Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Czesi sprawdzają wnikliwie polską wołowinę. My sprawdzimy ich piwo?

Paweł Hetnał

Wczoraj gruchnęła informacja o wykryciu salmonelli na terenie Czech w partii mięsa wołowego wyprodukowanego w Polsce. Tamtejszy minister rolnictwa zapowiedział szczegółowe kontrole dostaw wołowiny od polskich producentów. Jan Krzysztof Ardanowski dziwi się, że nasi południowi sąsiedzi przeprowadzają nagonkę na polską żywność i zapowiada kontrę. Być może pod lupę trafią czeskie piwa sprzedawane w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Wotum nieufności wobec ministra Ardanowskiego

Redakcja

Klub PO-KO złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. - To wotum wynika z oceny 8-miesięcznej działalności ministra. Nie rozwiązał on żadnego problemu polskiej wsi, a jego znakiem rozpoznawczym stała się niekompetencja, nieudolność oraz brak nadzoru nad podległymi mu instytucjami państwowymi – oceniła na dzisiejszej konferencji prasowej posłanka Dorota Niedziela.

Czytaj więcej...

Wzięli rolników na przeczekanie do wiosennych prac polowych?

Paweł Hetnał

- Wczoraj miało miejsce spotkanie „porozumienia rolniczego” pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy. Szefowie leciwych organizacji mają się porozumieć pomiędzy sobą i zaproponować nowe rozwiązania. Mam nadzieję, iż pan prezydent jako osoba z największym mandatem społecznym, nie będzie wykorzystany przez partię rządzącą jedynie do chwilowego uspokojenia rolników i przeczekania do wiosny aby rozpoczęły się prace polowe – komentuje wczorajsze wydarzenia Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski o Porozumieniu Rolniczym: Możemy przerwać te złe rzeczy, które nastąpiły w latach 90-tych

Redakcja

Bardzo się cieszę, że tak duża liczba związków i organizacji rolniczych odpowiedziała na zaproszenie i przybyła na inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Rolniczego – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując dzisiejsze spotkanie. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że uczestnicy poruszali bardzo różne tematy, najbardziej interesujące daną grupę zawodową. – Musimy nauczyć się zwracać uwagę na fakt, że rolnictwo to naczynia połączone i tak je należy rozpatrywać – powiedział szef resortu rolnictwa.

Czytaj więcej...

Porozumienie Rolnicze: Andrzej Duda dziękował za wolę dialogu

Redakcja

- Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje – mówił prezydent Andrzej Duda inaugurując dzisiaj Porozumienie Rolnicze. – Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

Czytaj więcej...

Agro Unia o dzisiejszym „Porozumieniu rolniczym”: Polityczne hucpy są dla polityków

Paweł Hetnał

Dzisiaj o godzinie 13 rozpocznie się pierwsze posiedzenie tzw. „Porozumienia rolniczego”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. W obradach nie weźmie udziału Agro Unia. - Będziemy aktywnie uczestniczyć w inicjatywach służących poprawie sytuacji w rolnictwie. Polityczne hucpy są dla polityków. Nie będziemy mięsem armatnim dla starych związkowców, którzy na naszej naiwności tyle lat żerowali i załatwiali swoje interesiki – czytamy na facebook'owym profilu organizacji, której liderem jest Michał Kołodziejczak. 

Czytaj więcej...

Kołodziejczak złajał myśliwych i zaproponował rozejm

Paweł Hetnał

Reprezentacja Agro Unii uczestniczyła w minioną sobotę jako gość w obradach zjazdu krajowego Polskiego Związku Łowieckiego. Lider tego ruchu, Michał Kołodziejczak, nie szczędził cierpkich słów myśliwym. Związkowi zarzucał brak zorganizowania, brak wizji i chęci porozumienia z rolnikami. - Wam tu trzeba pod okno przyprowadzić 500 rolników i niech stoją, niech patrzą jak wy tu pracujecie – mówił Kołodziejczak. Dodał, że już najwyższy czas aby rolnicy i myśliwi zakopali topór wojenny, który „ktoś wkłada im w ręce”.

Czytaj więcej...

W Niemczech rekordowo wysokie ceny siana i słomy

17-02-2019 07_

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny siana i słomy za Odrą ponownie wzrosły. Oznacza to, że aktualne stawki przewyższają wszystkie poprzednie rekordowe poziomy. Ceny materiałów paszowych zbierane przez Federalny Urząd Statystyczny w regularnych odstępach czasu również gwałtownie wzrosły.

Czytaj więcej...

Poseł Ajchler twierdzi, że poziom debaty z ministrem był żenujący

Paweł Hetnał

- Uczestniczyłem wczoraj w debacie, której tematem było "Wielkopolskie rolnictwo wobec współczesnych zagrożeń". W mojej ocenie był to ,,blamaż” ministra rolnictwa. Wielu przecierało oczy z zdziwienia co „On” plecie. Poziom debaty żenujący! Typowo pod wąską publiczkę? Jak to jest możliwe, żeby posłów nie dopuścić do głosu, aby mogli zadać pytania? - napisał dzisiaj na swoim Facebook'u Zbigniew Ajchler.

Czytaj więcej...