Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Mięso

Tendencje w spożyciu i produkcji mięsa w Polsce i na świecie

Redakcja

Rynek produktów pochodzenia zwierzęcego jest jednym z najprężniej rozwijajacych się segmentów gospodarki żywnościowej w Polsce i na świecie. Obecnie, produkcja zwierzęca wywiera silną presję na środowisko, a opinia konsumencka coraz większą uwagę skupia na jakości mięsa przy zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierząt. Ponadto, dostępność produktów na rynku jest uzależniona od poziomu krajowej produkcji, która może zostać uzupełniania produktami pochodzącymi z importu, a także opłacalnością eksportu. 

Czytaj więcej...

Rosja zainwestuje dziesiątki miliardów dolarów w branżę mięsną. Chcą być czołowym eksporterem

Redakcja

Rosyjski rząd ogłosił plany przeznaczenia 51 mld USD na wsparcie krajowego przemysłu rolnego w latach 2019-2025. Większość tych środków ma zostać zainwestowanych w branżę mięsną. Jeśli plan wejdzie w życie, będzie to największy projekt rolniczy w historii współczesnej Rosji. W latach 2012-2018 ogólna pomoc państwa dla przemysłu rolnego wyniosła 18 mld USD. 

Czytaj więcej...

Spada spożycie mięsa w Kazachstanie

Redakcja

Konsumpcja mięsa w Kazachstanie w drugim kwartale tego roku odnotowała spadek ze względu na wzrost cen, informuje agencja prasowa Trend. Spożycie wyrobów mięsnych w miastach zmniejszyło się o 2% w porównaniu do 1 kw., a na obszarach wiejskich o 8%.

Czytaj więcej...

Nie ma popytu na mięso ze strefy niebieskiej

Redakcja

Produkcja i przetwórstwo świń pochodzących ze strefy zagrożenia (niebieskiej) poddane są licznym restrykcjom, Są one stosowane, by mieć pewność, że wirus nie zostanie przemieszczony na inne tereny. Nie chodzi w tym wypadku o zagrożenie zdrowia ludzi, bo wirus ASF nie jest groźny dla konsumentów wieprzowiny, ale o zabezpieczenie interesów producentów i przetwórców trzody chlewnej. Zwalczanie choroby prowadzone jest bowiem przez likwidację zarażonych stad i produktów wieprzowych. Póki co nie wymyślono innej metody.

Czytaj więcej...

Czy hodowla komórkowa zrewolucjonizuje przemysł mięsny?

Redakcja

Produkcja mięsa bez uboju zwierząt - czy to możliwe? Innowatorzy twierdzą, że tak właśnie wyglądała będzie przyszłość tej branży. "Czyste mięso", czyli takie, które wyprodukowane zostało w laboratorium, cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko naukowców, ale również biznesu, dzięki czemu wkrótce może okazać się realną alternatywą dla przemysłowej hodowli zwierząt.

Czytaj więcej...

Francuzi jedzą coraz mniej mięsa

Redakcja

We Francji spożywa się coraz mniej mięsa. Stabilne jest tylko spożycie drobiu i dziczyzny. Według danych z instytutu badań rynkowych Crédoc, średnie dzienne spożycie spadło o dobre 12 procent w okresie od 2007 do 2016 r. do 135 g. Zwłaszcza świeże mięso jest coraz mniej popularne. Zużycie zmniejszyło się o jedną piątą do 46 g dziennie.

Czytaj więcej...

Ogromne problemy amerykańskiej branży mięsnej

Redakcja

Nadprodukcja i spadek eksportu mogą poważnie zaszkodzić amerykańskiemu przemysłowi mięsnemu. Według Departamentu Rolnictwa USA oczekuje się, że przemysł wyprodukuje ponad 46 milionów ton mięsa rocznie, co może stać się prawdziwym ciosem dla producentów, ponieważ eksport spada z powodu wojen handlowych z Chinami, Kanadą i Meksykiem.

Czytaj więcej...