Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 czerwca 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7607 EUR EUR - 4,3323 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Warzywa i owoce

Polskie owoce są mieszane z zagranicznymi?

Paweł Hetnał

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w miniony wtorek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie obligatoryjnych kontroli u odbiorcy końcowego owoców miękkich sprowadzanych z zagranicy i innych produktów rolnych pod kątem fałszowania ich miejsca pochodzenia.

Czytaj więcej...
Pixabay

Rażąco niskie ceny skupu owoców

Paweł Hetnał

W związku z drastycznym spadkiem cen malin, agrestu, porzeczek oraz wiśni, wczoraj odbyło się zebranie plantatorów, w którym uczestniczyło ponad 400 producentów. Uznano, że proponowane ceny są rażąco niskie w stosunku do kosztów produkcji. Większość zebranych plantatorów uważa, że zbiór owoców w tej cenie powinien być wstrzymany, bądź ograniczony.

Czytaj więcej...

Groźne bakterie w ziemniakach z Egiptu i Grecji

Paweł Hetnał

W ostatnim czasie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nasiliła kontrole warzyw przywożonych do Polski z innych państw. W dwóch przypadkach stwierdzony został organizm kwarantannowy – bakteria Ralstonia solanacearum. Została ona wykryta w ziemniakach pochodzących z Egiptu i Grecji.

Czytaj więcej...

Analiza rynku warzyw

Przemysław Grzesiński

Powtarzające się sygnały o problemach pojawiających się w obrocie towarami rolno-spożywczymi, zwłaszcza ziemniakami, sprawiły, że zainicjowany został cykl spotkań z przedstawicielami producentów rolnych oraz służb mających uprawnienia kontrolne – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj więcej...

Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw

Redakcja

Ustawa z dnia 22.05.2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych stanowi, że do naliczania i odprowadzania wpłat na fundusze zobowiązane są podmioty dokonujące skupu, przetwórstwa produktów czy uboju zwierząt. Jednak wyjątek stanowią zarejestrowani płatnicy podatku VAT, którzy produkują owoce i warzywa, prowadzą chów (hodowlę) ryb lub dokonują ich połowu. Ta grupa rolników ma obowiązek samodzielnego odprowadzania należnych środków na odpowiedni fundusz promocji.

Czytaj więcej...

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich producentów

Redakcja

W imieniu samorządu rolniczego, zwłaszcza producentów owoców miękkich, warzyw i sadowników, Prezes KRIR zwrócił się do Prezydenta RP z prośbą o jak najszybsze podpisanie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej zmiany w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 oraz z 2018 r. poz. 650).

Czytaj więcej...
ceny owoców w UE
fot. pixabay.com

Owoce w UE droższe niż przed rokiem

Agnieszka Wojtyra

Według danych Eurostat w lutym 2018 r. przeciętny poziom cen detalicznych żywności w Unii Europejskiej był o 1,2% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jedną z najbardziej drożejących kategorii żywności, obok olejów i tłuszczów, były owoce. W lutym br. ich ceny detaliczne w UE  były o 5,5% wyższe niż przed rokiem.

Czytaj więcej...