Ostatni tydzień to czas intensywnego rozwoju buraków cukrowych. Meteorolodzy ostrzegali przed wiosennymi przymrozkami, jednak te, które się zdarzyły, nie miały wpływu na wzrost roślin.
Producent cukru - Pfeifer & Langen Polska S.A. - wspiera krajowe dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych i nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce.
W odpowiedzi na trudną sytuację rynkową w sektorze rolniczym i produkcji buraków oraz związane z nią rosnące potrzeby plantatorów, Nordzucker Polska kolejny raz podwyższył ceny buraków w kampanii 2022/23, tym razem o 4,00 €/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych.
- Ponownie została odgrzebana sprawa płatności związanych z produkcją buraków. Dlaczego niemieccy producenci cukru, którzy w Polsce skupują ponad 55% buraków od rolników i przynajmniej oficjalnie chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, działają na ich szkodę? – pyta Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego.
Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. podjął decyzję o ustanowieniu dodatkowejpremii dla Plantatorów buraka cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej S.A. Wprowadzona premia została ustanowiona w wysokości 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku.
W trakcie spotkania władz Nordzucker Polska z przedstawicielami plantatorów – członkami Komisji Mieszanej poruszone zostały kwestie dotyczące warunków współpracy z rolnikami i omówiono wyzwania jakie stoją przed całą branżą. Podczas posiedzenia Komisji poinformowano plantatorów, że Nordzucker Polska podjął decyzję o podniesieniu cen w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku.
30 stycznia 2022 roku zakończyła się kampania cukrownicza 2021/2022, której wyniki podsumował Związek Producentów Cukru w Polsce. Średni czas trwania kampanii wydłużył się o 6 dni w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła średnia wielkość upraw, a plony przekroczyły 61 ton z jednego hektara. Polaryzacja buraka, która wyniosła 17,21%, wzrosła o prawie dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 28 stycznia 2022 r. do resortu rolnictwa pozytywną opinię do przedstawionego projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Wprowadzane zmiany były oczekiwane przez rolników i wnioskowane przez samorząd rolniczy.
Wrocław, Chełmża i Opalenica były miejscem protestów plantatorów buraka. Warunki kontraktacji buraków cukrowych przy drastycznym wzroście kosztów produkcji (w szczególności nawozów) znacznie odbiegają od oczekiwań plantatorów i w obecnej sytuacji nie pokrywają kosztów produkcji. Rolnicy żądają wyższych cen za buraki – ceny muszą zapewniać opłacalność produkcji i rozwój gospodarstw.
Na zaproszenie KSC SA w dniu 21 stycznia 2022 r. odbyły się negocjacje pomiędzy Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. i Zarządem KSC S.A. Strony doszły do porozumienia i zaplanowany na dzisiaj protest rolników został odwołany.
Warunki kontraktacji buraków cukrowych znacznie odbiegają od oczekiwań plantatorów i w obecnej sytuacji nie pokrywają kosztów produkcji. Dlatego już na początku przyszłego tygodnia dojdzie do protestów rolniczych w Chełmży i Wrocławiu.
Projekt rozporządzenia, przygotowany przez MRiRW, daje szansę na otrzymanie dotacji producentom ziemniaków. Umożliwia on zmianę decyzji odmownej wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2021 roku.
- Przedstawiciele wszystkich Związków Plantatorów Buraka Cukrowego reprezentujących rolników dostarczających surowiec do KSC S.A mają już dosyć tego, że zarząd KSC S.A. unika jakichkolwiek poważnych negocjacji na temat zwiększenia ceny buraków. Brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy – informują plantatorzy buraka cukrowego.
W ubiegłym roku w restauracjach McDonald's w Polsce sprzedano 144 mln porcji frytek. – Gdyby tę ilość ułożyć w prostą linię, jej długość sięgałaby z Ziemi aż do Księżyca – mówi Patrycja Pazio z McDonald's Polska z okazji przypadającego 13 lipca Światowego Dnia Frytek. Dostawy do polskich restauracji od 1995 roku realizuje firma Farm Frites Poland z Lęborka, a specjalne odmiany ziemniaków o podłużnych bulwach są uprawiane w Wielkopolsce, na Pomorzu, Żuławach i Kujawach. Co więcej, są one wykorzystywane w 100 proc., bo z obierzyny produkowany jest biogaz. Frytki polskiej produkcji trafiają także do restauracji w 10 innych krajach Europy.
Producenci warzyw, zwłaszcza ziemniaków i cebuli, są zrozpaczeni. Zamknięcie hoteli i gastronomii w dobie pandemii COVID-19 spowodowało, że nie mają gdzie sprzedać swoich produktów, a handel zdominowały supermarkety, które nie są zainteresowane polskimi produktami, a rynek zalewany jest przez warzywa z importu. W takiej sytuacji wielu producentów grozi bankructwo. Oliwy do ognia dolewają słowa ministra rolnictwa skierowane do producentów warzyw: weź kredyt, zrzeszaj się…
Producent ziemniaków Central Plains Group Ukraine (CPG) zamierza zbudować w Hlynianach (obwód lwowski) bezodpadową przetwórnię ziemniaków o wydajności 40-50 tys. ton rocznie. Taką informację można znaleźć na stronie internetowej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Inwestorem będą Brytyjczycy i Finowie, którzy zamierzają przeznaczyć na ten cel 7 mln dolarów USD.
Firma z Korei Południowej zabiega o przystąpienie do wstępnych rozmów w sprawie możliwości przeprowadzenia projektu inwestycyjnego, polegającego na budowie zakładu przetwórstwa ziemniaków oraz produkcji skrobi i innych produktów pochodnych. Wartość projektu inwestycyjnego szacowna jest wstępnie na 30 mln USD. Rozważane są dwie lokalizacje na budowę zakładu: Niemcy i Polska (Lubelszczyzna). Projekt przewiduje przetwórstwo ziemniaków na poziomie 172 000 ton rocznie.
W tegorocznej kampanii cukrowniczej 2020/2021, 19. w historii spółki wzięło udział blisko 14,7 tys. jej plantatorów. Surowiec dostarczono i przerobiono w siedmiu oddziałach KSC: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice.
Dzisiaj przed Cukrownią Werbkowice rolnicy zaplanowali protest. Plantatorzy buraka cukrowego z Zamojszczyzny zamierzają zablokować ciągnikami wjazd i wyjazd z zakładu. Przyczyną manifestacji są niskie ceny surowca.