Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Pomoc de minimis na wyczerpaniu. Nie będzie dopłat m. in. na wapnowanie gleb i zakup materiału siewnego

Redakcja

Kończą się środki przewidziane na pomoc de minimis na ten rok. To może oznaczać blokadę wielu programów pomocowych dla rolników. Problemy związane z wyczerpanym limitem pomocy powtarzają się już drugi rok z rzędu. Przed rokiem jednak pula środków została wykorzystana dopiero w połowie listopada. Widać zatem, że problem narasta. 

Czytaj więcej...

Do 100 tys. zł na rolniczy handel detaliczny

Redakcja

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Czytaj więcej...

Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać utratą funduszy unijnych

Redakcja

- Jak prezes ARiMR usprawni działania na rzecz rolników? - zastanawia się Rzecznik Praw Obywatelskich, który odnosi się do treści nagrania ze spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z kierownictwem ARiMR. Rolnicy skarżą się RPO na niekompetencję oraz przewlekłe załatwianie dofinansowania i wypłaty środków unijnych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać utratą funduszy unijnych - przestrzega Rzecznik i pyta prezesa Agencji, jak zamierza usprawnić jej działalność na rzecz rolników.

Czytaj więcej...

Termin naboru wniosków o pomoc suszową jest zbyt krótki?

Redakcja

Wczoraj zarząd KRIR poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że ustalony termin naboru wniosków o pomoc dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź do 31.10.2019 r. może być zbyt krótki.

Czytaj więcej...

Rolnicy z powiatów rawickiego i gostyńskiego obawiają się powstania kopalni odkrywkowej

Redakcja

9 września br. pięćdziesięciu ośmiu posłów PiS wniosło projekt ustawy – o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt ten wywołał ogromne zaniepokojenie wśród rolników z powiatu rawickiego i gostyńskiego. 

Czytaj więcej...

Amerykanie nie zainwestują w Ursusa. PKO BP dobije znaną markę?

Redakcja

Zarząd Ursus S.A. w restrukturyzacji poinformował, że w środę 2 października 2019 r. otrzymał od Nadzorcy Sądowego informację, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO BP) złożyła w ostatnich dniach września 2019r. wniosek o ogłoszenie upadłości emitenta. Wcześniej upadły negocjacje Ursusa z amerykańskim inwestorem.

Czytaj więcej...

Ministerstwo zapewnia, że są środki na dopłaty do preferencyjnych kredytów

Redakcja

Wg podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa, Rafała Romanowskiego, banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą bez przeszkód udzielać preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i rezerwować środki finansowe na pokrycie dopłat do oprocentowania tych kredytów.

Czytaj więcej...

Szacowanie szkód łowieckich nadal niedomaga. Konieczne są fundamentalne zmiany

Redakcja

Samorząd rolniczy krytycznie wypowiada się o obecnym kształcie szacowania szkód łowieckich. Rolnicy uważają, że udział Lasów Państwowych w procesie odwoławczym jest bezsensowny. Ponadto samorząd uważa, że udział przedstawiciela ODR w szacowaniu szkód nie sprawdza się. Konieczne wydaje się również ustalenie cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów plonów, co znacznie ułatwiłoby ustalenie ostatecznej wysokości odszkodowania.

Czytaj więcej...

„Polski” czosnek z Egiptu, a cebula jednocześnie z kilku krajów? Takie warzywa spotykamy w sklepach typu Biedronka i Lidl

Redakcja

Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia – wyniki z 18 sieci prezentuje UOKiK. Nieprawidłowości dotyczyły 31 sklepów (32,3 proc.) sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco. 118 partii warzyw i owoców (10,2 proc., kontrola objęła 1162 partie) było błędnie oznakowanych krajem pochodzenia. 

Czytaj więcej...