kojs

skiba

CenyRolnicze
25 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0276 EUR EUR - 4.3198 GBP GBP - 5.0427 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,50 (-0,48%), kukurydza CZE24: 210,50 (+3,06%), rzepak MAJ24: 441,75 (-2,00%)

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Oleiste i strączkowe

Przygotowania do ochrony insektycydowej i fungicydowej rzepaku

Wszystko wskazuje na to, że wegetacja rozkręca się na dobre, a wraz z nią swoje cykle rozwojowe rozpoczynają szkodniki i choroby. Trzeba być gotowym na zwalczanie szkodników w każdej chwili, ponieważ brak długotrwale działających środków, zmusza do stosowania mniej skutecznych preparatów w momencie wylotu agrofagów. Z kolei dobrze zaplanowana ochrona fungicydowa pozwoli utrzymać rzepak w dobrej kondycji na dłuższy czas.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze - Wpływ strączkowych przedplonów na rośliny następcze

O wielu pozytywnych walorach roślin strączkowych takich jak groch czy łubin wie każdy rolnik, jednak to jakie są konkretne korzyści dla następnych roślin w płodozmianie większość się tylko domyśla. Przeprowadzone badania polowe pozwoliły na rzeczywiste wyliczenia zysku plonu jakie przynoszą te rośliny w latach następnych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na azocie.

Czytaj więcej...

Bujny rzepak – problem czy powód do radości

Rekordowo ciepły wrzesień sprzyjał rozwojowi rzepaku. Brak nadchodzących przymrozków na horyzoncie wciąż będzie prowokował rośliny do intensywnego wzrostu. Rzepaki zasiane w optymalnym terminie mają nawet po 12 liści, więc są doskonale przygotowane do zimowania. Problemy jakie mogą pojawić się w nadchodzących tygodniach to braki pokarmowe i nadmierne wydłużanie stożka wzrostu.

Czytaj więcej...

Śmietka i spółka atakują rzepak

Śmietka od lat jest najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku. Do braku skutecznych zapraw i insektycydów wybaczających błędy zdążyli już wszyscy przywyknąć, i teraz aby skutecznie sobie poradzić ze szkodnikami trzeba często bywać na polu. Obserwacje i wykonanie zabiegu w odpowiednim czasie to jedyna droga do zdrowego rzepaku.

Czytaj więcej...

Regulacja rzepaku na 4 czy 6 liść?

Ciepły wrzesień sprzyja dynamicznemu rozwojowi roślin. Rzepaki siane 3-4 tygodnie temu lada moment osiągną fazę, w której należy wyregulować ich pokrój. Przegapienie tego momentu może skutkować nadmiernym wyrośnięciu stożka wzrostu ponad powierzchnie gleby. Zabieg wykonany podczas aktywnego wzrostu pozwoli wykreować rośliny odpowiednio przygotowane na zimowanie.

Czytaj więcej...

Chwasty jednoliścienne i szkodniki pod kontrolą w rzepaku

O uprawie rzepaku jesienią absolutnie nie wolno zapominać choć na chwilę. Dzieje się tam tyle, że przeoczenie jakiegokolwiek problemu może sporo nas kosztować. Wizyty na plantacji powinny być teraz częstsze, ponieważ zaprawy insektycydowe powoli przestają działać, a szkodniki nie dają o sobie zapomnieć. Dodatkowo, jeśli ktoś jeszcze nie zwalczył chwastów jednoliściennych, to teraz jest na to ostatni moment.

Czytaj więcej...

Rzepak bez chwastów

Aktualne opady, choć utrudniają żniwa, to znacząco poprawią warunki do siewu i rozwoju ozimin. Jest to także dobra informacja w kontekście odchwaszczania nowych zasiewów rzepaku, ponieważ odpowiednia wilgotność gleby rozszerza możliwości wyboru strategii zwalczania chwastów. Substancji jest wiele, a wybór odpowiednich zależy od terminu stosowania i występujących chwastów na polu.

Czytaj więcej...

Wiele sposobów na uprawę i siew rzepaku

Pogoda zaczyna komplikować żniwa, a to może skrócić czas potrzebny na przygotowanie pola do tradycyjnej uprawy pod rzepak. Tam, gdzie przedplony rzepaku już zebrano, warto w najbliższym czasie wykorzystać przerwę w żniwach na orki lub pobudzenie samosiewów zbóż do kiełkowania w technologiach bezorkowych. W przypadku przedplonów zbieranych niedługo przed siewem rzepaku, technologię uprawy trzeba przyspieszyć.

Czytaj więcej...

Ważny wybór odmiany rzepaku i zaprawy

Rzepak to specyficzna roślina, której siewy trzeba planować wcześniej niż rozpoczynają się żniwa aktualnie rosnących upraw. Najlepsze odmiany rozchodzą się jak ciepłe bułeczki już w lipcu, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć decyzję o wyborze. Ważną kwestię stanowi także dodatkowe zaprawienie nasion insektycydem, ograniczającym żerowanie szkodników jesiennych – nie warto z tego rezygnować.

Czytaj więcej...

Ochrona łuszczyn – tylko tam, gdzie pada!

Rzepak wchodzi w decydującą fazę formowania plonu i w optymalnych warunkach należy zadbać o zdrowotność łuszczyn. Niestety w wielu miejscach brakuje deszczu od co najmniej czterech tygodni i uprawy zaczynają schnąć. W takich okolicznościach jednak nie należy z zabiegu całkowicie rezygnować, lecz wstrzymać się do pierwszych opadów deszczu, aby nie zafundować roślinie dodatkowego stresu.

Czytaj więcej...

Szkodniki łuszczynowe, nie tylko przy zabiegu na płatek

Strategia ochrony rzepaku ozimego jest bardzo skompilowana i wymaga wielu zabiegów, które nie zawsze udaje się połączyć. Zwalczanie szkodników łuszczynowych coraz częściej wymaga co najmniej dwóch interwencji, wymagających w szczególnych przypadkach osobnego zabiegu. Czasami jednak warto rozszerzyć ochronę, wykorzystując dodatkowy przebieg opryskiwacza.

Czytaj więcej...

Słodyszek w natarciu! Rzepak w opałach

Tej wiosny, tylko suma opadów sprzyja rzepakowi. Od samego początku sezonu uprawy mierzą się z ponadprzeciętną presją szkodników, których zwalczanie było mocno utrudnione przez kapryśną pogodę. Obecnie zielone pąki są intensywnie atakowane przez słodyszka, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Czytaj więcej...

Odpowiedni czas na skracanie rzepaku

Ostatni masowy nalot chowaczy na plantacje rzepaku zmusił rolników do wyjazdu opryskiwaczami w pole. Nie można było jednak połączyć tego zabiegu z pierwszą regulacją łanu, ponieważ aktualna faza rozwojowa rzepaku jeszcze na to nie pozwala. Kiedy więc będzie odpowiednia pora na „skrócenie” rzepaku?

Czytaj więcej...

Rzepak głoduje! Azot potrzebny na już

Nowelizacja przepisów nie rozwiązała problemów wszystkich rolników z dostosowaniem terminów nawożenia azotem. Rzepak z dnia na dzień wykazuje coraz większą potrzebę tego składnika, a w większości kraju nadal nie można stosować azotu zgodnie z przepisami. Czy można coś z tym zrobić?

Czytaj więcej...

Żółte naczynia w rzepaku - ważna informacja dla rolników

Start wegetacji roślin, który nastąpi niedługo, będzie się zbiegał także z pojawieniem pierwszych szkodników rzepaku. Wiedza o ich występowaniu jest przydatna do określenia kulminacyjnego momentu w ich zwalczaniu. Pierwsze naloty chowaczy pojawiają się już na przełomie lutego i marca, dlatego teraz jest dobry moment, aby wystawić żółte naczynia w rzepaku i kontrolować temperaturę, od której zależy skuteczność wykonanego zabiegu.  

Czytaj więcej...

Biopaliwa wśród kluczowych technologii zielonego transportu

- Ograniczenie emisji CO2 osiągnięte dzięki wprowadzeniu pojazdów elektrycznych czy napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi nie wystarczy do osiągnięcia celów klimatycznych UE. (…) Rozwiązaniem są biopaliwa, które w 2050 roku mogą całkowicie zaspokajać pozostałą część popytu na paliwa w transporcie, poza energią elektryczną i wodorem  - to jedna z konkluzji opublikowanego w dniu 29 listopada 2022 r. raportu „Zielony transport. Stan obecny i perspektywy”.

Czytaj więcej...

Słonecznik na fali. Czy warto go uprawiać?

Słonecznik w Polsce w tym roku potroił powierzchnię zasiewów w stosunku do zeszłego roku osiągając areał niemal 65 tys. ha. Wbrew opiniom nie jest to gatunek gleb słabych, ale ma predyspozycje pozwalające na uprawę na gorszych stanowiskach. Jest jednak wiele rzeczy, którymi różnią się od siebie współczesne odmiany decydując o opłacalności i łatwości prowadzenia plantacji.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu