Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Cykl otwarty pominięty w rządowym programie wsparcia rolników dotkniętych skutkami koronawirusa

Redakcja

Do naszej redakcji płyną zapytania dotyczące rozdysponowania 1 mld zł na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami koronawirusa. Przede wszystkim głos zabierają producenci trzody chlewnej. Wielu z nich prowadzi tucz świń w cyklu otwartym, a więc na zasadzie zakupionego warchlaka. Nie ukrywają oni zaskoczenia, że zostali pominięci jako beneficjenci tego programu, który przewiduje dofinansowanie wyłącznie dla właścicieli świń pochodzących z hodowli własnej.

Czytaj więcej...

Nadział się na wiezioną na taczce kosę. Cudem uniknął śmierci

Redakcja

Rolnik z gminy Szerzyny o mało nie stracił życia podczas wyprawy na łąkę. Mężczyzna nadział się na kosę wiezioną przed sobą na taczkach tak niefortunnie, że przeciął powłoki jamy brzusznej. Obecnie przebywa w szpitalu, do którego przetransportowany został helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Całe szczęście jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej...

Ogromna obniżka ceny tuczników na dużej niemieckiej giełdzie. Stawka najniższa od 16 miesięcy

Paweł Hetnał

- Uboje w niemieckich rzeźniach są nadal ograniczone przez kolejne przypadki koronawirusa wśród pracowników zakładów. Dostępna podaż jest nadal więcej niż wystarczająca. Przedsiębiorstwa rzeźne wywierają dużą presję na ceny. Prowadzi to do znacznych obniżek w nowym tygodniu uboju - czytamy w komentarzu zrzeszenia VEZG do gwałtownego spadku wyceny tuczników za Odrą. Tym samym stawka za świnie rzeźne u naszych zachodnich sąsiadów osiągnęła poziom najniższy od 13 marca 2019 r. 

Czytaj więcej...

Były piłkarz Wojciech Kowalczyk się zagalopował: „Co wie rolnik z ryjem w zgniłych truskawkach?”

Redakcja

Wojciech Kowalczyk - niegdyś znakomity piłkarz, dzisiaj dziennikarz sportowy - w niewybredny sposób odniósł się do rolników, komentując na Twitterze słowa prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich: „Co wie rolnik z ryjem w zgniłych truskawkach? Ksiądz pedofil w niedzielę mu podpowie” - napisał wicemistrz olimpijski z Igrzysk, które odbyły się w 1992 r. w Barcelonie. To, że rolnik potrafi zaorać nie tylko w polu, można przekonać się w komentarzach pod „dziełem” byłego napastnika Legii Warszawa i Betisu Sewilla.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową

Redakcja

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do, jak podkreślał, nieprawdziwych informacji o braku środków na wypłatę pomocy suszowej. – Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister.

Czytaj więcej...

Nadmiar wody dla roślin jest bardziej niekorzystny niż jej niedobory

Redakcja

Wysokie opady na znacznym obszarze kraju w ostatnich dwóch miesiącach spowodowały, że notowany jest nadmiar wody. Szczególnie duże wartości klimatycznego bilansu wodnego wystąpiły zwłaszcza w południowym terytorium kraju, wynoszące od 100 do ponad 200 mm. Nadmiar wody dla roślin jest bardziej niekorzystny niż niedobory wody, albowiem takie warunki powodują gnicie roślin a w konsekwencji znacznie obniżenie plonów. Natomiast brak dostatecznej ilości opadów w dalszym ciągu występuje na obszarze północno-zachodniej Polski, powodując nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie.

Czytaj więcej...

Miliard złotych do podziału. Od 4,5 tys. dla producentów prosiąt

Redakcja

Na przełomie sierpnia i września powinien ruszyć nabór wniosków o wsparcie dla gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą i roślin ozdobnych, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Do rozdysponowania przewidziano 1 mld zł. Wsparcie otrzymają głównie rolnicy zajmujący się produkcja zwierzęcą, w tym drobiarze, którzy często pomijani są przy różnego rodzaju formach pomocy rządowej. 

Czytaj więcej...

Konstytucyjny zapis o gospodarstwach rodzinnych jest niewystarczający. Ogromne fermy to wynaturzenie i pozostałość po komunizmie?

Redakcja

Dzisiaj gościem Polskiego Radia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu został zapytany o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że przygotuje i złoży w parlamencie ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. - Chodzi o przesądzenie jednoznaczne, bo zapis w Konstytucji, który mówi, że podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne, jest zapisem niewystarczającym i mało precyzyjnym. Bo co to znaczy to gospodarstwo rodzinne? Jakie duże? Kto w tym gospodarstwie ma pracować? To trzeba doprecyzować – wyjaśniał Ardanowski.

Czytaj więcej...

Czy bydło mięsne będzie zabierane z gospodarstwa, bo utrzymywane jest na zewnątrz?

Redakcja

W ostatnich latach aktywność i liczebność organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom znacząco przybrała na sile. Organizacje prozwierzęce w Polsce różnią się między sobą, działają wg różnych metod, mają często odmienne pomysły na rozwiązanie kluczowych kwestii w zakresie sytuacji zwierząt w naszym kraju. Niestety nie wszystkie organizacje działają uczciwie, dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że działalność takich organizacji powinna być kontrolowana, natomiast uprawnienia, które nadaje ich przedstawicielom ustawa o ochronie zwierząt ograniczone.

Czytaj więcej...

Coraz mniej zwierząt gospodarskich na Ukrainie

Redakcja

Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, hodowla u naszych wschodnich sąsiadów spadła w tym roku w każdym sektorze. Dane zebrane przez statystyków pokazują, że inwentarz bydła na Ukrainie na dzień 1 czerwca 2020 r. wyniósł 3,47 mln zwierząt, czyli o 6,6% mniej niż w tym samym dniu w 2019 r.

Czytaj więcej...