Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 216,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 220,50 (+ 1,02%), rzepak MAJ21 - 530,75 (+ 4,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zboża

Większe obroty ziarnem mogą wystąpić dopiero po weekendzie majowym

Redakcja

- Rolnicy cały czas prowadzą wiosenne prace polowe. Tym samym, rynkowa podaż ziarna pozostaje uszczuplona. Ponadto, na rynku w dalszym ciągu notuje się spore rozbieżności pomiędzy cenami żądanymi przez rolników, a cenami oferowanymi przez kupujących, co dodatkowo ogranicza liczbę zawieranych transakcji. Mała jest podaż praktycznie wszystkich zbóż, w szczególności pszenżyta i kukurydzy – ocenia aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

16.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rzepak wyraźnie drożeje, a pszenica nadal ze średnią stawką poniżej 900 zł/t

Paweł Hetnał

Koniec bieżącego tygodnia przynosi kolejną, okazałą podwyżkę średniej ceny skupu rzepaku. Od minionego wtorku przeciętna cena za nasiona tej rośliny wzrosła o 28,04 zł/t. W górę poszły też notowania kukurydzy (+5,66 zł/t). Wycena zbóż w ciągu kilku ostatnich dni wykazała jedynie niewielkie wahania. 

Czytaj więcej...

Bruksela prognozuje wzrost produkcji wszystkich zbóż. Większy będzie również eksport i konsumpcja wewnętrzna

Redakcja

Komisja Europejska prognozuje unijną produkcję pszenicy miękkiej w tym roku (sezon 2021/22) na poziomie 127,71 mln ton, co oznaczać będzie wzrost o 8,2% w porównaniu ze słabymi zbiorami w 2020 roku i 4,4% powyżej średniej pięcioletniej. Produkcja wszystkich zbóż szacowana jest na 295,11 mln ton, czyli o 5,3% więcej niż rok temu i 5,1% powyżej średniej.

Czytaj więcej...

MATIF: Notowania majowej serii pszenicy wzrosły o ponad 6 EUR/t

Redakcja

- Kontrakty na zboża i nasiona oleiste wzrosły wczoraj odrabiając z nawiązką poniedziałkową przecenę. Napięte bilanse starych upraw sprawiają, że jakiekolwiek problemy pogodowe wywołują większe niż zazwyczaj reakcje rynku. Świat potrzebuje olbrzymich zbiorów zbóż i nasion oleistych w nowym sezonie aby sprostać rosnącemu popytowi (głównie ze strony Chin), ale też większemu popytowi na biopaliwa w USA (zmiana polityki Białego Domu) – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

13.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: handel sączy się leniwie, stawki nieco spadły

Paweł Hetnał

W związku z trwającymi pracami polowymi niewielu rolników decyduje się na sprzedaż ziarna. Z drugiej strony przetwórcy też nie wykazują większej aktywności, co powoduje że handel przebiega bardzo leniwie, a ceny w skupach nie zmieniają się zbyt dynamicznie (średnio 2-3 zł/t w dół w porównaniu do piątkowych cenników). W naszym dzisiejszym zestawieniu wzrosły jedynie notowania rzepaku (+3,15 zł/t).

Czytaj więcej...

Kwietniowe prognozy USDA dla światowego rynku zbóż. Mocno wzrosło oczekiwane spożycie

Redakcja

- W kwietniowej prognozie podniesiona została o skromne 0,6 mln ton (m/m) do 2,727 mld ton globalna produkcja wszystkich zbóż. Jednocześnie mocno wzrosło oczekiwane spożycie (+10,1 mln ton) do 2,749 mld ton. Spowodowało to obniżenie o 8,2 mln ton (m/m) do 788,9 mln ton prognozowanych zapasów ziarna zbóż na koniec sezonu 2020/21. Oznaczać to będzie 2% spadek zapasów zbóż - licząc rok do roku – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

Czytaj więcej...

Handel zbożem w zawieszeniu. Duże rozbieżności pomiędzy cenami kupujących i sprzedających

Redakcja

- W dalszym ciągu bez zmian na krajowym rynku zbóż. Rynkowa podaż ziarna jest wyraźnie uszczuplona. Większość rolników, w dalszym ciągu sprzedaje bardzo mało ziarna. Trwające prace polowe oraz zbyt niskie ceny oferowane za ziarno powodują, iż ofert sprzedaży zbóż ze strony rolników jest niewiele. Na rynku notuje się spore rozbieżności pomiędzy cenami żądanymi przez rolników, a cenami oferowanymi przez kupujących, co dodatkowo ogranicza liczbę zawieranych transakcji – ocenia aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

W bieżącym sezonie Polska wyeksportowała już 2,8 mln ton zbóż poza teren UE

Redakcja

W tygodniu kończącym się 4 kwietnia 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 103,58 tys. ton, w porównaniu do tylko 4,33 tys. ton - tydzień wcześniej i 111,51 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 2,55 mln ton pszenicy (63,9 tys. ton średnio tygodniowo), a nasz udział w unijnym eksporcie tego zboża zbliżył się do 13%.

Czytaj więcej...

MATIF: Duży skok notowań rzepaku. Rosną ceny pszenicy i kukurydzy

Redakcja

- Notowania starego rzepaku podlegają dużym wahaniom w ramach trwającego od miesiąca szerokiego trendu bocznego (495-525 eur/t). Czwartkowa sesja zakończyła się w połowie tego przedziału. Wyceny nasion z tegorocznych zbiorów są o ok. 60 eur/t niższe, ale zbliżają się do swoich maksimów z połowy marca. Rzepakowi pomagają nowe maksima w notowaniach kanadyjskiej canoli, słabe perspektywy zbiorów w UE i ciągle zbliżone do wieloletnich maksimów wyceny oleju sojowego i palmowego – stwierdza Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, komentując aktualną sytuację na światowych rynkach zbóż i oleistych.  

Czytaj więcej...

MATIF: Zboża w dół, a rzepak w górę na pierwszej po świętach sesji

Redakcja

- Unijna pszenica tanieje przy braku konkurencyjności w stosunku do dostawców z basenu Morza Czarnego. Pokazał to ostatni przetarg organizowany przez Egipt na którym GASC zakontraktował 290 tys. ton pszenicy rosyjskiej i 55 tys. ton pochodzącej z Ukrainy. Dostawa odbędzie się w I dekadzie sierpnia. Cena na bazie CIF (z frachtem) wyniosła nieco ponad 250 usd/t i była o ok. 50 usd/t niższa od tej na przetargu z 11-marca – mówi Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, który komentuje poświąteczne notowania zbóż i oleistych na giełdach światowych.

Czytaj więcej...

06.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: kupujący i sprzedający bez presji

Paweł Hetnał

Nasze dzisiejsze notowania cen skupu zbóż nie przyniosły większych zmian. Oferowane stawki w skupach płodów rolnych pozostają w słabym trendzie spadkowym. Uspokojenie w cennikach wynika przede wszystkim z mniejszej aktywności rolników sprzedających zboże, co jest konsekwencją nie tylko mniej atrakcyjnych ofert, ale również czasem intensywnych prac polowych. Natomiast sektor przetwórczy wygląda na dobrze zatowarowany i dokupuje jedynie niewielkie partie surowca.

Czytaj więcej...

Handel ziarnem w kwietniu będzie trudny. Powodem niska podaż i prowadzone prace polowe

Redakcja

- Przełom marca i kwietnia nie przyniósł zmian na krajowym rynku zbożowym, który w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna. Okres świąteczny i notowane w ostatnich dniach osłabienie cen zbóż zniechęciło rolników do wystawiania ziarna na sprzedaż. Ponadto, trwające prace polowe i siewy zbóż jarych spowodowały, iż sprzedaż zbóż przez rolników, którzy ciągle mają zapasy zbóż, nie jest dla nich priorytetem – komentuje aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Spółka PolishAgri zapewnia, że jest uczciwa wobec rolników

Redakcja

- Zapewniamy, iż naszej Spółce nie pozostają obce zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności, wymagające uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Zasady te są przez nas w pełni respektowane na każdym etapie realizacji umowy. Z tego też względu - w odniesieniu do żadnego z rolników, którego dostawy obejmowały płody pochodzące z własnych gospodarstw - Spółka nie stosowała jakichkolwiek sankcji umownych z tytułu braku wywiązania się z umowy, wywołanych czynnikami od rolników niezależnymi – czytamy w stanowisku spółki PolishAgri, wobec której UOKiK niedawno wszczął postepowanie ws. wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec rolników.

Czytaj więcej...