Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 lutego 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,3697 EUR EUR - 4,1562 GBP GBP - 4,7072 DKK DKK - 0,5581
Archiwum
21.02.2018 MATIF: pszenica kons. MAR18 - 161,25 (+ 0,47%), kukurydza MAR18 - 152,00 (- 0,33%), rzepak MAJ18 - 354,50 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.02.2018 12.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,41 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Oleiste i strączkowe

Wiosenne nawożenie mineralne rzepaku

Joanna Kaźmierczak

Rzepak ma bardzo wysokie potrzeby pokarmowe. Pobiera z gleby około trzy razy więcej składników pokarmowych niż zboża. W takiej sytuacji istotne jest ile składników pokarmowych mu dostarczymy, kiedy je dostarczymy i czy roślinie uda się je pobrać. Jest to ważne, by uzyskać zadawalający, wysoki plon.

Czytaj więcej...

Mimo zakończenia blokady nawożenia gnojownicą w Niemczech – zbiorniki pełne po brzegi

Redakcja

Gospodarstwa, które na wniosek przesunęły czas obowiązywania blokady, już od 16 stycznia mogą ponownie stosować nawozy organiczne na użytkach zielonych. Dla wszystkich pozostałych rolników ogólna blokada nawożenia nawozami zawierającymi azot kończy się 1 lutego. Przy sprzyjających warunkach glebowych zarówno użytki zielone, trawa uprawna, jak i zboże ozime oraz rzepak ozimy mogą znowu być nawożone azotem – tłumaczy Izba Rolnicza Dolnej Saksoni.

Czytaj więcej...

Pierwszy polski magazyn wirtualny rodzimego białka roślinnego

Joanna Kaźmierczak

Już po raz kolejny w gospodarstwie rolnym Andrzeja Morawskiego w Turzynie nieopodal Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się forum naukowo-praktyczne, którego tematem przewodnim był „Aktualny stan wiedzy dotyczący możliwości stosowania w żywieniu zwierząt krajowych pasz białkowych”. Spotkanie odbyło się między innymi w celu podsumowania dotychczasowych siedmiu lat badań nad zapewnieniem bezpieczeństwa białkowego w Polsce.

Czytaj więcej...

Nowa nadzieja w walce z antraknozą łubinu

Joanna Kaźmierczak

Pojawiła się nadzieja w walce z antraknozą łubinu. Pomysłodawcą metody jest dr Stanisław Stawiński z Hodowli Roślin Smolice oddział Przebędowo, a polega ona na sianiu łubinu porażonego patogenem antraknozy. Zwykle są to nasiona dwuletnie lub trzyletnie. Jest to jednak pierwszy rok badań, ale warto zauważyć, że tegoroczne warunki atmosferyczne były sprzyjające porażeniu.

Czytaj więcej...

Zaprawa Lumiposa 625 FS do rzepaku: ograniczony dostęp dla polskich hodowli

Redakcja

W związku z pismem Zarządu KRIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zwrócono uwagę na problemy z dostępem polskich firm hodowlano-nasiennych do nowo zarejestrowanej zaprawy insektycydowej do nasion rzepaku firmy DuPont oraz ponownie wniesiono o przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku, resort rolnictwa poinformował, że Ministerstwo zwróciło się do Spółki DuPont o wyjaśnienia.

Czytaj więcej...

Dobra odmiana rzepaku ozimego – pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu!

Redakcja

Większość rolników wybierze w tym roku odmiany mieszańcowe rzepaku ozimego. W krajowym rejestrze odmian zarejestrowanych obecnie jest ponad 120 odmian rzepaku ozimego, przy czym mieszańców jest dwa razy więcej niż odmian populacyjnych, a dysproporcja ta nieustannie wzrasta. Część z firm nasiennych całkowicie zrezygnowała z rejestrowania odmian populacyjnych przenosząc całą swoją uwagę hodowlaną na mieszańce.

Czytaj więcej...