Rolnicy zamówili nasiona na początku lutego, a teraz otrzymali informację od ARMiR, że uprawa konopi włóknistych w 2021 roku nie będzie podlegała dopłatom bezpośrednim. Właściciele plantacji nie mogą zrezygnować ze zgłaszania upraw konopi do dopłat bezpośrednich, ponieważ ciążą na nich zobowiązania.
Jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza, rolnicy, zgodnie terminami agrotechnicznymi siewu maku i konopi, chcieliby już rozpocząć wysiew tych roślin, jednak nie mogą tego zrobić, gdyż sejmik województwa wielkopolskiego nie przyjął jeszcze stosownej uchwały w tej sprawie. - W obecnym stanie prawnym uprawa tych roślin byłaby nielegalna, co skutkuje poważnymi sankcjami wobec plantatorów – alarmuje samorząd rolniczy.
Wiosna to dla rolnictwa i całej przyrody czas, który znacząco wpływa na przyszłość. To nie tylko okres intensywnych prac polowych, oceny przezimowania roślin uprawnych, zabiegów agrotechnicznych i szacowania plonów. To nie tylko intensywny wzrost roślin i często nieprzewidywalnych zmian pogody, zaskakujących amplitud dobowych temperatury, a nawet opadów śniegu. Wiosna to czas budzącego się życia i wylotów owadów po zimie. W tym tak ważnych zapylaczy. Spośród 1400 roślin, uprawianych na całym świecie dla przemysłu spożywczego i roślinnego, prawie 80% z nich zapylanych jest przez zwierzęta. Zapylacze są niezbędne w ponad trzech czwartych głównych upraw żywności.
Z pokolenia na pokolenie, sam jestem tego przykładem, a i dziesiątki pytających, przekazywana jest pewna legenda o szpakach w ogrodzie. Opowieść o tym, że jak zawiesimy w nim skrzynkę lęgową i zaprosimy doń szpaki, to te odwdzięczą się i obronią przed pobratymcami nasze czereśnie i inne owoce. Mechanizm miałby być taki, że właściciel budki przypilnuje terytorium i nikogo więcej tam nie wpuści, włączając w to inne szpaki. Zastanówmy się czy to prawda?
Krajowa Federacja Producentów Zbóż wystosowała pismo do ministra rolnictwa ws. podjęcia działań mających na celu zamknięcie importu gryki ze wschodu na teren Unii Europejskiej. - Od ubiegłego roku widzimy napływ bardzo taniego ziarna gryki, co w tym roku skutkuje znacznymi obniżkami cen w skupach – wyjaśnia prezes KFPZ, Rafał Mładanowicz.
Ceny siana i słomy w Niemczech nadal rosły we wrześniu. Zwłaszcza siano stało się znacznie droższe. Powodem tego jest bardzo ograniczona podaż podstawowych pasz w wyniku ekstremalnej suszy jaka dotknęła naszych zachodnich sąsiadów.
Zbiory pieczarek w Polsce wykazują tendencje wzrostowe. Według szacunków IERiGŻ, w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 325 tys. t. W porównaniu do 2016 r. zwiększyły się o 2% (o 5 tys. t), natomiast w stosunku do produkcji sprzed 5 lat wzrosły o 23% (o 60 tys. t).
W sytuacji niestabilności cen płodów i produktów rolnych wielu rolników stawia sobie pytanie o możliwość zwiększenia rentowności prowadzonej działalności poprzez wprowadzenie do produkcji nowych, czy mało popularnych dotychczas upraw. Uprawa taką, w opinii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, są konopie uprawiane na ziarno.
Polska ma wieloletnie tradycje w uprawie tytoniu i należy do grupy pięciu największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej, którzy dostarczają 85% produkcji całej Unii Europejskiej.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie zgodził się na nakładanie dodatkowych obciążeń na rolników, tj. obowiązku zapłaty akcyzy w przypadku sprzedaży suszu tytoniowego połączonej z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem. Naszym zdaniem tworzy to dodatkową biurokrację, skoro i tak podlegała będzie ona zwrotowi na zasadach określonych w przepisach z zakresu podatku akcyzowego.
Truskawki są przynajmniej dwa razy droższe niż w ubiegłym roku. Wszystko za sprawą pogody, która plantatorom w tym roku przysporzyła wyjątkowo dużo problemów.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel napisał w liście do komisarza Phila Hogana, że jest przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej.
W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela zostało wczoraj podpisane Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe w sektorze cukru. Stronami porozumienia są: Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych i Związek Producentów Cukru w Polsce. Podpisany dziś dokument określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru.
W styczniu 2017 r. w Polsce upłynniono o 16% mniej zapasów jabłek niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek) zapasy jabłek w Polsce na dzienń1 lutego 2017 r. wyniosły 1,03 mln t i były o 4% mniejsze w ujęciu rocznym.
W dniu 21 lutego 2017 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy, w kadencji 2017-2020.
Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu Polsce dodatkowej puli, prawie 8 tys. ton, wycofania w grupie owoców i warzyw. Jest to działanie podejmowane w ramach realizacji tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia w związku z wprowadzeniem przez władze Federacji Rosyjskiej embarga.
7 lutego 2017 r. w związku z nadal trwającymi utrudnieniami w eksporcie ziemniaka z Polski, Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa propozycje samorządu rolniczego, Stowarzyszenia Polski ziemniak oraz IHAR Oddział w Jadwisinie w zakresie proponowanych zapisów przyszłego rozporządzenia mającego na celu umożliwienie w najbliższym czasie uwolnienie polskich rolników od obowiązku dodatkowych procedur fitosanitarnych przy wysyłkach.