zm skiba

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Ziemia rolna

Kiedy ma miejsce automatyczna zmiana klasyfikacji gruntów ornych na TUZ?

Zgodnie z art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/2115 (1) państwa członkowskie muszą w swoich planach strategicznych WPR określić definicję trwałych użytków zielonych z uwzględnieniem ust. 3 lit. c tego rozporządzenia, gdzie wskazano, że „trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe”, oznaczają grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem przez okres pięciu lat lub dłużej.

Czytaj więcej...

Samorząd rolniczy oczekuje obniżki czynszu dzierżawnego o 30%

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego, w kwestii dotyczącej opłat za czynsz dzierżawny nieruchomości wydzierżawionych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zdaniem zarządu Izby, stawki za te opłaty należy obniżyć o kilkadziesiąt procent.

Czytaj więcej...

Rolnicy odczuwają głód ziemi i apelują o ograniczenie przekazywania gruntów Kościołowi

- W obecnej sytuacji, niewielkiej dostępności gruntów rolnych, którą można określić jako głód ziemi, każda działka rolna jest dla rolników niezwykle cenna. Wielu podmiotom dzierżawiącym ziemię z KOWR kończą się umowy i ziemia ta powinna być niezwłocznie przekazywana rolnikom indywidualnym w celu uprawy i produkcji żywności – stwierdza Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Czytaj więcej...

Po ile ziemia na Ukrainie? Czy obcokrajowcy mogą kupować?

W ukraińskich obwodach iwanofrankowskim, lwowskim i tarnopolskim wzrosła średnia cena za hektar ziemi. Poinformował o tym wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowych i cyfryzacji Denys Bashlyk podczas konferencji prasowej podsumowującej opracowanie pt. „Wyniki zagospodarowania gruntów państwowych i komunalnych: dwa lata internetowych aukcji gruntów”.

Czytaj więcej...

Rząd zapowiada kontynuację programu odkwaszania gleb

Resort rolnictwa zapewnia, że rząd jest zainteresowany współpracą z Koalicją na rzecz Zdrowych Gleb w zakresie regeneracji gleb uprawnych poprzez odkwaszanie. Ministerstwo podkreśla, że obecna intensywność tego procesu jest niesatysfakcjonująca i że zachodzi potrzeba zwiększenia wsparcia ze strony państwa celem kontynuowania tych działań. 

Czytaj więcej...

Kontrowersyjne zmiany w prawie geologicznym i górniczym – ograniczenia w prawie własności ziemi

Dnia 16 czerwca 2023 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Ustawa nie została jeszcze podpisana przez Prezydenta. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej wskazuje, iż ustawa godzi w kompetencje gmin, tj. we władztwo planistyczne gmin, na obszarze występowania złóż kopalin, ponadto wprowadza wprost zakaz zabudowy nad złożami, które na podstawie decyzji administracyjnej zostaną uznane za strategiczne.

Czytaj więcej...

Metoda ustalania czynszu dzierżawnego zostanie zmieniona

Na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy mającej na celu usprawnienie zadań związanych z gospodarowaniem Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz regulację obrót nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym, który został przyjęty w dniu 28 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów.

Czytaj więcej...

Henryk Kowalczyk: Ziemia z dzierżawy po Top Farms Głubczyce musi wrócić do Skarbu Państwa

- Ziemia z dzierżawy po Top Farms Głubczyce musi wrócić do Skarbu Państwa, bo spółka nie zgodziła się na wyłączenie części gruntów z umowy. Plan dalszego rozdysponowania tych gruntów ma opracować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Osobiście nadzoruję działania KOWR-u w tym temacie – poinformował w mediach społecznościowych minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Rodzinna wiceministra Kaczmarczyka poddzierżawia 141 ha ziemi KOWR. Legalne, ale czy etyczne?

Jak ustaliła Wirtualna Polska, dwa lata temu Norbert Kaczmarczyk pomógł bratu wydzierżawić 141 hektarów ziemi w Małopolsce. - Zrobili to z ominięciem przepisów, którymi PiS chciał zabezpieczyć polską ziemię i polskich rolników przed spekulantami i właścicielami latyfundiów. A cena, za którą brat wiceministra dostał w użytkowanie te grunty, odbiega znacząco od kwot, które muszą płacić rolnicy dzierżawiący od państwa sąsiednie działki – czytamy w publikacji wp.pl.

Czytaj więcej...

Czy KOWR uniemożliwia rolnikom powiększanie gospodarstw rolnych?

- W ostatnich miesiącach napływają do mnie informacje od zaniepokojonych rolników, którym uniemożliwia się powiększenie gospodarstw rolnych. Mimo dostępności ziemi rolnej oraz wyrażanej przez nich woli zakupu gruntów rolnych po cenach rynkowych, grunty te są kupowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach prawa pierwokupu – pisze w interpelacji do ministerstwa rolnictwa poseł Jarosław Sachajko.

Czytaj więcej...

Holandia: Pod pretekstem kryzysu azotowego, rząd rozpocznie przymusowe wywłaszczenia rolników?

W Holandii dyskutowany jest obecnie pomysł wywłaszczenia rolników w celu szybkiego rozwiązania tzw. kryzysu azotowego. Holenderskie Stowarzyszenie Rolników (LTO) krytykuje te propozycje, twierdząc, że wywołają one opór rolników i przyniosą odwrotny skutek. Propozycje wywłaszczenia rolników zostały przedstawione przez różnych ekspertów w czwartej co do wielkości holenderskiej gazecie codziennej NRC Handelsblad. Uważają, że wywłaszczenia mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu azotowego przed 2025 rokiem.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu