Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Z gospodarstwa

Społeczna stygmatyzacja hodowców trzody chlewnej

Stygmatyzacja, a więc mówiąc prościej „przypinanie komuś etykiety” jest zjawiskiem polegającym na nadawaniu pewnym grupom społecznym negatywnych określeń i cech, co w konsekwencji prowadzi do powstawania szkodliwych stereotypów. Zazwyczaj spotykają się z tym ludzie cierpiący na zaraźliwe choroby, uzależnienia, lub reprezentujący pewne mniejszości społeczne. Biorąc jednak pod uwagę rosnący w ostatnich latach niepokój związany z rozprzestrzenianiem się opornych na antybiotyki bakterii, stygmatyzacja coraz częściej dotyka nawet ludzi związanych z produkcją zwierzęcą.

Czytaj więcej...

Słoma w polu, czy siano w kieszeni?

Każdego roku rolnicy stają przed dylematem: zostawić słomę na polu, by użyźniała glebę, czy zbyć ją po jak najkorzystniejszej cenie? W poniższej publikacji próbujemy odpowiedzieć na to pytanie i wskazujemy kilka cennych podpowiedzi rolników, którzy z tym dylematem zmagają się na co dzień. 

Czytaj więcej...

Ceny roślin poplonowych 2018, gorczyca najpopularniejsza, ale czy najlepsza?

Rośliny poplonowe uprawiane są pomiędzy dwoma głównymi gatunkami z przeznaczaniem na zielona masę, wypas lub przyoranie jako zielony nawóz. Uprawa roślin poplonowych ma duże znaczenie dla polepszania właściwości fizycznych gleby oraz zwiększanie zawartości próchnicy w glebie. Poniżej przedstawiamy ceny roślin poplonowych, które najczęściej wystawiane są na sprzedaż na portalu OLX.

Czytaj więcej...

Rzepak materiał siewny 2018, aktualny cennik. Najdroższa odmiana niemal 1200 zł za jednostkę siewną!

Mokry front, który nawiedził we wtorek nasz kraj, wstrzymał w wielu regionach prace żniwne, które w porównaniu z rokiem ubiegłym rozpoczęły sie minimum 2 tygodnie wcześniej. Jest to dobry moment na zapoznanie się z ofertą materiału siewnego rzepaku na ten sezon, chociaż zainteresowanych zakupem rolników będzie w tym roku pewnie zdecydowanie mniej.

Czytaj więcej...

YaraBela Extran 34,5% i saletra amonowa z Anwilu, która grubsza?

Przy ścieżkach technologicznych o szerokości 18, czy 24 metrów, granulacja nawozu nie ma dużego znaczenia, bo większość rozsiewaczy przy zastosowaniu odpowiednich talerzy i łopatek radzi sobie z równomiernym rozrzutem nawet bardzo drobnego mocznika. Schody zaczynają się od 27- 30 metrów, szczególnie przy wietrze bocznym.

Czytaj więcej...