Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 kwietnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3881 EUR EUR - 4,1724 GBP GBP - 4,7660 DKK DKK - 0,5602
Archiwum
20.04.2018 MATIF: pszenica kons. MAJ18 - 163,00 (- 0,61%), kukurydza CZE18 - 162,50 (- 0,61%), rzepak MAJ18 - 340,00 (- 1,09%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.04.2018 13.12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

Rasy średnie królików, produkcja mięsa

Joanna Składanowska-Baryza

Mięso królika z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W zależności od kierunku użytkowania, wszystkie rasy królików możemy podzielić na: mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste. Największym producentem surowca mięsnego jest Azja, w Chinach produkukowane jest ok. 40% światowej produkcji.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Produkcja świń w USA większa niż rok wcześniej

Agnieszka Wojtyra

Farmerzy w USA zwiększają zapasy prosiąt. Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w dniu 1 marca 2018 r. w Stanach Zjednoczonych przebywało łącznie 72,91 mln świń - to o 3 procent więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej...

Ograniczanie rozwoju dużych ferm jest niekorzystne dla środowiska

Redakcja

Duże fermy są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż mniejsze gospodarstwa. Zaspokojenie obecnych potrzeb Polaków oraz utrzymanie wpływów eksportowych dla gospodarki na dzisiejszym poziomie bez dużych ferm musiałoby oznaczać znacząco większe korzystanie ze środowiska – uważa branża drobiarska reprezentowana przez największy sojusz środowiskowy zawiązany przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób”. Przedstawiciele polskiego drobiarstwa odnieśli się w ten sposób do inicjatyw organizacji ekologicznych dążących do prawnego ograniczania rozwoju ferm m.in. drobiu w Polsce.

Czytaj więcej...
mleko a2
Źródło: pixabay.com

5 faktów na temat mleka A2

Cezary Wójcicki

Mleko u niektórych osób powoduje nietolerancję. Odpowiedzmy sobie na pytanie jak zdrowe lub niezdrowe jest mleko? Czy mleko A2 może być rozwiązaniem? Mleko A2 teoretycznie powinno być lepiej tolerowane.

Czytaj więcej...
drony zapylające rośliny
fot. pixabay.com

Robotyczna pszczoła w rolnictwie

Redakcja

Walmart chce zbudować robotyczne pszczoły. Mówi się, że amerykański gigant handlu detalicznego złożył kilka wniosków patentowych na różne samoloty, zwłaszcza te przydatne w rolnictwie.

Czytaj więcej...

Jak zachować jakość mięsa na dłużej, czyli pakowanie próżniowe dziczyzny

Marta Bykowska

W dzisiejszych czasach moda na zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę wymusza na nas poszukiwanie nowych metod pakowania żywności. Współczesny konsument chce, aby kupowane produkty były dobrej jakości, z jak najmniejszym lub brakiem sztucznych dodatków, ale również z wydłużonym okresem przydatności. W trend ten wpisuje się idealnie mięso z dziczyzny pakowane próżniowo, które właśnie w takiej postaci możemy znaleźć na sklepowych półkach. Dziczyzna jest mięsem o ciemnej barwie i charakterystycznym smaku i zapachu. Wbrew pozorom nie jest trudna i pracochłonna w przyrządzeniu, a jej smak nie jest porównywalny z najczęściej spożywanymi rodzajami mięs, tj. drobiem, wieprzowiną czy wołowiną.

Czytaj więcej...
wplyw zmiany czasu na wydajnosc mleczna krow
Źródło: pixabay.com

Tydzień temu przestawialiśmy zegary - zmiana czasu w hodowli bydła

Cezary Wójcicki

Na początku lutego, Europę obiegła informacja o tym, że Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do zmiany przepisów regulujących zmianę czasu. Przeciwnicy zmiany czasu powołują się na badania mówiące o negatywnym wpływie tego procederu na życie ludzkie. Rzadko mówi się o wpływie zmiany czasu na kwestie związane ze zwierzętami.

Czytaj więcej...
selen w zywieniu bydla
Źródło: pixabay.com

Selen w żywieniu bydła

Cezary Wójcicki

Uzupełniając dawkę pokarmową bydła w selen należy pamiętać, że istnieje bardzo cienka granica między zapotrzebowaniem tych zwierząt na ten pierwiastek, a jego szkodliwością. Należy jednak dostarczyć ten mikroelement w paszy dla krów, gdyż spełnia on szereg ważnych funkcji w organizmie, a jego niedobór może wywołać, m. in. problemy z płodnością w naszych stadach.

Czytaj więcej...
jaja w tradycji i kulturze
fot. pixabay.com

Jajko - symbol życia

Redakcja

Wielkanocne jaja zdobi się na całym świecie, a tradycja traktowania jaja jako symbolu początku życia jest starsza niż chrześcijaństwo.

Czytaj więcej...
liczba krow pod ocena 2018
Źródło: pixabay.com

PFHBiPM: Rekordowa liczba bydła pod oceną

Cezary Wójcicki

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podała, że w styczniu bieżącego roku został osiągnięty rekordowy wynik krów będących pod oceną wartości użytkowej bydła mlecznego. Krów pod oceną mamy w Polsce już ponad 800 tysięcy, a znajdują się one w 20 020 oborach. Jest to ważna informacja, bo po raz pierwszy liczba ocenianych krów przekroczyła 800 tysięcy sztuk.

Czytaj więcej...
rynek miięsa drobiowego w lutym
fot. pixabay.com

Ceny brojlerów w lutym 2018

Agnieszka Wojtyra

Według marcowego raportu Rynek Rolny Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny skupu kurcząt w lutym były o 2,4% wyższe niż w styczniu, a także niż w lutym 2017 roku.

Czytaj więcej...