kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
23 lipca 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8851 EUR EUR - 4.5747 GBP GBP - 5.3349 DKK DKK - 0.6150
Archiwum


23.07.2021 13:31 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,60 zł/kg, średnia: 6,94 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

23.07.2021 MATIF: pszenica WRZ21-212,00 (+0,95%), kukurydza SIE21-259,00 (-0,67%), rzepak SIE21-532,00 (+0,57%) [euro/t]

23.07.2021 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 125 kg, 58%, kuj.-pom., mogileński, 88-306, tel: 728 383 288

23.07.2021 SPRZEDAM 35 TUCZNIKÓW, 115 kg, 59%, mazowieckie, przasnyski, 06-300, tel: 502 272 722

19.07.2021 SPRZEDAM 36000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2,80 kg, podkarp., kolbusz., 36-100, email: Kacperbogacz97@gmail.com

19.07.2021 SPRZEDAM 200 TON KUKURYDZY, transport firmowy, podlaskie, sokólski, 16-130, tel: 506 330 427

19.07.2021 KUPIĘ 3 BYCZKI MIĘSNE, import z Włoch, 100 kg, mazowieckie, radomski, 26-630, tel.: 789 099 572

18.07.2021 SPRZEDAM 150 TUCZNIKÓW, 130 kg, 59-62%, łódzkie, piotrkowski, 97-310, tel: 515 095 064

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Z gospodarstwa

W Wielkopolsce ruszyły małe żniwa

W województwie wielkopolskim żniwa już się rozpoczęły - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. W tym tygodniu już zaczęto kosić jęczmienie ozime. Za niespełna tydzień rozpoczną się zapewne zbiory żyta i rolnicy będą sprawdzać pozostałe zboża czy już można rozpocząć koszenie.

Czytaj więcej...

Czy powstanie fundusz ubezpieczeń rolnych? Obecny system to fikcja

Lubelski samorząd rolniczy apeluje o wprowadzenie nowego, powszechnego funduszu ubezpieczeń rolnych, na którego środki finansowe powinni składać się wszyscy gospodarze. Zdaniem działaczy izby rolniczej, obecnie funkcjonujący system ubezpieczeń to fikcja, która nie może dalej funkcjonować. Ubezpieczenia upraw rolnych są bardzo drogie i niedostępne. 

Czytaj więcej...

Z narażeniem życia ratował prosięta z płonącej chlewni. Teraz potrzebuje pomocy

Na początku czerwca w miejscowości Jedlanka Nowa (woj. mazowieckie) spłonęła chlewnia, w której utrzymywano 2200 prosiąt. W wyniku pożaru padło 900 zwierząt, ale pozostałe – dzięki heroicznej postawie właściciela i strażaków – zostały uratowane. Zawiodła prawdopodobnie instalacja elektryczna. Teraz właściciel zmaga się z trudami odbudowy obiektu i liczy na pomoc ludzi dobrej woli.

Czytaj więcej...

Komisarz Wojciechowski: Trzeba powstrzymać zamianę rolnictwa w przemysł

- Komisja Europejska jest za odejściem od tej metody chowu (klatkowego – przyp. red.) zwierząt i przedstawi swoją propozycję legislacyjną w tym zakresie w najbliższym czasie. Stanowisko Parlamentu jest bardzo dobre, idzie we właściwym kierunku. Stoimy przed wyborem, czy hodowla zwierząt to ma być agroprzemysł czy rolnictwo zrównoważone. Chów klatkowy jest prowadzony w ogromnych kombinatach przemysłowych. To ma tak naprawdę niewiele wspólnego z rolnictwem – stwierdził komisarz Janusz Wojciechowski w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej...

Druga odsłona programu usuwania folii rolniczej. Budżet naboru wynosi zaledwie 25 mln zł

- Uważam, że polscy rolnicy są wzorem dla swoich kolegów z innych krajów europejskich, ponieważ wiedzą jak umiejętnie łączyć ekonomię z troską o środowisko naturalne. Stosują mniej środków ochrony roślin i nawozów sztucznych niż rolnicy w innych krajach UE. Polski rząd chce wspierać polskich rolników i tam, gdzie nie da się uniknąć odpadów – w postaci np. folii czy sznurka – organizuje dedykowane wsparcie, takie jak program NFOŚiGW – mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiadając uruchomienie drugiego naboru w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

Czytaj więcej...

Wszystko na głowie rolników. Nieudolne próby zapanowania nad odpadami z gospodarstwa

W chwili obecnej rolnicy zmuszeni są składować odpady takie jak folie po sianokiszonkach, siatki i sznurki do owijania balotów w swoich gospodarstwach na własną rękę i na własny koszt szukać zakładu, który zgodzi się odebrać folię i inne tworzywa do utylizacji. Koszty są bardzo wysokie ponieważ folia rolnicza nie jest traktowana jako odpad komunalny, tylko przemysłowy. Utylizacja agrowłókniny stanowi jeszcze większy problem gdyż traktowana jest przez zakłady utylizacyjne jako materiał łatwopalny. 

Czytaj więcej...

Kaucja za olej uderzy w kieszenie rolników

Dodatkowa opłata pobierana przy zakupie olejów (od 4,50 zł do 10 zł) najbardziej uderzy w portfele rolników. W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów.

Czytaj więcej...

Zielony Ład: katastrofa czy szansa? Rolnicy twierdzą, że katastrofa

- Czy Zielony Ład, strategia „Od pola do stołu” i bioróżnorodność jest dla rolnictwa katastrofą, czy jest szansą? Dziewięćdziesiąt procent europejskich rolników twierdzi, że te propozycje są katastrofą, ale dziesięć procent twierdzi, że są szansą. Ja natomiast uważam, że od tego odwrotu nie ma, bo decyzje polityczne pod tym względem zapadły, a jeżeli decyzje zapadły, to musimy przeprowadzić działania, które będą wzmacniały rolnika po to, aby Zielony Ład był dla niego jakąś szansą, a nie był katastrofą – twierdzi poseł Mirosław Maliszewski.

Czytaj więcej...

Jak wykluczyć rolników z Mariotta? Kim jest osoba faktycznie prowadząca działalność rolniczą?

Czy jest szansa aby np. z pobierania płatności bezpośrednich wykluczyć właścicieli lub dzierżawców ziemi, którzy nie prowadzą produkcji rolnej? Są na to sposoby i padają kolejne, konkretne propozycje. Jedna z nich uwzględnia konieczność udowodnienia prowadzonej działalności rolniczej poprzez okazanie dokumentów potwierdzających zakup środków produkcji takich jak: materiał siewny, paliwo czy nawozy.

Czytaj więcej...

Pod płaszczykiem ekologii, rolnikom zabroniono koszenia i pogłębiania rowów melioracyjnych

- Rolnicy mają święte prawo do uprawiania ziemi, często dziedziczonej z pokolenia na pokolenie. Wymaganie od rolników, aby tereny dotąd uprawiane zamieniać w zielone nieużytki, jest w gruncie rzeczy zachwianiem pewnej równowagi na linii człowiek – środowisko i niszczeniem niepowtarzalnego klimatu tego terenu – komentuje decyzję podlaskich urzędników poseł Stefan Krajewski, który interweniował niedawno w sprawie nakazu wstrzymania prac i niepodejmowania działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych obszarze Bagno Wizna.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenie z dopłatą państwa od przymrozku i gradu jest praktycznie niemożliwe

- Mamy w Polsce system ubezpieczeń dotowanych z budżetu państwa. Chciałbym pana ministra poinformować, jednocześnie sugerując, aby zrobił rozeznanie, jak ta sprawa dzisiaj wygląda, że największy zakład, jakim jest PZU, w opinii rolników, ale także w opinii wielu agentów ubezpieczeniowych nie jest dzisiaj zainteresowany, aby zawierać z rolnikami polisy o ubezpieczeniu od przymrozków wiosennych i gradu – poinformował poseł Mirosław Maliszewski.

Czytaj więcej...

Rolnik odbiera mleko cielętom? Hodowcy apelują o rzetelną informację o swojej pracy

Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt i ekologią. Dla części z nich to nie misja, ale interes. W walce o uwagę i środki darczyńców posługują się informacją niepełną, sprzeczną z faktami i wiedzą naukową. O prostowanie takich przekłamań apelują w ramach inicjatywy #hodowcyrazem polscy hodowcy trzody, bydła i drobiu, wspierani przez naukowców.

Czytaj więcej...

Rolnik na kwarantannie jak trędowaty. Weterynarz nie przyjedzie do prośnej lochy, a szambiarka nie odbierze nieczystości

Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Problem w tym, że kobieta znajdowała się w kwarantannie z powodu zakażenia członka rodziny koronawirusem. Weterynarz nie przyjechał do gospodarstwa, w konsekwencji czego padły 3 z 4 prosiąt. Później pojawił się problem z odebraniem padłych zwierząt i opróżnieniem szamba. To tylko jeden z przykładów problemów z jakimi borykają się rolnicy na kwarantannie. Wielu obawia się, że procedury mogą spowodować, iż niektóre gospodarstwa, które znajdą się w takiej sytuacji, np. w czasie żniw czy sianokosów, mogą nie podnieść się z powodu strat finansowych jakie wywoła przymusowa izolacja.

Czytaj więcej...

Rolnicy mają dość kontroli urzędników. Gospodarze boją się zakażeń i strat finansowych

- Dość szkodliwych kontroli w polskich gospodarstwach. Apelujemy do instytucji publicznych o ich zaprzestanie, zmianę formy lub przełożenie na czas, gdy zagrożenie epidemiczne zmaleje. To nieodpowiednia pora na wizyty osób postronnych na terenie gospodarstw! Rolnicy i hodowcy zmagają się obecnie z wieloma problemami, nie potrzebujemy kolejnego – podkreśla Dolnośląski Związek Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Ceny środków ochrony roślin i odżywek do zabiegu T0 oraz T1 w zbożach ozimych i rzepaku. Spore różnice w zależności od punktu dystrybucji

Do kilku podmiotów zajmujących się sprzedażą środków ochrony roślin i odżywek do zabiegu TO i T1 wysłaliśmy prośbę o wycenę niektórych substancji. Pytaliśmy w siedmiu dużych punktach zaopatrzenia w województwach: zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Poza sporymi różnicami cenowymi, niektóre punkty nie były w stanie zapewnić dostawy wszystkich oczekiwanych środków.

Czytaj więcej...

Komornik zabrał sprzęt i ziemię, a sąsiedzi dołożyli swoje trzy grosze. Zadecydowały opóźnienia w spłacaniu rat kredytu

- Firma leasingowa o godzinie 21 poinformowała mnie, że zabierają maszyny. Na drugi dzień przyjechały lawety i zabrały sprzęt. To był ciągnik, kombajn zbożowy, rozrzutnik obornika i siewnik zbożowy. Zabrano mi cały podstawowy sprzęt rolniczy. Mało tego, komornik zlicytował grunty rolne o wartości 8 mln zł (170 ha) za 3,9 mln i zostało mi 12 ha gdzie w szczytowym momencie miałem blisko 600 ha. Ziemię kupili rolnicy. Można powiedzieć, że wzięli ją sąsiedzi, którzy dogadali się między sobą i kupili grunty za cenę wywoławcza – mówi Maciej Wyderski – rolnik z Ożar w woj. zachodniopomorskim.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu