Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 kwietnia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,2396 EUR EUR - 4,5792 GBP GBP - 5,2164 DKK DKK - 0,6131
Archiwum
03.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 191,00 (+ 0,13%), kukurydza CZE20 - 165,50 (+ 0,30%), rzepak MAJ20 - 363,75 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.04.2020 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,98 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Fot.: Cezary Korkosz

Kombajn do zbierania much po wioskach… Budki półotwarte (nie tylko) dla muchołówki szarej

prof. Piotr Tryjanowski

Do pierwszego tytułu namówił mnie kolega – wiadomo klikalność się liczy, drugi zaś lepiej opisuje to czego spodziewać się po treści artykułu. Jednak, gdyby je oba spróbować połączyć to i tak trzeba będzie dodać wyjaśnienie. Niektóre ptaki są niczym kombajny do łapania owadów, czynią to z gracją i elegancją, ale niezwykle skutecznie. Powstaje zatem pytanie jak taki kombajn zaparkować w swoim gospodarstwie? Czyli jak zachęcić gatunki owadożerne do osiedlenia się na naszym podwórku? Co gatunek to inne rozwiązanie, ale przyjrzyjmy się muchołówce szarej Muscicapa striata.

Czytaj więcej...

Problemy rolników mogą spowodować ogromne fale braku żywności

Redakcja

W związku z trwającą epidemią koronowirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, którzy w związku z tym nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi.

Czytaj więcej...

Co dalej z uprawnieniami na stosowanie środków ochrony roślin?

Redakcja

W związku rozpoczynającym się okresem wiosennych prac polowych i wynikającą z zaleceń uprawowych potrzebą stosowania środków ochrony roślin w gospodarstwach prowadzących konwencjonalną produkcję roślinną, pojawiają się sygnały od rolników, którym skończyły się lub w najbliższym czasie kończą się uprawnienia w tym zakresie. 

Czytaj więcej...

Producenci rolni wejdą w sezon bez rąk do pracy?

Redakcja

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do polskich władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych. Bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Na problem z dostępnością rąk do pracy w czasach epidemii koronawirusa zwracają także inne organizacje farmerskiej w całej Europie. 

Czytaj więcej...

Nowoczesne żywienie z nowoczesnym certyfikatem

Redakcja

Marka Cedrob Pasze każdego dnia oferuje wysoką jakość asortymentu, pewność i bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji swoich mieszanek paszowych. Informacje te potwierdzają certyfikaty, które regularnie zdobywa. W ostatnim czasie do puli tych dokumentów dołączył kolejny: Qualität und Sicherheit (QS Certification). 

Czytaj więcej...

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa zaprezentowało rozwiązania, które mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. Jak przekonuje resort, to nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. - Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj więcej...