Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8114 EUR EUR - 4,2954 GBP GBP - 4,9424 DKK DKK - 0,5757
Archiwum
14.11.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,00 (- 0,37%), kukurydza STY19 - 174,75 (+ 0,43%), rzepak LUT19 - 376,00 (- 0,46%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.11.2018 13.14 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,53 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Wiadomości

Tucz kontraktowy odbywa się na granicy prawa?

Paweł Hetnał

- Rolnicy coraz częściej zgłaszają pogarszającą się sytuację na rynku trzody chlewnej w Polsce. Powodem jest niewątpliwie rozwijająca się epidemia ASF i skutki, jakie z tego wynikają dla całej gospodarki. Jednak w ostatnim czasie bardzo często zgłaszane są przez rolników problemy związane z rosnącym tuczem kontraktowym (chowem nakładczym, chowem usługowym, systemem nakładczym), który zdaniem wielu rolników, odbywa się na granicy prawa, co może być zagrożeniem dla produkcji trzody chlewnej w Polsce – twierdzą posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy złożyli w tej sprawie interpelację do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej...

Pogłowie świń w Danii rośnie wolniej

Redakcja

Według najnowszych danych statystycznych liczba świń w Danii w dniu 1 października 2018 r. była o 2,3% wyższa niż rok wcześniej, osiągając 13 milionów sztuk. Chociaż stado nadal rośnie, oznacza to spadek tempa wzrostu od czasu lipcowego spisu, kiedy to całkowite pogłowie trzody wzrosło o 3,3% w stosunku do 2017 roku.

Czytaj więcej...

Jakie skutki wywoła pojawienie się ASF w Niemczech?

Redakcja

Wykrycie wirusa ASF na terenie Niemiec przyniesie dotkliwe skutki dla całego europejskiego rynku trzody chlewnej. Konsekwencje byłyby 10-krotnie bardziej odczuwalne, do tych jakie wywołało pojawienie się pomoru w Belgii. Dla Polski oznaczałoby to znaczne ograniczenie eksportu za Odrę, który rocznie wynosi ok. 70 tys. ton i napływ taniej wieprzowiny, która nie mogłaby być wyeksportowana np. do krajów azjatyckich. 

Czytaj więcej...

MRiRW: W uzasadnionych przypadkach można nawozić do końca listopada

Redakcja

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym ministerstwo rolnictwa zwraca uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Taka sytuacja wystąpiła jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia. 

Czytaj więcej...

Stał na czele protestu w Dawidach. Teraz stanie przed sądem

Paweł Hetnał

W połowie lipca w Dawidach (woj. lubelskie) odbył się protest rolników wspieranych przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw. Zebrani manifestowali swoje niezadowolenie, ponieważ służby weterynaryjne podjęły decyzję o likwidacji świń w pięciu gospodarstwach gdzie nie wykryto ASF. Stojący na czele tego zgromadzenia Michał Kołodziejczak stanie przed sądem za blokadę drogi i uniemożliwienie wybicia zdrowych świń. 

Czytaj więcej...
Pixabay

Wyrwał miedziane elementy ciągnika i chciał oddać na złom. Spowodował straty sięgające 43 tys. zł

Redakcja

Funkcjonariusze z komisariatu w Zielonce (woj. mazowieckie) zatrzymali 25-letniego obywatela Białorusi. Mężczyzna widząc stojący na polu ciągnik rolniczy udał się do niego, po czym wszedł do kabiny pojazdu i postanowił dokonać kradzieży wiązek elektrycznych oraz elementów zawierających miedź. Straty jakie spowodował wyniosły ponad 43 tys. złotych.

Czytaj więcej...

Brazylia chce eksportować więcej wołowiny do Chin

Redakcja

Brazylijscy eksporterzy mięsa chcą przekonać Chiny o swoich rygorystycznych standardach sanitarnych w celu zwiększenia sprzedaży. - Chiny to wspaniały partner, którego oczekiwania chcemy spełnić - powiedziała Liege Nogueira, dyrektor wykonawczy Brazylijskiego Stowarzyszenia Przemysłu Mięsnego podczas szczytu poświęconego agrobiznesowi w Brazylii.

Czytaj więcej...

Niewolnictwo w gospodarstwie pod Odessą

Redakcja

Ukraińska policja uwolniła około 100 osób, które zostały uwięzione i zmuszane do niewolniczej pracy na roli. Według prokuratorów ofiary pracowały do 13 godzin dziennie na polach gospodarstwa rolnego w pobliżu Odessy. Podczas operacji policyjnej aresztowano 13 członków grupy przestępczej zajmującej się tym procederem. 

Czytaj więcej...

Szukają sposobu na słynny "filet z kością" z Ukrainy

Redakcja

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przygotowanie odpowiednich przepisów prawnych, które doprowadzą do obowiązkowego znakowania mięsa importowanego na teren Unii Europejskiej z państw trzecich, które następnie jest przetwarzane na terenie Wspólnoty. Inicjatywa Parlamentu jest najprawdopodobniej odpowiedzą na sprowadzanie do UE coraz większych partii surowego mięsa i przetwarzanie go w europejskich zakładach.

Czytaj więcej...

ARiMR publikuje wniosek o przyznanie pomocy poszkodowanym w 2017 roku w wyniku działania huraganu, deszczu nawalnego lub gradu

Redakcja

Od wczoraj do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc.

Czytaj więcej...