Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zboża

Słabnie eksport unijnych zbóż

Redakcja

Za spadek unijnego eksportu zbóż odpowiada głównie pszenica. Od początku tego sezonu (1-lipca) wywieziono poza Unię Europejską 5,085 mln ton pszenicy (razem z mąką), w porównaniu do 6,745 mln ton – sezon wcześniej. W październikowej prognozie USDA pozostawił szacunki unijnego eksportu tego zboża na poziomie 23,0 mln ton (23,3 mln ton sezon wcześniej). 

Czytaj więcej...

Zalewa nas kukurydza z Ukrainy i jest problem ze sprzedażą w kraju

Paweł Hetnał

Poseł Norbert Kaczmarczyk podjął kolejną interwencję w sprawie nadmiernego importu produktów rolnych zza wschodniej granicy. Parlamentarzysta zwrócił się do ministra rolnictwa z interpelacją, która dotyczy zbyt dużego przywozu kukurydzy z Ukrainy, co sprawia, że krajowe przetwórnie nie chcą skupować kukurydzy od polskich rolników. Nie jest to pierwsza tego typu interwencja, bowiem już wcześniej poseł Kukiz'15 sygnalizował, że mamy do czynienia z sytuacją, kiedy kraje Unii Europejskiej masowo wykupują zboża z Polski. Jak przestrzega Kaczmarczyk, niebawem może okazać się, że nasze polskie zboża wrócą do kraju, ale będziemy je skupować już po cenach dwukrotnie wyższych, niż je sprzedaliśmy za granicę.

Czytaj więcej...

Opóźnienia w zbiorach i silny krajowy przerób wywindowały notowania soi w Chicago na dwumiesięczne maksima

Redakcja

W poniedziałek soja zyskała blisko 3%, a śruta sojowa ponad 3% po publikacji danych na temat miesięcznego przerobu oraz dobrych danych eksportowych. Wrześniowy przerób nasion soi w USA osiągnął poziom 4,376 mln ton (wynik powyżej oczekiwań rynkowych), oznacza to wzrost o blisko 1/5 w stosunku do września 2017. Dodatkowym argumentem prowzrostowym były tygodniowe wysyłki eksportowe w wysokości 1,158 mln ton. Co prawda jest to nadal 35% mniej niż przed rokiem, ale dwa razy więcej niż tydzień wcześniej, a dodatkowo wśród transportów znalazły się dwa ładunki do Chin (łącznie 134,73 tys. ton).

Czytaj więcej...

Kontrakty na zboża zyskiwały w piątek po obu stronach Atlantyku

Redakcja

W Chicago w piątek kontynuowane były wzrosty notowań zbóż i soi. Najbliższa seria kukurydzy i soi zyskały ponad 1%, a pszenica blisko 2%. Wyższe notowania kontraktów są konsekwencją publikowanych w czwartek prognoz w których USDA nieoczekiwanie obniżył perspektywę krajowych zbiorów kukurydzy i soi. Analitycy oczekiwali korekty w górę plonów obu upraw. Pszenica korzysta z obniżenia prognoz produkcji w Rosji i Australii, ponieważ daje to nadzieje na powolny wzrost amerykańskiego eksportu w dalszej części sezonu.

Czytaj więcej...

Unijny eksport pszenicy jest słaby

Redakcja

W poniedziałek unijne kontrakty na zboża traciły na wartości śladem ich amerykańskich odpowiedników. Skala przecen ograniczona została jednak do minimum za sprawą tańszego euro. Dolar zyskał wczoraj do wspólnej waluty i notowany jest w okolicy wielotygodniowych maksimów. Kolejna spadkowa sesja na rynku ropy i oleju palmowego wymusiła przecenę unijnego rzepaku. 

Czytaj więcej...

Unijny rzepak utrzymał swój 6-tygodniowy szczyt

Redakcja

Unijny rzepak mocno zyskiwał na wartości przez ostatnie dwa tygodnie. Seria listopadowa podrożała 0 15 eur/t - na środowym i czwartkowym zamknięciu (+4,1%). Rzepakowi sprzyjało odbicie notowań na rynku olejów roślinnych i 4-letnie rekordy cen ropy.

Czytaj więcej...

Powolny eksport zboża na początku sezonu

Redakcja

Unijne kontrakty korzystają z osłabienia wspólnej waluty, ponieważ tańsze euro może zachęcić do zakupów unijnej pszenicy. Eksport tego zboża pozostaje bardzo wolny na początku sezonu. Natomiast w Chicago zboża i soja taniały w środę po dwóch sesjach wzrostowych z rzędu. 

Czytaj więcej...