Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Ceny środków ochrony roślin, rzepak jesień 2018

Miniony czwartek stwarzał znakomite warunki pogodowe do przeprowadzenia zabiegów chemicznych na plantacjach rzepaku w zachodniej Polsce. Pierwsza od kilku dni ciepła noc, temperatura w południe nie przekraczająca 20 stopni Celsjusza oraz niewielki wiatr spowodowały, że wielu rolników wyjechało dzisiaj z opryskiwaczami w pola.

Czytaj więcej...

Dramat Janusza Balińskiego, który w pożarze chlewni stracił miliony złotych. Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania

Pan Janusz Baliński prowadzi prężnie funkcjonujące gospodarstwo rolne na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. W marcu br. jego skwapliwie budowane przedsiębiorstwo rolne doznało ogromnych strat z powodu pożaru chlewni, w której utrzymywano ponad trzy tysiące zwierząt. Płomienie strawiły jego majątek wyceniany na grubo ponad 3,5 mln zł. Rolnik na szczęście ubezpieczył swoje mienie. Problem w tym, że firma ubezpieczeniowa Generali nie zamierza wypłacić mu należnego odszkodowania. Sprawa ciągnie się od kilku miesięcy, a gospodarstwo pana Janusza chyli się ku upadkowi, mimo że był on „mądry przed szkodą”.

Czytaj więcej...

Pogoda dla 38 milionów turystów, przecież cały kraj ma wolne, a chleb bierze się z Biedronki...

Jadę rano samochodem do pracy i słyszę w radiu: "To już niestety ostatnie chwile ze słońcem i tak wysoką temperaturą, także wykorzystajmy dobrze ten czas." Albo: "Na weekend spodziewane jest załamanie pogody, przyjdzie deszcz i ochłodzenie". Wszystko opatrzone oczywiście nieudawanym (podkreślam, N-I-E U-D-A-W-A-N-Y-M) westchnieniem pełnych żalu prowadzących. W telewizji wczoraj wieczorem to samo.

Czytaj więcej...

Społeczna stygmatyzacja hodowców trzody chlewnej

Stygmatyzacja, a więc mówiąc prościej „przypinanie komuś etykiety” jest zjawiskiem polegającym na nadawaniu pewnym grupom społecznym negatywnych określeń i cech, co w konsekwencji prowadzi do powstawania szkodliwych stereotypów. Zazwyczaj spotykają się z tym ludzie cierpiący na zaraźliwe choroby, uzależnienia, lub reprezentujący pewne mniejszości społeczne. Biorąc jednak pod uwagę rosnący w ostatnich latach niepokój związany z rozprzestrzenianiem się opornych na antybiotyki bakterii, stygmatyzacja coraz częściej dotyka nawet ludzi związanych z produkcją zwierzęcą.

Czytaj więcej...

Słoma w polu, czy siano w kieszeni?

Każdego roku rolnicy stają przed dylematem: zostawić słomę na polu, by użyźniała glebę, czy zbyć ją po jak najkorzystniejszej cenie? W poniższej publikacji próbujemy odpowiedzieć na to pytanie i wskazujemy kilka cennych podpowiedzi rolników, którzy z tym dylematem zmagają się na co dzień. 

Czytaj więcej...

Ceny roślin poplonowych 2018, gorczyca najpopularniejsza, ale czy najlepsza?

Rośliny poplonowe uprawiane są pomiędzy dwoma głównymi gatunkami z przeznaczaniem na zielona masę, wypas lub przyoranie jako zielony nawóz. Uprawa roślin poplonowych ma duże znaczenie dla polepszania właściwości fizycznych gleby oraz zwiększanie zawartości próchnicy w glebie. Poniżej przedstawiamy ceny roślin poplonowych, które najczęściej wystawiane są na sprzedaż na portalu OLX.

Czytaj więcej...

Rzepak materiał siewny 2018, aktualny cennik. Najdroższa odmiana niemal 1200 zł za jednostkę siewną!

Mokry front, który nawiedził we wtorek nasz kraj, wstrzymał w wielu regionach prace żniwne, które w porównaniu z rokiem ubiegłym rozpoczęły sie minimum 2 tygodnie wcześniej. Jest to dobry moment na zapoznanie się z ofertą materiału siewnego rzepaku na ten sezon, chociaż zainteresowanych zakupem rolników będzie w tym roku pewnie zdecydowanie mniej.

Czytaj więcej...