Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8399 EUR EUR - 4.4946 GBP GBP - 4.8785 DKK DKK - 0.6039
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Mleko

Jakie były ceny skupu mleka w lipcu?

Redakcja

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w lipcu 2020 r. wyniosła 130,69 zł/1 hl i była wyższa o 0,4% niż w  lipcu 2019 r. Cena skupu mleka  w odniesieniu do czerwca 2020 r. była o 0,1% wyższa.

Czytaj więcej...

Co się dzieje w Mlekpolu? Konflikt w największej polskiej spółdzielni mleczarskiej

Redakcja

- Wobec sukcesów naszej Spółdzielni, przykrym faktem jest rozłam powstały w Radzie Nadzorczej. Skład Rady Nadzorczej nie zmieniał się istotnie od dwóch lat, natomiast 8 radnych, którzy wystosowali list do Ministra Ardanowskiego to w większości wieloletni członkowie Rady Nadzorczej, którzy od dawna mają dostęp do informacji w kwestiach poruszanych w liście. Rzeczywistą przyczyną konfliktu wskazanych osób z większością Rady Nadzorczej jest zmiana Prezydium RN, która jednak została dokonana w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Niestety, mniejszość Członków Rady Nadzorczej nie pogodziła się z tymi decyzjami, nie szanuje decyzji większości i próbuje przejąć uprawnienia całej Rady Nadzorczej, czego skutkiem była publikacja wielu nieprawdziwych informacji pod adresem Spółdzielni – mówi Edmund Borawski - prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie.

Czytaj więcej...

CBA nie znalazło dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z Bielmleku

Redakcja

Podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej Bielska Podlaskiego, wiceprezes Bielmleku, Piotr Żukowski, poinformował, iż sprawa prowadzona na zlecenie prokuratury przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z podejrzeniem nieprawidłowości, których miał dopuścić się zarząd spółdzielni i jej prezes Tadeusz Romańczuk (ex-senator PiS-u i były wiceminister rolnictwa) została zakończona. Nie znaleziono dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z mleczarni i sprawę umorzono. Obecnie CBA nie prowadzi  żadnego postępowania w związku z działaniem Bielmleku i jego władz.

Czytaj więcej...

Rak toczy polską spółdzielczość mleczarską? Co się dzieje w Mlekpolu?

Redakcja

- Do mojego biura poselskiego zgłosili się członkowie Rady Nadzorczej SM "Mlekpol". Zgłaszający uskarżają się, iż zarząd SM Mlekpol uniemożliwia im swobodne wykonywanie swoich funkcji, a mianowicie nie mogą dokonać rzetelnej kontroli, nie mając dostępu do wszystkich dokumentów oraz ze względu na brak ustosunkowania się zarządu do zadawanych przez nich pytań. Nie otrzymali informacji m.in. o wysokości uposażenia członków zarządu, okolicznościach zakupu luksusowych aut dla pracowników, a także danych dotyczących inwestycji w Fabrykę Proszków Mlecznych w Mrągowie – czytamy w interpelacji Jarosława Sachajko skierowanej do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej...

Kiedyś obecna władza obiecała zniesienie kar za nadprodukcję mleka. Teraz unikają tematu

Redakcja

- Nałożone na rolników wysokie kary za nadprodukcję mleka dodatkowo komplikują sytuację ekonomiczną gospodarstw. Patrząc na sytuację rolników innych państw Unii Europejskiej czujemy się skrzywdzeni takim stanem rzeczy. Kary za nadprodukcję mleka rolnikom m.in. z Włoch i Francji ich rządy zrekompensowały w różnych formach z tego tytułu. Natomiast pomoc naszego rządu jest pozorna, polegająca na tym, że udzielono nam kredytów na spłatę kar, które musimy spłacić. Taką sytuację trudno nazwać „pomocą", a raczej rozciągnięciem problemu w czasie, bo w konsekwencji i tak te pieniądze musimy zwrócić – zauważa Zdzisław Łuba, przewodniczący Izby Rolniczej w Łomży.

Czytaj więcej...

Rozcieńczali mleko wodą. Straty spółdzielni idą w miliony

Redakcja

Policjanci z KWP w Poznaniu w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali kolejne osoby zamieszane w aferę mleczną. Zarzuty usłyszało jedenaście kolejnych osób. Proceder polegał na rozcieńczaniu mleka wodą, zawyżaniu wskazań urządzeń pomiarowych i wyłudzaniu pieniędzy ze spółdzielni mleczarskiej. 

Czytaj więcej...

Pierwsza polska firma mleczarska przechodzi na 100% roślinną produkcję

Redakcja

Agnieszka Radwańska promuje napoje roślinne, poziom sprzedaży produktów w kategorii alternatyw nabiału wzrósł w 2019 roku o 26% – Polacy coraz chętniej sięgają po roślinne zamienniki mleka, jogurtów, czy masła. Pierwsze dni lipca to szczególny czas dla marki Jogurty Magda, producenta m.in. roślinnych jogurtów Planton, która oficjalnie wyłączyła produkty mleczne ze swojej oferty handlowej i teraz bazuje wyłącznie na roślinnych surowcach.

Czytaj więcej...

Chińskie etykiety na polskim mleku na półce w polskim Tesco

Redakcja

Na niecodzienny widok natknęła się klientka jednego ze sklepów Tesco w Polsce. Sięgając po mleko Łaciate zobaczyła, że ma ono nie polską, ale chińską etykietę. Zdjęcie tegoż mleka klientka marketu przesłała jako ciekawostkę do AgroUnii, która umieściła je na swoim facebookowym profilu. Rozgorzała dyskusja i pojawiło się pytanie, dlaczego na polski kartonik naklejona jest etykieta, z której przeciętny Polak nie odczyta ani słowa.

Czytaj więcej...

Jeszcze raz o imporcie mleka. Patriotyzm gospodarczy jest ważny, ale nie może być jednak ślepy

Redakcja

Patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarskich budzi wątpliwości – uważa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikując tzw. „listę wstydu”. Są na niej zakłady, które importują mleko. Listę opatrzono wymownym tytułem: „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”. Branża przeciera oczy ze zdumienia na temat sposobu interpretacji danych dotyczących rynku mleka. Zastanawia się, czy piętnowanie importu i jednoczesne oczekiwanie, że polskie produkty będą kupowane za granicą ma sens?

Czytaj więcej...