Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 czerwca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9121 EUR EUR - 4,3859 GBP GBP - 4,9186 DKK DKK - 0,5884
Archiwum
03.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,75 (+ 0,27%), kukurydza CZE20 - 170,00 (- 0,58%), rzepak SIE20 - 374,25 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Jak będzie wyglądał świat bez intensywnej hodowli zwierząt? Wrócą kolejki po mięso?

- Przeniesienie produkcji do drobnych gospodarstw? To utopijna wizja. Świetna w przekazie wizualnym ze zdjęciem rodziny czule tulącej prosiaczka i opiekującej się stadkiem kilku kur. Polska ma akurat doświadczenia z takim rolnictwem, bo dominowało ono do lat 90-tych. Efektem były stałe niedobory, a kolejki po mięso były elementem krajobrazu PRL – uważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”. 

Czytaj więcej...

Rolnicy, którym odebrano prawo do korzystania z własnej ziemi, muszą za nią płacić… wyższy podatek od nieruchomości

Przepisy podatku od nieruchomości są nieprecyzyjne – nie zawsze jest jasne, kto ma zapłacić ten podatek, kiedy ziemia należy do obywatela, ale użytkuje ją przedsiębiorca. Rzecznik Praw Obywatelskich pokazuje na przykładach, w jaki sposób źle użyte lub nieprawidłowo interpretowane słowa w ustawie krzywdzą ludzi: rolnicy, którym odebrano prawo do korzystania z własnej ziemi, muszą za nią płacić… wyższy podatek od nieruchomości. Bo ten, kto naprawdę na ich ziemi zarabia, nie mieści się w kategoriach opisanych przez prawo podatkowe.

Czytaj więcej...

Państwo jednak zapłaci za testy dla pracowników sezonowych z zagranicy

- Państwo to wspólnota. Dobrze funkcjonuje, gdy jest współpraca i wzajemne zrozumienie. Dziękuję ministrowi Szumowskiemu, który zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Mam dobre wiadomości dla rolników legalnie zatrudniających cudzoziemców. Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Czytaj więcej...

Rolnicy wracają do zadrzewień śródpolnych. To sposób na walkę z suszą

Wzorowo na apel zmniejszenia efektów suszy oraz zapewnienia pożytku dla owadów zapylających, odpowiedzieli rolnicy z miejscowości Snowidowo, Ptaszkowo oraz Grąblewo w gminie Grodzisk Wielkopolski. Na skarpach cieków wodnych oraz drogach dojazdowych do pól, rolnicy posadzili drzewa, które w przyszłości zmniejszą siłę wiatru, a tym samym zapobiegną erozji wietrznej i staną się miejscem dla życia ptaków, owadów, a tym samym zwiększą bioróżnorodność tych miejsc.

Czytaj więcej...

ARiMR będzie przeprowadzać kontrole „zza biurka”

Kontrole na miejscu w gospodarstwach zostaną przeprowadzone w terminie późniejszym, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju – informuje ministerstwo rolnictwa. Resort dodaje, iż ARiMR będzie przeprowadzać kontrole „zza biurka”. Agencja może poprosić rolnika m.in. o zdjęcia maszyn oraz ich tabliczek znamionowych czy fotografie budynków i obiektów budowlanych. 

Czytaj więcej...

Inwazja myszy na Opolszczyźnie. Rolnicy załamują ręce

Opolszczyźnie nie doskwiera już tylko i wyłącznie susza. Południe województwa opanowały myszy, które w zawrotnym tempie niszczą zboża. Inwazja gryzoni jest nie do opanowania, ponieważ w powszechnym obiegu nie są dostępne środki do skutecznego zwalczania tych gryzoni. Niektórzy gospodarze z tego regionu oceniają obecne straty na poziomie 30 proc. powierzchni upraw. 

Czytaj więcej...

Kolejny szkodnik na polach uprawnych. To quadowiec

- Chcę żebyś kiedyś doświadczył tego trudu pracy, którego musiał dokonać mój 80-letni dziadek, żeby przygotować pola pod twoje wyczyny. Prawdopodobnie w 5 minut zniszczyłeś jego pracę z ostatniego miesiąca. Nie żal mu pieniędzy, które zainwestował w ziarno, nawozy czy paliwo. Żal mu jego pracy i widoku, na jaki musi teraz patrzeć – takimi słowami wnuk leciwego rolnika zwrócił się do quadowca, który zdewastował obsiane pole należące do jego rodziny. Przeglądając internet, można śmiało stwierdzić, że takich przypadków jest sporo i jak widać nadmiar wolnego czasu, spowodowany „kwarantanną”, szkodzi zdrowemu rozsądkowi niektórych amatorów off-roadu.

Czytaj więcej...

Kurnik na styku kultur. Mieszkańcy Kruszynian nie chcą fermy przemysłowej

Dzika przyroda, zachwycające krajobrazy, rozkwit turystyki i rolnictwo ekstensywne – tak dzisiaj wygląda rzeczywistość mieszkańców wsi w gminie Krynki. Niewątpliwe walory przyrodnicze i kulturowe są jednak zagrożone. Od kilku lat mieszkańcy zmagają się z planami budowy kolejnych inwestycji, które nieodwracalnie wpłynęłyby na krajobraz, ale też na codzienne funkcjonowanie społeczności. Tym razem inwestorzy zaplanowali budowę kurników przemysłowych. 

Czytaj więcej...

Prof. Piotr Tryjanowski: Jaskółki i jerzyki to sprzymierzeńcy rolników

Przed kilkoma dniami opublikowaliśmy opinię jednego z rolników z powiatu piotrkowskiego, który nie może się pogodzić z przepisami, które eliminują z chlewni jaskółki i inne gatunki pożytecznych w gospodarstwie ptaków. W naszym składzie redakcyjnym mamy wytrawnego fachowca, dyrektora Instytutu Zoologi w Poznaniu, który jednoznacznie stwierdza, że likwidacja gniazd jaskółek i jerzyków nie ma sensu. - W wielu krajach czyni się wielkie i kosztowne starania, by gatunki te wręcz przywabiać na farmy – do obór, chlewów, kurników czy owczarni – stwierdza naukowiec. 

Czytaj więcej...

Jaskółka i czyżyk zwalczają muchy w chlewni, ale inspekcja nakazuje eliminację gniazd z obiektu. Lepsza jest chemia?

- Są gospodarstwa, które nie stosują żadnej chemii na owady i nie mają problemu z muchami, bo mają jaskółkę i czyżyka. Tymczasem inspekcja weterynaryjna, w ramach stosowania zasad bioasekuracji, nakazuje zakładanie siatek na otwory wentylacyjne, gdzie często znajdują się gniazda tych ptaków. Jeśli tych siatek tam nie ma, to rolnik ma przechlapane. Czy faktycznie ta jaskółka stanowi zagrożenie rozwleczenia ASF, czy też może mucha, która jest eliminowana przez ten gatunek ptaka? - pyta w rozmowie z naszą redakcją rolnik z woj. łódzkiego. 

Czytaj więcej...

Jest sucho i będzie sucho. Na polach zamiecie pyłowe

- Prognozy hydrologiczne nie są optymistyczne. Jest to jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów hydrologicznych w kraju. 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach, na 500 istniejących, odnotowały stan poniżej normy. W zeszłym roku było ich ok. 10 - poinformował rzecznik prasowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski. Prognozy na maj wyglądają katastrofalnie. 

Czytaj więcej...

Karygodne zachowanie ubezpieczycieli. Czy minister zdyscyplinuje towarzystwa?

Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała ministra rolnictwa o praktykach stosowanych przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, skutkujących odmową wypłaty odszkodowania za uszkodzenie roślin, będące skutkiem wystąpienia w ostatnim czasie niskich temperatur powietrza. Zdaniem samorządu rolniczego, decyzje ubezpieczycieli wskazują na niewłaściwe stosowanie definicji ujemnych skutków przezimowania. W opinii WIR minister powinien zdyscyplinować towarzystwa ubezpieczeniowe, które każdego roku z budżetu pobierają 500 mln zł dopłat z budżetu państwa na polisy rolników. 

Czytaj więcej...