Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,00 (- 0,82%), kukurydza STY21 - 194,50 (- 0,77%), rzepak LUT21 - 412,75 (+ 0,24%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Coraz więcej pożarów w rolnictwie. Jakie mienie można ubezpieczyć?

Redakcja

Rośnie liczba pożarów w polskim rolnictwie, w 2019 roku było ich ponad 38 tys. – wynika  z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP). Blisko 3 tys. spośród tych pożarów dotyczyło budynków rolniczych, a 6,5 tys. upraw oraz maszyn rolniczych. Wchodzące w skład gospodarstwa budynki rolnik musi ubezpieczyć w ramach obowiązkowej polisy, a pozostałe mienie może objąć ubezpieczeniami dobrowolnymi.

Czytaj więcej...

Nie ma środków na refundacje składek za niepełnosprawnych rolników

Redakcja

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 21 sierpnia 2020 r. o wypłacenie zaległej refundacji składek KRUS za osoby niepełnosprawne Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników – wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe, pod warunkiem opłacenia tych składek w całości terminowo lub z uchybieniem terminu nie przekraczającym 14 dni.

Czytaj więcej...

NIK krytycznie o ubezpieczeniach rolniczych. System nie sprzyja stabilizacji i jest nieefektywny

Redakcja

System wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych nadal jest mało skuteczny i nieefektywny. Wg Najwyższej Izby Kontroli nie spowodował on wzrostu obszaru użytków rolnych objętych ubezpieczeniem. Niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo iż część z nich ma taki obowiązek. System ubezpieczeń nie spełnił oczekiwań zarówno ubezpieczających jak i ubezpieczycieli. Na niezawieranie umów wpływ ma m.in. udzielanie przez państwo bezpośredniej pomocy finansowej niezależnej od systemu ubezpieczeń.

Czytaj więcej...

Przedłużenie zasiłku chorobowego dla rolników

Redakcja

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało 28 września br. pod poz. 1664, rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. 

Czytaj więcej...

Zasiłek dla rolników zakażonych Covid-19: 15 zł dziennie

Redakcja

Ministerstwo rolnictwo skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. W dokumencie tym nadal obowiązuje „podwyższona” stawka zasiłku w wysokości 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, trwającej nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem Covid-19.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Konieczne jest ucywilizowanie kwestii ubezpieczeń rolnych

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się 2 września br. z rzecznikiem finansowym prof. Mariuszem Jerzym Goleckim. Spotkanie dotyczyło szczegółów współpracy mającej na celu uregulowanie kwestii ubezpieczeń rolniczych.– Problem ubezpieczeń rolniczych ciągnie się od lat. Wciąż poszukujemy lepszych rozwiązań i cieszę się, że aktywnie włączył się w to Rzecznik Finansowy – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Czytaj więcej...

Obecnie rząd nie prowadzi żadnych prac w zakresie ustalania prawa do emerytury rolniczej

Redakcja

Ustawodawca obecnie nie przewidział dla rolników rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu wypoczynkowego. Rolnik wykonuje swoją pracę przez 365 dni w roku w nienormowanym czasie pracy, bardzo często po kilkanaście godzin dziennie przez cały rok. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy fizycznej, jak i umysłowej, co powinno skutkować możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ponadto środowisko rolnicze postuluje, aby osoby przechodzące na emeryturę z KRUS mogły pozostawić część gruntów w granicach 2-3 ha, utrzymując hobbystycznie i na własne potrzeby np. konie, kozy czy drób.

Czytaj więcej...

Koronawirus sparaliżował pracę komisji KRUS. Wielu rolników pozostało bez środków do życia

Redakcja

Samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiając problem sytuacji rolników, którzy pozostali bez koniecznej pomocy w tym trudnym czasie związanym z koronawirusem w celu zmian w tarczy antykryzysowej (pakiet antykryzysowy). W przepisach pominięto uregulowanie sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS, które były na zasiłku chorobowym, następnie komisje mające ocenić ich stan zdrowia po zakończeniu leczenia zostały odwołane z powodu epidemii COVID-19.

Czytaj więcej...