Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 października 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8934 EUR EUR - 4,2970 GBP GBP - 4,9610 DKK DKK - 0,5751
Archiwum
16.10.2019 12:15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,55 zł/kg (na podstawie informacji z 19 ubojni) +++ +++ +++ 15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++

TECHNIKA ROLNICZA

GPS-y w rolnictwie - pomoc czy dodatkowa inwigilacja i zagrożenie?

Hanna Krugiełka

Systemy nawigacji GPS stały się od dawna nierozłączną częścią życia, nawet pokolenia tej „starszej młodzieży”. Przyzwyczajeni do komfortu, jakie niesie za sobą ich użytkowanie, nie myślimy o tym jak powstały i czy niosą za sobą jakieś zagrożenia dla użytkowników. Jeśli istnienie czegoś staje się standardem, to zazwyczaj korzystamy z tego bez myślenia o tym skąd się wzięło i czym może grozić. Bo kto zastanawia się np. nad genezą i szkodliwością routera, czy miksera kuchennego? Myślę, że z GPS-em jest podobnie.

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku ciągników rolniczych - przegląd kupowanych marek, dane o ilości rejestracji

Hanna Krugiełka

Odnotowuje się najniższy od lat poziom inwestycji w polskim rolnictwie. Długotrwałe problemy z suszą, choroby zwierząt oraz sytuacja z dotacjami unijnymi, mają wpływ na spadek sprzedaży ciągników rolniczych. W dzisiejszym artykule: dane dotyczące ilości rejestracji w ostatnich latach i pierwszym półroczu tego roku, najczęściej wybierane marki, sytuacja na rynku pierwotnym, a także wtórnym ciągników.

Czytaj więcej...

Wyhamowały inwestycje w gospodarstwach rolnych. Z powodu suszy i słabego wykorzystania środków unijnych spada sprzedaż maszyn rolniczych

Redakcja

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych spada. I półrocze 2019 roku jest pod tym względem najsłabsze od lat. W sumie zarejestrowano nieco ponad 3,9 tys. nowych ciągników i blisko 2,4 tys. nowych przyczep. Rolnicy są mniej skłonni do inwestycji, a każdy zakup jest bardziej przemyślany. – To wynik problemów z suszą, chorobami zwierząt i sytuacji z dotacjami rolniczymi – tłumaczy Michał Spaczyński z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Czytaj więcej...

Najwięcej używanych ciągników jest z Francji. Najpopularniejsza marka to Zetor

Redakcja

Resort cyfryzacji, który opublikował dane, zauważył, że paradoksalnie ciągniki rolnicze najczęściej są rejestrowane w dużych miastach. Najwięcej traktorów rejestrowano w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Na ósmym miejscu znalazła się Sokółka – wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Używane maszyny tego typu najczęściej przyjeżdżają do nas z Francji. Najpopularniejszą marką ciągników w Polsce jest czeski Zetor.  Najwięcej traktorow zarejestrowano w Warszawie. 

Czytaj więcej...

Satelity i drony pomogą w przyszłości oszacować straty spowodowane suszą

Redakcja

Wykonywane przez satelity zdjęcia są coraz bardziej precyzyjne, a rozdzielczość najlepszych z nich sięga już 30 cm. W opinii ministra rolnictwa nowe technologie, oparte na zdjęciach satelitarnych i na zdjęciach z dronów mogą nam dostarczyć wiele cennych dla rolnictwa informacji. Być może urządzenia te pomogą w nieodległej perspektywie szacować straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. 

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Nasza gospodarka rozwija się na tyle szybko, że również rolnictwo nie może od tego odstawać

Redakcja

O wykorzystaniu w rolnictwie fotografii satelitarnych wysokiej rozdzielczości rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.– Państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku – podkreślił uczestniczący w konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Polska jest w tej chwili na czwartym miejscu najszybciej rozwijających się państw na świecie.

Czytaj więcej...

Małe ładowarki teleskopowe

Dariusz Śmigielski

Ładowarki teleskopowe są cenione przez użytkowników za swoje parametry techniczne, oszczędność paliwa przy pracach załadunkowych, uniwersalność (mnogość osprzętu, możliwość ciągnięcia przyczep), zwrotność (obie skrętne osie) oraz kompaktowe wymiary (bez problemu znajdziemy maszynę o tzw. wymiarach 2x2 i bardzo dobrych parametrach).

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa chce wykorzystać obrazowanie satelitarne do analizy wielkości obszarów suszy

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej firmy Maxar Technologies, aby omówić możliwości wykorzystania zasobów satelitarnych w rolnictwie. W szczególności ministra interesowało praktyczne wykorzystanie obrazowań satelitarnych do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne. Ta technologia służyłaby również do projektowania nawodnień terenów uprawnych oraz badań kwasowości gleby w oparciu o metadane pochodzące z obrazowań wysokich rozdzielczości.

Czytaj więcej...

Sposób na pozbycie się chwastów bez używania chemikaliów

Paweł Hetnał

Amerykanie testują automatyczne odchwaszczanie na plantacjach warzyw w stanie Michigan. Roboty rolnicze, przypominające wyglądem amfibię, mają docelowo zastąpić stosowanie herbicydów, obniżenie kosztów pracy i zwiększenie wydajności produkcji. Wg zapowiedzi konstruktorów, mają działać niezawodnie przez całą dobę, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bezproblemowo dostosować się do różnych upraw. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych.

Czytaj więcej...

Co dalej z kolekcją Ursusa? Wiadomości tylko na naszym portalu

Hanna Krugiełka

Ciągniki marki Ursus na trwałe wpisały się w historię polskiego rolnictwa. Sama fabryka Ursusa jest ważną częścią rodzimego przemysłu i perełką na skalę kraju, a nawet Europy. Jej początki to 1893 r. i legendarna już historia „posagu siedmiu panien” (Kiedy to trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim, z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ul. Siennej 15 w Warszawie).

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Z Ursusa został znaczek i szyld

Paweł Hetnał

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany wczoraj o pomoc dla fabryki Ursus, stwierdził, iż rząd RP pomoże firmie, jeśli ta przedstawi racjonalne mechanizmy wsparcia. Dodał, że dotychczas ze strony przedstawicieli firmy były tylko żądania. - Jeżeli będzie sensowna propozycja, a nie wyłudzanie państwowych pieniędzy, to oczywiście że pomożemy – zadeklarował szef resortu. 

Czytaj więcej...

Akcja żniwna 2018 w obiektywie youtubera z Rosina k. Świebodzina

Redakcja

Nagrywanie filmów z prac gospodarskich i wydarzeń o charakterze rolniczym jest coraz popularniejsze. Powstawanie kolejnych produkcji, na ogół amatorskich, pokazuje jak obecnie pracuje polska wieś. To także znakomite pole do wymiany doświadczeń. Dzisiaj prezentujemy dokonania rolnika z Rosina k. Świebodzina (woj. lubuskie).

Czytaj więcej...