Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 grudnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8234 EUR EUR - 4,2747 GBP GBP - 5,1292 DKK DKK - 0,5720
Archiwum
13.12.2019 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,67 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 183,25 (+ 0,69%), kukurydza STY20 - 164,50 (+ 0,61%), rzepak LUT20 - 399,25 (+ 0,69%) [euro/tona] +++ +++ +++

Mleko

Bielmlek nadal nie płaci rolnikom

Redakcja

- Jak zamierzacie wspomóc mleczarnię Bielmlek, która stoi na skraju upadłości, którą zarządzał do tej pory przedstawiciel pańskiego rządu, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Tadeusz Romańczuk? Przed wyborami słyszeliśmy, że będzie pomoc, a na dzisiaj dostawczynie i dostawcy nie otrzymują od trzech miesięcy pieniędzy za dostarczone mleko i zastanawiają się co dalej, co ich czeka – mówił podczas pierwszego posiedzenia w tej kadencji Sejmu poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

W Bielmleku trwa marazm. Rolnicy nadal bez pieniędzy za mleko, a konta spółdzielni zablokowane

Redakcja

Wczoraj rano pod siedzibą spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim zebrali się rolnicy, którzy domagali się wypłaty zaległych pieniędzy za dostarczone mleko. Wg nich prezes spółdzielni, do niedawna senator i wiceminister rolnictwa, wciąż nie traktuje ich poważnie. Co więcej, jeden z kontrahentów złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłość tej spółdzielni.

Czytaj więcej...

Rosja buduje mleczarską potęgę. Z Niemiec i Szwecji tylko w tym roku kupiono 45 tys. jałówek za ok. 100 mln euro

Redakcja

Rosja kupiła w tym roku 45 tys. jałówek o wartości około 110 milionów USD. Tym samym prezydent Władimir Putin dąży do uniezależnienia Rosji od zagranicznej żywności i planuje modernizację przemysłu mleczarskiego, w którym dojenie ręczne jest jeszcze zjawiskiem częstym. Co ciekawe, w budowie potęgi mleczarskiej pomaga Europa Zachodnia. 

Czytaj więcej...

Polska produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb rynku. Jedna trzecia trafia na eksport

Redakcja

Polak wypija i zjada średnio w postaci przetworów ok. 225 litrów mleka rocznie, czyli więcej niż pół litra dziennie. Mimo to wytwórcy, by sprzedać surowiec, muszą eksportować około jednej trzeciej produkcji. Jak podkreślają eksperci, udaje się to dzięki wysokiej jakości wyrobów i wsparciu Funduszu Promocji Mleka, choć nie brak konsumentów, którzy rezygnują ze spożywania produktów pochodzących od zwierząt.

Czytaj więcej...

Dlaczego mleczarnia w Rypinie upadła?

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w Rypinie z rolnikami powiatu rypińskiego. Omówiono m.in. sytuację upadłej spółdzielni mleczarskiej w tym mieście. Rypińska mleczarnia, jeden z najstarszych zakładów mleczarskich nie tylko w regionie, ale także w Polsce, jest w stanie upadłości. Zdaniem rolników, błędy w zarządzaniu mają znamiona świadomego działania na szkodę firmy. 

Czytaj więcej...

SM Gostyń: Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą,

Redakcja

W związku z doniesieniami o procederze rozrzedzania mleka wodą, Spółdzielnia Mleczarska Gostyniu wydała oświadczenie, w którym potwierdza interwencję prokuratury. Czytamy tam, iż w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, ale pozostałe 14 cystern było bez zarzutu. Spółdzielnia zapewnia, że każdy pojazd jest monitorowany i badany na zawartość wody w mleku. Wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego.

Czytaj więcej...

Rolnicy z Bielmleku dostali pieniądze za dostarczone mleko. Nadal wisi jednak nad nimi widmo spłaty ogromnego zadłużenia spółdzielni

Redakcja

Jak podało Polskie Radio Białystok, władzom Bielmleku udało się zaciągnąć kredyt w wysokości 20 mln zł. Z tej kwoty 13 mln zł przeznaczono na wypłatę zaległych wynagrodzeń i pokrycie zobowiązań wobec dostawców mleka. Portal bielsk.eu podaje, iż mleczarnia otrzymała pomoc z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i to dzięki niej mogła zapłacić zaległe pieniądze za mleko. Portal informuje również, że majątek spółdzielni z Bielska Podlaskiego zaczęli już zajmować komornicy, a kontrahenci spółdzielni stopniowo wycofują się ze współpracy.

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa opublikował listę importerów masła i serów. Spółdzielnia Spomlek czuje się pokrzywdzona

Redakcja

Ministerstwo opublikowało listę zakładów, które w 2019 roku importowały sery. Na liście tej znalazła się również Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego, która zaimportowała z Anglii i Grecji łącznie niecałe 6 ton sera (w tym samym okresie nasza spółdzielnia wyeksportowała 2 100 ton sera). Jak wyjaśnia zarząd spółdzielni, zaimportowanie tak niewielkich ilości serów miało na celu przetestowanie polskiego rynku pod kątem ewentualnego uruchomienia produkcji nowego asortymentu w zakładach spółdzielni. Tymczasem Spomlekowi została przypięta łatka firmy szkodzącej polskiemu rolnictwu.

Czytaj więcej...

Spółdzielnia mleczarska Bielmlek chyli się ku upadkowi. Rolnicy od dwóch miesięcy czekają na pieniądze za odstawione mleko

Paweł Hetnał

Przypomnijmy, iż były wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk ponownie został prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Po powrocie „na stare śmieci” przywitały go protesty dostawców mleka. Spółdzielnia jest zadłużona i nie wypłaca rolnikom należności za mleko odstawione w ostatnich dwóch miesiącach. Wczoraj kilkudziesięciu spółdzielców manifestowało swoje niezadowolenie pod siedzibą Bielmleku. Budynek był jednak zamknięty. 

Czytaj więcej...

Ceny mleka spadają

Redakcja

Średnia cena skupu mleka w czerwcu wyliczona przez GUS wyniosła 132,07 zł/hl i była niższa o 1,9 proc. niż w maju. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku stawka ta jest wyższa o 2,8 proc.

Czytaj więcej...