Osoby będące posiadaczami gruntów, którzy użytkują je rolniczo mogą złożyć wniosek o płatności obszarowe i bezpośrednie z PROW. W tym roku termin składania upływa dnia 31 maja. Niezłożenie wniosku w terminie wiąże się ze zmniejszeniem dopłaty.
Kukurydza i buraki cukrowe to rośliny jare mające specyficzne wymagania co do niektórych mikroelementów. Odznacza je także dosyć wolny wzrost początkowy, a po mijającym właśnie okresie chłodów nastąpi dynamiczniejszy ich rozwój. To dobry moment na pierwsze zaopatrzenie w pierwiastki, które znacząco wpłyną na tempo i jakość rozwoju tych roślin.
– Polsce absolutnie nie grożą niedobory zbóż. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zabezpieczone, Polska jest znaczącym producentem żywności w Unii Europejskiej i jest również znaczącym producentem i eksporterem netto zbóż – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Bieżący tydzień na krajowym rynku zbóż rozpoczyna się od niewielkich zmian w cennikach. Najwyraźniejsza była korekta w dół na poziomie 6-7 zł/t, która dotyczyła ziarna paszowego jęczmienia i pszenicy. Nieco osłabła dynamika spadku średniej stawki za rzepak (-17,05 zł/t).
Obecne ceny gazu skonsolidowały się dla najważniejszego europejskiego wskaźnika „Natural Gas EU Dutch TTF” na poziomie około 90 euro za MWh. To wciąż relatywnie drogo, ale daleko od 230 euro za MWh, które trzeba było zapłacić w połowie marca. Oznacza to, że duzi producenci nie mają już tak naprawdę dobrego argumentu do utrzymywania tak wysokich cen, ponieważ najważniejszy czynnik wpływający na koszt produkcji nawozu spadł od kwietnia o 20-25%.
Do biura izby rolniczej w Łodzi wpływają sygnały od rolników w sprawie wystąpienia suszy na terenie województwa. Od marca 2022 r. nie było opadów deszczu o znaczeniu rolniczym.
- Popatrzcie jakie skur….o, żeby po polu zasianym jeździć – słyszymy na nagraniu rolnika, Andrzeja Urbanka, który w mediach społecznościowych wystosował apel o wskazanie sprawców dewastacji jego pól uprawnych.
- Wnioski o płatności obszarowe muszą być złożone wcześniej (ewentualnie w tym samym dniu), co wniosek o udzielenie pomocy na dofinansowanie zakupu nawozów – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Seria obniżek cen skupu kurczaka, jaką obserwowaliśmy w ostatnich kilkunastu dniach, być może dobiegła końca. Podobnie jak w piątek, również dzisiaj zaobserwowaliśmy kilkugroszowy wzrost średnich cen.
Od dzisiaj w Niemczech obowiązuje o 5 EUR/szt. niższa stawka za warchlaka (25 kg) i aktualnie wynosi ona 40 EUR/szt. Wcześniej, w czwartek, ceny spadły w Danii, co zwiastowało obniżki również na krajowym rynku sprzedaży prosiaków. Tak też się stało, a polscy producenci obniżyli średnią wycenę o ok. 20 zł/szt.
- Wzrost cen żywności oraz wysoka inflacja wpływa na bardziej ostrożne zachowania zakupowe konsumentów, a sezonowy wzrost handlu wieprzowiną nie jest widoczny jak w latach ubiegłych. Słabszemu popytowi towarzyszy mniejsza podaż żywca, która w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pozostanie w trendzie malejącym. Daje to trochę nadziei na możliwość poprawy sytuacji producentów świń pod warunkiem pojawienia się impulsów popytowych - uważa Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh "Polpig".
Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Dofinansowanie przysługuje do zakupu, który miał miejsce między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów. Dotychczas na złożenie wniosku zdecydowało się 323 tys. rolników.
- Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Wiele chlewni tuczowych nadal pozostaje pusta w oczekiwaniu na poprawę koniunktury – komentuje aktualną sytuację rynkową Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.
Z danych GUS wynika, że w okresie styczeń-luty 2022 r. krajowa produkcja nawozów mineralnych wyniosła 458 tys. ton (w czystym składniku) i była o 10,4% mniejsza niż rok wcześniej. Produkcja nawozów azotowych zmalała o 6% do 344 tys. ton, fosforowych o 19,7% do 60 tys. ton, a potasowych o 23,1% do 54 tys. ton. Szacuje się, że w całym I kwartale 2022 r. spadek krajowej produkcji był głębszy niż w pierwszych 2 miesiącach roku i mógł wynieść nawet 15%.
- Miniony tydzień nie przyniósł przełomu na krajowym rynku zbożowym, który cały czas operuje w warunkach uszczuplonej podaży ziarna. Niemniej jednak, wyraźny wzrost cen pszenicy z dostawą do portów na początku tygodnia zachęcił część rolników do sprzedaży – komentuje aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.
Uszkodzenia ogona u świń prowadzące do martwicy występują niezwykle często. Pomimo popularnej opinii, nie zawsze są związane z agresją innych osobników i obgryzaniem ogona. Czasami obserwuje się je już u nowonarodzonych prosiąt. Ostatnie badania wskazują na to, że mogą wynikać z zespołu zapalenia i martwicy u świń. Co jest jego przyczyną i czy można mu zapobiec?
Zakażenia ospą małp u ludzi wzrastają. Po przypadku zakażenia odnotowanym w Anglii, teraz choroba pojawiła w Niemczech. Czy zbliża się kolejna globalna zaraza?
Większość konsumentów kojarzy słowo „chemia” w mięsie z czymś złym, jednak celem tego artykułu jest przybliżenie zmian, które zaszły w przemyśle mięsnym, ale i postrzeganiu konsumentów, na przestrzeni lat. Każdy proces, barwnik, konserwant, w formie naturalnej lub syntetycznej to chemia. Natomiast znajomość substancji, ale i procesów chemicznych może ułatwić codzienne życie w kuchni.
- Teraz, to nie jest odpowiedni moment na rewolucję, za którą uważam choćby zielony ład. Teraz jest czas wojny na wschodzie – uważa prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Wiesław Burzyński. Nie tylko w Polsce, ale i w krajach UE narasta bunt przeciwko polityce rolnej Brukseli.
- Inwestorzy sprzedawali w drugiej części tygodnia kontrakty i likwidowali swoje długie pozycje w sytuacji rozmów o wznowieniu dostaw z Ukrainy i łagodzeniu restrykcji eksportowych przez Indie. Sekretarz generalny ONZ powiedział w środę (18.05.2022), że prowadzi „intensywne” rozmowy z kilkoma krajami, w tym Ukrainą, Rosją, Stanami Zjednoczonymi i członkami Unii Europejskiej, aby wznowić dostawy produktów rolnych z Ukrainy – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.