Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8545 EUR EUR - 4,3072 GBP GBP - 4,9273 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
17.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 173,75 (0,00%), kukurydza CZE19 - 162,00 (- 0,46%), rzepak SIE19 - 362,75 (- 0,41%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.05.2019 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Minister rolnictwa wygwizdany podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

Redakcja

Jan Krzysztof Ardanowski chce zabrać hodowcom ponad połowę pieniędzy na rozwój polskiej hodowli zwierząt. Tak przynajmniej twierdzi kilka organizacji związanych z hodowlą bydła mlecznego i mięsnego, świń, koni, owiec, kóz i drobiu, których reprezentanci podczas wczorajszej Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych gwizdami przywitali ministra rolnictwa. Szef resortu zdecydowanie odpiera te zarzuty i zapewnia, że państwo nie wycofuje się ze wsparcia produkcji zwierzęcej w Polsce.

Czytaj więcej...

ASF – porównujemy środki dezynfekcyjne. Które są najlepsze?

Martyna Frątczak

Wirus ASF jest jednym z bardziej wytrzymałych na warunki środowiska patogenów, są jednak substancje, które świetnie sobie radzą z jego inaktywacją i niszczeniem. Które najlepiej i najszybciej eliminują ASF i w jakich preparatach możemy je znaleźć? Do jakich działań w obrębie gospodarstw najlepiej nadają się poszczególne z nich? Czy są bezpieczne dla zwierząt, ludzi i sprzętów? Jak je stosować, aby zachowały najwyższą skuteczność?

Czytaj więcej...

Rolnik z kwalifikacjami - edukacja, konieczność, potrzeby, możliwości

Hanna Krugiełka

W oczekiwaniu na wyniki matur, chciałabym w dzisiejszym artykule przeanalizować możliwości kształcenia przyszłych magistrów (nie tylko) agronomii. Zdać Państwu relację, jak wyglądają sprawy edukacji na uczelniach rolniczych i przyrodniczych. Pragnę omówić to zagadnienie z perspektywy marketingowców- pracowników uniwersytetów, studentów i uczniów, absolwentów i oczywiście własnej, jako absolwentki agronomii, ale „rolniczki bez hektarów”. Wspomnę również o szkołach średnich i zawodowych o profilu rolniczym. Chciałabym także dociec, czy polskiemu farmerowi potrzebne jest wykształcenie. Jeśli jest, to po co?

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Samorząd rolniczy jest jedyną reprezentacją rolników, która ma prawo wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników w Polsce

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelowali do rolników o masowy udział w wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się 28 lipca br. - Chciałbym, aby izby rolnicze były obiektywną reprezentacją polskich rolników. Potrzebny mi jest, jako ministrowi rolnictwa, merytoryczny silny partner, który rozumie i zna mechanizmy rządzące światowym oraz europejskim rolnictwem i będzie współpracował w opracowywaniu najbardziej korzystnych dla rolnictwa rozwiązań – mówił szef resortu rolnictwa podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Czytaj więcej...

Rolnicy z Mariotta koszą dopłaty za nadbiebrzańskie łąki

Paweł Hetnał

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dzierżawione są łąki, na których interes postanowiły zrobić niektóre osoby, które z rolnictwem nie mają nic wspólnego. Okoliczni gospodarze nie mają szans na wygrywanie przetargów na dzierżawę  terenów, które byłyby dla nich cennym źródłem pasz objętościowych przy licznej w okolicy hodowli bydła. - Chciałbym się dowiedzieć, jak to jest możliwe, żeby podmioty zarejestrowane w centrum Warszawy, które mają biura w takich obiektach jak Marriott, miały dzierżawę po 1025 ha na obszarze Parków? Nie ma limitu dla płatności bezpośrednich i płatności rolnośrodowiskowych. W Parku tak naprawdę trawa nie jest koszona. To wszystko jest mulczowane ratrakami – można było usłyszeć na kwietniowej sejmowej komisji rolnictwa.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski o Eskimosie: Takiej zmowy, aby ten skup nie wyszedł jeszcze nie widziałem

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował dziś, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników.– Takiej zmowy, aby ten skup nie wyszedł jeszcze nie widziałem – podkreślił minister i dodał, że to powinno przede wszystkim czegoś nauczyć samych sadowników. Szef resortu zwrócił przy tym uwagę, że są jednak i tacy producenci, którzy nie wywiązali się z umowy i nie dostarczyli jeszcze jabłek.

Czytaj więcej...

17.05.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: Okazało się, że w magazynach rolników jest sporo zboża ze starych zbiorów. Ceny idą w dół

Paweł Hetnał

- Po deszczach powiało optymizmem. Jest zainteresowanie zbożem z nowych zbiorów. Co nas zaskakuje, jest jeszcze dużo starego zboża, a jednocześnie przetwórcy są dobrze pokryci. Przy tych uwarunkowaniach zaczęło się „czyszczenie magazynów” u rolników, co powoduje spadki cen w skupach– komentuje nasz ekspert od rynku zbóż.

Czytaj więcej...

Rosja: Celebryci kontra producent mięsa

Redakcja

Grupa celebrytów zainicjowała kampanię przeciwko największej rosyjskiej firmie produkującej mięso wieprzowe Miratorg, wzywając obywateli, aby nie kupowali niczego pod etykietami firmy. Powodem jest propozycja przedstawicieli branży mięsnej w Rosji, którzy oczekują m. in. wprowadzenia zakazu przywożenia w bagażach podręcznych mięsa i przetworów mlecznych z zagranicy.

Czytaj więcej...

Spadło pogłowie duńskich świń

Redakcja

W porównaniu do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku (stan na 1 kwietnia) duńskie stado świń skurczyło się o 4,4% osiągając łącznie 12,2 mln. Dane Statistic Denmark pokazują zmniejszenie o 3,8% wielkości stada świń od stycznia br.

Czytaj więcej...

Krzysztof Tołwiński: Składajmy wnioski o szacowanie strat spowodowanych wiosenną suszą

Paweł Hetnał

- W działalności gospodarczej, a szczególnie w rolnictwie, przy podejmowaniu skutecznych decyzji ważna jest umiejętność przewidywania. Już dzisiaj mamy straty w użytkach zielonych, spowodowane wiosenną suszą. W okresie rozpoczęcia wegetacji mieliśmy totalny brak opadów co spowodowało wyginięcie roślin szlachetnych, dając tym samym miejsce do rozwoju chwastów – pisze Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych.

Czytaj więcej...

Kombajn zablokował drogę S5

Redakcja

Jak informuje RMF FM, dzisiaj rano na drodze S5 w Korzeńsku (woj. dolnośląskie) zderzyły się dwa samochody ciężarowe. Jeden z tirów przewoził kombajn, który przewrócił się na jezdnię i blokuje przejazd w stronę Wrocławia.

Czytaj więcej...