Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 marca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7966 EUR EUR - 4,2978 GBP GBP - 5,0024 DKK DKK - 0,5758
Archiwum
25.03.2019 13.06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20- 5,90 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ 22.03.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 189,50 (+ 0,26%), kukurydza CZE19 - 170,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 357,75 (- 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Agro Unia w przyszłym tygodniu wraca na Plac Zawiszy. Będzie kolejny protest

Paweł Hetnał

- Za dziewięć dni widzimy się na Placu Zawiszy w Warszawie. Będziemy kierować dokumenty do Urzędu Miasta na legalną manifestację - zapowiedział Michał Kołodziejczak podczas pikiety pod siedzibą Komendy Rejonowej Policji Warszawa III. Jego adwokat poinformował również, że liderowi Agro Unii zostały postawione zarzuty związane z wydarzeniami na Placu Zawiszy w dniu 13 marca br. Organy ścigania zarzucają Kołodziejczakowi podżeganie do niszczenia mienia oraz udział w zbiegowisku czynnym. To wg organów ścigania są występki o charakterze chuligańskim.

Czytaj więcej...

Ostra krytyka programu azotanowego

Redakcja


Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych negatywnie ocenia program azotanowy negatywnie. - Założenia od strony urzędniczej może są i zasadne, ale praktyka, zdrowy rozsądek czy etyka rolnika mówi zupełnie co innego. Czujemy się my rolnicy, że postrzegani jesteśmy jako grupa zawodowa, która chciałaby szkodzić całemu społeczeństwu, a tak nie jest - stwierdza Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Związku.

Czytaj więcej...

Michał Kołodziejczak dzisiaj usłyszy zarzuty za stanie na czele protestu na Placu Zawiszy

Paweł Hetnał

- Ostatnie zachowanie ludzi, którzy pracują na tej komendzie nie było normalne. Miało na celu wykorzystać naszą nieświadomość i może nieznajomość prawa. Polski rolnik to już nie jest średniowiecze i w czarownice nie wierzy. Zaszliśmy trochę dalej niż niektórym się wydaje. Żaden z nas, który tutaj zostanie wezwany, nie pozostanie bez naszej wspólnej obecności – mówił dzisiaj Michał Kołodziejczak pod siedzibą Stołecznej Komendy Policji III. Pod komisariatem zebrała się liczna grupa wsparcia lidera Agro Unii, który usłyszy zarzuty prokuratorskie w związku z protestem jaki odbył się niedawno na Placu Zawiszy.

Czytaj więcej...

Rosja znosi zakaz importu bydła z Unii Europejskiej

Redakcja

Rosyjska Federalna Służba Kontroli Weterynaryjnej i Fitosanitarnej (Rosselkhoznadzor) ogłosiła, że ograniczenia dotyczące importu żywego bydła z UE zostały zniesione „po przedstawieniu sprawozdania Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej w sprawie środków kontroli stosowanych dla żywych zwierząt przez UE ”.

Czytaj więcej...

Pamiętaj o wymogach chemicznej ochrony roślin

Redakcja

Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych również ze stosowaniem środków ochrony roślin. Osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.

Czytaj więcej...

Duża podwyżka ceny niemieckich warchlaków

Redakcja

Od początku roku cena niemieckich warchlaków wzrosła o 9 EUR/szt. Wczorajsza podwyżka za Odrą była znaczna, bowiem wyniosła 2,5 EUR/szt. Jak czytamy w komunikacie zrzeszenia VEZG, krajowa produkcja prosiąt nie jest wystarczająca do zaspokojenia rosnącego popytu. 

Czytaj więcej...

Wirusa ASF odkryto u owiec i ich kleszczy

Martyna Frątczak

Dotychczas uważano, że wirus ASF jest w stanie zakazić wyłącznie przedstawicieli rodziny świniowatych, do których należą świnie domowe, dziki oraz guźće. Jedynym biologicznym wektorem ASF jest kilka gatunków kleszczy miękkich z rodzaju Ornithodoros, występujących w Afryce i na południu Europy. Naukowcy z Chin w niedawno opublikowanych badaniach ujawnili istnienie nowych biologicznych wektorów afrykańskiego pomoru świń. Fragmenty DNA wirusa ASF odnaleźli ponadto we krwi owiec. Zdaniem autorów znaleziony materiał genetyczny wirusa wykazuje unikalne cechy, wskazujące na ewolucję nowego szczepu wirusa, mogącego zakażać organizmy przeżuwaczy.

Czytaj więcej...

Skąd pochodziło mięso z lewamizolem, które trafiło do Polski? Z Belgii czy Barbadosu?

Redakcja

Słynna sprawa wieprzowiny z lewamizolem, która trafiła z Belgii m.in. do trzech polskich zakładów mięsnych, okazuje się być bardzo mętna. Najpierw w systemie RASFF pojawiła się informacja, że mięso pochodziło ze świń ściągniętych z Barbardosu. Później w komunikacie kraj pochodzenia zwierząt zmieniono na Belgię. Wobec niejasnych okoliczności wprowadzenia na rynek szkodliwego towaru jeden z posłów z woj. łódzkiego ma duże wątpliwości co do tego kto rzeczywiście był producentem tego mięsa.

Czytaj więcej...