Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9011 EUR EUR - 4,2916 GBP GBP - 5,0130 DKK DKK - 0,5743
Archiwum
14.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (0,00%), kukurydza STY20 - 164,00 (+ 0,46%), rzepak LUT20 - 389,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Wiadomości

ASF na zachodzie Polski! Zainfekowany dzik w woj. lubuskim

Redakcja

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, z docierających do samorządu informacji, dzisiaj w laboratorium w Puławach potwierdzono dodatni wynik na obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłego dzika w powiecie wschowskim, województwo lubuskie, przy granicy z województwem wielkopolskim.

Czytaj więcej...

Tempo eksportu zbóż z Ukrainy jest w tym sezonie aż o 40% wyższe niż przed rokiem

Redakcja

Ukraiński Minister Rolnictwa, Tymofij Myłowanow, poinformował we wtorek, że według wstępnych szacunków zbiory na Ukrainie są już teraz lepsze, niż w rekordowym 2018 roku. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, na dzień 12-go listopada Ukraina zebrała 70,8 mln ton zbóż, czyli więcej niż rekordowe 70,1 mln ton w ubiegłym roku. Zboża zebrano już z 96% obszaru (14,6 mln ha). Ostatecznie zbiory na Ukrainie w 2019 roku mogą wynieść 74 mln ton, czyli o 4 mln więcej, niż w ubiegłym roku.

Czytaj więcej...

Ceny warchlaków w Danii znacznie przekroczyły 300 zł/szt.

Paweł Hetnał

Duńczycy już po raz piąty z rzędu podnieśli ceny warchlaków. Kolejne podwyżki mogą oznaczać pokonanie granicy historycznego maksimum. Obecnie importerzy, sprowadzając do Polski zwierzęta w wadze 30 kg, muszą się liczyć z wydatkiem grubo ponad 300 zł za sztukę o najwyższym statusie zdrowotnym. 

Czytaj więcej...

Rynek chiński otwarty dla drobiu z USA. To zła wiadomość dla polskich eksporterów

Redakcja

Chińskie służby celne poinformowały, że Chiny zniosą ograniczenia dotyczące importu mięsa drobiowego ze Stanów Zjednoczonych ze skutkiem natychmiastowym – podała dzisiaj rano do wiadomości Agencja Reuters. Spełniły się zatem wcześniejsze deklaracje Pekinu podczas ostatnich negocjacji handlowych dające nadzieje Amerykanom, że znów będą oni mogli sprzedawać drób do Chin. 

Czytaj więcej...

Chcesz skorzystać z wydłużonego terminu stosowania nawozów naturalnych? Warto udokumentować zabiegi agrotechniczne

Redakcja

Wielkopolska Izba Rolnicza zaleca, by na wypadek kontroli wszyscy rolnicy korzystający z wydłużonego terminu stosowania nawozów naturalnych dokonali niezbędnych adnotacji w ewidencji zabiegów agrotechnicznych lub sporządzili notatkę zawierającą datę przeprowadzenia nawożenia i przyczynę uniemożliwiającą dokonanie zabiegu przed 25 października (31 października dla obornika). 

Czytaj więcej...

Rosja chce sprzedawać wieprzowinę do Chin

Redakcja

Izolacja z powodu długotrwałych problemów z ASF w Rosji, spowodowała spadek cen trzody chlewnej w tym kraju. Opłacalność produkcji znacznie spadła. Najwięksi producenci w kraju liczą na otwarcie chińskiego rynku dla rosyjskiej wieprzowiny. 

Czytaj więcej...

Obrońcy praw zwierząt i lekarze weterynarii będą prowadzić wspólne kontrole dobrostanu zwierząt?

Redakcja

- Jestem po rozmowie z panem Mirosławem Welzem, zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii. Wspólnie stworzymy wytyczne dot. współdziałania Powiatowych Lekarzy Weterynarii z organizacjami społecznymi podczas kontroli dobrostanu zwierząt. To kamień milowy dla polskiej ochrony zwierząt – pisze na Twitterze Konrad Kuźmiński, prezes zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdza, że do takiego spotkania doszło.

Czytaj więcej...

18-latek podpalał stodoły. Straty szacuje się na kilkaset tys. zł

Redakcja

Augustowscy policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o zniszczenie mienia poprzez podpalenie na terenie gminy Bargłów Kościelny. Jak ustalili funkcjonariusze, do zdarzeń doszło w odstępie ostatnich siedmiu miesięcy. Właściciele oszacowali straty na kilkaset tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i decyzją sądu najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Czytaj więcej...

Obrońcy praw zwierząt wtargnęli na fermę kaczek. Stres zabił 183 ptaki

Redakcja

W miniony weekend ok. 40 aktywistów organizacji na rzecz praw zwierząt, Animal Resistance, wtargnęło na fermę kaczek w belgijskiej miejscowości Bekegem. Ich wtargnięcie spowodowało nagłą śmierć 183 z 500 utrzymywanych tam zwierząt. Pozostałe ptaki zostały poddane ubojowi. Wg właściciela fermy, aktywistom chodziło jedynie o rozgłos i wcale nie chodziło im o dobro zwierząt.

Czytaj więcej...