Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Warzywa i owoce

Coraz słabsza kondycja branży sadowniczej

Redakcja

Planowane podwyżki VAT do 23 proc. na napoje owocowo-warzywne osłabią kondycję wielu sadowników, rolników oraz producentów soków. Uderzy to również po kieszeni konsumenta, zaczniemy też pić więcej soków ze sztucznymi ulepszaczami. Takie wnioski płyną z analizy Instytutu Staszica, poświęconej skutkom planowanego wprowadzenia wyższej stawki VAT na soki owocowe oraz niegazowane napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi co najmniej 20 proc.

Czytaj więcej...

Gwałtowny wzrost cen warzyw

Redakcja

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy lawinowo rosnące ceny warzyw, szczególnie importowanych z krajów basenu Morza Śródziemnego. Importerzy tłumaczą to zjawisko nagłym atakiem zimy w Hiszpanii, Grecji i Turcji. Wzrosty cen nie ominęły również warzyw krajowych.

Czytaj więcej...

Dlaczego sadownicy mają finansować ulgi dla innych?

Redakcja

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przesłał do mediów komentarz do informacji o projekcie podniesienia stawki VAT dla nektarów na 8%, a napojów z min. 20% zawartości soku/przecieru na 23%. - Nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu – uważa prezes Julian Pawlak.

Czytaj więcej...

Potężny cios w producentów warzyw i owoców

Redakcja

Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton. Co ciekawe, resort  finansów zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy.

Czytaj więcej...

Mniejsza produkcja przetworów warzywnych w Polsce

Redakcja

Według danych GUS, krajowa produkcja mrożonych warzyw w dużych przedsiębiorstwach, od lipca’18 do października’18 zmniejszyła się łącznie o 20%, a marynat warzywnych o 33% r/r, czyli bardziej niż wskazywałby na to zmiany po stronie produkcji surowca. Wyniki te mogą w dużej mierze odzwierciedlać jak wyglądać będzie produkcja w całym sez. 2018/19, gdyż zwykle w tym okresie produkuje się blisko połowę mrożonych warzyw.

Czytaj więcej...

Rekordowo wysokie ceny cebuli

Redakcja

Cebula jest warzywem o największej dynamice wzrostu cen w 2018. Z danych IERiGŻ-PIB wynika, że we wrześniu br. cebula (cena skupu do konsumpcji bezpośredniej) podrożała przeciętnie o 96% r/r do 1,33 zł/kg. Był to najwyższy poziom cen tego warzywa dla września od co najmniej 2004. Spośród pozostałych warzyw warto zwrócić uwagę na silne wzrosty cen marchwi oraz kapusty białej. We wrześniu’18 wyniosły odpowiednio o 87% i 101% r/r.

Czytaj więcej...

Minister zdiagnozował problemy sadowników

Redakcja

Wczoraj w Senacie RP odbyła się konferencja na temat perspektyw przetwórstwa owoców. - Tego typu spotkanie ma sens, jeżeli rozmowa będzie bardzo szczera. Tylko wspólnie możemy rozwiązać obecne kłopoty sadowników - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do uczestników konferencji.

Czytaj więcej...

KUPS odpiera zarzuty ministra dotyczące zmowy podmiotów skupujących jabłka

Redakcja

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków w przesłanym do naszej redakcji stanowisku oznajmia, iż nie zgadza się z wypowiedzią ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz jest przeciwne rozpowszechnianiu informacji, które sugerują zmowę tłoczni soków, niechcących pomóc w zagospodarowaniu nadwyżek jabłek w ramach interwencyjnego skupu. - Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu przedstawieniu problemu, jakoby branża przetwórcza winna była obecnej sytuacji na rynku jabłek. Praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa tłoczące jabłka – zarówno te z polskim, jak i zagranicznym kapitałem – obecnie pracują z wykorzystaniem 100% mocy przetwórczych i nie mają możliwości ich nagłego zwiększenia – czytamy w oświadczeniu KUPS.

Czytaj więcej...

Gwałtownie wzrosła cena świeżych pomidorów

Redakcja

Komisja Europejska opublikowała dane nt. unijnych cen świeżych pomidorów. Wg danych KE średnia cena pomidorów w połowie października 2018 r. wyniosła 97 EUR/100kg i była o 7% wyższa niż we wrześniu oraz o 4% wyższa od średniej pięcioletniej. W Polsce natomiast ceny pomidorów poszybowały bardzo wysoko. 

Czytaj więcej...

Związkowcy uważają, że interwencyjny skup jabłek nie działa

Redakcja

Co dalej z jabłkami? To pytanie zadaje sobie dziś wielu sadowników, bo sytuacja w jakiej obecnie się znajdują jest dramatyczna. Cena jabłka przemysłowego wynosi obecnie kilka groszy, a olbrzymie kolejki na skupach tylko umacniają w przekonaniu, że w najbliższym czasie nie wzrośnie. Jakby tego było mało, zakłady przetwórcze zapowiadają, że wcale nie będą skupować jabłek.

Czytaj więcej...