Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

Bydło

Kazachstan ogranicza import polskiej wołowiny

Redakcja

Decyzją służby weterynaryjnej Republiki Kazachstanu od 6 lutego 2019 r. zostały wprowadzone czasowe ograniczenia importowe dla całej Polski, z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w województwie dolnośląskim.To kolejny kraj po Białorusi i Arabii Saudyjskiej, który wprowadza restrykcje wobec polskich producentów. 

Czytaj więcej...

Jak media niszczą wizerunek polskiej wołowiny

Martyna Frątczak

Polska wołowina to wysokiej jakości, konkurencyjny produkt, który w ostatnich latach ustalił sobie pozycję na wielu zagranicznych rynkach. Nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu, zaraz po Holadnii i Irlandii, pod względem handlu mięsem wołowym wewnątrz Unii Europejskiej. Jest też największym eksporterem wołowiny do krajów spoza Wspólnoty Europejskiej. Czy polskiej wołowinie, produktowi o silnej pozycji i wypracowanej renomie, może zaszkodzić pojedynczy incydent mocno rozdmuchany w krajowych mediach? Dlaczego wokół samej wołowiny krąży tyle negatywnych opinii? Jak duży wpływ na konsumentów mają informacje dotyczące żywności pojawiające się w publicznych przekazach i jak z podobnymi, niemniej głośnymi aferami radziły sobie inne państwa?

Czytaj więcej...

Musi powstać więcej rzeźni dokonujących uboju sanitarnego

Redakcja

Na początku lutego w ramach Rady Sektora Wołowiny, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego przedstawiło propozycje nowych regulacji. - Położyliśmy nacisk na konieczność pomocy rolnikom w legalnej sprzedaży sztuk pourazowych. Będziemy dążyć do tego, aby rolnik sam mógł ubić bydło pourazowe nie tylko do 6 miesięcy, ale i starsze oraz wykorzystać mięso na własne potrzeby. Koniecznym jest zatem powstanie większej ilości rzeźni dokonujących uboju sanitarnego w tym ubojni mobilnych. W naszej opinii, powinien zostać wprowadzony zwrot kosztów uśmiercenia sztuk chorych oraz rekompensata wartości rynkowej takich sztuk – czytamy w komunikacie PZPBM.

Czytaj więcej...

Kto najbardziej skorzysta na upadku wizerunku polskiej wołowiny?

Paweł Hetnał

Międzynarodowy rozgłos i stawianie polskiej wołowiny w negatywnym świetle z pewnością odbije się na eksporcie tego mięsa, który w pierwszych dziesięciu miesiacach 2018 r. wyceniano na 1,24 mld euro. Nie ulega wątpliwości, że nieprawidłowości związane z ubojem bydła w Kalinowie wymagają najostrzejszego potępienia. Jednak poza tym mocnym ciosem dla polskiego mięsa, ostatnio, z dużą intensywnością, pojawiają się kolejne, które jeszcze bardziej podsycają atmosferę niechęci do polskiej wołowiny. Kto na tym skorzysta?

Czytaj więcej...

Niemcy też mieli aferę „leżakową”. Czy w Polsce ktoś o niej słyszał?

Paweł Hetnał

Szerokim echem w Europie odbija się afera związana z ubojem chorych krów w Polsce. M. in. czescy i francuscy urzędnicy nie szczędzą cierpkich słów naszym urzędnikom i producentom. Okazuje się, że praktyki z rzeźni z okolic Ostrowi Mazowieckiej można było spotkać np. w Niemczech. Tam w październiku ub.r. organizacja SOKO Animal Welfare w jednej z rzeźni w Dolnej Saksonii udokumentowała podobny proceder. W Polsce ten fakt został jakby niezauważony...

Czytaj więcej...

Blisko 2,5-procentowy wzrost pogłowia bydła

Redakcja

Według wstępnych danych pogłowie bydła w grudniu 2018 r. liczyło 6 183,3 tys. sztuk i było wyższe o 2,4% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Zwiększenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze wzrostu pogłowia młodego bydła w wieku 1-2 lat o 3,8%, i bydła dorosłego o 3,3%. Obniżenie pogłowia odnotowano w grupie cieląt o 0,2%.

Czytaj więcej...