Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 216,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 220,50 (+ 1,02%), rzepak MAJ21 - 530,75 (+ 4,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF

Bruksela przekaże Niemcom 9 mln euro na walkę z ASF

Redakcja

Niemcy otrzymają 9 mln euro z funduszy Unii Europejskiej na walkę z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Według minister rolnictwa Julii Klockner, pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie ogrodzeń na terenach, na których choroba została wykryta w populacji dzików. 

Czytaj więcej...

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Redakcja

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach członkowskich UE zebrane przez system zgłaszania chorób zwierzęcych (ADNS) wskazują na spadek całkowitej liczby przypadków ASF u dzików w pierwszym kwartale w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, z łącznie 4158 przypadków w okresie od stycznia do marca 2021 r. w porównaniu do 4409 przypadków w okresie od stycznia do marca 2020 r.

Czytaj więcej...

Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych badań

Martyna Frątczak

W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy komary mogą rozprzestrzeniać wirusa ASF. Owady do analiz zebrali z komercyjnych gospodarstw, na których wykryto ogniska choroby. Czy w nadchodzącym sezonie letnim będzie trzeba podjąć specjalne środki ochrony gospodarstw przed komarami?

Czytaj więcej...

Nie będzie premii za lochy w odstrzałach planowanych. Koniec finansowania zakupu chłodni

Redakcja

Na początku lutego br. ukazało się w Dzienniku Ustaw długo wyczekiwanie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”uchwalane co roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Czytaj więcej...

W tym roku w Rumunii odnotowano ponad 400 ognisk ASF. Rośnie import prosiąt

Redakcja

W bieżącym roku w Rumunii stwierdzono już 402 ogniska ASF (stan na 8 kwietnia), w tym 14 w gospodarstwach komercyjnych, które wymagały utylizacji 113 tys. świń. Do chwili obecnej w Rumunii potwierdzono łącznie 4227 ognisk ASF, z których 90 wystąpiło w gospodarstwach komercyjnych. Jak dotąd rumuński rząd wypłacił z budżetu krajowego blisko 122 mln EUR, aby zrekompensować straty ponad 15 tys. hodowców.

Czytaj więcej...

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństwa biologicznego w strefach ASF

Redakcja

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowadzić bardziej restrykcyjne reguły hodowli świń w strefach ASF. Gospodarstwa prowadzące fermy trzody chlewnej zlokalizowane w strefach żółtej, czerwonej oraz niebieskiej, w przypadku dozwolonego przemieszczania poza te strefy, muszą zapewnić stosowanie wzmocnionych środków bezpieczeństwa biologicznego.

Czytaj więcej...

W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają, że ASF może rozprzestrzeniać się poprzez paszę

Redakcja

Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez paszę. Osiem lat szeroko zakrojonych badań, w tym prace na Uniwersytecie Stanowym w Kansas, doprowadziły do niepokojących wniosków dla producentów trzody chlewnej: pasza i ich składniki mogą potencjalnie służyć jako środki do wprowadzania i przenoszenia chorób świń.

Czytaj więcej...

Kiedy odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku ASF?

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, zostały opracowane zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.

Czytaj więcej...

Powiaty kaliski, pleszewski i koniński uwolnione ze strefy niebieskiej ASF

Redakcja

Po długim oczekiwaniu, dzisiaj w końcu pojawił się stosowny wpis w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej związany z uwolnieniem ze strefy niebieskiej ASF powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego. Na miejscu uchylonej strefy niebieskiej pozostał obszar ochronny żółty. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli jak dotychczas przed przemieszczeniem zwierząt wykonywać badań laboratoryjnych.

Czytaj więcej...