Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7255 EUR EUR - 4.5354 GBP GBP - 5.0920 DKK DKK - 0.6096
Archiwum
22.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 223,25 (- 3,67%), kukurydza MAR21 - 209,25 (- 2,11%), rzepak LUT21 - 432,25 (- 0,35%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.01.2021 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

baner 1039 x 175

baner 1039 x 175

Drób i jaja

Sukces brazylijskiej produkcji drobiu i jaj

Redakcja

- Produkcja mięsa drobiowego w Brazylii w 2020 roku wzrosła o 4,2 proc. do 13,8 mln ton. Głównym motorem tego wzrostu była konsumpcja wewnętrzna. Na rynku krajowym sprzedano 9,6 mln ton drobiu czyli aż o 6,3  proc. więcej niż w roku 2019 - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Czytaj więcej...

Kurze pióra oczyszczą wodę z metali ciężkich

Martyna Frątczak

Każdego roku na świecie powstaje niemal 10 milionów ton piór, jako odpad ze stale rosnącej produkcji drobiu. W swojej najnowszej pracy zespół naukowców z Polski i Szwecji przedstawił pomysł na wykorzystanie tych problematycznych piór. Udowodnił, że popiół z pierza może skutecznie oczyszczać wodę z metali ciężkich.

Czytaj więcej...

Szał na ekologiczne kurczaki - fatalny dla środowiska?

Martyna Frątczak

Zapotrzebowanie na mięso drobiowe na świecie stale rośnie. Równocześnie jednak konsumenci coraz częściej oczekują wyższego dobrostanu zwierząt i „przyjaznej środowisku” produkcji. W efekcie wiele firm inwestuje w wolnorosnące rasy brojlerów. Już proste kalkulacje pokazują jednak, że dłuższy chów ptaków w skali masowej oznacza bardziej negatywny wpływ na środowisko.

Czytaj więcej...

Czesi wprowadzają zakaz chowu klatkowego kur. Okres przejściowy potrwa siedem lat

Redakcja

- W dzisiejszych czasach brakuje dobrych wiadomości, ponieważ Europa walczy z Covid-19, ale jest powód do świętowania: hodowla milionów kur niosek w klatkach będzie zakazana w Czechach od 2027 r. – informuje Michaela Šojdrová, która jest czeską posłanką do Parlamentu Europejskiego i zasiada w komisji rolnictwa. W jej opinii następnym krokiem musi być szybkie podjęcie działań w celu zakazania hodowli klatkowej w całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

Piorun uderzył w kurnik. Spłonęło 23 tys. kurczaków

Redakcja

Wczoraj w Leszczance (woj. lubelskie) spalił się kurnik i około 23 tysiące kurczaków. Właściciele fermy swoje straty określili na kwotę przekraczającą 2 mln złotych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w wyniku wyładowań atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Coraz więcej państw zakazuje przycinania dziobów

Martyna Frątczak

Przycinanie dziobów kur niosek jest od lat stosowaną w drobiarstwie praktyką. Pozwala zapobiegać wyrywaniu piór i kanibalizmowi w stadach ptaków. Z zabiegiem przycinania dziobów wiążą się jednak ból i stres, od dawna budzące wątpliwości w temacie dobrostanu drobiu. Coraz więcej państw europejskich decyduje się na wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tej praktyki. Czy istnieją skuteczne alternatywy dla tego zabiegu i jakie doświadczenia mają fermy już je stosujące?

Czytaj więcej...

Uzupełnienie: Jak spowolnić wzrost brojlerów na przykładzie wzrostu piskląt dzikich ptaków? Komentarz – prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

prof. Piotr Tryjanowski

W tekście dotyczącym spowolnienia wzrostu brojlerów (kliknij) Martyna Frątczak wskazała kilka praktycznych porad. Często zapominamy, że kury są ptakami, choć pod silną presją selekcyjną ze strony człowieka. Posiadają jednak mimo wszystko zestaw cech ptasich, w zrozumieniu funkcjonowania których mogłyby pomóc badania ornitologiczne wykonywane na dzikich ptakach. W interesującym nas zagadnieniu, warto by zapytać jak sugestie dotyczące spowolnienia wzrostu piskląt mają się do spowolnionego wzrostu piskląt u ptaków dzikich.

Czytaj więcej...