Od 9 czerwca br.można składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu strat w produkcji drobiu poniesionych na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w latach 2019-2021.
Liczba ognisk grypy ptaków na europejskich fermach drobiu w ostatnim czasie spadła. Czy wirus faktycznie odpuścił? Sytuacja epidemiologiczna pozostaje skomplikowana. Wirus w dalszym ciągu atakuje dzikie ptaki, notuje się również jego przypadki u ssaków i ludzi.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że dwie osoby, które zwróciły pozytywny wynik testu, pracowały ostatnio na zakażonej fermie drobiu w Anglii. W oświadczeniu UKHSA poinformowała, że „żaden z nich nie doświadczył żadnych objawów ptasiej grypy i obaj od tego czasu uzyskali wynik negatywny”.
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto testy czterech nowych szczepionek przeciw grypie ptaków. Również Francja inwestuje w preparaty na wirusa. W tym miesiącu zamówiła 80 mln dawek szczepionki. Może być zastosowana u drobiu już jesienią.
Tylko w lutym Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 13 ognisk grypy ptaków w Polsce. W sumie od początku stycznia jest ich już 52. HPAI zbiera żniwo także w Lubuskiem.
W okresie 23-31 grudnia ub.r. na terenie Polski wybuchło 19 ognisk ptasiej grypy. Choroba pojawiła się w pięciu województwach: wielkopolskim, pomorskim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.
- Francuskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków w tym kraju znacząco przyspieszyło w ostatnich tygodniach, co rodzi obawy o możliwe braki produktów drobiarskich – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Tylko w okresie od 16-22 grudnia br. na terenie kraju ujawniono 10 ognisk ptasiej grypy. W zainfekowanych kurnikach w różnych częściach kraju znajdowało się łącznie blisko 275 tys. sztuk drobiu.
W dniach 14-15 grudnia na terenie Polski stwierdzono trzy kolejne ogniska ptasiej grypy w hodowli drobiu. Dwa z nich wybuchły w przyzagrodowych stadach na terenie powiatu namysłowskiego w oj. opolskim, a trzecie zarzewie choroby stwierdzono na fermie indyków w woj. kujawsko-pomorskim.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 7 grudnia 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zostało stwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 36 w 2022 r., podtypu H5N1. Chorobę wykryto w kurniku w woj. opolskim.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 1 i 2 grudnia 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zostały stwierdzone ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich nr 29 i 30 w 2022 r., podtypu H5N1.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji deklaracji, złożonej do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Wiele wskazuje na to, że obecna grypa ptaków będzie dużo gorsza w USA niż grypa ptaków, która została uznana przez wielu za najgorszy koszmar amerykańskiego drobiarstwa czyli wybuch HPAI z 2015 roku.
Działania związane z eliminacją ASF i HPAI są niewystarczające, gdyż oba wirusy ciągle powodują ogromne straty w hodowli trzody chlewnej i drobiu, a także destabilizują rynek mięsa wieprzowego i drobiowego. Co w tej sytuacji zamierza zrobić Komisja Europejska?
Stany Zjednoczone przeznaczyły miliony dolarów na stworzenie i dostarczenie szczepionek na grypę ptaków podtypów H2 oraz H5N8. Firma Seqirus, która podjęła się tego zadania, jest światowym liderem w badaniach nad szczepionkami na wirusy grypy. Czy faktycznie grozi nam pandemia i powinniśmy się na nią przygotować?
- Dostawy świątecznego indyka mogą być zagrożone, jeśli najgorsza epidemia ptasiej grypy w historii Wielkiej Brytanii będzie się nadal rozprzestrzeniać - ostrzega Krajowy Związek Rolników. Jak informują brytyjskie media, jak do tej pory trzeba było dokonać uboju ponad trzech milionów sztuk drobiu, a strefy zapobiegania ptasiej grypie wprowadzono w Norfolk, Suffolk, części Essex i całej południowo-zachodniej Anglii.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 21 września 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zostało stwierdzone 35. tegoroczne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
- Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków powrócił na amerykańskie fermy. Nowe zakażenia u drobiu potwierdziły już służby weterynaryjne w dwóch stanach: Wisconsin i Minnesota. Są to pierwsze przypadki od maja 2022 roku – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.