Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Bydło i mleko

Kampania uderzająca w polski sektor mleczarski

Redakcja

W lipcu 2018 roku Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! rozpoczęła kampanię o nazwie Prawdziwa cena mleka. Aktywiście proponują odejście od spożywania produktów mleczarskich i zastąpienie ich roślinnymi odpowiednikami jako powód podając rzekomo niskie warunki dobrostanu krów mlecznych.

Czytaj więcej...

Nie tylko ukraińskie maliny otrzymają wsparcie polskiego MSZ

Redakcja

Wsparcie dla ukraińskich konkurentów polskich rolników ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zakończy się na wspieraniu rozwoju uprawy malin na Wołyniu – czytamy w dzisiejszej publikacji portalu Kresy.pl. Okazuje się, że polski MSZ będzie finansowo wspierał na Ukrainie projekt wprowadzania nowych technologii przetwórstwa mleka poprzez zapoznanie się z polskimi doświadczeniami.

Czytaj więcej...
Pixabay

Australia zwiększa eksport żywego bydła

Redakcja

Pomimo narastającej w Australii krytyki dotyczącej wywozu żywych zwierząt gospodarskich, w pierwszej połowie 2018 r. wysłano na eksport więcej sztuk bydła niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jedynie nieznacznie spadła liczba wywożonych owiec.

Czytaj więcej...

Hodowcy francuscy potrafią z zyskiem hodować bydło mięsne

Tomasz Kodłubański

Pierre Gospin jest hodowcą 80 krów i 20 byków rasy Limousine z prowincji Nowa Akwitania, który gospodaruje na areale 120 hektarów na której uprawia również zboża oraz kukurydzę. W pierwszej połowie lat 90-tych Pierre postanowił rozpocząć hodowlę rasy krów mięsnych. Hodowca postanowił wybrać rasę Limousine znanej z dużej liczby łatwych porodów oraz ze względu na doskonałe właściwości mięsne krów tej rasy. Pierre, pokazywał swoje bydło na targach w Clermont-Ferrand pośród innych hodowców zrzeszonych w Związku Kooperatyw Rolnych SOFRELIM, który zrzesza 6 organizacji hodowców krów rasy Limousine w regionie Nowa Akwitania.

Czytaj więcej...

Szwajcarscy producenci mleka ‘pod kreską’

Tomasz Kodłubański

Szwajcaria to kraj znany nam z produkcji doskonałych zegarków, wyśmienitej czekolady oraz świetnych serów. Można by powiedzieć, że Helweci opływają w tanie mleko o świetnych parametrach jakościowych. To drugie jest niewątpliwą prawdą natomiast, co do całego procesu hodowli krów i kosztów produkcji mleka, to opłacalność nie wygląda już tak różowo. 

Czytaj więcej...

Koszty i zysk z opasu bydła mięsnego

Tomasz Kodłubański

Efektywność i czas trwania opasu cielaków mięsnych jest zależny od kilku czynników, wśród których największe znaczenie ma żywienie zwierząt. Wielu hodowców przez większą część roku, od początku maja do połowy listopada pasie bydło na łąkach. Najczęściej również reszta całkowitego areału gospodarstw jest używana pod uprawy zbóż i kukurydzy. Ilość pasz jakie hodowcy mogą uzyskać z areału ziemi uprawnej jest nierzadko zbyt mała, dlatego odkupują słomę, siano i ziarno od okolicznych rolników. 

Czytaj więcej...
mleko a2
Źródło: pixabay.com

5 faktów na temat mleka A2

Cezary Wójcicki

Mleko u niektórych osób powoduje nietolerancję. Odpowiedzmy sobie na pytanie jak zdrowe lub niezdrowe jest mleko? Czy mleko A2 może być rozwiązaniem? Mleko A2 teoretycznie powinno być lepiej tolerowane.

Czytaj więcej...
wplyw zmiany czasu na wydajnosc mleczna krow
Źródło: pixabay.com

Tydzień temu przestawialiśmy zegary - zmiana czasu w hodowli bydła

Cezary Wójcicki

Na początku lutego, Europę obiegła informacja o tym, że Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do zmiany przepisów regulujących zmianę czasu. Przeciwnicy zmiany czasu powołują się na badania mówiące o negatywnym wpływie tego procederu na życie ludzkie. Rzadko mówi się o wpływie zmiany czasu na kwestie związane ze zwierzętami.

Czytaj więcej...
selen w zywieniu bydla
Źródło: pixabay.com

Selen w żywieniu bydła

Cezary Wójcicki

Uzupełniając dawkę pokarmową bydła w selen należy pamiętać, że istnieje bardzo cienka granica między zapotrzebowaniem tych zwierząt na ten pierwiastek, a jego szkodliwością. Należy jednak dostarczyć ten mikroelement w paszy dla krów, gdyż spełnia on szereg ważnych funkcji w organizmie, a jego niedobór może wywołać, m. in. problemy z płodnością w naszych stadach.

Czytaj więcej...