Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

14.08.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: zboża paszowe poszły w górę po kilkanaście złotych za tonę

Paweł Hetnał

Dzisiejsze notowania cen skupu zbóż kukurydzy, oleistych i strączkowych po raz kolejny przyniosły serię podwyżek. Spore wzrosty zaliczyły zboża paszowe, których średnia wartość w skupach, w porównaniu do piątkowego zestawienia, wzrosła o kilkanaście złotych za tonę. Nieco wyhamował marsz w górę pszenicy konsumpcyjnej.

Czytaj więcej...

Mniejsza niż oczekiwano korekta w dół światowej produkcji pszenicy

Redakcja

Poniedziałek zamknął się blisko 3% przeceną najbliższej serii kukurydzy i pszenicy i 1% spadkiem notowań rzepaku w Paryżu. Była to opóźniona reakcja na dane zawarte w piątkowych prognozach USDA, które natychmiast wywołały skokowe spadki za oceanem. Amerykańskie prognozy pokazały lepsze od oczekiwań plony i zbiory kukurydzy oraz soi (rekord) w USA. Jednocześnie USDA dokonał, mniejszej niż oczekiwał rynek, korekty w dół światowej produkcji pszenicy.

Czytaj więcej...

Spadki na rynku kukurydzy i drożejący dolar pociągnęły w dół notowania pszenicy

Redakcja

Piątkowy raport USDA skorygował mocno w górę szacunki plonów średnich kukurydzy i soi w USA, a w konsekwencji oczekiwaną produkcję. Automatycznie zdecydowanie podniesiono światową produkcję obu upraw, a w przypadku soi oczekiwany jest nowy rekord. Dane były lepsze od średniej prognoz rynkowych i wywołały wyprzedaż kontraktów przez inwestorów spekulacyjnych. 

Czytaj więcej...

Ukraina nie ograniczy eksportu zboża

Redakcja

Ukraina nie rozważa możliwości ustalenia limitów wywozu zboża w bieżącym roku gospodarczym, który trwa od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Informację tę potwierdził wysoki urzędnik państwowy. 

Czytaj więcej...

10.08.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: licytacja trwa. Kukurydza liderem podwyżek

Paweł Hetnał

Podobnie jak we wtorek, dzisiejsze notowania przyniosły podwyżki we wszystkich pozycjach naszego zestawienia. Coraz wyższe ceny w skupach, to oczywiście efekt suszy w północnej części Europy i słabych zbiorów zbóż z pszenicą na czele. Skupujący borykają się nie tylko z deficytem surowca, ale też z jego jakością. Dlatego stawki idą w górę, a wśród handlujących trwa licytacja. 

Czytaj więcej...

Przeceny unijnych i amerykańskich kontraktów

Redakcja

Przeceny dotyczyły amerykańskich i unijnych kontraktów i wynikały głównie z zamykania zyskownych długich pozycji, w sytuacji gdy na rynku może pojawić się duża zmienność. Publikacja miesięcznej prognozy USDA zaplanowana jest w piątek o 18:00 naszego czasu, stąd giełda Matif będzie miała tylko pół godziny na reakcję, a amerykanie ponad dwie godziny.

Czytaj więcej...

Niemieckie zbiory zbóż najniższe od 24 lat

Redakcja

Notowania giełdowe zbóż i oleistych konsolidują się (ruch boczny) przed publikacją comiesięcznych prognoz USDA (piątek godz. 18:00). Wyceny pszenicy (Matif i CBoT), unijnej kukurydzy oraz rzepaku pozostają w okolicy długoterminowych maksimów, po okresie czterotygodniowych wzrostów. Warto przypomnieć, że w tym czasie (12 lipca - 8 sierpnia) pszenica zyskała w Paryżu 18%, kukurydza 15%, a rzepak 7%.

Czytaj więcej...

Wtorkowa sesja w Chicago: soja w górę, ale pszenica w dół

Redakcja

We wtorek w Chicago nastąpiła realizacja zysków na rynku pszenicy, po tym jak dzień wcześniej kontrakt ten ustanowił trzyletnie maksima. Początkowo pszenica drożała zdecydowanie (nocna sesja) za sprawą gorszej oceny kondycji upraw jarych, jednak w czasie dziennej sesji część inwestorów spekulacyjnych postanowiła zamknąć długie pozycje (odsprzedać kontrakty). W konsekwencji wrześniowa seria pszenicy potaniała o 1,1% na zamknięciu sesji, także pod presją słabych danych eksportowych. 

Czytaj więcej...

Wariactwo za żytem

Redakcja

Aktualna sytuacja na rynku zbóż wygląda na trudną nie tylko dla handlujących, którzy mają problemy z realizacją dostaw do portu. Rolnicy, którzy podpisali kontrakty terminowe też wściekają się, że wobec rosnących cen tracą spore środki finansowe. Na rynku odczuwalny jest deficyt żyta, które Niemcy chętnie skupują do biogazowni. Cieszą się jedynie firmy transportowe, które windują stawki za przewóz towarów. 

Czytaj więcej...

Na Ukrainie zebrano 28,6 mln ton ziarna

Redakcja

Jak informuje ukraińskie ministerstwo rolnictwa, do 6 sierpnia br. dokonano w tym kraju zbiorów zboża i roślin strączkowych na powierzchni 8,5 miliona hektarów (86% prognozy), z plonem 3,38 t/ ha, co przyniosło 28,6 miliona ton zboża. 

Czytaj więcej...

Na światowych rynkach rosną ceny pszenicy i kukurydzy

Redakcja

Susza w Europie doprowadziła już do dużych strat w uprawach pszenicy i nadal szkodzi kukurydzy. Zdecydowanie niższe zbiory pszenicy będą w Basenie Morza Czarnego, gdzie deszcze w czasie zbiorów zagrażają dodatkowo jakości ziarna. Wcześniej brak opadów dał się we znaki uprawom pszenicy ozimej w USA,  jednak w tym przypadku pogoda była łaskawa dla zasiewów wiosennych. W ostatnich dniach temat suszy powrócił w kontekście australijskiej produkcji pszenicy (zbiory zaczną się za trzy miesiące). To wszystko sprawia, że po kilku sezonach z rzędu z rekordową podażą pszenicy obecny sezon powinien doprowadzić do zdecydowanego uszczuplenia zapasów. Taki scenariusz obstawia też kapitał spekulacyjny, który za sprawą wzmożonych zakupów wspomaga wzrosty notowań w Chicago. 

Czytaj więcej...