Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Mleko

Ceny mleka w górę, a masła w dół

Redakcja

Jak informuje Instytut Gospodarki Rolnej, po dwóch latach interwencji na rynku mleka, Komisja Europejska zdecydowała się na uwolnienie połowy zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Ruch ten nie spowodował turbulencji w państwach członkowskich. Ostatni publiczny przetarg, na 30 tys. ton mleka w proszku, miał miejsce w pierwszej dekadzie listopada. Rynek mleka wciąć wykazuje umiarkowany wzrost cen. Producenci mogą mówić o nadziei na koniec nieopłacalności produkcji. Tymczasem Bruksela planuje kolejny publiczny przetarg i z optymizmem ogłasza nadchodzący koniec problemów z nadprodukcją. 

Czytaj więcej...

Prognozy produkcji mleka w 2019: główni gracze nieco zwalniają

Redakcja

Wzrost produkcji mleka u największych światowych graczy może nieznacznie spowolnić w 2019. Według USDA łącznie w USA, UE, Nowej Zelandii Australii i Argentynie produkcja mleka krowiego zwiększy się o 1,1% wobec wzrostu o 1,3% w 2018. Wzrost wynikać będzie głównie ze zwiększenia produkcji w USA (+1,5% r/r). Największy wpływ na wyhamowanie produkcji może mieć jej spadek (o 1,6%) w Australii, spowodowany suszą w regionach o znacznej koncentracji chowu krów mlecznych. 

Czytaj więcej...

Nadal występuje rozbieżność między cenami tłuszczu i białka mleka

Redakcja

5 października 2018 r. Rada UE przyjęła rozporządzenie ustalające, że  ograniczenie ilościowe na zakup odtłuszczonego mleka w proszku po ustalonej cenie w 2018 r. wyniesie zero. Dokonano tego w celu uniknięcia zakupu odtłuszczonego mleka w proszku po ustalonej cenie w sytuacji, w której nie byłoby to zgodne z celami siatki bezpieczeństwa. Oznacza to, że interwencja publiczna na rzecz SMP pozostaje w mocy, ale skup będzie tylko w drodze procedury przetargowej (jak miało to miejsce w 2018 r.).

Czytaj więcej...

Wartość eksportu produktów mleczarskich minimalnie wzrosła

Redakcja

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych ośmiu miesiącach 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski wyniosła 1398 mln EUR i była o 0,1% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Podobna wartość eksportu wynikała przede wszystkim z większego wolumenu sprzedaży, podczas gdy ceny większości wyrobów były niższe.

Czytaj więcej...

Minister liczy na małe gospodarstwa produkujące mleko

Redakcja

Sytuacja na rynku mleka w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie, wpływ nowej perspektywy finansowej na sektor mleczarski w Europie oraz nowe trendy w produkcji mleczarskiej to główne tematy rozpoczętego wczoraj Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. To największa konferencja branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku odbywa się już szesnasta jej edycja.

Czytaj więcej...

Pogorszenie rentowności branży mleczarskiej

Redakcja

Według danych Pont-Info, w I połowie 2017 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka, zatrudniające co najmniej 10 osób zwiększyły się w relacji rocznej o 1,3% do 16,7 mld zł. Koszty działalności zwiększyły się jednak w większym stopniu, o 3,3% (r/r) do 16,4 mld zł. W konsekwencji większość wskaźników rentowności branży była niższa od notowanej w I p. 2017 r.

Czytaj więcej...
Pixabay

Ceny detaliczne nabiału w Polsce pozostają wyższe niż przed rokiem

Redakcja

Od początku 2018 r. do czerwca 2018 r. średnie ceny detaliczne nabiału (mleka serów i jaj, wg metodologii HICP) w Polsce obniżyły się o 2,3%, przede wszystkim za sprawą spadków cen detalicznych jaj (o 12,5%), podczas gdy ceny produktów mleczarskich podlegały tylko niewielkim wahaniom. Mimo obserwowanego spadku cen, w relacji do czerwca 2017 r. pozostają one jednak aż o 7,1% wyższe.

Czytaj więcej...

Utrzymuje się niska cena skupu mleka we Francji

Tomasz Kodłubański

Ostatnie protesty francuskich producentów mleka wykazały jak bardzo rynek mleczny w tym kraju jest rozdrobniony i nieuregulowany. Sytuacja producentów mleka nad Sekwaną jest szczególnie skomplikowana ponieważ nie dość, że działa tam kilka większych organizacji skupiających producentów mleka jak FNPL (Narodowa Federacja Producentów Mleka) czy APLI (Narodowe Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Mleka), to duża część farmerów nie jest zorganizowana w żadnych związkach a co za tym idzie nie jest reprezentowana podczas rozmów z producentami wyrobów mlecznych na temat ustalenia cen minimalnych.

Czytaj więcej...