Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 marca 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,0933 EUR EUR - 4,5395 GBP GBP - 5,0698 DKK DKK - 0,6081
Archiwum
30.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 196,25 (+ 0,64%), kukurydza CZE20 - 167,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 360,75 (+ 1,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.03.2020 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Rolnik z Lubelszczyzny natrafił na cenne znalezisko. Prace polowe ujawniły skarb z okresu rzymskiego

Około 5,5 kg – tyle waży najnowszy znajdujący się w hrubieszowskim Muzeum „zabytek”. Tak naprawdę składa się on z 1753 elementów – srebrnych monet (denarów) pochodzących z I i II wieku po Chrystusie. Bez wątpienia to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce. Odkryty został przypadkowo w ubiegłym roku. Intensywne prace rolne, które doprowadziły do jego odsłonięcia na powierzchni, w ciągu kolejnych kilku lat mogłyby również doprowadzić do dalszych zniszczeń i całkowitego rozproszenia tego depozytu. 

Czytaj więcej...

ARiMR zawiesza kontrole na miejscu

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 - „koronawirusa”, aby skutecznie chronić zdrowie beneficjentów ARiMR i jej pracowników podjęto decyzję o zawieszeniu realizacji czynności kontrolnych na miejscu (w przypadku gdy kontrola związana jest z koniecznością współudziału / obecności beneficjenta podczas wykonywania czynności kontrolnych). Zawieszenie realizacji czynności kontrolnych na miejscu ustanowiono na chwilę obecną do końca marca.

Czytaj więcej...

Rolnik w kwarantannie? Zwierzęta gospodarskie mogą być skazane na śmierć głodową

- Zwierzęta gospodarskie wymagają codziennej obecności i opieki, w związku z czym, w tej trudnej i wyjątkowej sytuacji należałoby wypracować rozwiązania, które pomogą przetrwać rolnikom i zabezpieczyć ich zwierzęta przed głodem i brakiem opieki – czytamy w kolejnym wystąpieniu samorządu rolniczym, w którym nawołuje się rząd do przyjęcia procedur w przypadku zachorowania rolnika na COVID-19. 

Czytaj więcej...

Zbyt wąskie wjazdy na gospodarstwa rolne. Jak manewrować w czasie żniw?

Ze względu na przestarzałe przepisy prawa i wytyczne w zakresie projektowania dróg, zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje do ministra transportu i gospodarski morskiej o podjęcie działań zmierzających do nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość wybudowania szerszego zjazdu i są dostosowane do czasów, gdy sprzęt rolniczy był zdecydowanie mniejszy, a potrzeby rolników były inne.

Czytaj więcej...

Rolnik sam zgłosi skalę suszy, a szacowanie strat odbędzie się zza biurka

Zapowiada się rewolucja w szacowaniu strat spowodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe. Ministerstwo rolnictwo zamierza uruchomić aplikację, za pomocą której rolnik samodzielnie zgłosi straty, a ARiMR oszacuje ich wielkość. Komisja oceniająca straty pojawi się na polu rolnika, jeśli ten nie zgodzi się z wyceną zaproponowana przez urzędników. Zdaniem ministra rolnictwa, ten mechanizm wykluczy manipulacje związane z podawaniem przez komisje nieprawdziwych danych. 

Czytaj więcej...

Trudne sąsiedztwo obszaru chronionego. Rolnicy chcą wyższych podatków dla parku narodowego

Rolnicy z Podlasia zwrócili się do ministra finansów z wnioskiem o przywrócenie płatności podatków przez Biebrzański Park Narodowy na poziomie 2009 r. Wówczas to jedna z tamtejszych gmin otrzymywała grubo ponad milion złotych podatku rocznie. Dziesięć lat później jest już to zaledwie 12 tys. zł. Rolnicy uważają, że prowadzenie gospodarstw jest niezwykle trudne w sąsiedztwie obszaru chronionego i chociaż w ten sposób lokalna społeczność mogłaby otrzymać rekompensatę za utrudnienia w prowadzeniu gospodarstw. 

Czytaj więcej...

Rolnik sponiewierany przez komornika. Biegły zaniżył wartość gospodarstwa aż ośmiokrotnie

Stanisław Sosiński, rolnik z Nowego Dworu Mazowieckiego, podupada na zdrowiu po eksmisji. Wcześniej uczciwie prowadził biznes, ale trafił na nieuczciwych kontrahentów. Ostatecznie mężczyznę pogrążył sąd oraz komornik, który ośmiokrotnie zaniżył wartość jego gospodarstwa. Choć rzeczoznawca bankowy ocenił, że dom z budynkami gospodarczymi i ziemią jest wart 2 mln zł, komornik ustalił wartość na 254 tys. zł. 

Czytaj więcej...

Płaci za paszowóz, którego nigdy nie widział. Teraz ledwo wiąże koniec z końcem

Rolnik z Pieszkowa (woj. warmińsko-mazurskie) w ubiegłym roku chciał wyposażyć swoje gospodarstwo w paszowóz. Niestety, nie mógł uzyskać kredytu na ten cel, dlatego zwrócił się bezpośrednio do producenta maszyny, który miał wspomóc rolnika w tym zakresie. Finał tej sprawy jest dość zaskakujący, bo hodowca bydła maszyny ostatecznie nie kupił, ale... musiał za nią zapłacić. 

Czytaj więcej...

Francuzi uznali odgłosy zwierząt za dziedzictwo zmysłowe wsi. Jak w Polsce można sobie poradzić z problemem wrażliwych sąsiadów?

Francuski parlament przyjął projekt ustawy wprowadzającej pojęcie „sensorycznego dziedzictwa wsi”. Przepisy pozwolą uregulować prawnie wszelkie spory z ostatnich miesięcy dotyczące odgłosów i zapachów związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Czy w Polsce również przydałyby się takie rozwiązania prawne? 

Czytaj więcej...

Sztywne terminy stosowania nawozów naturalnych. Czy ktoś zmieni absurdalne przepisy?

Warunki klimatyczne tegorocznej zimy pokazują, że procesy wegetacji prawie w całym kraju nie zatrzymały się, gleba nie jest zamarznięta i warunki są odpowiednie do stosowania nawożenia gruntów ornych, upraw trwałych i trwałych użytków zielonych. Taka sytuacja powtarza się od kilku sezonów. Terminy wyznaczone do stosowania nawozów naturalnych nijak mają się do rzeczywistości.

Czytaj więcej...