Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Bydło i mleko

mleko a2
Źródło: pixabay.com

5 faktów na temat mleka A2

Cezary Wójcicki

Mleko u niektórych osób powoduje nietolerancję. Odpowiedzmy sobie na pytanie jak zdrowe lub niezdrowe jest mleko? Czy mleko A2 może być rozwiązaniem? Mleko A2 teoretycznie powinno być lepiej tolerowane.

Czytaj więcej...
wplyw zmiany czasu na wydajnosc mleczna krow
Źródło: pixabay.com

Tydzień temu przestawialiśmy zegary - zmiana czasu w hodowli bydła

Cezary Wójcicki

Na początku lutego, Europę obiegła informacja o tym, że Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do zmiany przepisów regulujących zmianę czasu. Przeciwnicy zmiany czasu powołują się na badania mówiące o negatywnym wpływie tego procederu na życie ludzkie. Rzadko mówi się o wpływie zmiany czasu na kwestie związane ze zwierzętami.

Czytaj więcej...
selen w zywieniu bydla
Źródło: pixabay.com

Selen w żywieniu bydła

Cezary Wójcicki

Uzupełniając dawkę pokarmową bydła w selen należy pamiętać, że istnieje bardzo cienka granica między zapotrzebowaniem tych zwierząt na ten pierwiastek, a jego szkodliwością. Należy jednak dostarczyć ten mikroelement w paszy dla krów, gdyż spełnia on szereg ważnych funkcji w organizmie, a jego niedobór może wywołać, m. in. problemy z płodnością w naszych stadach.

Czytaj więcej...
liczba krow pod ocena 2018
Źródło: pixabay.com

PFHBiPM: Rekordowa liczba bydła pod oceną

Cezary Wójcicki

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podała, że w styczniu bieżącego roku został osiągnięty rekordowy wynik krów będących pod oceną wartości użytkowej bydła mlecznego. Krów pod oceną mamy w Polsce już ponad 800 tysięcy, a znajdują się one w 20 020 oborach. Jest to ważna informacja, bo po raz pierwszy liczba ocenianych krów przekroczyła 800 tysięcy sztuk.

Czytaj więcej...
program federacji dla hodowcow bydla
Źródło: pixabay.com

Stado OnLine - super narzędzie w rękach hodowców

Cezary Wójcicki

Stado OnLine (SOL) to internetowy program do zarządzania stadem bydła mlecznego. Umożliwia on prowadzenie przejrzystych zapisów dotyczących zdarzeń w oborze, a także ułatwia organizację i planowanie pracy. Dzięki wbudowanym analizom ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących naszego stada.

Czytaj więcej...
cele hodowli bydla mlecznego w polsce
Źródło: pixabay.com

Prezydent PFHBiPM wyznaczył cele dla hodowli bydła mlecznego w Polsce

Cezary Wójcicki

Podczas Szkoły Zimowej Hodowli Bydła, gdzie spotyka się świat nauki i praktyki, prezentację pt. „Przyszłość hodowli bydła mlecznego w Polsce” wygłosił Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Przedstawił swoją oceną sytuacji i wyznaczył cele, które powinny być jak najszybciej zrealizowane. Uczestnicy Szkoły wystąpienie Hądzlika przyjęli z uznaniem i zapowiedzieli swoje wsparcie w ich realizacji.

Czytaj więcej...
ile czasu spi krowa
Źródło: pixabay.com

Co robią krowy w ciągu dnia?

Cezary Wójcicki

Bydło, tak jak i ludzie, zachowuje się w sposób charakterystyczny dla swojego wieku i płci. Oczywiście ważne jest, czy mamy do czynienia z osobnikami zdrowymi. W niniejszym artykule skupimy się na krowach, zatem wpływ na zachowanie się samicy w ciągu dnia będzie miała także faza cyklu rujowego.

Czytaj więcej...
zapobieganie mastitis u bydla
Źródło: pixabay.com

Lepiej zapobiegać niż leczyć - mastitis u bydła

Cezary Wójcicki

Mastitis, czyli zapalenie wymion, określane jest często jako choroba zawodowa wysoko wydajnych krów. W Polsce, na jedną laktację, stany zapalne wymion (zarówno podkliniczne i kliniczne) obserwowane są u co najmniej 30 – 40% krów.

Czytaj więcej...
luzny obornik u krow mlecznych
Źródło: pixabay.com

Obornik - wskaźnik stanu żwacza i jelit krów mlecznych

Cezary Wójcicki

Rolnicy, którzy utrzymują wysokowydajne krowy mleczne powinni zdawać sobie sprawę, że idealnym wskaźnikiem stanu żwacza i jelit tych zwierząt jest obornik. Odchody powinny charakteryzować się odpowiednią konsystencją i barwą. Wszelkie odchylenia od normy powinny zwrócić uwagę rolnika, aby mógł w jak najszybszym czasie zareagować.

Czytaj więcej...