kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Nawozy

Krzem i ochrona liścia flagowego. Spektakularne efekty

Do niedawna, zarówno specjaliści od nawożenia, jak i fizjologowie roślin, nie uznawali krzemu za pierwiastek konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Jednak wraz z postępem osiągnięć w tej dziedzinie oraz wyników doświadczeń, pogląd ten radykalnie się zmienił. Od kilku lat na rynku dostępne są nawozy zawierające krzem. Ich wykorzystanie znajduje zastosowanie głównie w uprawach specjalistycznych oraz na plantacjach buraka cukrowego.

Czytaj więcej...

Kondycja ozimin na polach. Czy potrzebują już azotu?

Wegetacja w wielu miejscach w Polsce już wystartowała, o czym świadczą nowe przyrosty korzeni i wskaźniki temperaturowe publikowane przez IMGW. Mimo wszystko mamy początek lutego i na dynamiczny rozwój roślin trzeba poczekać nawet 6 tygodni. Czy warto już zastosować pierwszą dawkę azotu?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – przemieszczanie się w glebie i dostępność fosforu dla roślin

Fosfor jest obecnie najdroższym składnikiem nawozowym dla roślin, dlatego dobrze wiedzieć co robić, aby był jak najlepiej wykorzystany. Jest on uznawany także za drugi po azocie czynnik najbardziej zanieczyszczający wody powierzchniowe. Z drugiej strony powszechnie mówi się o bardzo powolnym przemieszczaniu się tego składnika w głąb profilu glebowego. Jak więc naprawdę fosfor zachowuje się w glebie i kiedy jest najlepiej przyswajalny dla roślin?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze: Bez dobrego płodozmianu i azotu nie ma szans na próchnicę i dostępność składników odżywczych

Niska zawartość próchnicy to jeden z największych problemów polskich gleb. Świadomi rolnicy poszukują źródeł węgla organicznego, który jest elementem budulcowym próchnicy. Według powszechnej wiedzy, aby zwiększać zawartość materii organicznej należy stosować nawozy naturalne i międzyplony. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana i bez wspierania rozwoju roślin azotem nie ma mowy o wzroście zawartości węgla w glebie, co potwierdzają 36-letnie doświadczenia.

Czytaj więcej...

Ostatnie dni na stosowanie nawozów azotowych

Zaktualizowany na początku roku Program Azotanowy umożliwił wcześniejsze stosowanie azotu wiosną, w zależności od panujących warunków pogodowych, jednak bez zmian pozostały podstawowe terminy jesiennego stosowania nawozów azotowych. Tu jednak przepisy od początku były elastyczniejsze, dopuszczając zastosowanie nawozów zawierających azot po późno zbieranych przedplonach lub na skutek opóźnień wywołanych aurą. Ważne jest jednak prowadzenie dokumentacji z nawożenia po ustawowych terminach.

Czytaj więcej...

Nawożenie zbóż ozimych w uproszczeniach uprawowych

W tym roku wiele gospodarstw rozpoczyna swoją przygodę z bezorkowymi systemami uprawy i siewu. Wraz ze zmianą uprawy należy także przeorganizować strategię nawożenia, ponieważ znacząco zmieni się dystrybucja składników pokarmowych w glebie. Brak reakcji może skutkować zubożeniem pewnych warstw gleby w pierwiastki i problemy z odżywieniem roślin w przyszłości.

Czytaj więcej...

Po żniwach czas na badanie gleby

Najlepszym czasem na pobieranie prób do badania gleby jest okres pożniwny. Można ustalić wówczas zawartości składników pokarmowych i właściwości fizyko-chemiczne gleby przed nawożeniem kolejnej rośliny. Wyniki badania pomogą zdiagnozować występujące problemy z glebą, ale także pomóc oszczędzić pieniądze, stosując nawożenie odpowiednie do potrzeb.

Czytaj więcej...

Azot z powietrza

Nadeszła wiosna. To dobry moment na podjęcie decyzji dotyczących wyboru strategii nawożenia. Tradycyjnie już najwięcej uwagi producenci rolni poświęcą analizie dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do nawożenia roślin azotem. Z uwagi na wahania cen nawozów mineralnych, wnikliwie zweryfikują alternatywne narzędzia, które skutecznie zaopatrzą rośliny w ten składnik.

Czytaj więcej...

Druga dawka azotu w zboża i rzepak - czy już czas?

Choć niespełna dwa tygodnie temu oficjalnie można było rozpocząć nawożenie azotowe w większości kraju, to niektóre uprawy wymagają już podania drugiej dawki azotu. Wpływ na to ma zaawansowanie rozwoju roślin i nawóz jaki zamierzamy użyć.  Widoczne są już symptomy sygnalizujące konieczność zastosowania powtórnie nawozów azotowych.

Czytaj więcej...

W tym roku są odstępstwa od zdjęć geotagowanych. Wystarczy oświadczenie

- W projekcie rozporządzenia MRiRW dotyczącego ekoschematów w § 9 określono zasady przyznawania punktów w ramach praktyki dotyczącej w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe: wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. Punkty w ramach tej praktyki będą przyznawane jeżeli rolnik na jej potwierdzenie prześle do Agencji zdjęcie tak zwane zdjęcie geotagowane, wykonania praktyki – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Pierwsza dawka azotu – nawóz ma znaczenie!

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy nie będą musieli czekać do pierwszego marca na rozpoczęcie wysiewu nawozów azotowych. Ustawa czeka już tylko na podpis premiera i ogłoszenie. Gotowa jest także strona IMGW, na której będzie można sprawdzić czy w danym powiecie pojawi się możliwość wcześniejszego stosowania azotu. Już teraz warto zaplanować jaki nawóz wysiać, ponieważ każdy będzie przydatny w innych warunkach.

Czytaj więcej...

Ile zostało azotu w glebie przed wiosną i jak to sprawdzić?

Nawożenie azotowe stało się zbyt dużym nakładem, aby stosować je „na oko”. Jedynym sposobem, aby zastosowany nawóz precyzyjnie pokrywał potrzeby azotowe roślin, jest wcześniejsze wykonanie badań gleby na jego zawartość. W ten sposób unikniemy nadmiernego nawożenia, jeśli zawartość azotu w glebie jest wysoka lub uzyskamy większe plony, uzupełniając poziom składnika do wymagań roślin. Badania należy wykonać jeszcze przed nadejściem wiosny, biorąc pod uwagę czas oczekiwania w laboratorium.

Czytaj więcej...

W III kwartale 2022 roku Grupa Azoty wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 6 314 mln zł

W okresie 9 miesięcy 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 19 551 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 2 842 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 14,5% i zysk netto w wysokości 1 603 mln zł. Opublikowane wyniki są zgodne z szacunkowymi wynikami zaprezentowanymi przez Grupę Azoty.

Czytaj więcej...

Obornik tylko do końca października

Stosowanie nawozów zawierających azot jest od kilku lat pod ścisłą kontrolą, aby zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Wiąże się to z ograniczeniem w terminach aplikacji wszelkich nawozów, które posiadają w swoim składzie ten pierwiastek, jednak konkretne daty są różne dla poszczególnych regionów i typów produktów, mogące ulegać przesunięciu po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Badanie gleby oszczędzi wydatków

Moment, kiedy zboża i rzepaki znikną z pól to dobry okres na wykonanie badania gleby pod kątem zawartości składników pokarmowych i potrzeb wapnowania przed kolejnymi zasiewami. Jest to niezmiernie cenna wiedza, od której zależy wielkość nakładów na nawozy i wydajność zbiorów jakie osiągamy. Strategii pobierania prób glebowych jest kilka a wybór odpowiedniej zależy od potrzeb jakimi się kierujemy.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu