Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8284 EUR EUR - 4,2459 GBP GBP - 4,9919 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
20.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (+ 0,90%), kukurydza MAR20 - 172,50 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 411,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Minister zapowiada wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych

Paweł Hetnał

- Jest w ogóle problem ubezpieczeń rolnych w Polsce. Żadne firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać rolnictwa, bo obawiają się dużych strat, które mogą doprowadzić do upadku towarzystwa ubezpieczeniowego. Nikt nikogo nie zmusi do ubezpieczeń, pomimo dopłaty 65 proc. z budżetu państwa – powiedział dzisiaj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Borelioza – choroba zawodowa rolników

Redakcja

Jak podaje KRUS, w ciągu ostatnich 10 lat liczba wypłaconych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej zwiększyła się ze 174 do 337, co jednak w porównaniu z liczbą wszystkich ubezpieczonych w KRUS stanowi zaledwie 0,03%. Odnotowany wzrost związany jest z przyrostem liczby zachorowań na choroby zakaźne odzwierzęce, głównie na boreliozę: z 132 przypadków do 282.

Czytaj więcej...

Składki KRUS za IV kwartał 2019 r.

Redakcja

Z dniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r. Termin opłacenia składek za pomocników rolnika za dany miesiąc upływa z 15 dniem następnego miesiąca, czyli za październik br. składki te należy opłacić do 15 listopada br.

Czytaj więcej...

Jesienne ubezpieczenia upraw z dopłatą już dostępne na poczcie

Redakcja
23 września Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych rozpoczęło jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Ubezpieczenia upraw są obowiązkowe, współfinansuje je budżet państwa, a dopłata może sięgać do 65% wartości umowy. Dotowana ochrona upraw i zwierząt jest dostępna w ponad 2 tys. placówek Poczty Polskiej w całym kraju.
Czytaj więcej...

Choroba zawodowa rolnika - jak załatwić orzeczenie, najczęstsze choroby, finansowanie leczenia i rehabilitacji

Hanna Krugiełka

Tylko sam rolnik wie, jak ciężka jest jego praca. Postronne osoby mogą jedynie o tym poczytać, posłuchać, popatrzeć. Ogromny nakład pracy, wielkie zmęczenie, a nawet ból od wysiłku, zna tylko ten, komu przyszło się trudzić. Jednak praca w rolnictwie to nie tylko praca ciężka fizycznie, pomimo wydawałoby się postępującej mechanizacji, ale także zajęcie z narażeniem na różne szkodliwe czynniki, jak np. substancje chemiczne, pyły, drobnoustroje, kleszcze oraz całe mnóstwo innych.

Czytaj więcej...

Dlaczego rolnicy nie ubezpieczają swoich upraw i zwierząt?

Redakcja

Tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Co może skłonić rolników do ubezpieczania się, jakie oczekiwania mają wobec ubezpieczycieli i w jakim kierunku powinny iść zmiany w ubezpieczeniach rolnych? Nad tym wszystkim zastanawiali się eksperci, naukowcy, przedstawiciele rolników i ubezpieczyli w trakcie debaty w Najwyższej Izbie Kontroli. Wnioski z panelu dyskusyjnego pomogą w opracowaniu kierunków kontroli w tym zakresie. 

Czytaj więcej...