Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Mięso

Ogromne problemy amerykańskiej branży mięsnej

Redakcja

Nadprodukcja i spadek eksportu mogą poważnie zaszkodzić amerykańskiemu przemysłowi mięsnemu. Według Departamentu Rolnictwa USA oczekuje się, że przemysł wyprodukuje ponad 46 milionów ton mięsa rocznie, co może stać się prawdziwym ciosem dla producentów, ponieważ eksport spada z powodu wojen handlowych z Chinami, Kanadą i Meksykiem.

Czytaj więcej...

Strajk kierowców w Brazylii przyniósł ogromne straty

Redakcja

Zgodnie z wyliczeniami Brazilian Animal Protein Association (ABPA) w ciągu 11 dni trwania strajku kierowców ciężarówek przemysł drobiarski wraz z przemysłem wieprzowym straciły łącznie 828 milionów dolarów. ABPA szacuje, że w czasie trwania protestu nie doszło do skutku około 60 procent wszystkich zaplanowanych operacji transportowych.

Czytaj więcej...
Pixabay

Pożądane mięso na grilla

Paweł Hetnał

Podobnie jak w poprzednim tygodniu nie niemieckim rynku popyt na świnie przeznaczone do uboju jest znacznie większy. Dzięki temu można szybko i łatwo wprowadzić na rynek oferowane ilości mięsa, choć w nielicznych miejscach mogą wsytępować nadwyżki. Impulsem jest handel mięsem, który wypada o wiele lepiej niż jeszcze kilka tygodni wcześniej. W szczególności mięso na grilla zamawiane jest i będzie nadal w dużych ilościach. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w krajach spoza Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa nastawione przede wszystkim na eksport skarżą się na słabe ceny i niskie zbyty. Niemniej jednak większość producentów spodziewa się dalszego wzrostu sugerowanych cen zrzeszeniowych w bieżącym tygodniu z powodu intensywnej sprzedaży świń przeznaczonych do uboju.

Czytaj więcej...
ocena poubojowa poltusz
Źródło: pixabay.com

Wniosek o stworzenie niezależnego systemu oceny poubojowej półtusz

Cezary Wójcicki

W odpowiedzi na otrzymany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków ustalania i sposobu oznaczania klas jakości handlowej tusz wieprzowych oraz tusz wołowych samorząd rolniczy zwrócił uwagę na postulowaną od dawna przez  rolników potrzebę  stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz.

Czytaj więcej...
rynek wolowiny
Źródło: pixabay.com

2017 r. sprzyjał producentom wołowiny w Polsce

Cezary Wójcicki

Według danych Eurostatu, wartość nieprzetworzonej wołowiny wyeksportowanej z Polski w 2017 r. wyniosła prawie 1,4 mld Euro, czyli była o ponad 20% większa niż 2016 r. 86% tego mięsa trafiło na rynek unijny. Wzrost sprzedaży wołowiny poza granice Unii Europejskiej wyniósł 21%, zaś  w ramach Wspólnoty 19%.

Czytaj więcej...