Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Bydło

Co dalej z utrzymaniem bydła na uwięzi czy łańcuchu na stałe?

Redakcja

- Zapowiedź złożenia w najbliższym czasie do Sejmu ustawy tzw. „Piątka dla zwierząt" budzi kontrowersje, wywołuje gorące dyskusje nie tylko w mediach, ale również wśród nas - rolników, w niektórych budzi wręcz wściekłość. Poraża zachwyt ekologów, którzy postrzegają ten temat bardzo jednostronnie, z pominięciem bardzo istotnych zagadnień, mających bardzo negatywne znaczenie zarówno dla zwierząt, jak i w naszym przypadku hodowców bydła – pisze do Jarosława Kaczyńskiego w liście otwartym Zdzisław Łuba - przewodniczący powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży.

Czytaj więcej...

15.09.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki stabilne, ale sektor wołowiny pełen obaw wobec planów partii rządzącej

Paweł Hetnał

Od początku września ceny na rynku bydła rzeźnego ustabilizowały się i poruszają się w słabym trendzie wzrostowym. Aktualne stawki są wyższe o kilkadziesiąt groszy od zeszłorocznych. Niedawne podwyżki nieco poprawiły minorowe nastroje hodowców bydła mięsnego, którzy jednak nadal nie mogą być usatysfakcjonowani obowiązującymi cenami skupu. Na dodatek niepokój wywołują plany frakcji rządzącej dotyczące ograniczenia uboju rytualnego, co może doprowadzić do znacznego spadku cen żywca wołowego.

Czytaj więcej...

Ograniczenie uboju religijnego uderzy w małe gospodarstwa rolne. Czy polska wołowina przetrwa kolejny cios?

Redakcja

Rada Sektora Wołowiny wyraża sprzeciw wobec zapowiedzi wprowadzenia przepisów prawa ograniczającego możliwość uboju religijnego na terenie Polski. - Ograniczenie uboju religijnego w żaden sposób nie poprawi losu zwierząt, co więcej pogorszy go, gdyż zwierzęta, które nie będą mogły być ubite na terenie Polski będą musiały pokonać setki kilometrów w transporcie, żeby zostać pozbawione życia poza granicami kraju. Konsekwencje takich pochopnych decyzji poniosą więc  nie tylko  hodowcy, producenci, zakłady przetwórcze, ale przede wszystkim państwo polskie z tytułu utraconych dochodów. Takie pomysły są szkodliwe i uderzają w polską rację stanu oraz w możliwość rozwoju polskiego rolnictwa, które jest kołem zamachowym polskiej gospodarki – czytamy w stanowisku Rady.

Czytaj więcej...

Posiadacze jałówek mięsnych są rozgoryczeni. Dla wielu brak pomocy covidowej oznacza koniec hodowli

Redakcja

- Nie rozumiem dlaczego hodowców jałówek ras mięsnych nie ujęto w pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z koronawirusem. Czy my nie jesteśmy rolnikami? Czy my nie produkujemy na ten rynek? Jałówka mięsna nie jest opasem? Nie ubija się tego w zakładach? Nie handluje się żywcem? To jest druzgocące. Rzesza ludzi jest wykluczona z tej pomocy w tak bezczelny i chamski sposób, że to się po prostu w głowie nie mieści – mówi pan Wojciech - rolnik z okolic Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj więcej...

08.09.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawka za byki (wbc) znów w odwrocie

Paweł Hetnał

Mniej więcej od połowy lipca ceny skupu żywca wołowego w polskich zakładach umiarkowanie wzrastały. W tym czasie, licząc do notowania z 1 września, średnia stawka za byka w wadze bitej ciepłej poszła w górę o 0,93 zł/kg. Dzisiaj jednak ten wzrost został zredukowany o 0,06 zł/kg. Nadal w trendzie wzrostowym cen jest skup bydła w wadze żywej. Podwyżki, choć dzisiaj nieznaczne, kontynuowane są w przypadku jałówek i krów w wadze poubojowej. 

Czytaj więcej...

Pomoc dla rolników po COVID-19 dziurawa jak ser szwajcarski. Nierówne traktowanie producentów bydła mięsnego

Paweł Hetnał

Od 9 września br. rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Po rolnikach prowadzących tucz świń w cyklu otwartym, teraz właściciele krów w typie użytkowym mięsnym oraz bydła mięsnego w wieku 6-12 miesięcy domagają się włączenia ich gospodarstw w program pomocowy.

Czytaj więcej...

01.09.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki wzrosły nawet o kilkadziesiąt groszy

Redakcja

Coraz lepsze wieści napływają z rynku skupu żywca wołowego. W ciągu ostatnich dni niektóre zakłady podniosły stawki nawet o kilkadziesiąt groszy. Od minionego wtorku średnia stawka za byki w wadze bitej ciepłej wzrosła o 0,22 zł/kg, choć do poziomu cen z 2018 r. nadal brakuje ok. 0,80 zł/kg. Wg ekspertów, trend wzrostowy w cennikach może być obserwowany do końca roku, o ile znowu nie będziemy świadkami poważnych perturbacji związanych z chorobą COVID-19. 

Czytaj więcej...

Wybuch w Libanie będzie miał wpływ na polski rynek żywca wołowego

Redakcja

- Jak dobrze wiemy Liban jest jednym z ważniejszych partnerów w handlu żywcem wołowym, który rozdysponowuje zwierzęta do innych krajów tego regionu. To trzeci odbiorca pod względem liczby zamawianego żywego bydła z Polski. To klient na mięso wysokiego gatunku, bardzo dobrej jakości z ras mięsnych. Ten wybuch w porcie niestety skomplikował trochę sytuację, ze względu na to, iż to właśnie do Bejrutu były dostarczane te zwierzęta – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Czytaj więcej...

04.08.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: kilkanaście groszy w górę w wadze bitej ciepłej

Paweł Hetnał

- Sytuacja na rynku żywca wołowego jest stabilna, przy czym na niskim poziomie. Ceny są nadal niezadowalające i kilkanaście procent niższe niż 2 lata temu.. W lipcu i sierpniu mamy zwyczajowo najsłabsze miesiące jeśli chodzi o cenę bydła. Możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie te ceny mogą lekko wzrosnąć – zapowiada Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Czytaj więcej...