Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9371 EUR EUR - 4,3572 GBP GBP - 4,8050 DKK DKK - 0,5844
Archiwum
23.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 165,50 (- 0,15%), kukurydza LIS19 - 164,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 376,00 (- 0,86%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.08.2019 12:48 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,96 zł/kg, średnia: 5,47 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Bydło

20.08.2019 Ceny skupu bydła rzeźnego: Solidne podwyżki średnich cen za byki i jałówki. Stawki jednak nadal dużo poniżej ubiegłorocznego poziomu

Paweł Hetnał

Rynek bydła rzeźnego nadal znajduje się na fali podwyżek cen. Dzisiaj ponownie wzrosły stawki w skupach. W stosunku do ubiegłego tygodnia, za byki w wadze ciepłej bitej płacono więcej przeciętnie o 0,13 zł/kg. Do osiągniecia pułapu z ubiegłego roku nadal jednak brakuje w tym przypadku 1,65 zł/kg. 

Czytaj więcej...

13.08.2019 Ceny skupu bydła rzeźnego: kolejny tydzień z podwyżkami

Paweł Hetnał

W ostatnich tygodniach ceny bydła rzeźnego wyraźnie wzrastają. Trudno jednak będzie nadrobić czas regresu, jaki dotknął sektor produkcji wołowiny. Aktualne stawki jeszcze dalece odbiegają od tych jakie notowano w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przed dwunastoma miesiącami za każdy kilogram wagi żywej byka płacono średnio o złotówkę więcej niż dzisiaj. 

Czytaj więcej...

Moda na wegetarianizm, brexit, Mercosur i problemy eksportowe. Co może dobić polską wołowinę?

Redakcja

Ceny żywca wołowego są niższe średnio o 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To przede wszystkim efekt spadku spożycia wołowiny na europejskim rynku, na który trafia 80 proc. krajowego eksportu. Polskim producentom zagrażają również inne uwarunkowania międzynarodowe – zbliżający się brexit, umowa z krajami Mercosuru. Sytuację ponadto pogarsza zamknięcie tureckiego rynku z powodu nieprzyznania kontyngentów importowych. Branża szuka nowych rynków zbytu i liczy na to, że ceny niedługo powrócą do poziomu sprzed kilku miesięcy. 

Czytaj więcej...

Trzy padłe cielęta w transporcie z Litwy. Zwierzęta jechały do Słowenii bez karmy

Redakcja

Przymusowym rozładunkiem zwierząt zakończyły się wczorajsze kontrole dwóch pojazdów przewożących młode zwierzęta z Litwy do jednego z portów w Słowenii. Kontrolujący stwierdzili trzy padłe cielaki na górnych pokładach naczep. Co więcej, pojazdy nie były wyposażone w ogóle w karmę dla tych zwierząt, a przewóz wg planu miał trwać aż 29 godzin. Najmłodsze z przewożonych cieląt miało nieco ponad 2 miesiące. 

Czytaj więcej...

Nędzna cena skupu żywca wołowego. Jakie rozwiązania szykuje ministerstwo rolnictwa?

Redakcja

Polska wołowina to wysokie standardy i wysoka jakość - podkreślali wczoraj zgodnie przedstawiciele Rady Sektora Wołowiny, którzy wspólnie z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili na konferencji prasowej działania podejmowane na tym rynku. Jednocześnie szef resortu zauważył, że obecnie na rynku europejskim najgorsza sytuacja dotycząca spadku cen na wołowinę jest w Polsce. Ardanowski zauważył konieczność przywrócenia eksportu wołowiny na rynek turecki. Zapowiedział też renegocjowanie świadectw weterynaryjnych do Albanii, Azerbejdżanu, Turcji oraz Uzbekistanu.

Czytaj więcej...

23.07.2019 Ceny skupu bydła rzeźnego: drugi tydzień bez większych zmian w cennikach

Paweł Hetnał

Ostatni regres cen na rynku bydła rzeźnego w dużej mierze wywołany jest spadkiem eksportu polskiej wołowiny, który zabezpiecza popyt dla 80 proc. rodzimej produkcji. Tylko po pierwszych czterech miesiącach br. odnotowano spadek wywozu nieprzetworzonego mięsa wołowego o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Kluczowe znaczenie ma tutaj ograniczenie handlu wołowiną z Turcją, która jest jednym z pięciu kluczowych dla Polski odbiorców tego mięsa. 

Czytaj więcej...

Izraelski hamulec i turecki korek na rynku bydła rzeźnego. Minister wnioskuje do Brukseli o uruchomienie interwencyjnego skupu wołowiny

Redakcja

Problem z eksportem do Izraela i zamknięcie rynku tureckiego, to wg fachowców główne czynniki składające się na spadające ceny skupu żywca wołowego. Dodatkowo na ten problem nakładają się nadwyżki irlandzkiego mięsa wołowego na unijnym rynku i słabsze zamówienia z Afryki na hiszpańską wołowinę. Dlatego polski minister rolnictwa zapowiada złożenie w Brukseli wniosku o uruchomienie skupu interwencyjnego wołowiny. W planach jest też rozpoczęcie skupu wołowiny na uzupełnienie krajowych rezerw materiałowych.

Czytaj więcej...