Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

WIEŚCI ROLNICZE

Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne jest Kamieńczycach

Redakcja

Znane są wyniki XVI Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018. Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju uznano gospodarstwo państwa Agaty i Zbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc w województwie świętokrzyskim.

Czytaj więcej...
Pixabay

Trawy przetrwały suszę lepiej niż zboża

Redakcja

Zakończyły się żniwa traw nasiennych. W tym roku zbierano trawy z blisko 30 000 ha. Plony są na średnim poziomie, co oznacza, że trawy przetrwały suszę lepiej niż zboża. Wielu rolników może być zadowolonych, a w szczególności Ci, którzy uzyskali przychód powyżej 4 000 zł/ha przy kosztach 1500-2000 zł/ha. Niestety jest sporo nasion, które w tym roku nie kiełkują. Powodem są błędy w desykacji nasion i używanie niewłaściwych środków chemicznych, które nie są zalecane dla traw.

Czytaj więcej...

Jak Unia reaguje na suszę?

Redakcja

Coraz bardziej dramatyczna walka ze skutkami suszy w państwach członkowskich Unii Europejskiej prowadzona jest zarówno przez poszczególne rządy, jak i same instytucje Wspólnoty. Hydrologiczne anomalie wyjątkowo dotkliwie uderzyły w polskich rolników. Według pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej właściwie od kwietnia mamy do czynienia z sumami opadów, które w niektórych punktach na mapie Polski stanowią jedynie 30 proc. normy, a w bardzo wielu – od 60 do 70 proc. Mimo że pierwsze tygodnie sierpnia przyniosły niewielką poprawę Klimatycznego Bilansu Wodnego w gospodarstwach położonych w południowo-wschodniej części kraju, to nieustępliwość tegorocznej suszy rolniczej postawiła wielu przedsiębiorców rolnych na skraju bankructwa.

Czytaj więcej...

Prasa rolująca wciągnęła rolnika. Nie żyje 34-latek

Redakcja

Pierwszego sierpnia w Kamionce (gm. Latowicz, woj. mazowieckie) doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 34-letni mężczyzna, wykonując prace polowe związane z belowaniem słomy, prawdopodobnie chcąc usunąć awarię maszyny został do niej wciągnięty wskutek czego poniósł śmierć. 

Czytaj więcej...
OSP Markowa

Motocyklista nie przeżył zderzenia z Bizonem

Redakcja

W minioną sobotę około godz. 18.30, dyżurny łańcuckiej komendy został powiadomiony o wypadku w miejscowości Markowa (woj. podkarpackie). Policjanci ustalili, że 23-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego, kierując motorowerem, zderzył się z jadącym z przeciwka kombajnem.

Czytaj więcej...

Śmiertelne zderzenie z kombajnem

Redakcja

Zamojscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku ze skutkiem śmiertelnym do którego doszło wczoraj w Iłowcu (woj. lubelskie). Audi, którym kierowała 21-letnia mieszkanka gm. Skierbieszów zderzyło się z kombajnem. 17-letnia pasażerka samochodu osobowego zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Czytaj więcej...

Chwila nieuwagi i ciągnik leży na boku

Redakcja

Do przewrócenia się ciągnika rolniczego doszło wczoraj  rano na trasie Babice – Wola Obszańska (woj. lubelskie). Jak ustalili policjanci, kierowca pojazdu zjechał nim na pobocze drogi, a następnie przewrócił się na bok. Pasażerka ciągnika została przewieziona do szpitala. 

Czytaj więcej...