kps

skiba

CenyRolnicze
06 czerwca 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1964 EUR EUR - 4.4902 GBP GBP - 5.2130 DKK DKK - 0.6028
Archiwum


06.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,25 (-0,11%), kukurydza CZE23: 226,00 (+1,80%), rzepak SIE23: 429,50 (+1,42%)

06.06.2023 SPRZEDAM 25 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, wielkopolskie, krotoszyński, 63-714, tel.: 606 698 711

05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Ochrona roślin

Apel o przyspieszenie prac umożliwiających używanie dronów rolniczych w Polsce

W związku z rozwojem rolnictwa precyzyjnego i rosnącym zainteresowaniem rolników nowymi technologiami, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się ministra rolnictwa z pytaniem o szczegóły możliwości zastosowania dronów rolniczych jako maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów w odpowiedniej dawce dokładnie w miejscach, gdzie jest to wymagane (z dokładnością do kilku centymetrów). 

Czytaj więcej...

Cała Polska może okazać się obszarem wrażliwym. To oznaczałoby koniec produkcji rolnej

Unijni rolnicy chcą, aby wyznaczenie minimalnych progów dla krajowych celów redukcji stosowania pestycydów było tak elastyczne jak to możliwe, uwzględniając historyczną redukcję stosowania oraz warunki geograficzne i społeczno-gospodarcze występujące w różnych państwach członkowskich. Za absurdalny traktuje się pomysł, wprowadzenia definicji tzw. obszarów wrażliwych, której interpretacja mogłaby spowodować uznanie całej Polski za taki obszar, a to skutkowałoby wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin.

Czytaj więcej...

Frans Timmermans martwi się o owady i domaga się szybszego ograniczania stosowania środków ochrony roślin

Unijny komisarz ds. klimatu Frans Timmermans uważa, że projekty ustaw dotyczących ograniczania stosowania środków ochrony roślin są wdrażane zbyt wolno. Timmermans wzywa Parlament Europejski i Radę do szybkiego i bezkompromisowego przyjęcia przedłożonych już wniosków ustawodawczych, aby „pomóc w ochronie i odbudowie populacji owadów zapylających w Europie”.

Czytaj więcej...

Czy pamiętasz o badaniu sprawności technicznej opryskiwaczy?

- Jednym z kluczowych elementów warunkujących prawidłowość wykonania chemicznej ochrony roślin oraz bezpieczeństwa takiego zabiegu jest stan techniczny sprzętu do stosowania środków ochrony roślin. Na każdym posiadaczu tego sprzętu ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu używanego do stosowania środków ochrony roślin – przypomina PIORiN.

Czytaj więcej...

Czy Polska zablokuje dyrektywę związaną z ograniczeniem stosowania środków ochrony roślin ?

- Przepis dotyczący redukcji stosowania środków ochrony roślin o 50% już jest, ale raczej nie dojdzie do jego wprowadzenia. Spotkał się on z dużym protestem wielu krajów. Szukamy sojuszników, aby go powstrzymać. Już na początku poparło nas w tym względzie 18 krajów, ale nie są to kraje istotne ze względu na liczbę mieszkańców, potrzebujemy silniejszych sojuszników, chcemy porozumieć się z Francją oraz Włochami - informował niedawno minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk. 

Czytaj więcej...

Ceny środków ochrony nieustannie rosną. Co nas czeka w 2023 r.?

Ceny środków ochrony roślin na rynkach międzynarodowych idą w górę. W 2022 roku herbicydy podrożały o 24%, a fungicydy prawie o 10%. Na początku 2023 r. nic zapowiada aby sytuacja mogła wyglądać dużo lepiej. Warunki handlu determinuje duża niepewność związana z dostawami energii i problemami z łańcuchem dostaw w nowym roku, co utrudnia prognozowanie rozwoju rynku.

Czytaj więcej...

Ocena skutków ograniczenia stosowania środków ochrony roślin coraz bliżej. Opór dają jedynie Niemcy, Francja i Hiszpania

Rada Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej spotkała się po raz ostatni w tym roku 11 i 12 grudnia. Skupiono się na dyskusjach na temat konsekwencji przewidzianych przez europejską politykę rolną. Na przykład rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin znalazło się w porządku obrad Rady Rolnej. Szefowie departamentów wielu krajów UE apelują o przeprowadzenie oceny skutków dla planowanej regulacji, ale są i tacy, którzy chcą ją jak najszybciej uchwalić. 

Czytaj więcej...

Bruksela: Zatwierdzenie glifosatu przedłużone o rok

Komisja Europejska przedłużyła zatwierdzenie glifosatu o rok do 15 grudnia 2023 r. Decyzja została podjęta wyłącznie przez władze w Brukseli, ponieważ w październiku w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) oraz w odpowiednim komitecie odwoławczym, państwa członkowskie nie osiągnęły kompromisu w tej sprawie.

Czytaj więcej...

Wszyscy widzą, że brukselskie elity brną w ślepy zaułek, ale walec ideologiczny toczy się dalej

- Administracyjne, odgórnie określanie ile środków ochrony roślin musi zniknąć z rynku, które nie jest poparte wiedzą naukową zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Unii Europejskiej. To ideologia, której powinniśmy się sprzeciwić. Rolnicy potrzebują leków dla roślin – stwierdza Marian Sikora - przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Czytaj więcej...

Stanowcze „nie” dla ograniczenia stosowania środków ochrony roślin

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, działając w imieniu polskich rolników zgłosił w konsultacjach zdecydowany sprzeciw w odniesieniu do zapisów zawartych w projekcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Według samorządu rolniczego zaproponowane w załączniku do rozporządzenia wskaźniki redukcyjne są trudne do przyjęcia i wymagają dokładnego zbadania i oparcia na naukowych podstawach.

Czytaj więcej...

Bruksela szykuje rolnicze harakiri

- Jako rolnicy rozumiemy konieczność odchodzenia od intensywnych metod produkcji rolniczej i nadmiernego stosowania pestycydów. Musi być to jednak proces rozłożony w czasie z zapewnionymi odpowiednimi środkami finansowymi oraz działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi skierowanymi do rolników – wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Czy biologiczne środki ochrony roślin są w stanie szybko zastąpić pestycydy?

Komisja Europejska przyjęła w środę (31 sierpnia) nowe przepisy mające na celu zwiększenie dostępności do biologicznych środków ochrony roślin w ramach działań na rzecz ograniczenia uzależnienia od chemicznych pestycydów. Nowe przepisy, które zostały już zatwierdzone przez państwa członkowskie w lutym, a wejdą w życie od listopada 2022 r., mają na celu ułatwienie zatwierdzania mikroorganizmów do stosowania jako substancji czynnych w środkach ochrony roślin.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu