Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

Zboża

Pierwsza dawka azotu w zbożach ozimych

Redakcja

Obecny sezon wegetacyjny jest bardzo specyficzny, wszystko przez rekordowo długą wegetację jesienną i bardzo wysoką średnią miesięczną temperaturę, z tego powodu mamy dużo plantacji przekrzywionych. Pojawia się pytanie na jaką formę azotu postawić oraz jak ustalić wysokość pierwszej dawki? W tym roku pierwsza dawka azotu w zbożach ozimych może przysporzyć bólu głowy przez obowiązujący program azotanowy.

Czytaj więcej...

Czy z tej mąki będzie chleb?

Hanna Krugiełka

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj" - część z nas prosi Najwyższego codziennie, jednak potrzebujemy go wszyscy. Każdy z nas lubi „znaleźć” na swoim talerzu chrupiącą, pachnącą, świeżą kromkę, czy bułeczkę.

Czytaj więcej...

Oleje roślinne ciągną w górę ceny rzepaku

Redakcja

Także w środę w górę pięły się ceny olejów roślinnych. W Chicago olej sojowy podrożał o ponad 1% i zaliczył najwyższe zamknięcie od 22-października. Swoje nowe 4-miesięczne szyty ustanawiał wczoraj też olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur. Rynek olejów roślinnych wspiera notowania unijnego rzepaku. W Paryżu seria rzepaku z realizacją w lutym wzrosła wczoraj o 2,5 euro, do 374,25 eur/t, co jest najwyższym zamknięciem tej serii od 15-listopada.

Czytaj więcej...

Z powodu dziwnych regulacji prawnych może zabraknąć jakościowej pszenicy

Redakcja

Produkcja rolnicza, na skutek regulacji prawnych, jak i zmian mentalności konsumentów ma stawać się coraz bardziej przyjazna środowisku. Choć wielu rolników nie jest z nich zadowolonych, czego jesteśmy świadkami rozmawiając z nimi na temat ustawy azotanowej czy obowiązku sporządzania planu nawożeniem azotem, to zamysł ustawodawcy jest jasny: nowe przepisy, przynajmniej w teorii, mają minimalizować negatywny wpływ produkcji rolniczej na środowisko.

Czytaj więcej...

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Redakcja

Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały w piątek wzrosty trzecią sesję z rzędu, przy ciągle małej aktywności inwestorów. Skrócony tydzień okazał się również korzystny dla notowań ropy. W USA instytucje rządowe zawiesiły działalność, stąd nie były publikowane raporty eksportowe. Odłożona jest też publikacja styczniowych prognoz USDA, zaplanowana na 11-stycznia.

Czytaj więcej...

Zaprawy nasienne w uprawach jęczmienia – spojrzenie naukowe

Redakcja

Na polskim rynku, zresztą podobnie jak w całej Europie, dostępnych jest coraz więcej zapraw nasiennych opartych o substancje z grupy inhibitorów dehydrogenazy kwasu bursztynowego (SDHI) Które z nich wybrać? Czy rzeczywiście pomogą w ograniczaniu porażenia chorobami oraz wpłyną na wybrane parametry fluorescencyjne i plon? Przed takimi dylematami stają rolnicy uprawiający nie tylko jęczmień ozimy, choć to właśnie to zboże jest bohaterem rozprawy której autorką jest, znana w środowisku doradztwa rolniczego, czytelników prasy rolniczej, jak i agronomii dr inż. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Wynikowy szacunek produkcji zboża w 2018 r.

Redakcja

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2018 r. wyniosła około 7,8 mln ha. Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 26,8 mln t, tj. o 5,2 mln t (o 16%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Czytaj więcej...

Matif: zyskuje kukurydza, pszenica stabilnie

Redakcja

W Paryżu kukurydza już drugi miesiąc zyskuje lekko na wartości. Wyceny unijnej pszenicy pozostają stabilne przynajmniej od września, mieszcząc się zwykle w tym okresie w przedziale 200-208 eur/t. W Chicago soja i kukurydza zamknęły wtorkową sesję na lekkich plusach w nadziei na zintensyfikowanie chińskich zakupów. 

Czytaj więcej...

Więcej pszenicy, mniej rzepaku

Redakcja

Pojawiają się coraz bardziej skonkretyzowane szacunki co do wielkości zasiewów pszenicy na świecie. IGC (International Grains Council) w listopadowym raporcie oczekuje, że zwiększą się one o 1% r/r, co będzie pierwszym wzrostem powierzchni upraw od czterech lat.

Czytaj więcej...

23.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rolnicy liczą na wyższe stawki za kukurydzę

Paweł Hetnał

Jak stwierdza nasz ekspert od rynku zbóż, obecnie transakcje zupełnie ustały. Zapanował spokój, który może zostać zaburzony najwcześniej na początku roku. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą towaru i liczą na wyższe stawki, w szczególności za kukurydzę, która w naszym zestawieniu pozostała na poziomie z wtorku. Natomiast w innych pozycjach bieżącego notowania spory ruch. Warto zwrócić uwagę na sporą podwyżkę średniej stawki za jęczmień konsumpcyjny. 

Czytaj więcej...

16.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: spory ruch w handlu kukurydzą

Paweł Hetnał

Po wzmożonym handlu zbożami na giełdach towarowych na przełomie października i listopada, ostanie dni charakteryzują się wyjątkowym spokojem. Transakcji jest niewiele. Na taką sytuacją wpłynęła przede wszystkim mniejsza liczba statków w portach. Ci producenci, którzy byli wcześniej bardzo zainteresowani sprzedażą zboża, w ostatnim czasie wstrzymali się z odstawieniem ziarna. Eksporterzy szukają jeszcze żyta oraz pszenżyta. Spory ruch panuje natomiast w handlu kukurydzą. W naszym zestawieniu warto zwrócić uwagę na znaczny wzrost średniej ceny grochu konsumpcyjnego. 

Czytaj więcej...

13.11.2018 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: spokój, cisza i gazowanie robaków

Paweł Hetnał

- Po dniach wolnych, na rynku nadal panuje spokój i cisza. Duże firmy się pokrywają, skupują na bieżąco, uzupełniają braki - także jakiś niewielki ruch jest. Z żadnej ze stron nie ma jednak presji. Ten co chce sprzedać, to wie gdzie zadzwonić. Ten co chce kupić, to też wie gdzie skierować swoje kroki – ocenia nasz ekspert aktualną sytuację na rynku zbóż. 

Czytaj więcej...

Jest o wiele mniej grzybów Fusarium spp. Pojawiają się jednak inne gatunki

Redakcja

Już po raz drugi Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przy finansowaniu ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych realizują projekt dotyczący grzybów z rodzaju Fusarium spp występujących na ziarniakach pszenicy ozimej. Założeniem tego projektu jest pozyskanie prób ziarna pszenicy z jak największej liczby powiatów rolniczych w Polsce. Aktualnie trwa etap zbierania prób ziarna oraz oceny już dostarczonych prób.

Czytaj więcej...