Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 listopada 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7586 EUR EUR - 4.4742 GBP GBP - 5.0221 DKK DKK - 0.6012
Archiwum
26.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,00 (- 0,82%), kukurydza STY21 - 194,50 (- 0,77%), rzepak LUT21 - 412,75 (+ 0,24%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.11.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 2,92 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Bydło

24.11.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą

Paweł Hetnał

Jak informują nas uczestnicy handlu na rynku żywca wołowego, aktualne ceny bydła rzeźnego są windowane sztucznie w wyniku braku surowca na rynku - bydło jest, ale rolnicy nie kwapią się z odstawami. Wstrzymują się z uwagi rozpoczęcie wypłacania dopłat bezpośrednich, są zaopatrzeni w pasze objętościowe i w towary rolne (pasze, nawozy). Dlatego presja wydatków jest mniejsza. Do 10 grudnia planowane są duże dostawy bydła do Izraela. Jeśli chodzi o popyt z zachodu Europy, to panuje cisza. Przyczyną jest oczywiście koronawirus i pozamykane bary oraz restauracje.

Czytaj więcej...

27.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki stabilne, ale w branży duża niepewność

Paweł Hetnał

W ostatnich tygodniach ceny skupu bydła rzeźnego są stabilne. Wahania średnich stawek nie są duże i poruszają się w granicach kilku groszy. Przyszłość w tej branży nie rysuje się jednak w różowych kolorach. Cały czas nad hodowlą bydła mięsnego niczym gilotyna nad głową straceńca wisi zakaz uboju rytualnego. Pandemia koronawirusa i nowe obostrzenia powodują zamykanie barów i restauracji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, co może znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na wołowinę. 

Czytaj więcej...

Brexit gorszy od koronawirusa? Producenci wołowiny muszą przygotować się na kolejny cios

Redakcja

Producenci mięsa wołowego z coraz większym niepokojem patrzą na możliwość bezumownego Brexitu. Straty polskich hodowców mogą być większe niż te wywołane kryzysem związanym z epidemią koronawirusa. Polskie organizacje zrzeszone w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych apelują do Komisji Europejskiej o sprawne przygotowanie instrumentów reagowania kryzysowego.

Czytaj więcej...

20.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki są stabilne

Paweł Hetnał

Pomimo zawirowań wokół hodowli bydła mięsnego związanych z tzw. Piątką dla zwierząt, jak na razie ceny skupu żywca wołowego pozostają stabilne. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, średnie stawki oferowane przez podmioty skupujące zmieniały się jedynie w symbolicznym wymiarze. 

Czytaj więcej...

06.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: jak na razie stabilnie

Paweł Hetnał

Cała branża wołowa żyje obecnie zakazem uboju religijnego, który może znacząco wpłynąć na ceny skupu żywca wołowego. Wołowina z uboju halal i koszer stanowi dużą część polskiego eksportu tego mięsa. Jeśli przepisy ustanowione przez Sejm wejdą w życie, ceny za bydło rzeźne mogą spaść drastycznie. Jak na razie w cennikach nie obserwujemy nerwowości. W porównaniu do ubiegłego tygodnia stawki niemal nie drgnęły. 

Czytaj więcej...

29.09.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: Jeśli przejdzie „Piątka dla zwierząt”, stawki spadną drastycznie

Paweł Hetnał

Jak na razie ceny skupu bydła rzeźnego pozostają w słabym trendzie wzrostowy. Stawki wprawdzie nie są jeszcze satysfakcjonujące dla hodowców, ale cotygodniowe, niewielkie podwyżki mogą napawać umiarkowanym optymizmem. Rynek jednak balansuje na krawędzi przepaści ze względu na szkodliwą ingerencję polityczną, która wymierzona jest w polski eksport wołowiny.

Czytaj więcej...

Z powodu wprowadzenia zakazu uboju religijnego, ceny bydła spadną. Stracą też producenci mleka

Redakcja

- Produkuję mleko, ale część dochodu czerpię ze sprzedaży osobników męskich urodzonych w gospodarstwie. Mimo, iż moje zwierzęta nie są sprzedawane na mięso halal i kosher, to jednak ten rynek oddziałuje na ceny – pisze rolnik z woj. zachodniopomorskiego, który swoje roczne straty z powodu wprowadzenia „Piątki dla zwierząt” szacuje na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj więcej...

Co dalej z utrzymaniem bydła na uwięzi czy łańcuchu na stałe?

Redakcja

- Zapowiedź złożenia w najbliższym czasie do Sejmu ustawy tzw. „Piątka dla zwierząt" budzi kontrowersje, wywołuje gorące dyskusje nie tylko w mediach, ale również wśród nas - rolników, w niektórych budzi wręcz wściekłość. Poraża zachwyt ekologów, którzy postrzegają ten temat bardzo jednostronnie, z pominięciem bardzo istotnych zagadnień, mających bardzo negatywne znaczenie zarówno dla zwierząt, jak i w naszym przypadku hodowców bydła – pisze do Jarosława Kaczyńskiego w liście otwartym Zdzisław Łuba - przewodniczący powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży.

Czytaj więcej...

15.09.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki stabilne, ale sektor wołowiny pełen obaw wobec planów partii rządzącej

Paweł Hetnał

Od początku września ceny na rynku bydła rzeźnego ustabilizowały się i poruszają się w słabym trendzie wzrostowym. Aktualne stawki są wyższe o kilkadziesiąt groszy od zeszłorocznych. Niedawne podwyżki nieco poprawiły minorowe nastroje hodowców bydła mięsnego, którzy jednak nadal nie mogą być usatysfakcjonowani obowiązującymi cenami skupu. Na dodatek niepokój wywołują plany frakcji rządzącej dotyczące ograniczenia uboju rytualnego, co może doprowadzić do znacznego spadku cen żywca wołowego.

Czytaj więcej...