Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 listopada 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7614 EUR EUR - 4.4843 GBP GBP - 5.0239 DKK DKK - 0.6025
Archiwum
27.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,50 (0,00%), kukurydza STY21 - 194,50 (0,00%), rzepak LUT21 - 414,00 (+ 0,91%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.11.2020 12:59 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,00 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,32 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe zwierzęta hodowlane

Norki jednak zdrowe. Nie ma pierwszego ogniska koronawirusa w polskiej hodowli zwierząt futerkowych

Redakcja

- Zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierząt i ponowne ich przebadanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, ponieważ tylko wyniki z tego laboratorium, maja charakter urzędowy. Ujemne wyniki badań nie potwierdziły doniesień medialnych – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa, Grzegorz Puda. Przypomnijmy, iż we wtorek naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-COV-2 norek hodowlanych w Polsce.

Czytaj więcej...

Koronawirus na fermie norek. Teraz czas na świnie?

Redakcja

- Ministerstwo Rolnictwa dowodzone przez Grzegorz Puda, rozpoczęło proces wpisywania norki amerykańskiej na listę zwierząt, u których będzie zwalczany COVID-19 z urzędu. Tymczasem poza norkami nosicielami jest również 50 innych gatunków, w tym psy, koty, tygrysy, świnie etc. – sugeruje Marek Miśko, dyrektor generalny Związku Polski Przemysł Futrzarski. 

Czytaj więcej...

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. A co z królikiem?

Redakcja

Ten rok dla branży futerkowej i hodowców jest bardzo trudny. Pierwsza połowa roku została zdominowana przez pandemię, hodowcy nie byli wstanie wystawić produktów na aukcjach, ponieważ kanały dystrybucji zostały unieruchomione bądź zerwane przez koronawirusa. Druga połowa roku to przegłosowany w Sejmie zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Zakaz hodowli zwierząt w Polsce obejmie ok. 700 ferm (spośród funkcjonujących 810 – 107 ferm, to fermy królicze - dane pochodzą ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii). Polska była drugim producentem skór w Europie i trzecim na świecie. Co z hodowlami, prężnie rozwijającymi się, w których praca hodowlana trwała od lat (tradycja tej branży sięga ponad 90 lat)? Rząd musi zaplanować rekompensaty lub vacatio legis - czas, który pozwoliłby na to aby hodowcy spokojnie mogli zakończyć hodowlę lub znaleźć inne rozwiązanie   

Czytaj więcej...

Czy ministerstwo planuje wprowadzić dotacje na rozwój i hodowlę pszczół murarek?

Redakcja

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły mają duży wpływ na plonowanie roślin. Zapylanie ich zawdzięczamy głównie pszczole miodnej, której w niektórych rejonach kraju brakuje ze względu na malejącą liczbę pasiek. Niedobory zapylaczy uzupełnić mogą dzikie pszczoły, których w Polsce mamy około 450 gatunków. Niestety, ich liczebność również maleje ze względu na ubożenie bazy pokarmowej. Powodem tego jest między innymi zaniechanie upraw pastewnych roślin motylkowych i zastąpienie ich uprawami zbóż i okopowych.

Czytaj więcej...

Pistolety dla hodowców. Odstraszanie drapieżników w Beskidach

Redakcja

Hodowcy z powiatów żywieckiego i cieszyńskiego (woj. śląskie) otrzymali od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska urządzenia do ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. Do hodowców trafiło 10 zestawów ogrodzeń (tzw. pastuchów) elektrycznych: 8 do ochrony zwierząt hodowlanych i 2 do ochrony pasiek pszczelich przed niedźwiedziami. Ponadto właściciele stad otrzymali również 10 zestawów do odstraszania drapieżników, złożonych z pistoletów sygnałowo-hukowych do wystrzeliwania nabojów hukowych i rac.

Czytaj więcej...

Mąka z robaków. Zjesz taki chleb?

Redakcja

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe zapotrzebowanie na białka zwierzęce podwoi się do 2050 r. wraz ze wzrostem populacji. Potrzeby tej z pewnością nie zaspokoił mięso pochodzące wyłącznie z hodowli zwierząt. Dlatego naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) badają produkcję nowych alternatywnych źródeł białka. Ich celem jest opracowanie mąki z proszku owadów, która nadaje się na przykład do wypieku chleba. 

Czytaj więcej...
Pixabay

Chów przemysłowy, tradycyjny czy ekologiczny ?

Redakcja

Na wstępie warto wyjaśnić bardzo często mylone pojęcia tj. chów i hodowlę. Chów zwierząt to utrzymanie zwierząt w celu uzyskania oczekiwanych cech użytkowych. Hodowla obejmuje zagadnienia, które dotyczą utrzymania zwierząt, ale i prac związanych z rozrodem i użytkowaniem. Większość dostępnych źródeł definiuje chów jako współczesną formę dużej liczby utrzymania zwierząt w gospodarstwach o różnej powierzchni. Chów przemysłowy pozwala na uzyskania dużej ilości produktów odzwierzęcych niższym kosztem, niż w chowie tradycyjnym.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolników oddziałują również na pszczoły

Redakcja

Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolnictwie, niektóre działy są wręcz absolutnie uzależnione od zapylaczy, niektóre uprawy są wspomagane przez te owady. Rzepak, roślina w zasadzie samopylna, dzięki pomocy pszczół zwiększa swoje plonowanie o 20 do 40 procent – zwrócił uwagę minister Jan Krzysztof Ardanowski w Światowym Dniu Pszczół. 

Czytaj więcej...