Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 stycznia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7303 EUR EUR - 4.5237 GBP GBP - 5.1069 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
20.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 234,00 (- 0,74%), kukurydza MAR21 - 213,50 (- 1,39%), rzepak LUT21 - 427,50 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2021 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,61 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Mięso

Bruksela nie zamierza interweniować na rynku trzody chlewnej i drobiu

Redakcja

- Interwencja publiczna mająca na celu złagodzenie wpływu, jaki mają na rolników lata, w których poziom cen jest szczególnie niski, jest dostępna jedynie w ograniczonej liczbie sektorów podatnych na wahania cen. Trzoda chlewna i drób nie są zaliczane do sektorów, które mogą korzystać z takiej interwencji – poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Czytaj więcej...

Za Odrą rośnie pokolenie wegetarian

Redakcja

Odrzucenie spożywania mięsa jest około dwa razy częstsze wśród nastolatków i wchodzących w dorosłość niż w populacji ogólnej. Jest to wynik reprezentatywnej ankiety internetowej, którą Federacja na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody (BUND) i Fundacja im. Heinricha Bölla przedstawiły w ubiegłą środę na kartach „Atlasu Mięsa”. Zgodnie z opublikowanymi danymi, 10,4% respondentów w wieku od 15 do 29 lat to wegetarianie, a 2,3% to weganie.

Czytaj więcej...

Mięso jest całym złem tego świata?

Redakcja

Na całym świecie jada się coraz więcej mięsa. Zdaniem ekologów jest to groźne dla klimatu, lasów i różnorodności biologicznej. Domagają się radykalnej zmiany kierunku polityki w tym zakresie, w tym podwyższenia podatków i promocji produktów roślinnych nawet w żłobkach.

Czytaj więcej...

O ile wzrasta wartość tucznika w drodze od rolnika do sprzedaży w detalu?

Redakcja

Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego znajdują się poniżej kosztów hodowli. Wiele osób oskarża ubojnie, zakłady przetwórcze i pośredników o zbijanie majątku na krzywdzie rolników, ponieważ niskich cen nie widać w sklepach. Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum TCh" przygotowało zestawienie, które odpowiada na pytanie o przyrost wartości tucznika od wyjazdu z gospodarstwa do momentu sprzedaży poszczególnych elementów w detalu.

Czytaj więcej...

Promocja wieprzowiny w Polsce kuleje. Trzeba uczyć się od Belgów?

Redakcja

- Mamy sporo zastrzeżeń co do funkcjonowania funduszu promocji mięsa wieprzowego. Jest mu daleko do działań takich jak choćby podejmowane są w Belgii. Belgowie docierają z ofertą swojego mięsa do wszystkich, nawet do najmniejszych zakładów w naszym kraju. To pokazuje skalę problemu i zaniedbań jakie są w tej chwili w Polsce – mówi Janusz Terka z Solidarności Rolników Indywidualnych.

Czytaj więcej...

W Biedronce ciężko znaleźć polskie mięso

Paweł Hetnał

- Mamy w Biedronce linię Kraina Mięs. Teoretycznie mięsa te mają pochodzić od rodzimych producentów. Z przykrością stwierdzamy, że aby w Biedronce kupić polskie mięso to trzeba się naprawdę wysilić. W ladach chłodniczych polskie mięso, to jest naprawdę rzadkość. Nawet to co jest oznakowane jako polskie, to też mamy do tych produktów zastrzeżenia co do sposobu oznakowania – mówi Janusz Terka z Solidarności Rolników Indywidualnych.

Czytaj więcej...