Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7610 EUR EUR - 4,4194 GBP GBP - 4,8766 DKK DKK - 0,5938
Archiwum
04.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 179,75 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 180,00 (- 1,10%), rzepak LIS20 - 382,00 (- 0,52%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.08.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

TECHNIKA ROLNICZA

Branża ciągników rolniczych staje w obliczu olbrzymiego kryzysu

Redakcja

Na skutek stanu epidemii znaczna część starostw wstrzymała rejestrację pojazdów. Jest to problem dotykający nie tylko sprzedawców samochodów, ale również producentów i dystrybutorów maszyn oraz urządzeń rolniczych. Rolnik, który nabędzie pojazd podlegający rejestracji, nie będzie mógł z niego korzystać, gdyż bez zarejestrowania niemożliwe jest ubezpieczenie OC. Ma to duże znaczenie przy zbliżającym się okresie intensywnych prac polowych. 

Czytaj więcej...

Gospodarstwo w telefonie - aplikacje mobilne dla rolnictwa

Hanna Krugiełka

Zewsząd otaczają nas nowe technologie. Przestaje dziwić widok trzylatka, który sam włącza sobie bajki na tablecie, samochód z autopilotem, dron robiący zdjęcia, czy pani domu, która podczas pracy w biurze, przy pomocy telefonu uruchamia domowe urządzenia - pralkę, odkurzacz, czy kuchenkę np. podgrzewającą obiad, aby był gotowy na czas powrotu ze szkoły i pracy rodziny do domu. Telefony komórkowe prawie całkowicie wyparły te stacjonarne. W dodatku dawno już przestały służyć tylko do wykonywania i odbierania połączeń oraz ewentualnego wysyłania wiadomości SMS. „Komórki” wykorzystuje się do zadań praktycznych, takich jak np. transakcje bankowe, nawigacja GPS, odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, sprawdzanie pogody oraz całe mnóstwo innych. Należy wspomnieć, że telefony przenośne zaczęły również w znacznym stopniu służyć do rozrywki - gier, słuchania muzyki, oglądania filmów oraz korzystania z „dobrodziejstw” portali społecznościowych. A do czego aplikacje mobilne można wykorzystać w rolnictwie? Jak zainstalować je na telefonie? Które z nich warto wybrać?

Czytaj więcej...

Ciągnik przed zimą - czy prawidłowo przeprowadzasz konserwację?

Hanna Krugiełka

Z konieczności konserwacji ciągnika przed zimą każdy rolnik zdaje sobie sprawę, jednak nie wszyscy znajdują na nią czas. Nie zawsze też, przeprowadzają ją we właściwy sposób. Przez lata gospodarowania można wypracować własne metody, pozwalające na przeprowadzanie wielu czynności konserwacyjnych w gospodarstwie. Jednak nie wszystkie prace konserwacyjne są przeprowadzane poprawnie i sprzyjają właściwemu utrzymaniu maszyn. Warto poznać prawidłową kolejność czynności przygotowania ciągnika do postoju zimowego, a tym samym obalić niektóre mity krążące wśród gospodarzy na prawach „dobrych rad”. Bardzo ważnym jest, aby maszyna po sezonie eksploatacji została wyczyszczona, pozostawała sucha i najlepiej ustawiona pod dachem. O czym jeszcze należy wiedzieć i pamiętać? Jak uniknąć błędów, czy złych nawyków „konserwatorskich”, aby przy rozpoczęciu prac polowych móc wyjechać w pełni sprawnym ciągnikiem? Jakie czynności można zweryfikować, zmodyfikować, poprawić, ulepszyć?

Czytaj więcej...

W rolnictwie brakuje rąk do pracy. Ludzi zastąpią nowoczesne technologie?

Redakcja

Coraz większe wyzwania związane z brakiem rąk do pracy oraz rosnącymi kosztami zatrudnienia pracowników sezonowych jak i wyzwania związane z kontrolą i analizą produkcji sprawiają, że sadownicy do pomocy coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie. Drony, robotyzacja rolnictwa oraz cyfrowe uprawy (digital farming) wkraczają również do polskiego rolnictwa. Czy jest to droga do efektywnej produkcji?

Czytaj więcej...

GPS-y w rolnictwie - pomoc czy dodatkowa inwigilacja i zagrożenie?

Hanna Krugiełka

Systemy nawigacji GPS stały się od dawna nierozłączną częścią życia, nawet pokolenia tej „starszej młodzieży”. Przyzwyczajeni do komfortu, jakie niesie za sobą ich użytkowanie, nie myślimy o tym jak powstały i czy niosą za sobą jakieś zagrożenia dla użytkowników. Jeśli istnienie czegoś staje się standardem, to zazwyczaj korzystamy z tego bez myślenia o tym skąd się wzięło i czym może grozić. Bo kto zastanawia się np. nad genezą i szkodliwością routera, czy miksera kuchennego? Myślę, że z GPS-em jest podobnie.

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku ciągników rolniczych - przegląd kupowanych marek, dane o ilości rejestracji

Hanna Krugiełka

Odnotowuje się najniższy od lat poziom inwestycji w polskim rolnictwie. Długotrwałe problemy z suszą, choroby zwierząt oraz sytuacja z dotacjami unijnymi, mają wpływ na spadek sprzedaży ciągników rolniczych. W dzisiejszym artykule: dane dotyczące ilości rejestracji w ostatnich latach i pierwszym półroczu tego roku, najczęściej wybierane marki, sytuacja na rynku pierwotnym, a także wtórnym ciągników.

Czytaj więcej...

Wyhamowały inwestycje w gospodarstwach rolnych. Z powodu suszy i słabego wykorzystania środków unijnych spada sprzedaż maszyn rolniczych

Redakcja

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych spada. I półrocze 2019 roku jest pod tym względem najsłabsze od lat. W sumie zarejestrowano nieco ponad 3,9 tys. nowych ciągników i blisko 2,4 tys. nowych przyczep. Rolnicy są mniej skłonni do inwestycji, a każdy zakup jest bardziej przemyślany. – To wynik problemów z suszą, chorobami zwierząt i sytuacji z dotacjami rolniczymi – tłumaczy Michał Spaczyński z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Czytaj więcej...

Najwięcej używanych ciągników jest z Francji. Najpopularniejsza marka to Zetor

Redakcja

Resort cyfryzacji, który opublikował dane, zauważył, że paradoksalnie ciągniki rolnicze najczęściej są rejestrowane w dużych miastach. Najwięcej traktorów rejestrowano w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Na ósmym miejscu znalazła się Sokółka – wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Używane maszyny tego typu najczęściej przyjeżdżają do nas z Francji. Najpopularniejszą marką ciągników w Polsce jest czeski Zetor.  Najwięcej traktorow zarejestrowano w Warszawie. 

Czytaj więcej...