Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Bydło

Izraelski hamulec i turecki korek na rynku bydła rzeźnego. Minister wnioskuje do Brukseli o uruchomienie interwencyjnego skupu wołowiny

Redakcja

Problem z eksportem do Izraela i zamknięcie rynku tureckiego, to wg fachowców główne czynniki składające się na spadające ceny skupu żywca wołowego. Dodatkowo na ten problem nakładają się nadwyżki irlandzkiego mięsa wołowego na unijnym rynku i słabsze zamówienia z Afryki na hiszpańską wołowinę. Dlatego polski minister rolnictwa zapowiada złożenie w Brukseli wniosku o uruchomienie skupu interwencyjnego wołowiny. W planach jest też rozpoczęcie skupu wołowiny na uzupełnienie krajowych rezerw materiałowych.

Czytaj więcej...

W pierwszych czterech miesiącach br. spadła liczba ubojów bydła w UE, ale wzrósł eksport wołowiny

Redakcja

Irlandia była jedynym unijnym krajem, który zwiększył produkcję wołowiny w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku. Liczba bydła poddanego ubojowi w całej UE w pierwszych miesiącach roku spadła o 1%. Oczekuje się, że susza i ekstremalne upały odczuwalne na kontynencie od końca czerwca będą miały duży wpływ na produkcję wołowiny i większa liczbę ubojów. Przy spodziewanym wzroście cen pasz, marże producentów prawdopodobnie znajdą się pod presją, co może doprowadzić do pojawienia się w zakładach ubojowych dodatkowego bydła.

Czytaj więcej...

Ceny żywca wołowego drastycznie spadły. Przetwórcy wykażą empatię?

Redakcja

Przedstawiciele sektora przetwórstwa mięsa spotkali się wczoraj w resorcie z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim. - Zorganizowałem to spotkanie na prośbę producentów wołowiny, ponieważ gdy ceny mięsa spadły, to przetwórcy są zadowoleni i nie są już zainteresowani ani współpracą z rolnikami, ani wypracowaniem mechanizmów stabilizacji tego rynku – powiedział minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa zapowiedział działania na szczeblu dyplomatycznym w celu przywrócenia eksportu wołowiny na rynek turecki.

Czytaj więcej...

02.07.2019 Ceny skupu bydła rzeźnego: Katastrofalne ceny. Przeciętne stawki poszły w dół o kolejne kilkadziesiąt groszy

Paweł Hetnał

Ceny bydła rzeźnego z każdym tygodniem osiągają poziom, który hodowców przyprawia o coraz większy ból głowy. Dzisiejsze notowania pogłębiają regres w cennikach zakładów ubojowych. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeciętna stawka za byka w wadze poubojowej spadła już prawie o 2 zł/kg. 

Czytaj więcej...

W Dolnej Saksonii ubój „leżaków” trwa w najlepsze?

Redakcja

Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Barbara Otte-Kinast ostrzegła przed transportem i ubojem chorego bydła i świń. - Krążą pogłoski, że wciąż chore zwierzęta, tzw. leżaki są ubijane w rzeźniach w Dolnej Saksonii i innych prowincjach - poinformowała minister w parlamencie stanowym.

Czytaj więcej...

Niemcy naciskają na jak najszybsze podpisanie umowy z Mercosurem

Redakcja

Niemcy, wraz z  kilkoma innymi krajami UE, wywierają presję na Komisję Europejską, aby ta szybko zawarła umowę handlową z południowoamerykańskimi państwami Mercosur. W liście do przewodniczącego Komisji Jeana-Claude'a Junckera, kanclerz Angela Merkel i szefowie rządów sześciu innych państw, wzywają do jak najszybszego porozumienia. Niemcy widzą w tej relacji handlowej ogromne korzyści, wynikające z możliwości sprzedaży samochodów i części samochodowych, maszyn, chemikaliów i farmaceutyków. 

Czytaj więcej...

Czy europejskiemu sektorowi wołowiny grozi katastrofa?

Redakcja

Rada Sektora Wołowiny z dużym zaniepokojeniem przyjmuje informację, które docierają z Brukseli. Mimo, iż kadencja obecnej Komisji Europejskiej dobiega końca, to widoczna jest w DG Trade determinacja aby podpisać umowę z krajami Mercosur jeszcze w tej kadencji. Skutki aktualnie podjętych rozmów dotyczących sektora wołowiny prowadzonych z krajami Wspólnego Rynku Południa mogą doprowadzić do ogromnych szkód w sektorze wołowiny w Polsce jak i UE. 

Czytaj więcej...