Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zboża

18.09.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: wyraźne podwyżki średnich stawek za pszenicę i rzepak

Paweł Hetnał

Tylko w ciągu trzech dni, czyli od publikacji z minionego wtorku, odnotowaliśmy wyraźne podwyżki przeciętnych cen za pszenicę konsumpcyjną (+8,48 zł/t) i paszową (+8,82 zł/t). Solidnie w górę powędrowały też średnie stawki za: rzepak (+12,14 zł/t), kukurydzę ze starych zbiorów (+16 zł/t) i groch (+17,78 zł/t). 

Czytaj więcej...

Grozi nam załamanie rynku zbytu na polskie zboże. To sprawka polityków

Redakcja

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jest przeciwny niektórym zapisom przygotowywanej nowej ustawy o ochronie zwierząt. W przesłanym 15 września br. m.in. na ręce Mateusza Morawieckiego, premiera rządu, zwrócił uwagę na istotne zagrożenia, jakie może spowodować dla polskich producentów, wejście w życie przygotowywanej obecnie ustawy dotyczącej ochrony zwierząt w naszym kraju. – W naszej ocenie jej przyjęcie w proponowanym kształcie grozi nawet całkowitym załamaniem się rynku zbytu na polskie zboże – napisano w piśmie do premiera.

Czytaj więcej...

15.09.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rośnie stawka za rzepak i zboża paszowe

Paweł Hetnał

Dzisiaj w naszych notowaniach ponownie widoczny jest niewielki wzrost średnich stawek. Najwyraźniejsza jest podwyżka za zboża paszowe i rzepak. Wg obserwatorów rynku, handel odbywa się głównie lokalnie. Rolnicy wyczekują wyższych cen i trzymają ziarno w magazynach. Natomiast paszarnie mają zabezpieczone zapasy na produkcję. Większy ruch w obrocie zbożem powinien nastąpić wraz ze zbliżającymi się żniwami kukurydzianymi. 

Czytaj więcej...

Matif: Osłabienie euro względem dolara i łagodzi presję spadkową płynącą zza oceanu

Redakcja

W Paryżu pszenica zamknęła wtorek ceną 187,75 eur/t, czyli na poziomie z poniedziałku. Wcześniej kontrakt ten stracił w ciągu trzech sesji 5 euro/t, po tym jak 2-go września wspiął się na kilkumiesięczny szczyt (analogicznie jak w Chicago). Osłabienie euro względem dolara poprawia konkurencyjność unijnego eksportu i łagodzi presję spadkową płynącą w ostatnich dniach z giełdy w Chicago.

Czytaj więcej...

W Chinach zaczyna brakować kukurydzy. Ceny najwyższe od pięciu lat

Redakcja

Ceny kukurydzy w Chinach wzrosły do poziomu najwyższego od pięciu lat. Istnieje obawa przed pierwszym od wielu lat niedoborem kukurydzy w tym kraju. Niektórzy analitycy mówią o luce w dostawach sięgającej 30 milionów ton. Odpowiadałoby to około 10 procentom całych zbiorów kukurydzy w Chinach. Gwałtowny wzrost cen kukurydzy ma ogromny wpływ m.in. na hodowlę trzody chlewnej w Państwie Środka.

Czytaj więcej...

Lekka przecena unijnych kontraktów na zboża

Redakcja

Amerykańskie kontrakty na zboża, soję i śrutę sojową zamknęły poniedziałek na nowych maksimach, ale skala wzrostu została mocno ograniczona w drugiej części sesji. W Chicago kukurydza i pszenica były wczoraj najdroższe od lipca tego roku, a soja od stycznia (wykres serii najbliższej). Kurs euro do dolara zbliżył się do 1,20 i wymusił lekką przecenę unijnych kontraktów na zboża. Rekordowo drogie euro to mniej konkurencyjny eksport pszenicy i tańszy import kukurydzy i rzepaku. 

Czytaj więcej...

Coraz wyższe prognozy zbioru zbóż i rzepaku. Gorsze perspektywy dla kukurydzy

Redakcja

Unijna Jednostka Monitorująca Uprawy (MARS) w swojej sierpniowej prognozie dla Polski podniosła (m/m) wydajność jęczmienia jarego, pszenżyta i rzepaku, ale obniżyła oczekiwany plon kukurydzy. Na niezmienionym poziomie (4,74 t/ha) pozostawiono średni plon pszenicy. Po najnowszych korektach wydajność wszystkich zbóż i rzepaku mocno przewyższy tę z 2019 roku i będzie zdecydowanie lepsza od średniej pięcioletniej.

Czytaj więcej...