Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe rośliny uprawne

Polska może stać się poważną konkurencją dla winiarskich potęg

Redakcja

Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, łączna powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina – 5,2 tys. hektolitrów. Polskie wino cenione jest za charakterystyczny smak i kwasowość. Z trunkami europejskimi Polska może konkurować winem lodowym produkowanym z winogron zamarzniętych na krzewach. Już teraz krajowe winnice zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach. Zdaniem ekspertów wkrótce Polska może stać się poważną konkurencją dla winiarskich potęg.

Czytaj więcej...

Szukają rolników chętnych do uprawy konopi

Redakcja

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ustanowił Program Konopny, którego celem jest komercjalizacja polskich odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej. Obecnie poszukiwani są rolnicy, którzy w ramach umów kontraktacyjnych w roku 2019 byliby zainteresowani uprawą konopi na cele nasienne.

Czytaj więcej...

Odbicie cen na rynku cukru

Redakcja

Od zniesienia regulacji na unijnym rynku cukru w 2017, jego ceny charakteryzowały się silną tendencją spadkową. Według danych MRiRW, przeciętna cena cukru konfekcjonowanego we wrześniu’18 wyniosła 1506 zł/t i była niższa o 12,5% r/r. Niemniej, dynamika spadków od czerwca’18 znacząco wyhamowała.

Czytaj więcej...

Niemieccy winiarze zacierają ręce. Szykują się rekordowe zbiory

Redakcja

Po wyjątkowo gorącym i suchym lecie, winiarze w Niemczech najprawdopodobniej odnotują największe zbiory od 20 lat. Według Destatis, producenci mogliby oczekiwać zbiorów na poziomie 10,9 milionów hektolitrów wina w 2018 r. Ich objętość odpowiada 1,46 miliarda butelek po 0,75 litra każda i oznaczałaby najwyższą wydajność zbiorów od 1999 r.

Czytaj więcej...

Minister zezwolił na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawie buraka cukrowego

Redakcja

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w 2019 roku. Decyzja ,inistra, wydana na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Polsce, którego celem jest m.i n. minimalizacja stosowania środków ochrony roślin przy zapewnieniu opłacalności produkcji rolnej.

Czytaj więcej...

Upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina

Redakcja

Dzisiaj upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2018/2019 zobowiązani są do złożenia deklaracji o szacowanej ilości winogron lub moszczu winogronowego, które będą wykorzystane do wyrobu wina w danym roku gospodarczym. 

Czytaj więcej...

Skuteczne magazynowanie warzyw – większy zysk zimą

Tomasz Kodłubański

Jakość warzyw po okresie przechowywania odgrywa jedną z kluczowych ról w opłacalności produkcji. W czasie wiosennym, kiedy nie ma jeszcze rodzimych „nowalijek”, warzywa po przechowaniu uzyskują satysfakcjonujące ceny, a czasami potrafią zadecydować o rachunku ekonomicznym całego sezonu.

Czytaj więcej...

Sad ekologiczny – szansa i wyzwanie

Tomasz Kodłubański

Prowadzenie sadu ekologicznego i produkcja bio owoców stawia przed rolnikami spore wymagania zarówno pod względem nawozowym, ochronnym jak i pielęgnacyjnym. Stosunkowo niewielu sadowników w naszym kraju decyduje się na produkcję jabłek bio, a ci którzy podjęli to ryzyko nierzadko mają problemy, by uzyskać dobry jakościowo plon oraz taki wolumen owoców by sprzedaż, droższych znacznie niż wyprodukowane tradycyjnie jabłek, była opłacalna pod względem handlowym.

Czytaj więcej...

Szacowanie strat spowodowanych suszą w uprawie buraka cukrowego

Redakcja

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu zwróciła uwagę na problem dotykający producentów buraka cukrowego, którym w roku bieżącym jako pierwszym przypadło realizować dostawy do cukrowni. Okazało się bowiem, że wkrótce po wykopaniu pierwszych partii, które podobnie jak i inne rośliny mocno ucierpiały od tegorocznej suszy, ukazał się komunikat Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, potwierdzający po raz pierwszy wystąpienie tego zjawiska w burakach cukrowych w gminach powiatu rawickiego. Powstały więc warunki do oszacowania strat, ale jak tego dokonać, skoro protokół sporządzony przed zbiorami zbóż nie mógł uwzględnić strat w burakach, a obecnie plantacja została już zebrana?

Czytaj więcej...

Coraz więcej rolników chce uprawiać konopie

Redakcja

W Polsce prężnie rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zawarł kontrakty na ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę nasion konopi polskiej, odmiany Białobrzeska. Dzięki temu Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi.

Czytaj więcej...