kps

kps

CenyRolnicze
06 czerwca 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1964 EUR EUR - 4.4902 GBP GBP - 5.2130 DKK DKK - 0.6028
Archiwum


06.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,25 (-0,11%), kukurydza CZE23: 226,00 (+1,80%), rzepak SIE23: 429,50 (+1,42%)

06.06.2023 SPRZEDAM 25 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, wielkopolskie, krotoszyński, 63-714, tel.: 606 698 711

05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

WIEŚCI ROLNICZE

Trzy tysiące rolników ma zainfekowane komputery. Uważaj na swoje konto bankowe

Eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkryli, że ok. 3 tys. haseł użytkowników systemów informatycznych Agencji jest ogólnie dostępnych w sieci. Stało się tak z powodu zapewne nieświadomego zainstalowania przez użytkowników na ich prywatnych komputerach niebezpiecznego wirusa, który przejął informacje o danych znajdujących się na tym sprzęcie, nie tylko związanych z komunikacją z Agencją, ale np. z bankami.

Czytaj więcej...

Pierwszy raport IUNG. Suszy nie stwierdzono

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

Czytaj więcej...

J.K. Ardanowski: Rolnicy nie chcą kolejnych dotacji do wszystkiego

- Komisja Europejska próbuje jakoś wybrnąć z twarzą z problemów, które sama wywołała. Zlikwidowanie kontyngentów dostępu, czyli wielkości co roku negocjowanej ilości żywności, która może dotrzeć do Europy, było praprzyczyną tych wszystkich kłopotów. Teraz Komisja próbuje być dobrą ciocią i rozdaje pieniądze, tzn. pozwala krajom członkowskim, w tym Polsce, żeby te mogły z własnych środków wspierać swoich rolników – mówi były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej...

Niemcy o imporcie towarów rolnych z Ukrainy: „znaczne osłabienie regionalnych upraw i rolnictwa krajowego”

W czwartek (25 maja) Rada Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu wolnego handlu między UE a Ukrainą. - Rolnicy muszą spodziewać się zwiększonej presji cenowej na ich produkty – czytamy w niemieckim portalu rolnym, który powołując się na stanowisko stowarzyszenia Landwirtschaftverbinden Bayern wskazuje na niebezpieczeństwa związane z liberalizacją handlu z Ukrainą.

Czytaj więcej...

Robert Telus: Każdy rolnik dostanie dwuprocentowy kredyt

- Małe firmy skupowe mają wciąż dużo zboża, najwięcej kukurydzy. Giełda Matif znacząco obniżyła cenę zboża. Stąd nasza propozycja kredytów – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa, Robert Telus. - Premier zaakceptował kredyty dla polskich firm skupujących zboże od  rolników oraz owoce miękkie od  sadowników. Zależy nam na tym, żeby te firmy miały możliwość wzięcia kredytu obrotowego niskoprocentowego – dodał szef resortu rolnictwa.

Czytaj więcej...

Unia Europejska o rok przedłuża preferencyjne warunki importu towarów rolnych z Ukrainy

Rada Unii Europejskiej przyjęła wczoraj rozporządzenie, które przedłuża zawieszenie wszystkich ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE na kolejny rok, do czerwca 2024 r. - Ponawiając te środki, UE nadal demonstruje swoje niezachwiane wsparcie polityczne i gospodarcze dla Ukrainy, która wciąż stoi w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji – czytamy w komunikacie Rady.

Czytaj więcej...

Ponad 64% użytków rolnych w Polsce wymaga odkwaszenia. Straty idą w miliardy złotych

Przedstawiciele czternastu organizacji społecznych, samorządowych, związkowych, branżowych i producenckich zaprezentowali swoje cele odnośnie odkwaszenia gleb. Przede wszystkim zwrócili uwagę na fakt, że ponad 64% gleb uprawnych w Polsce jest kwaśnych albo bardzo kwaśnych, co skutkuje m.in. spadkiem plonów, słabą efektywnością nawożenia i szkodliwym wpływem na środowisko. 

Czytaj więcej...

Korzystne zmiany dla hodowców świń. Prezydent RP podpisał ustawę o zwrocie podatku akcyzowego

Zmiany w ustawie z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 356) mają na celu wprowadzenie limitu zużywanego oleju napędowego w odniesieniu do świń, owiec, kóz i koni, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego produkcji rolnej, któremu równocześnie przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych.

Czytaj więcej...

Katastrofalna susza w Hiszpanii. Wzrośnie import zboża paszowego z Ukrainy

- Susza w Hiszpanii może wpłynąć na produkcję roślinną w kraju i doprowadzić do zwiększonego popytu na import zboża w czasie rosnących obaw o ukraiński korytarz zbożowy – informuje agencja rolna AgriCensus .Według kwietniowego raportu monitorowania zasobów rolnych Unii Europejskiej (MARS), od stycznia na głównym obszarze rolniczym Hiszpanii nie spadły żadne znaczące opady deszczu. - Wilgotność gleby była krytycznie niska, co miało negatywny wpływ na wzrost i rozwój upraw - czytamy w raporcie MARS.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu