Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9016 EUR EUR - 4.5477 GBP GBP - 4.9802 DKK DKK - 0.6108
Archiwum
25.09.2020 13:28 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ 24.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (- 0,90%), kukurydza LIS20 - 172,00 (0,00%), rzepak LIS20 - 380,75 (- 1,42%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Wiadomości

Brazylia wzmacnia pozycję lidera w eksporcie kurczaków halal

Redakcja

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest produkcja i eksport kurczaków halal. Jednym z najnowszych pomysłów na wzmocnienie pozycji lidera w tym obszarze produkcji jest stworzenie przez Arabsko – Brazylijską Izbę Handlową projektu blockchain, którego celem jest ulepszenie identyfikowalności i zwiększenie zaufania do łańcucha dostaw żywności halal.

Czytaj więcej...

Głos rolnika: Chcą z nas zrobić parobków

Redakcja

- To jest ustawa antypolska, to jest ustawa, której celem jest zniszczenie polskiego rolnictwa. Ja to widzę tak, że wielkie korporacje będą chciały z nas zrobić, krótko mówiąc, parobków. Jak byłem mały, to nie musieliśmy kupować soi do paszy, tylko mieliśmy mączki mięsno-kostne i one stanowiły składniki białkowe. W tej chwili musimy kupować soję. Kupujemy ją głównie od firm ze Stanów Zjednoczonych. Ona jest genetycznie modyfikowana i dzieje się tak nie dlatego że my chcemy skarmiać soją GMO, tylko że nam zakazano stosować dotychczasowych surowców białkowych. Ktoś ma w tym interes – mówi hodowca indyków, który nie pozostawia suchej nitki na zapisach tzw. „Piątki dla zwierząt”.

Czytaj więcej...

Rosną notowania zbóż. Ceny mąki pójdą w górę?

Redakcja

Ta branża  jest całkowicie nieprzewidywalna. Jak szedłem na urlop to mąka kosztowała x, a jak wróciłem, to było już x-40 zł/t. W tym czasie pszenica w skupach podrożała o 30-40 zł/t. Także po około 40 zł rozjechało się nam w lewo i w prawo. Polski przemysł młynarski i zapewne paszowy tego nie wytrzyma. Mogą nastąpić drastyczne podwyżki mąki, pasz czy otrąb – uważa nasz ekspert od rynku zbóż.

Czytaj więcej...

Prowadził ciągnik pod wpływem alkoholu i bez uprawnień. Odpowiedzialnością chciał obarczyć żonę

Redakcja

W środę wieczorem (23 września br.) policjanci ruchu drogowego nowotarskiej komendy zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego z udziałem samochodu i ciągnika rolniczego w miejscowości Piekielnik (woj. małopolskie). Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że kierujący samochodem osobowym, jadąc w kierunku Nowego Targu, najechał na nieoświetloną przyczepę, po czym stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z jezdni i dachował. Kierowca ciągnika po zderzeniu z citroenem uciekł z miejsca zdarzenia, ponadto nakłaniał swoją żonę, aby przyznała, że to ona kierowała pojazdem.

Czytaj więcej...

Na Lubelszczyźnie chwalą się skuteczna walką z ASF. Nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji jest główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa?

Redakcja

Trudno powiedzieć, ze kontrolujemy ASF, ale zmierzamy do tego, aby ograniczając populację dzików, doprowadzić do takiej sytuacji, że rozrzedzenie tego gatunku spowoduje, że nie będzie oddziaływał bezpośrednio na występowanie choroby w gospodarstwach – powiedział wczoraj wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. - Współpraca z ministerstwem, a szczególnie z inspekcją weterynaryjną układa się wzorowo – podkreślał. - Dotychczasowe działania są skuteczne – dodał.

Czytaj więcej...

Polski eksport pszenicy przyśpiesza

Redakcja

Od początku sezonu 2020/21 (01.07 - 20.09.2020) wysłaliśmy poza granice Unii Europejskiej: 311,42 tys. ton pszenicy, co stanowi 7,5% całego unijnego eksportu pszenicy miękkiej. Daje nam to piąte miejsce w rankingu unijnych eksporterów tego zboża.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski uważa, że ustawa o ochronie zwierząt jest neomarksistowska

Redakcja

- Bardzo mnie to smuci, że PiS, partia której zawierzyłem, partia jak sądziłem prawicowa, o wartościach konserwatywnych, związana z chrześcijaństwem, wpisuje się w wojnę ideologiczną, która toczy się w Europie, neomarksizmu ukrytego w tym przypadku w działaczach ekologicznych wojujących w ideologii ekologicznej, która ze zwierzęcia robi boga, a pomniejsza i dehumanizuje człowieka. To jest ciąg, który się toczy na naszych oczach. Niestety, ale ta ustawa się w to wpisuje – mówił dzisiaj na antenie Radia Wnet minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który komentował przyjęcie przez Sejm znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt.

Czytaj więcej...