Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Oleiste i strączkowe

Pierwsza dawka azotu w rzepaku

Redakcja

Od 2019 roku po raz pierwszy na terenie całego kraju obowiązuje, tzw. program azotanowy, który zabrania stosowania nawozów zawierających azot do końca lutego. Wcześniej takie obostrzenia obowiązywały jedynie dla części obszaru kraju. Doświadczenia rolników, gospodarujących dotychczas na pograniczu tzw. OSN-ów, pokazują, że ograniczenia terminu stosowania azotu utrudniają efektywną gospodarkę tym składnikiem i osiąganie wysokich plonów.

Czytaj więcej...

Jest szansa na rozwiązanie problemu wyłudzeń VAT w obrocie olejem i śrutą

Redakcja

Ministerstwo Finansów pracuje nad kompleksową nowelizacją ustawy VAT-owskiej. Według Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju jest to doskonała okazja do ostatecznej likwidacji problemu wyłudzeń VAT w obrocie produktami przetwarzania nasion roślin oleistych. Ich genezą, zarówno w przypadku oleju, jak i śruty są dwie różne stawki podatkowe obowiązujące na ten sam towar.

Czytaj więcej...

Ranking odmian rzepaku ozimego

Redakcja

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało ranking odmian rzepaku ozimego. W 2018 roku w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych znalazło się 138 odmian tej rośliny.

Czytaj więcej...

Czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów

Redakcja

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z dużym zadowoleniem przyjęło decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które udzieliło czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Czytaj więcej...
uprawy strączkowych w Polsce
fot. pixabay.com

Inicjatywa Białkowa - COBORU

Redakcja

Konieczność poprawy bilansu paszowego i zwiększena uprawy roślin białkowych spowodował, że Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej podjął się przygotowania opracowań dotyczących innowacyjnych rozwiązań metodystycznych oraz rozszerzenia doświadczalnictwa odmianowego roślin białkowych i soi. Projekt nazwany Inicjatywa Białkowa COBORU zaakceptowany został na posiedzeniu Kierownictwa MRiRW, w dniu 21 marca 2017 roku.

Czytaj więcej...

Zalecenia uprawy wybranych roślin strączkowych

Joanna Kaźmierczak

 

Uprawa roślin strączkowych niesie za sobą szereg zalet. Stanowią cenny nawóz, który korzystnie wpływa na żyzność i urodzajność gleb, a ponadto są świetnym przedplonem w uprawie wielu roślin.W tym roku zasiewy wiosenne nieco się opóźniły. Na niektóre pola w dalszym ciągu nie można wjechać. Jednak nadchodzący wyż może bardzo szybko zmienić tą sytuację.

Czytaj więcej...
organizacja roślin oleistych i białkowych
fot. pixabay.com

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych

Agnieszka Wojtyra

 

Funkcjonujące dotychczas pod szyldem Koalicji Na Rzecz Biopaliw porozumienie organizacji branżowych, w skład którego wchodzi Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Związek Gorzelni Polskich, Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Krajowa Izba Biopaliw będzie od teraz kontynuować swoją działalność jako Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.

Czytaj więcej...

Wiosenne nawożenie mineralne rzepaku

Joanna Kaźmierczak

Rzepak ma bardzo wysokie potrzeby pokarmowe. Pobiera z gleby około trzy razy więcej składników pokarmowych niż zboża. W takiej sytuacji istotne jest ile składników pokarmowych mu dostarczymy, kiedy je dostarczymy i czy roślinie uda się je pobrać. Jest to ważne, by uzyskać zadawalający, wysoki plon.

Czytaj więcej...

Mimo zakończenia blokady nawożenia gnojownicą w Niemczech – zbiorniki pełne po brzegi

Redakcja

Gospodarstwa, które na wniosek przesunęły czas obowiązywania blokady, już od 16 stycznia mogą ponownie stosować nawozy organiczne na użytkach zielonych. Dla wszystkich pozostałych rolników ogólna blokada nawożenia nawozami zawierającymi azot kończy się 1 lutego. Przy sprzyjających warunkach glebowych zarówno użytki zielone, trawa uprawna, jak i zboże ozime oraz rzepak ozimy mogą znowu być nawożone azotem – tłumaczy Izba Rolnicza Dolnej Saksoni.

Czytaj więcej...

Pierwszy polski magazyn wirtualny rodzimego białka roślinnego

Joanna Kaźmierczak

Już po raz kolejny w gospodarstwie rolnym Andrzeja Morawskiego w Turzynie nieopodal Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się forum naukowo-praktyczne, którego tematem przewodnim był „Aktualny stan wiedzy dotyczący możliwości stosowania w żywieniu zwierząt krajowych pasz białkowych”. Spotkanie odbyło się między innymi w celu podsumowania dotychczasowych siedmiu lat badań nad zapewnieniem bezpieczeństwa białkowego w Polsce.

Czytaj więcej...

Nowa nadzieja w walce z antraknozą łubinu

Joanna Kaźmierczak

Pojawiła się nadzieja w walce z antraknozą łubinu. Pomysłodawcą metody jest dr Stanisław Stawiński z Hodowli Roślin Smolice oddział Przebędowo, a polega ona na sianiu łubinu porażonego patogenem antraknozy. Zwykle są to nasiona dwuletnie lub trzyletnie. Jest to jednak pierwszy rok badań, ale warto zauważyć, że tegoroczne warunki atmosferyczne były sprzyjające porażeniu.

Czytaj więcej...