kps

kps

CenyRolnicze
31 maja 2023, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.2559 EUR EUR - 4.5376 GBP GBP - 5.2567 DKK DKK - 0.6092
Archiwum


31.05.2023 14:16 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,40-8,40 zł/kg, średnia: 7,91 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

31.05.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 218,25 (-0,91%), kukurydza CZE23: 217,00 (-0,57%), rzepak SIE23: 395,25 (+2,66%)

31.05.2023 KUPIĘ 1950 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

31.05.2023 SPRZEDAM 8 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-106, tel.: 517 069 018

31.05.2023 SPRZEDAM 1 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, podkarpackie, Tarnobrzeg, 39-400, tel.: 794 707 102

27.05.2023 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 135 kg, 59%, mazowieckie, białobrzeski, 26-807, tel.: 793 005 905

27.05.2023 SPRZEDAM 18000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, podlaskie, kolneński, 18-520, tel.: 576 433 382

27.05.2023 SPRZEDAM 1000 TUCZNIKÓW, 110 kg, 56%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 502 479 710

Sprzedam warchlaki krajowe 500-1500szt waga 28/30kg. Myco+ Circo, kredytowanie, transport. Tel 500 072 455 / 504 177 184

26.05.2023 KUPIĘ 1 T ŚRUTY SOJOWEJ, transport firmowy, podkarpackie, rzeszowski, 36-052, tel.: 663 516 960

26.05.2023 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podlaskie, suwalski, 16-420, tel.: 601 517 538

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Oleiste i strączkowe

Szkodniki łuszczynowe, nie tylko przy zabiegu na płatek

Strategia ochrony rzepaku ozimego jest bardzo skompilowana i wymaga wielu zabiegów, które nie zawsze udaje się połączyć. Zwalczanie szkodników łuszczynowych coraz częściej wymaga co najmniej dwóch interwencji, wymagających w szczególnych przypadkach osobnego zabiegu. Czasami jednak warto rozszerzyć ochronę, wykorzystując dodatkowy przebieg opryskiwacza.

Czytaj więcej...

Słodyszek w natarciu! Rzepak w opałach

Tej wiosny, tylko suma opadów sprzyja rzepakowi. Od samego początku sezonu uprawy mierzą się z ponadprzeciętną presją szkodników, których zwalczanie było mocno utrudnione przez kapryśną pogodę. Obecnie zielone pąki są intensywnie atakowane przez słodyszka, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Czytaj więcej...

Odpowiedni czas na skracanie rzepaku

Ostatni masowy nalot chowaczy na plantacje rzepaku zmusił rolników do wyjazdu opryskiwaczami w pole. Nie można było jednak połączyć tego zabiegu z pierwszą regulacją łanu, ponieważ aktualna faza rozwojowa rzepaku jeszcze na to nie pozwala. Kiedy więc będzie odpowiednia pora na „skrócenie” rzepaku?

Czytaj więcej...

Rzepak głoduje! Azot potrzebny na już

Nowelizacja przepisów nie rozwiązała problemów wszystkich rolników z dostosowaniem terminów nawożenia azotem. Rzepak z dnia na dzień wykazuje coraz większą potrzebę tego składnika, a w większości kraju nadal nie można stosować azotu zgodnie z przepisami. Czy można coś z tym zrobić?

Czytaj więcej...

Żółte naczynia w rzepaku - ważna informacja dla rolników

Start wegetacji roślin, który nastąpi niedługo, będzie się zbiegał także z pojawieniem pierwszych szkodników rzepaku. Wiedza o ich występowaniu jest przydatna do określenia kulminacyjnego momentu w ich zwalczaniu. Pierwsze naloty chowaczy pojawiają się już na przełomie lutego i marca, dlatego teraz jest dobry moment, aby wystawić żółte naczynia w rzepaku i kontrolować temperaturę, od której zależy skuteczność wykonanego zabiegu.  

Czytaj więcej...

Biopaliwa wśród kluczowych technologii zielonego transportu

- Ograniczenie emisji CO2 osiągnięte dzięki wprowadzeniu pojazdów elektrycznych czy napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi nie wystarczy do osiągnięcia celów klimatycznych UE. (…) Rozwiązaniem są biopaliwa, które w 2050 roku mogą całkowicie zaspokajać pozostałą część popytu na paliwa w transporcie, poza energią elektryczną i wodorem  - to jedna z konkluzji opublikowanego w dniu 29 listopada 2022 r. raportu „Zielony transport. Stan obecny i perspektywy”.

Czytaj więcej...

Słonecznik na fali. Czy warto go uprawiać?

Słonecznik w Polsce w tym roku potroił powierzchnię zasiewów w stosunku do zeszłego roku osiągając areał niemal 65 tys. ha. Wbrew opiniom nie jest to gatunek gleb słabych, ale ma predyspozycje pozwalające na uprawę na gorszych stanowiskach. Jest jednak wiele rzeczy, którymi różnią się od siebie współczesne odmiany decydując o opłacalności i łatwości prowadzenia plantacji.

Czytaj więcej...

Rzepaki dobrze przygotowane na zimę? Zależy od terminu siewu

Tegoroczna jesień sprzyja rozwojowi ozimin. Rzepak na większości pól wygląda bardzo dobrze i jeśli był wysiany w odpowiednim terminie i dobrze zadbany, to ma solidny fundament pod dobre plony. O tym jak bardzo termin siewu wpływa na kondycję jesienną rzepaku, zobaczyć można na poletkach wysiewanych jeszcze przez cztery tygodnie po optymalnym terminie. Zobacz, jak wygląda rzepak siany w połowie września!

Czytaj więcej...

Regulacja rzepaku krok po kroku

Regulacja pokroju rzepaku ozimego potocznie nazywana skracaniem to niezbędny zabieg w jesiennej agrotechnice. Podwójna funkcja tego zabiegu pozwala przygotować rośliny do spoczynku zimowego, a jednocześnie ustrzec je przed chorobami grzybowymi. To w jaki sposób i jakimi środkami przeprowadzać regulację łanu zależy od intensywności produkcji, fazy roślin, wigoru odmiany i przebiegu warunków atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Opłacalność uprawy soi jest wyższa niż w przypadku zbóż. Przy wydajności 3,5 ton ziarna to z dopłatami ponad 5 tys. zł/ha

Soja jest rośliną oleistą. Produktem ubocznym przy produkcji oleju jest śruta, którą najwięksi producenci soi sprzedają z dużym zyskiem między innymi do Polski. Nasz roczny import tej śruty wynosi około 2,6 mln ton, a jego wartość to ponad 4 mld zł. Śruta ta stanowi prawie 71% białka roślinnego wykorzystywanego w naszym kraju w żywieniu zwierząt. Wiele przemawia za tym, aby soja w Polsce była uprawiana na większą skalę.

Czytaj więcej...

Dylematy uprawowe w trudnym sezonie siewów rzepaku

Tegoroczny czas na zasiewy rzepaku jest bardzo niesprzyjający. W przeważającej części kraju terminy siewów opóźniają się przez dramatyczną suszę. Pojawia się wiele dylematów jak przygotować glebę, gdy niemożliwa jest orka oraz jak w takim przypadku zaaplikować nawozy. W związku z tak niepewną przyszłością powodzenia uprawy rozważane są także siewy rzepaku z własnych nasion, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. W artykule postaramy się omówić kluczowe kwestie tematów spędzające sen z powiek rolników.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie rzepaku – przed czy po wschodach?

W Polsce rozpoczął się optymalny termin siewu rzepaku ozimego dla najwcześniejszych regionów. Ze względu na długi okres jesiennej wegetacji bardzo ważne jest utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. Zastosować można strategię przedwschodowego ograniczenia niechcianej roślinności lub skupić się na zwalczaniu chwastów po wschodach. Skuteczność poszczególnych wariantów zależy w dużym stopniu od warunków wilgotnościowych na polu, dlatego ważne jest odpowiednie przeanalizowanie dostępnych możliwości.

Czytaj więcej...

Jak przygotować pole do siewu rzepaku?

Do rozpoczęcia zasiewów rzepaku ozimego pozostało niewiele czasu, tymczasem na polach do tego zaplanowanych często czekają jeszcze do zbioru zboża. Krótkie okienko na wykonanie wszystkich niezbędnych prac polowych nie powinno skłaniać do zbytniego upraszczania technologii. Rzepak jest bardzo wymagający co do przygotowania stanowiska pod jego uprawę a popełnionych błędów przed siewem nie można później naprawić.

Czytaj więcej...

Jak wybrać odmianę rzepaku w 2022 roku?

Nie wszędzie w Polsce rozpoczęto zbiory rzepaku ozimego, tymczasem należy przygotować się do wyboru odmiany, którą będziemy wysiewać za niespełna miesiąc. Rzepak to roślina wymagająca ogromnych nakładów finansowych i czasu na jej pielęgnacje. Wybór odpowiedniej odmiany to niemal bezkosztowy czynnik produkcji, ponieważ różnice w cenie nasion na hektar pomiędzy różnymi kreacjami nie są ogromne. Jednocześnie wybór materiału siewnego podyktowany ceną niższą o kilkaset złotych może zaowocować na przykład słabszym przezimowaniem przynosząc kilkutysięczną stratę. Jak zatem wybrać odpowiednią odmianę?

Czytaj więcej...

Czy desykacja i sklejanie rzepaku to dobry pomysł?

Zabieg desykacji i sklejania łuszczyn rzepaku to temat skrajnych opinii nie tylko w śród rolników. Stosowanie glifosatu w uprawach z przeznaczeniem konsumpcyjnym przed zbiorem jest poddawane krytyce przez opinię publiczną. Jakie są jednak agronomiczne aspekty dosuszania i sklejania łuszczyn na początku dojrzewania rzepaku?

Czytaj więcej...

Ochrona łuszczyn podkręci plon

W centralnych i wschodnich częściach kraju, do zbioru rzepaku pozostało około 4 do 6 tygodni i przez ten czas będzie intensywnie rozwijał nasiona w łuszczynach. W tej chwili większą część asymilacji prowadzą właśnie łuszczyny i to od ich zdrowotności zależy ostateczna wielkość plonu. Prawidłowa ochrona zapobiegnie przedwczesnemu zamieraniu roślin i podniesie masę tysiąca nasion.

Czytaj więcej...

Zabieg na płatek – czy jeden wystarczy?

Ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową w okresie kwitnienia rzepaku to często ostatni zabieg fungicydowy w uprawie tej rośliny. Ostatnie lata pokazały, że to nie zawsze wystarczy. Wysoka wilgotność w gęstym łanie rzepaku tworzy idealne warunki do rozwoju tej groźnej choroby mogącej uszczuplić zbiory nawet o 60%.

Czytaj więcej...

Zdążyć z ochroną rzepaku

Choć trudno w to uwierzyć patrząc w tym momencie na plantację rzepaku, za miesiąc będą one rozpoczynały kwitnienie. Już lada dzień rzepak będzie notował najwyższe dobowe przyrosty biomasy. W tym okresie należy zwiększyć częstotliwość lustracji plantacji, aby nie przegapić najważniejszych i optymalnych momentów na zabiegi regulujące łan, ale także na ochronę przed patogenami grzybowymi jak i insektami.

Czytaj więcej...

Apel o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ponownie zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. - Zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani – przekonuje Związek.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu