Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Warzywa i owoce

Embargo w handlu z Rosją jest szkodliwe dla producentów jabłek

Redakcja

- Nie bójmy się głośno mówić o tym, że zakaz w handlu owocami z Rosją jest niemal dla wszystkich niekorzystny. Polska sprzedawała na ten rynek ponad milion ton jabłek rocznie. Nagła utrata tego rynku spowodowała panikę i spadek cen we wszystkich krajach, zarówno owoców deserowych, jak i przemysłowych - mówił Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP do uczestników odbywającego się w Warszawie międzynarodowego kongresu Prognosfruit.

Czytaj więcej...

Rekordowa produkcja owoców

Redakcja

W najnowszej swojej publikacji Główny Urząd Statystyczny ocenia produkcję owoców w 2018 r. jako rekordową, co potwierdza wcześniejsze przewidywania, że susza nie była istotnym czynnikiem drastycznie ograniczającym plonowanie sadów i plantacji owocowych (poza truskawkami). 

Czytaj więcej...

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T.B. Fruit Polska

Redakcja

Konsumenci z Podkarpacia zapłacili 10,50 zł za kilogram malin, który w tym samym czasie kosztował 3 razy więcej w Zachodniopomorskiem. To pierwsze wyniki analiz cen na rynku owoców i warzyw prowadzonych przez IH i UOKiK. Ponadto urząd postawił zarzuty przetwórcy owoców, który jest podejrzewany o wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec sadowników.

Czytaj więcej...

Sadownicy protestują w Warszawie. Uważają, że są ofiarami zmowy cenowej

Redakcja

Dzisiaj w Warszawie odbywa się protest sadowników, którzy pod kancelarią premiera domagają się przeciwdziałania domniemanej zmowie cenowej. Manifestujący oczekują m. in. uruchomienia rekompensat dla gospodarstw, które poniosły największe straty związane z nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Postulują też o wprowadzenie długoterminowych umów kontraktacyjnych i wznowienie handlu z Rosją.

Czytaj więcej...

Unijny rynek pomidorów pod presją importu

Redakcja

Wg ostatnich prognoz KE przedstawianych w Short-term Outlook, światowa produkcja pomidorów w 2018 r. spadnie o 5% do 35,9 mln t, z dużymi różnicami w różnych obszarach produkcji. Niższa produkcja spodziewana jest w Chinach - o 33% r/r, podczas gdy w Kalifornii prawdopodobnie wzrośnie o 13% r/r.

Czytaj więcej...

Sadownicy nie chcą dopłacać do uprawy wiśni

Tomasz Kodłubański

W sadach wiśniowych zapowiada się prawdziwa klęska. Ceny wiśni w punktach skupu są bardzo niskie. Sadownicy podnoszą alarm, że oferowane im przez zakłady przetwórcze ceny nie pokrywają nawet połowy kosztów produkcji. W pierwszej połowie lipca za 1 kg owoców sadownicy dostawali w skupie 1,50 lub mniej natomiast zakłady przetwórcze płaciły około 1 zł.

Czytaj więcej...
Pixabay

Poseł apeluje do marszałka ws. polskich malin

Paweł Hetnał

Poseł Kukiz'15, Jarosław Sachajko zaapelował do marszałka woj. lubelskiego o wycofanie patronatu honorowego dla projektu o nazwie Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo-Sadownicza. W ramach projektu Polacy mają przekazać Ukraińcom m. in. 70 tys. sadzonek malin.

Czytaj więcej...

Żądają zmian i godnego życia

Redakcja

Rolnicy demonstrowali wczoraj w Warszawie przeciwko niskim cenom skupu produktów rolnych. Domagają się, by przetwórnie więcej płaciły za owoce. Żądają też zdecydowanej reakcji rządu. Poza tym rolnicy poruszali problemy hodowców trzody chlewnej z terenów objętych wirusem ASF. W czasie gdy na ulicach stolicy trwał protest, ministerstwo rolnictwa prowadziło na portalu społecznościowym polemikę z głównymi hasłami niezadowolonych sadowników.

Czytaj więcej...

Rynek owoców miękkich pod lupą KOWR i UOKiK

Redakcja

Kolejnym działaniem UOKiK z zakresu przewagi kontraktowej jest kontrola w siedzibach przetwórców owoców miękkich, m. in. truskawek, malin, wiśni, czy porzeczek. W ostatnich tygodniach w mediach głośno było o niskich cenach skupu tych produktów. Do UOKiK również docierały skargi rolników na ten temat. Dlatego Urząd, wraz z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa przygląda się tej sytuacji.

Czytaj więcej...

Kostaryka otwiera rynek na polskie jabłka

Redakcja

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.  W związku z powyższym, jabłka pochodzące ze zbiorów 2018 r. mogą być już eksportowane do Kostaryki.

Czytaj więcej...

Sadownicy jadą do Warszawy. Mają dość patologicznej sytuacji

Redakcja

W związku z nieuzasadnionymi, bardzo niskimi cenami skupu owoców do przetwórstwa, Związek Sadowników RP apeluje, by wspólnie z innymi branżami rolnictwa uczestniczyć w proteście, który zaplanowano na 13 lipca br. w Warszawie. Być może tego dnia w stolicy dojdzie do spotkania sadowników z premierem RP, Mateuszem Morawieckim. 

Czytaj więcej...

Listerioza w mrożonej kukurydzy

Redakcja

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że większość mrożonych warzyw, w tym kukurydzę słodką, należy ugotować przed spożyciem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów. Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu.

Czytaj więcej...

Polski rynek owoców miękkich w dramatycznej sytuacji, a wsparcie otrzymuje konkurencja

Paweł Hetnał

- Z ogólnodostępnych informacji wynika, że Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód z Kielc oraz organizacja społeczna „Fundacja rozwoju lokalnego” z Łucka przy wsparciu Konsula Generalnego RP w Łucku prowadzą projekt, który może doprowadzić do zagłady polskiej produkcji malin – alarmuje Michał Kołodziejczyk ze Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemaków i Warzyw „Unia Warzywno-Ziemniaczana”.

Czytaj więcej...