kojs

kps

CenyRolnicze
03 października 2022, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.9207 EUR EUR - 4.8272 GBP GBP - 5.5155 DKK DKK - 0.6491
Archiwum


03.10.2022 13:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,60-9,60 zł/kg, średnia: 8,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

03.10.2022 MATIF: pszenica GRU22: 351,00 (-1,61%), kukurydza LIS22: 340,00 (-0,29%), rzepak LIS22: 633,25 (+0,04%)

02.10.2022 SPRZEDAM 300 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-050, tel.: 602 703 849

01.10.2022 SPRZEDAM 20 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.10.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

29.09.2022 SPRZEDAM 720 TUCZNIKÓW, 125-130 kg, 58%, łódzkie, łowicki, 99-414, tel.: 721 335 315

29.09.2022 SPRZEDAM 120 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, wielkopolskie, wrzesiński, 62-320, tel.: 500 063 110

28.09.2022 SPRZEDAM 600 T KUKURYDZY, transport firmowy, warmińsko-mazurskie, kętrzyński, 11-430, tel.: 722 038 067

28.09.2022 SPRZEDAM 1500 TUCZNIKÓW, 105 kg, 58%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 533 296 866

28.09.2022 SPRZEDAM 8 BYKÓW, mięsny, 800 kg, lubelskie, lubartowski, 21-100, tel.: 608 055 188

28.09.2022 SPRZEDAM BYKA, mięsny, 700 kg, zachodniopomorskie, szczecinecki, 78-421, tel.: 788 530 181

27.09.2022 SPRZEDAM 2 JAŁÓWKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sejneński, 16-500, tel.: 666 555 444

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Oleiste i strączkowe

Regulacja rzepaku krok po kroku

Regulacja pokroju rzepaku ozimego potocznie nazywana skracaniem to niezbędny zabieg w jesiennej agrotechnice. Podwójna funkcja tego zabiegu pozwala przygotować rośliny do spoczynku zimowego, a jednocześnie ustrzec je przed chorobami grzybowymi. To w jaki sposób i jakimi środkami przeprowadzać regulację łanu zależy od intensywności produkcji, fazy roślin, wigoru odmiany i przebiegu warunków atmosferycznych.

Czytaj więcej...

Opłacalność uprawy soi jest wyższa niż w przypadku zbóż. Przy wydajności 3,5 ton ziarna to z dopłatami ponad 5 tys. zł/ha

Soja jest rośliną oleistą. Produktem ubocznym przy produkcji oleju jest śruta, którą najwięksi producenci soi sprzedają z dużym zyskiem między innymi do Polski. Nasz roczny import tej śruty wynosi około 2,6 mln ton, a jego wartość to ponad 4 mld zł. Śruta ta stanowi prawie 71% białka roślinnego wykorzystywanego w naszym kraju w żywieniu zwierząt. Wiele przemawia za tym, aby soja w Polsce była uprawiana na większą skalę.

Czytaj więcej...

Dylematy uprawowe w trudnym sezonie siewów rzepaku

Tegoroczny czas na zasiewy rzepaku jest bardzo niesprzyjający. W przeważającej części kraju terminy siewów opóźniają się przez dramatyczną suszę. Pojawia się wiele dylematów jak przygotować glebę, gdy niemożliwa jest orka oraz jak w takim przypadku zaaplikować nawozy. W związku z tak niepewną przyszłością powodzenia uprawy rozważane są także siewy rzepaku z własnych nasion, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. W artykule postaramy się omówić kluczowe kwestie tematów spędzające sen z powiek rolników.

Czytaj więcej...

Odchwaszczanie rzepaku – przed czy po wschodach?

W Polsce rozpoczął się optymalny termin siewu rzepaku ozimego dla najwcześniejszych regionów. Ze względu na długi okres jesiennej wegetacji bardzo ważne jest utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. Zastosować można strategię przedwschodowego ograniczenia niechcianej roślinności lub skupić się na zwalczaniu chwastów po wschodach. Skuteczność poszczególnych wariantów zależy w dużym stopniu od warunków wilgotnościowych na polu, dlatego ważne jest odpowiednie przeanalizowanie dostępnych możliwości.

Czytaj więcej...

Jak przygotować pole do siewu rzepaku?

Do rozpoczęcia zasiewów rzepaku ozimego pozostało niewiele czasu, tymczasem na polach do tego zaplanowanych często czekają jeszcze do zbioru zboża. Krótkie okienko na wykonanie wszystkich niezbędnych prac polowych nie powinno skłaniać do zbytniego upraszczania technologii. Rzepak jest bardzo wymagający co do przygotowania stanowiska pod jego uprawę a popełnionych błędów przed siewem nie można później naprawić.

Czytaj więcej...

Jak wybrać odmianę rzepaku w 2022 roku?

Nie wszędzie w Polsce rozpoczęto zbiory rzepaku ozimego, tymczasem należy przygotować się do wyboru odmiany, którą będziemy wysiewać za niespełna miesiąc. Rzepak to roślina wymagająca ogromnych nakładów finansowych i czasu na jej pielęgnacje. Wybór odpowiedniej odmiany to niemal bezkosztowy czynnik produkcji, ponieważ różnice w cenie nasion na hektar pomiędzy różnymi kreacjami nie są ogromne. Jednocześnie wybór materiału siewnego podyktowany ceną niższą o kilkaset złotych może zaowocować na przykład słabszym przezimowaniem przynosząc kilkutysięczną stratę. Jak zatem wybrać odpowiednią odmianę?

Czytaj więcej...

Czy desykacja i sklejanie rzepaku to dobry pomysł?

Zabieg desykacji i sklejania łuszczyn rzepaku to temat skrajnych opinii nie tylko w śród rolników. Stosowanie glifosatu w uprawach z przeznaczeniem konsumpcyjnym przed zbiorem jest poddawane krytyce przez opinię publiczną. Jakie są jednak agronomiczne aspekty dosuszania i sklejania łuszczyn na początku dojrzewania rzepaku?

Czytaj więcej...

Ochrona łuszczyn podkręci plon

W centralnych i wschodnich częściach kraju, do zbioru rzepaku pozostało około 4 do 6 tygodni i przez ten czas będzie intensywnie rozwijał nasiona w łuszczynach. W tej chwili większą część asymilacji prowadzą właśnie łuszczyny i to od ich zdrowotności zależy ostateczna wielkość plonu. Prawidłowa ochrona zapobiegnie przedwczesnemu zamieraniu roślin i podniesie masę tysiąca nasion.

Czytaj więcej...

Zabieg na płatek – czy jeden wystarczy?

Ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową w okresie kwitnienia rzepaku to często ostatni zabieg fungicydowy w uprawie tej rośliny. Ostatnie lata pokazały, że to nie zawsze wystarczy. Wysoka wilgotność w gęstym łanie rzepaku tworzy idealne warunki do rozwoju tej groźnej choroby mogącej uszczuplić zbiory nawet o 60%.

Czytaj więcej...

Zdążyć z ochroną rzepaku

Choć trudno w to uwierzyć patrząc w tym momencie na plantację rzepaku, za miesiąc będą one rozpoczynały kwitnienie. Już lada dzień rzepak będzie notował najwyższe dobowe przyrosty biomasy. W tym okresie należy zwiększyć częstotliwość lustracji plantacji, aby nie przegapić najważniejszych i optymalnych momentów na zabiegi regulujące łan, ale także na ochronę przed patogenami grzybowymi jak i insektami.

Czytaj więcej...

Apel o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ponownie zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. - Zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani – przekonuje Związek.

Czytaj więcej...

Czas siać groch ozimy

Jeszcze do niedawna określenie groch ozimy wywoływało uśmiech na twarzy i kojarzyło się z żartem primaaprilisowym, tymczasem prace hodowców sprawiły, że uprawa ta staje się coraz bardziej popularna. Jesienny wysiew odpowiednich odmian grochu niesie za sobą wiele korzyści i może stanowić świetną alternatywę dla grochu jarego.

Czytaj więcej...

Rzepak trzeba wyregulować i odżywić

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wymagającą rośliną jest rzepak. Każdy zabieg pielęgnacyjny wykonywany jesienią jest inwestycją w plon. Szczególnie ważnymi są regulacja łanu i dokarmianie dolistnie, które mają za zadanie przygotować naszą plantację do zimy i pomóc przetrwać okres mrozów. Podpowiemy jaki jest tego cel i jak to dobrze zrobić.

Czytaj więcej...

Żółte naczynia potrzebne od zaraz!

Tegoroczne zasiewy rzepaku są masowo atakowane przez szkodniki. Konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie monitoringu agrofagów i ich zwalczanie, aby uchronić rośliny przed zniszczeniem. Sprawa jest bardzo poważna, bowiem w ciągu doby w żółtych naczyniach odławia się po kilkadziesiąt różnych agrofagów.

Czytaj więcej...

Ze zwalczaniem samosiewów nie czekaj do wiosny

W tym roku czasu na odpowiednie przygotowanie pola przed zasiewami rzepaku było za mało, aby skutecznie uporać się z samosiewami zbóż w sposób mechaniczny. Zastosowane uproszczenia w uprawie przyczyniły się do wysypu siewek zbóż w plantacjach rzepaku. Rolnicy często lekceważą pojawiające się w zasiewach rzepaku samosiewy roślin zbożowych. Niestety w każdym wypadku oznacza to obniżkę plonu.

Czytaj więcej...

Staranna uprawa kluczem dla prawidłowych wschodów rzepaku

Choć do siewów rzepaku pozostało co najmniej 3 tygodnie, przygotowania należy rozpocząć już po zbiorze przedplonu, a nawet w trakcie, jeżeli decydujemy się pozostawić słomę na polu. Najczęściej rzepak wysiewa się po jęczmieniu ozimym lub pszenicy, których wczesny zbiór pozwala wydłużyć czas na staranne przygotowanie gleby.

Czytaj więcej...

Czy Europa może zrezygnować z brazylijskiej soi? Raczej wątpliwe…

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Derk Boswijk z CDA, złożył w tym tygodniu wniosek o uprawianie większej ilości soi w Europie. - To dziwne, że soję sprowadzamy aż z Ameryki Południowej. Szkodzi przyrodzie i środowisku. Stajemy się zależni i podatni na zagrożenia na poziomie geopolitycznym – argumentował Holender. Taka idea dobrze prezentuje się pod kątem pijarowym, ale w praktyce to utopia. Dlaczego?

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu