Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Zasiłek dla rolników zakażonych Covid-19: 15 zł dziennie

Redakcja

Ministerstwo rolnictwo skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. W dokumencie tym nadal obowiązuje „podwyższona” stawka zasiłku w wysokości 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, trwającej nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem Covid-19.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Konieczne jest ucywilizowanie kwestii ubezpieczeń rolnych

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się 2 września br. z rzecznikiem finansowym prof. Mariuszem Jerzym Goleckim. Spotkanie dotyczyło szczegółów współpracy mającej na celu uregulowanie kwestii ubezpieczeń rolniczych.– Problem ubezpieczeń rolniczych ciągnie się od lat. Wciąż poszukujemy lepszych rozwiązań i cieszę się, że aktywnie włączył się w to Rzecznik Finansowy – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Czytaj więcej...

Obecnie rząd nie prowadzi żadnych prac w zakresie ustalania prawa do emerytury rolniczej

Redakcja

Ustawodawca obecnie nie przewidział dla rolników rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu wypoczynkowego. Rolnik wykonuje swoją pracę przez 365 dni w roku w nienormowanym czasie pracy, bardzo często po kilkanaście godzin dziennie przez cały rok. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy fizycznej, jak i umysłowej, co powinno skutkować możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ponadto środowisko rolnicze postuluje, aby osoby przechodzące na emeryturę z KRUS mogły pozostawić część gruntów w granicach 2-3 ha, utrzymując hobbystycznie i na własne potrzeby np. konie, kozy czy drób.

Czytaj więcej...

Koronawirus sparaliżował pracę komisji KRUS. Wielu rolników pozostało bez środków do życia

Redakcja

Samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiając problem sytuacji rolników, którzy pozostali bez koniecznej pomocy w tym trudnym czasie związanym z koronawirusem w celu zmian w tarczy antykryzysowej (pakiet antykryzysowy). W przepisach pominięto uregulowanie sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS, które były na zasiłku chorobowym, następnie komisje mające ocenić ich stan zdrowia po zakończeniu leczenia zostały odwołane z powodu epidemii COVID-19.

Czytaj więcej...

KRUS zachęca rolników do korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego

Redakcja

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Bon będzie można aktywować na platformie PUE ZUS już 1 sierpnia.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenia z dopłatą dla 100% upraw od wszystkich ryzyk. Czy każdy rolnik się ubezpieczy?

Redakcja

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma na celu wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia przez producentów rolnych 100 % upraw rolnych, które zostały zgłoszone we wniosku o dopłaty bezpośrednie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania i przymrozki wiosenne. Choć idea słuszna, to zdaniem samorządu rolniczego, wiele gospodarstw może nie udźwignąć dodatkowego ciężaru finansowego. Po wyczerpaniu limitów ubezpieczyciele zaoferują stawki taryfowe na warunkach rynkowych, które tanie nie będą. 

Czytaj więcej...