Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Miastowi marzyli o rolnictwie. Gdy dopięli swego, w ich gospodarstwie wybuchł pożar

Młode małżeństwo z Olsztyna postanowiło sprowadzić się na wieś. Nie jest to jednak przypadek osób, które uciekają od miejskiego zgiełku aby szukać jedynie „świętego spokoju”. Postawili wszystko na jedną kartę – by rozpocząć przygodę z rolnictwem i kupić gospodarstwo, zainwestowali oszczędności i zadłużyli się. Przed tygodniem w ich wymarzonym gospodarstwie wybuchł pożar, który pochłonął życie ok. 200 zwierząt, budynek inwentarski, jak również roczny zapas słomy i siana. Cudem udało się ocalić dom.

Czytaj więcej...

Hodowcy świń praktycznie bez szans na przyznanie pomocy suszowej

Wielu producentów trzody chlewnej czuje się pokrzywdzonych decyzjami administracji państwa o zakresie przyznawanej pomocy suszowej. Jeden z producentów z Wielkopolski uważa, że zasadniczo żaden hodowca, którego zna, nie osiągnął wymaganego poziomu strat powyżej 30 proc., który pozwoliłby na przyznanie pomocy w ramach środków publicznych. Pozostaje im pomoc de minimis. 

Czytaj więcej...

Trudna pietruszka

W tym roku wielu rolników zdecydowało się na zasianie pietruszki. Wysoka cena tego warzywa zachęcała do podjęcia się tego rodzaju uprawy, ale dla wielu rzeczywistość okazała się brutalna. Pietruszka, to bardzo wymagająca roślina.

Czytaj więcej...

Sprzedaż bydła rzeźnego w korzystnych cenach - GIEŁDA BYDŁA, proste narzędzie portalu CenyRolnicze.pl

Uzyskanie optymalnej ceny za odstawiane do punktu skupu płody rolne, czy wyhodowane zwierzęta to jeden z najtrudniejszych elementów pracy rolnika. Paradoksalnie mimo największego wysiłku i ryzyka włożonego w produkcję żywności, gospodarz w łańcuchu dostaw od pola/obory do stołu otrzymuje proporcjonalnie najmniej pieniędzy przy jednocześnie najdłuższym czasie oczekiwania na zwrot inwestycji.

Czytaj więcej...

Pięćdziesięciu hodowców drobiu oszukano na 17 mln zł

Upadający zakład w Węgrowie, Indyk Mazowsze, który zajmował się ubojem i przetwórstwem drobiu, może pociągnąć za sobą na dno kilkudziesięciu hodowców, którym spółka zalega z zapłatą ok. 17 mln zł. Być może sytuacja tych ludzi nie byłaby tak fatalna, gdyby firma nie została w pewnym momencie uwierzytelniona przez zarządcę wytypowanego Prokuraturę Krajową. - Ludzie są oszukiwani w sposób chyba najbrzydszy, ponieważ podpierając się autorytetem państwa, autorytetem prokuratury oszukano nas wszystkich – ok. 50 hodowców drobiu – na dokładnie ok. 17 mln zł – mówi jeden z poszkodowanych.

Czytaj więcej...

W tym roku producentom mleka pozostaje walka o przetrwanie

Producenci mleka coraz mocniej odczuwają skutki tegorocznej suszy. Zebrane wcześniej siano okazuje się być słabej jakości, a plony kukurydzy mogą okazać się o połowę niższe od wieloletniej normy. W takim układzie wielu gospodarzy będzie zmuszonych do zakupu pasz objętościowych, co podniesie koszty produkcji. Na dodatek spadają ceny skupu mleka, poprzez co znaczna część producentów będzie walczyła o przetrwanie.

Czytaj więcej...

Rolnik walczy o godność i sprawiedliwość. Organizacja prozwierzęca zabrała mu krowy, a on został skazany na rok więzienia

W najbliższy poniedziałek (2 września) o godzinie 9 w sśdzie okręgowym w Siedlcach odbędzie się rozprawa apelacyjna Tomasza Cieślaka. To rolnik z gminy Parysów, któremu dwa lata temu organizacja prozwierzęca, w asyście policji, zabrała kilkadziesiąt krów. Gospodarz stracił dorobek życia i został skazany na rok więzienia. Zarekwirowane zwierzęta zostały sprzedane lub zabite, a korzyści majątkowe z tego tytułu nie trafiły do prawowitego właściciela zwierząt.

Czytaj więcej...

Działka przeciwgradowe potęgują suszę? Rolnicy z okolic Oławy piszą do premiera

Grupa rolników zwróciła się do rady powiatu oławskiego o wystosowanie petycji do premiera Mateusza Morawieckiego, która ma dotyczyć stosowania dział przeciwgradowych na terenie kraju. Zdaniem tamtejszych gospodarzy, działo rozbija chmury powodując w okresie od maja do sierpnia brak opadów lub znikome opady deszczu w okolicy. - W sytuacji, gdy Europę i Polskę nawiedza susza liczy się każda kropla deszczu, która spadnie na nasze uprawy – podkreślają rolnicy.

Czytaj więcej...

Burmistrz małego miasteczka we Francji wydał dekret ograniczający stosowanie środków ochrony roślin. Teraz stanie przed sądem

Daniel Cueff, burmistrz Langouët w Ille-et-Vilaine, stanie przed sądem administracyjnym w Rennes. Powodem jest dekret jaki wydał gospodarz miasteczka, którego celem jest ochrona swoich obywateli przed środkami ochrony roślin i zakaz ich stosowania na okolicznych polach w odległości nie mniejszej niż 150 m. Państwo uznało to rozporządzenie za nielegalne. Mieszkańcy miasteczka organizują wiece poparcia dla burmistrza. Podkreślają, że w moczu ich dzieci notowane są wysokie stężenia szkodliwego herbicydu, glifosatu.

Czytaj więcej...

Międzyplony: mieszanka musi zostać wysiana do 20 sierpnia

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skutecznego związania pozostałości azotanu i okrycia gleby w okresie, gdy obszar nie jest pokryty uprawą główną. Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie są uznawane za obszar proekologiczny.

Czytaj więcej...

Co to za czasy, że rolnikom nie daje się wykonywać ich pracy?

Ten temat wraca każdego roku i wydaje się przybiera na sile. Politycy nie robią nic aby rolnikom w czasie żniw umożliwić normalną pracę. Nowym mieszkańcom wsi przeszkadza dosłownie wszystko, włącznie ze śpiewem w czasie zbioru truskawek. Napływowi chcą spokoju i spodziewają się, że przyszło im zamieszkać w idyllicznych okolicznościach przyrody. Zapominają, że wieś to miejsce produkcji żywności. Dlatego w czasie żniw policja ma ręce pełne roboty, a skargi ze strony miastowych napływają lawinowo. Środowiska rolnicze domagają się, aby wprowadzić obowiązek podpisywania oświadczeń, że przeprowadzający się na wieś zdają sobie sprawę z uciążliwości życia na tych terenach. Niektórzy parlamentarzyści wystąpili do rządzących w sprawie zniesienia ciszy nocnej dla rolników, ale podobnie jak w przypadku oświadczeń, nie zrobiono nic aby rolnikom ułatwić pracę. Natomiast wprowadza się tzw. „ustawę odorową”, która na wsi służy głównie tzw. „mieszczuchom”. 

Czytaj więcej...