Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 kwietnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3881 EUR EUR - 4,1724 GBP GBP - 4,7660 DKK DKK - 0,5602
Archiwum
20.04.2018 MATIF: pszenica kons. MAJ18 - 163,00 (- 0,61%), kukurydza CZE18 - 162,50 (- 0,61%), rzepak MAJ18 - 340,00 (- 1,09%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.04.2018 13.12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Drób i jaja

Ograniczanie rozwoju dużych ferm jest niekorzystne dla środowiska

Redakcja

Duże fermy są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż mniejsze gospodarstwa. Zaspokojenie obecnych potrzeb Polaków oraz utrzymanie wpływów eksportowych dla gospodarki na dzisiejszym poziomie bez dużych ferm musiałoby oznaczać znacząco większe korzystanie ze środowiska – uważa branża drobiarska reprezentowana przez największy sojusz środowiskowy zawiązany przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób”. Przedstawiciele polskiego drobiarstwa odnieśli się w ten sposób do inicjatyw organizacji ekologicznych dążących do prawnego ograniczania rozwoju ferm m.in. drobiu w Polsce.

Czytaj więcej...
jaja w tradycji i kulturze
fot. pixabay.com

Jajko - symbol życia

Redakcja

Wielkanocne jaja zdobi się na całym świecie, a tradycja traktowania jaja jako symbolu początku życia jest starsza niż chrześcijaństwo.

Czytaj więcej...
rynek miięsa drobiowego w lutym
fot. pixabay.com

Ceny brojlerów w lutym 2018

Agnieszka Wojtyra

Według marcowego raportu Rynek Rolny Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny skupu kurcząt w lutym były o 2,4% wyższe niż w styczniu, a także niż w lutym 2017 roku.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Cholesterol w jajach - nie taki straszny jak go malują

Redakcja

Nie należy bać się cholesterolu w jajach. W czasie Wielkanocy, tradycyjnie kojarzonej z konsumpcją jaj, nie musimy się ograniczać w ich jedzeniu. Nie powinny z nich rezygnować nawet osoby z hipercholesterolemią. Jedzenie jaj zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i raka piersi, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, wątroby i układu nerwowego.

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

KIPDiP i Poldrób - sojusz organizacji drobiarskich

Redakcja

Usuwanie barier blokujących rozwój drobiarstwa jest głównym celem dla jakiego powstała największa w naszym kraju reprezentacja branży produkującej drób i jaja. Członkami Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „Poldrób”, które zawiązały partnerstwo strategiczne, są zarówno największe polskie firmy wszystkich sektorów drobiarskich, jak i drobni hodowcy. Nowopowstały sojusz organizacji branżowych ma charakter otwarty, co oznacza, że inne związki i stowarzyszenia drobiarskie również mogą do niego przystąpić.

Czytaj więcej...

Producenci jaj - prognozy dotyczące systemów chowu

Redakcja

Za osiem lat, w roku 2026, ponad 58 i pół procent jaj produkowanych w Polsce będzie pochodziło z chowu klatkowego – wynika z badania jakie przeprowadziła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wśród producentów jaj. Na pytania przesłane przez Izbę odpowiedzieli hodowcy, których potencjał produkcyjny odpowiada łącznie za ponad 47 procent całkowitej podaży jaj w naszym kraju.

Czytaj więcej...