Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 216,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 220,50 (+ 1,02%), rzepak MAJ21 - 530,75 (+ 4,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Czynsz i zasiedzenie - o tym trzeba pamiętać przed budową farmy fotowoltaicznej

Redakcja

Wydzierżawienie gruntów rolnych przedsiębiorcy z branży energetyki odnawialnej w celu realizacji farmy fotowoltaicznej jest bardzo dobrym sposobem na rozwój agrobiznesu poprzez zabezpieczenie rolnikowi – na wiele lat – stałego źródła dochodu. Jednak, aby osiągnąć ten cel, w umowie koniecznie należy prawidłowo określić sposób naliczania czynszu oraz jego waloryzacji. Nie mniej istotne jest takie zabezpieczenie interesów majątkowych wydzierżawiającego, tak aby dzierżawca nie mógł podnosić, że wykonywanie przez niego kontraktu doprowadziło do zasiedzenia, a tym samym utraty własności przez rolnika. O ile w pierwszym zakresie dużo zależy od woli stron, o tyle w kwestii zasiedzenia problem rozwiązał sam ustawodawca. W jaki więc sposób powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa dzierżaw gruntu pod farmę fotowoltaiczną? 

Czytaj więcej...

Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośrednikami. Zdrożeć może niemal wszystko

Redakcja

Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki. Już teraz widać gwałtowne wzrosty cen środków do produkcji. Ponadto koszty prowadzenia działalności w przetwórstwie i dystrybucji są bardzo wysokie. Sporo gospodarstw straciło zbyt z powodu obostrzeń w sektorze HoReCa, przez co musiało ograniczyło wytwórczość. Jednak patrząc na ostatni rok, nie brakuje opinii, że np. warzywa, owoce czy drób mogą być tańsze. Jednocześnie rolnicy zwracają uwagę na rolę pośredników, którzy ciągle podnoszą marże. A to finalnie wpływa na ceny w sklepach.

Czytaj więcej...

Szwajcaria: Dopłaty bezpośrednie uzależnione od decyzji o stosowaniu pestycydów. Niedobory żywności i drożyzna?

Redakcja

W Szwajcarii czekają na głosowanie dwie inicjatywy, które mogą wywrócić rolnictwo do góry nogami w bezprecedensowym stopniu i sprawić, że wiele obszarów stanie się nierentownych lub nie będzie już finansowo opłacalnych. Helweci chcą wprowadzić prawo, które będzie uzależniało dopłaty bezpośrednie od decyzji o zaniechaniu stosowania pestycydów w gospodarstwie.

Czytaj więcej...

Czy rolnicy będą zwolnieni z opłaty kaucyjnej ponoszonej przy zakupie olejów smarnych?

Redakcja

W lipcu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem klimatu oraz finansów zaproponowały rozwiązanie mające na celu uszczelnienie systemu gospodarowania olejami zużytymi. Polegałoby ono na wprowadzeniu tzw. opłaty kaucyjnej doliczanej każdorazowo do ceny kupowanego oleju, zwracanej przy zdawaniu starego oleju w specjalnych punktach. Przewiduje się, że opłata ta miałaby wynosić nawet 5–10 zł od litra oleju. Tego rodzaju rozwiązanie byłoby kolejnym uderzeniem w sytuację ekonomiczną polskich rolników.

Czytaj więcej...

Ministerstwo wypowiedziało się ws. spółdzielni produkcyjnych. Będą mogły korzystać ze środków PROW?

Redakcja

Pod koniec ubiegłego roku samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy, o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych jako gospodarstw wielorodzinnych. Po ponad trzech miesiącach z resortu rolnictwa nadeszła odpowiedź. Czy takiej spółdzielni będzie przysługiwała możliwość korzystania z funduszy PROW?

Czytaj więcej...

Pomoc rządowa dla rolników była jednorazowa. Teraz radźcie sobie sami

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa nie pozostawia złudzeń polskim gospodarzom. Pomoc covidowa była jednorazowa i miała być jedynie zachętą „do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19”. O drugiej turze podobnego rodzaju wsparcia rolnicy mogą zapomnieć. 

Czytaj więcej...

Farma fotowoltaiczna na gruncie rolnym? Warto, ale trzeba się dobrze przyjrzeć umowie

Redakcja

Każdy biznes powinien się rozwijać – w tym oczywiście agrobiznes. Z tego względu rolnicy poszukują sposobów na to, aby ich działalność stawała się coraz bardziej opłacalna. Wiadomo, że działalność rolnicza obarczona jest sporym ryzykiem, związanym przede wszystkim ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, czy różnego rodzaju innymi zdarzeniami, na które prowadzący agrobiznes nie ma właściwie najmniejszego wpływu. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w bardziej przewidywalne źródła dochodu – chociażby w postaci budowy farmy fotowoltaicznej (PV) na gruntach rolnych. Pod warunkiem właściwego zabezpieczenia swoich interesów przez rolnika, dzierżawa gruntów pod farmy PV może przynieść całkiem spore zyski. I to przez wiele lat. O czym więc należy pamiętać podejmując taką inwestycję?

Czytaj więcej...

Krajowy Plan Odbudowy wyklucza ze wsparcia duże przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej

Redakcja

W związku z trwającymi konsultacjami Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), prezes Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz (Izba Zbożowo-Paszowa) – największej w Polsce organizacji reprezentującej przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem zbożami i produkcją pasz, przesłała opinię dotyczącą wybranych instrumentów wsparcia, a także przedstawiła propozycje, które przyczynią się do efektywnej realizacji założonych w KPO celów związanych z odbudową potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii oraz wsparciem budowy trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki.

Czytaj więcej...

Prezydent podpisał ustawę, która zapewnia ciągłość szacowania szkód łowieckich

Redakcja

Wczoraj po południu prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Czytaj więcej...

UOKiK stawia zarzuty spółce PolishAgri. Skandaliczne warunki umów z rolnikami

Redakcja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty spółce skupującej oraz sprzedającej zboża i rzepak -  PolishAgri. Urząd zarzuca spółce, że ta podpisuje z rolnikami umowy, które w razie wystąpienia klęsk żywiołowych i zniszczenia upraw zobowiązują gospodarzy do zakupu na wolnym zboża czy innych surowców w celu realizacji warunków zwartego kontraktu. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. 

Czytaj więcej...