Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 lutego 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3911 EUR EUR - 4,1738 GBP GBP - 4,7365 DKK DKK - 0,5605
Archiwum
23.02.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ 22.02.2018 MATIF: pszenica kons. MAR18 - 161,75 (+ 0,31%), kukurydza MAR18 - 153,00 (+ 0,16%), rzepak MAJ18 - 353,50 (- 0,28%) [euro/tona]

Zboża

Najpierw azot, dopiero później dokrzewianie

Joanna Kaźmierczak

Mokra jesień w wielu przypadkach opóźniła, a miejscami nawet uniemożliwiła siewy ozimin. Ci rolnicy, którym udało się wjechać w pole, a ich oziminy nie zgniły od nadmiaru wody w profilu glebowym, staną wiosną przed dylematem czy i jak dokrzewić ich uprawy. Jednak zanim pomyślimy o dokrzewianiu, powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o nawożeniu, zwłaszcza azotowym.

Czytaj więcej...

Płodozmian to podstawa. Bardzo trudna jesień i pytanie: co zasiać wiosną 2018?

Joanna Kaźmierczak

Miniony rok z rolniczego punktu widzenia nie należał do łatwych. Warunki atmosferyczne utrudniały przede wszystkim zbiór płodów rolnych jak i jesienne zasiewy. Wielu rolnikom nie udało się zasiać wszystkiego na czas i często to co zasiali zwyczajnie zgniło od nadmiaru wody w profilu glebowym. Niewątpliwie ta sytuacja wpłynie na zmiany w zaplanowanym płodozmianie. 

Czytaj więcej...

Czym w Omacnicę?

Redakcja

Do podstawowych szkodników w uprawie kukurydzy należą: ploniarka zbożówka drutowce, śmietka kiełkówka, mszyce, dziki, łosie, sarny, bobry, czaple, wrony, ale najgroźniejsze to - omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany. Straty z tytułu żerowania omacnicy szacuje się na 1mln ton kukurydzy rocznie i to są wymierne straty ekonomiczne nie mówiąc o zdrowotności.  Znacznie poważniejszy jest jednak ich wpływ na pogorszenie się  jakości plonu zielonki, kiszonki, CCM i ziarna na skutek szybszego opanowywania uszkodzonych roślin przez sprawców chorób.

Czytaj więcej...

FEERUM rozpoczęło suszenie kukurydzy

Joanna Kawka

W należącym do FEERUM nowoczesnym kompleksie suszarniczo – magazynowym w Chojnowie rozpoczęto suszenie kukurydzy. Spółka stosuje w tym procesie własne, unikalne rozwiązania. Wieloetapowa metoda niskotemperaturowa wykorzystująca rekuperację ciepła i silosy buforowe, pozwala uzyskiwać ziarno o bardzo wysokiej jakości.

Czytaj więcej...

Ostatnie opady sprawiły, że w Polsce nie ma suszy rolniczej

Redakcja

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

Czytaj więcej...