Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

13.09.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: Plony wyższe niż przed rokiem. Ceny niższe, ale i tak rolnik nie ma gdzie sprzedać. Problem stanowi jakość

Paweł Hetnał

- Handlu nie ma, wszyscy zasypani, a ceny niestety jak słyszę na rynku lecą. Wprawdzie mamy suszę, ale np. w moim regionie, okolice Bydgoszczy i Chojnic, zbiory są dużo lepsze niż przed rokiem. Duży problem stanowi jakość – ocenia aktualną sytuację rynkową jeden z naszych ekspertów.

Czytaj więcej...

Tania pszenica i problemy ze sprzedażą rzepaku

Redakcja

Niska i nadal spadająca cena pszenicy ciągnie za sobą pozostałe zboża, zwłaszcza kukurydzę i pszenżyto. Nie ma zbyt wielu chętnych na zakup rzepaku, ponieważ krajowe magazyny wypełnione są pod sufit. Jest natomiast spore zainteresowanie na rynku zakupem owsa i jęczmienia konsumpcyjnego. 

Czytaj więcej...

Odbicie na rynku pszenicy w Chicago dało pretekst do lekkich wzrostów notowań zbóż w Paryżu

Redakcja

W czwartek w Chicago fundusze hedgingowe wykorzystały niskie notowania amerykańskich kontraktów na pszenicę do realizacji zysków. Pretekstem do odkupienia części kontraktów stała się susza panująca w Australii (trzeci rok z rzędu) i oczekiwania, że USDA w najbliższej prognozie podaży i popytu (ukaże się 12 września) obniży produkcję pszenicy w kraju zaliczanym do grona liczących się eksporterów eksporterów.

Czytaj więcej...

Unijna pszenica zalicza swoje półtoraroczne minima

Redakcja

Giełda w Paryżu zamknęła piątek przeceną kontraktów na unijną pszenicę i kukurydzę. Presja spadkowa płynęła tego dnia z za oceanu, ale wynikała również z lepszych prognoz zbiorów większości zbóż opublikowanych przez Komisję Europejską. Tymczasem rzepak zyskał na wartości i wyraźnie przekroczył poziom 380 eur/t. W poniedziałek spadek notowań zbóż był kontynuowany pod nieobecność Amerykanów (W USA obchodzono Święto Pracy).

Czytaj więcej...

30.08.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: pszenżyto traci, rzepak zyskuje

Paweł Hetnał

W porównaniu do naszego ostatniego notowania, ceny skupu zbóż zmieniły sie nieznacznie, choć zauważalny jest słaby nurt spadkowy, który spowodował nieznaczną obniżkę średnich stawek. Wyjątek stanowi pszenżyto, które straciło na wartości średnio 4,64 zł/t. W przeciwnym kierunku podążała natomiast wycena rzepaku. Od wtorku przeciętna stawka za skup rzepaku wzrosła o 6,99 zł/t.

Czytaj więcej...

Komisja Europejska obniża oczekiwane plony kukurydzy

Redakcja

W biuletynie z 26 sierpnia (JRC MARS Bulletin Crop monitoring in Europe) oszacowano średnią wydajność kukurydzy na ziarno w UE na 7,93 t/ha, w porównaniu do 8,08 t/ha - miesiąc wcześniej. Oznacza to spadek oczekiwanego plonu średniego o 2,2% w porównaniu z lipcem i wynik nadal znacznie (+4,1%) powyżej średniej pięcioletniej. Korekta w dół plonowania dotyczy głównie kukurydzy uprawianej we Francji, Włoszech i Polsce.

Czytaj więcej...

27.08.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rok temu pszenica konsumpcyjna była droższa o 150 zł/t

Paweł Hetnał

W porównaniu do naszego piątkowego notowania, ceny zbóż, olesitych i strączkowych zmeniły się tylko nieznacznie. Niemniej warto odnotować zauważalny spadek średniej ceny jęczmienia browarnego. Obecne stawki są zdecydowanie niższe niż przed rokiem. W analogicznym okresie ub.r. pszenica konsumpcyjna była droższa o 150 zł/t. 

Czytaj więcej...