zm skiba

skiba

CenyRolnicze
07 grudnia 2023, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0199 EUR EUR - 4.3334 GBP GBP - 5.0597 DKK DKK - 0.5813
Archiwum


06.12.2023 14:23 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,20 zł/kg, średnia: 6,62 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

04.12.2023 MATIF: pszenica GRU23: 223,75 (+0,34%), kukurydza MAR24: 202,50 (+1,25%), rzepak LUT24: 444,75 (+0,79%)

04.12.2023 SPRZEDAM 48 T ŻYTA KONS., transport firmowy, mazowieckie, gostyniński, 09-500, tel.: 609 294 313

04.12.2023 SPRZEDAM 1 KROWĘ, mięsny, 550 kg, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-130, tel.: 693 624 031

04.12.2023 SPRZEDAM 100 TUCZNIKÓW, 120 kg, 59%, łódzkie, piotrkowski, 97-340, tel.: 663 557 698

04.12.2023 SPRZEDAM 90-100 TUCZNIKÓW, 133 kg, 58%, mazowieckie, ciechanowski, 06-400, tel.: 791 082 825

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Nawozy

Doświadczenia rolnicze: Bez dobrego płodozmianu i azotu nie ma szans na próchnicę i dostępność składników odżywczych

Niska zawartość próchnicy to jeden z największych problemów polskich gleb. Świadomi rolnicy poszukują źródeł węgla organicznego, który jest elementem budulcowym próchnicy. Według powszechnej wiedzy, aby zwiększać zawartość materii organicznej należy stosować nawozy naturalne i międzyplony. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana i bez wspierania rozwoju roślin azotem nie ma mowy o wzroście zawartości węgla w glebie, co potwierdzają 36-letnie doświadczenia.

Czytaj więcej...

Ostatnie dni na stosowanie nawozów azotowych

Zaktualizowany na początku roku Program Azotanowy umożliwił wcześniejsze stosowanie azotu wiosną, w zależności od panujących warunków pogodowych, jednak bez zmian pozostały podstawowe terminy jesiennego stosowania nawozów azotowych. Tu jednak przepisy od początku były elastyczniejsze, dopuszczając zastosowanie nawozów zawierających azot po późno zbieranych przedplonach lub na skutek opóźnień wywołanych aurą. Ważne jest jednak prowadzenie dokumentacji z nawożenia po ustawowych terminach.

Czytaj więcej...

Nawożenie zbóż ozimych w uproszczeniach uprawowych

W tym roku wiele gospodarstw rozpoczyna swoją przygodę z bezorkowymi systemami uprawy i siewu. Wraz ze zmianą uprawy należy także przeorganizować strategię nawożenia, ponieważ znacząco zmieni się dystrybucja składników pokarmowych w glebie. Brak reakcji może skutkować zubożeniem pewnych warstw gleby w pierwiastki i problemy z odżywieniem roślin w przyszłości.

Czytaj więcej...

Po żniwach czas na badanie gleby

Najlepszym czasem na pobieranie prób do badania gleby jest okres pożniwny. Można ustalić wówczas zawartości składników pokarmowych i właściwości fizyko-chemiczne gleby przed nawożeniem kolejnej rośliny. Wyniki badania pomogą zdiagnozować występujące problemy z glebą, ale także pomóc oszczędzić pieniądze, stosując nawożenie odpowiednie do potrzeb.

Czytaj więcej...

Azot z powietrza

Nadeszła wiosna. To dobry moment na podjęcie decyzji dotyczących wyboru strategii nawożenia. Tradycyjnie już najwięcej uwagi producenci rolni poświęcą analizie dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do nawożenia roślin azotem. Z uwagi na wahania cen nawozów mineralnych, wnikliwie zweryfikują alternatywne narzędzia, które skutecznie zaopatrzą rośliny w ten składnik.

Czytaj więcej...

Druga dawka azotu w zboża i rzepak - czy już czas?

Choć niespełna dwa tygodnie temu oficjalnie można było rozpocząć nawożenie azotowe w większości kraju, to niektóre uprawy wymagają już podania drugiej dawki azotu. Wpływ na to ma zaawansowanie rozwoju roślin i nawóz jaki zamierzamy użyć.  Widoczne są już symptomy sygnalizujące konieczność zastosowania powtórnie nawozów azotowych.

Czytaj więcej...

W tym roku są odstępstwa od zdjęć geotagowanych. Wystarczy oświadczenie

- W projekcie rozporządzenia MRiRW dotyczącego ekoschematów w § 9 określono zasady przyznawania punktów w ramach praktyki dotyczącej w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe: wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. Punkty w ramach tej praktyki będą przyznawane jeżeli rolnik na jej potwierdzenie prześle do Agencji zdjęcie tak zwane zdjęcie geotagowane, wykonania praktyki – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Pierwsza dawka azotu – nawóz ma znaczenie!

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy nie będą musieli czekać do pierwszego marca na rozpoczęcie wysiewu nawozów azotowych. Ustawa czeka już tylko na podpis premiera i ogłoszenie. Gotowa jest także strona IMGW, na której będzie można sprawdzić czy w danym powiecie pojawi się możliwość wcześniejszego stosowania azotu. Już teraz warto zaplanować jaki nawóz wysiać, ponieważ każdy będzie przydatny w innych warunkach.

Czytaj więcej...

Ile zostało azotu w glebie przed wiosną i jak to sprawdzić?

Nawożenie azotowe stało się zbyt dużym nakładem, aby stosować je „na oko”. Jedynym sposobem, aby zastosowany nawóz precyzyjnie pokrywał potrzeby azotowe roślin, jest wcześniejsze wykonanie badań gleby na jego zawartość. W ten sposób unikniemy nadmiernego nawożenia, jeśli zawartość azotu w glebie jest wysoka lub uzyskamy większe plony, uzupełniając poziom składnika do wymagań roślin. Badania należy wykonać jeszcze przed nadejściem wiosny, biorąc pod uwagę czas oczekiwania w laboratorium.

Czytaj więcej...

W III kwartale 2022 roku Grupa Azoty wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 6 314 mln zł

W okresie 9 miesięcy 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 19 551 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 2 842 mln zł, marżę EBITDA na poziomie 14,5% i zysk netto w wysokości 1 603 mln zł. Opublikowane wyniki są zgodne z szacunkowymi wynikami zaprezentowanymi przez Grupę Azoty.

Czytaj więcej...

Obornik tylko do końca października

Stosowanie nawozów zawierających azot jest od kilku lat pod ścisłą kontrolą, aby zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Wiąże się to z ograniczeniem w terminach aplikacji wszelkich nawozów, które posiadają w swoim składzie ten pierwiastek, jednak konkretne daty są różne dla poszczególnych regionów i typów produktów, mogące ulegać przesunięciu po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Badanie gleby oszczędzi wydatków

Moment, kiedy zboża i rzepaki znikną z pól to dobry okres na wykonanie badania gleby pod kątem zawartości składników pokarmowych i potrzeb wapnowania przed kolejnymi zasiewami. Jest to niezmiernie cenna wiedza, od której zależy wielkość nakładów na nawozy i wydajność zbiorów jakie osiągamy. Strategii pobierania prób glebowych jest kilka a wybór odpowiedniej zależy od potrzeb jakimi się kierujemy.

Czytaj więcej...

Poplony wysiej zaraz po żniwach

Małe żniwa rozpoczęły się już w części kraju i niedługo rozpoczną się także zbiory pozostałych gatunków roślin. Jak tylko kombajny zjadą z pól należy jak najszybciej przystąpić do wysiewu poplonów. Warto to zrobić, jeśli nawet nie deklarowaliśmy takiego działania w wniosku o dopłaty obszarowe. Dobrze dobrana mieszanka poplonowa może pomóc zadbać o właściwą strukturę gleby i ograniczyć straty składników pokarmowych.

Czytaj więcej...

Psie odchody to ogromne źródło azotu i fosforu, ale tylko rolnicy na cenzurowanym

Ze względu na zaostrzające się przepisy, rolnicy mają ograniczone możliwości nawożenia pól uprawnych. Muszą skrupulatnie dokumentować każdy rodzaj nawożenia. Pomimo to różne środowiska nadal wskazują, że rolnictwo stanowi zagrożenie dla wszystkich ekosystemów, zwłaszcza przyległych zbiorników wodnych i rezerwatów przyrody, poprzez np. stosowanie obornika. Ale do tej pory mało kto zauważył, że psy i ich odchody również mogą wprowadzać do obiegu spore ilości azotu.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu