Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8436 EUR EUR - 4,2989 GBP GBP - 4,8768 DKK DKK - 0,5756
Archiwum
24.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,00 (+ 1,42%), kukurydza CZE19 - 161,75 (- 0,15%), rzepak SIE19 - 365,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.05.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,80 zł/kg, średnia: 5,29 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

Unijne zboża i pszenica za oceanem straciły w środę na wartości

Redakcja

Podczas środowej sesji w Chicago panowała duża zmienność notowań, a wynikała ona głównie z pogłosek o planowanej pomocy dla plantatorów soi i kukurydzy. Pogłoski mówiły, że Departament Rolnictwa USA ma zaproponować dopłaty 2 usd/buszel soi i tylko 4 centy do buszla kukurydzy. Takie stawki rekompensat mogłyby zachęcić farmerów do wzrostu areału soi, kosztem kukurydzy.

Czytaj więcej...

W Chicago kontrakty na zboża osiągnęły wielomiesięczne maksima

Redakcja

Uciążliwe deszcze skutecznie utrudniają zasiewy upraw jarych w USA. Opóźnienia rosną, a kluczowe dla notowań stały się teraz poniedziałkowe raporty Crop Progress. A te pokazują coraz większe opóźnienia w zasiewach kukurydzy i soi. Wczorajsza sesja w Chicago zamknęła się jeszcze przed publikacją wspomnianego raportu, a w oczekiwaniu na złe dane najbliższa seria pszenicy wzrosła o blisko 3%, kukurydza podrożała o 1,5%, a soja o 1,2%. W konsekwencji wyceny kontraktów na zboża wspięły się w Chicago na swoje wielomiesięczne maksima, zyskując od 14 maja (wtedy zaczęły się skokowe wzrosty) prawie 10% (dotyczy serii najbliższych). 

Czytaj więcej...

17.05.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: Okazało się, że w magazynach rolników jest sporo zboża ze starych zbiorów. Ceny idą w dół

Paweł Hetnał

- Po deszczach powiało optymizmem. Jest zainteresowanie zbożem z nowych zbiorów. Co nas zaskakuje, jest jeszcze dużo starego zboża, a jednocześnie przetwórcy są dobrze pokryci. Przy tych uwarunkowaniach zaczęło się „czyszczenie magazynów” u rolników, co powoduje spadki cen w skupach– komentuje nasz ekspert od rynku zbóż.

Czytaj więcej...

Skala wzrostów zmalała wczoraj w Chicago po uaktywnieniu się producentów

Joanna Kawka

W środę w Chicago panowała duża zmienność notowań. Podczas nocnej sesji kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały silne wybicie, a wzrosty sięgały 1,5%-2,0%. Doliczając do tego kilkuprocentowy wzrost we wtorek poziomy cen stały się atrakcyjne dla części farmerów, którzy postanowili skorzystać z okazji i sprzedać jakąś część przyszłych zbiorów. Fala sprzedaży ze strony producentów zniwelowała większość dziennych wzrostów, stąd sesja zamknęła się na tylko minimalnych plusach.

Czytaj więcej...

Skokowe przeceny na rynku zbóż i soi w Chicago

Joanna Kawka

Fala spadków przetoczyła się w czwartek przez wszystkie rynki finansowe, ale szczególnie mocno ucierpiały wczoraj amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy. Inwestorzy masowo sprzedawali kontrakty na dzień przed wejściem w życie zapowiedzianych przez Donald Trumpa ceł na import chińskich towarów.

Czytaj więcej...

07.05.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: susza budzi niepokój

Paweł Hetnał

Ostatnie opady deszczu poprawiły nastroje rolników głównie z południa i wschodu Polski. Producenci zbóż z zachodniej, północnej i centralnej części kraju są mocno zaniepokojeni sytuacją na swoich polach. Istnieje duża obawa o plonowanie i jakość nowych zbiorów. Tymczasem w cennikach  skupu zbóż niewielki ruch. W większości pozycji naszego zestawienia zmiany są jedynie kosmetyczne. 

Czytaj więcej...

Przeceny na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Redakcja

Notowania większości kontraktów na zboża i oleiste mocno spadły w poniedziałek po tym jak Donald Trump zagroził w weekend podniesieniem ceł na towary importowane z Chin. Zdaniem wielu obserwatorów może to oznaczać, że oddala się w czasie osiągnięcie porozumienia handlowego na linii USA-Chiny. Tym samym zmalały nadzieje na wzrost eksportu amerykańskiej soi i zbóż do Chin. W kolejnych godzinach handlu kontrakty w Chicago odrobiły część strat, a majowa seria na pszenicę zamknęła dzień na poziomie neutralnym.

Czytaj więcej...

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Redakcja

Pszenica i kukurydza ze starych zbiorów skorzystały w ubiegłym tygodniu ze wzrostowej końcówki tygodnia za oceanem. Majowa seria pszenicy podrożała w ciągu tygodnia o 1,5 euro, do 185,5 eur/t, podczas gdy najbliższy termin kukurydzy zyskał 0,75 euro i zamknął tydzień ceną 166,75 eur/t. W przeciwieństwie do starych zbiorów, notowania terminów na tegoroczną produkcję pozostawały stabilne.

Czytaj więcej...