Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 października 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8958 EUR EUR - 4,2969 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5753
Archiwum
14.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 164,75 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 382,50 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Kombajniści boją się wyjechać w pole. „Śrubiarz” uszkodził już 10 maszyn

Redakcja

W okolicach Kościerzyny (woj. pomorskie) każdy wyjazd kombajnu w pole kukurydzy wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia sieczkarni. Terroryzujący okolicznych rolników człowiek nie daje za wygraną i na łodygach roślin od kilku tygodni zawiesza metalowe elementy, które stwarzają ogromne zagrożenie nie tylko dla maszyny rolniczej, ale również dla ludzkiego zdrowia i życia. Okoliczni mieszkańcy podejrzewają, że jest to być może sprawka osoby związanej z handlem częściami do maszyn rolniczych, ale nie wyklucza się też zabarwienia ideologicznego i modnej ostatnio kampanii antyrolniczej.

Czytaj więcej...

Byk zabił właściciela

Redakcja

W minioną sobotę w Szczepkowie Borowym (woj. warmińsko-mazurskie) doszło do tragedii. 52-letni rolnik wybrał się na pastwisko, by przeprowadzić byka do zagrody i jakby zapadł się pod ziemię. Po ok. półtorej godziny konającego właściciela zwierzęcia odnalazł na pastwisku jego sąsiad. Mimo prowadzonej resuscytacji rolnik zmarł.

Czytaj więcej...

Rolnicy i wieś murem za PiS

Redakcja

Rolnicy najchętniej głosowali na PiS – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos. Wśród rolników partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała 67,4 proc. głosów. W tej grupie na drugim miejscu znalazł się PSL z wynikiem 17,1 proc., a na trzecim Koalicja - 7,8 proc. Najmniej rolników wybierało Lewicę (3,5 proc.) i Konfederację (3,4 proc.).

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Otwarte Klatki odpowiada na fakturę wystawioną za likwidację polskiego rolnictwa

Paweł Hetnał

- Uprzejmie wnosimy o korektę wystawionej faktury i odliczenie od niej kosztów eksternalizowanych, tzn. takich, które nie są ponoszone przez przedsiębiorstwa, ale przerzucane na barki całego społeczeństwa, dzięki czemu branża może zachować skalę oraz rentowność produkcji – piszą Otwarte Klatki w odpowiedzi na wczorajszą inicjatywę środowiska związanego z produkcją zwierzęcą, które wystawiło tej organizacji rachunek na ponad 167 mld zł za działania zmierzające do likwidacji polskiego rolnictwa. 

Czytaj więcej...

W ciągu dekady zlikwidowano 4 miliony gospodarstw rolnych

Redakcja

W ciągu zaledwie jednej dekady, w latach 2005 - 2015, na terenie Unii Europejskiej upadły 4 miliony gospodarstw. W 2015 r. było ich 15 mln. Dziesięć lat później było ich mniej niż 11 milionów, co oznacza, że w UE ubywa 400 000 gospodarstw rocznie, ponad 30 000 miesięcznie i ponad 1000 dziennie. Co ciekawe, jedna trzecia wszystkich gospodarstw funkcjonujących we Wspólnocie, znajduje się w Rumunii, około 13% w Polsce i nieco poniżej 10% we Włoszech, a dwie trzecie wszystkich gospodarstw w UE jest mniejsza niż 5 hektarów.

Czytaj więcej...

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego czują się pokrzywdzeni

Redakcja

W ubiegłym roku rolnikom z woj. kujawsko-pomorskiego, których uprawy zniszczyły nawalne deszcze, nie dano możliwości ubiegania się o przyznanie pomocy rządowej. Szkody, podobnie jak w przypadku suszy, wystąpiły niezależnie od gospodarzy i zdaniem samorządu rolniczego ich dyskryminacja przez administrację państwową jest niezrozumiała.

Czytaj więcej...

Wystawili organizacjom prozwierzęcym rachunek za likwidację polskiego rolnictwa. Do zapłaty ponad 167 mld zł

Redakcja

Przedstawiciele największych, polskich organizacji branżowych skupiających wokół siebie najważniejsze sektory polskiego rolnictwa wystawili brytyjskiej Organizacji Viva i Stowarzyszeniu Otwarte Klatki fakturę opiewającą na ponad 167 miliardów złotych. - Jeżeli aktywiści ekologiczni chcą brać poważny udział, w poważnej debacie z poważnymi ludźmi, niech wezmą pełnię odpowiedzialności za głoszone przez siebie idee i pokryją koszty likwidacji rolnictwa w Polsce – uważają uczestnicy konferencji. 

Czytaj więcej...

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w ekspresowym tempie nadrabia kilkumiesięczne zaległości

Paweł Hetnał

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, które czekały kilka miesięcy, a niektóre nawet dwa lata - przyznał minister Jan Krzysztof Ardanowski w wystąpieniu z 8 października w Polsat News. - Zmieniłem panią prezes, na wczoraj zostało 5 tysięcy wniosków. Mam zapewnienie, że do listopada zejdziemy do zera - dodał.

Czytaj więcej...

Ludzkie szczątki na powierzchni świeżo zaoranych pól

Redakcja

Podczas prac polowych w rejonie Gródka nad Bugiem (woj. lubelskie) rolnicy natknęli się na ludzkie szczątki. Po zgłoszeniu znaleziska, do prac przystąpili archeolodzy, którzy stwierdzili, że mają do czynienia z cennym znaleziskiem - dokopali się do pochówków z XI wieku, z czasów Bolesława Chrobrego.

Czytaj więcej...