Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 kwietnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 4,1801 EUR EUR - 4,5362 GBP GBP - 5,1434 DKK DKK - 0,6078
Archiwum
08.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 197,25 (+ 0,90%), kukurydza CZE20 - 164,50 (- 0,75%), rzepak MAJ20 - 371,00 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.04.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,75 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Przedłużenie wypłat rent rolniczych i innych świadczeń

Redakcja

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że o trzy miesiące zostanie przedłużona wypłata rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, uzależnionych od całkowitej niezdolności do pracy, dodatków pielęgnacyjnych i świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. 

Czytaj więcej...

Przymrozki wiosenne już wyrządziły duże szkody. Żeby otrzymać odszkodowanie trzeba jednak powołać się na złe przezimowanie

Redakcja

- Ostatnie noce, podobnie jak te sprzed tygodnia, są znowu chłodne, co nie sprzyja wegetacji roślin. Niepokój budzi fakt, że spadki temperatury poniżej zera występują już od godzin wieczornych i trwają aż do rana. Nie są to tylko 2-3 godzinne okresy mrozu, jakie zwykle występują o tej porze roku – zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa o 15 zł chorobowego dla rolnika: Ta kwota jest żenująca

Paweł Hetnał

Dzisiaj rano minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski był gościem dziennikarza RMF FM, Roberta Mazurka. Szef resortu przyznał w rozmowie, że wysokość dziennej stawki chorobowego dla rolnika jest żenująca. Niemniej zaznaczył, że wynika to z niskich składek wnoszonych do KRUS. - Podwyższenie zasiłku będzie wiązało się z ruszeniem składek dla rolników – stwierdził minister. 

Czytaj więcej...

Są poważne przymiarki do podwyższenia składek KRUS

Redakcja

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym zaniepokojeniem i dezaprobatą przyjął informację o propozycji podwyższenia składek KRUS, która 19 marca została podjęta na posiedzeniu Rady Społecznej KRUS. Porównując podwyższone składki z propozycją odszkodowania należy zauważyć, że aż 100 tys. rolników musiałoby zachorować, aby skonsumować kwotę zebraną w ramach planowanej podwyżki.

Czytaj więcej...

KRUS podał wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r

Redakcja

KRUS informuje, że uchwałą Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 marca 2020 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r. W związku z tym wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w II kwartale 2020 r. wynosi 42,00 zł miesięcznie. 

Czytaj więcej...

Kobiety w gospodarstwie rolnym bez zasiłku na opiekę nad dziećmi

Redakcja

Pomoc kobiet w gospodarstwie rolnym jest nieoceniona. Tymczasem okres intensywnych prac polowych zbiegł się z epidemią koronawirusa, co powoduje, że kobiety w takiej sytuacji zajmują się swoimi dziećmi, które w tym czasie nie uczęszczają do szkół i przedszkoli, a dziadkowie z powodu zaleceń epidemiologów nie mogą opiekować się wnukami. ZUS w takich okolicznościach wypłaca zasiłek wychowawczy za dzieci do lat 8, ale KRUS już nie. 

Czytaj więcej...

KRUS podnosi świadczenie emerytalno-rentowe o 3,56 proc.

Redakcja

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2020 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 29 lutego 2020 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym 103,56%, nie mniej niż o kwotę 70 zł.

Czytaj więcej...

KRUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2019 r.

Redakcja

Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2019 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające. 

Czytaj więcej...