Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6977 EUR EUR - 4,3149 GBP GBP - 4,9209 DKK DKK - 0,5790
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe rośliny uprawne

fot. pixabay.com

Ceny szparagów w Niemczech

Joanna Kawka

W ostatni weekend w Bawarii, południowej Hesji, Badenii i Palatynacie rozpoczęły się już zbiory szparagów. W zbliżający się weekend również w Dolnej Saksonii dostępne mają być już szparagi z krajowych upraw.

Czytaj więcej...

Kiedy ruszyć z siewem buraków cukrowych?

Bernadetta Ryńska

Mokra i stosunkowo zimna wiosna opóźnia prace na polu. Na dużej części terenów rolnicy nadal czekają z wysiewem nawozów. Problem stanowią zastoiska wodne i ryzyko "utonięcia" ciągnikiem na polu. Tam, gdzie nie udało sie zasiać ozimin lub na stanowiskach przeznaczonych do likwidacji z powodu wymraznięć natłok prac wiosennych jest tym bardziej duży. Rolnicy planujący zasiać w tym roku buraki cukrowe niepewnie śledzą kolejne prognozy pogody zastanawiając się, kiedy wyruszyć w pole z siewnikiem.

Czytaj więcej...

Rośnie sprzedaż i produkcja pieczarek w Polsce

Redakcja

Jak wynika z danych IERiGŻ w okresie od stycznia do września br. średnia cena pieczarek skupowanych do konsumpcji bezpośredniej wyniosła 5,07 zł/kg, co oznacza, że przeciętnie pieczarki były o 6% droższe niż przed rokiem. Wyższe ceny uzyskiwali również eksporterzy. W okresie od stycznia do lipca br. ceny pieczarek przeznaczonych na eksport oscylowały wokół 1,39-1,45 EUR/kg, czyli przeciętnie były o 4% większe w relacji rocznej.

Czytaj więcej...

Sytuacja na rynku cukru po zniesieniu kwotowania

Joanna Kawka

Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017), po Francji (4,2 mln t) i Niemczech (3,6 mln t). Liczba plantatorów buraków cukrowych dostarczających surowiec do produkcji cukru wynosi ponad 34 tysiące.

Czytaj więcej...

Ptaki wymusiły szybsze winobranie na Podkarpaciu

Joanna Kawka

Właścicieli winnic na Podkarpaciu do rozpoczęcia tegorocznego winobrania zmusiły wygłodniałe ptaki, błyskawicznie objadające winorośle, a to dlatego, że w tym roku mało było owoców w sadach. Winiarze przewidują, że tegoroczne zbiory mogą być o połowę mniejsze niż rok temu.

Czytaj więcej...

Rośnie eksport polskich owoców mrożonych

Redakcja

Według danych Eurostat wolumen eksportu mrożonych owoców w okresie od lipca 2016 r. do stycznia br. (pierwsze 7 miesięcy bieżącego sezonu) zwiększył się o 3% w relacji rocznej i wyniósł 212,3 tys. t. Do krajów poza UE Polska wyeksportowała ponad 46,5 tys. t mrożonych owoców, czyli o ponad 15% więcej niż przed rokiem.

Czytaj więcej...

PSL interweniuje w obronie polskich plantatorów

Redakcja

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, spotkał się z plantatorami buraka cukrowego. Spotkanie dotyczyło problemu z kontraktowaniem buraków w należących do niemieckiego koncernu cukrowniach zlokalizowanych w Polsce. – Mam obiecaną interwencję kanclerz Niemiec Angeli Merkel, będziemy oczekiwać efektów tego spotkania już w najbliższym tygodniu od ambasadora Republiki Federalnej Niemiec – zapowiedział prezes PSL.

Czytaj więcej...