Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 października 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8958 EUR EUR - 4,2969 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5753
Archiwum
14.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 164,75 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 382,50 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Zboża

Zwalczanie i rozpoznawanie szkodników magazynowych zbóż

Hanna Krugiełka

Szkodniki magazynowe są nierozłącznie związane z bytowaniem człowieka. Aby je spotkać, niekoniecznie trzeba udawać się do miejsc składowania ziarna. Często wystarczy otworzyć kuchenną szafkę, aby spotkać w niej mole, czy wołki zbożowe. Ludziom towarzyszą nie tylko owady, często w domach i magazynach pojawiają się myszy i szczury. Biorąc pod uwagę zwalczanie szkodników w miejscach składowania ziarna, należy najpierw dobrze rozpoznać poszczególne ich gatunki, aby móc potem zastosować „trafiony” preparat. Przeglądając miejsce przechowywania zbóż, najlepiej zaopatrzyć się w lupę, aby móc znaleźć ślady żerowania, odchody, larwy, wylinki, bądź dorosłe postaci owadów (imago). Najlepiej do woreczków foliowych, czystą łopatką pobrać próby ziarna z kilku miejsc, a następnie rozsypywać je po kolei na białym papierze i przeglądać pod lupą przy dobrym świetle. Należy szczególnie zwrócić uwagę na pobranie prób z góry i środka składowanych nasion oraz z dna ich miejsca przechowywania.

Czytaj więcej...

Matif: Cena pszenicy wzrasta od kilku tygodni

Redakcja

Na giełdzie w Paryżu notowania kukurydzy utrzymują się w krótkoterminowym trendzie bocznym wokół poziomu 164,5 eur/t. Pszenica drożeje systematycznie od 9 września, czyli już piąty tydzień. W tym czasie notowania grudniowego kontraktu wzrosły z ok. 166 do prawie 179 eur/t na środowym zamknięciu (+8%). Unijna pszenica zyskuje na wartości mimo kolejnych korekt w górę zbiorów tego zboża we Francji.

Czytaj więcej...

Chcą zwiększyć możliwości eksportu zbóż

Redakcja

Dzisiaj został podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Celem tego działania jest stworzenie warunków służących obsłudze strumienia ładunków z płodami rolnymi eksportowanymi poza granice Polski z wykorzystaniem infrastruktury portów morskich oraz kolejowej. W najbliższych latach planowana jest przebudowa nabrzeży, która zwiększy zdolności w obszarze obsługi statków eksportujących polskie zboże. 

Czytaj więcej...

Niekontrolowany import zbóż z Ukrainy i skandalicznie niskie ceny. Rolnicy wyjdą na ulice?

Paweł Hetnał

Rolnicy twierdzą, że na teren Polski trafiają niekontrolowane ilości zbóż z Ukrainy. Ministerstwo rolnictwa wskazuje, że nie może nic zrobić z kontyngentami bezcłowymi, bo to Unia Europejska wyraziła zgodę na import zbóż na teren UE. Rolników taka argumentacja nie przekonuje, ponieważ w ich opinii nieograniczony import zbóż zza Buga psuje rodzimy rynek, doprowadzając do sytuacji, gdy za kukurydzę gospodarz na Podkarpaciu nie dostaje więcej niż 350 zł/t. 

Czytaj więcej...

08.10.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: Symboliczne zmiany w cennikach. Stawki nadal dużo niższe od zeszłorocznych

Paweł Hetnał

W tym tygodniu nie ustały problemy ze sprzedażą większych partii ziarna. Punkty skupujące często nie przyjmują nowych dostaw, bowiem chcą zrobić miejsce do składowania kukurydzy i same pozbywają się zapasów. Dlatego też w ostatnich dniach nie było większego ruchu w cennikach zbóż - rolnicy nie zaakceptowaliby jeszcze niższych stawek, a kupujący nie mają powodów do ich podbijania. A ceny są bardzo niskie. Dokładnie przed rokiem przeciętna stawka za pszenicę konsumpcyjną była wyższa o ponad 155 zł/t. 

Czytaj więcej...

Zmowa cenowa podmiotów skupujących mokrą kukurydzę?

Paweł Hetnał

Samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej. Obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30% podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15%.

Czytaj więcej...

04.10.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: niewielkie zmiany w cennikach

Redakcja

W porównaniu do wtorkowego notowania najwyższa podwyżka dotyczyła średnich stawek za rzepak i groch (+2,50 zł/t). Cena żyta paszowego wzrosła o 1,39 zł/t, pszenicy konsumpcyjnej o 0,37 zł/t, a pszenicy paszowej o 0,17 zł/t. O 1,14 zł/t spadła przeciętna stawka oferowana za kukurydzę. Niższe są również średnie ceny żyta konsumpcyjnego (-1,05 zł/t) oraz jęczmienia paszowego (-0,56 zł/t). Bez zmian w stosunku do ostatniego notowania pozostały natomiast ceny pszenżyta i jęczmienia konsumpcyjnego.

Czytaj więcej...

W Paryżu unijna pszenica zamknęła czwartek na 6-tygodniowych maksimach

Redakcja

Notowania pszenicy wzrosły wczoraj po obu stronach Atlantyku. W Chicago fundusze hedgingowe redukowały swoje krótkie pozycje w pszenicy (odkupowały kontrakty), co przełożyło się na 1,5% wzrost notowań serii najbliższej. Drożejąca pszenica za oceanem i ostatni zakup partii francuskiej pszenicy przez Egipt wsparły notowania w Paryżu. Tu seria grudniowa podrożała o 2,25 euro (+1,3%), do 173 eur/t, co jest najwyższym zamknięciem sesji od połowy sierpnia.

Czytaj więcej...