Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 października 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7601 EUR EUR - 4,3049 GBP GBP - 4,9014 DKK DKK - 0,5770
Archiwum
19.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,25 (0,00%), kukurydza LIS18 - 168,50 (- 0,30%), rzepak LIS18 - 373,25 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2018 13.31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,50 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

Trudny czas dla producentów świń

Redakcja

Nadprodukcja i spadające ceny skupu żywca wieprzowego, na które nałożyły się rosnące ceny pasz nie są jedynym zmartwieniem producentów świń. Na przyszłe kształtowanie się sytuacji branży ma znaczący wpływ sytuacja związana z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Chinach i Europie, wojny handlowe oraz Brexit.

Czytaj więcej...

Dania zmniejsza zużycie antybiotyków w hodowli zwierząt

Redakcja

W Danii stosowanie antybiotyków u zwierząt hodowlanych zostało ograniczone już czwarty rok z rzędu. Według danych z programu monitorującego DANMAP, całkowite zużycie spadło o około 3% w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie 100,9 t antybiotyków zostało wykorzystanych w hodowli zwierząt, donosi Food Institute of Danish Technical University (DTU). W latach 2013-2017 właściciele zwierząt domowych zmniejszyli zużycie antybiotyków o 14%.

Czytaj więcej...

Eksperci zalecają ograniczenie spożycia mięsa do 0,5 kg tygodniowo

Redakcja

Nadmierne spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, udaru lub wylewu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie jego konsumpcji do 0,5 kg tygodniowo. Eksperci podkreślają jednak, że przejście na dietę bardziej roślinną wymaga jednak odpowiednich substytutów mięsa. Rośliny strączkowe, jajka i ryby morskie pomogą uniknąć niedoborów białka. Potrzebne będą również produkty bogate w witaminę B12.

Czytaj więcej...

Muchy – ciągle ważny wektor patogenów

Jakub Ruszkowski

Wszystkim zapewne znana mucha domowa (Musca domestica) to najpowszechniej występujący na świecie gatunek muchy. Prawdopodobnie wywodzi się z terenów środkowej Azji, skąd poszerzając swoje terytorium zadomowiła się prawie na całym świecie. Przez to, że historia tego gatunku jest tak samo długa jak gatunku ludzkiego, zaliczany jest on do gatunków synantropijnych tj. takich, które przystosowały się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Jest to także gatunek endofilny – taki, który cały swój cykl życiowy może zamknąć w bliskim otoczeniu człowieka. Mucha domowa występuje praktycznie wszędzie tam, gdzie człowiek. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w szpitalach, sklepach, restauracjach, na targach czy w gospodarstwach rolnych.

Czytaj więcej...

Większe pogłowie krów mlecznych w Polsce

Redakcja

Z danych GUS wynika, że liczebność krajowego stada krów mlecznych w czerwcu br. była wyższa o 3,6% r/r. Jest to drugi z rzędu wzrost pogłowia krów mlecznych w Polsce (biorąc pod uwagę dane czerwcowe), po trwającym w latach 2008-2016 systematycznym spadku.

Czytaj więcej...

Milion obywateli UE domaga się lepszej ochrony prosiąt

Redakcja

Unia Europejska jest jednym z największych światowych eksporterów mięsa wieprzowego. Na jej terenie obowiązuje teoretycznie zakaz takich praktyk jak obcinanie prosiętom ogonów i zębów, jednak jak wykazały śledztwa zrealizowane przez koalicję Eurogroup for Animals, średnio w przypadku ponad 90% hodowanych w Europie świń zakaz ten nie jest respektowany.

Czytaj więcej...

Ubój na pastwisku jest możliwy

Paweł Hetnał

Prawodawstwo Unii Europejskiej w zakresie uboju gospodarczego oraz przetwarzania (w tym dojrzewania) i sprzedaży wołowiny z własnego gospodarstwa od wielu lat sprawnie funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów. - Czynimy starania aby dobre wzorce zostały przeniesione na grunt polski. W tym celu w ostatnich dwóch latach członkowie naszego związku odbyli na własny koszt wizyty studyjne w Niemczech i Austrii – mówi Piotr Rydel, prezes Związku Hodowców Bydła Rasy Polska Czerwona, który dąży do wprowadzenia możliwości uboju bydła na łące lub pastwisku za pomocą broni palnej.

Czytaj więcej...

W USA można karmić drób owadami

Redakcja

Niedawno informowaliśmy, że Unia Europejska powinna niebawem wydać zgodę na możliwość wprowadzenia owadów do karmienia drobiu. Podobna decyzja zapadła właśnie w Stanach Zjednoczonych. 

Czytaj więcej...