- W związku z obserwowaną w ostatnich tygodniach maja br. zmianą cen na europejskim rynku gazu oraz prognozami w obszarze popytowym spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty zwiększają swoją produkcję – czytamy w komunikacie spółki skarbu państwa.
Analitycy Rabobanku spodziewają się, że zakup nawozów będzie opłacalny dla rolników, przynajmniej do jesieni 2023 roku. To, jak długo ceny nawozów pozostaną niskie, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko światowy popyt na nawozy ponownie wzrośnie. Poziom popytu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę prawdopodobnie zostanie osiągnięty dopiero za 2-3 lata.
Spółka Agrochem Puławy (autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty) po dwóch miesiącach przerwy opublikowała nowe cenniki nawozów wieloskładnikowych, które obowiązują od dnia 24.05.2023r. Stało się to po publikacji przez Grupę Azoty wyników finansowych za I kwartał 2023 r.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił przed miesiącem do prezesa Grupy Azoty o wydanie osobnej instrukcji przechowywania nawozów przeznaczonych do stosowania w rolnictwie, która w sposób skrócony przedstawi wymagania dotyczące przechowywania nawozów saletrzanych, dostosowane do potrzeb i realnych możliwości przeciętnych rolników, w tym o dopuszczenie przechowywania saletry amonowej na zewnątrz, na paletach, pod okrywą z plandeki.
- Pierwszy kwartał 2023 roku to okres niższych wyników Grupy Azoty i ujemnych marż we wszystkich kluczowych segmentach biznesowych, co było konsekwencją kumulacji szeregu negatywnych zjawisk. Do najistotniejszych należały nadpodaż produktów i spadek konkurencyjności, z którymi zmaga się cały przemysł chemiczny na Starym Kontynencie. W dużej mierze jest to efekt m.in. importu nawozów i tworzyw spoza UE, gdzie producenci produkują z użyciem tańszych surowców i nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej na poziomie takim jak ma to miejsce w przypadku wytwórców na terenie Unii Europejskiej - wskazuje Grupa Azoty.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości około 1 miliarda euro (4,7 miliarda złotych), którego celem jest utrzymanie płynności finansowej producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Środki te zostaną przeznaczone na dopłaty do zakupionych nawozów.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z zapowiadanym przez rząd RP dofinansowaniem do zakupionych nawozów mineralnych, zwraca się do MRiRW o uwzględnienie w planowanym naborze wniosków rekompensaty kosztów poniesionych przez rolników na zakup nawozów w terminie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r.
Wsparcie będzie przysługiwało rolnikom, którzy zakupili nawozy mineralne, inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022r. do 31 marca 2023 r.
Ceny nawozów na rynkach światowych były w ostatnim tygodniu w miarę stabilne. Analitycy uważają jednak, że presja spadkowa może ponownie wzrosnąć w nadchodzących tygodniach.
- W przypadku, gdy ze złożonych wniosków o pomoc wyniknie, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 4,7 mld zł, do obliczenia wysokości tej pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący będzie stanowił iloraz kwoty 4,7 mld zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – stwierdziła Aleksandra Szelągowska, z-ca dyrektora departamentu budżetu MRiRW w piśmie z dnia 8 maja do ZZR Korona. Wprawdzie Związek zwracał się o obniżenie stawki VAT na nawozy i środki ochrony roślin, ale otrzymał odpowiedź dotyczącą… programu dopłat do nawozów.
Skończył się krótkotrwały wzrost cen nawozów na giełdach światowych. Stawki ponownie spadają zarówno w USA, jak i w innych ważnych ośrodkach handlowych. Powodem są gwałtowne spadki cen gazu, tanie nawozy z Rosji, pełne magazyny u importerów oraz spadające ceny zbóż.
Pomimo trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się polscy rolnicy, ministerstwo finansów nie planuje obniżek stawki podatku VAT na nawozy i środki ochrony roślin. Jak wyjaśnia resort, państwo żyje z podatków musi zarabiać, a ponadto priorytetem są wydatki na „obronność kraju”.
We wtorek 18 kwietnia Parlament Europejski zatwierdził plan rozszerzenia mechanizmu dostosowania granic emisji CO2 na szereg towarów energochłonnych. Korekta granic dla nawozów prawdopodobnie podwyższy znacząco ceny tych produktów.
Ceny mocznika w USA wzrosły po Wielkanocy i spowodowały wzrost cen na całym świecie. Jednak wszystkie inne ceny nawozów azotowych nadal spadają z powodu słabego popytu – zarówno na rynku światowym jak i w Europie.
- Największy w Polsce producent nawozów zmniejszył w marcu produkcję nawozów azotowych o aż 35,1 proc.,do 211 tys. ton — poinformowała spółka w komunikacie.
- Niskie zainteresowanie zakupem powoduje dalszą presję na rynek nawozów. Ceny mocznika i innych nawozów azotowych kontynuowały w ubiegłym tygodniu trend spadkowy i są na najniższym poziomie od lata 2021 r. Pomimo niskie oferty dealerów obecnie nie interesują wielu rolników. Głównym powodem jest to, że marże produkcyjne w rolnictwie uległy znacznemu pogorszeniu w wyniku niedawnego spadku cen zbóż i nasion oleistych – pisze niemiecki portal Agrarheute o sytuacji na światowym rynku nawozów.
Ceny nawozów na giełdach światowych nadal znajdują się pod ogromną presją. Jak informują analitycy, w szczególności ceny amoniaku i mocznika gwałtownie spadają z powodu dużej podaży i ograniczonego popytu.
Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o obniżenie stawki VAT na nawozy i środki ochrony roślin z poziomu 8% do 5%, tj. do minimalnej stawki przewidzianej w dyrektywach unijnych.
W Niemczech ceny kluczowych nawozów azotowych dalej spadają. Ceny saletry wapniowo-amonowej, mocznika i roztworu saletry amonowo-mocznikowej (AHL) na niemieckich rynkach spot spadły o około 10 euro za tonę w stosunku do ubiegłego tygodnia.
Spółka Agrochem Puławy (autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty) opublikowała nowe cenniki nawozów wieloskładnikowych. Stało się to zaledwie tydzień po publikacji zaktualizowanych cenników, na które było trzeba czekać uprzednio blisko trzy miesiące. W miniony piatek stawki poszły w dół w przypadku produktów od Grupy Azoty Fosfory. Liderem obniżek jest superfosfat wzbogacony, którego cenę obniżono o 470 zł/t. Pozostałe produkty z tej grupy staniały w ciągu tygodnia o nieco ponad 200 zł/t. Wycena nawozów azotowych nie zmieniła się.