kps

kojs

CenyRolnicze
31 stycznia 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3480 EUR EUR - 4.7089 GBP GBP - 5.3595 DKK DKK - 0.6331
Archiwum


31.01.2023 MATIF: pszenica MAR23: 287,75 (+0,09%), kukurydza MAR23: 279,25 (-0,27%), rzepak LUT23: 551,75 (-0,18%)

31.01.2023 SPRZEDAM 24 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, tarnowski, 33-151, tel.: 793 262 288

30.01.2023 13:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,41 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

30.01.2023 SPRZEDAM 200 T KUKURYDZY, transport firmowy, lubelskie, Chełm, 22-100, tel.: 793 503 407

29.01.2023 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mieszaniec, 600 kg, warmińsko-mazurskie, szczycieński, 12-114, tel.: 608 087 528

29.01.2023 SPRZEDAM 100 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, lubelski, 23-145, tel.: 667 068 621

26.01.2023 SPRZEDAM 1250 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, śląskie, mikołowski, 43-195, tel.: 502 340 351

26.01.2023 SPRZEDAM 30 T PSZENICY KONS., transport firmowy, warmińsko-mazurskie, olecki, 19-404, tel.: 592 171 887

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Zboża

Minister Kowalczyk: Nie mam sobie nic do zarzucenia w kwestii importu zboża z Ukrainy

Dzisiaj minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, był pytany w rozmowie radiowej czy ma sobie coś do zarzucenia w kwestii działań na rzecz powstrzymania napływu zbóż z Ukrainy. – Nie mam sobie nic do zarzucenia, bo mieliśmy wybór: albo nie pozwolić na import zboża i nie pomagać Ukrainie i być może już mielibyśmy taką sytuację, że rosyjskie wojska pod granicą z Polską, albo pomagać mimo różnych obciążeń, jak czynią to inne kraje i zezwalają na ten eksport. To jest decyzja całej Unii Europejskiej. Polski rząd do tej decyzji też się przyczynił – wyjaśniał wicepremier.

Czytaj więcej...

Rolnicy zablokują przejścia graniczne z Ukrainą. Tragiczna sytuacja na rynku zbóż

Stowarzyszenie Oszukana Wieś ogłasza blokadę granic zaplanowaną na 2 lutego br. (godz. 11:00) w miejscowościach Dorohusk, Lubycza Królewska, Korczowa, Medyka oraz w woj. świętokrzyskim w miejscowości Staszów. W załączniku postulaty. - Strona rządowa deklarowała utworzenie korytarza tranzytowego przez Polskę do portów i krajów trzecich, wysyłając zboże do głodujących krajów afrykańskich i na Bliski Wschód. O procederze przerzutu zbóż media i społeczeństwo są informowane w żenujący sposób. Dane są fałszowane, a od  dnia 1 października do 1 stycznia tego roku ministerstwo nie podaje żadnych – mówią organizatorzy protestu.

Czytaj więcej...

Bruksela: Nie będzie barier dla eksportu ukraińskich produktów rolnych. Uruchomienie rezerw też pod znakiem zapytania

Nie ma się co łudzić, że Bruksela jest zainteresowana rozwiązaniem problemu nadmiernego napływu zboża i rzepaku z Ukrainy do krajów sąsiadujących z tym krajem. Rada unijnych ministrów rolnictwa nie bierze pod uwagę ograniczenia przepływu towarów z Ukrainy. Pod znakiem zapytania jest też program wsparcia finansowego poszkodowanych rolników, który miałby zostać zasilony środkami z rezerwy kryzysowej. Przeciwni temu są m.in. Niemcy.

Czytaj więcej...

Przez napływ ukraińskiego ziarna, w magazynach zalega około 2,5 mln ton polskiego zboża. Ceny są przez to drastycznie zaniżane

Jesienią minister Kowalczyk apelował do rolników, by nie sprzedawali zboża i czekali na dobre ceny. Nadzieje były więc cały czas takie, że ukraińskie zboże, które do nas napływa przeznaczone jest na dalszy tranzyt do krajów zagrożonych klęską głodu. Nie, nie jest. Ceny spadły, a rolnicy czują się oszukani –mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL, Jarosław Rzepa.

Czytaj więcej...

To, że naszemu sąsiadowi płonie dom, to nie znaczy, że my w geście solidarności mamy popełnić samobójstwo

- Bruksela stworzyła nierówne reguły konkurencji, a polscy rolnicy są skazani na gorszą pozycję na tym rynku. Apelujemy już od dłuższego czasu o zastosowanie klauzuli ochronnej z art. 4 rozporządzenia liberalizującego handel między UE a Ukrainą, apelujemy do polskiej delegacji, aby o taki wniosek, o postępowanie wyjaśniające, zawnioskowała na forum UE – oświadczyła podczas konferencji prasowej w Sejmie Anna Bryłka odnosząc się do poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli, gdzie Polskę reprezentuje wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Czytaj więcej...

30.01.2023 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: więcej ziarna w sprzedaży, ale ceny są mocno niesatysfakcjonujące

Na rynku cały czas widać symptomy większej rynkowej podaży ziarna. Więcej zbóż do sprzedaży oferują przede wszystkim firmy handlowe, które są w posiadaniu dużych zapasów towaru. Po ostatnim wysypie ofert sprzedaży ze strony rolników, obecnie są oni mniej aktywnymi sprzedającymi. Niemniej jednak, potrzeba pozyskania funduszy na zakup środków produkcji to czynnik, który powinien wpływać na wzrost ofert sprzedaży ziarna w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej...

Matif: Ceny zbóż i rzepaku idą wyraźnie w górę. Trzeci dzień z kolei z podwyżkami

- Dobre dane eksportowe w USA wsparły wzrost notowań zbóż i soi w Chicago. Dodatkowo, nasilenie ataków rakietowych na infrastrukturę Ukrainy, w reakcji na decyzję o dostarczeniu czołgów przez Zachód, wywołało obawy o losy ukraińskiego eksportu. Skłoniło to niektórych inwestorów spekulacyjnych (grających na spadek cen) do realizacji zysków z krótkich pozycji, czyli odkupienia kontraktów – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

Czytaj więcej...

ARiMR wydzwania do rolników i pyta o zapasy ziarna. W jakim celu?

- Do niektórych rolników odezwali się pracownicy biur powiatowych ARiMR z pytaniami o ilości zbóż pozostające w gospodarstwie. Pozyskane ten sposób informacje dotyczące zgromadzonego ziarna będą wykorzystane podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w dyskusji nad propozycjami dotyczącymi eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – czytamy w komunikacji ministerstwa rolnictwa.

Czytaj więcej...

Szybko spada opłacalność produkcji zbóż. Wynik finansowy z hektara uprawy pszenicy to zaledwie 697,25 zł

- Zakłady przetwórcze zaopatrzyły się w surowiec pochodzący z Ukrainy, a na lokalnym rynku poszukują zboża i rzepaku o wygórowanych wymaganiach, celem ich wymieszania. Polscy rolnicy mają problem ze zbytem swoich zbóż i rzepaku, a nawet jeśli ktoś składa ofertę kupna, to proponowana cena nie pokrywa nakładów poniesionych przy ich produkcji i magazynowaniu – uważają działacze Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Czytaj więcej...

25.01.2023 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rynek sprzedającego przerodził się w rynek kupującego

Sytuacja producentów zbóż robi się coraz bardziej nieciekawa. Wielu rolników weszło w 2023 rok z pełnymi magazynami, ale ceny nie zachęcają do pozbywania się zapasów. Inna sprawa, że przy obecnych uwarunkowaniach popytowo-podażowych, sprzedaż ziarna nie jest łatwa. A stawki ciągle spadają. Tylko od minionego poniedziałku przeciętna wycena pszenicy paszowej poszła w dół o - 26,43 zł/t. 

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu