kps

skiba

CenyRolnicze
06 czerwca 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1964 EUR EUR - 4.4902 GBP GBP - 5.2130 DKK DKK - 0.6028
Archiwum


06.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,25 (-0,11%), kukurydza CZE23: 226,00 (+1,80%), rzepak SIE23: 429,50 (+1,42%)

06.06.2023 SPRZEDAM 25 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, wielkopolskie, krotoszyński, 63-714, tel.: 606 698 711

05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Pozostałe rośliny uprawne

Odchwaszczanie kukurydzy – przed czy powschodowo

Siewy kukurydzy idą pełną parą i pora myśleć o zwalczaniu chwastów. Szczególnie jeśli chce się zastosować preparaty do odchwaszczania przedwschodowego. Zanim jednak wybierze się konkretną strategię należy wybiec nieco w przyszłość i zastanowić się co będzie zasiane po kukurydzy. Część substancji aktywnych zalega na tyle długo, że uprawa niektórych roślin będzie niemożliwa.

Czytaj więcej...

Słonecznik wysiej przed kukurydzą – jak i kiedy siać oba gatunki?

Wyjątkowo zimna i mokra wiosna krzyżuje plany rolników. Każdy maksymalnie wykorzystuje okna pogodowe do prowadzenia prac polowych, tymczasem są rolnicy, którzy nie mogą wysiać buraków jak i tacy co rozpoczęli już siewy kukurydzy. Czy jednak temperatura gleby pozwala na podjęcie takiej decyzji bez ryzyka? Plantatorzy słonecznika mogą już przygotowywać sprzęt.

Czytaj więcej...

Buraki nie lubią pośpiechu

Cukrownie rozpoczęły już dystrybuowanie zamówionych nasion buraka cukrowego. Wkrótce więc, pierwsi rolnicy rozpoczną siewy tej rośliny. Bardzo wczesny siew to jednak ogromne ryzyko, bo choć można sporo zyskać, to przy niekorzystnych warunkach równie wiele można stracić. Czym więc kierować się przy siewie buraka cukrowego?

Czytaj więcej...

COBORU przyspiesza terminy dostarczania prób materiału siewnego do badań

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wystosował komunikat, w którym poinformował, że biorąc pod uwagę występujące w ostatnich latach anomalie pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi oraz konieczność dochowania optymalnych dla poszczególnych gatunków terminów siewu i zakładania urzędowych doświadczeń COBORU, zarówno w zakresie badań OWT, jak i WGO, postanowił przyspieszyć terminy dostarczania prób materiału siewnego do badań urzędowych.

Czytaj więcej...

Chwościk coraz bliżej

Burak cukrowy to roślina, która ma niewiele chorób mogących go zaatakować, ale za to stanowią ogromne zagrożenie. Zbliżający się najbardziej deszczowy miesiąc w roku – lipiec przyniesie dogodne warunki do wzmożonego rozwoju sprawcy chwościka burakowego. To odpowiedni czas na monitoring i przygotowanie do zabezpieczenia plantacji.

Czytaj więcej...

Zaraza i stonka w natarciu

Ziemniak to uprawa zagrożona chorobami i szkodnikami mogącymi wywołać szkody na skalę niespotykaną u innych roślin. Brak reakcji na pojawienie się zagrożenia ze strony sprawcy zarazy ziemniaka i stonki ziemniaczanej może pozbawić nas większej części plonu, oraz wywołać problemy z ich dalszym przechowywaniem. Ze względu na silnie zróżnicowane regionalnie warunki pogodowe należy często monitorować plantacje.

Czytaj więcej...

Dobry moment na pierwsze dokarmianie dolistne buraków i kukurydzy

Kukurydza i buraki cukrowe to rośliny jare mające specyficzne wymagania co do niektórych mikroelementów. Odznacza je także dosyć wolny wzrost początkowy, a po mijającym właśnie okresie chłodów nastąpi dynamiczniejszy ich rozwój. To dobry moment na pierwsze zaopatrzenie w pierwiastki, które znacząco wpłyną na tempo i jakość rozwoju tych roślin.

Czytaj więcej...

Pora na siew buraków cukrowych

Uprawa buraków cukrowych to niezwykle kontrowersyjny temat wśród rolników w ostatnim czasie. Spadająca opłacalność uprawy, rosnące dysproporcje w podejściu do plantatorów w zależności od obrębu cukrowni, czy rosnące nakłady to czynniki zniechęcające do siewu tej cennej rośliny. Pomimo czynników ekonomicznych, obecność buraka cukrowego w płodozmianie to wielka wartość i właśnie nadchodzi odpowiedni czas na jego siew.

Czytaj więcej...

Nowe odmiany ziemniaka i buraka wpisane do Rejestru

Koniec stycznia 2022 roku wiąże się z wydarzeniami ważnymi dla polskich hodowców roślin uprawnych, a także samych rolników. W tym okresie odbyły się posiedzenia Komisji ds. Rejestracji Odmian. Do Krajowego rejestru odmian wpisano trzy nowe odmiany ziemniaka i 21 nowych odmian buraka. Czym w tym roku zaskoczyli nas hodowcy?

Czytaj więcej...

Święta bez oleju palmowego

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z domem, rodzinną atmosferą i wieloma zwyczajami, w tym z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Więc, gdzie tu miejsce na ojej palmowy i po co w ogóle o nim mówić w kontekście świąt?

Czytaj więcej...

Uwaga na zielone bulwy ziemniaka! W tym roku 30% odpadów zebranej masy!

W bieżącym sezonie wielu rolników zbierających ziemniaki i przygotowujących je do sprzedaży spotka się z trudnościami, gdyż znaczna część plonów ziemniaka nie nadaje się do sprzedaży. Dwa powody dyskwalifikacji zbytu ziemniaków jako jadalne i przetwórcze to duża liczba bulw zielonych i o nieregularnym kształcie. Niestety w tegorocznym plonie ziemniaka wystąpiły jeszcze inne wady. Co jest przyczyną ogromnych strat? Czy można jakoś zapobiec zielenieniu bulw?

Czytaj więcej...

Czy to koniec uprawy ziemniaka w Polsce?

Polska przez dziesiątki lat była „zagłębiem ziemniaczanym”, Wielkopolskę nazywano „Królestwem podziemnych pomarańczy”, jednak po latach koniunktury ziemniaczanej nastąpił przełom i spadek areału upraw tej rośliny. Preferencje żywieniowe oraz zmiana sposobu żywienia trzody chlewnej, a także inne ważne czynniki kształtują areał upraw ziemniaka. Co spowodowało tak znaczące zmiany w krajowym rolnictwie? Czy tendencje redukcji powierzchni ziemniaka będą się nadal utrzymywały, jakie czynniki hamują możliwość uprawy większych areałów ziemniaka  i co należałoby zrobić żeby „Polska nadal ziemniakiem stała”?

Czytaj więcej...

Afera ziemniaczana. O co chodzi z lewymi ziemniakami?

Rzeczywista powierzchnia prawy ziemniaka w Polsce znacząco odbiega od areału zgłaszanego przez rolników w urzędach. Co jest powodem niezgłaszania upraw? „W Polsce rośnie ziemniaczane podziemie. Lewe kartofle zalały rynek”. W dzisiejszym artykule przyglądamy się aferze ziemniaczanej.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto jeść jagody kamczackie

Powiedzieć, że jagody kamczackie są owocami o dużej wartości odżywczej, to jakby nic nie powiedzieć. Te niepozorne, mało wciąż znane w naszym kraju owoce, ze względu na niezwykłe bogactwo zawartych w nich prozdrowotnych składników zaliczane są do kategorii tzw. superfood. Warto więc się nimi zainteresować, zwłaszcza, że w czerwcu zaczynają się ich zbiory, a Polska jest światowym potentatem w ich produkcji.

Czytaj więcej...

Pola lawendowe - doskonały pomysł na dochodowy biznes

Jaka ona piękna! Jaka delikatna! A jakiego cudownego koloru! I do tego ten oszałamiający aromat, niczym z pięknej, południowej Francji! W dodatku ma jeszcze tyle zastosowań… Obojętnie czy masz ją w ogródku, czy w doniczce na balkonie, musisz się pakować i gnać na pole lawendowe! „Żniwa lawendowe” w pełni!

Czytaj więcej...

Chwościk buraka – cichy złodziej cukru

Panujące obecnie wysokie temperatury powietrza i pojawiające się opady to sygnały dla plantatorów buraków cukrowych do monitorowania swoich plantacji. Są to bowiem dogodne warunki do rozwoju najgroźniejszej choroby tego gatunku – chwościka buraka. Grzyb ten objawia się na liściach w postaci okrągłych, szarych plamek z charakterystycznym czerwonym obwodem, które z czasem zlewają się z sąsiadującymi plamami i brązowieją.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu