Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Z gospodarstwa

Okrojone odszkodowanie po likwidacji stada w ognisku ASF. Rolnik nie otrzymał odszkodowania za 91 padłych świń

Rolnikowi z powiatu parczewskiego nie wypłacono odszkodowania za 91 świń, po tym jak w jego gospodarstwie wykryto ognisko ASF i w konsekwencji w lutym 2018 r. przeprowadzono likwidację stada. Sprawą pod koniec 2019 r. zajęła się prokuratura, ale nie dopatrzyła się niedopełnienia obowiązków ze strony powiatowego lekarza weterynarii, który zdaniem rolnika mógł wcześniej doprowadzić do likwidacji stada. Jak wyjaśnia ówczesny powiatowy lekarz weterynarii, czynności zostały wykonane z opóźnieniem, dlatego, że nie można było ich przeprowadzić m.in. ze względu na... opinię społeczną. - Gospodarstwo rolnika położone jest w środku wsi, nieopodal kościoła i wykonanie takich prac w niedzielę mogłoby zostać źle odebrane przez lokalną społeczność – wyjaśnia urzędnik.

Czytaj więcej...

Będzie dopłata za lepsze „samopoczucie i zdrowie zwierząt”. 595 zł do krowy mlecznej i 24 zł do tucznika

W tym roku rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Na ten cel zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt” w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do krów i świń od 15 marca do 15 maja danego roku.

Czytaj więcej...

O terminie stosowania nawozów powinna decydować sprzyjająca pogoda, a nie rozporządzenia ministrów

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaapelował w połowie grudnia br. do Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uelastycznienie terminów aplikacji nawozów wynikających z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczaniu”.

Czytaj więcej...

Który rolnik musi dokonać wpisu do rejestru wytwórców odpadów?

Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO (ewidencja odpadów) objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. Dotyczy to również jednoosobowych działalności gospodarczych oraz większych gospodarstw rolnych.

Czytaj więcej...

Młodzi nie chcą pracować na wsi?

Ponad 3/4 młodych ludzi mieszkających na wsi nie jest zainteresowanych prowadzeniem działalności rolniczej, co skutkuje migracją w poszukiwaniu pracy. Decyzja ta nie zawsze podyktowana jest jednak kwestiami ekonomicznymi. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Dumni z polskiej żywności", w ramach cyklu badań opinii publicznej Polskiego Monitora Opinii – wspólnej inicjatywy PKO Banku Polskiego – Partnera Strategicznego projektu, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii. 

Czytaj więcej...

Oszukany jak rolnik. Około tysiąca producentów zboża straciło przynajmniej 20 mln zł

Grupa Producentów Rolnych „Ziarno” funkcjonująca w województwie kujawsko-pomorskim zalega rolnikom przynajmniej 20 mln zł, choć pojawiają się opinie, że może to być nawet 40 mln zł. Poszkodowanych jest ok. tysiąca gospodarstw. Rolnicy nie wierzą w odzyskanie choćby części należnych im pieniędzy. Wielu z nich grozi bankructwo. Gospodarze z Kujaw i Pomorza domagają się utworzenia funduszu gwarancyjnego w obrocie płodami rolnymi.

Czytaj więcej...

Rozmowa z rolnikiem z woj. lubuskiego: Myślę, że postawiono już na nas krzyżyk

W miniony piątek odbył się strajk ostrzegawczy rolników, którzy m.in. domagali się od rządzących zdecydowanych działań w walce z wirusem ASF. Jedna z takich manifestacji odbyła się na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego. Kolumna ponad 50 ciągników przejechała trasą Żodyń – Wolsztyn. Na miejscu pojawili się nie tylko wielkopolscy rolnicy z gminy Siedlec, ale również ich sąsiedzi z woj. lubuskiego. - W woj. lubuskim nie ma dziury jeśli chodzi o protesty, my też stawiamy opór – zapewnia Paweł Brychcy, hodowca świń z gminy Babimost.

Czytaj więcej...

Małe ubojnie szansą dla niewielkich gospodarstw?

Jak informuje Telewizja Polska w programie Agrobiznes, do grudniowych świąt mają być gotowe przepisy dotyczące tworzenia tzw. małych ubojni. Taka deklaracja padła z ust ministra rolnictwa. Polska czeka jeszcze na opinie Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jak słyszymy w telewizji publicznej, małe ubojnie mają być szansą dla polskich niewielkich gospodarstw, które chcą rozwinąć tzw. handel detaliczny i przedsiębiorczość na wsi. 

Czytaj więcej...

Rolnik z miasta ma pod górkę?

Niedawno do naszej redakcji zgłosiła się Katarzyna Wilkosz, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne na terenie Gniezna. Małżeństwo gospodaruje na powierzchni 21 ha i posiada kilkadziesiąt sztuk trzody chlewnej. Gospodarze chcieliby skorzystać z pomocy w ramach programu „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Z ewentualnej pomocy wyklucza ich położenie gospodarstwa, które leży na terenie dużej gminy miejskiej. Rolnicy czują się poszkodowani i pytają czym różni się rolnik ze wsi od tego z miasta. 

Czytaj więcej...

Smog zabije rolnictwo w Krakowie

Młody rolnik z obrzeży Krakowa uprawia kapustę, sałatę, seler i kalafior. Każdej zimy przygotowuje sadzonki roślin w tunelu foliowym, który jest ogrzewany piecem węglowym. W tym roku, podobnie jak wielu jego sąsiadów, musi zmierzyć się z poważnym problemem. Obowiązująca od września uchwała antysmogowa uniemożliwia im palenie w piecach. Miasto sugeruje montaż paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Rolników na to nie stać i dla wielu może to oznaczać koniec działalności. 

Czytaj więcej...

Uwaga na oszusta! Sprzedaje m. in. sprzęt rolniczy, który nigdy nie dociera do klienta, a ludzie tracą oszczędności życia

Ciekawe ogłoszenie, godna uwagi cena i dobry kontakt z klientem – tak działa oszust, który naciąga ludzi m. in. na sprzedaż ciągników rolniczych. Działa bardzo wiarygodnie, bowiem dane jego firmy można zweryfikować w urzędowej ewidencji i do momentu przelania pieniędzy na jego konto, nic nie może budzić podejrzeń. Po wysłaniu należności kontakt ze sprzedającym się urywa, a ogłoszenia znikają, by pojawić się ponownie pod nazwą innej firmy. Proceder trwa w najlepsze, a kolejne osoby tracą oszczędności życia. Oszust jest już tak zuchwały, że swoje ogłoszenia wystawia zagranicą i nawet nie fatyguje się, by dla niepoznaki zmienić zdjęcia w kolejnych ofertach. 

Czytaj więcej...