kps

skiba

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

USA: miliony dla hodowców bydła na walkę z ptasią grypą

Martyna Frątczak

Rząd USA oferuje zachęty finansowe dla rolników – o łącznej wartości 98 milionów dolarów – które mają pomóc w walce z grypą ptaków w stadach bydła.

Rozprzestrzeniająca się epidemia grypy ptaków u bydła w Stanach Zjednoczonych zmusiła rząd federalny do sięgnięcia do kieszeni. Amerykański Departament Rolnictwa ogłosił właśnie możliwość otrzymania przez hodowców bydła wsparcia finansowego na poprawienie bioasekuracji w gospodarstwach i regularne poddawanie krów testom w kierunku wirusa grypy ptaków. W ciągu najbliższych 4 miesięcy rolnicy mogą otrzymać do 28 000 dolarów na gospodarstwo.

Dotacje są dostępne wyłącznie dla gospodarstw, na których już wykryto bydło zakażone grypą ptaków. Krowy, u których znaleziono wirusa nie są poddawane ubojowi, ale muszą zostać odizolowane od stada, a ich mleko i mięso nie może trafić do konsumpcji. Amerykańskie służby weterynaryjne wciąż próbują określić jak wysokie jest ryzyko zakażenia wirusem ludzi i czas, przez który krowy wydzielają wirusa do mleka po wyzdrowieniu z infekcji.

Kluczem do opanowania epidemii są rozszerzone badania laboratoryjne krów i ludzi pracujących przy ich obsłudze. Jednak właściciele gospodarstw niechętnie zgłaszają się na ochotnika do takich testów – ponieważ boją się strat finansowych związanych z wykryciem wirusa. Dlatego, aby ich zachęcić, rząd oferuje:

  • Do 2000 dolarów miesięcznie na gospodarstwo dla właścicieli, którzy zachęcają swoich pracowników do wzięcia udziału w badaniach. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zaopatrzenie pracowników w środki ochrony osobistej oraz/lub pranie i dezynfekcję ich ubrań roboczych.
  • Do 10 000 dolarów na gospodarstwo w celu zwrotu właścicielom kosztów leczenia weterynaryjnego krów zakażonych wirusem grypy ptaków.
  • Do 2000 dolarów miesięcznie na gospodarstwo, które stosuje obróbkę cieplną odpadowego mleka od zakażonych krów.

Ponadto amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej oświadczył, że planuje wydać 101 milionów dolarów na zapobieganie zakażeniom wirusem grypy ptaków H5N1. Zostaną przeznaczone na analizę krążącego wirusa pod kątem wszelkich możliwych mutacji, pomoc laboratoriom zdrowia publicznego w zwiększeniu ich możliwości testowych, produkcję i dystrybucję zestawów testów diagnostycznych, zwiększenie wysiłków w zakresie śledzenia kontaktów osób zakażonych, a także rozpoczęcie programu nadzoru ścieków pod kątem występowania grypy ptaków. 8 milionów dolarów zostanie przeznaczone na kontrolę komercyjnie sprzedawanego mleka.  

 

czlowiek krowa pexels portal cenyrolnicze pl

Źródło:

The Washington Post

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu