Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 kwietnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8537 EUR EUR - 4,2959 GBP GBP - 4,9669 DKK DKK - 0,5754
Archiwum
24.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 181,50 (- 0,55%), kukurydza CZE19 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak MAJ19 - 363,00 (- 0,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.04.2019 13.04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30- 6,00 zł/kg, średnia: 5,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Warzywa i owoce

Związek Sadowników RP: Eskimosie zapłać!

Redakcja

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych pieniędzy, które zalega im firma Eskimos. Związek Sadowników RP wielokrotnie w tej sprawie interweniował, a teraz ponownie apeluje o uregulowanie wszystkich należności.

Czytaj więcej...

Kapusta podrożała ośmiokrotnie

Redakcja

Duże nasłonecznienie w kwietniu przyniosło przyspieszony wzrost i dojrzewanie krajowych warzyw uprawianych w tunelach foliowych i szklarniach. Wzrosła ich podaż na Rynku Hurtowym Bronisze, a przez to spadły (czasem skokowo) ceny. Inaczej jest w przypadku warzyw gruntowych. Obecnie kapusta biała jest osiem razy droższa niż w ubiegłym roku.

Czytaj więcej...

Minister rolnictwa zainaugurował kampanię promującą owoce jagodowe – „Czas na polskie superowoce”

Redakcja

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wczoraj w Warce odbyło się uroczyste rozpoczęcie kampanii promującej owoce jagodowe – „Czas na polskie superowoce”. Minister zwrócił uwagę, że producent jest tym, który odpowiada na oczekiwania konsumenta. – Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób zwiększyć konsumpcję owoców i warzyw, jak powinien być zorganizowany skup, jak powinno być zorganizowane przetwórstwo? – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Czytaj więcej...

Sadownicy pikietowali pod zakładem, w którym gościł minister rolnictwa. Szef resortu uciekł tylnym wyjściem?

Paweł Hetnał

Wczoraj w miejscowości Wichradz gościł minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, by wesprzeć kampanię „Czas na polskie superowoce”. Przed wjazdem do obiektu grupy Twój Owoc zebrała się grupa kilkudziesięciu sadowników z szyldami Agro Unii, którzy domagali się spotkania z szefem resortu i wyjaśnień związanych z brakiem wypłaty środków w ramach interwencyjnego skupu jabłek. Zdaniem manifestujących, minister uciekł przed nimi tylną bramą zakładu. W wypowiedzi sprzed kilku dni, Ardanowski stwierdził, iż „ci rolnicy, którzy aż tak mocno narzekają powinni się zastanowić, co by mieli”, gdyby minister nie podjął decyzji o skupie jabłek przez spółkę Eskimos. 

Czytaj więcej...

9 na 10 Polaków sięga po napoje owocowe

Redakcja

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster 9 na 10 Polaków pije niegazowane napoje owocowe. Ponad 10 proc. spożywa je codziennie lub prawie codziennie, a aż 1/4 kilka razy w tygodniu. Wśród polskich smaków dominują napoje owocowe na bazie jabłka – jabłko z miętą, jabłko z wiśnią oraz czarna porzeczka.

Czytaj więcej...

Rząd chce nałożyć embargo na polskie owoce. Sadownikom grozi katastrofa

Redakcja

Polski rząd pozostawia sadowników i rolników bez odpowiedzi o cele i uzasadnienie planowane podwyżki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. W trakcie wczorajszego posiedzenia Sejmu, wnioskodawca rządowego projektu nowelizacji, reprezentowany przez Ministerstwo Finansów, po raz kolejny nie potrafił racjonalnie uzasadnić celu planowanej podwyżki VAT na napoje owocowe na bazie naturalnego soku. Posłowie wskazywali na negatywne skutki wejścia w życie ustawy, a jednym z nich jest „embargo” na owoce w Polsce. Uznali, że jest to działanie wbrew polskiej racji stanu, ponieważ zmiany służą głównie zagranicznym koncernom, a nie polskiej branży owocowo-warzywnej i polskiemu społeczeństwu.

Czytaj więcej...

Związkowcy i pracodawcy apelują o niską stawkę VAT na napoje owocowe

Redakcja

NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego, z 5% do 23%.

Czytaj więcej...

Podwyżki stawki VAT na napoje owocowe i warzywne uderzą w sadowników i rolników

Redakcja

19 lutego 2019 r. Minister Finansów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi będą uczestniczyć w obradach sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powodem są konsultacje nad projektem zmian stawek VAT na napoje owocowe i warzywne o zawartości soku powyżej 20 proc. Dyskusje między przedstawicielami rządu odpowiedzialnymi za finanse państwa oraz rolnictwo jest szansą na uratowanie polskich sadowników, którzy, już obecnie, znajdują się w ciężkiej sytuacji, a nowe propozycje podatkowe mogą jedynie pogorszyć ich sytuację.

Czytaj więcej...

Coraz słabsza kondycja branży sadowniczej

Redakcja

Planowane podwyżki VAT do 23 proc. na napoje owocowo-warzywne osłabią kondycję wielu sadowników, rolników oraz producentów soków. Uderzy to również po kieszeni konsumenta, zaczniemy też pić więcej soków ze sztucznymi ulepszaczami. Takie wnioski płyną z analizy Instytutu Staszica, poświęconej skutkom planowanego wprowadzenia wyższej stawki VAT na soki owocowe oraz niegazowane napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi co najmniej 20 proc.

Czytaj więcej...

Gwałtowny wzrost cen warzyw

Redakcja

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy lawinowo rosnące ceny warzyw, szczególnie importowanych z krajów basenu Morza Śródziemnego. Importerzy tłumaczą to zjawisko nagłym atakiem zimy w Hiszpanii, Grecji i Turcji. Wzrosty cen nie ominęły również warzyw krajowych.

Czytaj więcej...