Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Bydło

TVN nagłaśnia kolejną aferę z „leżakami”. Tym razem na celowniku zakłady w woj. łódzkim

Redakcja

- Chore krowy, które miały zostać przerobione na produkty spożywcze, znaleźli w środę nad ranem policjanci oraz inspektorzy weterynaryjni w ubojni na terenie powiatu brzezińskiego. Do przeszukań doszło również w zakładzie na terenie powiatu zgierskiego. To efekt akcji policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi – poinformował dzisiaj telewizyjny kanał TVN24.

Czytaj więcej...

Litwa przeznacza ponad 30 mln euro dla hodowców bydła. W Polsce klapa

Paweł Hetnał

Do naszej redakcji napływają sygnały o coraz trudniejszej sytuacji hodowców bydła mięsnego. Niskie ceny skupu żywca wołowego i trudności ze sprzedażą zwierząt stawiają przyszłość wielu gospodarstw pod znakiem zapytania. Wprawdzie polski rząd, w związku z zawirowaniami wywołanymi koronawirusem, uruchomił mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania, ale zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw mięsnych jest znikome. Być może konieczne są dopłaty skierowane bezpośrednio do rolników, wzorem tego co wprowadzono na Litwie. Tam do jednej sztuki sprzedanego bydła rząd dopłaci hodowcy nawet 130 euro.

Czytaj więcej...

02.06.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki rosną, choć są nadal niższe od ubiegłorocznych

Paweł Hetnał

Dzisiaj nasze notowania cen skupu bydła rzeźnego przyniosły kolejne podwyżki. Średnia stawka za byki w wadze poubojowej wzrosła o 0,15 zł/kg. Aktualna wycena jest wyższa od tej sprzed miesiąca o 0,48 zł/kg, ale w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku nadal jest niższa o 0,31 zł/kg. W porównaniu do średniej ceny skupu byków (wbc) sprzed dwóch lat, notowana wówczas średnia stawka była wyższa od obecnej o 1,67 zł/kg. 

Czytaj więcej...

Bydło na gigancie. Właściciel stada pouczony przez policję

Redakcja

Prowadząc gospodarstwo rolne należy zwracać szczególną uwagę na właściwy nadzór nad zwierzętami gospodarskimi. Zdarza się, że policjanci interweniują, bo takie zwierzęta stają się nieproszonymi uczestnikami ruchu drogowego lub uciekając z zagrody powodują inne zagrożenie. Przykładem takiej sytuacji jest poniedziałkowa interwencja włodawskich mundurowych dotycząca ucieczki z zagrody ok. 20 sztuk bydła.

Czytaj więcej...

12.05.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: Na rynku niewiele się zmienia. Sytuacja nadal jest zła

Paweł Hetnał

- Wesoło nie jest. Raz cena idzie w dół, raz parę groszy do góry, ale ich poziom jest nadal fatalny. Jakieś nadzieje daje skup interwencyjny (dopłaty do prywatnego przechowywania - przyp .red.), ale kiedy on ruszy i na jakich zasadach, to jeszcze do końca nie wiemy. Wielu hodowców, o ile mają gdzie sprzedać, to wstrzymuje się z nadzieją na to, że stawki pójdą w górę - komentuje aktualną sytuację na rynku wołowiny wiceprezes Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Bydła, Tomasz Zawadzki.

Czytaj więcej...