Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8284 EUR EUR - 4,2459 GBP GBP - 4,9919 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
20.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (+ 0,90%), kukurydza MAR20 - 172,50 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 411,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Mleko

Bulwersujący wpis Białych Kłamstw. Porównano krowy do ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych

Redakcja

Spore oburzenie wywołała dzisiejsza aktywność w mediach społecznościowych administratorów profilu „Białe kłamstwa”, który skupia się na krytyce i zwalczaniu przemysłu mlecznego. Grupa aktywistów umieściła na portalach Twitter i Facebook grafikę przedstawiającą krowy przybrane w tzw. „pasiaki”, w które byli przywodziani m.in. więźniowie obozu zagłady Aushwitz Birkenau. Publikację podpisano „Współczesne niewolnictwo. Zmienili się tylko niewolnicy”.

Czytaj więcej...

Każdy kto ma krowy jest bandytą, mordercą i gwałcicielem?

Redakcja

- Tych organizacji powstaje jak na pęczki i w tej chwili najlepszym biznesem nie jest budowa obory za 2,5 mln zł, tylko ja zrobię fundację, a ojciec schronisko. Wystawię faktury, a właściciel niech się martwi. A jak nie to zrobimy sądowy nakaz, a później komornik – mówił podczas niedawnego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. ochrony zwierząt jeden z hodowców bydła mlecznego z Warmii i Mazur.

Czytaj więcej...

Upadłość Bielmleku? Rolnicy protestują

Redakcja

Dzisiaj od rana pod siedzibą spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim trwa protest rolników. Manifestujący domagają się wypłaty zaległych pieniędzy, które spółdzielnia jest im winna za dostarczone mleko. Wg nieoficjalnych doniesień, coraz bardziej realne jest ogłoszenie upadłości spółdzielni. Sytuacja jest napięta, a podczas ostatniego spotkania rolników z zarządem mleczarni, nieomal doszło do rękoczynów.  

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Polską spółdzielczość, również mleczarską, toczy rak

Redakcja

Nasze mleczarstwo musi eksportować, bo rynek wewnętrzny nie wchłonie całej produkcji – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w konferencji Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2020, która odbywała się w piątek w Ciechocinku. Jednocześnie szef resortu rolnictwa przestrzegał przed wzajemną rywalizacją na zagranicznych rynkach. 

Czytaj więcej...

W listopadzie wzrosły ceny skupu mleka

Redakcja

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w listopadzie  2019 r. wyniosła 138,22 zł/1 hl i była niższa o 1,4% niż w  listopadzie 2018 r. Cena skupu mleka  w odniesieniu do października 2019 r. była o 4% wyższa.

Czytaj więcej...

Bielmlek nadal nie płaci rolnikom

Redakcja

- Jak zamierzacie wspomóc mleczarnię Bielmlek, która stoi na skraju upadłości, którą zarządzał do tej pory przedstawiciel pańskiego rządu, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Tadeusz Romańczuk? Przed wyborami słyszeliśmy, że będzie pomoc, a na dzisiaj dostawczynie i dostawcy nie otrzymują od trzech miesięcy pieniędzy za dostarczone mleko i zastanawiają się co dalej, co ich czeka – mówił podczas pierwszego posiedzenia w tej kadencji Sejmu poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

W Bielmleku trwa marazm. Rolnicy nadal bez pieniędzy za mleko, a konta spółdzielni zablokowane

Redakcja

Wczoraj rano pod siedzibą spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim zebrali się rolnicy, którzy domagali się wypłaty zaległych pieniędzy za dostarczone mleko. Wg nich prezes spółdzielni, do niedawna senator i wiceminister rolnictwa, wciąż nie traktuje ich poważnie. Co więcej, jeden z kontrahentów złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłość tej spółdzielni.

Czytaj więcej...

Rosja buduje mleczarską potęgę. Z Niemiec i Szwecji tylko w tym roku kupiono 45 tys. jałówek za ok. 100 mln euro

Redakcja

Rosja kupiła w tym roku 45 tys. jałówek o wartości około 110 milionów USD. Tym samym prezydent Władimir Putin dąży do uniezależnienia Rosji od zagranicznej żywności i planuje modernizację przemysłu mleczarskiego, w którym dojenie ręczne jest jeszcze zjawiskiem częstym. Co ciekawe, w budowie potęgi mleczarskiej pomaga Europa Zachodnia. 

Czytaj więcej...

Polska produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb rynku. Jedna trzecia trafia na eksport

Redakcja

Polak wypija i zjada średnio w postaci przetworów ok. 225 litrów mleka rocznie, czyli więcej niż pół litra dziennie. Mimo to wytwórcy, by sprzedać surowiec, muszą eksportować około jednej trzeciej produkcji. Jak podkreślają eksperci, udaje się to dzięki wysokiej jakości wyrobów i wsparciu Funduszu Promocji Mleka, choć nie brak konsumentów, którzy rezygnują ze spożywania produktów pochodzących od zwierząt.

Czytaj więcej...

Dlaczego mleczarnia w Rypinie upadła?

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w Rypinie z rolnikami powiatu rypińskiego. Omówiono m.in. sytuację upadłej spółdzielni mleczarskiej w tym mieście. Rypińska mleczarnia, jeden z najstarszych zakładów mleczarskich nie tylko w regionie, ale także w Polsce, jest w stanie upadłości. Zdaniem rolników, błędy w zarządzaniu mają znamiona świadomego działania na szkodę firmy. 

Czytaj więcej...