Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Mleko

Polska produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb rynku. Jedna trzecia trafia na eksport

Redakcja

Polak wypija i zjada średnio w postaci przetworów ok. 225 litrów mleka rocznie, czyli więcej niż pół litra dziennie. Mimo to wytwórcy, by sprzedać surowiec, muszą eksportować około jednej trzeciej produkcji. Jak podkreślają eksperci, udaje się to dzięki wysokiej jakości wyrobów i wsparciu Funduszu Promocji Mleka, choć nie brak konsumentów, którzy rezygnują ze spożywania produktów pochodzących od zwierząt.

Czytaj więcej...

Dlaczego mleczarnia w Rypinie upadła?

Redakcja

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w Rypinie z rolnikami powiatu rypińskiego. Omówiono m.in. sytuację upadłej spółdzielni mleczarskiej w tym mieście. Rypińska mleczarnia, jeden z najstarszych zakładów mleczarskich nie tylko w regionie, ale także w Polsce, jest w stanie upadłości. Zdaniem rolników, błędy w zarządzaniu mają znamiona świadomego działania na szkodę firmy. 

Czytaj więcej...

SM Gostyń: Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą,

Redakcja

W związku z doniesieniami o procederze rozrzedzania mleka wodą, Spółdzielnia Mleczarska Gostyniu wydała oświadczenie, w którym potwierdza interwencję prokuratury. Czytamy tam, iż w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, ale pozostałe 14 cystern było bez zarzutu. Spółdzielnia zapewnia, że każdy pojazd jest monitorowany i badany na zawartość wody w mleku. Wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego.

Czytaj więcej...

Rolnicy z Bielmleku dostali pieniądze za dostarczone mleko. Nadal wisi jednak nad nimi widmo spłaty ogromnego zadłużenia spółdzielni

Redakcja

Jak podało Polskie Radio Białystok, władzom Bielmleku udało się zaciągnąć kredyt w wysokości 20 mln zł. Z tej kwoty 13 mln zł przeznaczono na wypłatę zaległych wynagrodzeń i pokrycie zobowiązań wobec dostawców mleka. Portal bielsk.eu podaje, iż mleczarnia otrzymała pomoc z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i to dzięki niej mogła zapłacić zaległe pieniądze za mleko. Portal informuje również, że majątek spółdzielni z Bielska Podlaskiego zaczęli już zajmować komornicy, a kontrahenci spółdzielni stopniowo wycofują się ze współpracy.

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa opublikował listę importerów masła i serów. Spółdzielnia Spomlek czuje się pokrzywdzona

Redakcja

Ministerstwo opublikowało listę zakładów, które w 2019 roku importowały sery. Na liście tej znalazła się również Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego, która zaimportowała z Anglii i Grecji łącznie niecałe 6 ton sera (w tym samym okresie nasza spółdzielnia wyeksportowała 2 100 ton sera). Jak wyjaśnia zarząd spółdzielni, zaimportowanie tak niewielkich ilości serów miało na celu przetestowanie polskiego rynku pod kątem ewentualnego uruchomienia produkcji nowego asortymentu w zakładach spółdzielni. Tymczasem Spomlekowi została przypięta łatka firmy szkodzącej polskiemu rolnictwu.

Czytaj więcej...

Spółdzielnia mleczarska Bielmlek chyli się ku upadkowi. Rolnicy od dwóch miesięcy czekają na pieniądze za odstawione mleko

Paweł Hetnał

Przypomnijmy, iż były wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk ponownie został prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Po powrocie „na stare śmieci” przywitały go protesty dostawców mleka. Spółdzielnia jest zadłużona i nie wypłaca rolnikom należności za mleko odstawione w ostatnich dwóch miesiącach. Wczoraj kilkudziesięciu spółdzielców manifestowało swoje niezadowolenie pod siedzibą Bielmleku. Budynek był jednak zamknięty. 

Czytaj więcej...

Ceny mleka spadają

Redakcja

Średnia cena skupu mleka w czerwcu wyliczona przez GUS wyniosła 132,07 zł/hl i była niższa o 1,9 proc. niż w maju. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku stawka ta jest wyższa o 2,8 proc.

Czytaj więcej...

Kolejny spadek cen mleka. Powiązania rynkowe zostały rozregulowane

Redakcja

Według danych GUS opublikowanych w dniu 22 maja 2019 r. średnia cena skupu mleka w kwietniu bieżącego roku ukształtowała się na poziomie 135,85 PLN/hl i była o 1,4% niższa od ceny w marcu, ale o 2,8% wyższa od ceny w kwietniu 2018 roku. Odwrotna sytuacja ma miejsce na giełdzie Global Dairy Trade, gdzie obserwowany jest trend wzrostowy. 

Czytaj więcej...

Stabilne ceny skupu mleka

Redakcja

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w styczniu 2019 r. wyniosła 140,77 zł/1 hl i była niższa o 0,9% niż w styczniu 2018 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do grudnia 2018 r. pozostała na tym samym poziomie.

Czytaj więcej...