Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Wzrosło jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej

Redakcja

Jak informowaliśmy już na naszym portalu w ubiegłym tygodniu, 17 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 827).

Czytaj więcej...

Ubezpieczenie społeczne rolników - roczna kwota graniczna za 2018 r.

Redakcja

Zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli m.in. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza ustalonej w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi tzw. rocznej kwoty granicznej.

Czytaj więcej...

Pomoc przy zbiorach - ważne informacje

Joanna Kawka

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 10 maja, poz. 858.

Czytaj więcej...

Wzrost wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego

Joanna Kawka

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2018r., poz. 827) ulega zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania.

Czytaj więcej...

O podwyższeniu zasiłku chorobowego rolników

Joanna Kawka

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 27 lutego 2018 r. w sprawie podwyższenia kwoty zasiłku chorobowego przysługującego rolnikowi za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym resort rolnictwa udzielił następujących wyjaśnień:

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Pierwsze płatności internetowe w ramach e-składki KRUS

Joanna Kawka

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wdrażanie nowej usługi „e-składka KRUS”. Od 1 kwietnia br. osoby ubezpieczone w KRUS oraz zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie ich rodzin mogą opłacać składki z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą bezpośrednich płatności internetowych.

Czytaj więcej...
przejscie z zus na krus
Źródło: MRiRW

Jak przejść z ZUS na KRUS?

Cezary Wójcicki

Wiele osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, chciałoby zmniejszyć swoje wydatki na opłacanie składek ZUS i zastanawia się, jak przejść do rolniczego systemu ubezpieczeń. Na samym początku należy powiedzieć, że wcale nie jest tak łatwo.

Czytaj więcej...