Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
24.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,25 (+ 1,87%), kukurydza MAR21 - 229,50 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 484,50 (+ 2,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Skąd glifosat w gryce?

Redakcja

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezwykle trudne. Jedna partia produktu pochodzi bowiem z wielu pól, często od kilku dostawców, przez co surowiec jest bardzo niejednorodny. Problem nie zniknie, dopóki swoich praktyk nie zmienią niektórzy właściciele upraw, którzy nieraz używają glifosatu niezgodnie z zaleceniami.

Czytaj więcej...

Polski eksport pszenicy gwałtownie wyhamował

Redakcja

W tygodniu kończącym się 21 lutego 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł tylko 4,83 tys. ton (raport KE może zostać skorygowany w górę), co i tak stanowiło 1/4 unijnego słabego wyniku dla całej UE. Od początku obecnego sezonu (1 lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 1,98 mln ton pszenicy (58,2 tys. ton średnio tygodniowo), a nasz udział w unijnym eksporcie sięga 12%.

Czytaj więcej...

Rzepak i zboża najdroższe od niemal ośmiu lat

Redakcja

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja 2013 roku. Po słabych zbiorach w 2020 roku, także perspektywy dla nowych zbiorów rzepaku w UE i u jej wschodniego sąsiada są słabe. Mimo to notowania rzepaku opierały się trendowi wzrostowemu w drugiej połowie ubiegłego roku. Unijny rzepak nadrabia zatem zaległości korzystając z rekordowo drogiej canoli i niewidzianych od wielu lat cen olejów roślinnych.

Czytaj więcej...

Mięso ze zwierząt będzie w przyszłości drogim luksusem

Redakcja

Popyt na burgery roślinne rośnie tak szybko, że JBS SA, największy na świecie dostawca mięsa, zapowiedział, że prawdopodobnie założy nową globalną firmę skupioną wyłącznie na produktach roślinnych. Wiele wskazuje na to, iż hamburgery i kiełbaski wykonane z białek roślinnych stają się głównym nurtem rozwoju czołowych firm w branży mięsnej.

Czytaj więcej...

Hiszpańskie obozy pracy. Czy jedzenie warzyw jest zawsze etyczne?

Redakcja

W szklarniach hiszpańskiej Almerii rośnie większość dostarczanych do europejskich sieci handlowych owoców i warzyw. Ten urokliwy region Hiszpanii ma jednak wstydliwy problem: dziesiątki tysięcy migrantów, którzy są wykorzystywani do niewolniczej pracy w rolnictwie. Prowincja produkuje rocznie około 3,5 miliona ton owoców i warzyw na powierzchni ponad 31 000 hektarów szklarni. 

Czytaj więcej...

Brazylia zmniejsza eksport soi, choć zbiory są imponujące

Redakcja

Brazylia wyeksportuje w tym sezonie około 85 milionów ton soi. To byłoby o około siedem milionów ton mniej niż w zeszłym roku. Pomimo to, będzie to drugi wynik w historii. Co ciekawe, Brazylia prawdopodobnie osiągnie rekordowe zbiory w wysokości 133 mln ton, czyli o 7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej...

Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upraw ekologicznych

Redakcja

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że na eko-schematy powinno być przeznaczonych maksymalnie 20% dopłat bezpośrednich. Propozycja mówiąca o 30% jest dla farmerów nie do przyjęcia, gdyż drastycznie wpłynie to na dochodowość produkcji. Polskie organizacje działające w Copa-Cogeca kwestionują także zasadność jednego z punktów strategii „Od pola do stołu”, która mówi o obowiązkowej uprawie przynajmniej 25% gruntów rolnych pod produkcję ekologiczną. 

Czytaj więcej...

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Martyna Frątczak

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką z ASF w Chinach sprawił, że do oczyszczalni ścieków i rzek trafiły miliony ton resztek żywności. Dodatkowo rząd Chin wycofał się z wielu przepisów chroniących środowisko. Szybka budowa ferm i powrót do wysokiej produkcji wieprzowiny zachodzą tam kosztem zanieczyszczenia wód i powietrza.

Czytaj więcej...