Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

Rosjanie chcą zaostrzyć prawo dotyczące pozostałości antybiotycznych

Redakcja

Rosyjski przemysł spożywczy obawia się nowych przepisów stawiających wyższe wymagania związane z pozostałością antybiotyków w produkcji mięsa i mleka. Jeżeli nowe przepisy zostaną przyjęte zgodnie z planem, może to zakłócić łańcuch dostaw na krajowych rynkach żywności, a wiele partii drobiu, wieprzowiny i produktów mlecznych ostatecznie może nie trafić na półki sklepowe. 

Czytaj więcej...
Wikipedia

W Rumunii ujawniono wąglika u świń

Redakcja

Z Rumunii pojawiły się doniesienia wskazujące, że wąglik został zidentyfikowany w stadzie świń i istnieją obawy, że wysoce zakaźna, zjadliwa bakteria może rozprzestrzenić się na inne zwierzęta, jak również na ludzi. Chorobę zidentyfikowano w małym rodzinnym gospodarstwie w miejscowości Saveni, w okręgu Botosani, niedaleko granicy z Mołdawią. 

Czytaj więcej...

Hodowla trzody chlewnej wciąż może przynosić zyski

Redakcja

Hodowla trzody chlewnej to jedna z tradycyjnych gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak rosnąca konkurencja zagraniczna, korzystanie z przestarzałych technologii i metod produkcji oraz zagrożenie ASF sprawiają, że tucz trzody chlewnej jest często działalnością na granicy opłacalności. W Polsce można jednak wciąż dobrze zarobić na produkcji wieprzowiny. Niezbędna jest jednak inwestycja w modernizację. Jak to zrobić?

Czytaj więcej...

Kampania uderzająca w polski sektor mleczarski

Redakcja

W lipcu 2018 roku Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! rozpoczęła kampanię o nazwie Prawdziwa cena mleka. Aktywiście proponują odejście od spożywania produktów mleczarskich i zastąpienie ich roślinnymi odpowiednikami jako powód podając rzekomo niskie warunki dobrostanu krów mlecznych.

Czytaj więcej...

Ułatwienia dla rolników z obszarów objętych ASF

Redakcja

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowane rozwiązanie ułatwi producentom rolnym sprzedaż wolnych od wirusa ASF świń pochodzących z obszarów objętych ograniczeniami wprowadzonymi w związku z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj więcej...

Nie tylko ukraińskie maliny otrzymają wsparcie polskiego MSZ

Redakcja

Wsparcie dla ukraińskich konkurentów polskich rolników ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zakończy się na wspieraniu rozwoju uprawy malin na Wołyniu – czytamy w dzisiejszej publikacji portalu Kresy.pl. Okazuje się, że polski MSZ będzie finansowo wspierał na Ukrainie projekt wprowadzania nowych technologii przetwórstwa mleka poprzez zapoznanie się z polskimi doświadczeniami.

Czytaj więcej...
Pixabay

Australia zwiększa eksport żywego bydła

Redakcja

Pomimo narastającej w Australii krytyki dotyczącej wywozu żywych zwierząt gospodarskich, w pierwszej połowie 2018 r. wysłano na eksport więcej sztuk bydła niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jedynie nieznacznie spadła liczba wywożonych owiec.

Czytaj więcej...