kps

kojs

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Wiadomości

Dlaczego polska truskawka jest lepsza od importowanej?

- Polska wiosenna truskawka intensywnie pachnie, a jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają kaliscy plantatorzy, których pytał o to Mikołaj Rey i „Czas na polskie superowoce!”.

Czytaj więcej...

11.05.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za pszenicę ponownie przekraczają 1000 zł/t

Na rynku skupu zbóż kontynuowana jest tendencja wzrostowa. Przede wszystkim nadal idą w górę stawki za pszenicę. Niekiedy wycena ziarna tego zboża przekracza 1000 zł/t. Nadal rosną notowania kukurydzy, która jest na rynku droższa od pszenicy. Kolejny wzrost stawek odnotowaliśmy w przypadku propozycji zakupu rzepaku. Niektórzy kupujący są skłonni zapłacić za nasiona tej rośliny nawet 2800/zł/t. 

Czytaj więcej...

ISW: Druga z rzędu solidna podwyżka i komplet sprzedanych tuczników

W miniony piątek i dzisiaj na małej niemieckiej giełdzie tuczników odnotowaliśmy solidne podwyżki. W porównaniu do aukcji sprzed kilku dni, wzrosła liczba zaoferowanych do sprzedaży świń. Co więcej, kupujący dopisali. Czy dwie wzrostowe licytacje na małej giełdzie wpłyną na jutrzejszą decyzję niemieckiego zrzeszenia VEZG, co do zmiany rekomendowanej stawki za tuczniki?

Czytaj więcej...

Ptasia grypa: Na Mazowszu nie chcą grzebowisk

- Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące – uważa wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

Czytaj więcej...

Kolejna przymiarka do „piątki dla zwierząt”. Czekaja nas masowe protesty rolników?

- Każdy kto – szczególnie w tak trudnym dla Polski oraz polskiego rolnictwa momencie – wniesie projekt likwidacji czy ograniczenia któregokolwiek sektora polskiej gospodarki, jest zdrajcą! Ostrzegam rządzących, że koszty sojuszu z lewicą i zagranicznymi organizacjami antyhodowlanymi będą mogli obliczać w przegranych wyborach i dziesiątkach tysięcy rolników na ulicach – przestrzega Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. 

Czytaj więcej...

W sklepach spadają ceny warzyw i owoców. Producenci patrzą na to z niepokojem

Analiza blisko 6 tys. cen z I kwartału 2020 i 2021 r. wykazała, że warzywa w sklepach potaniały średnio o prawie 5%. Spośród 10 sprawdzanych produktów aż 8 odnotowało spadki. Największe dotyczyły cebuli – ok. 24%, buraków – ponad 18%, a także ziemniaków – niecałe 16%. Z kolei ceny owoców obniżyły się o przeszło 4%. Na 10 analizowanych towarów aż 7 poszło w dół. Były to przede wszystkim cytryny – blisko 15%, gruszki – ok. 13% oraz jabłka – o 11%. 

Czytaj więcej...

Największy koszt w produkcji trzody chlewnej stanowi zakup paszy

Wyniki finansowe z niemieckich ferm z lat 2001-2009 obrazują jaki był procentowy udział kosztów w produkcji trzody chlewnej. Największym kosztem produkcyjnym jest nadal zakup paszy. W roku 2007/2008 globalne wpływy doprowadziły do znacznego wzrostu cen pasz. Udział kosztów paszy w kosztach bezpośrednich waha się w granicach 48-60%. Na przestrzeni lat koszty remontu stada się zmniejszyły w ujęciu procentowym, podczas gdy woda i energia pozostały na stałym poziomie. Koszty weterynaryjne zwiększyły się po roku 2007 i w 2009 stanowiły już 14,2%. 

Czytaj więcej...

W Niemczech przymierzają się do ograniczenia intensywnej produkcji zwierzęcej

W miniony piątek (7 maja), na posiedzeniu Rady Federalnej Meklemburgia-Pomorze Przednie wnioskowano o wprowadzenie górnych limitów liczby zwierząt w obiektach zootechnicznych. Wg tamtejszych władz, rząd federalny Niemiec powinien rozważyć, czy możliwe są ograniczenia wielkości dla obiektów hodowlanych. Jak twierdzą, należy skupić się na ochronie przeciwpożarowej, ale także na ochronie przed epidemią.

Czytaj więcej...

10.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: spore zamieszanie w ubojniach i podwyżki w kontraktacji

- Na rynku surowca kolejny tydzień pogłębiającego się zamieszania. Obserwujemy duże wahania cen skupu kurczaka w zależności od dostępności w danym rejonie Polski. Nie wpływa to dobrze na stabilizację pracy szeregu ubojni, które są zmuszone pracować z 2-3 dniowymi przerwami w tygodniu. Brak regularności podaży wywiera presję na rynek kontraktacji, który będzie kontynuował powolny trend wzrostowy – ocenia nasz redakcyjny ekspert Adam Kurowski.      

Czytaj więcej...

Państwo nie może zachowywać się jak mafia. Apel drobiarzy o bezzwłoczne wypłacanie odszkodowań

- Odszkodowania za ptasią grypę powinny być wypłacane hodowcom natychmiast. Nie może tak być, że władza podejmuje decyzje, które przynoszą ogromne straty majątkowe drobiarstwu, a jednocześnie umywa ręce od dalszych konsekwencji. To jest tak, jakby jakiś przestępca przyszedł i wymusił na nas haracz i potem sobie poszedł, pozostawiając poszkodowanego z problemami – wyjaśnia mecenas Jacek Wilk.

Czytaj więcej...

10.05.2021 Ceny skupu tuczników i macior: hodowla dla wytrwałych

Hodowcy świń nie mają okazji, by odrobić straty wynikające z wcześniejszych perturbacji rynkowych. Wynikały one m.in. z: sytuacji związanej z ASF, problemów ze sprzedażą żywca, niskimi stawkami skupu tuczników, pandemią COVID 19 oraz wysokimi cenami za warchlaki i pasze. Kapryśna aura nie dała też impulsu do rozpoczęcia sezonu grillowego i tym samym nie wzrósł popyt na wieprzowinę. Stąd wydłuża się oczekiwanie na podwyżki cen skupu żywca wieprzowego.

Czytaj więcej...

Ciąg dalszy afery z posłem Ławniczakiem. Zatrzymanie rolników przez policję było niezasadne

Przypomnijmy, iż w grudniu ubiegłego roku policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego zatrzymali trzech rolników, którzy - zdaniem parlamentarzysty PiS Tomasza Ławniczaka - mieli wywiesić banery z hasłami nawołującymi do tego, aby poseł oddał 40 tys. złotych za ochronę jego domu przez policję. Sąd Rejonowy stwierdził, że zatrzymanie rolników było niezasadne. 

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu