Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

TECHNIKA ROLNICZA

Jak rolnicy kupują maszyny?

Redakcja

Blisko 30 proc. rolników w pierwszej połowie 2018 roku kupiło maszynę lub urządzenie rolnicze. Zapotrzebowanie na sprzęt jest stosunkowo wysokie i stałe w całym roku, dlatego rokowania na dalsze miesiące są optymistyczne. Z badania wynika, że zakup w drugim półroczu planuje kolejne 30 proc. rolników.

Czytaj więcej...

URSUS będzie produkował w Sudanie

Redakcja

URSUS S.A zamierza uruchomić w Sudanie produkcję ciągników i maszyn rolniczych. Spółka zamierza też utworzyć centra serwisowe. Wartość projektu wyceniana jest na kilkadziesiąt milionów złotych. 

Czytaj więcej...

Traktory i kombajny PRL-u - książka warta polecenia

Hanna Krugiełka

Autorem książki „Traktory i kombajny PRL-u” jest Jacek Gembara, a wydawcą „Księży Młyn Dom Wydawniczy”. W moim przekonaniu powyższe informacje stanowią już pierwsze trzy atuty tej książki. W dobie Unii Europejskiej, zagranicznych środków pieniężnych oraz czasów, w których rzadko można spotkać polski produkt, mamy tu: polskiego autora., polskie traktory i kombajny oraz polskie wydawnictwo.

Czytaj więcej...
Pixabay

Będą mobilne przeglądy pojazdów rolniczych?

Paweł Hetnał

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, z wnioskiem o przywrócenie podstawowym stacjom kontroli pojazdów możliwości wykonywania badań okresowych dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (bez względu na ich rodzaj i przeznaczenie) lub dostosowanie przepisów w taki sposób, aby diagnosta mógł przeprowadzić badanie techniczne w gospodarstwie rolnika. 

Czytaj więcej...

W Świnoujściu powstał ogromny elewator zbożowy

Redakcja

W OT Port Świnoujście należącym do Grupy Kapitałowej OT Logistics oddano do użytku nowy elewator zbożowy, który zwiększy możliwości Grupy w zakresie przeładunku produktów agro. Całkowity koszt inwestycji na Nabrzeżu Chemików w Świnoujściu, współfinansowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, wyniósł blisko 47 mln zł.

Czytaj więcej...

Samobieżne kosiarki Krone BiG M

Dariusz Śmigielski

Krone BiG M to seria samojezdnych kosiarek, na którą składają się trzy modele: 420, 450 i 500. Historia kosiarek samobieżnych Krone sięga już 1996 roku, kiedy to zaprezentowano 300 konną kosiarkę Krone BiG M. Maszyna miała 9,1 metra szerokości roboczej.

Czytaj więcej...

IMAS Agri: Połowa Polaków sądzi, że niemal w każdym gospodarstwie jest ciągnik

Paweł Hetnał

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrósł odsetek gospodarstw wyposażonych w ciągnik. Zgodnie z danymi GUS, w 2005 roku był on na poziomie 45 procent, a dekadę później osiągnął 68 procent. Co ciekawe, całkowita liczba maszyn będących w posiadaniu rolników prawie się nie zmieniła i utrzymuje się na poziomie 1,4 – 1,5 mln. Skąd zatem wspomniany wzrost?

Czytaj więcej...

Niełatwo o małą szóstkę

Dariusz Śmigielski

Mocna ciężka czwórka, a może tzw. mała szóstka? Przed takim wyborem jeszcze kilka lat temu stawali rolnicy, którzy chcieli zakupić ciągnik o mocy trochę ponad 100 KM. Dobrze, że taki dylemat można było wtedy mieć, teraz jest z tym problem. Do ładowacza czołowego, kosiarek, prasy spokojnie wystarczają 4 cylindry, nawet jeśli jest trochę prac uprawowych. Gdy jednak poszukiwany jest wół roboczy do orki, uprawy, siewu i ma to być główne zadanie nowego traktora, to logika podpowiada 6 cylindrów. W takich pracach poza mocą i momentem obrotowym bardzo ważna jest masa ciągnika i rozstaw osi. Ponadto rolnicy cenią sobie w jednostkach sześciocylindrowych mniejsze „wyżyłowanie” oraz większy moment obrotowy, a co za tym idzie większą elastyczność i lepszą kulturę pracy.

Czytaj więcej...

Kultywator do bezorkowej uprawy ziemi

Paweł Hetnał

Rynek maszyn rolniczych wyróżnia wysoki poziom konkurencyjności. Poszukujący określonego urządzenia rolnicy mogą wybierać spośród wielu zbliżonych do siebie ofert. Nie oznacza to jednak, że wszystko już wymyślono i nie ma w niej miejsca na innowacje. Dowodzi temu podlaska firma Koja, która zakończyła prace nad kultywatorem służącym do bezorkowej uprawy ziemi. Aktualnie maszyna przechodzi testy polowe.

Czytaj więcej...

Zawieszane kosiarki dyskowe w rozmiarze XXL

Dariusz Śmigielski

W naszym kraju sprzedaż kosiarek dyskowych kończy się zazwyczaj na szerokości 3,00–3,20 m, przy takiej szerokości ciągnik 80-100 KM ma już co robić, jeśli tylko po łące można się rozpędzić lub mamy naprawdę gęstą trawę.

Czytaj więcej...

Grupa URSUS: nowi partnerzy oraz dalszy rozwój oferty

Redakcja

W pierwszym kwartale br. Grupa Kapitałowa URSUS, wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 43,51 mln zł, natomiast zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 13,28 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej uplasował się na poziomie 2,48 mln zł, a strata brutto osiągnęła poziom 1,94 mln zł.

Czytaj więcej...