Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 czerwca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7989 EUR EUR - 4,2599 GBP GBP - 4,7821 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
17.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 182,75 (+ 1,11%), kukurydza SIE19 - 177,25 (+ 0,42%), rzepak SIE19 - 372,25 (+ 0,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Prawda Kołodziejczaka będzie finansowana ze środków społecznych

Redakcja

Jak zapewnia Michał Kołodziejczak, założyciel partii Prawda, ruch z którego się wywodzi, Agro Unia, będzie nadal działał na rzecz rolników, z tym, że pod innym kierownictwem. Jego partia będzie finansowana ze środków społecznych, a on sam liczy na dwucyfrowy wynik w jesiennych wyborach do Sejmu. Czy zagłosujecie na Prawdę?

Czytaj więcej...

IUNG-PIB: W niektórych regionach kraju deficyt wody doprowadzi do obniżenia plonów przynajmniej o 20 proc.

Redakcja

- Stwierdzamy na dużym obszarze środkowej i północnej Polski wzrost niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od -100 do -159 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie zagrożenia suszą o uprawy krzewów owocowych. Stwierdzamy również że nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą, w poprzednim raporcie notowano ich 8 a w obecnym liczba ta wzrosła do 9. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są w dalszym ciągu bardzo duże, powodujące wystąpienie nadmiaru wody dla roślin uprawnych - czytamy w trzecim tegorocznym raporcie IUNG

Czytaj więcej...

Kołodziejczak idzie w politykę

Paweł Hetnał

Lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak zapowiedział wczoraj powstanie nowej partii politycznej Prawda. - Polska polityka potrzebuje nowej jakości, nowych elit i prawdy. Trudna dla mnie decyzja. Dziękuje za pierwsze głosy poparcia. Wiem, że jesienią będą ich miliony – napisał wczoraj na Twitterze Michał Kołodziejczak, tym samym zapowiadając udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Jest to partia skierowana do wszystkich, szczególnie do tych, którzy nie chcą wchodzić na statek z rozbitkami Schetyny czy Kosiniaka-Kamysza – dodał lider Agro Unii w wypowiedzi dla Radia Zet.

Czytaj więcej...

Organizacja prozwierzęca pozbawiła rolnika dorobku życia, a policja wsadziła go za kraty

Paweł Hetnał

Na podstawie naruszenia dobrostanu zwierząt w gospodarstwie pana Tomasza Cieślaka w gminie Parysów interweniowała grupa obrońców praw zwierząt, która w asyście funkcjonariuszy zarekwirowała wszystkie zwierzęta utrzymywane w gospodarstwie. Rolnik stracił m. in. 29 krów, w tym cielaki i 10 krów cielnych. Jak mówi gospodarz, większość z tych zwierząt trafiło później do rzeźni. Pan Tomasz twierdzi, że taka historia może spotkać dosłownie każdego, bowiem w jego oborze były niewielkie uchybienia, a takich gospodarstw na terenie kraju jest bardzo dużo. Rolnik z Mazowsza dodatkowo został skazany wyrokiem sądowym na rok wiezienia w zawieszeniu oraz zakazano mu hodowli zwierząt. Aby utrzymać rodzinę, musiał podjąć pracę na etat.

Czytaj więcej...

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej blokują drogi. Mają dość mamienia i obietnic

Redakcja

- Chcieliśmy przeprosić serdecznie kierowców, którzy natkną się dzisiaj na nas na drogach. Będziemy w pięciu województwach. Nasi pracownicy musieli dzisiaj zaprotestować przeciwko degradacji inspekcji weterynaryjnej i przeciwko zagrożeniom, które widzimy, a wynikających z problemów kadrowo-finansowych – tłumaczą reprezentantki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inspekcji Weterynaryjnej. 

Czytaj więcej...

W kwietniu w części regionów spadło zaledwie 1,7 mm deszczu – to tyle, ile średnio pada na obszarach pustynnych. Od sierpnia rusza program nawodnień w rolnictwie

Redakcja

Mamy wielką suszę hydrologiczną, ucieka nam woda gruntowa. Nie potrafimy zatrzymywać wody. Dramatycznym pomysłem jest betonowanie polskich rzek, budowanie autostrad rzecznych, bo to jeszcze bardziej przyspieszy spływ wód. Pilnie potrzebujemy programu małej retencji, retencji na terenach wiejskich, odbudowania małych zbiorników wodnych, odbudowywania małych terenów podmokłych czy w ogóle jakby terenów podmokłych, utrzymywania zadrzewień śródpolnych, bo to są wszystko zbiorniki retencyjne. Bez tego polskie rolnictwo naprawdę czeka dramat – przestrzega dr hab. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.

Czytaj więcej...

Skupował zboże od rolników i nie płacił. Grozi mu do 12 lat za kratami

Redakcja

Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzorowała dochodzenie przeciwko Wojciechowi G., podejrzanemu o popełnienie 85 czynów, polegających na dokonywaniu oszustw na terenie powiatów zamojskiego i hrubieszowskiego, na szkodę okolicznych rolników. Przestępczy proceder polegał na tym, że podejrzany zawierał z rolnikami umowy kupna-sprzedaży różnego rodzaju zbóż, po czym po jego zakupie nie regulował za nie należności. W ten sposób doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 59 osób, na łączną kwotę ponad dwóch milionów złotych.

Czytaj więcej...

Susza w ośmiu województwach

Redakcja

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze ośmiu województw.  Susza notowana jest w uprawach zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek.

Czytaj więcej...

Trzy grupy producenckie z woj. kujawsko-pomorskiego oskarżone o wyłudzenie 11 mln zł

Redakcja

Analiza zgromadzonej dokumentacji pzez Centralne Biuro Antykorupcyjne wskazuje, że trzy grupy producentów owoców i warzyw z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Proceder miał doprowadzić do nieuzasadnionego zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 milionów złotych, tym samym mógł stanowić wyłudzenie środków finansowych.

Czytaj więcej...

Żniwa w Wielkopolsce już pod koniec czerwca?

Redakcja

Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż występuje bardzo duże odparowanie wody w szczególności na glebach V i VI klasy. W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które wysychają na pniu. Wiele plantacji jak, np. rzepaku czy też jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren, co może spowodować przyspieszenie terminu żniw.

Czytaj więcej...