Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9281 EUR EUR - 4,3543 GBP GBP - 4,7713 DKK DKK - 0,5837
Archiwum
16.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 168,00 (0,00%), kukurydza LIS19 - 168,00 (- 0,59%), rzepak LIS19 - 380,00 (+ 0,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.08.2019 12:54 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60- 6,10 zł/kg, średnia: 5,84 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

16.08.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: Przeważa tendencja spadkowa. Zboża i groch notują spadki, ale stawki za rzepak oraz kukurydzę idą w górę

Paweł Hetnał

Pod koniec bieżącego tygodnia w naszych notowaniach wyraźnie przeważa tendencja spadkowa. Skala spadków średnich cen skupu zbóż nie jest jednak znacząca - do 5 zł/t. Powodem obniżek stawek proponowanych w skupach jest zwiększona podaż. Jak mówi nasz ekspert, w ostatnich dniach rolnicy zdają się mieć więcej czasu na relacje handlowe, ponieważ chwilowo uwolnili się od prac polowych. 

Czytaj więcej...

Kukurydza traci na giełdach w Paryżu i Chicago

Redakcja

W Chicago kukurydza straciła we wtorek 5%, po 6% spadku w poniedziałek. Winne temu są lepsze prognozy zbiorów w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Pomimo spadku areału w USA prognoza produkcji kukurydzy wzrosła w porównaniu do lipca o 0,6 miliona ton do 353,09 miliona ton z powodu wyższej szacowanej wydajności. Na poprawę prognozy bilansu globalnego kukurydzy (w stosunku do lipca) duży wpływ mają mieć rekordowe zbiory tego zboża na Ukrainie. USDA podniósł aż o 2,5 mln ton, do 36,5 mln ton, produkcję kukurydzy u naszego wschodniego sąsiada.

Czytaj więcej...

Na rynku aktualnie jest mało ofert sprzedaży ziarna o pełnych parametrach

Redakcja

Żniwa na południu Polski już się skończyły, ale w północnej części kraju dużo zboża jeszcze stoi na polach. Jakie są pierwsze wnioski? Na tę chwilę sygnały jakie płyną z punktów skupu mówią o niskim wyrównaniu ziarna pszenicy, małej gęstości i dużej zawartości pośladu. Równie słabo wyglądają parametry jakościowe rzepaku: niskie zaolejenie, małe nasiona i przekroczone zanieczyszczenia. Także efekty zbiorów roślin strączkowych pozostawiają wiele do życzenia.

Czytaj więcej...

02.08.2019 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: sucha kukurydza z nowych zbiorów wyceniana w granicach 580-740 zł/t

Paweł Hetnał

Dzisiejsze notowania nie przyniosły rewolucyjnych zmian w cennikach. Zboża wykazywały na ogół niewielki trend wzrostowy. Średnia cena rzepaku nieznacznie poszłą w górę, a stawki wahają się w granicach 1430-1620 zł/t. W bieżącym zestawieniu pojawiły się propozycje cen skupu kukurydzy z nowych zbiorów. 

Czytaj więcej...

Coraz niższe prognozy dotyczące zbiorów zbóż w Niemczech

Redakcja

Według najnowszych szacunków Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) oczekuje zbiorów zbóż na poziomie 44–45 mln ton (45,6 mln ton według KE). Korekta w dół wynika z fali upałów, które zmniejszyły potencjał wydajności najważniejszych gatunków zbóż w Niemczech. Ogólnie rzecz biorąc, poziom plonowania poprawił się średnio w porównaniu do złych zbiorów w ubiegłym roku. Mimo to DBV zakłada, że tegoroczne zbiory spadną o 4 mln ton poniżej średniej z lat 2013–2017 (47,9 mln ton). Odpowiadać ma za to mniejszy od średniej areał i wydajność.

Czytaj więcej...

Kłopoty z kukurydzą będą wspierać notowania pszenicy, pomimo jej słabszej jakości

Redakcja

W tym roku handel pszenicą może być bardzo burzliwy. Niewiele wskazuje na to, że stawki spadną poniżej dotychczasowych. Mimo, że z wielu stron kraju płyną doniesienia o kłopotach z jakością ziarna, to jednak kiepskie prognozy plonowania kukurydzy mogą powodować, że paszarnie z południa kraju będą poszukiwać innych komponentów w postaci choćby pszenicy. Paradoksalnie, pszenica na południu kraju może być w cenach portowych.

Czytaj więcej...

Matif: Taniał rzepak i kukurydza

Redakcja

W Paryżu przez długi czas kukurydza opierała się presji spadkowej płynącej z Chicago. Jednak w poniedziałek i wtorek doszło do silnej przeceny kukurydzy także w Paryżu. Seria najbliższa straciła w ciągu dwóch dni ponad 5 euro, czyli prawie 3% i notowania jest najniżej od dwóch miesięcy. W odróżnieniu od kukurydzy wtorek przyniósł wzrost notowań unijnej pszenicy. Rzepak mocno traci na wartości tuż przed wygaśnięciem serii sierpniowej.

Czytaj więcej...

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku rzepaku, ale spadkowy dla unijnych zbóż

Redakcja

Notowania najbliższej serii rzepaku wzrosły w Paryżu o ponad 5 euro (1,4%) w skali minionego tygodnia (19-26.07.2019). Piątkową sesję rzepak zamknął nieco poniżej 380 eur/t, ale dzień wcześniej jego wyceny sięgały nawet 382 eur/t (historyczny szczyt serii sierpniowej). Unijny rzepak drożeje pod wpływem malejących oczekiwań produkcji. Ostatnia prognoza KE opiewa na tylko 18 mln ton, w porównaniu do 18,7 mln ton jeszcze miesiąc wcześniej. W ostatnim tygodniu rzepak wspierany był dodatkowo odbiciem notowań ma rynku kanadyjskiej canoli i soi oraz osłabieniem euro (droższy import).

Czytaj więcej...