kps

skiba

CenyRolnicze
03 października 2022, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.9207 EUR EUR - 4.8272 GBP GBP - 5.5155 DKK DKK - 0.6491
Archiwum


03.10.2022 13:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,60-9,60 zł/kg, średnia: 8,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

03.10.2022 MATIF: pszenica GRU22: 351,00 (-1,61%), kukurydza LIS22: 340,00 (-0,29%), rzepak LIS22: 633,25 (+0,04%)

02.10.2022 SPRZEDAM 300 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-050, tel.: 602 703 849

01.10.2022 SPRZEDAM 20 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.10.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

29.09.2022 SPRZEDAM 720 TUCZNIKÓW, 125-130 kg, 58%, łódzkie, łowicki, 99-414, tel.: 721 335 315

29.09.2022 SPRZEDAM 120 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, wielkopolskie, wrzesiński, 62-320, tel.: 500 063 110

28.09.2022 SPRZEDAM 600 T KUKURYDZY, transport firmowy, warmińsko-mazurskie, kętrzyński, 11-430, tel.: 722 038 067

28.09.2022 SPRZEDAM 1500 TUCZNIKÓW, 105 kg, 58%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 533 296 866

28.09.2022 SPRZEDAM 8 BYKÓW, mięsny, 800 kg, lubelskie, lubartowski, 21-100, tel.: 608 055 188

28.09.2022 SPRZEDAM BYKA, mięsny, 700 kg, zachodniopomorskie, szczecinecki, 78-421, tel.: 788 530 181

27.09.2022 SPRZEDAM 2 JAŁÓWKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sejneński, 16-500, tel.: 666 555 444

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Zboża

Nie warto opóźniać terminu siewu ozimin

Powoli zbliżamy się do optymalnych terminów siewu zbóż ozimych. Terminy te są wyznaczone na podstawie wieloletnich obserwacji przebiegu warunków atmosferycznych i odniesione do wymagań roślin. Najwcześniej spośród zbóż ozimych wysiewa się jęczmień, który nie toleruje opóźnień. Na drugim biegunie znajduje się pszenica, której termin siewu może ulec przesunięciu nawet do listopada, jednak przy tak drastycznym kroku należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Czytaj więcej...

Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

Kiszonka z kukurydzy to podstawowa pasza objętościowa w żywieniu bydła. Od jej jakości zależą parametry produkcyjne, a więc należy zadbać by była najwyższej jakości. Kiedy kukurydza posiada około 35% suchej masy wówczas jest idealny czas na jej zbiór. Istnieje kilka sposobów na monitorowanie zawartości suchej masy w kukurydzy o których więcej w artykule.

Czytaj więcej...

Które odmiany zbóż ozimych najlepiej sprawdziły się w 2022 roku?

Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania zbóż ozimych w 2022 roku. Są to cenne informacje, które pozwalają prześledzić stabilność plonowania konkretnych odmian w ciągu ostatnich trzech lat, a także poznać możliwości nowo zarejestrowanych odmian. Znacznie ułatwia to wybór odmiany na nadchodzący sezon. Tegoroczne plony zbóż ozimych były wyższe od zeszłorocznych, a w artykule znajduje się odpowiedź które odmiany plonowały najlepiej w bieżącym roku.

Czytaj więcej...

Ceny unijnych zbóż poza trendem spadkowym

W czwartek rynki surowcowe powróciły do spadków. W Chicago taniały zboża i kompleks sojowy, do czego przyczyniły się również prognozy chłodniejszej pogody i opadów w przyszłym tygodniu. Kolejny impuls spadkowy pojawił się po informacji, że w piątek (dziś) zostanie podpisana umowa odblokowująca ukraiński eksport przez porty Morza Czarnego.

Czytaj więcej...

Kiedy przeprowadzić ochronę kłosa?

Ostatni zabieg fungicydowy T3 w zbożach ma za zadanie ochronę górnych partii roślin, a w szczególności kłosy przed infekcją patogenów. Jest on niezbędny w celu wyprodukowania wysokiej jakości ziarna bez mykotoksyn, nadającego się do bezpiecznego użycia w przemyśle konsumpcyjnym oraz paszowym. Termin wykonania tego zabiegu różni się w zależności od gatunku zboża, presji chorób i środków jakie zostały użyte w poprzednich zabiegach. W celu precyzyjnego wyznaczenia daty zabiegu, warto w domu przeprowadzić test na obecność zarodników na kłosach.

Czytaj więcej...

Jak zabezpieczyć liść flagowy w pszenicy ozimej

Liść flagowy to prawdziwa fabryka plonu. Odpowiada za około połowę wyprodukowanego ziarna, więc utrzymanie go wolnego od chorób jest priorytetem w uprawie zbóż. Aby wykonany zabieg był skuteczny należy działać profilaktycznie, bo infekcja następuje dużo wcześniej niż widoczne będą objawy chorobowe. Interwencja po fakcie zawsze prowadzi do strat w plonie.

Czytaj więcej...

Kukurydza bez chwastów na różne sposoby

Niemal w całej Polsce występują dogodne warunki do siewów kukurydzy i w znacznej części kraju zasiewy tej rośliny są w pełni. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy kukurydzy jest ograniczenie konkurencji ze strony chwastów. Sposobów na to jest kilka, ale żaden nie jest uniwersalny i program ochrony należy dostosować przede wszystkim do występujących chwastów i płodozmianu w gospodarstwie, aby nie ograniczać możliwości wyboru rośliny następczej.

Czytaj więcej...

Poprawki herbicydowe w zbożach. Kiedy najlepiej je wykonać?

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych jest dominującym sposobem walki z chwastami. Niekiedy jednak zdarza się, że jesienny zabieg nie został wykonany lub zastosowane preparaty z różnych powodów nie zadziałały z pełną skutecznością. To, kiedy i jak zwalczyć chwasty wiosną jest zależne od występujących gatunków, środków jakie są do tego przeznaczone i warunków jakie panują za oknami.

Czytaj więcej...

Kiedy prawidłowo skracać zboża?

Regulacja łanu zbóż potocznie zwana skracaniem jest ważnym elementem uprawy wysokowydajnych zbóż. Zabieg ten ma na celu pogrubienie i usztywnienie źdźbła co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wylegania. Terminowo wykonana regulacja pobudzi rozwój systemu korzeniowego i ograniczy wzrost najdynamiczniej rosnącego pędu głównego, co umożliwi lepszy rozwój ziaren w pędach bocznych. Kluczową kwestią jest jednak zastosowanie retardantów w odpowiednim czasie.

Czytaj więcej...

Siew kukurydzy – wszystko co trzeba wiedzieć

Kukurydza, pomimo że sprawia wrażenie łatwej w uprawie, skrywa wiele szczegółów na które należy zwrócić uwagę i dostosować do aktualnej sytuacji. Dotyczy to zarówno nawożenia przedsiewnego, zlokalizowanego, jak i warunków siewu. Umiejętne zarządzanie i odpowiednie wybory przy zakładaniu plantacji z pewnością przyniosą korzyści w plonie.

Czytaj więcej...

Jest jeszcze dużo ziarna zbóż w magazynach, ale rolnicy zwlekają ze sprzedażą

- Na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu notuje się brak płynności w handlu. Dni, w których notuje się większą rynkową podaż ziarna przeplatają się z dniami, kiedy ofert sprzedaży ziarna jest niewiele. Notowany w ostatnich dniach wzrost cen zbóż na MATIFie powoduje, iż rolnicy ponownie wstrzymują się z oferowaniem ziarna na sprzedaż. Obecnie na rynku notuje się uszczuploną rynkową podaż praktycznie wszystkich zbóż – ocenia aktualny stan rynkowy Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Czy już czas na drugą dawkę azotu w zbożach i rzepaku?

Tegoroczne przedwiośnie jest dość zimne i suche. Rośliny ozime mają trudne warunki do przetrwania, oczekują na wyższe temperatury, aby dynamicznie ruszyć z wegetacją. Większość z nich została już zaopatrzona w pierwszą dawkę azotu. W artykule omówimy bieżącą sytuację w polu, czy azot z pierwszej dawki jest bezpieczny i co z drugą dawką.

Czytaj więcej...

Jaka jest wiarygodność pomiarów wilgotności wykonywanych przez podmioty skupujące zboża?

Badania oceny parametrów jakościowych zbóż wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych na zlecenie podmiotu skupującego. Niemniej jednak, ponieważ skup produktów rolnych odbywa się na podstawie umów zawartych między sprzedającym a pierwszym nabywcą przy ustalonej przez nich cenie, strony umowy mogą w umowie ustalić, iż pobieranie próbki produktu rolnego może być zlecone „rzeczoznawcy" czyli osobie, która posiada aktualne uprawnienia (wiedzę praktyczną i teoretyczną) w zakresie pobierania próbek artykułów rolno-spożywczych.

Czytaj więcej...

Kiedy siać rośliny jare?

W kalendarzu już marzec i coraz częściej pojawiają się słoneczne dni. Mimo to występują także nocne przymrozki. Czy przy takim przebiegu pogody można już rozpocząć wiosenne siewy? Wybór odpowiedniego terminu siewu oprzeć należy na ocenie możliwości agrotechnicznych, warunkach klimatycznych regionu i wymaganiach poszczególnych gatunków roślin.

Czytaj więcej...

Jak przygotować nasiona do siewu?

Zbliża się czas wysiewu roślin jarych. Większość plantacji w Polsce wciąż jest obsiewana materiałem z własnych zbiorów. Materiał taki wcale nie musi być zły, ale najpierw należy spełnić kilka warunków i dobrze go przygotować przed wysianiem. Warto to zrobić wcześniej, aby nie spóźnić się z terminem siewu. Dopełnić także należy czynności administracyjne, aby nie narazić się na kary.

Czytaj więcej...

Rola mikroskładników: Bor

Bor to mikroelement, na który powinno zwracać się szczególną uwagę. Powodem jest niska naturalna zasobność polskich gleb. Biorąc pod uwagę jego odpowiedzialne role, które pełni w roślinie, w interesie rolnika jest, aby zadbać o odpowiednie dokarmianie roślin tym składnikiem. Jest kilka ważnych zasad stosowania dolistnego borem, o których mówimy w artykule.

Czytaj więcej...

Kukurydza – stabilność plonowania w zmiennych warunkach

Priorytetem hodowców kukurydzy jest uniezależnienie wysokości plonowania od zmiennych warunków atmosferycznych. Coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, które negatywnie wpływają nie tylko na wysokość, ale i jakość plonu. Kukurydza posiada dobrze rozwinięty, głęboki system korzeniowy. Z okresowymi niedoborami wody w glebie radzi sobie dość dobrze. Jej deficyt dotkliwie zaczyna odczuwać na ogół na początku kwitnienia.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu