Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 kwietnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3881 EUR EUR - 4,1724 GBP GBP - 4,7660 DKK DKK - 0,5602
Archiwum
20.04.2018 MATIF: pszenica kons. MAJ18 - 163,00 (- 0,61%), kukurydza CZE18 - 162,50 (- 0,61%), rzepak MAJ18 - 340,00 (- 1,09%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.04.2018 13.12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe zwierzęta hodowlane

Rasy średnie królików, produkcja mięsa

Joanna Składanowska-Baryza

Mięso królika z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W zależności od kierunku użytkowania, wszystkie rasy królików możemy podzielić na: mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste. Największym producentem surowca mięsnego jest Azja, w Chinach produkukowane jest ok. 40% światowej produkcji.

Czytaj więcej...
drony zapylające rośliny
fot. pixabay.com

Robotyczna pszczoła w rolnictwie

Redakcja

Walmart chce zbudować robotyczne pszczoły. Mówi się, że amerykański gigant handlu detalicznego złożył kilka wniosków patentowych na różne samoloty, zwłaszcza te przydatne w rolnictwie.

Czytaj więcej...

Hodowla norek – Polska jako II producent w Europie

Marta Bykowska

Polska zaraz po Danii jest jednym z czołowych producentów skór norek (Tab.1.) produkując ok. 8,5 mln skór rocznie. W roku 2016 eksport surowych skór futrzarskich wyprodukowanych w Polsce wyniósł 1,7 mld złotych, co uplasowało Polskę na drugim/ trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji.

Czytaj więcej...

Rozwój hodowli królików w Polsce

Joanna Składanowska-Baryza

W Polsce z roku na rok można zauważyć wzrost zainteresowania mięsem króliczym. Współczesny konsument zwraca uwagę na to, co je, ceni wysoką wartość odżywczą mięsa i jego jakość. W Polsce nie ma tradycji spożywania mięsa króliczego, dane są bardzo zróżnicowane, ale według wszystkich autorów zajmujących się badaniem tego surowca kształtuje się ono na niskim poziomie.

Czytaj więcej...

Dodatki w żywieniu królików – pasze znane oraz przyszłościowe

Joanna Składanowska-Baryza

Restrykcyjna zmiana pasz w żywieniu królików jest ryzykowna, ponieważ zwierzęta te mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. W hodowli królików, poszukuje się pasz, dzięki którym uzyska się pożądany efekt, czyli szybkie przyrosty przy stosunkowo niskim zużyciu paszy. Żywienie dorosłych już zwierząt powinno być uzależnione od ich aktualnego stanu zdrowotnego (fizjologicznego) i produkcyjności. Mieszanki muszą być produkowane ze składników o najwyższej jakości, powinny być odpowiednio zbilansowane.

Czytaj więcej...

Wartości odżywcze mięsa króliczego

Joanna Składanowska-Baryza

W ostatnich latach zauważono znaczny wzrost zainteresowania tematyką prozdrowotną. Nieodpowiedni tryb życia i zła dieta w dużej mierze przyczyniają się do występowania chorób cywilizacyjnych (chorób XXI wieku). Są to globalnie występujące choroby, cywilizacji spowodowane postępem cywilizacyjnym, do których można zaliczyć między innymi choroby sercowo-naczyniowe, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, choroby alergiczne i choroby zakaźne.

Czytaj więcej...