Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Kolejny protest. Tym razem swoje niezadowolenie manifestują pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej

Redakcja

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, z dniem 18 grudnia 2018, wezwał pracowników IW każdego szczebla, do podjęcia protestu. Jednocześnie skierowano kolejne pismo do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z apelem o niezwłoczne podjęcie rozmów i spotkanie jeszcze w 2018 roku. Jak przestrzegają organizatorzy protestu, jeśli nie dojdzie do rozmów z ministrem, to protest będzie rozszerzany.

Czytaj więcej...

Food Service o czwartkowym proteście w Rawie Mazowieckiej

Paweł Hetnał

- Sytuacja z protestem była dla nas zaskoczeniem. Nasza firma kupuje trzodę tylko od polskich rolników, nie prowadzimy też tuczu kontraktowego. Z rolnikami rozmawiamy cały czas. Ja jako Prezes cały czas utrzymuje politykę otwartych drzwi i nie odmawiam rozmów ani z rolnikami, ani sąsiadami, dziennikarzami i klientami – komentuje czwartkowy protest rolników w Rawie Mazowieckiej prezes firmy Food Service. 

Czytaj więcej...

Przewodniczący komisji rolnictwa o protestach rolników: Co mają zrobić? Popełnić zbiorowe samobójstwo?

Paweł Hetnał

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa nie popiera formy protestów rolników polegającej na blokowaniu dróg, ale z drugiej strony nie widzi innej metody na zamanifestowanie społeczeństwu, że w polskim rolnictwie dzieje się źle. W opinii Jarosława Sachajki, rząd PiS musi się wziąć za obniżanie podatków, które mogą niebawem sięgnąć poziomu, który spowoduje, że Polacy gremialnie wyjdą na ulice, by zamanifestować swoje niezadowolenie.

Czytaj więcej...

Główny Lekarz Weterynarii dziękuje swojemu zastępcy

Redakcja

Przypomnijmy, iż z dniem 14 grudnia 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski odwołał ze stanowiska Krzysztofa Jażdżewskiego - Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą. Kolejnego dnia jego przełożony, Paweł Niemczuk, oficjalnie podziękował zdymisjonowanemu zastępcy. - W związku z zakończeniem pełnienia przez pana funkcji Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii w imieniu swoim i całej administracji weterynaryjnej, pragnę podziękować za pana wieloletnią i trudną pracę – czytamy w podziękowaniach opublikowanych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Czytaj więcej...

Rolniczy protest w Brukseli

Redakcja

13 grudnia 2018 r. w Brukseli delegacja polskich izb rolniczych z wiceprezesem KRIR Mirosławem Borowskim na czele wzięła udział we wspólnym proteście izb rolniczych i organizacji rolniczych z Litwy, Polski, Czech, Słowacji i Łotwy. Protestujący domagali się m. in. by płatności bezpośrednie, które rolnicy z tych krajów otrzymają w okresie programowania 2021-2027, były co najmniej równe średniej płatności bezpośrednich w UE. 

Czytaj więcej...

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii odwołany

Redakcja

Z dniem 14 grudnia 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski odwołał ze stanowiska Krzysztofa Jażdżewskiego - Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą.

Czytaj więcej...

Kołodziejczak zapowiada manifestację, która dopiero pokaże siłę polskich rolników

Paweł Hetnał

Lider Agro Unii, po wczorajszej blokadzie autostrady A2, zapowiada kolejne protesty. Michał Kołodziejczak ma zamiar zorganizować strajk, który dopiero pokaże siłę polskich rolników. W wyłacznie społeczne intencje lidera tego ruchu powątpiewa minister rolnictwa. W jego opinii wczorajsza blokada autostrady była manifestacją tego, że powstała organizacja, która jego zdaniem ma ambicje polityczne.

Czytaj więcej...

Odnawialne źródła energii szansą dla Europy

Redakcja

System oparty na energii odnawialnej jest możliwy, a co najważniejsze także opłacalny. Sektor OZE w Europie zatrudnia już ponad milion ludzi, a podstawą transformacji energetycznej są miasta i obywatele. To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z „Atlasu Energii”, publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, którego premiera odbyła się 10 grudnia w katowickim Climate Hub.

Czytaj więcej...

Blokada A2 zakończona. Rolnicy czekają na ruch ministra Ardanowskiego

Paweł Hetnał

Zakończyła się blokada autostrady A2 w Brwinowie. O godzinie 15 rolnicy zaczęli rozchodzić się do swoich samochodów. Na miejsce pofatygował się minister rolnictwa, który otrzymał od protestujących dokumenty mające świadczyć o działaniu na szkodę państwa jego podwładnych. Lider zgromadzenia i Agro Unii, Michał Kołodziejczak dał szefowi rolnictwa dwa tygodnie na odniesienie się do postulatów jakie zostały przekazane na jego ręce.

Czytaj więcej...