Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9623 EUR EUR - 4,2831 GBP GBP - 5,1178 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
21.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,00 (- 0,51%), kukurydza MAR20 - 169,75 (+ 0,74%), rzepak MAJ20 - 400,00 (- 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.02.2020 12:22 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,07 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zboża

Mniej pszenicy i jęczmienia, ale więcej rzepaku – tak prezentują się pierwsze prognozy zbiorów w UE

Redakcja

Podczas gdy tegoroczne zbiory nasion oleistych w Unii Europejskiej będą prawdopodobnie nieco większe niż w ubiegłym roku, tak w produkcji zbóż nastąpi spadek. Wynika to z pierwszej prognozy unijnego stowarzyszenia handlujących zbożem (COCERAL). Zakładając normalne warunki pogodowe, oczekuje się, że produkcja zbóż w UE-27 i Wielkiej Brytanii wyniesie 302,7 mln ton. To o 1,7 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Czytaj więcej...

Matif: Pszenica oscyluje w tym tygodniu w granicach 194-196 eur/t

Redakcja

Czwartkowa sesja zamknęła się delikatnym wzrostem notowań unijnej pszenicy, ale przeceną kukurydzy i rzepaku (dotyczy serii najbliższej). Kurs euro do dolara pozostaje w trendzie spadkowym. W piątkowe południe euro wyceniane jest na ok. 1,081 dolara i są to poziomy najniższe od kwietnia 2017 roku. Taniejące euro poprawia konkurencyjność eksportu pszenicy z UE i utrzymuje notowania kontraktu na wysokim poziomie.

Czytaj więcej...

Porty drenują rynek. Kiedy najlepiej sprzedać zboże?

Redakcja

- Porty wyznaczają trend na rynku. Niemniej docierają głosy, że są tam duże zatory i piętrzą się kolejki. Zapanował lekki bałagan i może się sytuacja trochę uspokoi. Zasadniczo coraz trudniej jest kupić, a jedna firma licytuje się przez drugą. To sprawia, że choćby mąka idzie w górę o kilkanaście procent. Nawet gdyby ceny były po 800 zł/t za pszenice konsumpcyjną, to port i tak by to kupił. Rolnicy z pewnością liczą na jeszcze wyższe stawki – ocenia sytuacje rynkową przedstawiciel branży młynarskiej. 

Czytaj więcej...

Już niebawem rusza polski Matif. Co nam da Platforma Żywnościowa?

Redakcja

W marcu rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi Platforma Żywnościowa. Celem projektu jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Początkowe będzie to pilotaż, który będzie związany wyłącznie z transakcjami dotyczącymi pszenicy. 

Czytaj więcej...

Unijna pszenica z niewielką podwyżką, ale ceny za kukurydzę i rzepak idą w dół

Redakcja

W Paryżu notowania najbliższej serii na pszenicę wzrosły w piątek o skromne 0,25 euro, do 193,25 eur/t. Końcówka tygodnia przyniosła stabilizację cen, ale dzięki silnemu odbiciu w środę zysk tygodniowy tego kontraktu wyniósł 2,25 eur/t (+1,2%). Pozwoliło to na dorobienie z nawiązką przeceny z poprzedzającego tygodnia. Silny eksport, głównie francuskiego ziarna pszenicy wspiera ceny w Paryżu. Obok tradycyjnych nabywców, w ostatnim tygodniu 3 ładunki tego zboża kupiły też Chiny. Tracące na wartości euro (-1,4% do usd w minionym tygodniu) zwiększa dodatkowo konkurencyjność unijnego eksportu.

Czytaj więcej...

Zboża i oleiste lekko odbiły na światowych giełdach

Redakcja

We wtorek w Chicago kontrakty terminowe na zboża i soję odbiły lekko w górę, wspierane przez szerokie odbicie na rynkach akcji. Dzięki temu na wartości zyskiwały również kontrakty w Paryżu. Liderem wczorajszych wzrostów były oleje roślinne (sojowy +1,5%, palmowy +2,1%) i mocno skorelowany z nimi unijny rzepak (+1,2%). 

Czytaj więcej...