kojs

kps

CenyRolnicze
06 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8066 EUR EUR - 4.5829 GBP GBP - 5.2908 DKK DKK - 0.6163
Archiwum


06.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-253,50 (+ 2,01%), kukurydza CZE21-258,25 (+2,89%), rzepak SIE21-540,50 (+3,49%) [euro/t

05.05.2021 13:22 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,50 zł/kg, średnia: 6,96 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

UBEZPIECZENIA ROLNICZE I KRUS

Jest sposób na wcześniejszą emeryturę rolnika. Świadczenie po opłaceniu 100 składek

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw obniżyła wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed 1 stycznia 2013 r., ale nie przywróciła rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Samorząd rolniczy domaga się wprowadzenia przepisów, które umożliwią gospodarzom przejście na wcześniejszy, zasłużony odpoczynek i ułatwią sprawne przekazanie gospodarstw młodszym pokoleniom.

Czytaj więcej...

Rolnicy powinni mieć zagwarantowany dostęp do dotowanych ubezpieczeń

Samorząd rolniczy informuje, że do biur KRIR docierają informacje, że firmy ubezpieczeniowe, z którymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy w sprawie dopłat z budżetu państwa do składek na ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich, nie zawierają polis ubezpieczeniowych ze względu na wyczerpanie limitu środków. Zdaniem samorządu rolniczego wszyscy rolnicy, którzy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa.

Czytaj więcej...

Państwo ma rolników w… Trzy minuty na ubezpieczenie upraw

- Trzy minuty - tyle według wielu agentów ubezpieczeniowych trwała możliwość uzyskania zgody w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) na podpisanie umów z rolnikami na ubezpieczenie upraw od ryzyka wystąpienia gradu. To kolejny skandal po sytuacji sprzed kilku tygodniu, kiedy właściwie w sposób podobny potraktowano tych, którzy chcą ubezpieczyć swoje plantacje od przymrozków. Wtedy dano ponoć 12 minut – mówi Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP. 

Czytaj więcej...

PZU ubezpieczy ziemniaki, ale dopiero po przymrozkach? Jak będzie klęska, to rolnicy zostaną na lodzie

W gminie Błaszki, w powiecie sieradzkim rolnicy narzekają na ubezpieczenia sowich upraw w PZU. – Co rok ubezpieczamy ziemniaki. Trwa to zawsze od 1 kwietnia plus 14 dni karencji, czyli w praktyce od 15 kwietnia mieliśmy uprawy ubezpieczone. W tym roku firma PZU ubezpiecza zboża od przymrozków, a ziemniaki będą ubezpieczać dopiero od 19 kwietnia plus 14 dni karencji! Czyli nasze uprawy będą objęte ochroną dopiero od 4-5 maja. Wtedy już będzie po przymrozkach. Czy to jest poważne? – pyta rolnik z woj. łódzkiego.

Czytaj więcej...

KRUS wypłaca „trzynastki”. Ile dostanie emerytowany rolnik?

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem roku ubiegłego, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie pieniężne? W jakiej wysokości zostanie wypłacone? Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku o to świadczenie.

Czytaj więcej...

Mniej wypadków w rolnictwie. Najczęstsze są upadki

Dane statystyczne wypadkowości w rolnictwie w 2020 r. okazały się korzystniejsze niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku zgłoszono do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 10 974 wypadki, o 19,6% mniej niż w 2019 r. Dla porównania, w roku 2016 zgłoszono aż 19 110 wypadków.

Czytaj więcej...

KRUS: Trzynasta i czternasta dla emerytów i rencistów

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. W 2021 r. zostanie wypłacona – z urzędu bez konieczności składania wniosku – zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura.

Czytaj więcej...

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych. Podwyżka nie mniejsza niż 50 zł

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2021 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2021 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym 104,24%, nie mniej niż o kwotę 50 zł.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenie od suszy z dopłatą z budżetu państwa

Od 1 marca Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna sprzedaż polis od ryzyka suszy. Rolnicy mogą ubezpieczyć od ryzyka suszy wyłącznie zboża ozime na działkach o powierzchni przekraczającej 5 ha. Ubezpieczenie od ryzyka suszy jest objęte dopłatą z budżetu państwa w wysokości do 65%.

Czytaj więcej...

Kara za koronawirusa? Zakażony rolnik otrzyma 150 zł zasiłku, a osoby na kwarantannie 1300 zł

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o unormowanie bulwersującej wielu rolników kwestii dotyczącej nierównego traktowania ich przez KRUS w obliczu konieczności poddania się reżimowi sanitarnemu w związku z COVID-19. Chodzi o drastyczną i niezrozumiałą różnicę pomiędzy wysokością zasiłków wypłacanych rolnikom z ubezpieczenia społecznego w zależności od tego, czy przebywali na kwarantannie, czy w izolacji.

Czytaj więcej...

Jesteś rolnikiem i masz mały biznes na wsi? Stracisz możliwość ubezpieczenia w KRUS

Rząd planuje wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. W praktyce oznacza to, że kilkadziesiąt tysięcy rolników straci prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał, i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu