kojs

kojs

CenyRolnicze
24 maja 2022, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3071 EUR EUR - 4.6107 GBP GBP - 5.3775 DKK DKK - 0.6196
Archiwum


24.05.2022 MATIF: pszenica WRZ22-410,50 (-3,64%), kukurydza CZE22-365,00 (-0,96%), rzepak SIE22-816,75 (-0,52%) [euro/t]

24.05.2022 SPRZEDAM 26 T RZEPAKU, transport firmowy, wielkopolskie, gostyński, 63-800, tel.: 735 215 420

24.05.2022 SPRZEDAM 40 T PSZENICY KONS., transport firmowy, kujawsko-pomorskie, mogileński, 88-306, tel.: 691 628 959

23.05.2022 13:10 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,30-9,60 zł/kg, średnia: 9,10 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

23.05.2022 SPRZEDAM 25 T PSZENICY KONS., transport firmowy, lubelskie, hrubieszowski, 22-500, tel.: 663 707 558

23.05.2022 SPRZEDAM 2 JAŁÓWKI, mięsna, 550 kg, mazowieckie, gostyniński, 09-550, tel.: 880 081 394

23.05.2022 SPRZEDAM 12 BYKÓW, mieszaniec, 650 kg, kujawsko-pomorskie, grudziądzki, 86-320, tel.: 512 809 331

23.05.2022 SPRZEDAM 60 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubuskie, sulęciński, 66-435, tel.: 667 688 170

20.05.2022 SPRZEDAM 6000 T KUKURYDZY, transport firmowy, wielkopolskie, Poznań, 61-116, tel.: 601 551 563

19.05.2022 SPRZEDAM 150 T RZEPAKU, transport rolnika, małopolskie, Kraków, 30-693, tel.: 576 336 893

19.05.2022 SPRZEDAM 90 TYS. JAJ, M, mazowieckie, żuromiński, 09-300, tel.: 516 169 571

19.05.2022 SPRZEDAM 90 TYS. JAJ, L, mazowieckie, żuromiński, 09-300, tel.: 516 169 571

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

Klimatyczny obłęd narasta. Krowy będą żyć w maskach?

Jak dowodzi nauka przeżuwacze emitują metan, który zdaniem wielu ekspertyz jest szkodliwy dla klimatu. Dlatego brytyjscy naukowcy opracowali maskę ​​dla bydła, która ma na celu neutralizację tego gazu. Twórcy brytyjskiego start-upu ZELP niedawno otrzymali za to nagrodę w dziedzinie ochrony klimatu „Climate Design Award”. ZELP otrzymał wielką zachętę do dalszych działań ze strony rodziny królewskiej. Jak informują brytyjskie media, „książę Karol wspiera maski dla krów, aby walczyć ze zmianą klimatu”.

Czytaj więcej...

Martwica ogona u prosiąt: co ją powoduje i jak jej zapobiegać?

Uszkodzenia ogona u świń prowadzące do martwicy występują niezwykle często. Pomimo popularnej opinii, nie zawsze są związane z agresją innych osobników i obgryzaniem ogona. Czasami obserwuje się je już u nowonarodzonych prosiąt. Ostatnie badania wskazują na to, że mogą wynikać z zespołu zapalenia i martwicy u świń. Co jest jego przyczyną i czy można mu zapobiec?

Czytaj więcej...

Kiedy w mięsie pojawiła się “chemia” ?

Większość konsumentów kojarzy słowo „chemia” w mięsie z czymś złym, jednak celem tego artykułu jest przybliżenie zmian, które zaszły w przemyśle mięsnym, ale i postrzeganiu konsumentów, na przestrzeni lat. Każdy proces, barwnik, konserwant, w formie naturalnej lub syntetycznej to chemia. Natomiast znajomość substancji, ale i procesów chemicznych może ułatwić codzienne życie w kuchni.

Czytaj więcej...

Niska higiena chlewni zmniejsza wydajność wzrostu u świń

Nie od dzisiaj wiadomo, że czystość otoczenia jest związana ze zdrowiem zwierząt. Może mieć również znacznie mniej oczywisty wpływ na ich wyniki produkcyjne. Jak pokazują najnowsze badania, złe warunki higieniczne w pomieszczeniach dla świń negatywnie wpływają na wykorzystanie przez nie paszy i obniżają ich przyrosty masy ciała. Dlaczego tak się dzieje i czy efekt ten zależy od genetyki zwierząt?

Czytaj więcej...

Jak osiągnąć chów świń wolny od antybiotyków?

Czy produkcja trzody chlewnej bez wykorzystania antybiotyków jest w ogóle możliwa? Gospodarstwa na których już stosuje się chów wolny od antybiotyków pokazują, że tak. Wymaga to jednak przemyślanej strategii i uważnej ochrony zdrowia świń od samego początku ich życia. Jakie rozwiązania na to pozwalają?

Czytaj więcej...

Świetlna pułapka na owady: skuteczne rozwiązanie w oborze

Komary i muszki są niezwykle uciążliwe dla zwierząt. Niepokojone przez nie bydło traci sporo czasu i energii na próby ich odstraszania, takie jak potrząsanie głową, poruszanie uszami, ogonem, czy tupanie. Stwierdzono, że owady prowadzić mogą w efekcie do obniżenia dobrostanu i wydajności mlecznej oraz mięsnej bydła. Jak ograniczyć ich wpływ na zwierzęta? Alternatywą dla chemicznych insektycydów są pułapki wykorzystujące wabiące światło.

Czytaj więcej...

Jakie korzyści daje zakwaszanie wody dla prosiąt?

W okresie po odsadzeniu prosięta narażone są na choroby układu pokarmowego. Wynika to z niedojrzałości ich narządów trawiennych i niestabilnego składu mikroflory jelit. Aby zapobiec biegunkom i obniżeniu tempa wzrostu, prosięta należy wesprzeć w tym trudnym okresie suplementami. Świetnie w tym zadaniu sprawdzą się dodawane do paszy i wody kwasy organiczne. W jaki sposób pomagają i kiedy są najbardziej skuteczne?

Czytaj więcej...

Które krowy są narażone na ciężki poród i utratę cielaka?

Ciężkie porody i przypadki martwo urodzonych cieląt zdarzają się stosunkowo często u wysokowydajnych krów mlecznych. Czym mogą być spowodowane? Niedawno opublikowano wyniki 6-letnich badań, w których przyjrzano się historii i przebiegowi ponad 51 tys. wycieleń u 14,5 tysiąca krów rasy holsztyńskiej. Określono w nich najczęstsze przyczyny ciężkich porodów i aborcji.

Czytaj więcej...

Bezstresowa obsługa brojlerów poprawia jakość mięsa

Nieodpowiednie obchodzenie się z brojlerami na fermach, w czasie ich załadunku do pojazdów i transportu do rzeźni generuje ogromny stres u ptaków i powoduje u nich urazy - takie jak siniaki czy złamania kości. Znacznie obniżają one jakość mięsa, co przekłada się na straty finansowe. W wyniku stresu zwiększyć się może również śmiertelność ptaków. Jak można uniknąć tych problemów?

Czytaj więcej...

Precyzyjna hodowla świń – Smart farming

Produkcja zwierzęca stoi obecnie w obliczu ogromnego wyzwania. Populacja ludzi na świecie wciąż się zwiększa i naukowcy przewidują, że w 2050 roku osiągnie 9.1 miliarda. Aby wykarmić taką liczbę ludzi, świat musiałby wyprodukować 70% więcej żywności niż dotychczas. Z jednej strony, konsument oczekuje, że przemysł mięsny jest w stanie temu podołać i podwoić produkcję dwukrotnie (aby osiągnąć ok 470 milionów ton mięsa roczne). Z drugiej strony obecna hodowla zwierząt i produkcja zwierzęca jest postrzegana negatywnie, w związku z problemami środowiskowymi, ale także ze złym dobrostanem zwierząt i wyczerpywaniem żywności jadalnej dla ludzi (głównie zbóż).

Czytaj więcej...

Wegańskie karmy dla psów i kotów coraz popularniejsze

Popularność diet wegetariańskich i wegańskich stale rośnie. Za ich wyborem stoją zazwyczaj przekonania dotyczące etycznych aspektów hodowli zwierząt. Niektórzy właściciele zwierząt będący na diecie bezmięsnej próbują wprowadzić ją również u swojego psa lub kota. Na rynku pojawia się coraz więcej roślinnych karm dla zwierząt. Czy dieta pozbawiona mięsa jest w ogóle bezpieczna dla psów i kotów?

Czytaj więcej...

Wzbogacenia dla niosek w chowie ściółkowym: czy konieczne?

Ściółkowy chów niosek zapewnia ptakom wiele bodźców, których nie doświadczają zwierzęta w bardziej intensywnych systemach. Czy w takim razie uzasadnione jest dostarczanie nioskom dodatkowych wzbogaceń środowiska? Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, czy kury w chowie ściółkowym korzystają z dostarczanych im różnych urozmaiceń i czy zapobiegają one wydziobywaniu piór.

Czytaj więcej...

Rekordowo wydajne krowy mają słabsze parametry płodności

Wysoka wydajność mleczna u bydła przestaje być jedynym celem prac hodowlanych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się inne cechy wpływające na zdrowie krów i opłacalność produkcji, takie jak długowieczność czy optymalne parametry rozrodcze. W podjętych niedawno przez polskich naukowców badaniach sprawdzono, jak wyglądają cechy rozrodcze u krów-rekordzistek, o życiowej produkcji mleka wynoszącej min. 100 tysięcy kg.

Czytaj więcej...

Ile kosztuje przewlekłe mastitis u krów mlecznych?

Chroniczne i subkliniczne przypadki mastitis u krów mlecznych często opierają się leczeniu, nieustannie generując straty produkcyjne i koszty związane z opieką weterynaryjną i brakowaniem zwierząt. Ile przewlekłe przypadki mastitis mogą kosztować hodowcę w pespektywie kilku lat? Analiza przeprowadzona przez naukowców ze Szwecji i Holandii odpowiada na to pytanie.

Czytaj więcej...

Probiotyki poprawiają tempo wzrostu i FCR u świń

Obszerna analiza badań naukowych potwierdza, że probiotyki znacząco poprawiają wydajność produkcyjną u trzody chlewnej. Efekt może się jednak różnić w zależności od składu, formy i czasu podania, a nawet rasy świń, u której stosuje się suplementację. W jaki sposób działają probiotyki i na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej...

Rasy mięsno-mleczne bydła sposobem na zwiększenie dochodów gospodarstw

Hodowla bydła mlecznego staje się coraz mniej opłacalna i coraz bardziej wrażliwa na wahania rynkowe. Ceny mleka są obecnie ciężkie do przewidzenia, a koszty paszy i opieki weterynaryjnej zwierząt wysokie. Rolnicy poszukują więc sposobów na zwiększenie dochodów gospodarstw. Jednym z nich może być podniesienie wartości cieląt byczków – co da się osiągnąć dzięki krzyżówkom ras mlecznych z rasami mięsno-mlecznymi.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu