zm skiba

kojs

CenyRolnicze
15 lipca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8960 EUR EUR - 4.2499 GBP GBP - 5.0603 DKK DKK - 0.5696
Archiwum


15.07.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,50-9,20 zł/kg, średnia: 8,76 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Ochrona roślin

Urzędnicy gnębią rolników absurdalnymi wymaganiami. Więcej czasu w papierach niż w polu

- Nie możemy zgodzić się na coraz bardziej restrykcyjne prawo wobec polskich rolników będących przecież członkami wspólnoty europejskiej przy jednoczesnym otwarciu na żywność ze wszystkich kierunków świata niepodlegających choćby w ułamku przepisom związanym z bezpieczeństwem żywności, ochroną środowiska i klimatu – czytamy w wystąpieniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Czytaj więcej...

Jak postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin? - wskazówki PIORiN

Samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, spalanie lub wyrzucanie do lasu jest złamaniem prawa i może być niebezpieczne dla środowiska. Zabrania się wykorzystywania opróżnionych opakowań po środkach ochrony roślin do innych celów. Co więc powinniśmy z nimi robić? Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przygotowała kilka cennych wskazówek.

Czytaj więcej...

Zielona ideologia w odwrocie? Parlament Europejski odrzucił brukselskie rozporządzenie dotyczące ochrony roślin (SUR)

Rozporządzenie Komisji Europejskiej, dotyczące ochrony roślin, poniosło porażkę w Parlamencie Europejskim. Nieznaczną większością głosów wstrzymano dziś planowane przepisy (SUR). Oznacza to, że ambitny plan Komisji, zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w UE o 50 procent do 2030 r. nie powiódł się. Całkowity zakaz stosowania wszelkich środków ochrony roślin na wrażliwych obszarach chronionych również nie wchodzi w grę.

Czytaj więcej...

PZPRZ: Potrzebujemy dostępu do glifosatu, jeżeli nie chcemy doprowadzić do zahamowania rozwoju sektora rolnego w Polsce

- Komisja Europejska proponuje, by przedłużyć stosowanie glifosatu na 10 lat, choć pojawiają się głosy z niektórych państw członkowskich, by był to nawet krótszy okres. Nie ma podstaw do tego, by zezwolenie obowiązywało krócej. Jeżeli tak się stanie, mielibyśmy do czynienia z precedensem, gdzie dowody naukowe nie stanowią żadnego zabezpieczenia dostępu ważnych substancji dla rolników, a decyzje podejmowane są wyłącznie na drodze politycznej – czytamy w wystąpieniu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, które zostało skierowane m.in. do unijnego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego.

Czytaj więcej...

Polska podtrzymuje stanowisko w sprawie glifosatu

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 17 października 2023 r. o dalsze działania w celu odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało swoje stanowisko w tej sprawie.

Czytaj więcej...

Zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach wrażliwych? Tego chcą eurokraci

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego wzywa do zastosowania ostrzejszych reguł planowanego unijnego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR). Komisja wzywa do ograniczenia stosowania szczególnie niebezpiecznych środków ochrony roślin do 2030 r. o 65%. Propozycja Komisji Europejskiej wzywa do 50-procentowej redukcji wszystkich chemicznych pestycydów. 

Czytaj więcej...

Rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw?

Podczas unijnej dyskusji na temat odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat nie uzyskano większości kwalifikowanej i nie podjęto decyzji w tej sprawie. Zdaniem samorządu rolniczego, ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu