zm skiba

skiba

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

modele rolnicze

kowalczyk

Oleiste i strączkowe

Co oferują nowe odmiany rzepaku?

Za niespełna dwa miesiące ponownie wyruszymy w pola siać rzepak. Obecnie trwa sprzedaż materiału siewnego, których odmian jest bez liku. Odpowiedni wybór może wpłynąć na mniejsze straty powodowane przez szkodniki i choroby, a wybór jednej z zapraw wpisującej się w ekoschemat umożliwi uzyskanie dodatkowych 400 zł/ha.

Czytaj więcej...

Desykacja i sklejanie rzepaku

Zabiegi zapobiegające pękaniu łuszczyn oraz desykacja są coraz rzadziej stosowane. Nowe odmiany posiadają często podwyższoną tolerancję na osypywanie się nasion, ale to nie jedyny powód do wykonania sklejania łuszczyn. Czy ma on jeszcze sens?

Czytaj więcej...

Zwalczanie szkodników łuszczynowych w rzepaku

Zdrowe i wypełnione nasionami łuszczyny to cel każdego, kto uprawia rzepak. Na przeszkodzie stoją chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, których larwy mogą pozostawić pustą łuszczynę. Pełnia kwitnienia i rozwój łuszczyn to odpowiedni moment na redukcję tych szkodników.

Czytaj więcej...

Przygotowania do ochrony insektycydowej i fungicydowej rzepaku

Wszystko wskazuje na to, że wegetacja rozkręca się na dobre, a wraz z nią swoje cykle rozwojowe rozpoczynają szkodniki i choroby. Trzeba być gotowym na zwalczanie szkodników w każdej chwili, ponieważ brak długotrwale działających środków, zmusza do stosowania mniej skutecznych preparatów w momencie wylotu agrofagów. Z kolei dobrze zaplanowana ochrona fungicydowa pozwoli utrzymać rzepak w dobrej kondycji na dłuższy czas.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze - Wpływ strączkowych przedplonów na rośliny następcze

O wielu pozytywnych walorach roślin strączkowych takich jak groch czy łubin wie każdy rolnik, jednak to jakie są konkretne korzyści dla następnych roślin w płodozmianie większość się tylko domyśla. Przeprowadzone badania polowe pozwoliły na rzeczywiste wyliczenia zysku plonu jakie przynoszą te rośliny w latach następnych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na azocie.

Czytaj więcej...

Bujny rzepak – problem czy powód do radości

Rekordowo ciepły wrzesień sprzyjał rozwojowi rzepaku. Brak nadchodzących przymrozków na horyzoncie wciąż będzie prowokował rośliny do intensywnego wzrostu. Rzepaki zasiane w optymalnym terminie mają nawet po 12 liści, więc są doskonale przygotowane do zimowania. Problemy jakie mogą pojawić się w nadchodzących tygodniach to braki pokarmowe i nadmierne wydłużanie stożka wzrostu.

Czytaj więcej...

Śmietka i spółka atakują rzepak

Śmietka od lat jest najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku. Do braku skutecznych zapraw i insektycydów wybaczających błędy zdążyli już wszyscy przywyknąć, i teraz aby skutecznie sobie poradzić ze szkodnikami trzeba często bywać na polu. Obserwacje i wykonanie zabiegu w odpowiednim czasie to jedyna droga do zdrowego rzepaku.

Czytaj więcej...

Regulacja rzepaku na 4 czy 6 liść?

Ciepły wrzesień sprzyja dynamicznemu rozwojowi roślin. Rzepaki siane 3-4 tygodnie temu lada moment osiągną fazę, w której należy wyregulować ich pokrój. Przegapienie tego momentu może skutkować nadmiernym wyrośnięciu stożka wzrostu ponad powierzchnie gleby. Zabieg wykonany podczas aktywnego wzrostu pozwoli wykreować rośliny odpowiednio przygotowane na zimowanie.

Czytaj więcej...

Chwasty jednoliścienne i szkodniki pod kontrolą w rzepaku

O uprawie rzepaku jesienią absolutnie nie wolno zapominać choć na chwilę. Dzieje się tam tyle, że przeoczenie jakiegokolwiek problemu może sporo nas kosztować. Wizyty na plantacji powinny być teraz częstsze, ponieważ zaprawy insektycydowe powoli przestają działać, a szkodniki nie dają o sobie zapomnieć. Dodatkowo, jeśli ktoś jeszcze nie zwalczył chwastów jednoliściennych, to teraz jest na to ostatni moment.

Czytaj więcej...

Rzepak bez chwastów

Aktualne opady, choć utrudniają żniwa, to znacząco poprawią warunki do siewu i rozwoju ozimin. Jest to także dobra informacja w kontekście odchwaszczania nowych zasiewów rzepaku, ponieważ odpowiednia wilgotność gleby rozszerza możliwości wyboru strategii zwalczania chwastów. Substancji jest wiele, a wybór odpowiednich zależy od terminu stosowania i występujących chwastów na polu.

Czytaj więcej...

Wiele sposobów na uprawę i siew rzepaku

Pogoda zaczyna komplikować żniwa, a to może skrócić czas potrzebny na przygotowanie pola do tradycyjnej uprawy pod rzepak. Tam, gdzie przedplony rzepaku już zebrano, warto w najbliższym czasie wykorzystać przerwę w żniwach na orki lub pobudzenie samosiewów zbóż do kiełkowania w technologiach bezorkowych. W przypadku przedplonów zbieranych niedługo przed siewem rzepaku, technologię uprawy trzeba przyspieszyć.

Czytaj więcej...

Ważny wybór odmiany rzepaku i zaprawy

Rzepak to specyficzna roślina, której siewy trzeba planować wcześniej niż rozpoczynają się żniwa aktualnie rosnących upraw. Najlepsze odmiany rozchodzą się jak ciepłe bułeczki już w lipcu, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć decyzję o wyborze. Ważną kwestię stanowi także dodatkowe zaprawienie nasion insektycydem, ograniczającym żerowanie szkodników jesiennych – nie warto z tego rezygnować.

Czytaj więcej...

Ochrona łuszczyn – tylko tam, gdzie pada!

Rzepak wchodzi w decydującą fazę formowania plonu i w optymalnych warunkach należy zadbać o zdrowotność łuszczyn. Niestety w wielu miejscach brakuje deszczu od co najmniej czterech tygodni i uprawy zaczynają schnąć. W takich okolicznościach jednak nie należy z zabiegu całkowicie rezygnować, lecz wstrzymać się do pierwszych opadów deszczu, aby nie zafundować roślinie dodatkowego stresu.

Czytaj więcej...

Szkodniki łuszczynowe, nie tylko przy zabiegu na płatek

Strategia ochrony rzepaku ozimego jest bardzo skompilowana i wymaga wielu zabiegów, które nie zawsze udaje się połączyć. Zwalczanie szkodników łuszczynowych coraz częściej wymaga co najmniej dwóch interwencji, wymagających w szczególnych przypadkach osobnego zabiegu. Czasami jednak warto rozszerzyć ochronę, wykorzystując dodatkowy przebieg opryskiwacza.

Czytaj więcej...

Słodyszek w natarciu! Rzepak w opałach

Tej wiosny, tylko suma opadów sprzyja rzepakowi. Od samego początku sezonu uprawy mierzą się z ponadprzeciętną presją szkodników, których zwalczanie było mocno utrudnione przez kapryśną pogodę. Obecnie zielone pąki są intensywnie atakowane przez słodyszka, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Czytaj więcej...

Odpowiedni czas na skracanie rzepaku

Ostatni masowy nalot chowaczy na plantacje rzepaku zmusił rolników do wyjazdu opryskiwaczami w pole. Nie można było jednak połączyć tego zabiegu z pierwszą regulacją łanu, ponieważ aktualna faza rozwojowa rzepaku jeszcze na to nie pozwala. Kiedy więc będzie odpowiednia pora na „skrócenie” rzepaku?

Czytaj więcej...

Rzepak głoduje! Azot potrzebny na już

Nowelizacja przepisów nie rozwiązała problemów wszystkich rolników z dostosowaniem terminów nawożenia azotem. Rzepak z dnia na dzień wykazuje coraz większą potrzebę tego składnika, a w większości kraju nadal nie można stosować azotu zgodnie z przepisami. Czy można coś z tym zrobić?

Czytaj więcej...

Żółte naczynia w rzepaku - ważna informacja dla rolników

Start wegetacji roślin, który nastąpi niedługo, będzie się zbiegał także z pojawieniem pierwszych szkodników rzepaku. Wiedza o ich występowaniu jest przydatna do określenia kulminacyjnego momentu w ich zwalczaniu. Pierwsze naloty chowaczy pojawiają się już na przełomie lutego i marca, dlatego teraz jest dobry moment, aby wystawić żółte naczynia w rzepaku i kontrolować temperaturę, od której zależy skuteczność wykonanego zabiegu.  

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu