Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Pozostałe zwierzęta hodowlane

Pistolety dla hodowców. Odstraszanie drapieżników w Beskidach

Redakcja

Hodowcy z powiatów żywieckiego i cieszyńskiego (woj. śląskie) otrzymali od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska urządzenia do ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. Do hodowców trafiło 10 zestawów ogrodzeń (tzw. pastuchów) elektrycznych: 8 do ochrony zwierząt hodowlanych i 2 do ochrony pasiek pszczelich przed niedźwiedziami. Ponadto właściciele stad otrzymali również 10 zestawów do odstraszania drapieżników, złożonych z pistoletów sygnałowo-hukowych do wystrzeliwania nabojów hukowych i rac.

Czytaj więcej...

Mąka z robaków. Zjesz taki chleb?

Redakcja

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe zapotrzebowanie na białka zwierzęce podwoi się do 2050 r. wraz ze wzrostem populacji. Potrzeby tej z pewnością nie zaspokoił mięso pochodzące wyłącznie z hodowli zwierząt. Dlatego naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) badają produkcję nowych alternatywnych źródeł białka. Ich celem jest opracowanie mąki z proszku owadów, która nadaje się na przykład do wypieku chleba. 

Czytaj więcej...
Pixabay

Chów przemysłowy, tradycyjny czy ekologiczny ?

Redakcja

Na wstępie warto wyjaśnić bardzo często mylone pojęcia tj. chów i hodowlę. Chów zwierząt to utrzymanie zwierząt w celu uzyskania oczekiwanych cech użytkowych. Hodowla obejmuje zagadnienia, które dotyczą utrzymania zwierząt, ale i prac związanych z rozrodem i użytkowaniem. Większość dostępnych źródeł definiuje chów jako współczesną formę dużej liczby utrzymania zwierząt w gospodarstwach o różnej powierzchni. Chów przemysłowy pozwala na uzyskania dużej ilości produktów odzwierzęcych niższym kosztem, niż w chowie tradycyjnym.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolników oddziałują również na pszczoły

Redakcja

Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolnictwie, niektóre działy są wręcz absolutnie uzależnione od zapylaczy, niektóre uprawy są wspomagane przez te owady. Rzepak, roślina w zasadzie samopylna, dzięki pomocy pszczół zwiększa swoje plonowanie o 20 do 40 procent – zwrócił uwagę minister Jan Krzysztof Ardanowski w Światowym Dniu Pszczół. 

Czytaj więcej...

Koronawirus uderza w fermę norek w Holandii

Redakcja

Holenderska minister rolnictwa Carola Schouten ogłosiła w niedzielę, że na jednej z ferm norek wykryto koronawirusa. Feralne obiekty są położone w Gemert-Bakel i Laarbeek, a zwierzęta tam utrzymywane wykazały „różne objawy, w tym problemy z oddychaniem”.

Czytaj więcej...

Alpakoterapia - pomysł na modną działalność pozarolniczą, ale czy dla każdego?

Hanna Krugiełka

Obecna, trudna i niepewna sytuacja gospodarcza polskich farmerów, związana między innymi z ASF, ptasią grypą, suszą i zmieniającymi się cenami skupu żywca, zmusza do szukania alternatywnych, pewnych dochodów z gospodarstw. Rolnicy ubiegają się o rozmaite dotacje. Czy prowadzenie alpakoterapii może stać się dochodową działalnością pozarolniczą? Jak ubiegać się o dotacje? Czy terapia przy pomocy alpak to przedsięwzięcie możliwe dla każdego rolnika?

Czytaj więcej...

Unijna produkcja miodu zagrożona. Niepokojąca skala importu z Chin

Redakcja

W obliczu krytycznej sytuacji rynkowej, europejscy producenci miodu zrzeszeni w Copa Cogeca, zaapelowali 14 lutego 2020 r. do władz europejskich o zdecydowaną i szybką reakcję. Apelowi temu towarzyszy plan działania nakreślający konkretne środki, które pozwolą 650 000 europejskich pszczelarzy stanąć z podniesionym czołem. Stawka jest wysoka. Po bardzo trudnym roku 2019, stawką jest przetrwanie europejskich gospodarstw pszczelarskich, których zanik może doprowadzić do nieodwracalnego uszczuplenia stopnia samowystarczalności UE w zakresie produkcji miodu. 

Czytaj więcej...

Wielbłądowate mają potencjał w globalnej produkcji zwierzęcej

Martyna Frątczak

Ludzie wykorzystują wielbłądowate w miejscach ich występowania od wieków. Są doskonałym środkiem transportu, odgrywają rolę zwierząt jucznych, dostarczają wartościowego mięsa, mleka oraz wełny. Stanowią istotne źródło utrzymania dla wielu lokalnych społeczności, mają również ogromny potencjał do wykorzystania ich na szerszą, międzynarodową skalę.

Czytaj więcej...

Dżdżownice kalifornijskie- czy powraca cudowny biznes lat 90-tych?

Hanna Krugiełka

Lata dziewięćdziesiąte to okres wielkich przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Okres wejścia do Polski nowych rynków i wejścia jej na nowe rynki. Czas wielkich restrukturyzacji i pomysłów na nowe biznesy. Jedne z nich przetrwały, część rozwinęła się w znacznym stopniu, inne upadły. Co się stało z tak wówczas modnymi hodowlami dżdżownic kalifornijskich? Czy te, mające przynieść ogromny zysk przedsięwzięcia, utrzymały się na rynku? Może tylko niektóre z nich? Czy ten cudowny biznes lat 90. powraca?

Czytaj więcej...

Osioł: niedoceniany uparciuch w niebezpieczeństwie

Martyna Frątczak

Osioł jest zwierzęciem związanym z człowiekiem tysiącami lat historii. Tradycyjnie kojarzymy go z szopką betlejemską, równocześnie przypisując mu wiele niepochlebnych określeń. Zdolności umysłowe tych zwierząt, popularnie sprowadzane do określenia „głupi jak osioł”, badał niedawno całkiem na poważnie zespół naukowców. Ich wyniki pozwoliły znaleźć wiele podobieństw między ludźmi, a tymi zwierzętami. Warto przyjrzeć się im bliżej, gatunek jest bowiem w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Czytaj więcej...