Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 kwietnia 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7816 EUR EUR - 4.5474 GBP GBP - 5.2474 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
19.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 216,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 220,50 (+ 1,02%), rzepak MAJ21 - 530,75 (+ 4,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.04.2021 13:45 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,50 zł/kg, średnia: 6,21 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Rolnik wytwarza zdrową żywność, a później ładowana jest tam „chemia” w procesie przetwarzania. Potrzebne są surowe kary

Redakcja

- Rolnicy znają się na przepisach, wymogach na nich ciążących oraz wiedzą jakie są ich prawa i obowiązki, więc żywność przez nich oferowana jest zdrowa i bezpieczna dla konsumentów. Jednak inaczej  wygląda sprawa gdy produkt czy surowiec trafia do masowego przetwórstwa. Ze zdrowej żywności odebranej od rolnika, wytwarzana jest żywność zawierająca czasami całą, przysłowiową tablicę Mendelejewa, a surowiec odebrany od rolnika jest składnikiem śladowym w ostatecznym produkcie, bo jest to niestety dozwolone – stwierdza Dolnośląska Izba Rolnicza.

Czytaj więcej...

KRIR: Coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Konieczna jest redukcja

Redakcja

- Z informacji napływających zarówno z województwa warmińsko-mazurskiego, jak i innych regionów Polski, wynika, że ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła – informuje samorząd rolniczy, który wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w celu zwrócenia uwagi na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce.

Czytaj więcej...

Trzeba notarialnie zobowiązać „mieszczuchów” do oświadczenia, że są świadomi tego co ich czeka na wsi

Redakcja

Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działalności rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej), a ludność, która chce zamieszkać na wsi powinna zaakceptować prowadzenie działalności rolniczej i jej konsekwencje: produkcja zwierzęca - zapachy, obornik, hałas pracujących maszyn jak również całodobową pracę (żniwa, siewy zbóż). Wg samorządu rolniczego należy wprowadzić obowiązkowe deklaracje przy aktach notarialnych kupujących nieruchomości na obszarach wiejskich, że są świadomi, że na tym terenie prowadzona jest produkcja rolna.

Czytaj więcej...

Bruksela coraz bliżej wycofania hodowli klatkowej. Komisarz Wojciechowski popiera ten pomysł

Redakcja

Podczas trzygodzinnego wysłuchania publicznego, które odbyło się wczoraj w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age” (koniec ery klatkowej), którą podpisało 1,4 miliona osób we wszystkich państwach członkowskich UE, przekonywano europarlamentarzystów, że nadszedł czas, aby Bruksela zniosła praktyki o przetrzymywaniu w klatkach setek milionów zwierząt hodowlanych. Inicjatywa „End the Cage Age” została ciepło przyjęta przez trzech komisarzy obecnych podczas debaty oraz kilkudziesięciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy zabierali głos.

Czytaj więcej...

COVID – 19 a możliwe zagrożenia w rolnictwie i wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe

Redakcja

Zagrożenia, z jakimi styka się rolnictwo są przede wszystkim identyfikowane z zanieczyszczeniami, które mogą mieć charakter związków mineralnych, organicznych czy biologicznych. Niezależnie od formy zanieczyszczeń ich obecność w glebie generuje szereg negatywnych zjawisk, co wpływa na funkcjonowanie gleby. Gleba jest witalnym komponentem agroekosystemów, które dostarczają pożywienia oraz paszy, a zatem obniżanie jej żyzności i produktywności jest najbardziej odczuwalne i dostrzegalne. Jak COVID-19 wpłynie na jakość gleb? 

Czytaj więcej...

Nowa Zelandia wprowadza zakaz transportu zwierząt drogą morską

Redakcja

Władze Nowej Zelandii oświadczyły 14 kwietnia, że ​​kraj ten zaprzestanie eksportu żywca drogą morską po okresie przejściowym trwającym do dwóch lat, powołując się na obawy związane z dobrostanem zwierząt. Głównymi odbiorcami nowozelandzkiego żywca są Chiny i Australia. W ubiegłym roku Nowa Zelandia wyeksportowała drogą morską 113 285 sztuk bydła.

Czytaj więcej...

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem ASF

Redakcja

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof", PROW 2014-2020. Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy do 31 grudnia br.

Czytaj więcej...

Polska jest jednym wielkim gospodarstwem ekologicznym. Dlaczego mamy redukować stosowanie substancji czynnych?

Paweł Hetnał

- Zmniejszenie zużycia pestycydów o 50 proc. jest absurdalne i nie wyobrażam sobie abyśmy w swoich negocjacjach z 2,5 kg/ha stosowanych w Polsce pestycydów, musieli zejść na poziom 1,2 kg/ha. Tymczasem przodująca w tym zakresie w Europie Holandia zużywa już 8 kg/ha substancji czynnej. Druga na liście Irlandia ma 6,8 kg/ha, Belgia tak samo, Włochy 6,5 kg/ha, Portugalia 6 kg/ha a Niemcy 4,5 kg/ha. Jakie my mamy cele? Dlaczego my mamy porównywać 2,5 kg do 8 kg? – pytał poseł Zbigniew Ziejewski podczas wczorajszego posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa.

Czytaj więcej...

Ministerstwo skupia się na rolnictwie ekologicznym. Zakładany jest ogromny wzrost produkcji

Redakcja

Wiceminister Ryszard Bartosik mówi wprost, że rozwój rolnictwa ekologicznego stanowi cel nadrzędny i priorytet resortu. Urzędnik poinformował, że obecnie trwają prace nad ramowym planem działań dotyczącym rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa na lata 2021–27. Planowana jest też nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym, włączenie produkcji ekologicznej do programu szkół rolniczych i przygotowanie rozwiązań informatycznych, które obniżą koszty działań związanych z certyfikacją produkcji ekologicznej.

Czytaj więcej...

Polskie rozwiązania były inspiracją dla twórców Zielonego Ładu?

Redakcja

- Rolniczy "Zielony Ład" stanowi dużą szansę dla rolnictwa w Polsce i jest poważną propozycją dla małych i średnich gospodarstw, na których opiera się polskie rolnictwo. Warto i trzeba to wykorzystać – uważa unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który uczestniczył dzisiaj w konferencji Przyszłość rolnictwa ekologicznego po 2022 roku”.

Czytaj więcej...

Ciężkie miliony na elektroniczną książkę leczenia zwierząt

Redakcja

- Podejmujemy działania w ministerstwie, w  Głównym Inspektoracie Weterynarii, które mają na celu obniżenie stosowania ilości antybiotyków. Ale dzisiaj poziom dobrostanu tak się zmienia i tak wzrasta, że stosowanie antybiotyków będzie spadać, dlatego że to są koszty – mówił podczas marcowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Bogdan Konopka – Główny Lekarz Weterynarii. Jednocześnie zapowiedział wprowadzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt, w której takie dane będą rejestrowane.

Czytaj więcej...

Rzymkowski: Od najmłodszych lat powinna być wpajana podmiotowa rola człowieka, a nie lewicowa idea praw zwierząt

Redakcja

- Samo pojęcie praw zwierząt, to stwierdzenie wielu miłośników zwierząt, ale nie jest ono do końca rozsądne. Zapominamy o człowieku. To obowiązkiem człowieka jest troska o zwierzęta. One nie maja podmiotowości prawnej, nie mają zdolności do czynności prawnych. Natomiast to człowiek jest tym czynnikiem, który dręczy zwierzęta i w niewłaściwy sposób się opiekuje. Mówienie o prawach zwierząt i eliminacja człowieka jest falsyfikacja rzeczywistości. Swoją drogą, to szkodzi zwierzętom i ich dobrostanowi - powiedział wiceminister nauki i edukacji Tomasz Rzymkowski.

Czytaj więcej...

Czy wieś to idealny kawałek świata?

Hanna Krugiełka

Wieś, jakże inna od struktury, architektury i kultury miasta. Pozbawiona smrodu spalin, hałasu, tłoku i ulic pełnych sfrustrowanych ludzi, spieszących się nie wiadomo dokąd. Wieś - piękne, malownicze pola, błękit nieba nieprzykryty smogiem. Czyste, zadbane podwórka z mnóstwem kolorowych, uśmiechających się do przechodniów kwiatów oraz życzliwi ludzie, mówiący sobie "dzień dobry" i zatrzymujący na chwilę, żeby zamienić ze sobą kilka miłych słów. Nikt nie jest anonimowy, życie toczy się w poczuciu wspólnoty. Sielskie widoki, malownicze drogi, śpiew ptaków, które rzadko słychać w mieście.

Czytaj więcej...

Wieś bez zwierząt staje się po prostu martwa

Redakcja

- Nie możemy doprowadzić do kilku czy kilkudziesięciu sztuk bydła pasących się pięknie na pastwisku i poprawiających polski krajobraz, ale trzeba myśleć o tym, jak się utrzymać na powierzchni, żeby można było produkować na rynek. Gospodarstwo mające kilka czy kilkadziesiąt sztuk może być wspaniałym gospodarstwem rodzinnym, które będzie przetwarzać, sprzedawać lokalnej społeczności swoje produkty – uważa Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. Urzędnik w swoim głosie podczas debaty o fermach przemysłowych dał do zrozumienia, że takie kraje jak Holandia i Dania mają duże większe problemy z koncentracją produkcji zwierzęcej.

Czytaj więcej...