Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 czerwca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7989 EUR EUR - 4,2599 GBP GBP - 4,7821 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
17.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 182,75 (+ 1,11%), kukurydza SIE19 - 177,25 (+ 0,42%), rzepak SIE19 - 372,25 (+ 0,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

TECHNIKA ROLNICZA

Minister Ardanowski: Nasza gospodarka rozwija się na tyle szybko, że również rolnictwo nie może od tego odstawać

Redakcja

O wykorzystaniu w rolnictwie fotografii satelitarnych wysokiej rozdzielczości rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.– Państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku – podkreślił uczestniczący w konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Polska jest w tej chwili na czwartym miejscu najszybciej rozwijających się państw na świecie.

Czytaj więcej...

Małe ładowarki teleskopowe

Dariusz Śmigielski

Ładowarki teleskopowe są cenione przez użytkowników za swoje parametry techniczne, oszczędność paliwa przy pracach załadunkowych, uniwersalność (mnogość osprzętu, możliwość ciągnięcia przyczep), zwrotność (obie skrętne osie) oraz kompaktowe wymiary (bez problemu znajdziemy maszynę o tzw. wymiarach 2x2 i bardzo dobrych parametrach).

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa chce wykorzystać obrazowanie satelitarne do analizy wielkości obszarów suszy

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej firmy Maxar Technologies, aby omówić możliwości wykorzystania zasobów satelitarnych w rolnictwie. W szczególności ministra interesowało praktyczne wykorzystanie obrazowań satelitarnych do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne. Ta technologia służyłaby również do projektowania nawodnień terenów uprawnych oraz badań kwasowości gleby w oparciu o metadane pochodzące z obrazowań wysokich rozdzielczości.

Czytaj więcej...

Sposób na pozbycie się chwastów bez używania chemikaliów

Paweł Hetnał

Amerykanie testują automatyczne odchwaszczanie na plantacjach warzyw w stanie Michigan. Roboty rolnicze, przypominające wyglądem amfibię, mają docelowo zastąpić stosowanie herbicydów, obniżenie kosztów pracy i zwiększenie wydajności produkcji. Wg zapowiedzi konstruktorów, mają działać niezawodnie przez całą dobę, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bezproblemowo dostosować się do różnych upraw. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych.

Czytaj więcej...

Co dalej z kolekcją Ursusa? Wiadomości tylko na naszym portalu

Hanna Krugiełka

Ciągniki marki Ursus na trwałe wpisały się w historię polskiego rolnictwa. Sama fabryka Ursusa jest ważną częścią rodzimego przemysłu i perełką na skalę kraju, a nawet Europy. Jej początki to 1893 r. i legendarna już historia „posagu siedmiu panien” (Kiedy to trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim, z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ul. Siennej 15 w Warszawie).

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Z Ursusa został znaczek i szyld

Paweł Hetnał

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany wczoraj o pomoc dla fabryki Ursus, stwierdził, iż rząd RP pomoże firmie, jeśli ta przedstawi racjonalne mechanizmy wsparcia. Dodał, że dotychczas ze strony przedstawicieli firmy były tylko żądania. - Jeżeli będzie sensowna propozycja, a nie wyłudzanie państwowych pieniędzy, to oczywiście że pomożemy – zadeklarował szef resortu. 

Czytaj więcej...

Akcja żniwna 2018 w obiektywie youtubera z Rosina k. Świebodzina

Redakcja

Nagrywanie filmów z prac gospodarskich i wydarzeń o charakterze rolniczym jest coraz popularniejsze. Powstawanie kolejnych produkcji, na ogół amatorskich, pokazuje jak obecnie pracuje polska wieś. To także znakomite pole do wymiany doświadczeń. Dzisiaj prezentujemy dokonania rolnika z Rosina k. Świebodzina (woj. lubuskie).

Czytaj więcej...

Nastroje na europejskim rynku maszyn pogarszają się

Redakcja

Z danych PZPM wynika, że liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce zmniejszyła się o 19% r/r a przyczep rolniczych o 13% r/r. Co prawda w październiku’18 odnotowano 7,2% wzrost liczby rejestracji w przypadku ciągników, to łączna ich liczba w 4q18 prawdopodobnie spadnie z uwagi wysoką bazę odniesienia w grudniu’17, kiedy rejestracje wzrosły w związku z wprowadzeniem przez UE nowych regulacji dot. norm spalin od 1 stycznia 2018.

Czytaj więcej...

Ursus ma nowego prezesa

Redakcja

Karol Zarajczyk nie jest już prezesem Ursusa, ale pozostaje w grupie. Zastąpi go Tomasz Zadroga, były prezes PGE. Informacja ta spowodowała, że kurs Ursusa poszedł w górę o kilkanaście procent.

Czytaj więcej...

Ford - człowiek, ciągnik, samochód

Hanna Krugiełka

Ford przeważnie kojarzony jest z dobrą marką samochodów. Nie każdy jednak wie, że ich nazwa pochodzi od nazwiska Henry’ego Forda, nie każdy też zna jego niezwykłą historię, która wiąże się również z ciągnikami. W chwili obecnej firma Ford to drugi co do wielkości producent samochodów w Stanach Zjednoczonych i piąty na świecie.

Czytaj więcej...

MTZ Belarus: fabryka - produkcja - najpopularniejsze modele

Hanna Krugiełka

Przyszedł czas na opowieść o popularnych „Białoruśkach”. Belarusy to mocne, wydajne i ekonomiczne ciągniki. Jaka jest ich historia? Jakie są najpopularniejsze modele? Oraz najważniejsze – jak ma się historia mińskiej fabryki Belarus do MTZ i Pronaru? Czy obie produkcje łączą się, czy wykluczają? Na te, nie zawsze proste pytania, a nawet zagadki chciałabym odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej...

Pronar - kiedyś lider ciągników, dzisiaj lider recyklingu

Hanna Krugiełka

Zostałam poproszona o artykuł na temat historii Pronaru z Narwi oraz rozeznanie jak ma się Pronar do ciągników MTZ. Okazało się to bardzo ciekawym zagadnieniem, które wykracza poza narewską fabrykę. Dlatego myślę, że dzisiejszy artykuł to dopiero początek interesującego, złożonego gospodarczo opowiadania.

Czytaj więcej...