Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 kwietnia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8229 EUR EUR - 4,2895 GBP GBP - 4,9452 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
24.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 181,50 (- 0,55%), kukurydza CZE19 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak MAJ19 - 363,00 (- 0,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.04.2019 13.04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30- 6,00 zł/kg, średnia: 5,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Czy rzeźnie rolnicze wypalą?

Niedawno minister rolnictwa zaprezentował projekt rozporządzenia w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w tzw. rzeźniach rolniczych. To sposób resortu na deficyt rzeźni w niektórych regionach kraju. Pierwsze opinie na temat tego rozporządzenia są sceptyczne. Rodzą się pytania, skąd wziąć lekarzy weterynarii do nadzoru nad ubojem. Nowe przepisy nie zmienią też wiele w zakresie większej liczby punktów uboju bydła.

Czytaj więcej...

Deszcz potrzebny od zaraz

Coraz częściej słyszane są głosy o nieuniknionej suszy jaka nas czeka w najbliższych miesiącach. Prognozy pogody na zbliżające się tygodnie nie są optymistyczne.

Czytaj więcej...

Rasa puławska bez GMO

Rolnicy z kujawsko-pomorskiego rozwijają hodowlę świń bez użycia GMO. Na razie to tylko 3 gospodarstwa, które dostarczają mięso do lokalnego zakładu, ale jak mówią hodowcy - opłaca się. Średnio za kilogram wyhodowanego w ten sposób tucznika otrzymują o złotówkę więcej niż wynoszą ceny rynkowe zwykłych świń.

Czytaj więcej...

Rolniczy handel detaliczny pod lupą urzędników. Atest trzeba mieć nawet na papier do pakowania serów. A gdzie termometr w lodówce?

W założeniach rolniczy handel detaliczny miał pozwalać rolnikom na wytwarzanie żywności we własnym gospodarstwie bez obowiązku spełniania wymogów higienicznych, jakie obowiązują przedsiębiorstwa produkujące żywność. Tymczasem rolnicy, którzy prowadzą rolniczy handel detaliczny, zgłaszają, iż podczas kontroli dokonywanych przez Inspekcję Weterynaryjną nie uwzględnia się zakresu prowadzonej działalności, wielkości produkcji oraz specyfiki tej produkcji. Zamiast stosowania uproszczonych wymagań higienicznych, oczekują spełnienia kryteriów jak dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze

Czytaj więcej...

Młody gospodarz chce się rozwijać, a sąsiedzi blokują inwestycję. Kolejny przykład na to, że rolnik na wsi staje się intruzem

Pan Maciej z gminy Grzmiąca w woj. zachodniopomorskim jest młodym rolnikiem. Chce się rozwijać i budować swoją przyszłość poprzez pracę na gospodarstwie. Jego plany jak na razie krzyżują sąsiedzi, którzy obawiają się hodowli zwierząt i wszystkich konsekwencji z tym związanych. Wszak zainwestowali spore pieniądze w swoje domy jednorodzinne, a teraz ktoś próbuje im zakłócić sielankę, poprzez chęć prowadzenia produkcji zwierzęcej na niewielką skalę. To kolejny przykład coraz częściej spotykanego paradoksu, gdy na wsi rolnik staje się intruzem...

Czytaj więcej...

Wreszcie legalnie można było wjechać na swoje pole ze swoim azotem. Niech żyje wolność!

Były lata, jak na przykład w roku ubiegłym, że zakaz stosowania azotów do końca lutego nie wadziłby nikomu, bowiem srogi mróz mieliśmy jeszcze na początku marca i tak naprawdę nie było do końca jasne czy rzepaki w ogóle przezimowały i czy jest w ogóle sens sypać nawóz (10 marca 2018 roku opublikowaliśmy w tym dziale artykuł pt.: "Wyniki testu na przezimowanie rzepaku odmian: Rohan i Atora z pól w województwie lubuskim").

Czytaj więcej...

Inwestycja drogowa zniweczyła dorobek ich życia

Budowa obwodnicy Szczecinka z pewnością cieszy kierowców. Tego typu inwestycje wydają się niezbędne z perspektywy dobra ogółu społeczeństwa. Niestety w tle tego przedsięwzięcia trwa dramat państwa Dubińców, którzy tracą dorobek swojego życia. Skarb Państwa nie zechciał wykupić ich gospodarstwa rolnego, a odszkodowanie, które otrzymali za zajęte pod budowę grunty, muszą wydawać na bieżące potrzeby. Powstająca droga przecięła ich gospodarstwo na dwie części, blokując dostęp do bazy paszowej dla hodowanego tam bydła mlecznego, poprzez co istnienie ich działalności rolniczej w takim kształcie praktycznie straciło sens.

Czytaj więcej...

Kalkulacje opłacalności dla produkcji rolniczej na 2019 rok. Szalony wzrost kosztów

- Mimo, że w niektórych regionach Polski plony były zbliżone do normalnych, a ceny minimalnie wzrosły, to przyrost ten został drastycznie zredukowany przez szalony wzrost kosztów. Wskutek tego dochód rolniczy w stosunku do roku ubiegłego zmalał – ocenia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Poniżej prezentujemy kalkulacje opłacalności dla produktów rolniczych na 2019 rok. W zestawieniu ujęto wyliczenia dla: bobiku, buraka cukrowego, grochu, jęczmienia, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, łubinu, mleka, owsa, pszenicy, pszenżyta, rzepaku, soi i żyta. 

Czytaj więcej...

Rolnik chciał wybudować nową chlewnię. Na wsi jest traktowany jak trędowaty

Pan Grzegorz, rolnik z woj. świętokrzyskiego, chciał rozwijać swoje gospodarstwo poprzez budowę nowej chlewni pod produkcję tuczników. Początkowo postępowanie administracyjne dotyczące tej sprawy toczyło się po myśli rolnika z Korczyna. Problemy zaczęły się, gdy do głosu doszli okoliczni mieszkańcy, którzy obawiali się uciążliwości zapachowych i ostatecznie przyczynili się do zablokowania tego przedsięwzięcia. - Ja z moim sąsiadem jesteśmy traktowani jak trędowaci na wsi. Jak są żniwa, to wszyscy grillują albo jadą nad morze i patrzą na nas jak na wariatów. My nie mamy wakacji, zwierzętami trzeba się zajmować całą dobę. Inni natomiast wezmą dopłaty, mają po dwa byczki i tak to rolnictwo u nas wygląda – mówi rozgoryczony hodowca.

Czytaj więcej...

System rodzi patologię - czyli co rolnik ma zrobić z bydłem urazowym?

Jak stwierdza Krzysztof Tołwiński, obecnie panujący system sprzyja patologiom jakie obserwowaliśmy w ubojni bydła w Ostrowi Mazowieckiej, a wyłuszczone zostały przez stację TVN. W jego opinii w Polsce może dochodzić do uboju ok. 300 tys. urazowego bydła rocznie. To ogromny biznes, który ulokował się w szarej strefie. Tołwiński pyta, co rolnik ma zrobić z krową ze złamaną kończyną, której mięso jest w pełnowartościowe? Pozostaje jedynie telefon do handlarza i sprzedaż zwierzęcia po kosztach, ponieważ w Polsce nie funkcjonuje mechanizm uboju sanitarnego, który zapewniłby uczciwe reguły gry w tym zakresie. 

Czytaj więcej...

Co z wcześniejszą emeryturą dla rolników?

Praca na roli nie jest łatwym zajęciem. Rolnik wykonuje swoją pracę 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, wkładając w to wszystkie siły. Zarządzanie prowadzonym gospodarstwem wymaga nieustannej ciężkiej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Ustawodawca nie przewidział dla tej grupy zawodowej rozwiązań w postaci zastępstw w okresie choroby czy urlopu. Czy to nie są wystarczające argumenty pozwalające na wdrożenie regulacji prawnych, które pozwolą rolnikowi wcześniej udać się na zasłużoną emeryturę?

Czytaj więcej...