zm skiba

kps

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

modele rolnicze

agrifirm

Zwalczanie szkodników łuszczynowych w rzepaku

Radek Nowicki
zwalczanie szkodników łuszczynowych rzepaku

Zdrowe i wypełnione nasionami łuszczyny to cel każdego, kto uprawia rzepak. Na przeszkodzie stoją chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, których larwy mogą pozostawić pustą łuszczynę. Pełnia kwitnienia i rozwój łuszczyn to odpowiedni moment na redukcję tych szkodników.

 

Zwalczanie szkodników łuszczynowych rzepaku stanowi jedno z większych wyzwań w uprawie. Walkę z nimi można podejmować jedynie po zachodzie słońca, aby przy okazji nie zatruć sprzymierzeńców – pszczół, które zapylają rzepak. Stosowane środki, również muszą być tak dobrane, aby nie zaszkodzić zapylaczom w kolejnych dniach. To wszystko sprawia, że jednokrotny zabieg może nie być w pełni skuteczny.

Podobnik i spółka

 

Chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik razem wyrządzają większe szkody. Chowacz wygryza w łuszczynie otwór i składa do niej najczęściej po jednym jaju, z którego wykluwa się larwa uszkadzająca do 5 nasion. Po kilku dniach żerowania larwa opuszcza łuszczynę i schodzi do gleby, gdzie później się przepoczwarczy. Większe zagrożenie stanowi pryszczarek kapustnik, którego mucha składa do otworu łuszczyny po chowaczu nawet ponad 100 jaj. Wyklute z nich larwy pryszczarka mogą doszczętnie zniszczyć nasiona w łuszczynie. Dodatkowo, przepoczwarczenie następuje bardzo szybko i w sezonie występują nawet 4 pokolenie pryszczarka kapustnika, które stanowią zagrożenie przez cały okres rozwoju łuszczyn.

 

pryszczarek lapustnik chowacz radek nbowicki cenyrolnicze pl

Fot. 1. Pryszczarek kapustnik i chowacz podobnik nalatują na plantację już w czasie kwitnienia, i są groźni dla młodych łuszczyn.

 

Czym zwalczyć chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika

 

Możliwości zwalczania szkodników łuszczynowych są bardzo ograniczone. Do ich zwalczania zarejestrowane jest zaledwie 7 substancji, z czego tylko 5 można stosować w czasie kwitnienia rzepaku. Po zakończeniu kwitnienia można stosować etofenproks, oraz flupyradifuron, który występuje tylko w mieszaninie z deltametryną w produkcie Sivanto Energy. Pierwszy z nich jest substancją z grupy pyretroidów, działający powierzchniowo na roślinie, dlatego larwy szkodników i tak nie zostaną zniszczone. Drugi z preparatów według etykiety działa w stopni średnim na pryszczarka kapustnika, ale w roślinie działa systemicznie, dlatego powinien zwalczyć żerujące larwy. Pozostałe zarejestrowane substancje do zwalczania pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika można stosować podczas kwitnienia rzepaku. Acetamipryd jest jedyną substancją o działaniu powierzchniowym, wgłębnym i systemicznym dopuszczonym do stosowania podczas kwitnienia rzepaku, dlatego powinien być podstawową substancją do zwalczania pryszczarka i chowacza podobnika. Deltametryna, tau-fluwalinat, lambda-cyhalotryna i esfenwalerat to pozostałe substancje zarejestrowane do zwalczania pryszczarka kapustnika. Wszystkie z nich to substancje z grupy pyretroidów, dlatego cechuje je krótkie, powierzchniowe działanie, a więc do zwalczania nalotów owadów dorosłych. To, że daną substancję można stosować podczas kwitnienia rzepaku, nie oznacza, że zabieg można wykonywać w dzień. Każdy zabieg wykonywany w kwitnącym rzepaku, należy bezwzględnie wykonywać po zakończeniu oblotu pszczół, który zazwyczaj kończy się niedługo przed nastaniem zmierzchu. Przed zabiegiem należy dokładnie zlustrować łuszczyny, czy znajdują się w nich jaja lub larwy i w razie potrzeby zastosować substancję o działaniu systemicznym.

 

ochrona zapylaczy rzepak radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 2. Ochrona zapylaczy jest priorytetem z zabiegach w kwitnącym rzepaku.

 

Kiedy zabieg na łuszczynowce

 

Zwalczać szkodniki łuszczynowe należy w fazach od początku do końca rozwoju łuszczyn. Najczęściej zabieg insektycydowy przeciwko chowaczowi podobnikowi i pryszczarkowi kapustnikowi jest łączony razem z ochroną fungicydową rzepaku w fazie opadania płatka i ochrony łuszczyn. Najskuteczniej jest przeprowadzić dwukrotne zwalczanie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika, ponieważ proces kwitnienia i tworzenia się łuszczyn jest rozciągnięty w czasie, a dopuszczone środki do stosowania nie wykazują długiego działania. Zatem, pierwszy zabieg dobrze jest wykonać w pełni kwitnienia, kiedy łuszczyny na głównym pędzie są już wykształcone, a drugi po zakończeniu kwitnienia, aby ochronić pozostałe łuszczyny.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu