Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Kalkulacje opłacalności dla produkcji rolniczej na 2019 rok. Szalony wzrost kosztów

- Mimo, że w niektórych regionach Polski plony były zbliżone do normalnych, a ceny minimalnie wzrosły, to przyrost ten został drastycznie zredukowany przez szalony wzrost kosztów. Wskutek tego dochód rolniczy w stosunku do roku ubiegłego zmalał – ocenia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Poniżej prezentujemy kalkulacje opłacalności dla produktów rolniczych na 2019 rok. W zestawieniu ujęto wyliczenia dla: bobiku, buraka cukrowego, grochu, jęczmienia, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, łubinu, mleka, owsa, pszenicy, pszenżyta, rzepaku, soi i żyta. 

Czytaj więcej...

Rolnik chciał wybudować nową chlewnię. Na wsi jest traktowany jak trędowaty

Pan Grzegorz, rolnik z woj. świętokrzyskiego, chciał rozwijać swoje gospodarstwo poprzez budowę nowej chlewni pod produkcję tuczników. Początkowo postępowanie administracyjne dotyczące tej sprawy toczyło się po myśli rolnika z Korczyna. Problemy zaczęły się, gdy do głosu doszli okoliczni mieszkańcy, którzy obawiali się uciążliwości zapachowych i ostatecznie przyczynili się do zablokowania tego przedsięwzięcia. - Ja z moim sąsiadem jesteśmy traktowani jak trędowaci na wsi. Jak są żniwa, to wszyscy grillują albo jadą nad morze i patrzą na nas jak na wariatów. My nie mamy wakacji, zwierzętami trzeba się zajmować całą dobę. Inni natomiast wezmą dopłaty, mają po dwa byczki i tak to rolnictwo u nas wygląda – mówi rozgoryczony hodowca.

Czytaj więcej...

System rodzi patologię - czyli co rolnik ma zrobić z bydłem urazowym?

Jak stwierdza Krzysztof Tołwiński, obecnie panujący system sprzyja patologiom jakie obserwowaliśmy w ubojni bydła w Ostrowi Mazowieckiej, a wyłuszczone zostały przez stację TVN. W jego opinii w Polsce może dochodzić do uboju ok. 300 tys. urazowego bydła rocznie. To ogromny biznes, który ulokował się w szarej strefie. Tołwiński pyta, co rolnik ma zrobić z krową ze złamaną kończyną, której mięso jest w pełnowartościowe? Pozostaje jedynie telefon do handlarza i sprzedaż zwierzęcia po kosztach, ponieważ w Polsce nie funkcjonuje mechanizm uboju sanitarnego, który zapewniłby uczciwe reguły gry w tym zakresie. 

Czytaj więcej...

Co z wcześniejszą emeryturą dla rolników?

Praca na roli nie jest łatwym zajęciem. Rolnik wykonuje swoją pracę 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, wkładając w to wszystkie siły. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Ustawodawca nie przewidział dla tej grupy zawodowej rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu. Czy to nie są wystarczające argumenty pozwalające na wdrożenie regulacji prawnych, które pozwolą rolnikowi wcześniej udać się na zasłużoną emeryturę?

Czytaj więcej...

Jak pani Beata nie wpuściła ASF-u do chlewni

W jednej ze wsi w gminie Biała Podlaska pani Beata toczy samotną bitwę z wirusem ASF i aparatem urzędniczym. Właścicielka tego gospodarstwa udowadnia od kilkunastu miesięcy, że walkę z tą zjadliwą chorobą można wygrać dochowując podstawowych zasad bioasekuracji. Jej maciora jest tego żywym dowodem, choć już wiele uczyniono by jej tam nie było.

Czytaj więcej...

Program azotanowy ledwo wszedł w życie, a rolnik już musi liczyć się z dotkliwymi karami za jego nieprzestrzeganie

"Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" wszedł w życie 27 lipca br. W środowisku rolniczym nowe przepisy wywołały spore kontrowersje. Wiele zapisów programu jest niejasnych, a niektóre po prostu nijak mają się do realiów. Co więcej, życie gospodarza po raz kolejny zostało „wzbogacone” o dodatkową „papierologię”.

Czytaj więcej...

Ustawa azotanowa to strzał w kolano polskiego rolnictwa

Nasz ekspert od rynku zbóż, który co tydzień komentuje wydarzenia rynkowe w tym sektorze, jest przy okazji wnikliwym ogólnej sytuacji w polskim rolnictwie. Każdego tygodnia odwiedza gospodarstwa w całej Polsce, rozmawia z rolnikami i jego refleksje znakomicie oddają sytuację na polskiej wsi. Nasz rozmówca bardzo krytycznie ocenia ustawę azotanową, która jest kolejną, formalną kłodą rzuconą pod nogi rolników i niesie za sobą poważne dla nich konsekwencje. Jest też naocznym świadkiem upadku hodowli trzody chlewnej w gospodarstwach, które odwiedza.

Czytaj więcej...

Wyorał kabel niskiego napięcia. Mógł zginąć, a teraz ma kłopoty

5 listopada Marcin Maleta, rolnik z Rogówka (województwo kujawsko-pomorskie), orał pole wokół swojego domu, gdy nagle o coś zahaczył. Po wyjściu z ciągnika zauważył, że to kabel 400 V, który doprowadza prąd do mieszkań czy oświetlenia ulicznego. Miał być na głębokości 90 centymetrów, a był na 40 – tak przynajmniej uważa rolnik. Natomiast właściciel kabla, firma Energa, twierdzi, że według dokumentów, kabel został położony zgodnie ze sztuką.

Czytaj więcej...