Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 października 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8958 EUR EUR - 4,2969 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5753
Archiwum
14.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 164,75 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 382,50 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Mięso

Niemcy sprzedają świeże mięso z automatów

Redakcja

Jak donosi niemiecka agencja prasowa Meat – Inform, w Niemczech coraz bardziej na popularności zyskują automaty do sprzedaży produktów mięsnych. Na ich korzyść działa ograniczony handel w niedziele w większości punktów sprzedaży.

Czytaj więcej...

Cedrob przeznaczy ćwierć miliarda złotych na przejęcie Zakładów Mięsnych Henryk Kania

Redakcja

Na początku września Cedrob S.A. zawarł umowę produkcji na powierzonych surowcach z Zarządcą Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. w restrukturyzacji. Mięsny potentat z Ciechanowa planuje wznowienie produkcji w zakładach przetwórczych restrukturyzowanej spółki w Goczałkowicach, Pszczynie i Mokrsku już na początku października. W pierwszym etapie planowane jest osiągnięcie produkcji na poziomie 1200 ton miesięcznie.

Czytaj więcej...

KZP-PTCh: Polska wieprzowina jest mięsem bezpiecznym dla konsumentów

Redakcja

- W związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu dla konsumentów ze strony mięsa wieprzowego, przypominamy o wynikach badań, które zaprzeczają takim twierdzeniom. Sprawdzono bezpieczeństwo mięsa wieprzowego produkowanego w Polsce, poprzez analizę potencjalnych alergenów oraz zanieczyszczeń występujących w paszach oraz w mięsie. Zaktualizowano także informacje dotyczące aktualnej wartości odżywczej polskiej wieprzowiny, negując wiele dotychczasowych mitów. Badania zrealizowano ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Czytaj więcej...

Niemcy produkują mniej mięsa

Redakcja

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) produkcja mięsa w Niemczech spadła o około 2,6% lub 102 700 ton w porównaniu z pierwszym półroczem 2018 r. W tym czasie ubito o 1,2 mln świń mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach ub.r.

Czytaj więcej...

Co dalej z rynkiem mięsnym? Miejsce małych gospodarstw i rodzinnych masarni zajmują fermy przemysłowe oraz ogromnych rozmiarów rzeźnie.

prof. Piotr Tryjanowski

Tak postawionym pytaniem można by podsumować czternaste spotkanie okrągłego stołu zorganizowane przez VLAM vzw - Belgian Meat Office w urokliwym, podbrukselskim miasteczku Mechelen. Przez dwa dni (28-29 sierpnia 2019 r.) specjaliści zajmujący się badaniami rynku mięsnego, ale także promocją mięsa na naszych stołach, spotkali się by porozmawiać o współczesnych tendencjach na rynkach tego surowca w Europie. Z komentarzy i dyskusji kuluarowych, dawało się jednak wyczuć, że w czasach pędzącej globalizacji spoglądanie wyłącznie na nasz kontynent to trochę za mało.

Czytaj więcej...

Zbiórka na przebadanie mięsa z sieci handlowych

Redakcja

Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników RP Solidarni, zaaranżował zbiórkę pieniędzy na przebadanie mięsa i produktów rolno - spożywczych sprzedawanych w Polsce. Badanie ma na celu ukazać jak wygląda stężenie azotynów i azotanów oraz substancji niedozwolonych w tym antybiotyków np. w mięsie ze sklepowej chłodni.

Czytaj więcej...

Chiny bronią się przed ekspansją importowanego mięsa

Redakcja

Według Reutersa, brazylijski minister rolnictwa opóźnia zaplanowaną na sierpień wizytę w Chinach z powodu braku postępów w dopuszczeniu kolejnych brazylijskich zakładów mięsnych do eksportu do Chin. Branża podaje, że na zgodę oczekuje 19 przetwórców wołowiny, 9 firm drobiarskich i 1 producent wieprzowiny.

Czytaj więcej...

Polityczna poprawność może wypchnąć wieprzowinę z niemieckich szkół i przedszkoli

Redakcja

Wczoraj informowaliśmy, że niektóre niemieckie partie polityczne chciałyby podwyższenia podatku VAT na mięso. W schemat coraz większej niechęci do mięsa u naszych zachodnich sąsiadów, wpisują się doniesienia o pomyśle dyrekcji dwóch przedszkoli w Lipsku, które zaproponowały, by ze względu na muzułmańskie dzieci zrezygnować z mięsa wieprzowego i wyrobów na bazie żelatyny. Sprawa ta wywołała w Niemczech falę dyskusji.

Czytaj więcej...

Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowanej podwyżki podatku VAT na mięso

Redakcja

Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i opozycyjnych Zielonych chcą podwyższenia podatku VAT na mięso z 7 do 19 proc. Ich intencją jest poprawa dobrostanu zwierząt. Przeciwnicy tego pomysłu ostrzegają, że podwyższenie podatków doprowadzi do upadku wielu niemieckich hodowców, a mięso krajowe zostanie wyparte z rynku przez tańszy produkt zagraniczny.

Czytaj więcej...