kojs

kps

CenyRolnicze
07 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7861 EUR EUR - 4.5764 GBP GBP - 5.2720 DKK DKK - 0.6154
Archiwum


07.05.2021 12:53 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,60-7,30 zł/kg, średnia: 6,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

zm skiba

Mleko

Dlaczego rolnik ma zakaz stosowania separatorów komórek somatycznych (wirówek)?

- Jakiś czas temu szukałem informacji na temat wirówek do wytrącania komórek somatycznych. W naszym kraju tego typu urządzenie jest niedozwolone dla rolnika. W Unii Europejskiej z tego co wiem, tego typu urządzenie jest dopuszczone. Czyli rolnik w Polsce "fałszuje” jakość mleka, a na zachodzie nie robi tego? Po drugie w technologii mleczarskiej tego typu urządzenia są dopuszczalne, mamy podwójne standardy? – pyta pan Krzysztof, hodowca bydła mlecznego, który zwrócił się z takimi pytaniami do naszej redakcji, a także skierował je do ministerstwa rolnictwa. 

Czytaj więcej...

Rolnicy wzywani do spłaty długów Bielmleku. Mają trzy tygodnie na uregulowanie należności

- Rolnicy szturmem wzywani do zapłaty za długi spółdzielni Bielmlek zarządzanej przez prominentnego działacza PiS, Tadeusza Romańczuka. Rolnicy mimo rezygnacji z członkostwa w spółdzielni pociągani są do odpowiedzialności finansowej. Z informacji, które zdążyliśmy potwierdzić, to prawie 1000 rolników, a wartość pieniędzy, które maja wpłacić rolnicy określa się na około 20 milionów zł – informuje Agro Unia.

Czytaj więcej...

Rolnicy wściekli po obniżce ceny skupu mleka. Ciągniki zablokowały drogę pod OSM Koło

Członkowie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole protestowali wczoraj pod siedzibą mleczarni. Pod zakładem pojawiło się około 100 ciągników. Rolnicy domagają się cofnięcia obniżek cen skupu mleka, które w efekcie mogą doprowadzić wielu z nich do bankructwa. Osią sporu jest 5 groszy, bowiem o tyle mniej niż wcześniej spółdzielnia płaci za litr mleka.

Czytaj więcej...

Polskie firmy z branży przetwórczej trafiają w ręce Chińczyków i Duńczyków. Kto przejmie upadły Bielmlek?

- Wiele mówi się o skróceniu łańcucha dostaw w rolnictwie. Tak zrobił wiceminister w rządzie Mateusza Morawieckiego, pan Tadeusz Romańczuk, który tak skrócił łańcuch dostaw w spółdzielni mleczarskiej Bielmlek, że doprowadził do jej upadku. To nowoczesny zakład, którym dziś zarządza syndyk - mówił w tym tygodniu z trybuny sejmowej poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

Dokręcanie śruby mleczarzom. „Za niedługo nie wyjdziemy z obory w pole”

Polska Izba Mleka podjęła inicjatywę wprowadzenia systemowych rozwiązań poprawienia bytu zwierząt. Jego założeniem jest rozszerzenie istniejącego już Standardu Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” o moduł systemu oceny dobrostanu zwierząt. Zdaniem wielu hodowców bydła, to kolejne absurdalne przepisy, który najprawdopodobniej będą finansowane z kieszeni rolnika, a wzbogaci się głównie firma zewnętrzna, która będzie certyfikować nowe standardy.

Czytaj więcej...

Laktopol stara się o przejęcie Bielmleku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną decyzję, która kończy postępowanie w zakresie koncentracji w sprawie SM Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Wszystko wskazuje na to, że nowym dzierżawcą zakładu zostanie Laktopol Sp. z o.o.

Czytaj więcej...

Ceny mleka w trendzie wzrostowym

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w listopadzie 2020 r. wyniosła 149,98 zł/1 hl i była wyższa o 8,5% niż w listopadzie 2019 r. Cena skupu mleka  w odniesieniu do października 2020 r. była o 3,7% wyższa.

Czytaj więcej...

Rosną ceny skupu mleka

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2020 r. wyniosła 144,59 zł/1 hl i była wyższa o 8,8% niż w październiku 2019 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do września 2020 r. była o 4,7% wyższa.

Czytaj więcej...

OSM Piątnica przejmie Bielmlek? Negocjacje idą w dobrym kierunku

W miniony czwartek Rada Wierzycieli wskazała OSM Piątnica jako partnera do restrukturyzacji Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Spółdzielnia w Bielsku Podlaskim jest w procesie sanacji od 31 marca br.  - Po ogłoszeniu decyzji Rady Wierzycieli OSM Piątnica niezwłocznie przystąpiła do prac zmierzających do włączenia zakładu w struktury Spółdzielni. Przyłączenie SM Bielmlek do OSM Piątnica daje szansę na wznowienie produkcji oraz ochronę miejsc pracy – informuje portal podlaskie24.pl.

Czytaj więcej...

Mlekovita rozwija polską markę na światową skalę

Już od ponad 90 lat Mlekovita, firma ze 100-procentowym polskim kapitałem, zdobywa zaufanie konsumentów i wyznacza trendy na rynku, oferując polskie produkty mleczarskie najwyższej jakości. Dzięki osiąganym wynikom jest dumą polskiej gospodarki. Grupa kultywuje polskość: jej dostawcami są polscy rolnicy, daje 5 tys. miejsc pracy w swoich zakładach, promuje polskie wyroby nabiałowe, zarówno na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach. Polskość i Mlekovita są ze sobą nierozerwalnie powiązane od lat, a zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości jest dobrą okazją, aby o tym przypomnieć.

Czytaj więcej...

Jakie były ceny skupu mleka w lipcu?

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w lipcu 2020 r. wyniosła 130,69 zł/1 hl i była wyższa o 0,4% niż w  lipcu 2019 r. Cena skupu mleka  w odniesieniu do czerwca 2020 r. była o 0,1% wyższa.

Czytaj więcej...

Co się dzieje w Mlekpolu? Konflikt w największej polskiej spółdzielni mleczarskiej

- Wobec sukcesów naszej Spółdzielni, przykrym faktem jest rozłam powstały w Radzie Nadzorczej. Skład Rady Nadzorczej nie zmieniał się istotnie od dwóch lat, natomiast 8 radnych, którzy wystosowali list do Ministra Ardanowskiego to w większości wieloletni członkowie Rady Nadzorczej, którzy od dawna mają dostęp do informacji w kwestiach poruszanych w liście. Rzeczywistą przyczyną konfliktu wskazanych osób z większością Rady Nadzorczej jest zmiana Prezydium RN, która jednak została dokonana w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Niestety, mniejszość Członków Rady Nadzorczej nie pogodziła się z tymi decyzjami, nie szanuje decyzji większości i próbuje przejąć uprawnienia całej Rady Nadzorczej, czego skutkiem była publikacja wielu nieprawdziwych informacji pod adresem Spółdzielni – mówi Edmund Borawski - prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie.

Czytaj więcej...

CBA nie znalazło dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z Bielmleku

Podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej Bielska Podlaskiego, wiceprezes Bielmleku, Piotr Żukowski, poinformował, iż sprawa prowadzona na zlecenie prokuratury przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z podejrzeniem nieprawidłowości, których miał dopuścić się zarząd spółdzielni i jej prezes Tadeusz Romańczuk (ex-senator PiS-u i były wiceminister rolnictwa) została zakończona. Nie znaleziono dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z mleczarni i sprawę umorzono. Obecnie CBA nie prowadzi  żadnego postępowania w związku z działaniem Bielmleku i jego władz.

Czytaj więcej...

Rak toczy polską spółdzielczość mleczarską? Co się dzieje w Mlekpolu?

- Do mojego biura poselskiego zgłosili się członkowie Rady Nadzorczej SM "Mlekpol". Zgłaszający uskarżają się, iż zarząd SM Mlekpol uniemożliwia im swobodne wykonywanie swoich funkcji, a mianowicie nie mogą dokonać rzetelnej kontroli, nie mając dostępu do wszystkich dokumentów oraz ze względu na brak ustosunkowania się zarządu do zadawanych przez nich pytań. Nie otrzymali informacji m.in. o wysokości uposażenia członków zarządu, okolicznościach zakupu luksusowych aut dla pracowników, a także danych dotyczących inwestycji w Fabrykę Proszków Mlecznych w Mrągowie – czytamy w interpelacji Jarosława Sachajko skierowanej do ministra rolnictwa.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu