Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Warzywa i owoce

Potężny cios w producentów warzyw i owoców

Redakcja

Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton. Co ciekawe, resort  finansów zapowiedział obniżenie VAT do 5% dla produktów takich jak: ciastka, wafle, chipsy i krakersy.

Czytaj więcej...

Mniejsza produkcja przetworów warzywnych w Polsce

Redakcja

Według danych GUS, krajowa produkcja mrożonych warzyw w dużych przedsiębiorstwach, od lipca’18 do października’18 zmniejszyła się łącznie o 20%, a marynat warzywnych o 33% r/r, czyli bardziej niż wskazywałby na to zmiany po stronie produkcji surowca. Wyniki te mogą w dużej mierze odzwierciedlać jak wyglądać będzie produkcja w całym sez. 2018/19, gdyż zwykle w tym okresie produkuje się blisko połowę mrożonych warzyw.

Czytaj więcej...

Rekordowo wysokie ceny cebuli

Redakcja

Cebula jest warzywem o największej dynamice wzrostu cen w 2018. Z danych IERiGŻ-PIB wynika, że we wrześniu br. cebula (cena skupu do konsumpcji bezpośredniej) podrożała przeciętnie o 96% r/r do 1,33 zł/kg. Był to najwyższy poziom cen tego warzywa dla września od co najmniej 2004. Spośród pozostałych warzyw warto zwrócić uwagę na silne wzrosty cen marchwi oraz kapusty białej. We wrześniu’18 wyniosły odpowiednio o 87% i 101% r/r.

Czytaj więcej...

Minister zdiagnozował problemy sadowników

Redakcja

Wczoraj w Senacie RP odbyła się konferencja na temat perspektyw przetwórstwa owoców. - Tego typu spotkanie ma sens, jeżeli rozmowa będzie bardzo szczera. Tylko wspólnie możemy rozwiązać obecne kłopoty sadowników - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do uczestników konferencji.

Czytaj więcej...

KUPS odpiera zarzuty ministra dotyczące zmowy podmiotów skupujących jabłka

Redakcja

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków w przesłanym do naszej redakcji stanowisku oznajmia, iż nie zgadza się z wypowiedzią ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz jest przeciwne rozpowszechnianiu informacji, które sugerują zmowę tłoczni soków, niechcących pomóc w zagospodarowaniu nadwyżek jabłek w ramach interwencyjnego skupu. - Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu przedstawieniu problemu, jakoby branża przetwórcza winna była obecnej sytuacji na rynku jabłek. Praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa tłoczące jabłka – zarówno te z polskim, jak i zagranicznym kapitałem – obecnie pracują z wykorzystaniem 100% mocy przetwórczych i nie mają możliwości ich nagłego zwiększenia – czytamy w oświadczeniu KUPS.

Czytaj więcej...

Gwałtownie wzrosła cena świeżych pomidorów

Redakcja

Komisja Europejska opublikowała dane nt. unijnych cen świeżych pomidorów. Wg danych KE średnia cena pomidorów w połowie października 2018 r. wyniosła 97 EUR/100kg i była o 7% wyższa niż we wrześniu oraz o 4% wyższa od średniej pięcioletniej. W Polsce natomiast ceny pomidorów poszybowały bardzo wysoko. 

Czytaj więcej...

Związkowcy uważają, że interwencyjny skup jabłek nie działa

Redakcja

Co dalej z jabłkami? To pytanie zadaje sobie dziś wielu sadowników, bo sytuacja w jakiej obecnie się znajdują jest dramatyczna. Cena jabłka przemysłowego wynosi obecnie kilka groszy, a olbrzymie kolejki na skupach tylko umacniają w przekonaniu, że w najbliższym czasie nie wzrośnie. Jakby tego było mało, zakłady przetwórcze zapowiadają, że wcale nie będą skupować jabłek.

Czytaj więcej...

Interwencyjny skup jabłek: więcej pytań niż odpowiedzi

Paweł Hetnał

Dzisiaj (godz. 16) w hali sportowej w Błędowie (woj. mazowieckie) odbędzie się spotkanie sadowników z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. - Jak wiemy pomimo tego, że skup interwencyjny jabłka przemysłowego miał rozpocząć się już w poniedziałek, póki co mamy coraz więcej pytań, a cały czas brak odpowiedzi – komentuje przygotowania do interwencyjnego skupu jabłek Mateusz Dąbrowski, przewodniczący Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa. 

Czytaj więcej...

Wysokie ceny warzyw i bardzo tanie owoce

Redakcja

Powoli mija trudny dla wszystkich grup towarowych sezon uprawowy. Upały, susza, gradobicia, klęska urodzaju (jabłka) to niektóre z plag. Jedynie wiosenne przymrozki oszczędziły naszych rolników w tym roku ale i w tym przypadku wywołały negatywny skutek – nadprodukcja jabłek i niskie ceny. Od innej plagi – upałów ucierpiały warzywa spod osłon. Warzywa gruntowe szczególnie kapustne dotknęła klęska suszy. Ma to obecnie odzwierciedlenie w poziomie cen wyższych niż w latach ubiegłych jeśli chodzi o warzywa i katastrofalnie niskich w przypadku jabłek i śliwek.

Czytaj więcej...

Dominująca pozycja na rynku podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom

Redakcja

- Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy Eskimos S.A., która wystąpiła z propozycją skupu jabłek.

Czytaj więcej...