Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 czerwca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7727 EUR EUR - 4,2554 GBP GBP - 4,7771 DKK DKK - 0,5698
Archiwum
14.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 180,75 (+ 1,12%), kukurydza SIE19 - 176,50 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 369,25 (+ 0,48%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++

Zboża

Unijna pszenica tanieje pod wpływem dobrych perspektyw zbiorów, szczególnie we Francji

Redakcja

Termin listopadowy na pszenicę potaniał w poniedziałek na giełdzie w Paryżu o 1,75 euro do 177,25 euro/t – najniżej od blisko 3 tygodni. Według Franceagrimer w ostatnim tygodniu ocena upraw pszenicy ozimej poprawiła się. W dobrym lub bardzo dobrym stanie jest aż 80% areału. Presja spadkowa na rynku kukurydzy jest słabsza ze względu na pogarszające się perspektywy produkcji w Stanach Zjednoczonych. Serie kukurydzy na stare i nowe zbiory osłabiły się wczoraj o 0,5 euro/t, do 174,25 eur/t – dostawa w sierpniu i do 172,25 eur/t – termin listopadowy. Jedynie rzepak zyskał lekko w poniedziałek w Paryżu, korzystając ze wzrostu cen nasion soi i canoli za Atlantykiem.

Czytaj więcej...

Ukraiński kontyngent zboża w większości trafia do Polski

Redakcja

Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że na sytuację na rynku zbóż w Polsce oddziałuje import zbóż z Ukrainy w ramach unijnego bezcłowego kontyngentu, który w większości trafia do Polski, zamiast równo do różnych krajów. Jak zauważył, niestety, odbywa się to z inicjatywy polskich importerów, którzy nie kupując zboża od polskich rolników sprowadzają je z zagranicy. Szef resortu rolnictwa zapowiedział również, że niebawem powstanie państwowe nabrzeże do obrotu zbożem.

Czytaj więcej...

Spora przecena na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Redakcja

Liderem spadków była wczoraj pszenica, a główną przyczyną poniedziałkowy raport Crop Progress, który nieoczekiwanie pokazał poprawę kondycji amerykańskich upraw pszenicy ozimej. Także poprawiły się prognozy pogody na przyszły tydzień. Pokazują one teraz mniejsze (niż wcześniej) opady na Południowych Równinach. Kolejny czynnik spadkowy dla kontraktów na zboża i soję to groźba, że Meksyk wprowadzi cła odwetowe na towary amerykańskie, po tym jak wejdą w życie (w najbliższy poniedziałek) 5% cła na import towarów z Meksyku.

Czytaj więcej...

Zbiory zbóż w Rosji mogą nie być tak dobre, jak oczekiwano

Redakcja

Ze względu na brak opadów i suchą pogodę w wielu regionach Rosji, Sovecon zmniejszył wcześniejszą prognozę zbiorów zbóż z 129,1 mln do 127,2 mln ton, a pszenicy z 83,4 mln do 82,6 mln ton. Według analityków ilość opadów w drugiej połowie maja w niektórych częściach europejskiej Rosji okazała się niższa niż wieloletnia średnia, a w regionie Wołgi i części południowych regionów rezerwy wilgoci również pozostają poniżej średniej. Inni analitycy pozostawiają na razie swoje prognozy zbiorów na niezmienionym poziomie. 

Czytaj więcej...

Mniejszy wpływ giełdy chicagowskiej na notowania w Paryżu

Redakcja

W poniedziałek mocno podrożała pszenica w Chicago w obawie, że długotrwałe deszcze, które już spowodowały rekordowe opóźnienia w zasiewach kukurydzy i soi teraz przyczynią się do strat w uprawach pszenicy ozimej. Farmerzy obawiają się o kondycję upraw, szczególnie w Teksasie, gdzie spodziewane są obfite opady w nadchodzących dniach. Notowania lipcowej serii pszenicy wzrosły o ponad 3% do poziomu najwyższego od ponad 3 miesięcy.

Czytaj więcej...

Elewarr będzie współpracował z CBA w sprawie zawiadomienia o skupowaniu przez spółkę rzepaku i kukurydzy z Ukrainy

Paweł Hetnał

- Zarząd Elewarr Sp z o.o.nie posiada informacji zarządczej ani żadnych dokumentów świadczących o zagranicznym pochodzeniu kukurydzy i rzepaku skupowanego w 2018 roku przez magazyny w Bielsku Podlaskim – czytamy w oświadczeniu spółki KOWR, które dotyczy zarzutów dotyczących skupowania przez ten podmiot rzepaku i kukurydzy z Ukrainy.

Czytaj więcej...

Ukraińskie ziarno w magazynach Elewarru?

Paweł Hetnał

- W związku z ważnym interesem publicznym zwracam się z prośbą o przeprowadzenie działań kontrolnych w magazynach Bielsk Podlaski, będących oddziałem Spółki Elewarr w Nowych Proboszczewicach – napisał w zawiadomieniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego szef Federacji Gospodarstw Rodzinnych, Krzysztof Tołwiński. Działacz tej organizacji uważa, iż umowy kontraktowe oraz transakcje zawarte powyżej 500 ton, zarówno rzepaku jak i kukurydzy, są objęte mechanizmem fałszowania dokumentacji ze względu na pochodzenie ziarna, które prawdopodobnie przyjeżdża z Ukrainy.

Czytaj więcej...