daje o 9 mld euro mniej na rolnictwo

Redakcja

Copa Cogeca krytykuje przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję wysokości wydatków na rolnictwo na kolejną unijną perspektywę finansową. Planuje też spotkać się z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby wzmocnić jego pozycję walce o przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.

Czytaj więcej...

W końcu ruszyła wypłata ostatniej transzy zaległej pomocy suszowej. Minister przeprasza i tłumaczy poślizg pandemią

Redakcja

Rusza wypłata ostatniej transzy zaległej pomocy suszowej za 2019 r. Jak wyjaśnia resort rolnictwa, późnienie w wypłacie wszystkich należnych rolnikom pieniędzy wynikało z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. - Przepraszam rolników za to opóźnienie, ale najważniejsze było ratowanie życia i zdrowia Polaków – wyjaśnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej...

Będzie abolicja na legalizację studni głębinowych. Opłaty za pozwolenie na budowę spadną niemal dwudziestokrotnie

Redakcja

Podczas spotkania z plantatorami buraka cukrowego w Jacewie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował o pracach nad specustawą, która ma ułatwić legalne budowanie studni.- Uproszczenia związane z podpiętrzeniem stawów, jezior. Ułatwienia dla studni głębinowych, również legalizacja studni głębinowych przy symbolicznych opłatach, a nie jak w tej chwili, gdzie trzeba kilka tysięcy za to płacić. Wielka pomoc dla spółek wodnych – zapowiedział na antenie TVP Bydgoszcz Jan Krzysztof Ardanowski, przybliżając w jakim kierunku będzie oddziaływać wspomniana specustawa. 

Czytaj więcej...

IUNG pozytywnie zaopiniował zwolnienie z utrzymania międzyplonów w warunkach suszy

Redakcja

Zdaniem IUNG udany plon powstaje w tylko wtedy, gdy warunki opadowe są bardzo dobre. Nawet stosunkowo niewielkie niedobory opadów w czasie siewów poplonów są na ogół przyczyną dużego opóźnieniem wschodów i tym samym jego rola ograniczona jest tylko do względów formalnych i w tym wypadku międzyplony nie pełnią wówczas oczekiwanej roli proekologicznej. 

Czytaj więcej...