Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Pozostałe zwierzęta hodowlane

Mieszkańcy sceptyczni wobec ferm zwierząt futerkowych w Polsce

Paweł Hetnał

Stowarzyszenie Otwarte Klatki – jedna z organizacji walczących o uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przewidującej m. in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych – zaprezentowało wyniki raportu dotyczącego stosunku mieszkańców okolic ferm futrzarskich do tego rodzaju inwestycji. Większość mieszkańców miejscowości, w których prowadzona jest hodowla, opowiada się za nowelizacją ustawy.

Czytaj więcej...
Marta Bykowska

Królik to nie tylko mięso

Joanna Składanowska-Baryza

W ciągu kilkudziesięciu lat na całym świecie hodowla królików uległa poważnym zmianom. Największym producentem surowca króliczego jest Azja, w Chinach produkuje się ponad 735 000 ton mięsa, co stanowi 40 % światowej produkcji. Jednak w tym kraju oprócz produkcji brojlerów rzeźnych, popularna jest hodowla królików w kierunku wełnistym. W tym celu użytkuje się króliki angorskie, a pozyskane z nich mięso jest produktem ubocznym. W Polsce, w latach 80. ubiegłego wieku systematycznie malała hodowla królików na cele futrzarskie, na korzyść brojlerów rzeźnych. Z końcem lat 90. pojawiły się jednak króliki rexy, które użytkuje się głównie w kierunku futrzarskim. Obecnie hodowla królików jest ukierunkowana głównie na mięso, a produkcja o kierunku użytkowym futrzarskim została zahamowana.

Czytaj więcej...

Szynszyla jako gatunek zwierzęcia futerkowego

Marta Bykowska

Szynszyla mała to gatunek z rodziny szynszylowatych (Chinchillidae). Jest to gryzoń roślinożerny, żyjący w stadach. Szynszyle występowały naturalnie w wysokich partiach Andów, na granicy Chile, Boliwii i Peru. Ze względu na swoje miękkie, delikatne i puszyste futro stały się obiektem zainteresowania myśliwych. Intensywne pozyskiwanie tych gryzoni ze środowiska naturalnego spowodowało prawie całkowite ich wyginięcie i wpisanie szynszyli małej na listę gatunków skrajnie zagrożonych.

Czytaj więcej...

Czy wszystkie programy poprawiają poziom dobrostanu królików?

Joanna Składanowska-Baryza

W ostatnich kilkunastu latach można zaobserwować rozwój zainteresowania tematyką dobrostanu zwierząt. Ogromne znaczenie dla podjęcia tej tematyki był raport opracowany przez komisję Brambella w 1965 roku. Zawiera on postulat, który przyznaje zwierzętom udomowionym przez człowieka „pięć wolności” (wolność od głodu i pragnienia; wolność od urazów psychicznych i bólu; wolność od ran i chorób; wolność od stresu; wolność do wyrażania naturalnego zachowania się).

Czytaj więcej...

Hodowla zwierząt futerkowych – ważna gałąź przemysłu rolnego

Joanna Składanowska-Baryza

Fermowa hodowla zwierząt futerkowych liczy ok. 100-120 lat (zależnie od źródła). Pierwsze hodowle zwierząt futerkowych powstały w Ameryce Północnej i Kanadzie. W Europie pierwsze fermy (lisów) pojawiły się w Norwegii w 1914 roku, w Polsce dopiero w latach 1925-1927 (była to ferma lisów srebrzystych).

Czytaj więcej...

Rasy średnie królików, produkcja mięsa

Joanna Składanowska-Baryza

Mięso królika z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W zależności od kierunku użytkowania, wszystkie rasy królików możemy podzielić na: mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste. Największym producentem surowca mięsnego jest Azja, w Chinach produkukowane jest ok. 40% światowej produkcji.

Czytaj więcej...
drony zapylające rośliny
fot. pixabay.com

Robotyczna pszczoła w rolnictwie

Redakcja

Walmart chce zbudować robotyczne pszczoły. Mówi się, że amerykański gigant handlu detalicznego złożył kilka wniosków patentowych na różne samoloty, zwłaszcza te przydatne w rolnictwie.

Czytaj więcej...

Hodowla norek – Polska jako II producent w Europie

Marta Bykowska

Polska zaraz po Danii jest jednym z czołowych producentów skór norek (Tab.1.) produkując ok. 8,5 mln skór rocznie. W roku 2016 eksport surowych skór futrzarskich wyprodukowanych w Polsce wyniósł 1,7 mld złotych, co uplasowało Polskę na drugim/ trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji.

Czytaj więcej...

Rozwój hodowli królików w Polsce

Joanna Składanowska-Baryza

W Polsce z roku na rok można zauważyć wzrost zainteresowania mięsem króliczym. Współczesny konsument zwraca uwagę na to, co je, ceni wysoką wartość odżywczą mięsa i jego jakość. W Polsce nie ma tradycji spożywania mięsa króliczego, dane są bardzo zróżnicowane, ale według wszystkich autorów zajmujących się badaniem tego surowca kształtuje się ono na niskim poziomie.

Czytaj więcej...