Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8436 EUR EUR - 4,2989 GBP GBP - 4,8768 DKK DKK - 0,5756
Archiwum
24.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,00 (+ 1,42%), kukurydza CZE19 - 161,75 (- 0,15%), rzepak SIE19 - 365,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.05.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,80 zł/kg, średnia: 5,29 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Pij mleko, będziesz… chory?

Martyna Frątczak

Produkty mleczne niemal od zawsze uważane były za zdrowe, pozytywnie wpływające na wiele procesów przebiegających w naszym ciele i zapewniające dobrą kondycję. Od kilku lat słyszy się jednak coraz więcej sprzecznych opinii. Wiele osób twierdzi, że produkty mleczne, ze względu na zawartość laktozy i białek uczulających są przyczyną ich złego samopoczucia. Niektórzy dietetycy i eksperci zajmujący się żywieniem uważają nawet, że produkty mleczne mogą powodować poważne choroby serca i całego układu krążenia, a spożywane przez wiele lat być przyczyną utraty zdrowia i śmierci. Jak dojść do prawdy na temat mleka? Niedawno opublikowana szczegółowa analiza podejmuje to wyzwanie.

Czytaj więcej...

Szerokość, oświetlenie, oznakowanie maszyn rolniczych, a bezpieczeństwo i prawo w ruchu drogowym - niezbędne informacje

Hanna Krugiełka

Ciągniki, maszyny rolnicze samojezdne i doczepiane to element codziennej pracy farmera. Na co dzień nikt nie zastanawia się nad przepisami i obowiązkami poruszającego się po drodze publicznej. Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Poszłabym dalej - nieznajomość przepisów, a tym samym ich nieprzestrzeganie, może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, często także powadzi do drastycznych wypadków. Szczególnie kiedy na drogę wyruszają szerokie, nieoznaczone i nieoświetlone maszyny doczepiane i wszelkie pojazdy ponadgabarytowe.

Czytaj więcej...

Pijana kobieta spadła z ciągnika na asfalt. Kierowca miał 2 promile

Redakcja

Widok spadającej z traktora kobiety przeraził mieszkańców jednej z miejscowości w gminie Kołbiel (woj. mazowieckie). Karetka zabrała poszkodowaną do szpitala, natomiast traktorzystą zajęli się mundurowi, którzy zabrali mężczyznę do policyjnego aresztu. Okazało się, że 58-latek kierujący traktorem miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, natomiast żona, która spadła z pojazdu, miała ponad 3 promile alkoholu.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Rolnictwo musi się rozwijać i wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej

Redakcja

- Polski rolnik będzie mógł tak samo funkcjonować, jak jego koledzy w innych krajach Unii Europejskiej – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkań z rolnikami w województwie kujawsko-pomorskim. – Podstawowym założeniem jakie przyjąłem jest to, aby głównym źródłem dochodów rolników były środki uzyskane z sprzedaży produkcji pochodzącej z własnego gospodarstwa – podkreślił minister.

Czytaj więcej...

GLW: Żadne decyzje dotyczące bydła wolno żyjącego z Ciecierzyc nie zostały podjęte

Redakcja

W nawiązaniu do sprawy nieprzestrzegania wymagań oraz licznych uchybień i zaniechań właściciela stada krów z Ciecierzyc w gminie Deszczno oraz koniecznością rozważenia wszystkich dostępnych opcji prawnych, zdrowotnych oraz skutków ekonomicznych dla sektora hodowlanego, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że jak dotychczas nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące zwierząt, które obecnie znajdują się pod opieką organizacji społecznych oraz wójta gminy Deszczno. 

Czytaj więcej...

Apel do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Redakcja

- Ten rok jest wyjątkowo trudny dla rolników. Najpierw zmagali się z pierwszymi symptomami suszy, która wyrządziła już nieodwracalne szkody w wielu miejscach w kraju. Następnie znaczne straty przyniosły gwałtowne burze. Teraz wiele pól uprawnych zostało zniszczonych przez powodzie i podtopienia. Rolnicy także będą potrzebowali pomocy – czytamy w interpelacji posła Norberta Kaczmarczyka, który apeluje do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie południowej części kraju.

Czytaj więcej...

Rolnicy tracą sprzęt i majątki. Kto jest rzeczywistym beneficjentem dopłat unijnych?

Paweł Hetnał

Do Marcina Bustowskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Rolników RP Solidarni, zwróciła się rolniczka, która zakupiła sprzęt w 2016 r. z dofinansowania unijnego za pośrednictwem ARiMR. Dofinansowanie maszyny wartej 250 tys. zł netto było dotowane w kwocie 100 tys. zł. Kobieta spłaciła firmie kredytowej w granicach 100 tys. zł, a do spłaty pozostało ok. 50 tys. W sytuacji jaka miała miejsce w 2018 r., czyli w obliczu suszy, utraciła płynność finansową. Do tego doszły tegoroczne problemy związane z warunkami atmosferycznymi, które nie pozwoliły na odbicie się od finansowego dna. Kobieta nie była w stanie spłacać rat, a firma udzielająca kredytu przyjechała i zabrała maszynę, która była spłacona łączną kwotą ponad 200 tys. zł. Co więcej, kobieta straciła środki z dopłat bezpośrednich na poczet kompensacji utraconego dofinansowania i musi spłacić pozostałą część zobowiązania wobec kredytodawcy. 

Czytaj więcej...

Poseł prosi ministra o interwencję ws. bydła wolno żyjącego w gminie Deszczno

Paweł Hetnał

W związku z podjęciem decyzji o wybiciu stada wolno żyjącego bydła, przemieszczającego się po gminie Deszczno w woj. lubuskim, poseł Norbert Kaczmarczyk podjął interwencję u ministra rolnictwa w tej sprawie. Wg parlamentarzysty, zwierzęta powinny zostać przekazane do innego gospodarstwa rolnego. Tymczasem ministerstwo rolnictwa przekazało 350 tys. zł na wybicie stada. 

Czytaj więcej...

Agro Unia chce pomóc rolnikom poszkodowanym przez powódź

Paweł Hetnał

- Igołomia-Wawrzeńczyce to gmina znana z produkcji warzyw. Ogromna ilości wody, która spadła na pola zniszczyła większość upraw. To prawdziwa klęska dla całego kraju. Skutki odczujemy wszyscy. Najbardziej rolnicy, którzy nie będą mieli co zbierać – czytamy na facebook'owym profilu Agro Unii, która w jednej z publikacji przedstawia pola uprawne w tej gminie zalane wodą po nawalnych opadach deszczu. To jedno z wielu miejsc na południu kraju dotkniętych ostatnimi nawałnicami. Rolnicy z Agro Unii postanowili rozpocząć akcję pomocy poszkodowanym przez żywioł. 

Czytaj więcej...