Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zboża

Matif: Zyskuje kukurydza, pszenica stabilnie

Redakcja

W Paryżu kukurydza już drugi miesiąc zyskuje lekko na wartości. Wyceny unijnej pszenicy pozostają stabilne przynajmniej od września, mieszcząc się zwykle w tym okresie w przedziale 200-208 eur/t. W Chicago soja i kukurydza zamknęły wtorkową sesję na lekkich plusach w nadziei na zintensyfikowanie chińskich zakupów. 

Czytaj więcej...

Więcej pszenicy, mniej rzepaku

Redakcja

Pojawiają się coraz bardziej skonkretyzowane szacunki co do wielkości zasiewów pszenicy na świecie. IGC (International Grains Council) w listopadowym raporcie oczekuje, że zwiększą się one o 1% r/r, co będzie pierwszym wzrostem powierzchni upraw od czterech lat.

Czytaj więcej...

23.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rolnicy liczą na wyższe stawki za kukurydzę

Paweł Hetnał

Jak stwierdza nasz ekspert od rynku zbóż, obecnie transakcje zupełnie ustały. Zapanował spokój, który może zostać zaburzony najwcześniej na początku roku. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą towaru i liczą na wyższe stawki, w szczególności za kukurydzę, która w naszym zestawieniu pozostała na poziomie z wtorku. Natomiast w innych pozycjach bieżącego notowania spory ruch. Warto zwrócić uwagę na sporą podwyżkę średniej stawki za jęczmień konsumpcyjny. 

Czytaj więcej...

16.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: spory ruch w handlu kukurydzą

Paweł Hetnał

Po wzmożonym handlu zbożami na giełdach towarowych na przełomie października i listopada, ostanie dni charakteryzują się wyjątkowym spokojem. Transakcji jest niewiele. Na taką sytuacją wpłynęła przede wszystkim mniejsza liczba statków w portach. Ci producenci, którzy byli wcześniej bardzo zainteresowani sprzedażą zboża, w ostatnim czasie wstrzymali się z odstawieniem ziarna. Eksporterzy szukają jeszcze żyta oraz pszenżyta. Spory ruch panuje natomiast w handlu kukurydzą. W naszym zestawieniu warto zwrócić uwagę na znaczny wzrost średniej ceny grochu konsumpcyjnego. 

Czytaj więcej...

13.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: spokój, cisza i gazowanie robaków

Paweł Hetnał

- Po dniach wolnych, na rynku nadal panuje spokój i cisza. Duże firmy się pokrywają, skupują na bieżąco, uzupełniają braki - także jakiś niewielki ruch jest. Z żadnej ze stron nie ma jednak presji. Ten co chce sprzedać, to wie gdzie zadzwonić. Ten co chce kupić, to też wie gdzie skierować swoje kroki – ocenia nasz ekspert aktualną sytuację na rynku zbóż. 

Czytaj więcej...

Jest o wiele mniej grzybów Fusarium spp. Pojawiają się jednak inne gatunki

Redakcja

Już po raz drugi Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przy finansowaniu ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych realizują projekt dotyczący grzybów z rodzaju Fusarium spp występujących na ziarniakach pszenicy ozimej. Założeniem tego projektu jest pozyskanie prób ziarna pszenicy z jak największej liczby powiatów rolniczych w Polsce. Aktualnie trwa etap zbierania prób ziarna oraz oceny już dostarczonych prób.

Czytaj więcej...

W Paryżu pszenica, kukurydza i rzepak straciły lekko na wartości

Redakcja

W Chicago kompleks sojowy oraz pszenica straciły w poniedziałek na wartości pod presją sprzedaży technicznej i słabszych danych eksportowych. Ponad 1% wzrost zanotowała natomiast kukurydza wsparta przez silny eksport. Dane tygodniowe USDA pokazały wysyłki eksportowe kukurydzy na poziomie 1,264 mln ton, czyli o 79,5% więcej niż tydzień wcześniej i aż 174% więcej niż rok temu. Załadunki eksportowe soi i pszenicy były gorsze niż przed tygodniem, a soi o połowę mniejsze niż rok temu.

Czytaj więcej...

Rosną notowania pszenicy

Redakcja

Notowania pszenicy w Chicago podskoczyły o 3,7% w piątek, po tym jak okazało się, że zboże to jest konkurencyjne cenowo nawet dla tak odległego odbiorcy jak Egipt. Amerykański kontrakt pociągnął w górę unijną pszenicę. Seria najbliższa zyskała w Paryżu 3,25 euro i zamknęła dzień ceną 202,5 eur/t.

Czytaj więcej...

Kukurydziane żniwa na finiszu

Redakcja

Tegoroczne plony kukurydzy są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu, a przede wszystkim w zależności od tego, gdzie wystąpiła susza. Zbiory charakteryzuje niska wilgotność ziarna. Szacuje się, że w tym roku polscy rolnicy zbiorą w granicach 3-3,2 mln ton kukurydzy.

Czytaj więcej...

Zdecydowane spadki notowań pszenicy za oceanem i tylko niewielkie w Paryżu

Redakcja

W środę traciły na wartości wszystkie amerykańskie kontrakty, ale najmocniej potaniała pszenica. Grudniowa seria pszenicy SRW straciła wczoraj blisko 2%, na co złożyły się czynniki techniczne oraz mocniejszy dolar, przy już słabym eksporcie. Amerykańska pszenica przegrywa w tym sezonie konkurencję o rynki zbytu z ziarnem rosyjskim, a kolejne umocnienie dolara tylko pogarsza sytuację. Presja spadkowa notowań kukurydzy i soi pochodzi z trwających w USA zbiorów, które przyśpieszyły w ostatnim tygodniu.

Czytaj więcej...

Iran zredukował import pszenicy do zera

Redakcja

Dzięki wysiłkom rządu irańskiego podejmowanym w ciągu kilku ostatnich lat, kraj nie musi już importować pszenicy i zredukował przywóz tego zboża do zera. Dodajmy, że w 2011 roku Persowie importowali pszenicę wartą ponad 2,6 miliarda dolarów.

Czytaj więcej...

23.10.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: pożądany jęczmień, a rynek rzepaku psuje wysoki import

Paweł Hetnał

W ostatnim czasie w skupach dominuje kukurydza, która w naszym zestawieniu jest wyceniana średnio na 688,33 zł/t. To spadek w porównaniu do piątkowych notowań naszego portalu o -0,72 zł/t. W portach z powodzeniem kupowany jest także jęczmień, którego jednak brakuje na rynku. Stąd jego ciągle rosnąca cena w skupach, która dzisiaj wynosi w wersji konsumpcyjnej 745,77 zł/t (+1,54 zł/t) i paszowej 717,41 (+2,58 zł/t). Cały czas nabywców znajduje też pszenica konsumpcyjna, ale głównie ta o niższej zawartości białka. W naszych cennikach średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosi 802,96 (+0,64 zł/t).  

Czytaj więcej...

Czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa służy rolnictwu?

Hanna Krugiełka

Często zdajemy sobie sprawę z istnienia urzędów, przynajmniej tych, które nas dotyczą. Jednak nie do końca wiemy czym dokładnie dany urząd się zajmuje. W dzisiejszej rozmowie chciałabym przedstawić Państwu zadania i rolę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Czy powinniśmy bać się kontroli inspektora z tej jednostki? W czym może pomóc Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa? Czym są decyzje administracyjne?

Czytaj więcej...