kojs

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

agrifirm

modele rolnicze

Jaja

Ile jaj rocznie zjada statystyczny Polak? To trudne pytanie i przedmiot sporów

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zjada rocznie 160 jaj kurzych. Branża produkcji i dystrybucji jaj reprezentowana przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) dowodzi jednak, że oficjalne dane statystyczne ogłaszane przez GUS mogą być istotnie zaniżone.  Zgodnie z szacunkami KIPDiP spożycie jaj na mieszkańca wynosi w Polsce około 205 jaj rocznie.

Czytaj więcej...

W sklepach jaja o połowę tańsze niż u producentów! Wojna sieci handlowych psuje rynek

Producenci jaj stali się mimowolnymi ofiarami wojny cenowej między dwoma największymi sieciami handlowymi w Polsce. Wiodący detaliści sprzedają w swoich sklepach jaja kurze poniżej cen zakupu, a to powoduje, że pozostali odbiorcy podejrzewają producentów jaj o nierówne traktowanie kontrahentów – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Czytaj więcej...

Zaskakujące otrzeźwienie w Brukseli. Klatkowy chów kur pozostanie w Polsce dominującym

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zadeklarowała, że nie będzie dążyła do zmian prawa wprowadzających przymus likwidacji klatkowego chowu kur na terenie Unii Europejskiej. Analizy wpływu modyfikacji stanowiska unijnych władz autorstwa analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sugerują, że stanowisko Komisji Europejskiej doprowadzi do znaczącego spowolnienia przyrostu instalacji alternatywnych, jednak proces ten nie zostanie całkowicie zatrzymany.

Czytaj więcej...

Ceny jaj biją rekordy

Jak informuje KIPDiP, ceny jaj na rynku hurtowym w Tokio osiągnęły najwyższy poziom od 37 lat. Wynika to z faktu, że japońskie drobiarstwo cały czas walczy z intensywnie rozprzestrzeniającym się wirusem grypy ptaków. Najbardziej dotknięte HPAI są fermy kur niosek.

Czytaj więcej...

Drastyczny wzrost cen jaj. Tanio już było

O 75 procent zdrożały jaja w transakcjach hurtowych od końca sierpnia do cen notowanych w grudniu. Zgodnie z monitoringiem cenowym prowadzonym przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) w trzecim tygodniu sierpnia tego roku za klatkowe jajo klasy M płacono w skupie 40 groszy. Takie samo jajo kosztuje w trzecim tygodniu grudnia 70 groszy. Eksperci Izby nie spodziewają się, aby w krótkim czasie sytuacja mogła się poprawić.

Czytaj więcej...

Światowy rynek jaj wygląda bardzo źle. Będzie drożej?

- O ile producenci mięsa drobiowego na Ukrainie radzą sobie relatywnie nieźle z rosyjską agresją, o tyle sektor jaj znajduje się w bardzo złej kondycji. Zewnętrznym tego wyrazem jest 50-cio procentowy wzrost cen jaj na rynku wewnętrznym - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Czytaj więcej...

Już jesienią ceny jaj mogą być szokujące. Liczba jednodniowych kur nieśnych katastrofalnie niska

- Za kilka miesięcy, późną jesienią i zimą, jaja w Polsce oraz w Europie mogą być wyjątkowo drogie. Ich ceny mogą być wyższe od obecnych nawet o kilkadziesiąt procent – ostrzega Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP). Przyczyną niekontrolowanych podwyżek ma być obserwowany obecnie spadek bazy produkcyjnej czyli pogłowia kur nieśnych.

Czytaj więcej...

Jaja będą droższe niż ich roślinne zamienniki?

Amerykański lider w produkcji tak zwanych roślinnych alternatyw dla tradycyjnych jaj konsumpcyjnych twierdzi, że pomimo presji inflacyjnej udało się obniżyć cenę słynnego produktu JUST Egg. Chodzi o „roślinne jaja w płynie” sprzedawane w butelce klientom detalicznym, stworzone z bazowego składnika jakim jest białko fasoli mung.

Czytaj więcej...

Ceny jaj idą w górę

Zdaniem ekspertów z KIPDiP, wzrost cen jaj będzie trwał w najlepsze. Co jest oczywiste, różni producenci otrzymują różne ceny. Eksperci szacują, że w Polsce rozpiętość cen eMki w zależności od tego jak duży jest producent, w jakim regionie kraju operuje oraz komu dostarcza towar - dla jaj klasy M - wynosi od 35 do nawet 41 groszy.

Czytaj więcej...

Drobiarze obalają mity o jajach. Nie są odpowiedzialne za wzrost cholesterolu

Z okazji Świąt Wielkanocnych Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do polskich konsumentów jaj, aby przyłączyli się do światowej walki z marnotrawieniem żywności. Zdaniem Izby jaja przez nierozsądek lub niedostateczną wiedzę społeczeństwa często „wyrzucane” są po przekroczeniu daty minimalnej trwałości podanej na opakowaniu detalicznym. Tymczasem – jak twierdzi KIPDIP - takie postępowanie nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Przy właściwym przechowywaniu jaj można je jeść o wiele dłużej.

Czytaj więcej...

Czy zabraknie nam jaj? „Zmiany narzucane odgórnie są zwykle skazane na porażkę”

- Wycofywanie jaj klatkowych z handlu detalicznego zagraża bezpieczeństwu naszego kraju. Wystarczy sezon z większym nasileniem grypy ptaków, gwałtowny wzrost zakażeń salmonellą albo problemy natury międzynarodowej. Każde z takich lub podobnych wydarzeń może doprowadzić do braków jaj na półkach sklepowych i do gwałtownego wzrostu ich cen. O tym, że takie przewidywania są oparte na faktach mogą świadczyć przykłady innych krajów oraz kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen jaj w Polsce w roku 2017 z powodu tak zwanej „afery fipronilowej” – czytamy w komunikacie przesłanym przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu