- Pszenica traciła w czwartek na wartości pod wpływem deszczowej pogody jaka ma nadejść na tereny amerykańskich upraw ozimych. W Paryżu pszenica taniała, gdy okazało się, że francuskie oferty przegrały na czwartkowym przetargu organizowanym przez Egipt. GASC zakupił wczoraj 360 tys. ton pszenicy rumuńskiej – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
Systemy upraw są coraz bardziej uproszczone, z coraz mniejszą liczbą roślin uprawianych w płodozmianie. Jednak zróżnicowany płodozmian zapewnia wyższe plony w porównaniu z ciągłą monokulturą. Znajdujemy wiele zalet zróżnicowanych rotacji, są one bardziej widoczne, w latach o niewielkich opadach i wysokich temperaturach. Zespół naukowców ze Szwecji, Polski i Włoch odkrył to, analizując dane dotyczące plonów gromadzone przez dziesięciolecia w ramach wieloletnich doświadczeń polowych zlokalizowanych na południu i północy Europy. Dywersyfikacja omawianych w publikacji płodozmianów pojawia się jako adaptacja do nadchodzącego cieplejszego i suchszego klimatu.
Eksperci nie mają wątpliwości – w najbliższym czasie czekają nas radykalne podwyżki wielu produktów spożywczych, w tym również pieczywa. Wszystko przez to, że ceny mąki nie nadążają za ceną pszenicy, która w ostatnim półroczu wzrosła o 35 procent. Przyczyną zaistniałych zwyżek cen pszenicy jest wywóz ziarna w ramach bardzo intensywnego eksportu z Polski.
W tygodniu kończącym się 20-go grudnia polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 58,02 tys. ton i stanowił blisko 1/3 całego unijnego eksportu tego zboża. Od początku obecnego sezonu (01.07.2020) wysłaliśmy poza granice UE: 1,39 mln ton pszenicy. Stanowi to ponad 11,5% unijnego eksportu pszenicy miękkiej i daje nam czwarte miejsce w rankingu unijnych eksporterów tego zboża. Eksport wszystkich zbóż z Polski jest niewiele większy i sięga 1,44 mln. ton, a to oznacza, że pszenica stanowi 97% naszego eksportu ziarna poza UE.
Komisja Europejska, decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) uznała równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych oraz równoważność materiału siewnego roślin zbożowych, produkowanego na Ukrainie i urzędowo certyfikowanego przez organy tego państwa.
Słabe plony zbóż w większości regionów Wielkiej Brytanii zapowiadają, że tegoroczne zbiory będą należały do najmniejszych od 30 lat. To wnioski z najnowszych szacunków analityków branżowych.
Wg wstępnych szacunków GUS zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 27,9 mln t, tj. o około 11% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 2,6 mln t, tj. o około 12% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
Już końcem ubiegłego miesiąca ruszyły małe żniwa w niektórych regionach kraju. 27 czerwca pierwsze kombajny były widoczne w okolicy Babimostu w woj. lubuskim, gdzie koszono jęczmień ozimy. Podobne widoki można ujrzeć również w województwach zachodniopomorskim czy opolskim. Z zebranych informacji wynika, że jęczmień ozimy „sypie” na poziomie 6-9 ton z hektara. W większości regionów jednak na żniwa przyjdzie poczekać. Wielu rolników uskarża się na dużą ilość wody zalegającą w polach.
W Chicago kukurydza zyskała w środę kolejne 3%, a w ciągu trzech sesji już 10% i jest najdroższa od końca marca tego roku. Zwyżki notowań pszenicy i soi są mniejsze, ale i tak sięgają 3-5% w tym tygodniu. Wzrosty oparte na mniejszym od oczekiwań areale zasiewów w USA.
Główny Urząd Statystyczny wstępnie szacuje, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 7,3 mln ha (zwiększenie o ok. 2,2%). Według wstępnych szacunków przewiduje się zwiększenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 8,6%. Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były stosunkowo niewielkie i wynosiły: jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych po ok. 0,2%, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta po ok. 0,1%. Wiosną bieżącego roku zaorano ogółem około 5,7 tys. ha zbóż ozimych oraz 5,2 tys. ha rzepaku i rzepiku ozimego zasianych jesienią 2019 r.
W prognozie z 30-go kwietnia 2020 Komisja Europejska ocenia na 30,05 mln ton zbiory wszystkich zbóż w Polsce. Pierwsze szacunki pokazują, że produkcja ziarna w naszym kraju powinna przewyższyć o ponad 4% ubiegły rok i tyle samo średnią pięcioletnią.