Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 kwietnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3881 EUR EUR - 4,1724 GBP GBP - 4,7660 DKK DKK - 0,5602
Archiwum
20.04.2018 MATIF: pszenica kons. MAJ18 - 163,00 (- 0,61%), kukurydza CZE18 - 162,50 (- 0,61%), rzepak MAJ18 - 340,00 (- 1,09%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.04.2018 13.12 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,75 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

siew burakow cukrowych
Źródło: pixabay.com

Na Kujawach ruszyli z siewem buraków

Od kilku dni w niemal całym kraju czuć wiosnę. Pola przeschły m. in. na Kujawach, gdzie mieszka Pan Karol. Rolnik prowadzi całkiem duże gospodarstwo rodzinne, którego główną gałęzią działalności jest produkcja roślinna.

Czytaj więcej...
wiosenne spietrzenie prac
Źródło: pixabay.com

Wiosenne spiętrzenie prac w gospodarstwie

W drugiej połowie stycznia pisaliśmy o tym, co robi Pan Jan, rolnik z Podlasia, gdy za oknami zima (otwórz artykuł). Dziś śniegu już nie ma a pracy w gospodarstwie jest tyle, że nie wiadomo w co wsadzić ręce. W dzisiejszym artykule, Pan Adam - rolnik z Mazowsza, opowie jak radzi sobie z wiosennym nagromadzeniem prac.

Czytaj więcej...
wodoglowie bydlo
Źródło: pixabay.com

Cielę z wodogłowiem - informacja od rolnika

„Czapeczka” – taką ksywkę dostał cielak z wodogłowiem, urodzony u rolnika na Dolnym Śląsku. Pan Maciej posiada stado bydła opasowego od dziesięciu lat. Z wodogłowiem spotkał się po raz pierwszy, stąd pomysł, żeby podzielić się zdjęciami z naszym portalem.

Czytaj więcej...
renowacja uzytkow zielonych
Źródło: pixabay.com

Renowacja użytków zielonych - może warto wykonać podsiew?

Wczesna wiosna, to czas nie tylko dbania o uprawy takie jak zboża i rzepak. To również czas, gdy rolnicy zaczynają myśleć o swoich użytkach zielonych. Spadek plonów w poprzednim sezonie oraz pojawienie się pustych miejsc na łąkach mówi nam o tym, że trzeba działać. Co możemy zrobić?

Czytaj więcej...

Ceny wybranych środków ochrony roślin i nawozów dolistnych w przededniu intensywnych prac polowych

Jak w końcu pogoda pozwoli wyjechać rolnikom w pola, to nie wiadomo będzie co najpierw. Trzeba sypać azoty (niektórzy nie wysiali jeszcze pierwszej dawki, a specjaliści zalecają już wysiew drugiej na rzepak), przeprowadzić czyszczące zabiegi T0 w mocno zainfekowanych grzybami plantacjach, a wkońcu uprawić ziemię pod zasiewy roślin jarych, które są już mocno opóźnione, czy zrobić poprawki herbicydami w oziminach.

Czytaj więcej...
zabieg czyszczacy w zbozach i rzepaku
Fot.: Własna.

Zbliża się ocieplenie. W powietrzu czuć fungicydy

Średnie dobowe temperatury, jak na razie nie przekraczają +5 stopni Celsjusza. W najbliższym czasie ma to się jednak zmienić, ocieplenie ma pojawić się w okolicach świąt (pogodynka.pl). Warto zastanowić się nad zabiegami czyszczącymi w zbożach i rzepakach.

Czytaj więcej...
mrozny weekend
Źródło: pixabay.com

Co z oziminami? Przed nami mroźny weekend

Szykuje się mroźny weekend. W sobotę i niedzielę temperatury w niemal w całym kraju w ciągu dnia spadną poniżej 0. Najmroźniej będzie w południowo – wschodniej Polsce, tam termometry pokażą nawet -8 stopni Celsjusza. W nocy będzie jeszcze mroźniej, poniżej 10 stopni. W dużej części kraju mają wystąpić opady śniegu (pogodynka.pl).

Czytaj więcej...
pielegnacja lak i pastwisk wiosna
Źródło: pixabay.com

Pielęgnacja użytków zielonych wiosną – jakie zabiegi możemy wykonać?

Wiosenna pielęgnacja użytków zielonych jest bardzo ważna, ponieważ ma ona wpływ na regenerację roślin po zimie, a także na stan siedliska. To z kolei odbije się na plonowaniu i składzie gatunkowym runi łąk i pastwisk. Do najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych na użytkach zielonych należą wałowanie, włókowanie i bronowanie.

Czytaj więcej...
co to jest opzzrior
Żródło: OPZZRiOR

Czym jest OPZZRiOR i czym się zajmuje?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zostało powołane do ochrony godności praw i interesów rolników, osób związanych z obsługą rolnictwa i oraz tych, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Organizacja, o której mowa, powstała w 2007 roku z inicjatywy Sławomira Izdebskiego, który od początku pełni w niej funkcję przewodniczącego.

Czytaj więcej...