kps

kowalczyk

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Wiadomości

Rosja: Ponad milion hektarów ziemi rolnej w rękach dwóch braci

Aktualny ranking Forbesa przedstawia największych właścicieli ziemi rolnej w Rosji.  Największy areał ziemi należy do producenta mięsa, firmy Miratorg, która dysponuje gruntami o powierzchni 1,047 miliona hektarów. Zdecydowanie mniej nieruchomości tego ty[u posiada były minister rolnictwa Rosji, ale za to jego areał jest najwyżej wyceniany, bo na kwotę 940 mln euro.

Czytaj więcej...

Ptasia grypa nadal pustoszy polskie kurniki. Sześć nowych ognisk

ptasia grypa, ptasia grypa 2021, powiat mławski, utylizacja drobiu
Greenpeace Polska

Nie słabnie epidemia ptasiej grypy w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych sześciu ogniskach choroby. Tym samym zaistnieje konieczność utylizacji 786 332 sztuk drobiu. Większość z nich, bo 679 251 brojlerów kurzych, znajduje się na fermie w miejscowości Mdzewo w powiecie mławskim.

Czytaj więcej...

Wielka Brytania wprowadzi zakaz wywozu żywych zwierząt do tuczu i uboju

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył wczoraj, że ​​wprowadzi zakaz eksportu żywych zwierząt do uboju i tuczu, pochyli się nad zakazem sprzedaży foie gras i formalnie uzna zwierzęta za czujące istoty w ramach nowych przepisów o dobrostanie zwierząt. Jak podkreślają rządzący, brytyjskie władze po Brexicie mogą pójść w kierunku poprawy bytu zwierząt dalej niż kiedykolwiek.

Czytaj więcej...

Deficyt żywca na krajowym rynku tuczników. Stawki wzrosły, ale rolnicy liczyli na więcej

- Obecnie w centralnej części naszego kraju, odbiorcy potrafią płacić za tuczniki nawet w okolicach 6,70 zł/kg w klasie E, czyli więcej niż cena rekomendowana za Odrą. Stawka ta mówi nam przede wszystkim o jednym: świń brakuje, a otwarcie w najbliższy weekend ogródków gastronomicznych i pogoda sprzyjająca sezonowi grillowemu te braki tylko spotęguje – uważa Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej. 

Czytaj więcej...

Dłuższe życie krów mlecznych oznacza większe zyski

W ostatnich latach w sektorze mleczarskim na dobre zapanował trend na dążenie do maksymalnego zwiększania wydajności mlecznej krów. Jednak wydajne zwierzęta potrzebują większych nakładów: intensywne systemy chowu znacznie podniosły koszty produkcji mleka. Bilans strat i zysków może okazać się ujemny, gdy dodamy do tego krótkie wykorzystanie produkcyjne zwierząt w intensywnych gospodarstwach oraz wyższe koszty opieki weterynaryjnej dla wysokowydajnych krów.

Czytaj więcej...

Greenpeace o ptasiej grypie: Wirus po prostu korzysta z nadmiernej koncentracji megakurników

- W największym polskim zagłębiu drobiowym zabito już z powodu grypy wiele milionów ptaków. Taką liczbę martwych zwierząt trudno zutylizować, dlatego w wielu miejscach leżą po kilka dni hałdy rozkładających się ptaków. W popłochu szukane są miejsca na zagrzebanie padłego drobiu w ziemi, a absurdalnego obrazu sytuacji dopełnia wojewoda mazowiecki, który liczy na współpracę wójtów i mieszkańców planując grzebowisko padłego drobiu w każdej gminie – komentuje koordynatorka kampanii rolniczych w Greenpeace. 

Czytaj więcej...

Aby za kilka miesięcy hodowcy świń mogli liczyć na zysk, cena skupu żywca musi wzrosnąć o ok. 1 zł/kg

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum" wynika, iż producent tucznika kończący na tę chwilę 90-dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) może liczyć na zysk w wysokości ponad 54 zł/szt (stan na 10 maja). To o 25 zł mniej niżeli w zestawieniu z 28 kwietnia Producenci trzody w cyklu zamkniętym powinni spodziewać się zysku na poziomie ok. 14,50 zł/szt. Jeśli stawki za skup tuczników nie będą dynamicznie wzrastać w najbliższych miesiącach, to przy obecnych kosztach produkcji (pasza, warchlaki, energia) nowe wstawienia mogą wiązać się z ryzykiem "dokładki" na poziomie ok. 118 zł do każdej świni sprzedanej po zakończonym okresie tuczu. Lepsza perspektywa rysuje się w przypadku cyklu zamkniętego, gdzie za trzy miesiące prognozuje się zysk nieco wyższy niż 14 zł/szt. 

Czytaj więcej...

Cena niemieckich tuczników w końcu poszła w górę. Hodowcy czekali dwa miesiące

Po dwóch miesiącach posuchy, cena tuczników na dużej niemieckiej giełdzie w końcu poszła w górę. Można było się spodziewać takiego scenariusza, gdyż sygnały na podwyżek dawały dwie ostatnie licytacje na małej giełdzie (ISW). Wg zrzeszenia VEZG, wzrost stawki jest możliwy dzięki niższej podaży żywca wieprzowego. Warto nadmienić, iż dzisiejszą wycenę świń rzeźnych rozpatrywano w szerokim zakresie, przy maksymalnej stawce 1,50 EUR/kg. 

Czytaj więcej...

MATIF: Rzepak z dostawą na sierpień podrożał o ponad 11 EUR/t

- Unijne i amerykańskie kontrakty na kukurydzę oraz pszenicę odrobiły wczoraj część dużej poniedziałkowej przeceny. Wsparciem dla notowań zbóż był kolejny zakup dużej partii amerykańskiej kukurydzy przez Chiny. Tym razem Państwo Środka kupiło 680 tys. ton tego zboża pochodzącego z nowych zbiorów. Od piątku łącznie Chiny zakontraktowały ponad 3 mln ton kukurydzy pochodzącej z USA – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

12.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: na wolnym rynku stawka powyżej 4,40 zł/kg

Ostatnie notowania cen kurczaka ulokowały średnią stawkę skupu żywca z wolnego rynku na poziomie powyżej 4,40 zł/kg. Mają miejsce niewielkie wahania przeciętnej ceny, tak jak to stało się dzisiaj, ale w najbliższej perspektywie trudno spodziewać się rewolucji. Konsekwentnie do granicy 4 zł/kg zmierza średnia cena w umowach kontraktacyjnych. Spada natomiast wycena tuszki. 

Czytaj więcej...

Minister Puda: Dbamy o małe gospodarstwa rodzinne. Czy rolnicy potwierdzają?

Polskie rolnictwo opiera się głównie na małych i średnich gospodarstwach, gospodarstwach  rodzinnych – podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda. - Te gospodarstwa zapewniają ciągłość pokoleniową i kulturową. Dokładamy też wszelkich starań, aby gospodarstwa te stawały się coraz bardziej nowoczesne – zapewnił szef resortu.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu