Dzisiaj na rynku skupu zbóż nie doszło do poważnych zmian w cennikach. Niemniej średnie stawki za ziarno poszły w górę o kila złotych za tonę. Nieznacznie wzrosła też przeciętna wycena rzepaku.
Już w kwietniu 2023 r. dwie kancelarie prawne napisały dla Ministerstwa Rolnictwa opinie, z których wynikało, że można opublikować listę importerów zboża z Ukrainy – ustaliła Wirtualna Polska. Przypomnijmy, że minister Robert Telus utrzymywał jeszcze w maju, że czeka na ekspertyzy. Do końca swojej kadencji nie ujawnił ani ekspertyz, ani listy.
- Na giełdzie w Paryżu pszenica z dostawą w grudniu zbliża się do zakończenia obrotu co podnosi zmienność, a obniża wiarygodność wycen. Największy obrót odbywa się teraz na kontrakcie marcowym, który potaniał we wtorek o 2 euro do 229,75 EUR/t – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
Poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 wnioskował dzisiaj z mównicy sejmowej o przedstawienie przez premiera informacji nt. wieloletniego wydzierżawienia prywatnej firmie nabrzeża portowego w Gdyni. – Martwią się rolnicy, martwią się izby rolnicze, że chcą państwo wydzierżawić na 30 lat nabrzeże portowe firmie, która będzie znacząco wpływała na rynek zbóż w Polsce – mówił Sachajko.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się wczoraj do Ministra Finansów Andrzeja Kosztowniaka oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rafała Szefernakera o ujawnienie przez służby celno-skarbowe listy podmiotów, które sprowadzały zboże z Ukrainy latach 2021-2022.
- Oddanie w wieloletnią dzierżawę Terminalu Zbożowego w Gdyni podmiotowi z Grupy Viterra zwiększy kontrolę rynku handlu zbożem w Polsce przez tę grupę i powinno podlegać możliwie najbardziej skrupulatnej kontroli przez wszystkie zaangażowane podmioty, w tym wydzierżawiającego i UOKiK – uważa zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Na obecną chwilę, trudno liczyć na znaczną zmianę sytuacji na krajowym rynku zbożowym do końca bieżącego roku. W opinii większości rolników, obecne ceny są na tyle niskie, iż nie powinny już spadać, ale czynników wskazujących na ewentualne zwyżki cen jest na tyle mało, że i o wzrost może być w krótkiej perspektywie trudno.
- Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej podaży ziarna. Mało jest ofert sprzedaży ziarna przede wszystkim ze strony rolników, ale i firmy handlowe nie kwapią się z wystawianiem zbóż na sprzedaż – ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.
Były minister rolnictwa, Robert Telus, nie chce komentować decyzji Anny Gembickiej o publikacji listy podmiotów importujących zboże z Ukrainy. Podkreśla jednak, że sam się wstrzymywał od tego kroku, gdyż taka częściowa lista jego zdaniem "spowodowałaby więcej zamieszania".
Pierwszy dzień grudnia nie przyniósł większych zmian w cennikach skupu zbóż. Śladem notowań na giełdzie Matif, średnie stawki za ziarno nieznacznie wzrosły. Również śladem paryskiego parkietu podążają notowania krajowego rzepaku, który w odstępie dwóch dni zyskał na wartości nieco ponad 17 zł/t.
- Kontrakty zbożowe w Chicago mocno drożały w czwartek po dobrych danych eksportowych. Unijnym zbożom (zwłaszcza pszenicy) pomogło dalsze osłabienie euro do dolara – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
Jak informuje resort rolnictwa dopłaty do kukurydzy wyniosą 1000 zł do hektara, jeżeli chodzi o województwo podkarpackie i województwo lubelskie, i odpowiednio mniejsze stawki dla pozostałych województw. – Będziemy stosować podobny podział, jak przy wcześniejszych dopłatach – poinformowała wczoraj w Sejmie minister Anna Gembicka.
- Pszenica drożała w środę po obu stronach Atlantyku po tym jak notowania obu zbóż (też kukurydzy) spadły na początku tygodnia na długookresowe minima (w Chicago kilkuletnie) – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
- Ludzie z PiS chcieli dokonać sabotażu i podłożyć bombę z opóźnionym zapłonem pod rząd formowany przez Donalda Tuska. Wskazali firmę, która ma wydzierżawić port zbożowy w Gdyni na 30 lat! Oni chcieli oddać na całe jedno pokolenie strategiczną inwestycje infrastruktury krytycznej, mającą wpływ na bezpieczeństwo Polski – grzmi poseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Kołodziejczak.
- Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma sentymentów – uważa Wielkopolska Izba Rolnicza.
Dzisiaj na rynku skupu zbóż dominowały obniżki. Średnie stawki za ziarno nie spadły jednak o więcej niż 10 zł/t. Najmocniej w dół poszła przeciętna wycena pszenicy konsumpcyjnej (-9,33 zł/t). Spadek cen to m.in. efekt trendu zniżkowego notowanego na giełdzie Matif w Paryżu. W odwrotnym kierunki zmierzała wycena rzepaku, który w odstępie dwóch dni zyskał na wartości blisko 12 zł/t.
- O ile w poniedziałek kontrakty na pszenicę i kukurydzę zaliczały swoje długoterminowe minima, to dzień później pszenica odbiła w górę, a kukurydza taniała nadal. Na plusie wtorkową sesję zamknęły też soja i rzepak – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
Rosyjski rząd rozważa nałożenie zakazu eksportu kluczowych zbóż, w tym pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i żyta, w przypadku, gdy wewnętrzne rezerwy poniżej poziomu 10 mln ton.