kps

kps

CenyRolnicze
22 lipca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9307 EUR EUR - 4.2797 GBP GBP - 5.0813 DKK DKK - 0.5735
Archiwum


22.07.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,70-9,50 zł/kg, średnia: 9,04 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

22.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 225,75 (+0,89%), kukurydza SIE24: 221,25 (+0,57%), rzepak SIE24: 493,75 (+1,49%)

Sprzedam warchlaki krajowe 100-150szt, 30kg, tel:781-576-361

21.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

20.07.2024 SPRZEDAM 50 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podlaskie, siemiatycki, 17-322, tel.: 724 366 963

17.07.2024 KUPIĘ 1250 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30-35 kg, mazowieckie, łosicki, 08-200, tel.: 695 728 863

Dodaj komunikat

modele rolnicze

kowalczyk

Ochrona roślin

Susza znów trawi rośliny – jak im pomóc?

Po bardzo mokrej zimie i początku wiosny susza znów daje o sobie znać. Kilka tygodni bez opadów wystarczyło, aby rośliny zaczęły odczuwać braki wody. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie przysychają można próbować je ratować. Czy w takich warunkach warto stosować fungicydy?

Czytaj więcej...

Szkodliwe przymrozki w czasie zabiegów chemicznych

W wielu miejscach fazy rozwojowe roślin i warunki temperaturowe w dzień pozwalały wykonywać zabiegi ochrony fungicydowej i insektycydowej rzepaku, oraz poprawki herbicydowe w zbożach. Niedługo będzie konieczna także regulacja łanu wcześnie sianych zbóż ozimych. Po aktualnie trwających siewach strączkowych wykonywane będzie odchwaszczanie przedwschodowe. Przymrozki podczas wszystkich tych zabiegów mogą stanowić przeszkodę. Jak i kiedy więc wykonywać opryski?

Czytaj więcej...

Czym są insektycydy?

Insektycydy zwane również środkami owadobójczymi, a w praktyce rolniczej często "opryskiem na robaka". Wykorzystane są w rolnictwie do zwalczania owadów powodujących obniżenie ilości i jakości plonu handlowego. We wszystkich uprawach występują szkodniki, dlatego też obecność środków owadobójczych w technologiach ich prowadzenia, jest niezbędna w celu uzyskania satysfakcjonujących plonów.

Czytaj więcej...

Bezlitosne nicienie glebowe: globalne ocieplenie nasili szkody w uprawach

W każdym metrze sześciennym gleby żyją miliony nicieni glebowych - mikroskopijnych, obłych robaków. Część z nich to pasożyty roślin, co roku niszczące hektary upraw. Już teraz walka z nimi jest ciężka, a utrudnią ją zmiany klimatu. Nowe badania pokazują, że podniesienie temperatury gleby już o 1-2⁰C może zwiększyć przeżywalność i zjadliwość szkodliwych nicieni. Co to oznacza dla rolnictwa?

Czytaj więcej...

Czy upały zagrażają roślinom?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko nam. Rośliny obecnie przezywają stres, który może negatywnie odbić się na ich kondycji. Jakie mogą być skutki przegrzania roślin i czy można w jakiś sposób im zapobiegać?

Czytaj więcej...

Szkodniki można zwalczyć dzięki modyfikacji genów

Pestycydy są szkodliwe dla środowiska, a szkodniki upraw stają się na nie oporne. Jak więc walczyć z owadami masowo niszczącymi plony? Naukowcy z USA mają na to odpowiedź. Opracowali metodę modyfikacji genetycznej, która sprawiła, że inwazyjny szkodnik upraw stał się bezpłodny.

Czytaj więcej...

Dokarmianie i biostymulacja roślin

Koniec przymrozków do doskonały moment na odżywienie i wzmocnienie takich roślin jak zboża, buraki i kukurydza. Zimna wiosna nieco opóźniła rozwój roślin i dodatkowe wsparcie makro i mikroelementami poprawi ich rozwój. Na rynku stale przybywa także produktów biostymulacyjnych roślin. Czy ich działanie jest w stanie zastąpić tradycyjne dokarmianie dolistne?

Czytaj więcej...

Wczesny zabieg T0 wstrzyma choroby zbóż i rzepaku

Przygotowując strategię ochrony roślin na nadchodzący sezon warto uwzględnić aktualną trudną sytuację roślin na polu. Do czasu zabiegu T1 sprawcy chorób będą dynamicznie wyniszczać rośliny przez sprzyjające warunki do ich rozwoju. Uchronić przed tym może zapobiegawczo-odżywczy zabieg T0 wykonany niedługo po ruszeniu wegetacji.

Czytaj więcej...

Co zrobić, gdy w ogrodzie lub polu zobaczysz przytulię czepną?

Piękne, bujne i bogate plony to powód do dumy wielu rolników i ogrodników. Żeby jednak osiągnąć ten spektakularny efekt, należy regularnie walczyć z wieloma przeciwnościami i… niepozornymi wrogami. Wśród tych ostatnich jest m.in. przytulia czepna, która jest niezwykle pospolitym i uporczywym chwastem. Dlatego też, gdy tylko zauważysz tą charakterystyczną roślinę, niezbędne jest natychmiastowe działanie oraz zastosowanie profesjonalnych środków pielęgnacji roślin.

Czytaj więcej...

Prof. Struciński: Boimy się pozostałości pestycydów, których obecność w żywności jest demonizowana

- Pestycydy są nam wciąż niezbędne, aby zapewnić żywność rosnącej populacji naszej planety. Śladowe ilości pozostałości pestycydów, które mogą znajdować się w żywności, nie stwarzają ryzyka dla człowieka, a wiele obaw wynika z niezrozumienia i przekazywania niepełnych, często nierzetelnych informacji - uważa dr hab. Paweł Struciński z NIZP PZH-PIB.

Czytaj więcej...

Glifosat nie jest rakotwórczy? Nie zmienia się ocena ryzyka

Komitet ECHA ds. Oceny Ryzyka (RAC) zgadza się zachować obecną klasyfikację glifosatu jako powodującego poważne uszkodzenie oczu i działającego toksycznie na organizmy wodne. Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dowodów naukowych komisja ponownie stwierdza, że ​​klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione.

Czytaj więcej...

Zabieg T0 – daj przewagę roślinom

Prognozy cen tegorocznych zbiorów zachęcają do inwestowania w jak najwyższe plony. Profilaktyka jest najlepszym sposobem, aby rośliny nie traciły swojego potencjału przez konieczność radzenia sobie ze stresami środowiskowymi. Wczesny zabieg T0 w zbożach i rzepakach pozwoli na ograniczenie i opóźnienie rozwoju chorób grzybowych, oraz jednocześnie poprawi odżywienie roślin.

Czytaj więcej...

Ile może kosztować zakaz stosowania glifosatu? Nawet do 270 EUR/ha

Ewentualny zakaz stosowania glifosatu w Unii Europejskiej wiązałby się ze znacznymi kosztami dla duńskich rolników, jeżeli ci nie mieliby alternatywy dla środków zawierających ten herbicyd. Według obliczeń firmy konsultingowej Seges, całkowite pominięcie tego składnika bez zastąpienia go równie skutecznym kosztowałoby konwencjonalne gospodarstwa średnio około 120 euro/ha.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu