Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 sierpnia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9199 EUR EUR - 4,3519 GBP GBP - 4,7531 DKK DKK - 0,5835
Archiwum
19.08.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70- 6,20 zł/kg, średnia: 5,88 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++ 16.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 168,00 (0,00%), kukurydza LIS19 - 168,00 (- 0,59%), rzepak LIS19 - 380,00 (+ 0,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Mięso

Chiny bronią się przed ekspansją importowanego mięsa

Redakcja

Według Reutersa, brazylijski minister rolnictwa opóźnia zaplanowaną na sierpień wizytę w Chinach z powodu braku postępów w dopuszczeniu kolejnych brazylijskich zakładów mięsnych do eksportu do Chin. Branża podaje, że na zgodę oczekuje 19 przetwórców wołowiny, 9 firm drobiarskich i 1 producent wieprzowiny.

Czytaj więcej...

Polityczna poprawność może wypchnąć wieprzowinę z niemieckich szkół i przedszkoli

Redakcja

Wczoraj informowaliśmy, że niektóre niemieckie partie polityczne chciałyby podwyższenia podatku VAT na mięso. W schemat coraz większej niechęci do mięsa u naszych zachodnich sąsiadów, wpisują się doniesienia o pomyśle dyrekcji dwóch przedszkoli w Lipsku, które zaproponowały, by ze względu na muzułmańskie dzieci zrezygnować z mięsa wieprzowego i wyrobów na bazie żelatyny. Sprawa ta wywołała w Niemczech falę dyskusji.

Czytaj więcej...

Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowanej podwyżki podatku VAT na mięso

Redakcja

Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i opozycyjnych Zielonych chcą podwyższenia podatku VAT na mięso z 7 do 19 proc. Ich intencją jest poprawa dobrostanu zwierząt. Przeciwnicy tego pomysłu ostrzegają, że podwyższenie podatków doprowadzi do upadku wielu niemieckich hodowców, a mięso krajowe zostanie wyparte z rynku przez tańszy produkt zagraniczny.

Czytaj więcej...

Oburzenie w Hiszpanii. Polska wieprzowina wykorzystywana do produkcji markowej szynki

Paweł Hetnał

Dostawca sieci sklepów Carrefour i największy hiszpański dystrybutor szynki jamon iberico, firma Comapa, została oskarżona o wykorzystywanie polskiej wieprzowiny do produkcji szynki pod marką „La Alpujarra”. Wędlina oferowana przez tę firmę jest o wiele tańsza od oryginalnej wersji szynki z Granady i proces jej peklowania trwa zdecydowanie krócej. - Szynki, które przywożone są z Polski, są złej jakości – powiedział dziennikowi El Pais Pilar Álvarez, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów z Granady.

Czytaj więcej...

Spada unijne spożycie wieprzowiny

Paweł Hetnał

Spożycie wieprzowiny w Europie zmniejszy się w tym roku, ponieważ konsumenci przechodzą na tańsze mięso drobiowe ze względu na wysokie ceny wieprzowiny. Komisja Europejska informuje o tym w ostatnim raporcie.

Czytaj więcej...

Polskie mięso jako niemieckie trafiło na Filipiny. Nasi sąsiedzi mają zakaz eksportu wieprzowiny i poniosą ogromne straty

Paweł Hetnał

Ministerstwo Rolnictwa Filipin postanowiło tymczasowo zablokować przywóz wieprzowiny z Niemiec. Wszystko z powodu kontroli celnej, która wykazała, że dostawa zawiera 250 kg mięsa wieprzowego z Polski w przesyłce pochodzącej od naszych zachodnich sąsiadów. Polska jest krajem, który posiada zakaz eksportu wieprzowiny na Filipiny z powodu sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Czytaj więcej...

Chiński import mięsa wzrósł w maju do rekordowego poziomu

Redakcja

Według statystyk celnych, w maju br. do Państwa Środka przywieziono łącznie 556 300 ton mięsa, co oznaczało wzrost o 45% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do maja wielkość importu osiągnęła 2,22 mln ton. To oznacza wzrost o 418 500 t ( 23%) w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Wartość importu mięsa wzrosła jeszcze bardziej, o 31%, do 5,49 mld euro.

Czytaj więcej...

Hiszpanie zarabiają setki milionów euro na sprzedaży szynki

Redakcja

Hiszpańscy producenci surowej szynki wytwarzają coraz więcej produktów eksportowych. Krajowe stowarzyszenie hiszpańskiego przemysłu mięsnego (ANICE) ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że eksport Serano, Iberico i innych rodzajów szynki wzrósł o 45% w ciągu ostatnich czterech lat. Przychody wzrosły o jedną trzecią.

Czytaj więcej...

Import wieprzowiny nadal psuje rodzimy rynek?

Redakcja

- Na rynek krajowy wjeżdża mięso z zagranicy, zwłaszcza z tych krajów, które prowadzą eksport na rynek chiński, bo tam zarabiają na tym mięsie. Resztę mięsa, które mogą puścić poniżej kosztów produkcji, wysyłają na rynek polski i to destabilizuje sytuację – mówi Witold Choiński ze związku Polskie Mięso.

Czytaj więcej...

Rabobank przewiduje niedobory mięsa na świecie z powodu ASF w Chinach

Redakcja

Duże ilości mięsa dostępne na całym świecie zostaną wkrótce wysłane do Chin. Afrykański pomór świń występujący w tej części świata doprowadzi do nieznanej transformacji handlu międzynarodowego, z potencjalnymi niedoborami białka zwierzęcego w innych miejscach na świecie, napisał bank. Oznacza to, że na całym świecie ceny białka zwierzęcego wzrosną.

Czytaj więcej...

Wietnam zaczyna mieć problemy z wieprzowiną. Ponownie skorzystają najwięksi eksporterzy

Redakcja

Pierwsze ogniska ASF w Wietnamie pojawiły się w lutym 2019 roku. Wirus szybko rozprzestrzenił się na znacznym obszarze kraju. W 54 prowincjach/miastach potwierdzono ogniska choroby. Tylko 9 prowincji pozostaje wolnych od wirusa. W Wietnamie wprowadzono kontrolę przemieszczenia świń i produktów wieprzowych na zakażonych obszarach. Wywóz świń z zakażonych prowincji jest zabroniony. Stada świń, w których wystąpiły ogniska są depopulowane. Łącznie zlikwidowano ponad 2,2 mln świń – informuje Paul Anderson (Genesus).

Czytaj więcej...

Nie będzie amerykańskiego embarga na wieprzowinę. Od lipca pięćdziesiąt nowych etatów w Inspekcji Weterynarii

Paweł Hetnał

- Nowe etaty będą od lipca i są na to zabezpieczone środki finansowe. Nie ma zagrożenia wstrzymania eksportu wieprzowiny do jednego z ważniejszych odbiorców tego mięsa z Polski – zapowiedział wczoraj minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Jednocześnie czynione są starania o stworzenie 2 tys. nowych etatów w weterynarii i wyasygnowanie środków na podwyżki dla dotychczasowych pracowników Inspekcji. 

Czytaj więcej...