Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 września 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.9228 EUR EUR - 4.5834 GBP GBP - 5.0522 DKK DKK - 0.6157
Archiwum
28.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 193,25 (+ 0,52%), kukurydza LIS20 - 170,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,00 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Drób i jaja

Piorun uderzył w kurnik. Spłonęło 23 tys. kurczaków

Redakcja

Wczoraj w Leszczance (woj. lubelskie) spalił się kurnik i około 23 tysiące kurczaków. Właściciele fermy swoje straty określili na kwotę przekraczającą 2 mln złotych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w wyniku wyładowań atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Coraz więcej państw zakazuje przycinania dziobów

Martyna Frątczak

Przycinanie dziobów kur niosek jest od lat stosowaną w drobiarstwie praktyką. Pozwala zapobiegać wyrywaniu piór i kanibalizmowi w stadach ptaków. Z zabiegiem przycinania dziobów wiążą się jednak ból i stres, od dawna budzące wątpliwości w temacie dobrostanu drobiu. Coraz więcej państw europejskich decyduje się na wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tej praktyki. Czy istnieją skuteczne alternatywy dla tego zabiegu i jakie doświadczenia mają fermy już je stosujące?

Czytaj więcej...

Uzupełnienie: Jak spowolnić wzrost brojlerów na przykładzie wzrostu piskląt dzikich ptaków? Komentarz – prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

prof. Piotr Tryjanowski

W tekście dotyczącym spowolnienia wzrostu brojlerów (kliknij) Martyna Frątczak wskazała kilka praktycznych porad. Często zapominamy, że kury są ptakami, choć pod silną presją selekcyjną ze strony człowieka. Posiadają jednak mimo wszystko zestaw cech ptasich, w zrozumieniu funkcjonowania których mogłyby pomóc badania ornitologiczne wykonywane na dzikich ptakach. W interesującym nas zagadnieniu, warto by zapytać jak sugestie dotyczące spowolnienia wzrostu piskląt mają się do spowolnionego wzrostu piskląt u ptaków dzikich.

Czytaj więcej...

Gęsi na trudne czasy?

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi zachęca do zakładania przydomowych hodowli gęsi. Aktualnie, z powodu braku zbytu, wylęgarnie zmuszone są do utylizacji zarówno jaj i piskląt gęsich. Dlatego Fundacja zaprasza do kontaktu wszystkich rolników, którzy chcą się zająć chowem przyzagrodowym.

Czytaj więcej...

Jak spowolnić wzrost brojlerów?

Martyna Frątczak

Szybki wzrost brojlerów kurzych chowanych w systemie intensywnym jest zazwyczaj wysoce pożądaną cechą. Opracowano dziesiątki różnych strategii, które pozwalają przyśpieszyć przyrosty masy ciała brojlerów. Co jednak w sytuacji, gdy producenci stają przed paradoksalną koniecznością spowolnienia wzrostu ptaków?

Czytaj więcej...