kps

kowalczyk

CenyRolnicze
17 maja 2022, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.4379 EUR EUR - 4.6558 GBP GBP - 5.5377 DKK DKK - 0.6256
Archiwum


16.05.2022 13:41 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,50-9,50 zł/kg, średnia: 9,10 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

16.05.2022 MATIF: pszenica WRZ22-438,25 (+5,22%), kukurydza CZE22-372,25 (+3,33%), rzepak SIE22-879,50 (+1,03%) [euro/t]

16.05.2022 SPRZEDAM 150 T PSZENICY PASZOWEJ, transport firmowy, wielkopolskie, gnieźnieński, 62-240, tel.: 696 877 682

16.05.2022 SPRZEDAM 50 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, legnicki, 59-225, tel.: 509 229 704

16.05.2022 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, wielkopolskie, gnieźnieński, 62-220, tel.: 691 156 465

13.05.2022 SPRZEDAM 40 T PSZENICY KONS., transport firmowy, świętokrzyskie, opatowski, 27-500, tel.: 513 853 622

13.05.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, ostrowski , 63-460, tel.: 665 554 355

13.05.2022 SPRZEDAM 35 TYŚ. KURCZAKA BROJLERA, rasa: COBB, lubelskie, lubartowski, 21-109, tel.: 501 385 579

12.05.2022 SPRZEDAM 12 JAŁÓWEK, mięsny, 650 kg, lubuskie, zielonogórski, 66-110, tel.: 696 270 283

12.05.2022 SPRZEDAM 140 T KUKURYDZY, transport firmowy, świętokrzyskie, pińczowski, 28-404, tel.: 698 088 837

11.05.2022 SPRZEDAM BYKA, mieszaniec, 650 kg, pomorskie, lęborski, 84-312, tel.: 605 136 800

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Zboża

Jak zabezpieczyć liść flagowy w pszenicy ozimej

Liść flagowy to prawdziwa fabryka plonu. Odpowiada za około połowę wyprodukowanego ziarna, więc utrzymanie go wolnego od chorób jest priorytetem w uprawie zbóż. Aby wykonany zabieg był skuteczny należy działać profilaktycznie, bo infekcja następuje dużo wcześniej niż widoczne będą objawy chorobowe. Interwencja po fakcie zawsze prowadzi do strat w plonie.

Czytaj więcej...

Kukurydza bez chwastów na różne sposoby

Niemal w całej Polsce występują dogodne warunki do siewów kukurydzy i w znacznej części kraju zasiewy tej rośliny są w pełni. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy kukurydzy jest ograniczenie konkurencji ze strony chwastów. Sposobów na to jest kilka, ale żaden nie jest uniwersalny i program ochrony należy dostosować przede wszystkim do występujących chwastów i płodozmianu w gospodarstwie, aby nie ograniczać możliwości wyboru rośliny następczej.

Czytaj więcej...

Poprawki herbicydowe w zbożach. Kiedy najlepiej je wykonać?

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych jest dominującym sposobem walki z chwastami. Niekiedy jednak zdarza się, że jesienny zabieg nie został wykonany lub zastosowane preparaty z różnych powodów nie zadziałały z pełną skutecznością. To, kiedy i jak zwalczyć chwasty wiosną jest zależne od występujących gatunków, środków jakie są do tego przeznaczone i warunków jakie panują za oknami.

Czytaj więcej...

Kiedy prawidłowo skracać zboża?

Regulacja łanu zbóż potocznie zwana skracaniem jest ważnym elementem uprawy wysokowydajnych zbóż. Zabieg ten ma na celu pogrubienie i usztywnienie źdźbła co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wylegania. Terminowo wykonana regulacja pobudzi rozwój systemu korzeniowego i ograniczy wzrost najdynamiczniej rosnącego pędu głównego, co umożliwi lepszy rozwój ziaren w pędach bocznych. Kluczową kwestią jest jednak zastosowanie retardantów w odpowiednim czasie.

Czytaj więcej...

Siew kukurydzy – wszystko co trzeba wiedzieć

Kukurydza, pomimo że sprawia wrażenie łatwej w uprawie, skrywa wiele szczegółów na które należy zwrócić uwagę i dostosować do aktualnej sytuacji. Dotyczy to zarówno nawożenia przedsiewnego, zlokalizowanego, jak i warunków siewu. Umiejętne zarządzanie i odpowiednie wybory przy zakładaniu plantacji z pewnością przyniosą korzyści w plonie.

Czytaj więcej...

Jest jeszcze dużo ziarna zbóż w magazynach, ale rolnicy zwlekają ze sprzedażą

- Na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu notuje się brak płynności w handlu. Dni, w których notuje się większą rynkową podaż ziarna przeplatają się z dniami, kiedy ofert sprzedaży ziarna jest niewiele. Notowany w ostatnich dniach wzrost cen zbóż na MATIFie powoduje, iż rolnicy ponownie wstrzymują się z oferowaniem ziarna na sprzedaż. Obecnie na rynku notuje się uszczuploną rynkową podaż praktycznie wszystkich zbóż – ocenia aktualny stan rynkowy Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Czy już czas na drugą dawkę azotu w zbożach i rzepaku?

Tegoroczne przedwiośnie jest dość zimne i suche. Rośliny ozime mają trudne warunki do przetrwania, oczekują na wyższe temperatury, aby dynamicznie ruszyć z wegetacją. Większość z nich została już zaopatrzona w pierwszą dawkę azotu. W artykule omówimy bieżącą sytuację w polu, czy azot z pierwszej dawki jest bezpieczny i co z drugą dawką.

Czytaj więcej...

Jaka jest wiarygodność pomiarów wilgotności wykonywanych przez podmioty skupujące zboża?

Badania oceny parametrów jakościowych zbóż wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych na zlecenie podmiotu skupującego. Niemniej jednak, ponieważ skup produktów rolnych odbywa się na podstawie umów zawartych między sprzedającym a pierwszym nabywcą przy ustalonej przez nich cenie, strony umowy mogą w umowie ustalić, iż pobieranie próbki produktu rolnego może być zlecone „rzeczoznawcy" czyli osobie, która posiada aktualne uprawnienia (wiedzę praktyczną i teoretyczną) w zakresie pobierania próbek artykułów rolno-spożywczych.

Czytaj więcej...

Kiedy siać rośliny jare?

W kalendarzu już marzec i coraz częściej pojawiają się słoneczne dni. Mimo to występują także nocne przymrozki. Czy przy takim przebiegu pogody można już rozpocząć wiosenne siewy? Wybór odpowiedniego terminu siewu oprzeć należy na ocenie możliwości agrotechnicznych, warunkach klimatycznych regionu i wymaganiach poszczególnych gatunków roślin.

Czytaj więcej...

Jak przygotować nasiona do siewu?

Zbliża się czas wysiewu roślin jarych. Większość plantacji w Polsce wciąż jest obsiewana materiałem z własnych zbiorów. Materiał taki wcale nie musi być zły, ale najpierw należy spełnić kilka warunków i dobrze go przygotować przed wysianiem. Warto to zrobić wcześniej, aby nie spóźnić się z terminem siewu. Dopełnić także należy czynności administracyjne, aby nie narazić się na kary.

Czytaj więcej...

Rola mikroskładników: Bor

Bor to mikroelement, na który powinno zwracać się szczególną uwagę. Powodem jest niska naturalna zasobność polskich gleb. Biorąc pod uwagę jego odpowiedzialne role, które pełni w roślinie, w interesie rolnika jest, aby zadbać o odpowiednie dokarmianie roślin tym składnikiem. Jest kilka ważnych zasad stosowania dolistnego borem, o których mówimy w artykule.

Czytaj więcej...

Kukurydza – stabilność plonowania w zmiennych warunkach

Priorytetem hodowców kukurydzy jest uniezależnienie wysokości plonowania od zmiennych warunków atmosferycznych. Coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, które negatywnie wpływają nie tylko na wysokość, ale i jakość plonu. Kukurydza posiada dobrze rozwinięty, głęboki system korzeniowy. Z okresowymi niedoborami wody w glebie radzi sobie dość dobrze. Jej deficyt dotkliwie zaczyna odczuwać na ogół na początku kwitnienia.

Czytaj więcej...

Mieszanki redukują ryzyko niepowodzenia uprawy zbóż

Polska jest liderem w uprawie mieszanek zbożowych. Ma największy ich udział w strukturze zasiewów w całej Unii Europejskiej. Zainteresowanie rolników tym rozwiązaniem wynika przede wszystkim z redukcji kosztów produkcji, zwiększenia wierności plonowania, ograniczenia chemicznej ochrony plantacji. Duże zróżnicowanie jakości gleb na małej powierzchni także sprzyja temu wyborowi.

Czytaj więcej...

Sytuacja jest bardzo trudna w związku z wysokimi cenami nawozów

Od początku 2021 r. ceny nawozów azotowych wzrosły trzykrotnie. Obecnie stanowią 55% kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie. Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego.

Czytaj więcej...

Podsumowanie sezonu uprawy kukurydzy w 2021 roku: dobra opłacalność, pomimo wysokich kosztów suszenia

Sezon uprawy kukurydzy jest już prawie zakończony. Na polach pozostały tylko nieliczne plantacje, które z różnych powodów nadal czekają na zbiór. Zdecydowana większość rolników uprawiających kukurydzę ma w tym roku powody do zadowolenia – poziom plonowania był wysoki, a ceny ziarna wyjątkowo korzystne. Dodatniego bilansu opłacalności tej uprawy nie zmieniły nawet stosunkowo wysokie wilgotności ziarna w czasie zbioru oraz wyższe niż zazwyczaj koszty jego suszenia.

Czytaj więcej...

Wybór odmiany kukurydzy – na co zwrócić uwagę?

Choć nie wszędzie zakończyły się jeszcze zbiory kukurydzy, a do siewu pozostało prawie pół roku, sezon sprzedaży materiału siewnego jest w pełni. Nie warto zbyt pochopnie ulegać presji sprzedawcy i świadomie wybrać odpowiednie odmiany kukurydzy do swojego gospodarstwa. Jest kilka istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, aby być zadowolonym przy zbiorze. Kwestie te poruszymy w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej...

Czy warto uprawiać pszenice jare?

Generalnie zainteresowanie rolników uprawą zbóż jarych nie jest duże. Wynika to z różnic w wysokości plonowania. Odmiany ozime są z założenia bardziej plenne. Od lat obserwujemy spadek powierzchni przeznaczanej pod zboża wysiewane wiosną. To stały trend.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu