kps

kps

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Bydło

04.05.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki przyzwoite, ale rosną koszty hodowli

Maj rozpoczął się od kosmetycznych zmian w cennikach skupu bydła rzeźnego. Aktualnie proponowane stawki w zakładach ubojowych znacznie przewyższają poziom cen obowiązujący w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia stawka za byki w wadze żywej jest obecnie wyższa o 1,32 zł/kg w porównaniu do notowań z 4 maja 2020 r. Pomimo znacznej różnicy na korzyść hodowcy, właściciele bydła mięsnego zauważają, iż ciągu roku znacznie wzrosły również m.in. koszty zakupu pasz i energii, co w znacznym stopniu pochłania potencjalny zysk wynikający z korzystniejszych cen żywca. 

Czytaj więcej...

Jak można ukrócić proceder handlu „leżakami”?

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do krajowego samorządu rolniczego z prośbą o rozważenie możliwości wypłacania rolnikom odszkodowań za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła, która wg opinii lekarza weterynarii powinna zostać uśmiercona lub która była wcześniej leczona antybiotykami, ale leczenie nie przyniosło oczekiwanych skutków.

Czytaj więcej...

27.04.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki idą w górę, ale zbyt wolno w stosunku do rosnących kosztów hodowli

- Jeśli chodzi o ceny bydła, to nie ma co płakać, ale też nie ma się co cieszyć. Mocno wzrosły w ostatnim czasie koszty produkcji, co powoduje, że opłacalność hodowli jest nadal bardzo niska. Jednocześnie na rynku widać niższą podaż żywca, co spowodowane jest rezygnacją wielu rolników, którzy nie wytrzymali presji niskich cen w poprzednich miesiącach – komentuje aktualna sytuację rynkową Tomasz Zawadzki z  Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Bydła.

Czytaj więcej...

20.04.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: niższa podaż, wyższe stawki

Z branż produkcji zwierzęcej, dobre wieści w ostatnim czasie napływają jedynie z sektora wołowiny. Dzisiaj ponownie odnotowaliśmy podwyżki cen skupu bydła rzeźnego. Wzrost stawek jest w dużej mierze efektem utrzymującego się na niezłym poziomie popytu na polską wołowinę, przy jednoczesnym ograniczeniu podaży, co wynika z okresu intensywnych prac polowych jakie obecnie prowadzą rolnicy. 

Czytaj więcej...

Co trapi branżę wołową? Spadek ubojów, Mercosur, presja Timmermansa i Zielony Ład

- Niestety cały czas nie możemy doprosić się Komisji Europejskiej o przygotowanie oceny skutków (impact assessment) wprowadzenia w życie strategii „Od pola do stołu”. Brak tego dokumentu oznacza, że nie wiemy jakie będą skutki ekonomiczne wprowadzenia tych reform. To martwi, bo proponuje się rozwiązania, które mogą mieć daleko idące konsekwencje dla wszystkich europejskich rolników – mówi Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Czytaj więcej...

Izrael zwiększa dostawy żywca wołowego. Protesty aktywistów

Izrael zwiększył import żywca w pierwszym kwartale bieżącego roku. Do portów w tym kraju dostarczono 207 214 cieląt i jagniąt. To znacznie więcej niż w okresie od stycznia do marca 2020 r. (136 983 sztuk). W ubiegłym roku do Izraela przybyło łącznie 601 741 zwierząt żywych - o 90 000 mniej niż w 2019 r., kiedy to ustanowiono historyczny rekord importu żywego inwentarza.

Czytaj więcej...

06.04.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: wróciły podwyżki

Pierwszy dzień po Świętach Wielkanocnych przyniósł pozytywne dla hodowców zmiany w cennikach skupu bydła rzeźnego. Mowa oczywiście o podwyżkach, choć nie są to wzrosty cen, które mogłyby powalać. Średnie stawki za byki i jałówki wzrosły w wadze poubojowej o kilka groszy na kilogramie, a przeciętna wycena krów poszła w górę o nieco ponad 0,10 zł/kg. 

Czytaj więcej...

23.03.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: możemy bardzo spokojnie i z optymizmem patrzeć na ten rok

W ostatnich kilku tygodniach notujemy nieznaczne wahania cen skupu żywca wołowego. Dzisiejsze notowanie przyniosło spadek średnich stawek za bydło w wadze żywej, a jednocześnie wykazało podwyżki przeciętnych cen skupu rozliczanych w wadze poubojowej. Jesteśmy w fazie sezonowych obniżek, a niewielkie korekty w naszych kwotowaniach dają nadzieję na przyzwoite ceny w kolejnych miesiącach.

Czytaj więcej...

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Jacka Zarzeckiego, sytuacja na krajowym rynku wołowiny jest stabilna, co jest efektem m.in. płynnie przebiegającego eksportu do krajów muzułmańskich. Pojawia się wiele optymistycznych dla branży scenariuszy, które związane są głównie z rosnącym wywozem tego mięsa do krajów azjatyckich. Na celowniku jest m.in. rynek chiński.

Czytaj więcej...

23.02.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: niższa podaż utrzymuje wysokie stawki

- Faktem jest, że mamy ceny najwyższe od kilku lat. Zbliżamy się do poziomu z 2018 roku, który był dla hodowców bardzo udany. Powodem dobrej sytuacji cenowej jest niższa podaż bydła na rynku, poprzez co zakłady musiały podnieść stawki. Na rolnikach nie ciąży presja wcześniejszej sprzedaży zwierząt ze względu na odpowiednie zapasy pasz, które wynikają z tego, że nie mieliśmy w zeszłym roku dotkliwej suszy – komentuje aktualną sytuację rynkową Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu