Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 207,25 (- 1,19%), kukurydza LIS20 - 196,50 (0,00%), rzepak LIS20 - 391,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Nie ma sposobu na żarłoczne ślimaki nagie

Samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich, które występują na terenie całego kraju.

Czytaj więcej...

Polityku! Nie niszcz rolnika!

Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt stała się dla rolników tematem sztandarowym. Aktywne protesty przybierają różne, coraz ostrzejsze formy. Polscy rolnicy zostali postawieni przed dramatyczną wizją przyszłości gospodarstw, majątków, rodzin. Teraz bronią ich, walczą o przyszłość, przetrwanie.

Czytaj więcej...

Refleksja rolnika po wczorajszych protestach. Nie zmarnujmy tej jedności!

Wczoraj stała się rzecz niebywała, zdarzenie na jakie cała polska wieś czekała od dwóch dekad. Pokazaliśmy, że jesteśmy jednością. Pokazaliśmy, że wspólnie potrafimy i chcemy walczyć o nasz byt, o przyszłość naszych rodzin i gospodarstw. Widziałem dziś niedowierzanie na wielu twarzach, że tylu nas wyszło i wyjechało ze swoich wsi, aby pokazać rządzącym: nie tędy droga! – napisał do naszej redakcji pan Władysław, który chciał podzielić się z nami i naszymi Czytelnikami refleksją po wczorajszych protestach rolników w całej Polsce.

Czytaj więcej...

Nie ma zgody na jazdę kombajnem z hederem z przodu

Pod koniec sierpnia Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do ministra rolnictwa w sprawie poruszania się maszyn o szerokości 3 metrów po drogach publicznych. Samorząd rolniczy proponował, by maszynom takim umożliwić poruszanie się po drogach gminnych, powiatowych i na krótkich odcinkach wojewódzkich (np. 5 km) w określonym czasie, np. od 1 lipca do 31 sierpnia.

Czytaj więcej...

Gdzie są obrońcy praw zwierząt gdy wybija się prośne lub karmiące lochy?

- Jest mi też przykro, że ludzie sądzą, że hodowca to tylko liczy pieniądze, a zwierzęta go mało obchodzą. I chyba dlatego nam kazano w tym uczestniczyć - zaganiać świnie i ładować do kontenerów, gdzie ja i mój brat wolelibyśmy nie patrzeć na to, a co dopiero w tym uczestniczyć. Ale co tam przecież po gospodarzu to spływa jak woda po kaczce. Niestety nie spłynęło, ale dziesiątki lat tradycji hodowlanej tak – stwierdza pan Henryk spod Olsztyna, któremu z powodu ASF wybito niedawno wszystkie świnie utrzymywane w gospodarstwie.

Czytaj więcej...

Wyprowadzić się na wieś – marzenia w starciu z rzeczywistością

Jakby tak wyprowadzić się na wieś. Mieć choćby malutki domek w spokojnej okolicy. Piękny ogród, czyste powietrze i przede wszystkim spokój z dala od miejskiego zgiełku - myśli wielu. - Warto zapłacić za to codziennymi dojazdami do pracy i życiem z samochodami dla wszystkich członków rodziny. Do tego przecież taniej wyremontować czy wybudować dom za miastem niż kupić mieszkanie w centrum. I tak to masowo mieszkańcy dużych aglomeracji szukają ukojenia i życiowej sielanki na „wsi spokojnej, wsi wesołej”. Spełniają swoje marzenia, które skonfrontowane z rzeczywistością szybko legną w gruzach. A dlaczego?

Czytaj więcej...

Koleje domagają się od rolnika odszkodowania za wolniejszą jazdę pociągów. Bo kukurydza urosła za wysoka

Rolnik z Gorzupi (woj. wielkopolskie) toczy spór z Zakładem Linii Kolejowych. Gospodarzowi wyrosła w tym roku wyższa niż zazwyczaj kukurydza. Według Zakładu, wysokie rośliny ograniczają widoczność maszynistów, co opóźnia czas przejazdu pociągów. Koleje domagają się wycięcia części plantacji przy przejeździe, ale rolnik planuje zbiory kukurydzy na ziarno dopiero w październiku.

Czytaj więcej...

W ogniu i dymie zginęło kilkadziesiąt sztuk bydła oraz trzody. Spłonęły też tegoroczne plony

W małej wiosce położonej na malowniczym Pojezierzu Brodnickim (woj. kujawsko-pomorskie) w upalny dzień zajęła się stodoła. Później spłonęły obora i chlew, a w ogniu i dymie zginęło kilkadziesiąt sztuk bydła oraz trzody. Zwierzęta ratowali gospodarze i sąsiedzi wraz z zastępami strażaków wyganiając je w pole. Z tego, co udało się uratować i zebrać z okolicznych pól część zwierząt ma poważne poparzenia, część się zaczadziła i zdechła, część obecnie walczy o życie. Straty są ogromne.

Czytaj więcej...

Apel rolników: Przeniosłeś się z miasta na wieś? Zaakceptuj jej specyfikę!

- Zbliża się okres jesiennych prac polowych. Będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni. Obornik to naturalny nawóz, wzbogacający glebę. Jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw – apeluje do mieszkańców wsi Wielkopolska Izba Rolnicza

Czytaj więcej...

Czy mandaty za koszenie zboża po godz. 22 są słuszne? Żniwa to stan wyższej konieczności!

- Słyszę, że policja ukarała mandatem rolnika,który pod pretekstem żniw kosił zboże kombajnem po godz. 22 i zakłócał wiejską ciszę działkowiczce z miasta. Nie do wytrzymania ci rolnicy, od świtu do północy kręcą się po tych swoich polach i zagrodach, hałasują, kurzą... - napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Czytaj więcej...

Rolnik po gradobiciu do ubezpieczyciela: Czy wyście zwariowali?

- Hej PZU! Czy wyście zwariowali? Rzepak wybił nam grad i pszenicę, a wy każecie nam czekać do 12 sierpnia na rzeczoznawcę i nie pozwalacie wjechać w pole? Na pytanie czy jechać i zostawić pasek kontrolny, wy mówicie, że dopiero po 12 sierpnia? Czy wy nie rozumiecie, że to nie jest auto z zepsutym błotnikiem, które może czekać w warsztacie? - pyta rolnik z okolic Namysłowa na Opolszczyźnie.

Czytaj więcej...