Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Pozostałe rośliny uprawne

Sad ekologiczny – szansa i wyzwanie

Tomasz Kodłubański

Prowadzenie sadu ekologicznego i produkcja bio owoców stawia przed rolnikami spore wymagania zarówno pod względem nawozowym, ochronnym jak i pielęgnacyjnym. Stosunkowo niewielu sadowników w naszym kraju decyduje się na produkcję jabłek bio, a ci którzy podjęli to ryzyko nierzadko mają problemy, by uzyskać dobry jakościowo plon oraz taki wolumen owoców by sprzedaż, droższych znacznie niż wyprodukowane tradycyjnie jabłek, była opłacalna pod względem handlowym.

Czytaj więcej...

Szacowanie strat spowodowanych suszą w uprawie buraka cukrowego

Redakcja

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu zwróciła uwagę na problem dotykający producentów buraka cukrowego, którym w roku bieżącym jako pierwszym przypadło realizować dostawy do cukrowni. Okazało się bowiem, że wkrótce po wykopaniu pierwszych partii, które podobnie jak i inne rośliny mocno ucierpiały od tegorocznej suszy, ukazał się komunikat Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, potwierdzający po raz pierwszy wystąpienie tego zjawiska w burakach cukrowych w gminach powiatu rawickiego. Powstały więc warunki do oszacowania strat, ale jak tego dokonać, skoro protokół sporządzony przed zbiorami zbóż nie mógł uwzględnić strat w burakach, a obecnie plantacja została już zebrana?

Czytaj więcej...

Coraz więcej rolników chce uprawiać konopie

Redakcja

W Polsce prężnie rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zawarł kontrakty na ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę nasion konopi polskiej, odmiany Białobrzeska. Dzięki temu Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi.

Czytaj więcej...

Ziemniaki w Niemczech mogą podrożeć o 30 proc.

Redakcja

Niemcy spodziewają się jednego z najmniejszych zbiorów ziemniaków w historii Eksperci przewidują spadek plonów ziemniaków z 11,7 milionów ton w 2017 r. do 8,5 miliona ton w 2018 r. Może to doprowadzić do wzrostu cen konsumpcyjnych tej rośliny o 30 procent.

Czytaj więcej...

System nawodnienia to prawdziwy krwioobieg sadu

Tomasz Kodłubański

Panujące bardzo wysokie temperatury oraz mocne wysuszenie gleby negatywnie wpływa na wegetację i owocowanie drzewek w sadach. Wobec niedoboru wody w glebie nawadnianie sadu wydaje się nieodzowne, by drzewa miały szansę na właściwe kwitnienie, tworzenie się zawiązków owoców, a następnie na wykształcenie jabłek czy gruszek o odpowiednim kalibrze oraz o takiej jakości, którą zaakceptuje finalny odbiorca owoców.

Czytaj więcej...

Borówka w tym sezonie jest zdrowa, ale tania w skupie

Tomasz Kodłubański

Plantatorzy borówki amerykańskiej kończą zbiory, podobnie jak producenci innych owoców, co najmniej 20 dni wcześniej niż zazwyczaj. Jest to spowodowane korzystną pogodą i opadami deszczu na terenach gdzie są zlokalizowane największe plantacje jagód. Rynki już od 10 lipca pełne były borówki przywożonej zarówno przez producentów jak i firmy skupujące owoce. 

Czytaj więcej...

Papryka obrodziła w tym roku

Tomasz Kodłubański

Papryka obrodziła w tym sezonie. Kulminacja sezonu jak co roku będzie miała miejsce w powiecie radomskim, a dokładniej w miejscowości Przytyk, gdzie odbywa się święto zbiorów tego coraz popularniejszego w Polsce warzywa. Obecnie sezon paprykowy jest w pełni i dlatego można obserwować wegetację roślin, w tym kaliber i wybarwienie owoców zarówno na polu jak i w tunelach.

Czytaj więcej...

Chmiel nie jest wystarczająco chroniony

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie możliwości zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. Przekazano, że środki ochrony roślin stosowane w ochronie plantacji chmielu zawierające substancje czynne, takie jak: piraklostrobina, boskalid, quinoxyfen, ditianon i abamektyna są stosowane w krajach Unii Europejskiej, a większość z nich dopuszczona jest do stosowania w Polsce, ale w innych uprawach niż chmiel. 

Czytaj więcej...

Kukurydza - najcenniejsza roślina, która była składana w ofierze bogom

Hanna Krugiełka

Środek lata, wakacje w pełni i lejący się z nieba żar. Całe dnie słońca i upału. Jestem szczęściarą, która może dać się owiewać delikatnemu powiewowi znad polskiego morza i słuchać uspokajającego szumu fal. Miło tak leżeć z twarzą wystawioną do Słońca i przysypiać na plaży oraz zażywać kolejnych kąpieli. Okrzyk: ”Kuukuuurydza gotowana!” wyrwał mnie z błogiej plażowej drzemki. - O! Kukurydza!! - ucieszyłam się i pobiegłam za chłopakiem dźwigającym ogromny pojemnik. Kiedy pierwszy raz ugryzłam mój wakacyjny przysmak, zastanowiłam się nad tym czy coś wiem o pochodzeniu kukurydzy. Stwierdziłam, że wiem niewiele i warto dowiedzieć się więcej, a uzyskane informacje wydały mi się niezmiernie ciekawe.

Czytaj więcej...

Ziemniak na talerzu - nie od zawsze

Hanna Krugiełka

Jako rodowita poznanianka nie jestem w stanie wyobrazić sobie obiadu bez ziemniaczków. No może raz w tygodniu mogę odstąpić od nich na rzecz kaszy czy ryżu, ale naprawdę tylko raz w tygodniu. Podobno młodsze pokolenia nie mają takich preferencji. Zadowolą się pizzą albo makaronem. Cóż, jestem stała w uczuciach i upodobaniach kulinarnych. Dlatego uznaję za całkiem naturalną, a wręcz oczywistą rzecz obchodzenie „Dnia Ziemniaka”, czy „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Za równie zrozumiałą uznaję obecność Pomnika Ziemniaka w Besiekierzu lub Pomnika Pyry w Poznaniu.

Czytaj więcej...