kojs

kps

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Wiadomości

Bayer płaci potężne odszkodowania za glifosat. Ugody mogą kosztować ok. 11 mld dolarów

Firma agrochemiczna i farmaceutyczna Bayer poniosła klęskę w drugiej apelacji w USA z powodu chorób nowotworowych, które mogą być wywoływane przez glifosat zawarty w środkach chwastobójczych. Sąd w San Francisco potwierdził w piątek wyrok, zgodnie z którym Bayer musiał zapłacić powodowi Edwinowi Hardemanowi łącznie 25 milionów dolarów (20,6 miliona euro) odszkodowania.

Czytaj więcej...

14.05.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: kukurydza droższa od pszenicy

Na krajowym rynku skupu zbóż nadal obserwujemy podwyżki. W ciągu trzech dni średnia stawka za pszenicę konsumpcyjną wzrosła o 6,45 zł/t, a niektórzy kupujący są skłonni zapłacić za tonę takiego ziarna nawet 1050 zł/t. Jeszcze wyżej notowana jest kukurydza, której przeciętna cena jest wyższa od pszenicy kons. o 6,94 zł/t, a od pszenicy paszowej o 34,06 zł/t. Warto zauważyć, że w porównaniu do wtorkowego zestawienia, średnia stawka skupu żyta kons. wzrosła o blisko 10 zł/t.  

Czytaj więcej...

Ceny zbóż jak szybko wzrosły, tak szybko mogą spaść

- Firmy handlujące mają urwanie głowy. Teraz na pola idą trzecie dawki nawozów, trzeba kupić środki ochrony roślin, więc zawiezie się do skupu 20 ton pszenicy i gotówka będzie. Jednocześnie na zakupy wyszły paszarnie i rozbiły system, bo kto zapłaci 1030-1050 zł/t za pszenicę – pyta nasz redakcyjny ekspert, który komentuje sytuację na rynku skupu zbóż.

Czytaj więcej...

14.05.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki: spadki na wolnym rynku, ale rośnie kontraktacja

Wolnorynkowe ceny skupu kurczaka od początku maja poruszają się w słabym trendzie spadkowym. Jeszcze 28 kwietnia średnia stawka za brojlery wynosiła 4,52 zł/kg. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni odnotowaliśmy spadek o 0,14 zł/kg. W przeciwnym kierunku zmierza kontraktacyjna wycena kurczaków, a zakłady ubojowe coraz śmielej proponują stawki przekraczające 4 zł/kg.  

Czytaj więcej...

Rolnik wpadł pod koło ciągnika. Do szpitala zabrał go śmigłowiec

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia do którego doszło wczoraj w gminie Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie). Z ustaleń mundurowych wynika, że 56-latek cofając ciągnikiem rolniczym wychylił się i wypadł pod koło pojazdu, które go przejechało. Mężczyzna doznał obrażeń ciała. Przetransportowany został do szpitala przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czytaj więcej...

Nowe przepisy mogą doprowadzić do wzrostu importu wieprzowiny

21 kwietnia weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt. Formalnie te gospodarstwa, które od 22 kwietnia nie spełniają wymagań, będących efektem wprowadzenia nowego prawa, nie mają podstaw do tego, żeby sprzedawać swoje świnie poza strefę. W związku z tym wiele zakładów może sięgnąć po wieprzowinę z importu.

Czytaj więcej...

Niemcy notują duży spadek liczby ubitych świń. Kurczy się krajowa produkcja prosiąt

Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł spadek uboju trzody chlewnej w Niemczech o 4,2%. Wiodącym czynnikiem dla tego zjawiska jest znaczne ograniczenie importu żywca wieprzowego. Jeśli zakupy zagraniczne pozostaną na dotychczasowym poziomie, a na dodatek nie zmieni się tendencja w krajowej produkcji prosiąt, to latem może okazać się, że na niemieckim rynku zacznie brakować świń.

Czytaj więcej...

Rosja: Ponad milion hektarów ziemi rolnej w rękach dwóch braci

Aktualny ranking Forbesa przedstawia największych właścicieli ziemi rolnej w Rosji.  Największy areał ziemi należy do producenta mięsa, firmy Miratorg, która dysponuje gruntami o powierzchni 1,047 miliona hektarów. Zdecydowanie mniej nieruchomości tego ty[u posiada były minister rolnictwa Rosji, ale za to jego areał jest najwyżej wyceniany, bo na kwotę 940 mln euro.

Czytaj więcej...

Ptasia grypa nadal pustoszy polskie kurniki. Sześć nowych ognisk

ptasia grypa, ptasia grypa 2021, powiat mławski, utylizacja drobiu
Greenpeace Polska

Nie słabnie epidemia ptasiej grypy w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych sześciu ogniskach choroby. Tym samym zaistnieje konieczność utylizacji 786 332 sztuk drobiu. Większość z nich, bo 679 251 brojlerów kurzych, znajduje się na fermie w miejscowości Mdzewo w powiecie mławskim.

Czytaj więcej...

Wielka Brytania wprowadzi zakaz wywozu żywych zwierząt do tuczu i uboju

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył wczoraj, że ​​wprowadzi zakaz eksportu żywych zwierząt do uboju i tuczu, pochyli się nad zakazem sprzedaży foie gras i formalnie uzna zwierzęta za czujące istoty w ramach nowych przepisów o dobrostanie zwierząt. Jak podkreślają rządzący, brytyjskie władze po Brexicie mogą pójść w kierunku poprawy bytu zwierząt dalej niż kiedykolwiek.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu