Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zboża

Skrzypionki atakują

Joanna Kaźmierczak

Ciepły i słoneczny maj przyspieszył wegetację. Żyta i słabsze pszenżyta są już wykłoszone, jęczmień ozimy również. Wszystkie objawy fenologiczne wskazują na to, że wegetacja w tym roku jest o około 10 dni przyspieszona, a zatem jeżeli pogoda nie ulegnie pogorszeniu to żniwa przypadną w tym roku prędzej niż w latach ubiegłych.Tym bardziej powinniśmy nie zapominać o niebezpiecznych szkodnikach jakimi są m.in. skrzypionki.

Czytaj więcej...

Obawy pogodowe powróciły na rynek pszenicy w Chicago

Joanna Kawka

W środę notowania pszenicy mocno wzrosły w Chicago, śladem mniejszych niż zapowiadano opadów na głównych terenach amerykańskich upraw. Gorsze prognozy na najbliższe dni dotyczą zarówno ilości deszczu jak i obszaru. Pamiętać należy, że dotknięte suszą zasiewy pszenicy ozimej są w bardzo złym stanie.

Czytaj więcej...

Dokrzewianie a regulacja wzrostu zbóż ozimych

Joanna Kaźmierczak

Wielu rolników zadaje sobie pewnie pytanie czy warto stosować regulatory wzrostu w zbożach? Odpowiedź jest jednoznaczna - warto! Pamiętajmy, że jest to zabieg, który determinuje i utrzymuje nasze plony. Wbrew przekonaniom zboża nie wylegają tylko na skutek intensywnego nawożenia. Przyczyną mogą być również choroby podstawy źdźbła.

Czytaj więcej...

Zboża i oleiste odbiły w czwartek w górę wspierane nadzieją, że konflikt handlowy między Chinami i USA znajdzie jakieś rozwiązanie

Redakcja

Główny doradca ekonomiczny Białego Domu stwierdził wczoraj, że intensywne negocjacje będą z Chinami kontynuowane, a zapowiedziane cła nie muszą wejść w życie. Wywołało to falę optymizmu na światowych giełdach i kilkuprocentowe wzrosty głównych indeksów. Uspokojenie nastrojów spowodowały także ok. 2% wzrosty kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję w Chicago.

Czytaj więcej...

Jakich chorób grzybowych spodziewać się tej wiosny i jakie substancje aktywne wybrać do ich zwalczania?

Joanna Kaźmierczak

Zeszłoroczna jesień była stosunkowo chłodna i mokra. Do końca wegetacji jesiennej mieliśmy temperatury utrzymujące się na poziomie kilku stopni i prawie nie przerwane opady deszczu. Takie warunki sprzyjały jesiennemu rozwojowi na roślinach chorób takich jak: mączniak prawdziwy, septorioza liści czy rdza żółta. Największe nasilenie infekcji miało miejsce już jesienią na bardzo wcześnie sianych plantacjach. Jednak choroba, z którą przede wszystkim musimy liczyć się wiosną, to pleśń śniegowa i wbrew powszechnym przekonaniom śnieg nie jest niezbędny do jej wystąpienia.

 

Czytaj więcej...
produkcja produktów zbożowych w Polsce
fot. pixabay.com

Produkcja artykułów zbożowych coraz większa

Redakcja

Według danych IERiGŻ od kilku lat rośnie przemysłowy przemiał zbóż. Widoczne było to również w 2017 r., oraz w pierwszych miesiącach br. Ubiegłoroczne wyższe zbiory zbóż oraz mniejszy eksport przełożyły się na wzrost dostępności ziarna na rynku krajowym. W rezultacie mocno zwiększono produkcję mąk, kasz, makaronu oraz pieczywa.

Czytaj więcej...

Zanim wysiejesz przeprowadź próbę kiełkowania nasion

Joanna Kaźmierczak

Ubiegłoroczne zbiory nie należały do łatwych, a trwające silne mrozy mogą spowodować wymarznięcie wielu upraw. Brak okrywy śnieżnej nie poprawia sytuacji. Z powodu obniżonej wartości użytkowej nasion po trudnym 2017 roku na rynku może brakować materiału siewnego, a zatem wielu rolników wiosną zdecyduje się na obsianie pól materiałem z własnych zbiorów bądź pochodzącym od sąsiada.

Czytaj więcej...

Zanim przesiejesz oziminy przeczytaj etykietę

Joanna Kaźmierczak

Przed nami kolejna fala mrozów. Wielu rolników z jeszcze większym niepokojem spogląda na swoje oziminy. Jednak jest jeszcze nadzieja. Jeśli przeprowadzony test na przezimowanie wyszedł pozytywnie, a mrozy nie potrwają dłużej niż kilka dni, raczej nie ma powodów do zmartwień.

Czytaj więcej...

W Europie wzrasta pojemność magazynowa dla zbóż

Agnieszka Wojtyra

Pojemność magazynowa dla zbóż, roślin oleistych i roślin wysokobiałkowych w UE wzrosła od 2005 r. do 359 milionów ton, ale w systemie wciąż występują wąskie gardła, mogące mieć wpływ na cały sektor. Są to główne wnioski z badania dotyczącego przechowywania zboża w Unii Europejskiej, zleconego przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej...

MRiRW na temat organizacji handlu zbożami

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 17 stycznia 2018 r. z pismem dotyczącym opracowania minimalnych warunków sprzedaży, dostaw oraz parametrów zbóż i kukurydzy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało pismem z 2 marca 2018 r.o obowiązujących przepisach nakładających obowiązek zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych pomiędzy producentami tych produktów, a pierwszymi nabywcami, roli organizacji międzybranżowych w kształtowaniu rynku oraz o podjętej przez MRiRW inicjatywie utworzenia w Polsce platformy sprzedażowej, która umożliwi uczestnikom rynku handel towarami rolno-spożywczymi z wykorzystaniem kontraktów typu SPOT, a w przyszłości również kontraktów terminowych.

Czytaj więcej...

Ocena przezimowania plantacji zbóż i rzepaku

Joanna Kaźmierczak

W tym roku przyczyną słabego stanu przezimowania mogą być zarówno błędy agrotechniczne jak i warunki pogodowe. Momentem sprawdzającym jest przełom zimy i wiosny. To wówczas możemy zaobserwować czy popełniliśmy jakieś błędy i jeśli miały one miejsce powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Czasami jednak aura nas nie rozpieszcza i wtedy to najczęściej podejmujemy ryzyko np. siejąc późno oziminy. W tym sezonie w wielu przypadkach może okazać się, że nie jesteśmy w stanie uniknąć strat, ponieważ rośliny ozime przed wejściem w zimowy stan spoczynku miały bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy i równie słabo rozbudowaną masę nadziemną. Nie można jednak opierać się tylko na spekulacji. W tej sytuacji najlepiej przeprowadzić ocenę przezimowana plantacji zbóż i rzepaku.

Czytaj więcej...