Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 czerwca 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8097 EUR EUR - 4,2631 GBP GBP - 4,7736 DKK DKK - 0,5709
Archiwum
18.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 181,00 (- 0,96%), kukurydza SIE19 - 177,00 (- 0,14%), rzepak SIE19 - 371,75 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Ustawa odorowa wykosi małe i średnie gospodarstwa

- Minister mówi, że nie ma żadnych narzędzi do ograniczenia tuczu kontraktowego w Polsce i nie ma jak ograniczyć tak dużych inwestycji, ale znaleziono sposób na to, żeby ograniczyć małych i średnich rolników. Wychodzi na to, że nie dobito nas niskimi cenami, nie dobito nas wahaniami rynku, nie dobito nas ASF-em, ptasią grypą i wszelkimi innymi sposobami. Nie dobito nas reportażami „czołowej telewizji” o chorym bydle czy polowaniem na dziki, to teraz uderzy się w polskich hodowców ustawą odorową – mówi w swoim najnowszym materiale popularny vloger, Rolnik NIEprofesjonalny.

Czytaj więcej...

Drożeją nawozy mineralne i maszyny rolnicze

Od połowy 2017 r. obserwowany jest systematyczny wzrost cen na krajowym rynku środków produkcji dla rolnictwa. W marcu 2019 r. podrożały one, podobnie jak w lutym br., przeciętnie o 0,7%. Dynamika cen była wyraźnie wyższa niż rok wcześniej, tj. w marcu 2018 r. W marcu br. w porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosły przede wszystkim ceny nawozów mineralnych oraz maszyn i urządzeń rolniczych. W mniejszym stopniu podrożały również materiały budowlane i środki ochrony roślin. Zmiany cen nośników energii oraz środków ochrony roślin były stosunkowo niewielkie.

Czytaj więcej...

Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji żywności. Będzie obowiązkowa deklaracja dla nowych mieszkańców terenów wiejskich?

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej apeluje do innych organizacji rolniczych o rozpoczęcie poważnej dyskusji nad wprowadzeniem obowiązkowej deklaracji dla nowych mieszkańców wsi. W opinii członków tej organizacji, każdy wprowadzający się na wieś powinien podpisać oświadczenie związane z występowaniem uciążliwości jakie mogą go spotkać na terenie gdzie prowadzi się działalność rolniczą.

Czytaj więcej...

Mieszkańcy wsi w woj. pomorskim nie chcą ogromnych ferm w formule tuczu nakładczego

Mieszkańcy wsi Podgóry i Mzdowo w woj. pomorskim sprzeciwiają się budowie ogromnych chlewni na terenie tych miejscowości. Obawiają się zatrucia środowiska i uciążliwości zapachowych, bowiem inwestycja ma być realizowana zaledwie 150 m od centrów obu wiosek. - Za tymi wszystkimi rzeczami stoją ogromne koncerny, które posiadają ogromne pieniądze, które kupują pseudoinwestorów, bo to nie są żadni inwestorzy. Za kilka srebrników, tak to trzeba nazwać, będą prowadzić chów nakładczy – mówi jeden z mieszkańców. 

Czytaj więcej...

Czy rzeźnie rolnicze wypalą?

Niedawno minister rolnictwa zaprezentował projekt rozporządzenia w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w tzw. rzeźniach rolniczych. To sposób resortu na deficyt rzeźni w niektórych regionach kraju. Pierwsze opinie na temat tego rozporządzenia są sceptyczne. Rodzą się pytania, skąd wziąć lekarzy weterynarii do nadzoru nad ubojem. Nowe przepisy nie zmienią też wiele w zakresie większej liczby punktów uboju bydła.

Czytaj więcej...

Deszcz potrzebny od zaraz

Coraz częściej słyszane są głosy o nieuniknionej suszy jaka nas czeka w najbliższych miesiącach. Prognozy pogody na zbliżające się tygodnie nie są optymistyczne.

Czytaj więcej...

Rasa puławska bez GMO

Rolnicy z kujawsko-pomorskiego rozwijają hodowlę świń bez użycia GMO. Na razie to tylko 3 gospodarstwa, które dostarczają mięso do lokalnego zakładu, ale jak mówią hodowcy - opłaca się. Średnio za kilogram wyhodowanego w ten sposób tucznika otrzymują o złotówkę więcej niż wynoszą ceny rynkowe zwykłych świń.

Czytaj więcej...

Rolniczy handel detaliczny pod lupą urzędników. Atest trzeba mieć nawet na papier do pakowania serów. A gdzie termometr w lodówce?

W założeniach rolniczy handel detaliczny miał pozwalać rolnikom na wytwarzanie żywności we własnym gospodarstwie bez obowiązku spełniania wymogów higienicznych, jakie obowiązują przedsiębiorstwa produkujące żywność. Tymczasem rolnicy, którzy prowadzą rolniczy handel detaliczny, zgłaszają, iż podczas kontroli dokonywanych przez Inspekcję Weterynaryjną nie uwzględnia się zakresu prowadzonej działalności, wielkości produkcji oraz specyfiki tej produkcji. Zamiast stosowania uproszczonych wymagań higienicznych, oczekują spełnienia kryteriów jak dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze

Czytaj więcej...

Młody gospodarz chce się rozwijać, a sąsiedzi blokują inwestycję. Kolejny przykład na to, że rolnik na wsi staje się intruzem

Pan Maciej z gminy Grzmiąca w woj. zachodniopomorskim jest młodym rolnikiem. Chce się rozwijać i budować swoją przyszłość poprzez pracę na gospodarstwie. Jego plany jak na razie krzyżują sąsiedzi, którzy obawiają się hodowli zwierząt i wszystkich konsekwencji z tym związanych. Wszak zainwestowali spore pieniądze w swoje domy jednorodzinne, a teraz ktoś próbuje im zakłócić sielankę, poprzez chęć prowadzenia produkcji zwierzęcej na niewielką skalę. To kolejny przykład coraz częściej spotykanego paradoksu, gdy na wsi rolnik staje się intruzem...

Czytaj więcej...

Wreszcie legalnie można było wjechać na swoje pole ze swoim azotem. Niech żyje wolność!

Były lata, jak na przykład w roku ubiegłym, że zakaz stosowania azotów do końca lutego nie wadziłby nikomu, bowiem srogi mróz mieliśmy jeszcze na początku marca i tak naprawdę nie było do końca jasne czy rzepaki w ogóle przezimowały i czy jest w ogóle sens sypać nawóz (10 marca 2018 roku opublikowaliśmy w tym dziale artykuł pt.: "Wyniki testu na przezimowanie rzepaku odmian: Rohan i Atora z pól w województwie lubuskim").

Czytaj więcej...