Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,25 (- 0,14%), kukurydza STY20 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 389,25 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zboża

Soja za oceanem najtańsza od końca września, a ceny zbóż wahają się w okolicy kilkutygodniowych minimów

Redakcja

Brak postępów w negocjacjach handlowych na linii USA-Chiny wywiera presję na notowania w Chicago. Najbardziej cierpi na tym soja, dla której Chiny były głównym nabywcą. Ceny nasion soi spadły w czwartek za oceanem do poziomu najniższego od końca września tego roku. Notowania amerykańskich i unijnych zbóż utknęły w wąskim zakresie wahań w okolicy kilkutygodniowych minimów.

Czytaj więcej...

Tempo eksportu zbóż z Ukrainy jest w tym sezonie aż o 40% wyższe niż przed rokiem

Redakcja

Ukraiński Minister Rolnictwa, Tymofij Myłowanow, poinformował we wtorek, że według wstępnych szacunków zbiory na Ukrainie są już teraz lepsze, niż w rekordowym 2018 roku. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, na dzień 12-go listopada Ukraina zebrała 70,8 mln ton zbóż, czyli więcej niż rekordowe 70,1 mln ton w ubiegłym roku. Zboża zebrano już z 96% obszaru (14,6 mln ha). Ostatecznie zbiory na Ukrainie w 2019 roku mogą wynieść 74 mln ton, czyli o 4 mln więcej, niż w ubiegłym roku.

Czytaj więcej...

Osiągane w Polsce wydajności mocno odstają od średniej unijnej

Redakcja

W prognozie z 31-go października 2019 Komisja Europejska podniosła o 0,94 mln ton (w stosunku do września), do 28,89 mln ton prognozę zbiorów wszystkich zbóż w Polsce. Najnowsze dane pokazują, że zbiory zbóż w naszym kraju powinny być o 7,9% lepsze niż w słabym 2018 roku, ale ciągle 3,4% poniżej średniej pięcioletniej. Największa korekta w górę produkcji (m/m) dotyczyła kukurydzy (+0,51 mln ton), a mniejsza pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa pszenżyta.

Czytaj więcej...

Matif: Nieco słabsze notowania zbóż i rzepaku

Redakcja

Kontrakty na zboża straciły w czwartek symbolicznie na wartości. Styczniowy termin kukurydzy potaniał o 0,25 euro, do 163,75 eur/t. Kontrakt ten konsoliduje się w okolicy rocznych minimów (serii styczniowej). Notowania unijnego rzepaku spadły w czwartek minimalnie.

Czytaj więcej...

Kukurydza z Ukrainy pełna zakazanych pestycydów. Środowisko rolnicze domaga się, by ktoś z tym zrobił porządek

Paweł Hetnał

Z informacji uzyskanych od eksporterów wynika, że do Polski importowane są towary, w szczególności kukurydza m.in. z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, zawierające pozostałości pestycydów. W odniesieniu do importowanej kukurydzy mowa jest o pozostałościach substancji stosowanych w jej uprawie tj. atrazyny, karbofuranu, linuronu, propachloru i symazyny – pestycydów, których na terenie UE jest zakaz stosowania 

Czytaj więcej...

Pszenica zyskała we wtorek, ale wzrosty na rynku rzepaku zatrzymały się

Redakcja

Na giełdzie Euronext – Paryż pszenica zyskała we wtorek 1 euro i została wyceniona na 177,75 eur/t (seria najbliższa), po tym jak Egipt kupił dwa ładunki francuskiej pszenicy i tylko jeden rosyjskiego pochodzenia. Francuskie ziarno było najtańsze (na bazie FOB) spośród zgłoszonych ofert. Kukurydza z dostawą w styczniu pozostała na zamknięciu na niezmienionym poziomie 164 eur/t, ale w ciągu dnia ustanowiła roczne minimum serii styczniowej (163,25 eur/t). W ostatnim dniu obrotu seria listopadowa  odrobiła dwa euro i została wyceniona na 157 eur/t. 

Czytaj więcej...

Matif: rosną notowania rzepaku, ale zboża pozostają w trendzie spadkowym

Redakcja

Wzrosty rzepaku korzystają poniedziałkowego odbicia za oceanem notowań canoli. Notowania najbliższej serii (od listopada jest to termin na luty 2020) wzrosły na początku tygodnia o prawie 4 euro, do 386 eur/t. Wyceny rzepaku wracają w okolice 2,5 rocznych maksimów (389 eur/t – seria najbliższa) z przełomu września i października. Natomiast kontrakty na unijne zboża pozostają od dwóch tygodni w trendzie spadkowym 

Czytaj więcej...

05.11.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: zboża drożeją, ale rolnicy czekają na wyższe stawki

Paweł Hetnał

Jak na tę chwilę na rynku zbóż handel odbywa się niemrawo. Wprawdzie ceny w skupach nieznacznie wzrastają, ale wg naszego eksperta, rolnicy na razie nie są zainteresowani sprzedażą większych partii towaru. Wynika to głównie z oczekiwania sprzedających na wyższe stawki. Ruch w handlu powinien rozpocząć się najwcześniej za miesiąc.

Czytaj więcej...