kps

kps

CenyRolnicze
02 lutego 2023, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.2803 EUR EUR - 4.7079 GBP GBP - 5.2838 DKK DKK - 0.6329
Archiwum


01.02.2023 12:43 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,10 zł/kg, średnia: 8,46 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

01.02.2023 MATIF: pszenica MAR23: 285,25 (-0,87%), kukurydza MAR23: 276,75 (-0,90%), rzepak MAJ23: 541,00 (-0,73%)

01.02.2023 SPRZEDAM 30 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, włodawski, 22-211, tel.: 663 245 743

01.02.2023 SPRZEDAM 10 T OWSA PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.02.2023 SPRZEDAM 120 T RZEPAKU, transport firmowy, dolnośląskie, strzeliński, 57-130, tel.: 609 843 046

01.02.2023 SPRZEDAM 600 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, strzeliński, 57-130, tel.: 609 843 046

01.02.2023 SPRZEDAM 165 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

31.01.2023 SPRZEDAM 24 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, tarnowski, 33-151, tel.: 793 262 288

31.01.2023 SPRZEDAM 170 TUCZNIKÓW, 130 kg, 59%, mazowieckie, żuromiński, 09-317, tel.: 693 023 841

31.01.2023 SPRZEDAM 18 T RZEPAKU, transport firmowy, wielkopolskie, wolsztyński, 64-225, tel.: 697 423 985

30.01.2023 SPRZEDAM 200 T KUKURYDZY, transport firmowy, lubelskie, Chełm, 22-100, tel.: 793 503 407

29.01.2023 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mieszaniec, 600 kg, warmińsko-mazurskie, szczycieński, 12-114, tel.: 608 087 528

29.01.2023 SPRZEDAM 100 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, lubelski, 23-145, tel.: 667 068 621

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Zboża

To co się dzieje z rzepakiem i zbożami podczas tak ciepłej zimy jest niepokojące!

Na przełomie roku temperatury powietrza wzrosły do poziomu umożliwiającego roślinom wznowienie wegetacji. Na polach zrobiło się zielono, ale wraz ze wzrostem roślin rozwijać zaczęły się także choroby. Czy taki niestandardowy przebieg aury i nieoczekiwane wybudzenie roślin w środku zimy, która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, może stanowić zagrożenie?

Czytaj więcej...

Uprawa bezorkowa – czy to się opłaca?

Uproszczenia w uprawie coraz szerzej są stosowane w polskich gospodarstwach. Typów upraw z pominięciem orki jest kilka i różnią się od siebie w sposób diametralny. Jakie niosą za sobą korzyści i zagrożenia? Czy uproszczone systemy uprawy to moda, która przeminie, czy jednak prawdziwa rewolucja rolnictwa?

Czytaj więcej...

Nasiona kukurydzy. Które odmiany są najlepsze?

Późna jesień to czas, kiedy dystrybutorzy rozpoczynają sprzedaż nasion kukurydzy. Topowe odmiany szybko znikają z rynku, dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze rozeznanie, aby wybór nie był przypadkowy. Odmiany różnią się między sobą nie tylko potencjałem plonowania, ale także typem kolby, wczesnością, przydatnością do różnych kierunków użytkowania, odpornością na choroby i szkodniki.

Czytaj więcej...

Już niedługo wegetacja wyhamuje. Czy zboża są gotowe na zimę?

Tak ciepłe listopadowe dni, jakie w tym roku nam towarzyszą nie są typowe dla wieloletnich obserwacji, lecz zdarzają się ostatnimi laty coraz częściej. W kontekście uprawy roślin ozimych, szczególnie później sianych, to komfortowa sytuacja, bo zbliżyły się do optymalnych faz rozwojowych przed spoczynkiem zimowym. Jak wyglądają w tym momencie zboża siane w różnych terminach?

Czytaj więcej...

Uprawa po kukurydzy. Czy orka zimowa ma jeszcze sens?

Kukurydza na ziarno to jedna z najpóźniej schodzących upraw z pola. Uprawą następczą często są rośliny jare, ale czy uprawy gleby pod nie należy przeprowadzać już jesienią? Zmiany klimatyczne i uproszczenia w technologii uprawy pozbawiły wielu argumentów stosowania klasycznej orki zimowej. Jak zatem przygotować pole po kukurydzy do siewu kolejnej rośliny?

Czytaj więcej...

Jak późno można siać pszenicę ozimą?

Pszenica ozima to jedyne zboże, którego nawet opóźniony siew ma sens ekonomiczny. Do kiedy jednak można siać pszenicę ozimą bez obaw o to czy zdąży przejść okres jarowizacji? Nie wszystkie odmiany pszenicy nadają się do siewu po późno młóconej kukurydzy, a zależy to od indywidualnych cech rozwoju.

Czytaj więcej...

Mszyce i choroby atakują zboża ozime i rzepak!

Choć wczesne siewy ozimin sprzyjają wyższym plonom, to choroby i szkodniki mają więcej czasu na żerowanie. Sytuacja jest o tyle groźna, że mszyce przenoszą choroby wirusowe, z których roślin nie można wyleczyć w żaden sposób. Dlatego tak ważne jest monitorowanie i zwalczanie zagrożenia, nim powstaną poważne straty.

Czytaj więcej...

Nie zostawiaj zbóż zachwaszczonych na zimę

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią jest znacznie łatwiejsze i tańsze, niż czekanie z tym zabiegiem do wiosny. Do dyspozycji jest wiele preparatów działających doglebowo, z którymi nie musimy czekać aż chwasty wykiełkują, a dodatkowo zabezpieczają przed zachwaszczeniem wtórnym. Szczególnie ważne jest jesienne zwalczenie miotły zbożowej, która jest groźnym chwastem, dużo trudniejszym do zwalczenia wiosną.

Czytaj więcej...

Nie warto opóźniać terminu siewu ozimin

Powoli zbliżamy się do optymalnych terminów siewu zbóż ozimych. Terminy te są wyznaczone na podstawie wieloletnich obserwacji przebiegu warunków atmosferycznych i odniesione do wymagań roślin. Najwcześniej spośród zbóż ozimych wysiewa się jęczmień, który nie toleruje opóźnień. Na drugim biegunie znajduje się pszenica, której termin siewu może ulec przesunięciu nawet do listopada, jednak przy tak drastycznym kroku należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Czytaj więcej...

Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

Kiszonka z kukurydzy to podstawowa pasza objętościowa w żywieniu bydła. Od jej jakości zależą parametry produkcyjne, a więc należy zadbać by była najwyższej jakości. Kiedy kukurydza posiada około 35% suchej masy wówczas jest idealny czas na jej zbiór. Istnieje kilka sposobów na monitorowanie zawartości suchej masy w kukurydzy o których więcej w artykule.

Czytaj więcej...

Które odmiany zbóż ozimych najlepiej sprawdziły się w 2022 roku?

Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania zbóż ozimych w 2022 roku. Są to cenne informacje, które pozwalają prześledzić stabilność plonowania konkretnych odmian w ciągu ostatnich trzech lat, a także poznać możliwości nowo zarejestrowanych odmian. Znacznie ułatwia to wybór odmiany na nadchodzący sezon. Tegoroczne plony zbóż ozimych były wyższe od zeszłorocznych, a w artykule znajduje się odpowiedź które odmiany plonowały najlepiej w bieżącym roku.

Czytaj więcej...

Ceny unijnych zbóż poza trendem spadkowym

W czwartek rynki surowcowe powróciły do spadków. W Chicago taniały zboża i kompleks sojowy, do czego przyczyniły się również prognozy chłodniejszej pogody i opadów w przyszłym tygodniu. Kolejny impuls spadkowy pojawił się po informacji, że w piątek (dziś) zostanie podpisana umowa odblokowująca ukraiński eksport przez porty Morza Czarnego.

Czytaj więcej...

Kiedy przeprowadzić ochronę kłosa?

Ostatni zabieg fungicydowy T3 w zbożach ma za zadanie ochronę górnych partii roślin, a w szczególności kłosy przed infekcją patogenów. Jest on niezbędny w celu wyprodukowania wysokiej jakości ziarna bez mykotoksyn, nadającego się do bezpiecznego użycia w przemyśle konsumpcyjnym oraz paszowym. Termin wykonania tego zabiegu różni się w zależności od gatunku zboża, presji chorób i środków jakie zostały użyte w poprzednich zabiegach. W celu precyzyjnego wyznaczenia daty zabiegu, warto w domu przeprowadzić test na obecność zarodników na kłosach.

Czytaj więcej...

Jak zabezpieczyć liść flagowy w pszenicy ozimej

Liść flagowy to prawdziwa fabryka plonu. Odpowiada za około połowę wyprodukowanego ziarna, więc utrzymanie go wolnego od chorób jest priorytetem w uprawie zbóż. Aby wykonany zabieg był skuteczny należy działać profilaktycznie, bo infekcja następuje dużo wcześniej niż widoczne będą objawy chorobowe. Interwencja po fakcie zawsze prowadzi do strat w plonie.

Czytaj więcej...

Kukurydza bez chwastów na różne sposoby

Niemal w całej Polsce występują dogodne warunki do siewów kukurydzy i w znacznej części kraju zasiewy tej rośliny są w pełni. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy kukurydzy jest ograniczenie konkurencji ze strony chwastów. Sposobów na to jest kilka, ale żaden nie jest uniwersalny i program ochrony należy dostosować przede wszystkim do występujących chwastów i płodozmianu w gospodarstwie, aby nie ograniczać możliwości wyboru rośliny następczej.

Czytaj więcej...

Poprawki herbicydowe w zbożach. Kiedy najlepiej je wykonać?

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych jest dominującym sposobem walki z chwastami. Niekiedy jednak zdarza się, że jesienny zabieg nie został wykonany lub zastosowane preparaty z różnych powodów nie zadziałały z pełną skutecznością. To, kiedy i jak zwalczyć chwasty wiosną jest zależne od występujących gatunków, środków jakie są do tego przeznaczone i warunków jakie panują za oknami.

Czytaj więcej...

Kiedy prawidłowo skracać zboża?

Regulacja łanu zbóż potocznie zwana skracaniem jest ważnym elementem uprawy wysokowydajnych zbóż. Zabieg ten ma na celu pogrubienie i usztywnienie źdźbła co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wylegania. Terminowo wykonana regulacja pobudzi rozwój systemu korzeniowego i ograniczy wzrost najdynamiczniej rosnącego pędu głównego, co umożliwi lepszy rozwój ziaren w pędach bocznych. Kluczową kwestią jest jednak zastosowanie retardantów w odpowiednim czasie.

Czytaj więcej...

Siew kukurydzy – wszystko co trzeba wiedzieć

Kukurydza, pomimo że sprawia wrażenie łatwej w uprawie, skrywa wiele szczegółów na które należy zwrócić uwagę i dostosować do aktualnej sytuacji. Dotyczy to zarówno nawożenia przedsiewnego, zlokalizowanego, jak i warunków siewu. Umiejętne zarządzanie i odpowiednie wybory przy zakładaniu plantacji z pewnością przyniosą korzyści w plonie.

Czytaj więcej...

Jest jeszcze dużo ziarna zbóż w magazynach, ale rolnicy zwlekają ze sprzedażą

- Na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu notuje się brak płynności w handlu. Dni, w których notuje się większą rynkową podaż ziarna przeplatają się z dniami, kiedy ofert sprzedaży ziarna jest niewiele. Notowany w ostatnich dniach wzrost cen zbóż na MATIFie powoduje, iż rolnicy ponownie wstrzymują się z oferowaniem ziarna na sprzedaż. Obecnie na rynku notuje się uszczuploną rynkową podaż praktycznie wszystkich zbóż – ocenia aktualny stan rynkowy Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu