Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Wiadomości

Wiedza ludowa coraz ważniejsza w weterynarii

Martyna Frątczak

Badacze coraz częściej pytają rolników o ludowe metody leczenia różnych dolegliwości u zwierząt. Tradycyjne leki dla zwierząt zaczynają bowiem powoli przeżywać swój renesans. Budzą nadzieję na znalezienie dobrych alternatyw dla coraz mniej skutecznych antybiotyków. Proponują ciekawe i proste możliwości terapii i są szansą na leczenie zwierząt w sposób przyjazny środowisku i konsumentom.

Czytaj więcej...

Wzmożone kontrole po reportażu telewizji TVN „Krowy rażone prądem, drastyczne nagrania w ubojni”

Redakcja

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, w związku z przedstawionym przez TVN Uwaga materiałem „Krowy rażone prądem, drastyczne nagrania w ubojni”, przeprowadzane są wzmożone kontrole zakładu oraz podmiotów dostarczających bydło do uboju w tym zakładzie w zakresie przestrzegania przepisów w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania oraz rozporządzenia w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań, w szczególności zachowania dobrostanu zwierząt na terenie zakładu przy rozładunku i przepędzaniu zwierząt.

Czytaj więcej...

Fora internetowe - źródło „ciekawostek” na temat zwierząt gospodarskich

Redakcja

Współcześnie, wiele informacji poświęconych zwierzętom gospodarskim krążących w internecie często odbiegają od prawdy lub zawierają w sobie tylko jej ziarenko. Bardzo często dotyczą behawioru zwierząt i oparte są jedynie na stereotypowych przekonaniach. Niestety stanowią fundament opinii, którymi kierują się współcześni konsumenci. Idąc dalej, stereotypy te są utrwalane w świadomości Polaków i powtarzane dalej. Tak rodzi się mit, który w rzeczywistości według wielu jest faktem. Poniżej kilka mitów i faktów na temat zwierząt i produktów odzwierzęcych, z którymi można zetknąć się na forach internetowych.

Czytaj więcej...

Problem średnich miast

Redakcja

Na swoich stronach internetowych Klub Jagielloński, stowarzyszenie o charakterze republikańskim i niepartyjnym, którego wypowiedzi zdecydowanie warto śledzić, o problemie urbanizacyjnym w Polsce pisze w sposób następujący: Statystyki potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami a mniejszymi miastami. Nie istnieje już w Polsce podział na biedny wschód i bogaty zachód. Czynnikiem różnicującym stało się posiadanie w regionie dużej metropolii.

Czytaj więcej...

Złodzieje ukryli ciągnik w stercie drewna

Redakcja

Policjanci z Mazowsza zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o sprzedaż i ukrywanie skradzionego ciągnika rolniczego. Funkcjonariusze odzyskali pojazd wart kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podejrzani po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.

Czytaj więcej...

Już za tydzień odbędzie się Wschodnioeuropejski Kongres „TRZODA 3.0”

Redakcja

Na 31 stycznia 2020 r. zaplanowano Wschodnioeuropejski Kongres „TRZODA 3.0”, który odbędzie się w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym (koło Poznania). To już 3. edycja Kongresu (dawniej występująca pod nazwą Narodowy Dzień Świni). Obecnie zatacza coraz szersze kręgi i przenosi się na poziom międzynarodowy. Poprzednie edycje okazały się wielkim sukcesem, a z roku na rok liczba uczestników biorących udział w wydarzeniu powiększyła się dwukrotnie.

Czytaj więcej...