Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 kwietnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8537 EUR EUR - 4,2959 GBP GBP - 4,9669 DKK DKK - 0,5754
Archiwum
24.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 181,50 (- 0,55%), kukurydza CZE19 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak MAJ19 - 363,00 (- 0,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.04.2019 13.04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30- 6,00 zł/kg, średnia: 5,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zboża

Zboża tanieją po obu stronach Atlantyku

Redakcja

W Paryżu pszenica i kukurydza traciły we wtorek na wartości, podążając w kierunku wyznaczonym przez amerykańskich inwestorów w poniedziałek. Pszenica ze starych zbiorów zbliża się do wielomiesięcznego dołka z 11-12 marca, a kontrakt na nowe zbiory (termin listopadowy) ustanowił wczoraj swoje historyczne minimum. Eksport unijnej pszenicy zwolnił w ostatnim tygodniu do tylko 317 tys. ton, w porównaniu do ponad 500 tys. ton w poprzednich tygodniach.

Czytaj więcej...

Matif: Pszenica ze starych zbiorów wyceniana jest teraz najniżej od 6 tygodni

Redakcja

Amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy zdecydowanie traciły na wartości w poniedziałek, podczas gdy w Paryżu jeszcze świętowano. Dobry stan amerykańskich upraw pszenicy i bardzo dobre perspektywy produkcji w Rosji i na Ukrainie wywierały presję na notowania kontraktów za oceanem. Spadków cen pszenicy (-1,8%) w Chicago nie zatrzymały nawet lepsze od oczekiwań wysyłki eksportowe.

Czytaj więcej...

Wielotygodniowe minima w notowaniach pszenicy w Paryżu i Chicago

Redakcja

Miniony tydzień (14-18 kwietnia) przyniósł spadek notowań zbóż ze starych zbiorów (kontrakty na maj), podczas gdy wyceny nowych zbiorów pozostawały stabilne. Jest to konsekwencją sporych zapasów tuż przed końcem obecnego sezonu i obawami o poziom nowej produkcji w UE w obliczu suchych warunków w Europie.

Czytaj więcej...

Matif: stabilne notowania pszenicy, zmienne kukurydzy

Redakcja

Większość unijnych kontraktów na zboża i rzepak straciło w poniedziałek na wartości. Dla pszenicy ze starych i nowych zbiorów oznacza to kontynuację bardzo wąskiego trendu bocznego, przy zachowaniu niższej o kilkanaście euro wyceny terminu wrześniowego. Większa zmienność występuje w notowaniach unijnej kukurydzy. Ubiegłoroczna kukurydza (seria na maj) wyceniana jest o kilka (4) euro/t niżej od serii listopadowej.

Czytaj więcej...

Matif: Nasiona rzepaku z nowych zbiorów są najdroższe od dwóch miesięcy

Redakcja

Unijne kontrakty na zboża straciły lekko na wartości na zamknięciu środowej sesji. Presja spadkowa wynikała z taniejącej w Chicago pszenicy, ale też z najnowszych prognoz pokazujących wzrost areału pszenicy we Francji. Negatywnie na wyceny pszenicy wpływa także odrzucenie przez egipskie służby fitosanitarne ładunku francuskiej pszenicy (zbyt dużo sporyszu). Tymczasem rzepak odbił w górę i odrobił straty z sesji poprzedzającej. 

Czytaj więcej...

USDA podniósł prognozy amerykańskich i światowych zapasów pszenicy

Redakcja

Światowe zapasy końcowe pszenicy zostały podniesione w kwietniowej prognozie USDA do 275,61 mln ton, z 270,53 mln ton w marcu. Sezon wcześniej było to 281,89 mln ton. W unijnym bilansie pszenicy podniesiony został oczekiwany eksport (z 23 do 24 mln ton), przy korekcie w dół zużycia paszowego (-1,5 do 51 mln ton). W konsekwencji zapasy pszenicy na koniec sezonu szacowane są na 10,72 mln ton (+0,29 mln ton w porównaniu z marcem) i będą o blisko 25 proc. mniejsze niż sezon wcześniej.

Czytaj więcej...

Polska ma związane ręce w sprawie importu ukraińskiego zboża

Redakcja

Import zbóż z Ukrainy do UE, w tym do Polski, jest dokonywany w ramach kontyngentów. W przywozie poza kontyngentami dla pszenicy durum, żyta, kukurydzy i sorga oraz określonych asortymentów pszenicy zwyczajnej obowiązują zerowe stawki celne. Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, pojedynczy kraj członkowski UE, w tym Polska, nie ma możliwości wprowadzenia, niezależnie od pozostałych krajów UE, indywidualnych stawek celnych w imporcie spoza UE. 

Czytaj więcej...

Największym zainteresowaniem cieszy się kukurydza

Redakcja

- W pierwszych dniach kwietnia ceny pszenicy wzrosły o 10-15 zł/t. W magazynach krajowych ceny pszenicy konsumpcyjnej oscylują cały czas w granicach 800 zł/t, a w portach aktualnie są na poziomie 815-820 zł/t. Na rynku widać znaczną nadwyżkę podaży tego ziarna - popyt jest znacznie mniejszy niż w końcu marca. Zawartych transakcji sprzedaży jest niewiele – ocenia aktualną sytuację rynkową Renata Barczyk.

Czytaj więcej...

Rośnie ukraiński eksport zbóż

Redakcja

Od początku bieżącego roku gospodarczego Ukraina wyeksportowała ponad 38,6 mln ton zbóż, w tym ponad 13,3 mln ton pszenicy (konsumpcyjnej - 8,6 mln ton i paszowej- ponad 4,7 mln ton), 3,2 mln ton jęczmienia i 21,4 mln ton kukurydzy.

Czytaj więcej...