Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe rośliny uprawne

Papryka obrodziła w tym roku

Tomasz Kodłubański

Papryka obrodziła w tym sezonie. Kulminacja sezonu jak co roku będzie miała miejsce w powiecie radomskim, a dokładniej w miejscowości Przytyk, gdzie odbywa się święto zbiorów tego coraz popularniejszego w Polsce warzywa. Obecnie sezon paprykowy jest w pełni i dlatego można obserwować wegetację roślin, w tym kaliber i wybarwienie owoców zarówno na polu jak i w tunelach.

Czytaj więcej...

Chmiel nie jest wystarczająco chroniony

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie możliwości zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. Przekazano, że środki ochrony roślin stosowane w ochronie plantacji chmielu zawierające substancje czynne, takie jak: piraklostrobina, boskalid, quinoxyfen, ditianon i abamektyna są stosowane w krajach Unii Europejskiej, a większość z nich dopuszczona jest do stosowania w Polsce, ale w innych uprawach niż chmiel. 

Czytaj więcej...

Kukurydza - najcenniejsza roślina, która była składana w ofierze bogom

Hanna Krugiełka

Środek lata, wakacje w pełni i lejący się z nieba żar. Całe dnie słońca i upału. Jestem szczęściarą, która może dać się owiewać delikatnemu powiewowi znad polskiego morza i słuchać uspokajającego szumu fal. Miło tak leżeć z twarzą wystawioną do Słońca i przysypiać na plaży oraz zażywać kolejnych kąpieli. Okrzyk: ”Kuukuuurydza gotowana!” wyrwał mnie z błogiej plażowej drzemki. - O! Kukurydza!! - ucieszyłam się i pobiegłam za chłopakiem dźwigającym ogromny pojemnik. Kiedy pierwszy raz ugryzłam mój wakacyjny przysmak, zastanowiłam się nad tym czy coś wiem o pochodzeniu kukurydzy. Stwierdziłam, że wiem niewiele i warto dowiedzieć się więcej, a uzyskane informacje wydały mi się niezmiernie ciekawe.

Czytaj więcej...

Ziemniak na talerzu - nie od zawsze

Hanna Krugiełka

Jako rodowita poznanianka nie jestem w stanie wyobrazić sobie obiadu bez ziemniaczków. No może raz w tygodniu mogę odstąpić od nich na rzecz kaszy czy ryżu, ale naprawdę tylko raz w tygodniu. Podobno młodsze pokolenia nie mają takich preferencji. Zadowolą się pizzą albo makaronem. Cóż, jestem stała w uczuciach i upodobaniach kulinarnych. Dlatego uznaję za całkiem naturalną, a wręcz oczywistą rzecz obchodzenie „Dnia Ziemniaka”, czy „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Za równie zrozumiałą uznaję obecność Pomnika Ziemniaka w Besiekierzu lub Pomnika Pyry w Poznaniu.

Czytaj więcej...
Wikipedia

Polska mogłaby być liderem w produkcji konopi włóknistej

Redakcja

Po zapaści w latach dziewięćdziesiątych i mozolnej pierwszej dekadzie XX wieku, od sześciu lat obserwujemy dynamiczny wzrost upraw konopi włóknistych we wszystkich państwach europejskich. Dziś uprawy te to wciąż niszowy sektor rolny (w sumie ok. 35 tys. hektarów w całej UE), jednak temp, z jakim ich przybywa, oraz świadomość o powszechnym zastosowaniu tej rośliny sprawiają, że konieczne jest zdynamizowanie polskich upraw i przełamanie barier prawnych oraz stereotypowego myślenia o hodowli konopi. O uniwersalności konopi włóknistych już dawno przekonali się Francuzi, którzy zostawiają w tyle całą europejską produkcję. Warto jednak spojrzeć na nasz region, w którym na czołowe pozycje w ostatnich trzech latach wysunęli się Ukraińcy i Litwini. Czas na Polskę.

Czytaj więcej...

Plantatorzy warzyw w Holandii i Belgii cierpią z powodu dotkliwej suszy

Tomasz Kodłubański

W Holandii i Belgii plantatorzy warzyw muszą borykać się z długotrwałą suszą. Już maj był rekordowy pod względem temperatury, a czerwiec był jednym z najbardziej suchych miesięcy od 1901 roku. Początek lipca również był bardzo gorący i suchy. Od pierwszego tygodnia lipca lato 2018 roku jest zaliczane do najsuchszych, jakie kiedykolwiek odnotowano. Niestety, według prognoz długoterminowych suche lata będą coraz częstsze w przyszłości. W tym roku jest wyjątkowo dużo dni z dużą ilością słońca i wysoką temperaturą. Susza ma teraz o wiele większy, negatywny wpływ na rozwój roślin niż na przykład podczas suchych dni w połowie sierpnia. Dramatyczny brak wody i suchy wiatr wpływa na wegetację warzyw na polach w Holandii. 

Czytaj więcej...
fot. pixabay.com

Ceny szparagów w Niemczech

Joanna Kawka

W ostatni weekend w Bawarii, południowej Hesji, Badenii i Palatynacie rozpoczęły się już zbiory szparagów. W zbliżający się weekend również w Dolnej Saksonii dostępne mają być już szparagi z krajowych upraw.

Czytaj więcej...

Kiedy ruszyć z siewem buraków cukrowych?

Bernadetta Ryńska

Mokra i stosunkowo zimna wiosna opóźnia prace na polu. Na dużej części terenów rolnicy nadal czekają z wysiewem nawozów. Problem stanowią zastoiska wodne i ryzyko "utonięcia" ciągnikiem na polu. Tam, gdzie nie udało sie zasiać ozimin lub na stanowiskach przeznaczonych do likwidacji z powodu wymraznięć natłok prac wiosennych jest tym bardziej duży. Rolnicy planujący zasiać w tym roku buraki cukrowe niepewnie śledzą kolejne prognozy pogody zastanawiając się, kiedy wyruszyć w pole z siewnikiem.

Czytaj więcej...

Rośnie sprzedaż i produkcja pieczarek w Polsce

Redakcja

Jak wynika z danych IERiGŻ w okresie od stycznia do września br. średnia cena pieczarek skupowanych do konsumpcji bezpośredniej wyniosła 5,07 zł/kg, co oznacza, że przeciętnie pieczarki były o 6% droższe niż przed rokiem. Wyższe ceny uzyskiwali również eksporterzy. W okresie od stycznia do lipca br. ceny pieczarek przeznaczonych na eksport oscylowały wokół 1,39-1,45 EUR/kg, czyli przeciętnie były o 4% większe w relacji rocznej.

Czytaj więcej...