zm skiba

kps

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Pozostałe rośliny uprawne

Doświadczenia rolnicze – Jak gęsto siać kukurydzę?

Sprzedaż nasion kukurydzy trwa w najlepsze, a wraz z nią planowanie odmian i zasiewów. Po niezbyt dobrym roku pod względem opłacalności uprawy kukurydzy, wszyscy szukają oszczędności i optymalizacji produkcji. Jednym ze źródeł zmniejszenia kosztów może być obniżenie obsady, ponieważ kukurydza świetnie kompensuje plon, a zbyt gęsty siew często się wiąże z niższym plonem.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – Kukurydza w strip-tillu

Uprawa pasowa jest coraz bardziej popularnym systemem uprawy roślin w Polsce. Łączy w sobie zalety głębokiego spulchniania z jednoczesnym nawożeniem i siewem, co znacząco redukuje czas pracy i nakłady. Jak strip-till zastosowany w kukurydzy wypada w porównaniu z tradycyjną orką?

Czytaj więcej...

Triflusulfuron i S-metolachlor wycofane! Jak chronić buraki i kukurydzę?

Końcówka roku przynosi niemiłe wieści ze spotkania sekcji Komisji Europejskiej zajmującej się środkami ochrony roślin. Uchwalono ekspresowe cofnięcie zezwolenia na stosowanie substancji czynnej triflusulfuron metylu zawartej m.in w herbicydach Safari 50WG czy Grando stosowanych w uprawie buraka cukrowego oraz s-metolachloru które znajdują się w preparatach Lumax 537,5 SE czy Gardo Gold 500 SC do odchwaszczania kukurydzy. Spowoduje to bardzo poważne problemy w kontroli zachwaszczenia w tych uprawach, a szczególnie w buraku cukrowym, gdzie zostało zaledwie kilka substancji do walki z chwastami. Warto już teraz zaplanować nowe strategie odchwaszczania, aby przygotować się na utrudnienia z utrzymaniem plantacji wolnych od chwastów.

Czytaj więcej...

Dobór odmian kukurydzy na ziarno – czy jeszcze opłaca się ją uprawiać?

W tym roku kukurydza jest jedną z najmniej opłacanych upraw. Wysokie koszty spowodowane drogimi nawozami przy niskiej cenie skupu w czasie zbiorów sprawiły, że nierzadko potrzeba było 7-9 ton ziarna z hektara, aby zrównoważyć koszty produkcji. Jedną z ważniejszych kwestii w opłacalności uprawy kukurydzy jest wybrana odmiana, od której zależy między innymi potencjał plonowania i wilgotność w czasie zbioru.

Czytaj więcej...

Ważne mulczowanie ścierniska po kukurydzy

Zbiory kukurydzy na ziarno wciąż trwają, a wraz z nimi na polach pojawia się ogromna masa bogatych w składniki pokarmowe resztek pożniwnych. Nowa norma GAEC 6 zobowiązuje rolników do pozostawiania okrywy roślinnej na zimę na 80% gruntów ornych, więc bardzo często wymóg ten będzie spełniany także przez pozostawienie ścierniska kukurydzianego. Niepoddane żadnemu zabiegowi będzie jednak stanowiło duże zagrożenie dla przyszłorocznych zasiewów, przez doskonałe miejsce do zimowania omacnicy prosowianki.

Czytaj więcej...

Czas na ochronę buraka przed chwościkiem

Burak to wymagająca w ochronie roślina, ale przez ostatnie lata pozwala solidnie zarobić. Watro więc zadbać o jego zdrowotność, zwłaszcza, jeśli mamy zaplanowane późne odstawy surowca. Im dłużej liście będą zdrowe, tym więcej cukru uda się zgromadzić w korzeniach. Na pierwszy zabieg nie można czekać do widocznych objawów chwościka.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie kukurydzy – przed czy powschodowo

Siewy kukurydzy idą pełną parą i pora myśleć o zwalczaniu chwastów. Szczególnie jeśli chce się zastosować preparaty do odchwaszczania przedwschodowego. Zanim jednak wybierze się konkretną strategię należy wybiec nieco w przyszłość i zastanowić się co będzie zasiane po kukurydzy. Część substancji aktywnych zalega na tyle długo, że uprawa niektórych roślin będzie niemożliwa.

Czytaj więcej...

Słonecznik wysiej przed kukurydzą – jak i kiedy siać oba gatunki?

Wyjątkowo zimna i mokra wiosna krzyżuje plany rolników. Każdy maksymalnie wykorzystuje okna pogodowe do prowadzenia prac polowych, tymczasem są rolnicy, którzy nie mogą wysiać buraków jak i tacy co rozpoczęli już siewy kukurydzy. Czy jednak temperatura gleby pozwala na podjęcie takiej decyzji bez ryzyka? Plantatorzy słonecznika mogą już przygotowywać sprzęt.

Czytaj więcej...

Buraki nie lubią pośpiechu

Cukrownie rozpoczęły już dystrybuowanie zamówionych nasion buraka cukrowego. Wkrótce więc, pierwsi rolnicy rozpoczną siewy tej rośliny. Bardzo wczesny siew to jednak ogromne ryzyko, bo choć można sporo zyskać, to przy niekorzystnych warunkach równie wiele można stracić. Czym więc kierować się przy siewie buraka cukrowego?

Czytaj więcej...

COBORU przyspiesza terminy dostarczania prób materiału siewnego do badań

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wystosował komunikat, w którym poinformował, że biorąc pod uwagę występujące w ostatnich latach anomalie pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi oraz konieczność dochowania optymalnych dla poszczególnych gatunków terminów siewu i zakładania urzędowych doświadczeń COBORU, zarówno w zakresie badań OWT, jak i WGO, postanowił przyspieszyć terminy dostarczania prób materiału siewnego do badań urzędowych.

Czytaj więcej...

Chwościk coraz bliżej

Burak cukrowy to roślina, która ma niewiele chorób mogących go zaatakować, ale za to stanowią ogromne zagrożenie. Zbliżający się najbardziej deszczowy miesiąc w roku – lipiec przyniesie dogodne warunki do wzmożonego rozwoju sprawcy chwościka burakowego. To odpowiedni czas na monitoring i przygotowanie do zabezpieczenia plantacji.

Czytaj więcej...

Zaraza i stonka w natarciu

Ziemniak to uprawa zagrożona chorobami i szkodnikami mogącymi wywołać szkody na skalę niespotykaną u innych roślin. Brak reakcji na pojawienie się zagrożenia ze strony sprawcy zarazy ziemniaka i stonki ziemniaczanej może pozbawić nas większej części plonu, oraz wywołać problemy z ich dalszym przechowywaniem. Ze względu na silnie zróżnicowane regionalnie warunki pogodowe należy często monitorować plantacje.

Czytaj więcej...

Dobry moment na pierwsze dokarmianie dolistne buraków i kukurydzy

Kukurydza i buraki cukrowe to rośliny jare mające specyficzne wymagania co do niektórych mikroelementów. Odznacza je także dosyć wolny wzrost początkowy, a po mijającym właśnie okresie chłodów nastąpi dynamiczniejszy ich rozwój. To dobry moment na pierwsze zaopatrzenie w pierwiastki, które znacząco wpłyną na tempo i jakość rozwoju tych roślin.

Czytaj więcej...

Pora na siew buraków cukrowych

Uprawa buraków cukrowych to niezwykle kontrowersyjny temat wśród rolników w ostatnim czasie. Spadająca opłacalność uprawy, rosnące dysproporcje w podejściu do plantatorów w zależności od obrębu cukrowni, czy rosnące nakłady to czynniki zniechęcające do siewu tej cennej rośliny. Pomimo czynników ekonomicznych, obecność buraka cukrowego w płodozmianie to wielka wartość i właśnie nadchodzi odpowiedni czas na jego siew.

Czytaj więcej...

Nowe odmiany ziemniaka i buraka wpisane do Rejestru

Koniec stycznia 2022 roku wiąże się z wydarzeniami ważnymi dla polskich hodowców roślin uprawnych, a także samych rolników. W tym okresie odbyły się posiedzenia Komisji ds. Rejestracji Odmian. Do Krajowego rejestru odmian wpisano trzy nowe odmiany ziemniaka i 21 nowych odmian buraka. Czym w tym roku zaskoczyli nas hodowcy?

Czytaj więcej...

Święta bez oleju palmowego

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z domem, rodzinną atmosferą i wieloma zwyczajami, w tym z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Więc, gdzie tu miejsce na ojej palmowy i po co w ogóle o nim mówić w kontekście świąt?

Czytaj więcej...

Uwaga na zielone bulwy ziemniaka! W tym roku 30% odpadów zebranej masy!

W bieżącym sezonie wielu rolników zbierających ziemniaki i przygotowujących je do sprzedaży spotka się z trudnościami, gdyż znaczna część plonów ziemniaka nie nadaje się do sprzedaży. Dwa powody dyskwalifikacji zbytu ziemniaków jako jadalne i przetwórcze to duża liczba bulw zielonych i o nieregularnym kształcie. Niestety w tegorocznym plonie ziemniaka wystąpiły jeszcze inne wady. Co jest przyczyną ogromnych strat? Czy można jakoś zapobiec zielenieniu bulw?

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu