Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 stycznia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7402 EUR EUR - 4.5436 GBP GBP - 5.1141 DKK DKK - 0.6107
Archiwum
25.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 226,50 (+ 1,46%), kukurydza MAR21 - 211,00 (+ 0,84%), rzepak LUT21 - 437,00 (+ 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.01.2021 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,75 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Stawki dopłat do materiału siewnego

Od 15 stycznia br. obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 r. Umożliwia to rozpoczęcie realizacji dopłat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej...

Praca rolnika na polu, z roku na rok staje się coraz cięższa

Odczuwalne już powszechnie skutki zmiany klimatu, a co za tym idzie także większa presja chorób i szkodników roślin czy ich uodparnianie się na stosowane preparaty to nieustannie rosnący problem prowadzących gospodarstwa rolne. Niestety, sytuacji nie poprawia zmniejszająca się od kilku lat ilość dostępnych substancji czynnych, możliwych do stosowania w ochronie roślin rolniczych w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Czy wieś jest jeszcze miejscem pracy rolników? Nowym przeszkadzają muchy, krowy, zapachy a nawet psy

Około 3-4 lata temu do domu jednorodzinnego sąsiadującego z gospodarstwem wprowadzili się ludzie, którym przeszkadza wieś i charakterystyczne dla gospodarstw rolnych zapachy i odgłosy, mimo że decydując się przed laty na budowę domu w tym miejscu wiedzieli o prowadzonej działalności rolniczej. Wedle informacji uzyskanych od rolnika, sąsiedzi płoszą pędzone bydło używając klaksonów i podjeżdżając blisko stada. Następnie nagrywają film ukazujący rozbiegające się krowy i donoszą na policję. Jak dobrze mieć sąsiada…

Czytaj więcej...

„Chłopaki do wzięcia” i „Rolnicy Podlasie” - czy to prawdziwy obraz polskiej wsi?

- Autorzy takich programów jak „Chłopaki do wzięcia”, „Damy i wieśniaczki”, czy „Rolnicy Podlasie” jako swoich bohaterów najczęściej wybierają, z premedytacją, osoby słabo wykształcone, niezaradne życiowo, ułomne, uwikłane w różnego rodzaju patologie i uzależnienia, ale na swój sposób dobrotliwe i naiwne. Wykorzystywana jest przy tym zła sytuacja materialna tych ludzi lub ich naiwna chęć zaistnienia w mediach oraz w ich własnym środowisku. Osoby te godzą się na udział w tego typu widowiskach za stosunkowo niskie wynagrodzenia i podpisują podsuwane im przy tym umowy, które często nie są dla nich zrozumiałe – uważa Lubelska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

Jedna instytucja zabrania rolnikom udrażniania rowów, a inne nakazują takie czynności pod groźbą kary grzywny

Ponad 80 rolników otrzymało z RDOŚ w Białymstoku pismo nakazujące wstrzymanie prac i niepodejmowanie działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych na łąkach, które leżą na obszarze Natura 2000. Problem w tym, że jeśli nie podejmą tych prac, to nie wjadą na łąki i nie skoszą trawy potrzebnej do wykarmienia krów. Sytuacja jest absurdalna, bowiem inne instytucje zobowiązują rolników do konserwacji rowów pod groźbą kary grzywny.

Czytaj więcej...

Zatrudnia 23 osoby na ZUS-ie. Otrzymał pomoc rządową na poziomie 2,5 gr od kilograma sprzedanego tucznika

- Właśnie otrzymałem pomoc covidową na kwotę 23 800 zł. Od momentu wybuchu pandemii sprzedałem ok. 9 tys. sztuk świń w średniej wadze 115 kg. Na kilogram sprzedanego żywca dostałem niecałe 2,5 grosza. Dodam, że skup żywca odbywa się ostatnio mocno poniżej kosztów opłacalności, a do wyprodukowania tucznika dokładamy przynajmniej po kilkadziesiąt złotych. Także Bayer Full przy swoich 2 mln zł może mi jedynie pozazdrościć pomocy ze strony rządu – ironizuje prezes rolniczej spółdzielni produkcyjnej z Wielkopolski, która zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Czytaj więcej...

Rolniku, uważaj na świadectwa naszej historii znalezione w ziemi. Zatajanie odkrytych zabytków słono kosztuje

Niezgłoszenie odpowiednim służbom znalezienia na terenie rolniczym historycznych obiektów i przedmiotów grozi wysoką grzywną. – Nie należy obawiać się współpracy z konserwatorami. Razem możemy skutecznie zabezpieczać ślady naszej historii – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który prowadzi akcję „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!".

Czytaj więcej...

Apel o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ponownie zwrócił się do kierownictwa resortu rolnictwa – tym razem w osobie Grzegorza Pudy – z prośbą o wsparcie działań Związku, zmierzających do wprowadzenia stałych zmian lub czasowych odstępstw w przepisach dotyczących dopuszczalnych terminów stosowania nawozów w rolnictwie w okresach przed i pozimowych na terenie Polski.

Czytaj więcej...

Samorząd rolniczy domaga się surowej kary dla grupy „Ziarno”. Poszkodowanych jest kilkuset gospodarzy

- Działania Grupy Producentów Rolnych „Ziarno” spowodowały, że ponad 800 rolników, nie ze swej winy, poniosło ogromne straty finansowe, co w oczywisty sposób znacznie utrudnia prowadzenie przez nich dalszej działalności rolniczej, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na życie rodzin rolniczych, pozbawionych części swoich dochodów - czytamy w piśmie Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowanym do ministra sprawiedliwości. 

Czytaj więcej...