Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wiadomości

Fatalna sytuacja dochodowa rolników. Bezpieczeństwo żywnościowe państwa zagrożone

Redakcja

Ziarna zbóż są drobne, zasuszone i trudno nawet je wymłócić. Kondycja kukurydzy jest bardzo słaba, co źle rokuje co do produkcji pasz objętościowych dla bydła mlecznego. Drugi pokos traw był już bardzo kiepski, a kolejnych może już nie być, jeśli pogoda się nie zmieni. Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca przy tym uwagę na bardzo niskie ceny skupu bydła opasowego. Ten problem może pogłębić się w wyniku postępującej suszy i braku pasz objętościowych dla bydła. Rolnicy w takiej sytuacji będą zmuszeni wyprzedawać zwierzęta opasowe, co jeszcze bardziej obniży ceny w skupach. 

Czytaj więcej...

W ciągu roku drastycznie wzrosły ceny warzyw i owoców. Rekordowe podwyżki notuje ogórek szklarniowy i rzodkiewka

Redakcja

Rozpoczyna się okres kiedy na Rynku Bronisze przeważają warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Możemy obserwować nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków jak marchew, cebula i burak. Niestety inne gatunki, mimo że już występują w młodej wersji, nadal są drogie, a czasami cena wędruje jeszcze wyżej, np. w przypadku pietruszki i selera. Czasem zmiany cen powodowane są wzrostem lub spadkiem poziomu eksportu. Tak stało się w ostatnim tygodniu w przypadku pomidorów krajowych, gdy cena wzrosła z 4 do 7 zł/kg, ponieważ krzew pomidora musi czasem odpocząć kilkanaście dni zanim urodzi następny rzut produkcyjny. 

Czytaj więcej...

Niektórzy znów muszą dopłacać do produkcji tucznika

Redakcja

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" wynika, iż producent tucznika kończący na tę chwilę 90 dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) musi liczyć się ze stratą powyżej 3 zł/szt. Rozpoczynający nowy cykl tuczu (przy obecnej sytuacji rynkowej) aby "nie dokładać do interesu" i zyskać nieco ponad 30 zł/szt muszą liczyć, że za trzy miesiące cena skupu żywca wieprzowego wyniesie minimum 4,99 zł/kg (próg opłacalności). 

Czytaj więcej...

Dlaczego wielu rolników nie zje mięsa ze swojej świni?

Paweł Hetnał

Tylko cztery miliony sztuk świń pochodzi z polskich prosiaków. Pozostałe siedem milionów sztuk rodzimego pogłowia, to zwierzęta pochodzące z importu, co powoduje, iż ok. 2,5 mld zł na zakup warchlaków wypływa poza granice kraju. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie może doprowadzić do „niesamowitej drożyzny” na rynku mięsa. Tak przynajmniej uważa Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych, który uważa, że musimy szybko doprowadzić do odbudowy pogłowia, a formy tuczu nakładczego powinny być bezwarunkowo zakazane.

Czytaj więcej...

83-latka zginęła podczas wypalania słomy

Redakcja

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 83-letniej mieszkanki gminy Nowy Żmigród (woj.podkarpackie). Ciało kobiety odkryli wczoraj strażacy podczas akcji gaszenia słomy na polu uprawnym w Nienaszowie. 

Czytaj więcej...

Paszowy przekręt na miliony złotych

Redakcja

Policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie z Krajowa Administracją Skarbową i Prokuraturą Krajową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o oszustwa, pranie pieniędzy i przestępstwa karno-skarbowe. Z ustaleń śledztwa wynika, że Skarb Państwa mógł być narażony na straty sięgające ponad 9,2 mln zł. Członkowie grupy dodatkowo są podejrzani o oszustwa na kwotę ok. 10 mln zł na szkodę niemieckich firm. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy prawdopodobnie łamali prawo w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatków przy obrocie towarami w postaci komponentów paszowych.

Czytaj więcej...

Nieużytki KOWR-u bulwersują rolników i dzierżawców

Redakcja

Działania KOWR z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego budzą największe emocje wśród rolników. Utrzymywanie się nieużytków na gruntach przejętych przez państwo bulwersuje środowisko dzierżawców i jest uznawane za przejaw niegospodarności.

Czytaj więcej...

Zbliżają się wybory do izb rolniczych. Stary układ broni stołków?

Paweł Hetnał

Tegoroczne wybory do izb rolniczych zaplanowano na 28 lipca. Każdy kandydat ubiegający się o mandat musiał zgromadzić przynajmniej 50 podpisów rolników odprowadzających podatek rolny. W czasie zbierania podpisów przez kandydatów, Krajowa Rada Izb Rolniczych zmieniła jednak reguły gry, co sprawiło, że aspirujący do samorządu rolniczego musieli od nowa budować listy poparcia. Zdaniem naszego rozmówcy, który zdecydował się na udział w wyborach, to celowy wybieg mający na celu wyeliminowanie napływu świeżej krwi do izb rolniczych.

Czytaj więcej...