Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8051 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,9479 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
18.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 183,50 (- 0,81%), kukurydza CZE19 - 165,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 363,50 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.04.2019 13.08 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++

WIEŚCI ROLNICZE

Wysoki wskaźnik samobójstw wśród amerykańskich rolników

Redakcja

Wskaźnik samobójstw wśród amerykańskich rolników jest znacznie wyższy niż w pozostałych grupach społecznych. Powodem są ogromne problemy gospodarcze spowodowane niskimi cenami produktów rolnych i wysokim zadłużeniem wielu przedsiębiorstw. Od 2013 r. dochody gospodarstw amerykańskich spadły o około 50 procent.

Czytaj więcej...

Czy rolnicy na spotkanie z premierem przygotowali cegły? Pikietujący w Jasieńcu domagają się przeprosin

Paweł Hetnał

Niespełna dwa tygodnie temu w Jasieńcu (woj. mazowieckie) gościł premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyjechał, by spotkać się z seniorami. Czekali na niego pikietujący sadownicy, którzy domagali się rozmowy z premierem. Zdaniem tamtejszej wójt, wizyta była zagrożona, bowiem manifestujący przynieśli ze sobą m. in. cegły zawinięte w papier. Protestujący stanowczo zaprzeczają i kategorycznie domagają się przeprosin.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Kupowanie rodzimych produktów, to wspieranie własnego rolnictwa

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w konferencji pt. „Patriotyzm konsumencki w budowaniu silnej Polski”, która odbyła się wczoraj w Senacie RP. – Chcemy, aby polscy konsumenci byli świadomi przy dokonywaniu swoich wyborów. Ważne jest też to, aby wybierając asortyment swoich zakupów kierowali się również dobrze rozumianym interesem Polski – podkreślił minister.

Czytaj więcej...

Pijana kobieta za kierownicą ciągnika

Redakcja

W miniony poniedziałek w miejscowości Wonna (woj. warmińsko-mazurskie) 39-letnia kobieta kierująca ciągnikiem została zatrzymana przez patrol policji. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mieszkanka gminy Biskupiec miała w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

Czytaj więcej...

Czy minister rolnictwa przeprosi za „pustkę intelektualną”?

Paweł Hetnał

- Pewnie wielu z was pamięta słowa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który powiedział o protestujących rolnikach, jakoby to była pustka intelektualna. Daliśmy panu ministrowi taką furtkę, by z tego wyszedł i w poniedziałek dostał na swoje biurko dokument, który pozwala mu z tej kłopotliwej sytuacji wyjść z twarzą – mówił podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak.

Czytaj więcej...

Szef Agro Unii zapowiada spektakularne manifestacje

Paweł Hetnał

Wczoraj pod kancelarią premiera odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa Agro Unii. Michał Kołodziejczak poinformował, iż mimo deklaracji ze strony Mateusza Morawieckiego, do spotkania z rolnikami nie doszło. - Jeżeli sytuacja nie będzie się zmieniała, to będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków, które w telewizji będą wyglądały spektakularnie. Dajemy jeszcze szansę. Chcemy działać spokojnie i merytorycznie z korzyścią dla państwa polskiego i polskich rolników – zapewniał lider Agro Unii.

Czytaj więcej...

Naczepa tira przygniotła ciągnik. Kierowca w stanie ciężkim

Redakcja

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do jakiego doszło w minioną środę w godzinach wieczornych w miejscowości Dąbrowa Tomaszowska (woj. lubelskie). Jadący od strony Zamościa samochód ciężarowy zaczepił o ciągnik rolniczy jadący w tym samym kierunku. Oba pojazdy wylądowały w przydrożnym rowie. Wszyscy uczestnicy zdarzenia zostali przetransportowani do szpitala. 25-latek, kierujący ciągnikiem jest w ciężkim stanie.

Czytaj więcej...

Rolnicy dzwonią i pytają kiedy dostaną 500 zł na krowę. A na linii miasto-wieś ponownie zawrzało

Paweł Hetnał

- Dzwonił do mnie jeden z rolników i mówi tak: „Kupiłem dwie krowy i czekam na pieniądze.”. To echa rolniczej konwencji obozu rządzącego. Oczywistym jest, że w tej wypowiedzi dotyczącej dopłat dla rolników nie było celowości i zamiaru podsycania konfliktu na linii miasto – wieś, ale przestrzegam i uczulam, bo słowa mają ogromną moc. Tak też było w tym przypadku, bo wszyscy widzieliśmy jaka fala hejtu na rolników przetoczyła się chociażby w internecie – komentuje rządową propozycję dopłat do krów i świń Norbert Kaczmarczyk z Kukiz'15.

Czytaj więcej...

Rolnicy wystawieni do wiatru. Premier jednak nie spotka się z Agro Unią

Paweł Hetnał

Przed tygodniem grupa ok. 200 rolników i sadowników czekała w Jasieńcu na przyjazd premiera Mateusza Morawieckiego. Pikietujący domagali się zorganizowania poważnej debaty o polskim rolnictwie z udziałem premiera i w obecności mediów. Szef rządu obiecał, że w ciągu 7 dni do takiego spotkania dojdzie. Dzisiaj stało się jasne, że zapowiedzianych rozmów nie będzie. - Jesteśmy zniesmaczeni postawą szefa rządu. Umów się dotrzymuje – czytamy w komunikacie Agro Unii. 

Czytaj więcej...

Kradzież sadzonek i ucieczka furmanką z promilami

Redakcja

Nie udała się ucieczka furmanką przed patrolem policji oraz właścicielem sadzonek. Bracia, z których jeden wcześniej ukradł borówki z pola zostali zatrzymani chwilę po kradzieży. Okazało się, że ten który powoził konnym zaprzęgiem miał ponad 1,5 promila. Jeden z braci za popełnioną kradzież został ukarany mandatem. Drugiemu grozi areszt oraz grzywna.

Czytaj więcej...

XV Forum Zootechniczno – Weterynaryjne pt.: „Zagrożenie afrykańskim pomorem świń i wysoce zjadliwą grypą ptaków w produkcji zwierzęcej”

Redakcja

XV Forum Zootechniczno – Weterynaryjne odbędzie się 12.04.2019 roku w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Dojazd 11. Głównym celem tego wydarzenia jest prezentacja aktualnej sytuacji zagrożenia afrykańskim pomorem świń i wysoce zjadliwą grypą ptaków. Informacje o aktualnym stanie zagrożenia i o problemach epidemiologicznych zostaną przedstawione w sesji plenarnej.

Czytaj więcej...

Afgańczyk w transporcie ziemniaków z Grecji

Redakcja

Patrol Straży Granicznej z placówki w Sanoku zatrzymał obywatela Afganistanu, który dotarł do Polski z Grecji w transporcie ziemniaków. Służby zaalarmował kierowca ciężarówki zaniepokojony nietypowymi odgłosami dochodzącymi z naczepy. W tym roku bieszczadzcy pogranicznicy ujawnili  dwa podobne przypadki Afgańczyków podróżujących w transporcie jabłek i soi. 

Czytaj więcej...