Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Zboża

Spore przeceny kontraktów na zboża i oleiste na giełdach światowych

Redakcja

Podpisanie umowy handlowej USA z Chinami (15 stycznia) wywołało realizację zysków i głęboką przecenę na rynku kukurydzy i soi w Chicago. Skala spadków pszenicy była w czwartek dużo mniejsza. Przeceny nie zatrzymały nawet lepsze od oczekiwań tygodniowe dane eksportowe oraz uchwalenie przez senat korzystnej dla USA umowy handlowej z Meksykiem i Kanadą. W Chicago dwudniowa korekta sprowadziła wyceny kukurydzy i soi na 1-miesięczne minima. Dużo mniejsze spadki widoczne były na rynku pszenicy.

Czytaj więcej...

Kontrole nie wykazały zagrożenia fitosanitarnego, wynikającego z importu zbóż pochodzących z Ukrainy

Redakcja

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pismo europosła Krzysztofa Jurgiela w sprawie kontroli jakości ziaren zbóż (w tym kukurydzy oraz nasion rzepaku soi przywożonych do Polski z Ukrainy i innych państw trzecich. Resort rolnictwa wskazał, że na bieżąco analizuje dane Ministerstwa Finansów dotyczące ilości zbóż przywożonych do Polski, a także dane w zakresie jakości zbóż.

Czytaj więcej...

Cena rzepaku ostro w dół. Rośnie popyt na pszenicę.

Redakcja

Cena rzepaku na giełdzie Matif ostro spada, przy jednoczesnym umocnieniu polskiej waluty. Aktualna cena tony rzepaku to 414 EUR/t, a tylko wczoraj cena spadła o 3,50 EUR/t. W ciągu tygodnia obniżka wyniosła łącznie 10 EUR/t. Jest to ważna informacja dla tych, którzy nie sprzedali jeszcze leżącego w magazynie rzepaku i czekają na wyższą cenę. W umowach na termin realizacji luty/marzec 2020 r. rolnicy otrzymają w magazynach krajowych obecnie co najwyżej 1660-1680 zł/t netto, choć jeszcze niedawno można było zainkasować 1700 zł/t netto.

Czytaj więcej...

14.01.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: niewielkie korekty

Paweł Hetnał

W ciągu kilku ostatnich dni na rynku skupu zbóż, oleistych i strączkowych nie doszło do większych zmian w cennikach. W naszym zestawieniu odnotowaliśmy niewielkie podwyżki, jak w przypadku pszenicy konsumcyjnej (+1,95 zł/t), ale również obniżkę średniej stawki za jęczmień paszowy (-2,22 zł/t). W porównaniu do piątku najwyraźniejszą zmianę zaliczyła przeciętna cena jęczmienia browarnego (+3,66 zł/t). 

Czytaj więcej...

Matif: Rosną ceny pszenicy i rzepaku

Redakcja

Unijna pszenica podrożała w czwartek o 1,5 euro (+0,9%), do 191,75 eur/t i wyceniana była najwyżej od marca 2019 roku. W Paryżu kontrakt zyskiwał podążając za giełdą w Chicago. Dodatkowym wsparciem dla wycen jest silne tempo eksportu pszenicy z UE, a zwłaszcza z Francji. 

Czytaj więcej...

Matif: Rzepak poprawił 3-letnie maksimum. W górę poszły też notowania kukurydzy i pszenicy

Redakcja

Wczorajsze wystąpienie Donalda Trumpa było pojednawcze w stosunku do Iranu. Stąd napięcie między USA a Iranem maleje, a notowania ropy WTI spadły w środę o blisko 5%, do poziomu najniższego od połowy grudnia. Euro drugą sesję z rzędu traciło do dolara wspierając notowania unijnej pszenicy. Nowe, blisko 3-letnie, maksima poprawił w środę rzepak.

Czytaj więcej...

07.01.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za kukurydzę wzrosły przeciętnie o ok. 7 zł/t

Paweł Hetnał

Drugie w tym roku notowanie cen skupu zbóż, rzepaku, kukurydzy i strączkowych ponownie przyniosło podwyżki. W większości pozycji naszego zestawienia są to zmiany kosmetyczne. Należy jednak zwrócić uwagę na zauważalny wzrost średnich stawek za kukurydzę i rzepak. W perspektywie najbliższych kilku tygodni można spodziewać się kolejnych wzrostów cen. 

Czytaj więcej...

Spadek optymizmu na światowych giełdach zbóż i oleistych

Redakcja

Otwarcie 2020 roku przyniosło nowe długoterminowe maksima w notowaniach kontraktów na zboża i oleiste. Optymizm na rynku skończył się jednak już w piątek 3-go stycznia po tym jak w nocy z czwartku na piątek  Amerykanie zabili w Iraku bardzo ważnego irańskiego generała. Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaogniła się i przesłoniła potencjalne korzyści płynące z częściowego porozumienia na linii USA-Chiny.

Czytaj więcej...

03.01.2020 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: przeciętna stawka za pszenicę konsumpcyjną przekroczyła 700 zł/t

Paweł Hetnał

Wraz ze wzrostem cen pszenicy i rzepaku na światowych giełdach, również na rynku krajowym notujemy wzrost wartości tych surowców rolnych. Dzisiaj średnia cena pszenicy konsumpcyjnej przekroczyła 700 zł/t, a stawki dobijają nawet do 780 zł/t. W porównaniu do zestawienia z minionego wtorku, wyraźną podwyżkę zaliczył rzepak. 

Czytaj więcej...

Na światowych giełdach rosną ceny pszenicy i rzepaku

Redakcja

Czwartkowa sesja (02-01-2020) przyniosła kolejne wzrosty wycen kontraktów terminowych na zboża i oleiste. Wyżej zamknęły dzień kontrakty zarówno w Chicago, jak i w Paryżu. Unijna pszenica wyceniona została na 169 eur/t i była najdroższy od kwietnia 2019 roku (seria najbliższa). Pszenica amerykańska (SRW) wzrosła w Chicago do poziomów niewidzianych od 2018 roku, podobnie zresztą jak soja. Kontrakty na olej sojowy i palmowy ustaliły w czwartek nowe kilkuletnie szczyty ciągnąc w górę notowania rzepaku. W Paryżu rzepak zakończył dzień ceną 413,25 eur/t i był najdroższy od marca 2017 roku (dotyczy serii najbliższej).

Czytaj więcej...

Już niedługo rozpocznie działalność Platforma Żywnościowa

Redakcja

W marcu tego roku ruszy pilotaż projektu "Platforma Żywnościowa", który przewiduje powstanie towarowej giełdy produktów rolnych. Jak zapowiedział minister rolnictwa, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, jest na etapie dopinania projektu na ostatni guzik.

Czytaj więcej...