kps

kojs

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

zm skiba

Zboża

MATIF: Rzepak z dostawą na sierpień podrożał o ponad 11 EUR/t

- Unijne i amerykańskie kontrakty na kukurydzę oraz pszenicę odrobiły wczoraj część dużej poniedziałkowej przeceny. Wsparciem dla notowań zbóż był kolejny zakup dużej partii amerykańskiej kukurydzy przez Chiny. Tym razem Państwo Środka kupiło 680 tys. ton tego zboża pochodzącego z nowych zbiorów. Od piątku łącznie Chiny zakontraktowały ponad 3 mln ton kukurydzy pochodzącej z USA – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

11.05.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za pszenicę ponownie przekraczają 1000 zł/t

Na rynku skupu zbóż kontynuowana jest tendencja wzrostowa. Przede wszystkim nadal idą w górę stawki za pszenicę. Niekiedy wycena ziarna tego zboża przekracza 1000 zł/t. Nadal rosną notowania kukurydzy, która jest na rynku droższa od pszenicy. Kolejny wzrost stawek odnotowaliśmy w przypadku propozycji zakupu rzepaku. Niektórzy kupujący są skłonni zapłacić za nasiona tej rośliny nawet 2800/zł/t. 

Czytaj więcej...

Kukurydza liderem wzrostów cen. Stawki dochodzą do 1000 zł/t

- Ceny na krajowym rynku zbóż w dalszym ciągu pozostają pod wpływem tendencji wzrostowej. Nie widać bowiem większej podaży rynkowej ziarna. Znaczna część młynów i wytwórni pasz w dalszym ciągu bazuje na surowcu zakupionym na podstawie wcześniej zawartych kontraktów na dostawy ziarna oraz pracuje na zapasach – ocenia sytuację rynkowa Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Maj zaczął się od przeceny amerykańskich kontraktów na zboża i kompleks sojowy

- Podczas poniedziałkowej sesji nadal panowała duża zmienność notowań. W Paryżu sesja otworzyła się na sporych plusach, a w ciągu dnia pojawiły się nowe - wieloletnie szczyty wycen obu ubiegłorocznych unijnych zbóż. Swoje maksima ustalał też rzepak z tegorocznych zbiorów (seria majowa na rzepak zakończyła handel z końcem kwietnia na poziomie 600 eur/t) – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

Czytaj więcej...

Wielu rolników nie ma już ziarna w magazynach. Ceny zbóż umacniają się

- Koniec kwietnia br. nie przyniósł zmian na rynku zbóż. W całym kraju, rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż pozostaje wyraźnie uszczuplona. Rosnące ceny zbóż nie sprzyjają handlowi ziarnem. Ponadto, obawy o wpływ niesprzyjających warunków pogodowych panujących w kraju w II połowie kwietnia (niskie temperatury i przymrozki) na tempo wegetacji i stan upraw dodatkowo zniechęciły rolników do sprzedaży ziarna – ocenia aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

30.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: krajowy rzepak nie zareagował na podwyżkę w Paryżu

Pomimo wczorajszej, spektakularnej podwyżki w notowaniach rzepaku na giełdzie MATIF w Paryżu (+84,00), na krajowym rynku stawki za nasiona nie zareagowały wzrostem, a wręcz średnia cena w skupach nieznacznie spadła (-3,53 zł/t). W naszym zestawieniu warto odnotować podwyżki przeciętnych cen: jęczmienia konsumpcyjnego (+6,00 zł/t), żyta paszowego (+8,23 zł/t) i kukurydzy (+6,00 zł/t). Kwiecień zakończył się dużym skokiem w górę średniej wyceny jęczmienia paszowego (+18,66 zł/t). 

Czytaj więcej...

27.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za pszenicę ruszyły w górę

Na początku ostatniego tygodnia kwietnia obserwujemy większy ruch w cennikach skupu zbóż. Śladem notowań giełdowych w Paryżu, w górę ruszyła średnia cena pszenicy konsumpcyjnej (+8,34 zł/t). Nadal rosną stawki za kukurydzę (w porównaniu do minionego piątku +7,16 zł/t). Po serii pokaźnych podwyżek, niewielką korektę w dół odnotował rzepak (-4,50 zł/t). 

Czytaj więcej...

Polska potrzebuje nowego portu zbożowego

- Polska, rok w rok generuje nadwyżkę w zbiorach na poziomie 5-6 mln ton i co roku zmaga się z problemem, jak te zbiory zagospodarować. Z roku na rok rosną też wymagania odbiorców polskiego zboża na świecie. Liczy się tutaj nie tylko cena, ale także warunki transportu, szybkość dostawy, obsługa, czy bezpieczeństwo transakcji i powstanie nowego portu zbożowego mogłoby w tym zakresie odegrać bardzo pozytywną rolę – uważa Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Czytaj więcej...

Ceny zbóż na przednówku mogą trzymać się mocno

- Rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż na rynku krajowym pozostaje wyraźnie uszczuplona. Rolnicy są ciągle zajęci pracami polowymi, inni ograniczyli sprzedaż czekając na wyższe ceny. Wraz z ociepleniem, opóźnione prace polowe zapewne przybiorą na sile, co dodatkowo będzie ograniczało obroty ziarnem. W związku z uszczuploną podażą zbóż, przetwórcy przede wszystkim realizują wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna. Część z nich poszukuje ziarna do przerobu z dostawą w II połowie maja i czerwcu – ocenia aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

23.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: stawki za pszenicę znów rosną

Po serii obniżek trwającej kilka tygodni, dzisiaj w górę poszły notowania pszenicy konsumpcyjnej. Wzrost średniej stawki jest wprawdzie niezbyt okazały (+4,07 zł/t), ale z pewnością warty odnotowania. Nadal w galopującym tempie rosną ceny rzepaku, który od minionego wtorku podrożał średnio o 33,25 zł/t, a proponowane stawki za nasiona tej rośliny nie schodzą poniżej 2000,00 zł/t. Wyraźnie wzrosła też wycena kukurydzy (+9,46 zł/t). 

Czytaj więcej...

MATIF: Notowania majowej serii rzepaku wzrosły o 16,25 EUR/t

Rzepak ustanowił wczoraj nowe historyczne rekordy na giełdach po obu stronach Atlantyku. Unijny kontrakt na stare zbiory zbliżył się na zamknięciu do 550 EUR/t (ponad 20 euro powyżej szczytów z 2008, 2010 i 2012 roku), a nowy zbiór do 500 EUR/t. Sygnały rynkowe mogą wskazywać, że to nie koniec kolejnych rekordów notowań rzepaku.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu