Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 kwietnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 4,1801 EUR EUR - 4,5362 GBP GBP - 5,1434 DKK DKK - 0,6078
Archiwum
08.04.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,75 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 07.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,50 (+ 0,13%), kukurydza CZE20 - 165,75 (- 0,45%), rzepak MAJ20 - 370,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Zapotrzebowanie na żywność a susza

Kamila Lewandowska

Liczba ludności na świecie rośnie, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na żywność. Zwłaszcza w dobie zmieniającego się klimatu, to problem, który dotyczy każdego z nas, bez względu na to jaki wykonujemy zawód i jaką rolę pełnimy w społeczeństwie.

Czytaj więcej...

Premia poubojowa dla hodowców bydła?

Redakcja

Dzisiaj zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie jak najszybszych działań mających na celu przyznanie bezzwrotnej pomocy dla hodowców bydła. 

Czytaj więcej...

Unijna pszenica i rzepak osiągają wielotygodniowe maksima

Redakcja

Pszenica w Paryżu wczoraj została wyceniona na 195,5 eur/t na zamknięciu wtorkowej sesji. Oznacza to minimalny wzrost po wybiciu o ponad 4 euro w poniedziałek. Notowania unijnej pszenicy powróciły na początku tygodnia w okolice 6-tygodniowych maksimów wspierane przez rekordowy eksport francuskiego ziarna. 

Czytaj więcej...

W półtora miesiąca odstrzelono blisko 30 tys. dzików

Redakcja

W wyniku realizacji odstrzału sanitarnego w okresie od 31 stycznia do 15 marca br. pozyskano łącznie 29 676 dzików. Jednocześnie w tym czasie wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w 122 próbkach pobranych od odstrzelonych dzików. W tym samym okresie wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w próbkach pobranych od 1351 dzików padłych i znalezionych. 

Czytaj więcej...

Aktywiści organizacji prozwierzęcych nie będą mieć wstępu do gospodarstwa rolnego

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów prozwierzęcych na teren gospodarstw rolnych. Jednocześnie przypomina, że ich także obowiązują obecne zakazy poruszania się wprowadzone w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa. - Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy w wyniku nieodpowiedzialnej „wizyty” aktywistów do gospodarstwa zostanie zawleczony koronawirus - mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Czytaj więcej...

Dlaczego prosięta z województwa lubuskiego, ze strefy czerwonej, trafiły do Więckowic w strefie białej?

Redakcja

Fakt pojawienia się ogniska ASF w Wielkopolsce na fermie w Więckowicach (gm. Dopiewo) bardzo zaniepokoił rolników, producentów trzody chlewnej w regionie. Rolnicy podkreślają, że zwierzęta były przewożone na tę fermę z województwa lubuskiego z obiektu, w którym wcześniej potwierdzono ognisko ASF. Dużo pytań i wątpliwości budzi zatem skuteczność kontroli weterynaryjnej. 

Czytaj więcej...

Trzeba zwolnić rolników z drugiej raty podatku

Redakcja

Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się z wnioskiem do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by ta zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o zwolnienie rolników z obowiązku odprowadzenia II raty podatku rolnego, którego termin wyznaczony jest do 15 maja. Ma to oszczędzić zbędnych ceregieli samorządom, bowiem LIR spodziewa się, że wnioski o zwolnienie z podatku posypia się do gmin lawinowo. Jednocześnie samorząd rolniczy oczekuje, że ubytek z tego tytułu powstały w budżetach gminnych zrefunduje budżet państwa. 

Czytaj więcej...

Gęsi na trudne czasy?

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi zachęca do zakładania przydomowych hodowli gęsi. Aktualnie, z powodu braku zbytu, wylęgarnie zmuszone są do utylizacji zarówno jaj i piskląt gęsich. Dlatego Fundacja zaprasza do kontaktu wszystkich rolników, którzy chcą się zająć chowem przyzagrodowym.

Czytaj więcej...