zm skiba

skiba

CenyRolnicze
24 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0417 EUR EUR - 4.3177 GBP GBP - 5.0220 DKK DKK - 0.5789
Archiwum


24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

23.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 209,50 (-2,78%), kukurydza CZE24: 204,25 (-1,09%), rzepak MAJ24: 450,75 (-1,26%)

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

18.04.2024 SPRZEDAM 250 TUCZNIKÓW, 126 kg, 57%, łódzkie, piotrkowski, 97-318, tel.: 571 458 107

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Zboża

Ochrona liścia flagowego – czyli zabieg T2 w zbożach

Ochrona fungicydowa roślin w tym roku może mieć największy wpływ na wielkość uzyskanych plonów. Dobre zaopatrzenie w wodę sprzyja optymalnemu rozwojowi roślin, ale zwiększa także presję chorób grzybowych. Pojawiająca się w wielu miejscach faza liścia flagowego w zbożach to czas na kolejny zabieg fungicydowy.

Czytaj więcej...

Zabieg T1 nie zawsze ze skracaniem

Ciepło i wysoka wilgotność sprawiły, że na wielu plantacjach jest bardzo duża presja chorób, ale zboża nie mają jeszcze fazy pierwszego kolanka. Jak w takim razie wykonać regulację zbóż, gdy najczęściej wykonuje się to z pierwszym zabiegiem fungicydowym? Jaką strategię ochrony przed grzybami przyjąć w tym roku?

Czytaj więcej...

Ostrożnie z regulacją zbóż

Szybki start wegetacji spowodował dynamiczny rozwój wcześnie sianych zbóż ozimych. Niektóre jęczmienie osiągają już fazę pierwszego kolanka, jednak przeprowadzenie zabiegu skracania w panujących warunkach pogodowych przyniosłoby więcej strat niż pożytku. Do bezpiecznego zastosowania regulatorów sama faza rozwoju to za mało.

Czytaj więcej...

Z siewami jarych nie ma co czekać

Choć przy obecnym stanie uwilgotnienia nikt o tym nie myśli, jednak szybszy start wegetacji to ryzyko wcześniejszej suszy. Tym bardziej przy rekordowo ciepłym lutym i podobnym prognozom na pierwszą połowę marca. Tam, gdzie wjazd ciągnika nie zniszczy gleby należy jak najszybciej wykonać uprawę i siew roślin strączkowych, jęczmienia, owsa i pszenicy. Wczesny siew to wyższy plon.

Czytaj więcej...

Czym odchwaścić późno siane zboża ozime?

Z odchwaszczaniem zbóż ozimych wiosną nie należy zwlekać. Im starsze chwasty tym trudniej je zwalczyć. W wielu miejscach warunki niestety nieprędko pozwolą na wjazd opryskiwaczem, dlatego należy być już przygotowanym w odpowiednie środki.

Czytaj więcej...

Pszenica ozima siana w listopadzie i grudniu – czy to może się udać?

Przełom października i listopada, choć w końcu przyniósł oczekiwany w wielu miejscach deszcz, to wymaga od rolników zmiany planów co do późnych zasiewów pszenicy po burakach i kukurydzy. Rośliny te są nadal w trakcie zbiorów, a wzrastająca wilgotność może negatywnie wpłynąć na tempo żniw i warunki do siewu. Część areału po kukurydzy i burakach przeznaczana jest pod zasiewy pszenicy ozimej, która najlepiej spośród zbóż toleruje późne siewy. Te listopadowe i grudniowe wymagają jednak przestrzegania kilku zasad, aby odwdzięczyły się dobrym plonem.

Czytaj więcej...

Przygotowanie zbóż do zimowania

Zboża siane w optymalnych terminach powinny wchodzić w okres spoczynku zimowego w fazie 3-4 rozkrzewień. Szansę na dobre przezimowanie znacząco zwiększa utrzymanie zdrowego i odżywionego łanu do czasu zahamowania wegetacji. Prognozowane nadejście ciepła spowoduje wzmożone infekcje chorób, ale umożliwi także skuteczne działanie fungicydów. Podanie odpowiednich mikroelementów może zwiększyć odporność roślin i przyczynić się do lepszego przetrwania zimy.

Czytaj więcej...

Zboża ozime wolne od chwastów

Odchwaszczanie zbóż jesienią to zabieg obowiązkowy. Jest znacznie skuteczniejszy i tańszy niż zwalczanie chwastów wiosną, więc nie warto z niego rezygnować. Usunięcie konkurencji z łanu zbóż to zalety w postaci czystego i wysokiego plonu. Pozostawienie na zimę takich chwastów jak miotła zbożowa czy wyczyniec polny będzie rodziło spore problemy z ich zwalczeniem wiosną.

Czytaj więcej...

Wczesny siew zbóż ozimych ma swoje zalety

Wrzesień to czas zasiewów zbóż ozimych w optymalnych dla nich terminach. Każde ze zbóż buduje swój potencjał na bazie liczby wysianych nasion, wytworzonych rozkrzewień, kłosów, ziaren w kłosach i ich masy. Rozwój każdego z tych elementów wymaga czasu, którego może zabraknąć przy późnych siewach. Wcześniejszy siew to także mocniejszy korzeń, warunkujący kondycję zbóż w czasie suszy.

Czytaj więcej...

Czy ceny materiału siewnego są oderwane od rzeczywistości?

Wybór kwalifikowanego materiału siewnego to gwarancja postępu hodowlanego, dobrych wschodów i zdrowych roślin od początku wegetacji. Producenci i dystrybutorzy ruszyli ze sprzedażą nasion zbóż ozimych, a oferowane ceny wywołują wśród rolników konsternację, a czasem nawet oburzenie. Czy koszt materiału siewnego rzeczywiście jest nieakceptowalny?

Czytaj więcej...

Słoma – zostawić na polu czy sprzedać?

Słoma to ostatnimi laty deficytowy towar, o który walczą hodowcy zwierząt i producenci biomasy. Częste susze, krótkosłome odmiany zbóż oraz regulacja łanów sprawiają, że dostępna ilość słomy jest znacznie niższa niż kilka dekad temu. Jej ceny osiągają często zawrotne kwoty, ale są realną wartością, którą można przenieść na zawartość składników pokarmowych i cenną materię organiczną dostarczaną glebie. Czy warto więc sprzedawać słomę? A jeśli zostawić, to co zrobić, aby dobrze się rozłożyła?

Czytaj więcej...

Susza ogranicza możliwość stosowania środków ochrony roślin

Po dosyć wilgotnym początku wiosny, w wielu regionach Polski zaczyna się nasilać deficyt wodny. Kilka tygodni bez opadów sprawiło, że rośliny ozime zaczynają więdnąć. W takich warunkach lepiej nie wykonywać zabiegów ochrony roślin. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie są w złej kondycji, można je ochronić przed skutkami stresu wodnego. Czy zabieg T3 w obecnej sytuacji ma sens?

Czytaj więcej...

Bacznie przyglądaj się zbożom - szkodników i chorób jest więcej niż zwykle

W tym roku łanom zbóż zagraża wiele agrofagów, mogących zepsuć dobrze zapowiadające się zbiory. Na plantacjach pojawił się wysyp skrzypionki zbożowej prowadzącej żer uzupełniający, po którym pojawi się plaga larw niszczących liście. Widoczna jest też duża presja chorób, które będą się błyskawicznie rozwijać po nadejściu stałego ocieplenia. Należy przygotować środki, aby móc w odpowiednim momencie zareagować i ochronić liść flagowy.

Czytaj więcej...

Mocznik w kukurydzy nie zawsze jest dobry

Zaplanowanie strategii nawożenia kukurydzy nie należy do najłatwiejszych. Wobec wolnego rozwoju początkowego, dobrym nawozem mógłby wydawać się mocznik, jednak ze względu na właściwości fizykochemiczne niektórych gleb może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czytaj więcej...

Wiosenny zabieg T1- czyli zabieg fungicydowy, regulacja łanu i odżywianie roślin

Lada moment zboża osiągną fazę rozwojową odpowiednią do wykonania najważniejszego zabiegu w ochronie fungicydowej – zabiegu T1. Stanowi on fundament każdej dobrej plantacji i jest to jedyny czas na zwalczenie niektórych chorób prowadzących do nieodwracalnych strat w plonie. Jego celem już teraz jest powstrzymanie wylegania, które oprócz pogorszenia jakości zbóż znacząco utrudnia ich zbiory.

Czytaj więcej...

Przygotowania do siewu kukurydzy

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w Polsce. Głównymi tego powodami są: wysoki potencjał plonowania, możliwość zróżnicowanego sposobu zagospodarowania plonu końcowego oraz stosunkowo prosta technologia uprawy. Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, który w dużym stopniu wpływa na wysokość plonowania kukurydzy, jest siew nasion. 

Czytaj więcej...

Jak odblokować potencjał plonotwórczy stanowiska pod uprawę kukurydzy?

Wysokość plonowania kukurydzy uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy: przebieg warunków pogodowych, rodzaj gleby oraz technologię produkcji. Na pogodę czy warunki glebowe nie mamy zasadniczo wpływu lub wpływ ten jest bardzo ograniczony. Możemy natomiast podejmować określone działania w ramach wybranych elementów stosowanej agrotechniki, które przyczynią się do lepszego wykorzystania potencjału plonowania każdego pola.

Czytaj więcej...

To co się dzieje z rzepakiem i zbożami podczas tak ciepłej zimy jest niepokojące!

Na przełomie roku temperatury powietrza wzrosły do poziomu umożliwiającego roślinom wznowienie wegetacji. Na polach zrobiło się zielono, ale wraz ze wzrostem roślin rozwijać zaczęły się także choroby. Czy taki niestandardowy przebieg aury i nieoczekiwane wybudzenie roślin w środku zimy, która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, może stanowić zagrożenie?

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu