Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 października 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7601 EUR EUR - 4,3049 GBP GBP - 4,9014 DKK DKK - 0,5770
Archiwum
19.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,25 (0,00%), kukurydza LIS18 - 168,50 (- 0,30%), rzepak LIS18 - 373,25 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2018 13.31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,50 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Warzywa i owoce

Interwencyjny skup jabłek: więcej pytań niż odpowiedzi

Paweł Hetnał

Dzisiaj (godz. 16) w hali sportowej w Błędowie (woj. mazowieckie) odbędzie się spotkanie sadowników z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. - Jak wiemy pomimo tego, że skup interwencyjny jabłka przemysłowego miał rozpocząć się już w poniedziałek, póki co mamy coraz więcej pytań, a cały czas brak odpowiedzi – komentuje przygotowania do interwencyjnego skupu jabłek Mateusz Dąbrowski, przewodniczący Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa. 

Czytaj więcej...

Wysokie ceny warzyw i bardzo tanie owoce

Redakcja

Powoli mija trudny dla wszystkich grup towarowych sezon uprawowy. Upały, susza, gradobicia, klęska urodzaju (jabłka) to niektóre z plag. Jedynie wiosenne przymrozki oszczędziły naszych rolników w tym roku ale i w tym przypadku wywołały negatywny skutek – nadprodukcja jabłek i niskie ceny. Od innej plagi – upałów ucierpiały warzywa spod osłon. Warzywa gruntowe szczególnie kapustne dotknęła klęska suszy. Ma to obecnie odzwierciedlenie w poziomie cen wyższych niż w latach ubiegłych jeśli chodzi o warzywa i katastrofalnie niskich w przypadku jabłek i śliwek.

Czytaj więcej...

Dominująca pozycja na rynku podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom

Redakcja

- Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy Eskimos S.A., która wystąpiła z propozycją skupu jabłek.

Czytaj więcej...

Państwo skupi pół miliona ton jabłek

Redakcja

Pół miliona ton jabłek przemysłowych ma być skupione przez państwo. Minister rolnictwa zapowiada interwencję w związku z niskimi stawkami oferowanymi w punktach skupu. Specjalny tryb odbioru jabłek od sadowników ma ruszyć w ciągu kilku dni.

Czytaj więcej...

Polskie jabłka pojadą do Egiptu?

Redakcja

Już od ponad roku w Algierii i Egipcie realizowana jest przez Związek Sadowników RP kampania informacyjno-promocyjna pt. „Czas na jabłka z Europy”. Ma ona na celu rozpropagowanie na tamtejszych rynkach europejskich jabłek, w tym jabłek grójeckich wpisanych do rejestru unijnego jako "Chronione Oznaczenie Geograficzne". Kampania obejmuje promocję walorów odżywczych i jakości świeżych oraz przetworzonych jabłek.

Czytaj więcej...

Gwałtowny spadek eksportu świeżych owoców

Redakcja

W pierwszym półroczu 2018 r., według danych Ministerstwa Finansów, wyeksportowano z Polski 536,2 tys. t świeżych owoców (spadek o 40% w stosunku do I półrocza roku poprzedniego) za 295,2 mln EUR (spadek o prawie 14%). Z kolei przetworów owocowych w tym samym okresie wyeksportowano z Polski 440 tys. t (spadek o 10% porównując I półrocze 2017 r. do I półrocza 2018 r.) za 633,9 mln EUR, tj. o 12% więcej r/r.

Czytaj więcej...

Trudna sytuacja na rynku malin

Redakcja

Według szacunków, serbskie zbiory malin w 2017 r. oscylowały wokół 105 tys. t, powodując znaczne odbicie podażowe, po tym jak w 2016 r., z powodu spadku areałów, zbiory obniżyły się do 95 tys. t. W bieżącym sezonie wskazuje się na dalszy wzrost areału i wielkości zbiorów serbskich malin, co znalazło potwierdzenie w spadkach cen. Obecne problemy z cenami serbskiej maliny mrożonej są wypadkową wysokich zapasów oraz specyfiki funkcjonowania tego rynku.

Czytaj więcej...

Mniejsza światowa produkcja przetworów pomidorowych w 2018 r.

Redakcja

W sektorze przetwórstwa wyprodukowanych zostanie o wiele mniej przetworów pomidorowych, niż wcześniej przewidywano. Najnowsze szacunki dotyczące przetwórstwa, opracowane przez Światową Radę ds. Pomidorów (WPTC) wskazują, że zbiory pomidorów do przetwórstwa w 2018 roku wyniosą 34,89 mln ton. Oznacza to spadek szacunków o 1% w porównaniu z danymi przedstawionymi w połowie lipca oraz spadek produkcji o 7,7% w stosunku do poprzedniego roku, czego rezultatem jest najniższa produkcja pomidorów do przetwórstwa w ciągu ostatnich czterech lat.

Czytaj więcej...

Pół miliona ton jabłek na bioenergię?

Redakcja

Podczas niedawno odbywającego się w Polsce kongresu Prognosfruit Mirosław Maliszewski, poseł PSL i prezes Związku Sadowników RP, zwrócił się z propozycją wystąpienia do Komisji Europejskiej o kontynuowanie mechanizmu tzw. „wycofywania” w związku z nadal obowiązującym rosyjskim embargiem i przyznania naszemu krajowi limitu w wysokości 500 tys. ton jabłek przeznaczonych na bioenergię.

Czytaj więcej...

UOKiK monitoruje rynek rolno-spożywczy

Joanna Kawka

Celem monitoringu jest poprawa sytuacji rolników. W ubiegłym tygodniu UOKiK informował o wszczęciu postępowania przeciwko spółce Döhler. Postawił również zarzuty innemu dużemu przetwórcy - T.B. Fruit. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi UOKiK zaproponował również zmiany prawne, które przyjęła Rada Ministrów. Ponadto urząd wraz z Inspekcją Handlową od czerwca sprawdzał przetwórców owoców.

Czytaj więcej...