Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Jaja

Rośnie rynek zamienników jaj

Redakcja

Skumulowany średni roczny wzrost rynku roślinnych zamienników jaj wyniesie w okresie od 2017 do 2023 roku ponad 5 procent - wynika z badań opublikowanych przez Infinium Global Research. 

Czytaj więcej...

Polscy producenci jaj boją się ukraińskiej konkurencji

Redakcja

Polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji ukraińskiej firmy Ovostar Union. Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności polskich jaj na rynkach państw należących do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

Dziś Światowy Dzień Jaja

Redakcja

Pomysłodawcą i koordynatorem tych obchodów jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission). IEC napisała: „Światowy Dzień Jaja to niepowtarzalna okazja do promowania jaj. Każdego roku coraz więcej krajów prowadzi działania aby zainteresować media jajami, dotrzeć w ten sposób do konsumentów i zachęcić ich do zwiększenia spożycia jaj”.

Czytaj więcej...

Przetwórstwo coraz ważniejsze dla producentów jaj

Redakcja

Na rynku jaj w Polsce coraz większe znaczenie ma sektor przetwórczy. Obserwacje i analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sugerują, że ten obserwowany od kilku lat trend systematycznie rośnie w siłę. Bieżący okres, czyli czas między połową września a połową grudnia, tradycyjnie charakteryzuje się największym w roku zapotrzebowaniem przemysłu przetwórczego na jaja. Sytuacja ta powoduje, że rośnie popyt na jaja oraz ich ceny hurtowe.

Czytaj więcej...

Coraz więcej restauracji rezygnuje z jaj klatkowych

Redakcja

Niemal 60 restauracji, knajp i barów szybkiej obsługi na terenie całej Polski przyłączyło się do światowego trendu wycofywania jajek z chowu klatkowego (tzw. trójek”). Kierują się względami etycznymi oraz chęcią podążania za oczekiwaniami konsumentów.

Czytaj więcej...

Rynek zamienników jaj zyska na ptasiej grypie

Joanna Kawka

Jak przewidują organizacje ekologiczne i producenci substancji mających zastępować jaja, strach konsumentów wywołany przez grypę ptaków ma być głównym powodem, dla którego spadnie sprzedaż jaj tradycyjnych, a zyska rynek zamienników jaj.

Czytaj więcej...

Sieć hoteli Scandic ogłasza rezygnację z jaj pochodzenia klatkowego

Joanna Kawka

Trend wycofywania tzw. jaj „trójek” widoczny jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Największe koncerny spożywcze i sieci sklepów zadeklarowały rezygnację z używania lub sprzedaży jaj pochodzenia klatkowego. Branża hotelarska nie pozostaje w tyle — wczoraj decyzję o wprowadzeniu takich zmian ogłosiła sieć Scandic.

Czytaj więcej...

Mniejszy niż przed rokiem eksport jaj w czerwcu

Redakcja

Według wstępnych danych ministerstwa finansów (za MRiRW) w pierwszym półroczu 2018 r. z Polski wyeksportowano 112,4 tys. t jaj w skorupkach, tj. o 11,2% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Należy jednak zauważyć, że w czerwcu br. sprzedaż jaj z Polski była o 12,1% mniejsza niż w czerwcu 2017 r. i wyniosła 14,0 tys. t.

Czytaj więcej...

Brytyjski protekcjonizm może uderzyć w unijnych producentów jaj

Redakcja

Na Wyspach zaostrzają się negatywne nastroje wobec jaj i przetworów pochodzących z importu. Brytyjczycy coraz śmielej twierdzą, że jaja spoza ich kraju stwarzają powracające ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa konsumentów. Dzieje się tak w kontekście kampanii promocyjnych jaj produkowanych według brytyjskiego programu British Lion Code of Practice, czyli jaj spod znaku „lwa”. Lokalni farmerzy od lat nakłaniali miejscowych konsumentów do spożywania jaj wyłącznie oznakowanych na skorupie kodem British Lion.

Czytaj więcej...

Lepsza jakość jaj wolnowybiegowych to tylko mit?

Redakcja

Konkluzje o braku różnic między produktami drobiarskimi można wysnuć z najnowszego raportu prestiżowego CAST (The Council for Agricultural Science and Technology). Badacze po przejrzeniu około 150 prac naukowych dotyczących tej tematyki orzekli, że nie ma przekonujących dowodów na to, aby – na przykład – jaja wolnowybiegowe były lepsze od jaj pozyskanych w ramach innych systemów. 

Czytaj więcej...