Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 października 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8706 EUR EUR - 4.5869 GBP GBP - 5.0472 DKK DKK - 0.6163
Archiwum
21.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 190,75 (+ 1,06%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 1,02%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ 21.10.2020 13:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Mięso

Polacy przeciwko ubojowi zwierząt bez ogłuszania? Otwarte klatki prezentują badania zlecone przez organizację prozwierzęcą

Redakcja

Jak poinformowało naszą redakcję stowarzyszenie Otwarte Klatki, w piątek 9 października Eurogroup For Animals, koalicja zrzeszająca organizacje działające na rzecz zwierząt z całego świata, opublikowała wyniki najnowszego badania, dotyczącego uboju zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia. Wg tej ankiety 9 na 10 obywateli i obywatelek Europy uważa, że każde zwierzę powinno być obowiązkowo ogłuszone przed ubojem. Czy takie badanie jest wiarygodne? Czy dla równowagi rolnicy i branża mięsna również powinni zlecić takie badania opinii publicznej?

Czytaj więcej...

PiS do spółki z zaprzyjaźnionymi aktywistami wydaje wyrok na polską produkcję mięsa?

Paweł Hetnał

Jacek Bożek to jeden z najbardziej znanych ekologów w Polsce. Podobnie jak nowy minister rolnictwa, pochodzi z Bielska-Białej. To przyjaciel wicepremiera w rządzie PiS, Piotra Glińskiego. Zadeklarowany wegetarianin i szef Klubu Gaja uważa, że mięso powinno być drogie do tego stopnia, żeby stało luksusem, który nie jest dostępny dla każdego. Chwali Jarosława Kaczyńskiego za ostatnie decyzje dotyczące tzw. „Piątki dla zwierząt”.

Czytaj więcej...

Twarde liczby nie przemawiają do polityków? Szykuje się ubój rytualny polskiego rolnictwa

Redakcja

Zakaz uboju rytualnego tylko w branży drobiowej będzie skutkował okrojeniem wartości krajowej produkcji o blisko 58 proc. Polski rynek uboju drobiu halal wyceniany jest na blisko 7 mld zł. W dobie kryzysu i ogromnej dziury budżetowej polscy politycy chcą świadomie (?) pozbyć się znacznych wpływów do budżetu państwa. Do tego należy doliczyć wołowinę, która w Polsce eksportowana jest na ogromną skalę, a 1/3 wywozu zagranicznego stanowi mięso halal i koszer.

Czytaj więcej...

Bez transportu i bez stresu. W Austrii chcą upowszechnić mobilne ubojnie

Redakcja

Zgodnie z wnioskiem wniesionym do austriackiego parlamentu przez posła Georga Strassera i rzecznika ds. dobrostanu zwierząt Franza Eßla, ubój w mobilnych lub częściowo mobilnych rzeźniach powinien być zostać wdrożony w tym kraju. Ubój w znanym środowisku ma wiele zalet - wyjaśniają Strasser i Eßl. - Nie ma transportu, co oznacza mniejszy stres dla zwierzęcia – argumentują wnioskodawcy.

Czytaj więcej...

Koronawirus w zakładzie Tarczyńskiego

Redakcja

Koronawirus został wykryty wśród pracowników podwrocławskiej fabryki Tarczyński, która zajmuje się produkcją wędlin. Zakażone osoby zostały natychmiast odizolowane, a w firmie wprowadzone zostały dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Rosja już nie musi kupować mięsa za granicą. Teraz są eksporterem netto

Redakcja

W pierwszej połowie 2020 roku Rosja wyeksportowała 88 000 ton wieprzowiny - o 96% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Nasz wschodni sąsiad przeszedł długą drogę od bycia jednym z największych importerów wieprzowiny na świecie do uzyskania pozycji eksportera netto. W 2009 roku nasz wschodni sąsiad zaimportował 1,25 mln ton wieprzowiny, podczas gdy w 2020 roku import tego mięsa ma być bliski zeru.

Czytaj więcej...

Austriacy są samowystarczalni pod kątem produkcji mięsa. Rośnie stado trzody chlewnej

Redakcja

Austriaccy producenci trzody chlewnej zwiększyli tego lata liczebność swoich stad. Jak wynika z aktualnych statystyk austriackiego urzędu statystycznego, na dzień 1 czerwca 2020 r. w całym kraju hodowano prawie 2,7 miliona świń. To o 1,6% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto zauważyć, że po raz pierwszy od lat populacja macior również wzrosła, o około 2,9% do 229 060 sztuk. Wskaźnik samowystarczalności dla mięsa wieprzowego w Austrii wynosi 102%.

Czytaj więcej...

Czy zmieni się sposób klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych?

Redakcja

Producenci żywca wołowego niejednokrotnie mają poważne wątpliwości co do oceny tuszy przez zakłady ubojowe. Kwestia oceny poubojowej pozostaje po stronie rzeźni, co zdaniem hodowców, ujmując to bardzo delikatnie, jest nieobiektywne. Niedawno powołano Radę do spraw Klasyfikacji Tusz Zwierząt Rzeźnych. Być może ten organ przyczyni się do wdrożenia mechanizmów, które nie będą budziły tak dużych kontrowersji.

Czytaj więcej...