Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 kwietnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8002 EUR EUR - 4,2790 GBP GBP - 4,9483 DKK DKK - 0,5732
Archiwum
17.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 185,00 (- 0,67%), kukurydza CZE19 - 165,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 361,50 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.04.2019 13.08 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++

Mięso

Ponad 13,6 tys. kg belgijskiej wieprzowiny skażonej lewamizolem przywieziono z Niemiec

Paweł Hetnał

W lutym br. ujawniono głośną aferę z belgijskim mięsem zawierającym szkodliwy lewamizol. Wstępnie informowano, że do Polski trafiło skażone mięso wieprzowe ze 133 świń. W drugiej połowie marca okazało się jednak, że dodatkowo na teren naszego kraju wjechało belgijskie mięso, które zostało poddane rozbiorowi na terenie Niemiec. Tą drogą do polskich zakładów trafiło ponad 13,6 tys. kg wieprzowiny zawierającej lewamizol. Trefny towar pojechał do podmiotów zlokalizowanych w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i lubuskim.

Czytaj więcej...

Amerykanie znów grożą embargiem na polską wieprzowinę

Redakcja

Jak informuje RMF FM, powraca widmo amerykańskiego embarga na polską wieprzowinę. Wg popularnej rozgłośni radiowej na początku kwietnia do Głównego Inspektora Weterynarii trafiło pismo od jego odpowiednika z USA. Strona amerykańska żąda zatrudnienia ok. 50 weterynarzy do nadzorowania zakładów produkujących na ich rynek.

Czytaj więcej...

Mamy najlepszą i najbezpieczniejszą wołowinę na świecie

Redakcja

Mamy najlepszą wołowinę na świecie zarówno pod względem jakości, jak i bezpieczeństwa żywności. Tak przebadanego mięsa jak polska wołowina nie ma teraz nigdzie na świecie – mówił wczoraj szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej. Dodał, że przeprowadzone kontrole polskich zakładów przez naszych i unijnych inspektorów były również okazją do przypomnienia producentom i przetwórcom unijnych zasad obrotu zwierzętami, uboju i produkcji.

Czytaj więcej...

Czy Czesi zaprzestaną wnikliwych kontroli polskiego mięsa?

Redakcja

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w poniedziałek unijnemu komisarzowi ds. bezpieczeństwa żywności Vytenisowi Andriukaitisowi informację dotyczącą czynności podjętych w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w jednej polskiej ubojni. Chodzi o działania, które mogły być zrealizowane w krótkim czasie tj. w okresie miesiąca. 

Czytaj więcej...

Skąd pochodziło mięso z lewamizolem, które trafiło do Polski? Z Belgii czy Barbadosu?

Redakcja

Słynna sprawa wieprzowiny z lewamizolem, która trafiła z Belgii m.in. do trzech polskich zakładów mięsnych, okazuje się być bardzo mętna. Najpierw w systemie RASFF pojawiła się informacja, że mięso pochodziło ze świń ściągniętych z Barbardosu. Później w komunikacie kraj pochodzenia zwierząt zmieniono na Belgię. Wobec niejasnych okoliczności wprowadzenia na rynek szkodliwego towaru jeden z posłów z woj. łódzkiego ma duże wątpliwości co do tego kto rzeczywiście był producentem tego mięsa.

Czytaj więcej...

Czesi ponownie wykryli Salmonellę w polskim mięsie

Redakcja

Czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna (JRC) informuje, że na tamtejszym rynku pojawiło się 300 kilogramów schłodzonego świeżego mięsa z kurczaka z Polski, w którym wykryto Salmonellę. Mięso sprzedawano w czterech praskich sklepach sieci Miloš Křeček KK.

Czytaj więcej...

Egzotyczne mięso z lewamizolem trafiło do zakładów z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Redakcja

Już 25 lutego informowaliśmy na naszym portalu, iż tusze wieprzowe z Barbadosu, skażone środkiem przeciw robakom i tasiemcom, trafiły przez Belgię m. in. do Polski. Teraz o tym fakcie informuje portal Wirtualna Polska, który podaje, iż 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. Ponadto 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi.

Czytaj więcej...

Niemcy wyciągają wnioski po aferze „leżaków” w Bad-Iburg

Paweł Hetnał

W przeciwieństwie do polskiej afery „leżaków” zaistniałej w ubojni w Kalinowie, Niemcy umiejętnie wyciszyli podobny proceder jaki miał miejsce w ubiegłym roku w ubojni Bad Iburg w Dolnej Saksonii. Władze tego landu nie zamierzają jednak dopuścić do powtórki skandalu do którego doszło październiku ubiegłego roku i planują wprowadzić w ubojniach system monitoringu, co ma poprawić kontrolę nad dobrostanem zwierząt.

Czytaj więcej...