Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 207,25 (- 1,19%), kukurydza LIS20 - 196,50 (0,00%), rzepak LIS20 - 391,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

TECHNIKA ROLNICZA

Sprzedaż nowych traktorów w sierpniu: Zetor Major 80 najpopularniejszym modelem

Redakcja

Sierpniowa sprzedaż nowych traktorów rolniczych wyniosła 814 sztuk. Jest to wynik gorszy od lipcowego, jednak jest to naturalne wyhamowanie, które występuje co roku. W dalszym ciągu sprzedaż nowych maszyn w tym roku jest zdecydowanie wyższa od tego co było w 2019. Od stycznia do końca sierpnia rolnicy zarejestrowali 6643 nowe ciągniki i jest to o 1166 maszyn więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To wzrost o ponad 21 proc.

Czytaj więcej...

Nowa przyczepa Pronaru do przewozu zwierząt

Redakcja

Najnowsza propozycja Pronaru spośród przyczep dedykowanych do przewozu zwierząt trafiła właśnie do seryjnej produkcji. Model T046H jest już czwartym rozwiązaniem z tej rodziny produktów w ofercie marki. Konstrukcja umiejętnie łączy wysoką ładowność ze zwrotnością, a zastosowane w przyczepie rozwiązania pozwalają na szybki załadunek i wyładunek bydła, przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zwierząt podczas przewozu.

Czytaj więcej...

Branża ciągników rolniczych staje w obliczu olbrzymiego kryzysu

Redakcja

Na skutek stanu epidemii znaczna część starostw wstrzymała rejestrację pojazdów. Jest to problem dotykający nie tylko sprzedawców samochodów, ale również producentów i dystrybutorów maszyn oraz urządzeń rolniczych. Rolnik, który nabędzie pojazd podlegający rejestracji, nie będzie mógł z niego korzystać, gdyż bez zarejestrowania niemożliwe jest ubezpieczenie OC. Ma to duże znaczenie przy zbliżającym się okresie intensywnych prac polowych. 

Czytaj więcej...

Gospodarstwo w telefonie - aplikacje mobilne dla rolnictwa

Hanna Krugiełka

Zewsząd otaczają nas nowe technologie. Przestaje dziwić widok trzylatka, który sam włącza sobie bajki na tablecie, samochód z autopilotem, dron robiący zdjęcia, czy pani domu, która podczas pracy w biurze, przy pomocy telefonu uruchamia domowe urządzenia - pralkę, odkurzacz, czy kuchenkę np. podgrzewającą obiad, aby był gotowy na czas powrotu ze szkoły i pracy rodziny do domu. Telefony komórkowe prawie całkowicie wyparły te stacjonarne. W dodatku dawno już przestały służyć tylko do wykonywania i odbierania połączeń oraz ewentualnego wysyłania wiadomości SMS. „Komórki” wykorzystuje się do zadań praktycznych, takich jak np. transakcje bankowe, nawigacja GPS, odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, sprawdzanie pogody oraz całe mnóstwo innych. Należy wspomnieć, że telefony przenośne zaczęły również w znacznym stopniu służyć do rozrywki - gier, słuchania muzyki, oglądania filmów oraz korzystania z „dobrodziejstw” portali społecznościowych. A do czego aplikacje mobilne można wykorzystać w rolnictwie? Jak zainstalować je na telefonie? Które z nich warto wybrać?

Czytaj więcej...

Ciągnik przed zimą - czy prawidłowo przeprowadzasz konserwację?

Hanna Krugiełka

Z konieczności konserwacji ciągnika przed zimą każdy rolnik zdaje sobie sprawę, jednak nie wszyscy znajdują na nią czas. Nie zawsze też, przeprowadzają ją we właściwy sposób. Przez lata gospodarowania można wypracować własne metody, pozwalające na przeprowadzanie wielu czynności konserwacyjnych w gospodarstwie. Jednak nie wszystkie prace konserwacyjne są przeprowadzane poprawnie i sprzyjają właściwemu utrzymaniu maszyn. Warto poznać prawidłową kolejność czynności przygotowania ciągnika do postoju zimowego, a tym samym obalić niektóre mity krążące wśród gospodarzy na prawach „dobrych rad”. Bardzo ważnym jest, aby maszyna po sezonie eksploatacji została wyczyszczona, pozostawała sucha i najlepiej ustawiona pod dachem. O czym jeszcze należy wiedzieć i pamiętać? Jak uniknąć błędów, czy złych nawyków „konserwatorskich”, aby przy rozpoczęciu prac polowych móc wyjechać w pełni sprawnym ciągnikiem? Jakie czynności można zweryfikować, zmodyfikować, poprawić, ulepszyć?

Czytaj więcej...

W rolnictwie brakuje rąk do pracy. Ludzi zastąpią nowoczesne technologie?

Redakcja

Coraz większe wyzwania związane z brakiem rąk do pracy oraz rosnącymi kosztami zatrudnienia pracowników sezonowych jak i wyzwania związane z kontrolą i analizą produkcji sprawiają, że sadownicy do pomocy coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie. Drony, robotyzacja rolnictwa oraz cyfrowe uprawy (digital farming) wkraczają również do polskiego rolnictwa. Czy jest to droga do efektywnej produkcji?

Czytaj więcej...

GPS-y w rolnictwie - pomoc czy dodatkowa inwigilacja i zagrożenie?

Hanna Krugiełka

Systemy nawigacji GPS stały się od dawna nierozłączną częścią życia, nawet pokolenia tej „starszej młodzieży”. Przyzwyczajeni do komfortu, jakie niesie za sobą ich użytkowanie, nie myślimy o tym jak powstały i czy niosą za sobą jakieś zagrożenia dla użytkowników. Jeśli istnienie czegoś staje się standardem, to zazwyczaj korzystamy z tego bez myślenia o tym skąd się wzięło i czym może grozić. Bo kto zastanawia się np. nad genezą i szkodliwością routera, czy miksera kuchennego? Myślę, że z GPS-em jest podobnie.

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku ciągników rolniczych - przegląd kupowanych marek, dane o ilości rejestracji

Hanna Krugiełka

Odnotowuje się najniższy od lat poziom inwestycji w polskim rolnictwie. Długotrwałe problemy z suszą, choroby zwierząt oraz sytuacja z dotacjami unijnymi, mają wpływ na spadek sprzedaży ciągników rolniczych. W dzisiejszym artykule: dane dotyczące ilości rejestracji w ostatnich latach i pierwszym półroczu tego roku, najczęściej wybierane marki, sytuacja na rynku pierwotnym, a także wtórnym ciągników.

Czytaj więcej...