Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 czerwca 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7607 EUR EUR - 4,3323 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

Etanol wsparciem dla kukurydzy

Redakcja

W Chicago wzrost notowań kukurydzy i soi na zamknięciu sesji okazał się jednak tylko symboliczny. Nadal obecne są zagrożenia w handlu, a prognozy pogody dla głównych obszarów amerykańskich upraw są optymistyczne. Wsparciem dla notowań kukurydzy jest rosnący przerób krajowy tego zboża na etanol.

Czytaj więcej...

Dwa miliony ton ziarna w siedem lat

Redakcja

Wybudowany przez FEERUM kompleks magazynowy dla firmy Młynpol w ciągu 7 lat nieprzerwanej pracy przerobił 2 miliony ton ziarna, przyjmując codziennie minimum 800 ton zbóż. Jest to jeden z największych obiektów suszarniczo – magazynowych i jednocześnie najnowocześniejszy punkt przyjęć zboża w Polsce.

Czytaj więcej...

Gorsze oczekiwania dotyczące produkcji pszenicy w UE i Rosji

Redakcja

Jak podaje Centrum Analiz Banku Polskiego (raport z 18 czerwca), deficyt opadów w niektórych krajach Unii Europejskiej m.in. w Polsce i Niemczech przekłada się na pogorszenie oczekiwań dotyczących zbiorów w UE. USDA w najnowszym raporcie WASDE obniżyła prognozy unijnej produkcji pszenicy w sez. 2018/19 o 1 mln t do 149,4 mln t (-1,4% r/r). Susze odczuwalne są także w Rosji gdzie zbiory tego zboża mogą spaść pierwszy raz w ostatnich 6 latach.

Czytaj więcej...

Soja najtańsza od dekady

Redakcja

Notowania soi spadły podczas wtorkowej sesji w Chicago do poziomu najniższego od 10 lat, a sesja zamknęła się na rocznym minimum. Trwające od początku czerwca przeceny na rynku soi (też śruty i oleju sojowego) są wynikiem splotu dwóch czynników. Pierwszy z nich to korzystna pogoda w USA i doskonały stan upraw, a drugi to eskalacja wojny handlowej między USA i największym importerem soi na świecie – Chinami.

Czytaj więcej...
Pixabay

Soja najtańsza od lipca 2017. To efekt wojny handlowej na linii USA-Chiny

Paweł Hetnał

W piątek, w końcówce sesji w Chicago, Chiny zapowiedziały, że wprowadzają 25% cła na importowane z USA towary o łącznej wartości 50 mld dolarów. Jest to działanie odwetowe na decyzję Donalda Trumpa, ogłoszoną w piątek rano, o wprowadzeniu ceł na import z Chin. Wśród objętych cłem towarów importowanych przez Chiny znalazła się także soja, a cła miałyby zacząć obowiązywać od 6-go lipca.

Czytaj więcej...

Kolejna spadkowa sesja soi. Kukurydza i pszenica też dołują

Paweł Hetnał

Doskonałe warunki amerykańskich upraw kukurydzy i soi, a tym samym rosnące perspektywy zbiorów, zmuszają do ucieczki z długich pozycji spekulacyjnych. Do tego dochodzi ryzyko, że amerykański eksport ucierpi na wojnie handlowej z głównymi partnerami, a zwłaszcza z Chinami. Wyprzedaż ze strony funduszy hedgingowych sprawia, że notowania soi spadały ósmą sesję w ciągu dziewięciu ostatnich i są najniższe od lipca ubiegłego roku. Kukurydza natomiast, po jednodniowym odbiciu w górę w dniu publikacji prognozy czerwcowej USDA (wtorek), powróciła do trendu spadkowego i notowana jest dzisiaj najniżej od lutego tego roku.

Czytaj więcej...

Pszenica oddała wtorkowy wzrost

Paweł Hetnał

W środę pszenica w Chicago oddała większość wtorkowego wzrostu, a kontrakt w Paryżu zamknął się najniżej od 2 tygodni. Seria najbliższa amerykańskiej pszenicy potaniała wczoraj o 3,4% (+3,9% we wtorek), podczas gdy wrześniowy termin unijnej pszenicy potaniał o 3,25 euro (-1,8%) do 180,25 eur/t.  Po wtorkowym wzroście związanych z silnym cięciem prognoz zbiorów pszenicy w Rosji nie ma już śladów.

Czytaj więcej...

Pszenica i kukurydza odbiły mocno w górę

Paweł Hetnał

W konsekwencji pszenica i kukurydza odbiły mocno w górę na zamknięciu wtorkowej sesji w Chicago, a soja zakończyła dzień na poziomie zbliżonym do poniedziałkowego zamknięcia. Unijne kontrakty na zboża naśladowały wczoraj kierunek nadany przez giełdę w Chicago, ale rzepak stracił lekko na wartości, gdy olej sojowy zaliczył swój blisko dwuletni dołek.

Czytaj więcej...

Kukurydza ciągnie w dół pszenicę

Paweł Hetnał

Kukurydza straciła w poniedziałek blisko 3%, a soja prawie 2%, ponieważ deszczowa pogoda na głównych terenach amerykańskich upraw zwiększa perspektywę tegorocznych zbiorów kukurydzy i soi. Zarówno kukurydza, jak i soja zaliczyły przy tym nowe wielomiesięczne minima.

Czytaj więcej...

Soja i kukurydza z kilkuprocentowym spadkiem

Paweł Hetnał

Korzystna pogoda na terenach amerykańskich zasiewów kukurydzy i soi wywierała presję na notowania w ubiegłym tygodniu. Uprawy te rozpoczęły intensywny okres wegetacji, a ocena kondycji obu jest jedną z najwyższych w historii. Stąd też widoczna była ucieczka kapitału spekulacyjnego z długich pozycji i w konsekwencji silna przecena obu kontraktów.

Czytaj więcej...