Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia.
Cukrownie Pfeifer & Langen Polska zakończyły w połowie stycznia kampanię cukrowniczą. Wysokie ceny skupu spowodowały, że produkcja buraków stała się najbardziej opłacalna w porównaniu z podstawowymi uprawami rolniczymi w Polsce.
Choroby zapalne jelit to duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Ich przewlekły charakter i nie zawsze skuteczne leczenie czynią je poważnym problemem medycznym. Z pomocą przychodzi sok z ziemniaka, jeden z najbardziej niedocenianych surowców naturalnych.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek producentów ziemniaka, wystąpił do ministra rolnictwa o zwiększenie limitu środków przeznaczonych na wypłatę dotacji przedmiotowych na pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych, w tym na utylizację ziemniaków zakażonych bakteriozą pierścieniową.
Susza w lipcu i pierwszej połowie sierpnia spowodowała, że plantatorzy buraków cukrowych obawiali się o wysokość plonów. Ale te pozytywnie zaskoczyły zarówno rolników, jak i specjalistów działu surowcowego. Po pierwszym miesiącu kampanii ich wysokość wynosi 61 t/ha. Rośnie również zawartość cukru w burakach.
Na początku września rozpoczęła się kolejna kampania cukrownicza w Polsce. Związek Producentów Cukru w Polsce szacuje, że w czasie trwającej do stycznia kampanii zostanie wyprodukowanych ponad 2 mln ton cukru. Prawie 25 tysięcy polskich plantatorów sukcesywnie przez cały okres kampanii dostarczać będzie buraki do cukrowni zlokalizowanych w całym kraju.
Plantatorzy Pfeifer & Langen Polska S.A., dostarczający buraki do wielkopolskich cukrowni w Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wlkp., którzy zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024, otrzymają w trakcie obecnej kampanii płatność za każdą tonę dostarczonych buraków kontraktowanych o jakości standardowej w łącznej wysokości 48 EUR.
Plantatorzy Pfeifer & Langen Polska S.A., dostarczający buraki do Cukrowni Glinojeck, którzy zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024, otrzymają w bieżącej kampanii wyższą płatność.
W cukrowni w Środzie Wielkopolskiej doszło w środę rano do rozszczelnienia instalacji z tzw. gazem saturacyjnym w skład którego wchodzi głównie dwutlenek węgla. Siedmiu pracowników trafiło na obserwację do szpitali. – Według informacji, które otrzymaliśmy od lekarzy nie występują zagrożenia dla życia i zdrowia naszych pracowników – mówi Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer&Langen Polska.
Głównym żywicielem bakterii kwarantannowej Clavibacter sepedonicus - sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, jest ziemniak (Solanum tuberosum). W 2021 roku ogólna powierzchnia uprawy tego gatunku w Unii Europejskiej wynosiła ok. 1,3 mln ha, w tym ok. 112,6 tys. ha stanowiły uprawy sadzeniaka. W Polsce, ogólny areał upraw ziemniaka w 2021 r. wynosił niemal 243 tys. ha i był jednym z największych wśród państw Unii Europejskiej.
Biedronka wprowadza limity na cukier. Jak poinformowała sieć handlowa w przesłanym do RMF FM komunikacie, decyzja ma związek ze zwiększonym popytem na produkt. Kupić można maksymalnie 10 kg cukru na jeden paragon. Podobne limity narzuca sieć Netto. Tymczasem producenci cukru zapewniają, że kontrakty na dostawy są realizowane terminowo.
Niestabilna sytuacja na rynku, wzrost kosztów i cen paliw, nawozów oraz innych środków produkcji to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musieli zmierzyć się w ostatnich miesiącach zarówno plantatorzy buraków cukrowych, producenci jak i odbiorcy cukru. Z uwagi na trudną sytuację w branży rolniczej, spółka Nordzucker Polska, chcąc zapewnić konkurencyjność uprawy i rentowność produkcji buraków cukrowych ustaliła nowe ceny na kampanię 2023/24.
Ostatni tydzień to czas intensywnego rozwoju buraków cukrowych. Meteorolodzy ostrzegali przed wiosennymi przymrozkami, jednak te, które się zdarzyły, nie miały wpływu na wzrost roślin.
Producent cukru - Pfeifer & Langen Polska S.A. - wspiera krajowe dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych i nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce.
W odpowiedzi na trudną sytuację rynkową w sektorze rolniczym i produkcji buraków oraz związane z nią rosnące potrzeby plantatorów, Nordzucker Polska kolejny raz podwyższył ceny buraków w kampanii 2022/23, tym razem o 4,00 €/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych.
- Ponownie została odgrzebana sprawa płatności związanych z produkcją buraków. Dlaczego niemieccy producenci cukru, którzy w Polsce skupują ponad 55% buraków od rolników i przynajmniej oficjalnie chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, działają na ich szkodę? – pyta Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego.
Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. podjął decyzję o ustanowieniu dodatkowejpremii dla Plantatorów buraka cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej S.A. Wprowadzona premia została ustanowiona w wysokości 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku.
W trakcie spotkania władz Nordzucker Polska z przedstawicielami plantatorów – członkami Komisji Mieszanej poruszone zostały kwestie dotyczące warunków współpracy z rolnikami i omówiono wyzwania jakie stoją przed całą branżą. Podczas posiedzenia Komisji poinformowano plantatorów, że Nordzucker Polska podjął decyzję o podniesieniu cen w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku.
30 stycznia 2022 roku zakończyła się kampania cukrownicza 2021/2022, której wyniki podsumował Związek Producentów Cukru w Polsce. Średni czas trwania kampanii wydłużył się o 6 dni w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła średnia wielkość upraw, a plony przekroczyły 61 ton z jednego hektara. Polaryzacja buraka, która wyniosła 17,21%, wzrosła o prawie dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem.